BLIJDE DAG VOOR VLISSINGEN De grootste schepen kunnen binnen EEN HAVENKOM VAN 35 H.A» Rede van minister Reymer Parfum van JEAN PA7ÖU DE MODEPARFUM SALON WESTERMEIER Havik 41 - Tel. 292 DE NIEUWE BOERHAVE" DE SLACHTOFFERS VAN DE NOORDPOOL De nieuwe verbeterde havenwerken In gebruik genomen Vlies in gen, 17 April. Reeds vrij vroeg in den morgen werd in Vlissingen de re veille geblazen. Niet een militaire réveille, maar één van Vlissingen's muziekcorpsen, die de bewoners uit hun huizen haalde en hen al dadelijk in een opgewekte stemming bracht om straks, na den voormiddag, Hare Majeetèit de Koningin met Gemaal en Dochter feestelijk te ontvangen. De muziek bleek op jong en oud danig vat te hebben, want zeer talrijk waren degenen, die de vroolijke muzikanten op hun wfz door Je straten der stad volgden en ten langen leste ook verder meeliepen, in de richting van het een flink eind huiten het stadsgedeelte gelegen station, zoodat tn do omgeving daarvan zich tegen twaalf uur ».en groote monschenmasaa bevond, welke 1oir politie, marechaussée en rijksVêldwicnte? op zoo- danigen afstand werd gehouden, dat .le aankomst der Hoogé Gasten op vlotte wijze geschieden kon. Jammer wn<s het dat de Koninklijke Maatschappij ,.Do Schelde" door de slechte tijdsomstandigheden haar personeel niet vrijaf had kunnen geven, met het gevolg dat 2600 daar werkenden van de feestviering verstoken moesten blijven. De aankomst der Kon. Famillo. Met don mailtreln van 12.38 uur arri veerden H.M. de Koningin, Z KII. Prins Hendrik en H.K.H. Prinses Juliana te Vlis- singen. Dadelijk werd het Koninklijk Salon rijtuig van bet eerste naar het vierde per ron gerangeerd tot vlak bij den zijuitgang De Koningin werd op het perron welkom geheêien door don Commissaris der Konin gin in de provincie Zeeland, jhr. mr. .1. V.v Quarlcs van Ufford en door Vlissingen s burgemeester, den heer C. A. van Woelde- ren. Ondér gejuich cn hoera geroep van het rubliek begaven de Hooge Bezoekers zicb met het gevolg te voet naar de matrozen- opleiding op het terrein van de eerste bin nenhavèn, welke opleiding vroeger in Gor- cura was gevestigd Hare Majesteit inspec teerde hiér do op het terrein opgestelde troepen. Aanwezig waren hier kapitein-tcr- zeo C. Rühl, óndercommandant der Marine, als leider en vice-admiraal L.Quant, com mandant der Marine te Willemsoord. Na de inspectie begaf het Vorstelijk Gezel schap zich aan boord van het ter plaatse gemeerd liggende marine-wachtschip Noord- Brabant. Aan de andero valreep waren in middels de jonge matrozen weer aan boord geklommen, waar zij hun vaardig he id toonden in het vlot strijken van een achttal sloepen. Nadat ook de gebouwen op hot terrein nog tn oogcnschouw waren (genomen, begaf de Koninklijke Familie zich weer naar station en wel naar de Kon. wachtkamer, waar stond opgesteld een deputatie van het Nederland6ch Loods wezen, ónder commando van den directeur, kolonel Amtzenius. De Koningin onderhield zicb daar eenige ^ogenblikken met onkéle van de oudgedienden, wien het was aart te zien, dat zij deze belangstelling zeer waardeerden. Toen de Hooge Gasten kort daarop wederom het station door den uit gang tegenover het hotel „Zeeland" verlie ten, stegen Uit de wachtende massa op nieuw iuichkrcton op Bij den uitgang bood het 3^-jórig dochtertje van burgemeester van Woelderen de Koningin en het even eens 3^-jarig dochtertje van den héér Wal ler. directeur der Mij. „Zeeland", Helène en Lizè Lotje, do Prinses een bloemenhulde. Langs de juichende menschen schreden de Koninklijke Bezoekers naar de vlak bij het station gelegen aanlegplaats, waar de ferry- boot ..Koningin Wilhelmina" forsch vaartuig, met hoog sloependek en vroolijk gepavoiscerd gereed lag. Toon H.M. de Koningin aan boord stapte, worden vanaf den mijnenloggttr „Medusa", die, mèt don mijnonlegger „Van Nos", de pantserboot ^Brinio". twee onderzeebooten en twee tor pedojagers, alle gepavolseerd, bij don Wes telijken Havendnm gemeerd lagen, een aantal saluutschoten als „groot saluut" ge lost. Voor zij aan boord waren gegaan, wa ren Kóningin en Prinses met een nieuwe bloemenhulde vereerd geworden cn wel door de 12-jarlge dochtertjes van ir. Wal- land, hoofdingenieur-directèur van dert Rijkswaterstaat en van den heer De Jonge, directeur van den Provincialen Stoomboo'- diertêt. Aan boord waren de genoodigden de gasten van den minister van Water staat, wijl de openingsplechtigheid het wa terstaatkundig gedeelte dér haven betref fen Zóu; later, in Augustus 1932. als de ge heels outillage der nieuwe haven gereed zal zijn, zullen te Vllssingèn nieuwe fees telijkheden plaats vinden. Tót dè genoodigden op de „Koningin Wil helmina" behoorden o.m. de vice-president der. Raad van State, mr. dr. F. A. C. graaf van Lijnden van Sandeuuurg, de oud ministers Jhr. mr. dr H A. van Karneboek, ir. M. C. Bongaerts, J. J C. van Dijk en J. J. Rambonnet. verder vice-admiraal L. J. Quant, met ziin adjudant, vice-admiraal C. de Haes; kaptteln ter zee C. Rühl, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Commissaris der Kóningin in de provincie Zeeland, bur gemeester van Woelderen. dr. it. J. A. Rin gers, directeur-generaal van bet departe ment van Waterstaat, ir M. H Damrae, dl- recteUr-generaa! van P.TT., de héér C. Fock, hoofdinspecteur voor de scheepvaart, prof. mr. B. M. Taverne, voorzitter van den raad voor de scheepvaart, verschillen de leden der Tweede Kamer, vertegenwoor digers van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de ZeeUwsche eilanden, ver tegenwoordigers uit iüdustrieele-, scheep vaart- en andere kringon -jnz. Naar de buitenhaven. Met den Koninklijken Standaard in top koerste de „Koningin Wilhelmina" langs do oorlogsvaartuigen, waar de Jantjes in het want joelden, waarna de nieuwe haven werd ingevaren Hier lag o.m. te bunkeren de „Tiba" van de S.H.V ook bevond z^ch daar de bunkermachine „Paratareeds m werking aldaar van 26 Mei 1926 Nadat de nieuwe haven, die buitenhaven ie, was rondgevaren hel schip werd geëscor teerd door twee torpodoboolcn van het Z - type on enkele marine vliegtuigen nam de „Koningin Wilhelminaligplaats op de Zuidelijke punt van den nieuwen kaai muur. Het was hierna dat het plechtige moment aanbrak, dat minister Reijmer op het dek naar voren trad en zich in een toeperak tot do Landsvrouwe richtte. Reds van minister Reijmer. Minister Reijmor sprak als volgt: Majesteit, Bij plechtigheden ale deze, waarop de In gebruikneming van èen groot waterstaats werk staat te geschieden, gaan onto keurig de gedachten terug naar het verle den, naar het tijdstip, waarop tot den aan leg van het werk werd besloten. Voor het doel wat ons heden hier te za- men brongt. ie het noodig en voldoende te rug te gaan tot het jaar 1918. Bij Uwct Majestelta boodschap bood Huógstdezelve aan de Tweede Kamer der Staton-Genéraal ter óverweging aan een ontwerp van wet betreffende de verbetering dezer haven. Deze verbetering was het ge volg van de. een vijftal jaren eerder geslo ten. overeenkomsten met de Kon. Maat schappij „De Schelde" en met de gemeente Vltesingon. Tn deze overeenkomsten wen! een scheiding tot stand gebracht tusschen do exploitntie van de haven en van do werf dier maatschappij. Elk dezer bedrijven zou daardoor