AMERSFOORÏSCH DAGBLAD DE MUZIEK IN DEN AETHER NIEUWS VAN DEN ZWARTEN DISCUS Zaterdag 18 April 1931 „DE EEMLANDEET 29e Jaargang No. 245 Van 19—26 April RAAD VAN HILVERSUM Alle moties verworpen BEETH0VENS EERSTE DOOR MENGELBERG Amusementsmuziek Wie wil kiezen uit de keur van muzikale gerechten, welke de onderscheidene om- roepstations ons zoo gul voorzetten, moet zich beperken. Het is wel noodig ook, want er zijn grenzen gesteld aan het opnemings vermogen van den rnensch. Als men bij voorbeeld Zondag alles, wat er al zoo in den aether te doen i6 op zou willen pikken, dan blijft er geen tijd over voor andere dingen. De muzick- con6umpt.ie is ontzaglijk toegenomen en soms vragen we ons wel eens af, of er nog wel waarlijk geluisterd wordt. Luiste ren en de radio „aanzetten" zijn twee din gen! Vooralsnog willen we niet wanhopen en om 3.00 eens luteteren naar het Praag- sche strijkkwartet, dat onder de auspiciën der A.V.R.O. voor het station Hilver sum Smetana's kwartet „Uit mijn leven" 6poelt. Smetana was de eerste nationaal- Tsjechische componist van beteekenis. Hij stierf in 1584, wat ons de garantie geeft, dat deze muziek u vertrouwd in de ooren zal klinken. Ze is niet nieuw meer. Om 815 begint de studio-opvoering van „La Bohème" van Puccini. Deze Italiaan is wel licht een der meest populaire auteurs uit het Italië van gisteren (f 1924) en de tra gische opera „La Bohème" 6taat nog steeds in het middelpunt van de belangstelling. In de Radiobode heeft Casper Höweler een uit stekende essay over de muziek can het werk geschreven, die wij zeer ter lezing kunnen aanbevelen. De uitzending is niet compleet: het 2e bedrijf (waarin Musette en Marcel elkaar in de armen vallen) wordt overgeslagen. Maar het leeuwendeel van deze reeks tafereelen uit het artistenleven blijft ons gelukkig gespaard. Aandacht verdient zonder eenige bedenking ook de K.R.O., die over Huizen om 10.30 de grandiooze „Missa in die festo" van onzen onvergetelijken Die- penbrock (t 1921) uitzendt. Piet Kallen- bach, de bekende Bosscher dirigent van het koor der Sint Jans Kathedraal die tijdens Diepcnbrocks loven reeds zooveel belang stelling voor don componist heeft getoond, leidt de uitvoering. Het lijkt er een beetje op, alsof er tus- echen Daventry en de Duitsche omroepsta- tions een edele wedijver bestaat. Beide lan den zenden namelijk voor den derden keer gelijktijdig een Bach-cantate uit, die voor dezen Zondag door Bach geschreven is. Om 2.20 geeft Daventry (national) de cantate „Du Hirte Israels" voor tenoor- en bas-solo, koor en orkest. Ook Berlijn heeft deze B-ach-canfcate op haar programma doch om 10.50. Men weet, dat het de bedoeling van den Duitschen omroep is van de bekende kerkcantates van Bach iedere week één uit te voeren en wel op den dag. waarvoor Bach bet werk geschreven heeft. Prof. Straubo 'de „Thomaner-kantor" leidt Als hij de slot noten gedirigeerd heeft kan men een uurtje later Daventry beluisteren. Een aardige vergelijkende 6tudie! Wie Furtwaengler, 'den slanken voortvarenden dirigent met zijn Berlijnsche „Philharmoniker" nog eens wil hooren, stemt af op Berlijn, om 7.20. De groote C dur sym- phonie van Schubert. d!e de meester ge schreven heeft toen hij zijn vroegen dood reeds voelde naderen, staat op het program ma. Daarna volgt als een vreemde vogel de Prelude 1'après-midi d'un faune van Debussy. En als deze brooze klanken langzaam tot uw bewustzijn doorgedrongen zijn, kunt ge u laten vergasten op de vroo- lijke guitenstreken