AHEDSFOODTSCH DAGBIAJD' Biimeelamd Kameelhaar- en Regenmantels Willem Groenhuizen Feuilleton DE KANG-HE VAAS. Maandag 20 April 1931 .DE EEMLANDER- 29e Jaargang No. 246 VREDESACTIE TE AMSTERDAM JUWELIER BRANDKAST GEFORCEERD f 2000 gestolen aan steungelden ÉN.V. COMPAGNIE LYONNAISE BRAND TE AMSTERDAM EEN HANGENDE SCHILDER 'T ZAND 3 E. FRANKENHUIS Inbraak in een vakvereenigings bureau te Rotterdam Conferentie van Kerken te Amsterdam voor den vrede Donderdag is de eerste vergadering der af gevaardigden van kerkeraden en besturen van de verschillende kerken, te Amsterdam gehouden, ter bespreking van een gemeen- schappelijken arbeid voor den vrede. Uit 't inleidend woord van den voorzitter, ds J. F. v. Duyne, die allereerst een beeld gaf van het resultaat der antwoorden op de gezon den uitnoodigingen, dient te worden ver meld, dat behalve co Gereformeerde Kerk, alle Kerken van Amsterdam in het Comité zijn vertegenwoordigd. Uit den hartelijken toon, waarin de toe zegging tot medewerking door de Kerken was gesteld, mag worden opgemaakt, dat deze actie voor onze stad met sympathie door de Raden en Besturen werd begroet. Ook bij de leden persoonlijk bleek er war me belangstelling voor het doel te bestaan De dringende noodzaak voor het verrich ten van een zaak door de Christenheid voor de vrede werd ernstig gevoeld. Alen was het zich bewust, dat de Kerken van de hoofdstad van een land, dat in het internationale leven zulk een belangrijke rol heett te vervullen, zeker niet mogen achterblijven. De afgevaardigden vormden zich voorloo- pig tot een Confederatie van Kerken van Amsterdam voor den Vrede. Het doel is een krachtig geluid voor den vrede in onze hoofdstad eenparig te doen hooren. Daartoe zal allereerst een verklaring wor- 'den opgesteld, waarmee de Kerken geza menlijk getuigenis afleggen voor den vrede. Een commissie werd hiervoor benoemd. De bedoeling is met deze verklaring, goed gekeurd door de verschillende kerkeraden, de actie dezen winter krachtig aan te pak ken, opdat zij iets moge bijdragen tot oplos sing der problemen, die ook de Kerken te 'Amsterdam te dien opzichte bezighouden. Als voorzitter der voorloopige confede ratie werd benoemd ds. J. F. v. d. Duvne. predikant der Ned. lïerv. Gemeente te Slo- terdijk, als secretaris do heer A. A. de Graaff, Adm. de Ruyterweg 3S te Amster dam. De poging om tot samenwerking der Ker ken te komen, al is het alleen maar ten aan zien van dit punt, mag als geslaagd worden beschouwd en moet zeker aangeteekend worden als een belangrijke gebeurtenis in de eenheidsbeweging der Amsterdamsche Ker ken. Iet. 852. Gevestigd 1885 MODERN HANDGEDREVEN ZILVERENWERKEN. DE POSTVLUCHTEN. Zaterdag. 'Aneta-Vaz Dias meldt: Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het zestiende post vliegtuig om 6.30 uit Belgrado is vertrok ken en om 13.30 in Athene is aangekomen. Alles wel, morgen verder. Aneta-Vaz Dia6 meldt: Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het veertiende re tourvliegtuig, de P.H.A.-G.R., om 5.23 uit Medan is vertrokken. Te 7.23 landde het toestel te Allor6tar, vertrok vandaar te 7.51 landde te 13.31 in Bangkok, vertrok van daar te li. 17 en landde om 13 uur te Ran goon. Zondag. Aneta-Vaz Dias meldt dat bij de K.L.M. bericht is ontvangen, dat het 16c postvlieg tuig, de P.H.-A.E.Z., vertrok Zondagmorgen te 5.40 uur uit Athene en landde te 11.25 uur te Mersamatruh. Te 11.50 uur vertrok het toestel weer en arriveerde te 14.35 uur te Cairo. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de reis voortgezet. Voorts is bij de K.L.M. bericht ontvangen, dat het lie retourvliegtuig, de P.H.A.G.R., Zondagmorgen te 5.10 uur uit Rangoon startte en te 8.23 uur te Akyab landde. Te 8.55 uur vertrok het toestel vandaar en ar riveerde te 11.35 uur te Calcutta, vanwaar het toestel te 12.09 uur weer vertrok met bestemming naar Allahabad, waar te 18.03 uur geland werd. Alles wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. R o 11 e r da m, 18 April. Vannacht is in gebroken in een pand aan de. Spoorsingel waarin gevestigd zijn de kantoren van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond en den Be- stuurdersbond. De brandkast die in een der kantoren stond is aan de voorzijde openge scheurd; een bedrag van 2000 aan specie wordt vermist. Het geld was bestemd voor het op vandaag uitbetalen van steun aan werkloozen. DE MOORD AAN DE WILLIBRORDUS- STRAAT TE ROTTERDAM. In hooger beroep voor het Haagscho Hol. 's-Gravenhagc, 18 April. In hooger beroep heeft heden voor het Haagsche Ge rechtshof terechtgestaan de 23-jarige fa brieksarbeider Gerrit Maliepaard, die even als de officier van Justitie in Appel was ge gaan van een vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij hij wegens doodslag ge pleegd op zijn schoonzuster op 29 Septem ber 1930 in haar woning aan de Willibror- dusstraat te Rotterdam, is veroordeeld tot 20 jaren gevangenisstraf. De procureur-generaal bij het Gerechtshof requireerde heden veroordeeling tot levens lange gevangenisstraf. Verdediger was mr. Eikelboom uit Rotterdam. DE TARWEWET. Leiden, 18 April. Naar wij vernemen zal de inwerkingtreding van de nieuwe Tarwewet worden bepaald op 15 Mei a.s. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT Het vuur spoedig bedwongen Amsterdam, 19 April. Zondagmiddag tegen half een bemerkte een voorbijgan ger, dat rook te voorschijn kwam uit het gelijkstraatsche gedeelte van perceel Sar- phatistraat 2. In deze ruimte bevond zich het kantoortje van de vischzaak der firma A. van Witzenburg, de daarachter gelegen winkel komt uit op de Galerij. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die het wisse voor het ongewisse nam en met veel materiaal uitrukte. Spoe dig nadat de brandwachts zich toegang tot het kantoortje verschaft hadden, bleek, dat de brand ontstaan was in een ka6t, welke onder een aan het kantoor grenzende steil- oploopende trap is gelegen. In deze ka6t bevond zich een hoeveelheid papier, boe ken en ander brandbaar materiaal. Het vuur, dat zich dadelijk over de kantoor ruimte verspreid l£d. zoodat het daar lus tig vlamde en knetterde, werd met een straal van een motorspuit aangetast; reeds vrij spoedig moe6t het de overmacht van het water erkennen. Het kantoor vertrek was echter nagenoeg uitgebrand. Ook de winkel bleek eenige brandschade te heb ben opgölÓopen Na eenen kon do brand weer er zich toe bepalen het nog smeu lende hout van do kast te sloopen, een en ander ten aanschouwo van een vrij talrijke schare nieuwsgierigen, die door de politie commissaris de Jong van het bureau Stadhouderskade 'was eenigen tijd ter plaatse op een afstand werd gehouden. Des middags 12 uur was er. naar men ons mededeelde, nog iemand in de zaak geweest. Over de oorzaak van den brand staat niets met zekerheid vast. Verzeke ring dekt de schade. NED.-INDISCH STRAFRECHT EN STRAFVORDERING. De opvolger van Prof. Andrée de la Porte. Leiden, 18 April. Naar wij vernemen zal Prof. dr. J. M. J. Schepper, hoogleeraar in het strafrecht, de criminologie en de rechtsfilosofie aan de Rechtshoogeschool te Batavia, worden benoemd tot hoogleeraar in het Ned.