gelegenheid verkrijgen zich te ontwikkelen. Men verwachtte dus van die scheiding dat zij zóówel den bloei van de maatschappij „De Schelde als die van de Vltesingsche haven het beste zou bevor deren. Hét Was daarvoor nóodig tévens de ba- ven te verbeteren om aan haar ontwikke lingsmogelijkheden een goede kans te ge ven. Tot nog toe immers word de haven weinig door de groote zeevaart gebruikt en diende zij in hoofdzaak voor het binnenloo- pen en aanleggen van de geregelde stoom bootdiensten en van do marinoschopen en loodsvaartuigén. Uwer Majesteit zooeven genoemde bood schap leidde in 1919 tot een wet, tvelke werd opgenomen in Staatsblad 515 van dat jaar. Sedert zijn bijna 12 jaren verloopen, waaruit wei blijkt, dat de uitvoering van deze havenverbetering niet zonder moeilijk heden gepaard is gegaan. Inderdaad hébben de gewijzigde economi sche omstandigheden na den oorlog rem mend gewerkt, terwijl ook verschil van in zicht omtrent de verwachtingen, die van de verbetering dezer haven mochten wor den gekoesterd, oorzaak was, dat het work niet aanstonds op krachtige wijze kon wor den aangevangen. Nadat In 1922 met de grondwerken een begin was gemaakt, werd éérst enkele ja ren later tot voortvarende uitvoering van de wet overgegaan en in 1926 begonnen met den bouw van een kaaimuur. Een vöórlöopige vergrooting#van de ha ven, waardoor de stichting van een steen- kolcnbunkénstation te Vlissingen mogelijk werd. kwam gereed In 1927. Thans zijn do werken, in de kosten waar van ook de provincie Zeeland en de ge meente VÜesingen hebben bijgedragen, ge heel voltooid. Het resultaat is, dat een ha venkom is verkregen met een opfnrvlakto van 35 H.A. bij een diepte van aanvanke lijk 10 M„ welke later is gebracht op 12 M. onder N.A.P. Langs een zijde van de haven is een kademuur voor diepgaande zeesche pen aanw»zig met een lengte van 350 M. Do grootste schepen kunnen nu van de haven gebruik maken. De booten van de Stoomvaortschappij „Zeeland" zullen niet van den kaaimuur gebruik maken, doch van pontons. In verband hiermee was wij ziging van de bestaande pontons noodig. Tnmlddel3 worden omtrent dj verdere outillage van de haven en de exploitatie feedingen getroffen. De koöten van deze werken zullort, wan neer de géhïele Outillage voorzien is, om streeks vijf millioen guldon bedragen. Öok in de kosten der uitrusting zullen de pro vincie Zeeland en de gemeente Vlissingen èen bijdrage verleenen. Zoo ligt dan nu voor ons een ruime mo derne haven en zijn de voorwaarden tot verdere ontwikkeling in dit deel van ons vaderland aanwezig, terwijl Uwe Majesteit door zich bereid to verklaren persoonlijk de openingsplechtigheid te verriobten ge heel bijzondere beteékenis heeft willen gé ven aan deze belangrijke gebeurtenis. Het woord is thans aan de toekomst; het is moeilijk hierover reeds heden voorspel lingen te doen. Voor zoover dit van ieder onzer mocht afhangen, zullen allen zeker gaarne aan het welslagen dezer Onderne ming willen medewerken en op dié wijze het werk voortzetten, waaraan de Rijks waterstaat en do verschillende aannemers, die rle werken in onderlinge samenwerking op succesvolle wijze tot stand brachten Alleen verkrijgbaar KORTF.G RACHT 4b TELEFOON' 1019 PRIMA ADVOCAAT, BOERENMEISJES, BOERENJONGENS VOORBURGH, MASSA's SCHILLETJE alsmede de bokendo „OUDE KLARE" merk „Ouwe Dnljs" f 3.25 per Liter. Verkrijgbaar L d. Slijterij In Gedistilleerd I FKdvoerd tot 72 en 79 K M. hunne boste krachten hebben gewijd. Vlis singen zal zicli ongetwijfeld don grootun naam herinnoren, dien hot op het gebied van het zeewezen draagt en alle krachten in willen spannen om