van Tijl Uilenspiegel, door Strauss verklankt. Zondag is het een waar gedrang in den aether en men kan alles te kust en te keur uit de geheimzinnigheid der radiogolven zeven. Zoo ook geeft Heilsberg om 7.20 de volledige opera Samson et Dalila van Saint-Saéns. Eerste rangs solisten verschijnen op het appèl als Sigrid Onegin en Otto Wolf en Leo Blech dirigeert. Het gegeven van het werk is ta melijk uitvoerig, doch vrijwel geheel ge volgd naar het bekende bijbelverhaal. Bij zondere aandacht verdient de bekende aria van Dalila uit het tweede bedrijf: „Mon coeur s'ouvro a ta voix", hetgeen hier na tuurlijk wordt: „Mein Herz erschlieszet sich". De opera, (één der weinige bijbel sclie!) speelt te Gaza in Palestina 1150 jaar voor Christus. Kalundborg vraagt te 755 n.m. onze aandacht voor de eerste rhapsodie voor kla rinet en orkest van Debussy. Dit fijn-ge kleurde werk hoort men zóó zelden, dat de vrienden van Debussy het stuk niet voorbij mogen laten gaan evenmin als een ander voortreffelijk werk uit dien tijd, doch van Ravel: Introduction et Allegro voor de mooie combinatie harp, fluit, klarinet en strijkkwartet. We moeten wel een stroep zetten onder onze aankondigingen voor vandaag, maar dat kunnen we eigenlijk niet doen zonder te signaleeren, dat Müblacker om 7.35 de zeldzaam gees tige en kinderlijk-onschuldige opera van Domenico Ginarosa (1749—1801) geeft. Het is een Italiaanscho opera-buffa van bijzon der 6terke karakteristiek. De Duit6chers hebben de namen der hoofdpersonen ver anderd. U zult den naam Roms tegenko men, een rijke koopman. Deze Roms hfceft drie aanminnige dochters: Beatrice, Lisetto en Karoline. Behalve deze drie gnatieën be zit Roms ook een boekhouder: Sander. San- der en Karoline zijn In het geheim ge trouwd. Er komt een graaf op de proppen, die Graaf Tiefcnthal heet. Natuurlijk is dit iemand op zoek naar een bruid. Roms wil hem Lisette uithuwelijken, maar de graaf voelt daar hoegenaamd niets voor. Hij heeft een oogje op Karoline. Hier heb ben we het conflict natuurlijk: Karoline is al getrouwd. Haar zuster Lisette is echter afgunstig en maakt een „scène" door 's nachts het huis bij elkaar te roepen. Ka roline moet naar een klooster om van alle moeilijkheden af te zijn. Maar als Sander Roms vertelt, dat hij reeds 2 maanden met Karolientje getrouwd is, vergeeft Papa hen en zogent het huwelijk. De verbolgen graaf wordt getroost en neemt heel ridder lijk genoegen met de toch niet gansch on appetijtelijke Lisette. Een subliem opera- tjo! Omdat Zondag zoo'n drukke radiodag is geven wij dien dag van de programma's iets meer in onze rubriek. Dit gaat ten koste van de overige dagen; we kunnen het onmogelijk anders regelen. Maandag. Hilversum heeft een algemeen pro gramma, dat de A.V.R.O. verzorgt. Willem Zonderland organist en muziekdirecteur te Leeuwarden verzorgt een orgelconcert, waarop hij o.a. een preludium en fuga van Bach in f klein zal spelen. Di Moorlag zingt een vrijwel onbekende cantate van Teleman om 8.00. Telemann (Georg Philips) was een tijdgenoot van Bach (J. S.) en lcofdo van 18811767 Hij is dus eenige jaren (20!) ouder geworden dan Bach. Telemann was een zeldzaam vruchtbaar talent, een veel schrijver in velerlei opzicht Dat hij ten onrechte in het vergeetboek is geraakt staat wel vast Zijn stijl stond sterk onder in vloed van de Franschen. Vandaar ook do „Grieksche" cantate Ino, de rampzalige moeder, wier kinderen allen door den on- barmhartigen vader gedood worden. In Frankrijk