-Indisch Strafrecht en de Ned.- Indische Strafvordering aan de Leidsche Universiteit als opvolger van Prof. mr. G. Andrée de la Porte. DEBATAVOND TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN. Relletjes op straat. Amsterdam, 17 April. In Bellevue werd hedenavond een debatavond gehou den tusschcn fascisten en communisten. De zaal aan den kant van de Marnixstraat was eivol. Er bleven vele buiten staan. Zij, die buiten stonden, werden cenigszins rumoe rig, toen binnen zoowel het fascistcnlied als de Internationale klonken. De politie, die in groote getale aanwezig was, ver spreidde deze buitenstaanders, toen zij zon gen „ITop, hop, hop, hang Mussolini op". Na liet einde der vergadering vertrokken de fascisten in een vrachtauto. Op het Raam- plein werd naar deze auto met stecncn ge gooid. Twee van deze steenen verbrijzelden een paar ruiten van een motorwagen van lijn 20. HET GRENSINCIDENT BIJ DINXPERLO. Stappen onzer regeering te Berlijn. Op vragen van het Tweede Kamerlid Beu- mer: 1. Is de minister in staat en bereid, mede te deelen, of juist is het bericht, volgens hetwelk Zaterdag 21 Maart j.l. een Neder- landsch ingezetene, inwoner van Dinxper- 1, op Nederlandscli grondgebied door Duit- sche politicbeambten is aangehouden en met geweld naar Duitschland is medegeno men? 2. Is de minister indien het aan de eerste vraag ten grondslag liggende bericht geheel of in hoofdzaak juist is bereid mede te deelen, welke stappen hij, te dezer zake, bij de Duitsche regeering heeft ge daan of denkt te doen? heeft de minister van buitcnlandscho za ken geantwoord: 1. Inderdaad is op 21 Maart 1931 een Ne derlander, inwoner der gemeente Dinxper- lo, door Duitsche beambten op Nederlandsch grondgebied aangehouden en met geweld naar Duitschland medegenomen. Dank zij het onmiddellijke krachtdadige optreden te zijnen behoeve van den burgemeester dier gemeente werd bedoelde Nederlander 27 Maart daaropvolgend weder vrijgelaten. 2. Aan Harer Majesteits gezant te Ber lijn wordt verzocht het voorval ter kennis van de Duitsche regeering te brengen en bestraffing van de schuldigen te vragen. Verlost door de brandweer Amsterdam, 17 April. Aan het per ceel op den hoek van den N.Z. Voorburgwal en de Wij des te eg, wordt door schilders ge werkt. Een dezer schilders stond hedenmid dag op een opschuifbarcn ladder tegen den gevel. Plotseling begon de ladder te zakken en de man gleed mee tot het boveneinde van het onderste gedeelte aan de plek kwam waar des schilders voeten waren. Vermoe delijk door den schok schoten zijn beenen door den ladder been, tot aan zijn knieën. De stijlen van den ladder liet hij los en kwam daardoor met het hoofd naar bene den te hangen. Een agent van politie schoot toe. Met behulp van eenige burgers werd een tweede ladder naast den eersten gezet en werden pogingen aangewend den man uit zijn netelige positie te bevrijden. Die pogingen hadden in zoover succes, dat men hem kon oprichten, doch niet bevrij den uit de sporten. Wat een Amsterdammer in zulk een ge val doet, werd ook hier gedaan, de brand weer werd gealarmeerd. Weldra verkondig de een gillondo sirene, dat krachtdadige hulp naderde. Een mechanische ladder, ge volgd door een motorspuit was binnen en kele minuten aanwezig. De brandweer bracht de mechanische ladder naast den in nood verkeerenden schilder. Een brand- man bevestigde een gordel om het middel van den man, terwijl intusschen een drie tal andere brand wachts voor het venster verschenen boven de plaats, waar de schil der hing. Een redlijn