de g>boden gelegen heid tot hoogere welvaart te benutten Weliswaar zijn do tijdsomstandigheden thans niet gunstig en zal zich de terugslag daarvan op de ontwikkeling der haven ook wel doen gevoelon, doch Ik hoop hartelijk, dat niettemin de verwachtingen die tot de wét van 1919 aanleiding gaven, ton slotte niet zullon worden beschaamd en dat de verbetering van de haven voor Vlissingon en Zeeland een nieuwe toekomst zal openen van krachtig opleven, welke ook aan onze nationale beteekenis en verhooging onzer welvaart niet anders dan ten goede kan komen. Ik moge Uwe Majesteit zeer eerbiedig ver zoeken aan deze vérwachtingon wijding to willen gevén door de havon thans open to stellen. De Koningin beantwoordt minister Reijmer. Vlissingen, 17 April. II. M. do Ko ningin heeft de rede van den minister van waterstaat, mr. Reijmer, als volgt beant woord: Excellontlet Gaarne voldoende aan Uw verzoek wil ik bij deze gelegenheid mijn beste wonschcn voor een nieuwe en bloeiende toekomst voor Vlissingen en de provincie Zeeland uiten. Als deze wenschen onder voor han del en verkeer gunstiger omstandigheden in vervulling gaan. en moge dit 6poedig het geval zijn. dan zal ongetwijfeld dei4* oude havenstad zich haar roemvol vorlc- den op het. gebied van het zeowezen herin nerend, haar bestö krachten inspannen om de geboden gelegenheid tot hooger wél- vaart te benutten." H M. de Koningin onthulde daarop de gedenkplaat. De plechtigheid had plaats op liet sloependek. Na deze plech tigheid, welke door do aanwezigen met groote belangstelling was gevolgd, voer de „Koningin Wilhelmina' naar dert aanleg steiger bij het station terug. Bij het van boord gaan der Hooge Gasten loste de „Me dusa" opnieuw 35 saluutschoten Thans bood dc 16-jarige dochter van den directeur van het Loodswezen, don heer Arntzenius. Hare Majesteit bloomon aan. Te voet legde de Koninklijke Familie hiemA den korten weg af naar de nieuwe buitcnsluis. weder om door vele honderden toegejuicht. Deze sluis, die In September roette door den mi nister is geopend, word bezichtigd, waarna aan do andere zijde Koningin en Prinses bloemen werden geoffreerd namens den Oranjebond én dó Buürtcommtesio „Het Eiland" en eveneens namens den R.K. on Prot. Vrouwenbond. Nadat hét gezelschap in dè gereedstaan de auto's had plaats genomen, ving eén rit aan door feestólijk met vlaggen ver sierde straten,- ó.a. de Gravcetraat, waar voor den achteruitgang der Synagoge een eerepoort was goplaatet. Op den Koude kerkschen straatweg werd gestopt voor hét nieuwe Protestantsche Ziekenhuis „Béthcs- da", geschenk van don héor en mevrouw Bloem—do Niét, dat in Juni in bedrijf zal wórden gestald. In den reeds voltooiden hnll werd Hare Majesteit tóegesproken door den voorzitter der stichting, ds. J. S. Hartjes, die de Koningin tenslotte verzocht een in de hall geplaatsten gedenksteen te willen onthullen, waaraan Hare Majesteit govolg gaf. Nadat con koortje enkele liede ren had gezongen, begaven do hooge be zoekers zich naar do eveneens reeds ge reed zijnde kerkzaal, waar de thee werd gebruikt. Tenslotte braehton de auto's de Hooge Bezoekers weer naar hot station, waar bij don ingang een eere-wacht dor marine-op-- leiding de eerbewijzen bracht. Op het per ron nam de Koningin cn ook de Prinses af scheid van PriU6 Hendrik en van don Com missaris der Kóningin cn den burgemees ter. Ook de commissaris van politie werd een oogenblik bij hot salonrijtuig ontboden, waar Hare Majesteit hem dankte voor dé goede orde in de 6tad tijdens Haar bezoek. Terwijl buiten het station uit honderden kelen juichkreten opstegen, vertrok te ruim 4 uur