was dit soort Grieksche drama's zeer geliefd. Allerlei verlokkende delicatessen van Maandag over Huizen, Langenberg, Mühl- acker en Milaan moeten we weerstand bie den. Zelfs de „Grieksche" opera „Adriadne auf Naxos", welke door Münchcn verzorgd wordt kan alleen in het voorbijgaan ge meld worden. Dinsdag. Hilversum 2.30. Zeker, zéér de moeite waard! Het Hollandsch Strijkkwartet speelt Beethoven opus 59 No 3» Wie heeft echter gelegenheid om op zoo'n middag te luiste ren? Om 6.30 zal dat boter ganan. Dan zingt To van der Sluys met Barend Renden aan den viougel Spaansche volksliederen. Laat ons hopen, dat de zangeres er iets bij zal vertellen, want zóó zonder moer zijn de liederen niet toegankelijk. Interessant zal we! de Suite van Joaquin Turina zijn: „Poema cn forraa de Canciones" (Stem mingsstuk in den vorm van liederen). Huizen geeft om 8.15 het Requiem van Verdi onder leiding van Hubert Cuypers. Eenige weken geleden heeft Cuypers het zelfde werk in gelijke bezetting (do Chris telijke Oratorium Vcrccniging en de beken- de Ncderlandsche vocalisten) te Keulen voor de W. D. R. uitgevoerd. Warschau zorgt voor de Cavaleria Rusticana om 7.50 maar op de gramofoon, hetwelk eigenlijk geen kunst, noch sport is. Risico is er voor geen duit aan verbon den! Woensdag. Een kalm dagje voor den Nederlandschcn muziek-omroep. Als ik vrij was dan zou ik afstemmen op Daventry (National) en wel om 7.20 om „Israël in Egypt" van Ilaendel te hooren. De Engclsche verzorging der Oratoria van Haendel munten doorgaans uit door nauw gezetheid en klank en do leider Sir Henry Wood is een man van veelzijdige ervaring. Kalundborg zorgt om 8.50 n.m. voor cembalomuzick; het cembaloconcert in C. van Carl Philipp Emanuel Bach, den twee den zoon van den groot. Cantor wordt dan uitgezonden. Philipp Emanuel was hofccm- halist van Frederik dén Grooten gedurende 27 jaar en het lijdt geen twijfel, dat de voortreffelijke componist toen vele cembalo werken geschreven heeft. Hij beschikte over dc voor dien tijd superieure vleugels van Silbcrmann, die ieeds tamelijk forsch van toon zijn geweest volgens de berichten althans. Langenberg. Hier vertelt iemand iets over de „Ornamentiek in de muziek", het geen belangwekkend kan zijn. Orrnament cn fundement zijn twee belangrijke uiter sten der muziek en de moeite van een vluchtig onderzoek per radio meer dan waard. De toespraak begint om 10.40 v.m. Toelichtingen ontbreken natuurlijk niet. Donderdag. II i 1 v e r s u m. Ongeveer 9.30 „das Lied von der Erde" door do A.V.R O.-zorg uitge zonden vanuit het Concertgebouw. Mahlers laatste symphonische werk gaat hier met twee buitengewone solisten: Itc6ette Anday, de phenomenale alt en Jacq. Urlus, onzen nationalen trots. P a r ij 6 laat eindelijk eens iets goeds hoo ren. Om 7.20 begint „Die Entführung aus dem Serail" van Mozart, die de K.R.O op Vrijdag om S.00 eveneens uitzendt. Mozart schreef het werk in 1782. Hierin geeft hij reacties op den toenrnaligen zeer geliefden „Turkschcn" smaak. De hoofdpersonen zijn Constanze, Blonde (sopranen), Belmouto (te nor), Pedrillo (tenor) en Osmin (bas). De 6preexpartij is Selim Bassa. Constance en Blonde zijn in de macht van Bassa geraakt en opgesloten in den harem. B- lmonte zoekt zijn geliefde Constance, die haar in den Serail van Baesa ontdekt Deze neemt hem als bouwkundige aan. Bcnunte geholpen door zijn dienaar Pedrillo (oen heerlijk zon nige figuur) trachten in het derde bedrijf de beide meisjes te redden hetgeen niet