liet men zakken, die gehaakt werd aan den rcdgordel. Er werd getrokken, de man kwam omhoog en stap te op den mechani6chen ladder van de brandweer om langs dezen weg den bega- nen grond te bereiken. Personeel van den geneeskundigen dienst, dat intusschen mede ter plaatse met een auto was verschenen, behoefde niet in te grijpen. De schilder was gezond en wel. Het was een ongeluk, dat buitengewoon goed is afgeloopen en dat de belangstelling van honderden trok. DE MANDENMAKERSSTAKING TE AMEIDE EN TIENHOVEN. Voor Amcido geëindigd. De staking der mandenmakers te Amcide en leenhoven is naar de N.R.Ct. meldt. Vrijdag na ruim twee maanden te hebben geduurd, voor wat Ameide betreft geëindigd De patroons A. van Gent en van Kekem heb ben met hun personeel een accoord getrof fen, waardoor het 6tukloon thans met Y cent is verlaagd, inplaats van met 1 cent, zooals aanvankelijk de bedoeling was. Te Tienhoven duurt de staking bij den heer van der Leede nog voort. Het aantal stakers, dat aanvankelijk 80 bedroeg, is thans tot een derde gedeelte teruggebracht. HOOG NOODIG. In één onzer buitenwijken Ligt een pracht'gc, brecde straal Waar 't verkeer over het asphalt Ergo „over-rozen" gaat! Aan die mooie breede straat zit Echter een nauw „steegje" vast Dat bij 't schitt'rend nieuw gedeelte Werk'lijk bitter weinig past! Ik bedoel hier do „Varmeerstraat" 't Nieuw gedeelte grootsch en breed 't Oude stukje smal en hobb lig En een bron van heel veel leed! Daag'lijks zit hier de passage In do knoop en in de war Een chaotische beweging Waar men stop staat! Het is barl Tergend langzaam kruipen auto's Noodgedwongen in de rij Voorwaarts, mat een kinderwagen Kan men er maar net voorbij! Heel de stoet dio mopp'rend voortgaat Lijkt op een begrafenis En hier is nu oen verkeersweg Die echt blijkt een hindernis! Als de groenteboer hier 's morgens Of de melkboer, zij 't ook kort, Hier op zijne clientèle Zaeg'nend losgelaten wordt, Als mevrouw eon kropje sla koopt Staat de stadsbus rustig stop Als zij eind'lijk kan vertrekken Is de kropsla al weer op! Als do melkboer voor een „pintje1' Ook de stadsbus tegenhoudt En ze op het laatst mag doorgaan! Is de melk reeds havermoutl Maak van dit benauwde straatje Nu het heusch niet langer gaat Toch een bruikbare verkeersweg j Een moderne, breede straat. 't „Straatje van Vermeer" dat minnerij! •w* Ook in onze veste zeer, Maar we willen graag wat ruimte In ons 6traatje van „Vermeer"! f GROEGROE, (Alle rechten voorbehouden). 'J DREIGENDE STAKING IN DE VENEN. E m m e r-C o m p'a's'c'u'm, 18 ApriL Irt de heden gehouden vergadering van den Vervenersbond te Barger-Compascum is met algemeene stemmen besloten aan de vak bonden te Utrecht een laatste aanbod te doen inzake de loonen, en wel om te komen tot het loontarief van 1928. Dit beteekent een verlaging van de loonen, gelijk aan dei verhooging in 1930. Dit aanbod fe reeds naar Utrecht gezon den. Mochten de werknemers dit niet ac* cepteercn dan is een staking onvermijde lijk. OPLICHTING VOOR 15.000.—. Utrechtsch koopman gearresteerd. 'Amsterdam, 18 April. Do recherche alhier heeft aangehouden een 34-jarigen koopman uit Utrecht, die verdacht wordt van oplichterij van een bedrag, groot 15.000, te Oosterbeek gepleegd. Zijn arrestatie geschiedde op verzoek vaö de politie aldaar. Hij is op transport naac Oosterbeek gesteld. Het oudste en vertrouwdste adre^ voor Diamant Goud Zilver en Uurwerken. g Aanbevelend, "1 Levenswijsheid zoekt naar geluk in klei nen kring. SALIS-SEEWIS. Uit het Engelsch door J. S. FLETSCIIER. 