de extra-trein naar Den Haag. Z.K.H Prins Hendrik reed hierna met don Commissaris dor Koningin en burge meester Vart Woelderen naar hotel „Brit- tannia" aan den Boulevard Kvêrtsert, waar laatstgenoemde een Iheo aanbood. Des avonds zat de Prins mot beidé heoren, oveneens in „Brittania". aan een klein dl- ner aan. Z.K.H. overnacht bij den Commis saris der Koningin in Middelburg. Voor den avond staan er In Vlissingen vorschillcnde muziekuitvoeringen op het programma. Tn enkele straten zal voorts een feestverlichting worden óntetokett. De exploitatie. Vil 98 In gen. 17 April, tn verband met de opening door H. M. de Kóningin van de nieuwe buitenhaven te Vlissingen heeft de architect dor gemeente, do heer H. G. Van Grol, de geschiedenis der oude haven6 van Vlissingen, alsmede de invloed van Oranje op haar verdere ontwikkeling in boekvorm beschreven. Vlteeingen's burgemeester, do heer C. A. von Wöeldorcn, heeft deze uitgave van eon voorwoord voorzien, waarin hij wat betreft dc exploitatie dor nieuwe havon o. m. schrijft' ,De Regeering heeft besloten, dat do ex- ploitatio zal worden opgedragon a-an een N.V. „Haven van Vlissingen". een nagenoog zuiver gemengd overheidsbedrijf, waaraan de belangrijkste belanghebbenden aan een goede exploitatie van do haven van Vlis singen zullen deelnemen, n.l het Rijk, dc gomeonte Vlissingen, de provincie Zeeland, de Nedérlandsche Spoorwegen, do Kamer van Koophandel dor ZeeuwsChe eilanden en een drietal particuliere ma itschappijon, n.l. de Maatschappij .Zeeland", de „Stcen- kolenhandelsvereenlging" en de Koninklijke Maatschappij „Dc Schelde". De nleuwo buitenhaven heeft een diepte van 12 Meter A.P., de longto is 1250 Me ter, dc breedte 250 Meter. Zij zal bij eiken waterstand toegankelijk zijn voor schepen met een diepgang van ruim 9 Meter. 77 Overeenstemming over de wijze waarop het proefsproccs zal worden gevoerd. Amsterdam, 16 April. Tusschen do Curatoren in het faillissement dor verze kering-maatschappij „Do Nieuw.» Boorhaa- vo" en de Algcmoone Commissie ter behar tiging van de bolangcu der verzekerden bij do gefailleerde mij. „Do Nieuwe Boerhaa- ve", is overeenstemming berolkt omtrent de voorwaardon waarop het proef proces zal worden gevoerd. De voornaamste voor waardon luiden aldus. Waar het gaat om het verkrijgen van een principieels beslis sing van den rechter, wordt door curato ren en do dcelnomcrs bij dc Algemeene Commissie over en weer afstand gedaan van de arbitrage-clausule, vermeld in art. 43 van het Reglement der Vcrz. Mij. Curatoren zullen de bij de Commissie aangesloten verzekerden gedurende don loop vari het proefproces niet aanspreken indien zij vóór 1 Mei a.s. van het beroep op arbitrage afstand hebban gedaan, daar na zijn curatoren tegenover hen vrij. Na 1 Mei kunnen echter nog verzekerden, 200- lang zij niet door dc Curatoren 2ijn gedag vaard, tot de Algemeene Commissie toetre den cn afstand van arbitrage doen; dezo zullen dan evenmin godurende den loop van het proces door curatoren worden aan gesproken Deze toetreding kan niet meer geschieden indien drie maanden verloopen zijn, nadot Curatoren zullen zijn begonnen de niet bij de Commissie aangesloten ver zekerden to dagvaarden. Het proefproces dat in Mei a.s. zal aanvangen, wordt in eerste inslantio gevoerd voor d.m kanton- réchter te Amsterdam. Op de polls van don dóór do Alg. Commissie aan te wijzen ver zekerde, die als gedaagde in het proefpro ces optreedt. 