gelukt. Er 6taan eenice hoofden op hel spel, temeer, daar Bassa in Belmonte den zoon van een vijand ontdekt. Toch wordt Se im Basso ont roerd en schenkt allen de vrijheid. Mozart heeft on6 met deze opera een van zijn koste lijkste werken vol humor en diep gevoel na gelaten. Vrijdag. speelt onze beste Noderlandscho harpiste Rosa Spier om 2.00 voor de A.V.R.O. over Hilversum eenige charmante 6tukken van Rameau, Paradisie die de kunstenares- se zelf voor haar instrument ai rangeerde Budapest zendt (6 50 namdc bekende opera „Aida" van Verdi uit, welke zonder tooneel, zonder handeling dus minder goed te volgen is. De V.P R.O. zorgt om 8.30 voor con mooi concert. Dan speelt Willem An- driessen door bemiddeling van den zender Hilversum twee sonates vnn Beethoven voor piano. De K.R.O. geeft de Entführung om 8.00 over Huizen en Heilsberg geeft een „onbekende" Chopin aan de open baarheid prijs te 6.20. Inderdaad is do cel losonate een volkomen onbekend werk. In één menschenleven lioort men het 6tuk mis schien éénmaal. Zaterdag. De V.A.R.A. geeft om 8.00 „die Jahreszei- ten" van Haydn, een oratorium, dat zóó be kend en geliefd is, dat nadere uiteenzettin gen mede in verband met onze plaateruimte overbodig zijn. P. T. CANDIDATEN GEMEENTERAAD TE BARNEVELD DER S.G.P. Barneveld. 16 April. De S.G.P. heeft voor de gemeenteraadsverkiezingen de vol gende candidaten gesteld: 1. J. Veenendaal, Esveld (aftr); 2. L. Co- zijnsen, alhier; 3. H. van Ommen, Essen; 4. C. Huigenbosch, Garderbroek; 5. F. van Deelcn, Voorthuizen; 6 H. Endendijk, Ter- schuur; 7. G J. Broekhuis, alhier. KERK EN TOREN TE KOOTWIJK GERESTAUREERD. Barneveld. 16 April. Dinsdag 28 April a.s. zullen de kerk en toren te Kootwijk, na een grondig herstel te hebben ondergaan, door den voorzitter van het comité voor de restauratie, den heer J. Westrik, burge meester alhier, aan de kerkvoogden te Kootwijk worden overgedragen. Vooraf zal de heer mr. H. Biaupot ten Cate in „het Hilletje" aldaar den genoo- digden een Geldersche koffietafel aanbie den. De T ribune>kwesiie weer aan de orde Hilversum. Nog een heelen mid dag van 2 uur tot bij zessen heeft Jo Raad besteed aan do bosprekingen over dc interpellatie-Meijer inzake do houding van B. en W. t.a.v. do Tribune-kwestie. We zullen ons met het oog op de ruimte tot het allerbelangrijkste beperken. Trou wens er werden vele dingen twee- ja zelfs meermalen gezegd. Hot belangrijkste was dan de houding van de drie rechtsche raadsfracties die van B. en W., zonder den Raad te kennen, verzochten welke maat regelen deze meenden te moeten treffen La. v de Tribune en de daad van B. en W„ cMe ook zonder den Raad er in te kennen zich tot het bestuur der Openbare Lees zaal hadden gewend met een verzoek de Tribune in het vergifkastje to plaatsen. En kele raadsleden verdedigden do houding der drie genoemde fracties. Het uitvoerigst was wel de heer Bron wer (R.K.) Zijn redeneering kwam hier op neer: „Wij zullen zelf wel weten, wat wc zullen doen on ik kan met geen mogelijk heid verklaren, dat een dergelijk stand punt, als we hier hebben ingenomen, niet te een of ander tijd nog niet eens zal wor den ingenomen. Dat ons verzoek niet ter kennis van den Raad is gebracht, ligt niet aan ons. Als B. en W het hadden willen doen, zou daartegen mijnerzijds geen bo zwaar zijn geweest." De heer Veen (V.D.) bestreed dit stand punt, omdat het z.j. zou leiden tot een Raad in don Raad. Prof. dr. J. H. Gunning Wzn. (Lib.) sprak het nog iets 6terker uit „Dc drie