42 Hij hield zijn woord wat dat. betreft. Toen wij aan boord kwamen en de stoomboot koers zette naar het Zuiden, gaf hij ons thee met verschillende lekkernijen, zooals jam en een bijzonder goede plumcake, die, zooals hij zeide, bij zijn mannen zeer in den smaak viel. Voor ons maal was afgeloopen, was Pepita reeds ingedommeld, uitgeput door de vermoeienissen en inspanning van den dag. Ik maakte een rustbed voor haar in de schaduw van een dekhut van kussens en reisdekens, en eenige minuten later was zij in diepen slaap. Ik zat bij baar, besloten om wakker te blijven, hoewel ik zelf ook doodop was en naast mij zat de weekhar tige zeeman, bij wien door het aanschou wen van Pepita sentimenteele gevoelens werden opgewekt. „Een buitengewoon lief jong meisje is dat jongenheer!" mompelde hij, terwijl hij met de steel van zijn pijp naar Pepita wees. „Ik heb zelf een meisje van dien leeftijd en dat is zeker, ik had haar niet graag in de knel gezien zooals jullie vanmiddag, hoewel ik natuurlijk niet weet hoe jullie daar kwa men." In aanmerking genomen wat hij voor ons deed, vertelde ik hem zooveel als ik goed vond: waarom wij gevangen genomen wa ren en hij luisterde aandachtig en aan het eind van mijn verhaal schudde hij het hoofd. „Geboren en getogen in deze streken, ver moed ik?'* vroeg hij. „Nu, dan zul je wel gehoord hebben dat hier nog wel eens vrij handel wordt gedreven?" „U meent smokkelhandel vroeg ik. „Die naam kun je evengoed gebruiken als de andere. Wat 6teekt er in een naam? Heb je daar wel eens van geboord?" „Ik heb wel eens hooren zeggen, dat er bier nog wel gesmokkeld wordt. Niet zoo als vroeger natuurlijk!" „Neen. Ze hebben hier vroeger -sen bes ten tijd gehad, dat is zeker. Ik ontmoette eens iemand.... iemand, die boeken las en dichterlijk werd als hij een paar glaas jes op had en die liet mij -sens een gedicht hooren over dien tijd; dat was niet lang geleden in een herberg op de Dorset-kust. Laat eens zienhij deed het zoo dik wijls, dat ik het onthouden heb. Het was ongeveer zoo: '1 l Vijf en twintig ponys 1 Draven in het duister..*» Drank voor den dominea. Spek voor den klerk Zijde voor *n dame, brieven voor Vi spion Kijk naar den muur, mijn schat, als de beeren gaan voorbij. „Zoo luidde het en mooie woorden ook en dat waren goede oude tijden, jongen heer, toen men de kinders zei om hun ge zicht naar de muur te draaien op mooie nachten, zoodat zij de vrijhandelaars niet konden zien als ze met hunn-3 goederen van zee het land in reden. Dat i6 alles voorbij, zooals zoovele andere goede dingen! Toch gebeurt er nog wel eens zoo ietsen Getch en Krevin weten daar alles van!" Ik knikte en luisterde nieuwsgierig ver der. „Krevin!" ging hij peinzend verder. „Ik ken Krevin al lang! Hij was -sen slecht mensch. Zoo iemand, begrijp je, die zaakjes op touw zetteen zioh dan achterbaks hield. Hij werkte hier niet veelvoor namelijk op de oostkust... daar in de moe rassen van Essex; zoo nu en dan kwam bij in Dorset. Een tijd la.ng was hij heele- maal niet in Engelandhij was toen in Indië en Birma en in China geweest, di'3 man. En naar mijn idee, jongenheer, was hij het die het voor Getoh klaar speelde om de herberg te Wreddlesham te krijgen Getch, die is uit Gomwallis van geboorte. Die twe-3, denk ik, wilden hier handel gaan drijven en nu is dat natuurlijk afgeloopen. Voor Getch zeker!" In bewaarde het stilzwijgen; daarna stel de ik hem een vraag. Want ik was zeker dat hij meer wist dan hij wilde loslaten en ik hoopte dat ik hem aan de praat zou krijgen. „Wie denkt u, dat Getch vermoordde?" Hij