2al de bekende clausule voor komen, waarbij art. 22 en 23 van het Re glement zijn uitgesloten. Noch Curatoren, noch dc aangesloten verzokerden zullen op eonig punt öan de uitspraak In het proef proces gehouden zijn. Op de laatste bestuursvergadering van de .Algemeene Commissie ts nader bepaald, dat iedere verzekerde zich tot 1 Mei a.s. nog op do gewone condities bij de Commissie kan aansluiten. Na 1 Mei zal de bijdrage voor niéuwe deelnonvrs hooger zijn, na melijk 6 pét. van de dubbele Jaarpremie, mét oen minimum van 2.50 per polis (thans nog resp. 3 pet. en 1.50). te stor ten bij den penningmeester C. W. Jacob- sen postgiro 80722 Dc leiding van 't proef proces is door do Algemecno Commissie in handen gelégd van de advocaten Mrs. André de Leeuw, H. Bóekel on P J. Wit- tóman. Als leden van de Comrnissio ter contrólo van het financleele beheer dar al gemeene commissie zijn benoemd de heeron prof. mr. A. H. Wnlkate te Bussum; Ir. J. T. W. Burklj te Rotterdam; Th. M. P. H Janssen, hoofdambtenaar bij de N. Ho!!. Tram te Amsterdam; H. de Blauw, inspec teur van het Lager Onderwijs te Gouda en A. H. van der Voort, gopens. ambténaar to Hilversum. Begrafenisplechtigheden te Maas sluis en ie 's.-Gravenhage. Rotterdam, 17 April. Hedenmiddag word op do algemeene begraafplaats te Maassluis onder talrijke blijken van deel neming hot stoffelijk overschot van A. van Onselen, L. M. van Sprang,- J. Ilennevan- ger, P. van dor Knde, C. Varen kamp, de vijf MaassluisschJ vlsschers, dló het leven hebben gelaten bij de ramp van de Noord pool, ter aarde besteld. De vijf kisten stonden onder bloomen be dolven, waaronder van familieleden en van dc Maatschappij Noordpool, opgebaard in de kapel. Bij het gemeenschappelijk graf had de politie voor een ruime afzetting zorg gedragen, zoodat de Maassluizenarcn, die de plechtigheid bijwoonden, op een be hoorlijken afstand warden gehouden. On der hen, die de omgekomenen de laatste eer bewezen, bevonden zich de hoeren C. P. I. Dommisse, burgemeester van Maas sluis, de wethouders W. Richter Uit den Bogaard en J. v. d. Spek, de gemeente secretaris A. M. Nieuwenhuisen, J. C. Schoolmeyer, directeur van de Maatschap pij Noordpool ti IJmuidon, P. S van 't Haaf, inspecteur van de Scheepvaart te Don Haag, ds. J van Garderen, Nederl Herv. Predikant, ds. Brarner. Gereformeerd pre dikant, bolden te Maassluis: Ds. H»jda to Vlaardingen, E. Muller, vertegenwoordiger van L. Smit's en Co. Internationalen Sloep- dienst, en L. Kleiweg, havenmeester van Maassluis. Nadat te 2 uur dc familie zich in de kapH verzameld had, werden de kisten, waarop oen zilveren plaat was gelogd mefe den naam van het slachtoffer en de woor den „Drowned at sea 1 March 1931", uit gedragen naar het gemeenschappelijk graf. Allereerst ward aan het graf bet woord gevoerd door den burgemeester van Maas sluis, den heer C, P. I. Dommisse, als voorzitter van het Comité, dat zich ge vormd had in het land, om de slachtoffers» van d.» ramp terug te doen brongen naar Maassluis en tevens als Burgemeester de zer gemeente. Spr. dankt de Schotton voor wat zij ge daan hebben voor de nagelaten familie betrekkingen. Verder brengt Spr. dank voor den steun, welk3 het Comité genoten heeft van de Koningin en een groot aantal ver- eenigingen, die een fonds hebben bijeenge bracht, waardoor het mogelijk was de slachtoffers naar het vaderland terug te brengen. Het verlies, zoo richtte Spr. zich tot de familieleden, kan niet ongedaan ge maakt worden; de Maassluisóho burgerij zal echter do bemanning, die hot levert heeft gegeven in dienst van de vls9cherij, niet vergelen. Daarna hebben nog het woord gevoerd Ds J. van Garderon, predikant der Nederl. Herv. Gemeento cn Ds H. Braraar, predi kant der Gcret. gemeente, beiden te Maas sluis. I Te 'sGravenhage is ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den visscber A. Rog. Toen dc kist, waarop een plaat met het opschrift- A. Rog, drowned at sea on March 1 1931' grafwaarts werd gedragen, hadden zich reeds vele honderden rondom de groeve verzameld. I Bij de familie sloten zich aan Ds. Heida Geref predikant te Vlaardingen, Ds. Foen- stra, Geref predikant te Sch jvonlngcn, S. Koster, directeur der VtsseheriJ Exploitatie Mij., die ook de „Victoria" beschikbaar stolde, waarmed» de slachtoffers naar va- j derlandschen bodem werden vervoerd. Verder waren aanwezig de heeren Sta pelkamp, fi3crf'»ris, en vele bestuursleden j van den Ned :>nd van Chr. Fabrieks en Transportarbeiders, en het bestuur der Vis- scherij vereeniging, O. Wagenaar, afgev. v. d. Hoofdinsp. v. d. scheepvaart. Nadat, di kist was neergelaten, sprak het eerst de heer W. Verhey, ouderling van do Oud-Gereformeerde gemeente. Ds. Heida sprak namens de commissie voor d1 overbrenging van dó slachtoffer® van „de Noordpool". I Ten slotte heeft Ds. Feenstra tn opdracht van de familie het Comité dank gebracht voor het vele werk door de loden verricht. Daardoor toch is veel van de smart v.*r- 1 licht kunnen worden. Door de aanwezigen werd hierop gezon gen- „Gelijk hot gras, is ons kortstondig loven." HET ONGELUK MET DE HIJSCHKRAAN Hot slachtoffer overleden De toestand van den 70jarigen Van Elk die bij het ongeluk met de hijschkraan van de N.V. Zandexploltatie-Mij. 's Gravenhage op j.I. Dinsdag getroffen werd. is Donder dag plotseling verergerd. Do patient is kort daarop overleden, INBRAAK. Amsterdam, 17 April. In den afgeloo- pen nacht is de deur opengevonden van een perceel aan den Kloveniersburgwal. Blij kens een door de politie ingestold onder zoek hebben vermoedelijk onbevoegden zich toegang verschaft tót do eerste en do bovenverdieping van het perceel, ahvaar kasten en laden openstonden, terwijl de in houd over den grond lag verspreid. In het perceel zijn oenlgo kantoren gevestigd. Ver dere gegevens ontbreken nog. Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL Heerlijke garnalen croquetten vischkockfos, gorookte paling, ge rookte Zalm, uitgesnodon zalm bokking, een fijn gebakken visohje maar den ook gekocht in den IJmulder Vischhandel, Utr-straat 41. Tel. 92. Groote sorteering tafel zurèn. ONOIRBAAR OPTREDEN VAN EEN VELDWACHTER? Vragan aan den minister. Door den voorzitter der Tweede Kamer zijn aan dc rógeerlna medegedeeld de vól gende vragen van den heer Van der Heide aan den minister van Justitie; lo. Is do minister bereid een onderzoek in te stollen naar hot optraden van een rijksveldwachter in Amsterdam, die Zater dag 11 April oen ondersteunde vart Maat schappelijk Hulpbetoon aldaar, veroordeeld tot een boete van 0 50. vanwege één dag schoolverzuim van oen zijner kinderen we gens gebrek aan schoeisel, die tot betaling onmachtig was, 'sochtends te kwart over vijf in zijn woning wilde nrresteeren en weig"rde een voorstel om Ö.5Ö to leenon, te overwogen en daarna den te arresteeren man met de sabel ten aantal ernstige ver wondingen nec;t toegebracht, nadat een achterlijk kind van den man don rijksveld wachter van achteren bij zijn uniform had beetgepakt? 2o. Is de minister bereid het resultaat van een eventuee' onderzoek bekend te maken en tevens zijn oordeel over hét op treden van den rijksveldv» ïchter uit te spreken, en bijaldlm dit optreden aanlei ding geeft tot gerechtvaardigde crltiek, maatregelen te nemnn, opd^t soortgelijke handelingen *en aanzien van te arresteeren personen zooveel doenlijk worden voorko men?

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 10