rechtsche fracties hebben het niet-actieve college van B. en W. tot activiteit aangespoord en daaraan hebben B. en W. gehoor gegeven. Dat doet me leed. Wat de drie fracties heb ben gedaan, is niet zonder bedenking. Haar beroep op het formeele recht gaat niet op. Zij vormen op deze wijze een parlement achter een parlement" en eenigzins als een dreigende waarschuwing hoorden we: „Ala men dit in r™kUjk wil brengen, dan zullen de verhoudingen in den Raad geheel ver anderen. Mr. Kindermann (Lib.) deed een aanval op het college van B. en W. en zou aan een motie, die critick inhield op de hou ding van het college, zijn stem niet ont houden. In zijn repliek was de heer Meijer, de lri- terpellant. nog beslister dan de heer Guri- nlng. Ik zal een motie indienen, waardoor gij erkennen kunt, dat ge onjuist hebt ge handeld. Verwerpt gij die motie, dan zullen de verhoudingen stellig veranderen, want dan zullen we meer gaan vragen: „Steekt daar soms Iets achter bij de heeren De motie kwam en luidde* „De Raad acht het onjuist, dat drie recht sche fracties zich inzake de Tribunekwes tie met een adres tot B. en W. hebben ge wend en dat B. en W. naar aanleiding daar van een besluit hebben genomen, dat zij niet eigenaar beweging ter kennis van den Rnad hebben gebracht." Maar de heer Gunning, blijkbaar weer heil ziende in een eigen motie, die alleen op B. en W. critiek uitoefende, diende dez® motie in: Dc Raad is van mcening dat de door B. on W. genomen maatregel naar aanleiding van een verzoek der drie rechtsche raads fracties, achterwege had dienen te blijven." Herinneringen aan Grieg De phonografie-technische vorderingen van de laatste jaren hebben kunstenaar, publiek en den handil dicht bij elkaar ge bracht. Wat vroeger ondenkbaar was: de eerste 6ymphonie van Beethoven in uw hutekamer, is thans zeer wel mogelijk. De belangengemeenschap tusschen kunstenaar, publiek en gramofoonmaatschappij is tot op heden niet zonder artistieke gevolgen, die voldoening schonken, gebleven. Zeg niet, dat de muziek als ding-van-den-geest er ge heel buiten gehouden wordt of dat er met liet heilig huisje-voor-vilen: Muziek met een hoofdletter gesold wordt. Dit is soms waar, doch in de meeste gevallen niet. De gramofoon van vandaag is een opvoedings middel par exellencc in het gezin, waar kindaren zijn: groote kinderen of kleine kinderen. Het nut van de mechanische mu ziek door middel van gramofoonplaten is echter bijna geheel afhankelijk van de ma nier, waarop men de rauziak wil dienen. Want het is een stellige waarheid, dat de gramofoon de moeite van het aanhooren en weer opnieuw aanhooren in elk opzicht waard te. Liefde en aandacht voor muziek kan door de gramofoon ontwikkeld worden. Van muziek houden beteekent: muziek die nen en deze dienst moet de meest omvat tende zijn. welke men zich denken kan. Niet steeds is de muziekvriend bereid om „hun" Bach, „hun" Chopm te hooren. Hij heeft oogenhlikken, waarin hij sterk ver langt naar muziek, welke wij slechts amu sement noemen. Om de waarheid te zeggen: mij is een vitale „blues" liever dan een saaie symphonie. Dikwijls kan het woord sonate me soms een rilling van afgrijzen bezorgen. Het hangt er geheel van af, wie die sonate, die symphonie of die blues schreef We kunnen tegenwoordig niet meer bul ten de muziek. Ieder heeft er mee te maken, direct of indirect, willens of onwillens. De „onmuzikale" vader laat toch zijn kinde ren muziektes geven; hij luistert naar de radio of ergert zich eraan; hij