keek mij rustig aan en dempte zijn stem. „Onder ons gezegd, ik geloof vrij zeker, dat Getch vermoord werd door Krevin. En je kunt ook wel aannemen, dat Getch en Krevin samen die Cousin6 om zeep brach ten. O, zeker!" Ik keek hem verbaasd aan, en dat viel hem op. Hij ging verder. „In de laatste haven waar ik waa gis terenavond, las ik in alle kranten, di-3 ik te pakken kon krijgen, over die Gallow- stree-zaak. Ik houd het er voor, dat Kre vin, die een slimme kerel is, begrijp dat goed, alles bedisselde om die Chineesche prullen van die dame in handen te krijgen, omdat hij wel wist, dat die dingen kost baar zijn, -sen hoop geld waard, en hij over legde dat met Getch en zij haalden Cou sins over om die dingen te stelen. Waar om? Cousins was een buitengewoon ban- dig inbreker. Hij...." „Kende u hem?" vroeg ik. „Persoonlijk?" „Ik heb hem een paar maal gesproken. Dikwijls gezien. Ik hoorde hem tot vijf jaar veroordeelen door de rechtbank te Exeter. Dat is al lang geledenhij is na dien tijd nog meer dan eens opgeborgen. Ik weet, dat hij door Krevin voor verschil lende zaakjes gebruikt werd. En, zooal6 ik al gezegd heb, ik houd hat er voor, dat Krevin en Getch hem hebben afgemaakt, toen hij dat karweitje achter den rug had, en nu heeft Krevin dien Getch afgemaakt. En Krevin wordt natuurlijk ook vermoord. als die Hindoe, waarover je sprak, dat al niet gedaan heeft! En dat doet mij er aan denkenAls jij en het juffie veilig aan wal zijn, moet je do politie zeggen, dat Krevin op het eiland zit en verder alles wat je weet." „Dat doj ik zeker!" antwoordde ik, niet jui6t wetend wat hij wilde dat ik zou ver tellen. „Ik heb er niets op tegen, jongenheer. Vertel alles, alleen sta ik er op, dat je niet meer van mij vertelt, dan dat ik een vrien delijk man was, die met zijn schip het eiland voorbijvoer van Chalport naar Bou logne en dat ik jullie seinen zag, 6topte en Jullie meanam, je goed verzorgde en aan land zettedat is genoeg, geloof ik?" „Dat is zeker genoeg, dat zal ik vertellen. Ik rep er geen woord over, dat u daar kwam om Getch en Krevin te halen." „Neen, dat zou ik zeker niet doen!" merk* te hij op. „Dat zou tot niets dienen. En ik wil je nu wel zeggen, dat ik wel zaken met hen had willen doen, maar ik zou ze nooit aan boord hebben genomen. Ik ging aan wal met mijn geweer over den arm,' om hun te vertellen waar h*3t op stond, als dat noodig geweest was. Zoo^ beetje za ken doen, al is het vrijhandel, dat vind ik beet. Maar als het doodslag en zoo 1-Iij schudde zijn hoofd en liet mij alleen. Het liep nu tegen den avond en wij waren een heel eind in zee en daar bleven wij langzaam heen en wesr varen tot de duis ternis in viel en de ku6t verflauwde. Wij zetten toen koers op de landtong van Sum- merstead, waarbij ik loodsdiensten verricht te ik was daar meermalen geweest met visschers uit Middlesbourne en ik kende het vaarwater. Even voor tienen, op welk oogenblik het ongeveer acht en veertig uren geleden was, dat Pepita en ik naar het eiland werden gebracht, zetten wij voet aan wal, fluisterden een haastig vaarwel tot onz3 tijdelijke metgezellen en liepen zoo vlug mogelijk naar het nabijgelegen dorp. De meeste huizen van Summerstead la« gen in duister, alleen de ramen van do herberg „De Zeemeermin" waren verlicht. Ik kende den eigenaar, Jim Perrin; hij had paard en wagen. Wij vielen bij hem binnen toen hij op het punt stond te sluiten. Van schrik liet hij zijn sleutels vallen en uitte een kreet verbazing. {Wordt vervolg dj*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5