hoort er gens beneden een gramofoon en vindt de plaat moppig of saai. Later zwicht hij voor een gramofoon en zet zich langzamerhand in een aardig platenarchiefjeNu het zóóver gekomen is wil da krant zich ook niet aan dien invloed onttrekken. Wij zullen in het vervolg een veertien- daagsche kroniek wijden aan nieuw-ver- schenen platen. In de wir-war der aanbie dingen kan een enkel woord mogelijk den belangstellenden lezer op het spoor bren gen, dat hij volgen wil. Bij deze beschou wingen is natuurlijk van voorkeur geen sprake serieuze en amusementsmuziek zij is ons even welkom. Als ten minste de reproductie een lust voor de ooren is Hie Master's V o 1 c a bracht een mooie plaat uit met Fóte-Dieu a Seville van Albeniz (D 1888). De bekende Amerikaan- 6che dirigent Stokowski (die van Schotsch- Poolsche komaf is) arrangeerde het werk voor zijn orkest, het Philadelphia Symph. Orchestra. Albeniz toch is hoofdzakelijk Spaansch componist van piano werken ge weest. doch zijn oeuvre vraAgt als het ware om orkestratie. Stokow6ky vond een mooi coloriet, gaf zijn solofagottist, althoboïst en andere blazers aardige trekjes en zoo werd een aantrekkelijk, kteurig geheel verkregen. Leo Block dirigeerde voor H.M.V. de Ju belouverture van Weber (C 2041). De bassen zijn wat zwak en een zekere haast bij da snelle achtsten figuren valt niet te ontken nen. Het tweede thema heeft „Schmelz" en over het geheel is er in den klank veel te roemen. Da ouverture sluit met den oor- 6pronkelijken slothymne: „Heil, dir im Sie- gerkranz". Een bijzonder verzorgde opname gaf H.M.V. in het licht met de „Messiah"-ouver- ture van Handel. Het London Symphonie Oréhestra onder laiding van Dr. Malcolm Sargent vertolkte het geheel zeer bcheërseht en volkomen evenwichtig van klank. Mis schien kan men eenig bezwaar hebben te gen de zware opmaten, maar het pianis- simmo is prachtig, de diep a tonen der strijkbassen zijn zelf6 in dit pianlssimmo sonoor. De andere zijde geeft de Pastorale symphonie, eveneens uit de Messias en eveneens superieur. Een aardige plaat is H.M.V. DB 1258, waarop het 6pel van den voortraffelijken pianist Arthur Rubinstein is vastgelegd. Hij 6peelt mooi van opvatting de Caprice in b klein van Brahms en La cathédrale englouti van Debussy. Arthur is geen broer of neef van Anton; denkt men daarom? Dr. Willem Mengelb?rg speelde met het Philharmonisch orkest te New-York de eerste svmphonie van Beethoven voor H M. V. D 1867/70. Het is duidelijk op te merken, welk een macht Mengelberg op het orkest heeft. Ofwel, hoe volmaakt het technisch apparaat, dat wij orkest noemen reageert op de onzegbare en nauwelijks waar te ne men nuanceeringen in klank, fraseering en tempo, waarvan Mengelberg zich hij de in terpretatie bedient. Een afloopend figuurtje wordt iets gerekt, een enkel markant ac- coord krijgt een gevoelig accent, een stac cato heeft niets te veel en niets te weinig. Daze serie van 4 platen is een groote aan winst voor liefhebbers van Beethovens wer ken. Men moet bij het bespelen der platen er even om denken, dat derde deel der 9vmphonie op de 2da plaat staat. Het 2.1e deel (andante) is vastgelegd op den derden discue. Gounod heeft bij H.M.V. weer een beurt gëhad. Elise Rethberg zingt in bet Fransch het lied „lc roi da Thule" en de „Juweclen- aria", (DB 1456) met orkestbegeleiding. In tonatie cn uitdrukkingskracht dezer zan geres is onberispelijk, evenals de uitspraak van het Fransch. Parlophoon te uitgakomen (onder meer) met twee violisten van grooten naam. De eerste, welke we hier vermelden is Hu- bermann, die imposant de aria „op de G- snaar" van Bach speelt, (P 9878). D?ze naam is zooals bekend mag zijn fout Bach heeft deze „Aria" geschreven voor strijkorkest; het stuk staat niet in G, maar in D en is opgenomen in de derde D-dur Suite. Ilubermann maakte gebruik van het bekende arrangement en waet zijn viool te laten zingen op een manier, die geheel eigen is. Zijn voordracht is hartstochtelijk en magistraal. De andere zijde geeft de wals in A-dur van Brahms, die in het ori gineel (walsen voor piano vierhandig) in As-dur staat. Het tempo is wat langzaam; maar bij sneller afspelen komen we in Bes en B terecht wat dan weer veel te hoog is. Tossy Spiwakowsky hooren wij in zijn grootste kracht in Wieniawsky's Scherzo (P 9548). Op de keerzijde sluimeren de „Sla vische Tanzweisen" van DvorAk-Kreislcr, die op den naald wachten om springlevend in de lucht rond te buitelen. Spiwakowsky's linkerhand en stokvoering is bewonderens waardig vast. Zijn dubbelspel zou verblin dend zijn, als men er naar kijken moest. Thans is het vreugde voor het gehoor. Het eenige, wat iemand misschien minder aan trekkelijk lijkt kan de tamelijk pénótrante toon van Spiwakowsky's instrument zijn. Ik voor mij houd echter van dezen kern- achtigen toonvorming. Een goede orkestpïaat is de Slavische Phapsodie door het Weiszmann-Symphonie Orchest (P 9557), doch zij gaf ons geen aan leiding tot bijzondere opmerkingen. Het is een vroolijk allerlei van nationale Slavische liederen. De opname is goed verzorgd. Een ander vroolijk en stemmte allerlei (in gepaste afwisseling) is E 11063, welke den titel draagt: „Golden memories of Grieg". Urbach arrangeerde de stultken van den populaircn talentvollen Noorschen Meester zeer goed. We krijgen achtereen volgens brokjes uit het pianoconcert, de complete dans van Anitra en andere deelen uit de Peer Gyntsuite, „Ich liebo dich", Solvejgs lied enz. enz. Een plaat, die bij do vrienden van Grieg aangename herinnerin gen zal wakker roepen. De laatste vier platen zijn alle door Par lophoon uitgebracht. TIGGERS. Amusements- en dansmuziek. Slechts een drietal platen van Parlophoon vragen in dit onderdeel van deze rubriek de aandacht- Allereerst een all waardigste potpourri van Zimmer „Echo d^r Welt", gespeeld door het bekende orkest Dobbri (B 12434 beide kanten). De potpourri is in denzelfden geeet als de beroemde wereld reis van de Zeppelin, met dit verschil, dat de verschillende landen, die bezocht wor den, door een spreker worden aangekon digd in het Duitsch. Deze meneer schijnt een geweldige eerbied voor Amerika te heb ben! Dobbri zou zijn naam niet zoo met eere dragen in d3 wereld der amusements muziek. als hij niet had gezorgd voor een klankrijke uitvoering, die bovendien keurig van rythme is. De plaat R 878 brenpt de bekende foxtrott ..Sweet «u.? just you", gespeeld door Joe Vcnnutis Blue Four, en een prachtige piano-solo van Earl Hinss: Caution Blues. Het tempo is uitstekend en de variaties in de rechterhand om van te watertanden, ten minste voor bewonderaars van gesyncopeer de pianomuziek. Ten slotte voor liefhebbers van „hot" de plaat R 865: Louis Armstrong met zijn band in twee zuiver Amerikaanscho iazz-num- mers, zoowel wat de band betreft als hot gezoneen refrein: The Peanut Vendor (Ko- vacs Laios speelt dezen foxtrott voleende week ook voor de A.V.R.O.) en You're lucky to me. Rr.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 13