AMEDSFOOPTSCH DAGBLAD DE KAN3HE- VAAS. Dinsdag 21 April 1931 -DE EEMIANDER" 29e Jaargang No. 247 TWEEDE BLAD BROEDERTWIST TE DEN HAAG DRAMA AAN BOORD VAN DE JAGERSFONTEIN NACHTELIJKE OVERVAL TE DIEMEN BOTSING TE ZWIJNDRECHT A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 Een voorgenomen moordaan slag door de politie intijds verhinderd Twee personen gearresteerd 's-G r a v c n h a g e. 20 April. Zaterdag heeft de politie te dezer stede J. S., Duit- scher van geboorte, die in de Witte de .Withstraat alhier, een kleedingmagazijn had en zijn coupeur C. K., gearresteerd, als .verdacht van in een complot betrokken te zijn. welk tot doel had een broeder van eerstgenoemde van het leven te berooven. 'J, S., die aanvankelijk bekend had is hierop later teruggekomen, maar de coupeur heeft inmiddels bekend in het complot betrokken te zijn geweest. Het tweetal is in verzeker de bewaring gesteld. J. S. en C. K. waren niet voornemens den moordaanslag op M. S- zelf te volvoeren, zij hadden daarvoor een derden persoon, G. V. genaamd in den arm genomen, die voor zijn hulp bij voorbaat reeds een colberteostuum had ontvangen en wien voorts een belangrijk bedrag aan geld was toegezegd, wanneer hij de daad 7.011 hebben volvoerd. In de woning van J. S heeft de politie nog een revolver in beslag genomen. Aanleiding lot den voorgenomen doodslag \va6 klaarblijkelijk de aanhoudende twist, die tusschen de gebroeders S. bestond en die zijn oorsprong vindt in het feit. dat J. S na het huwelijk van zijn broeder in de Witte de Withstraat naast het kleedingma gazijn van zijn broeder een concurreerende zaak was begonnen. Vroeger hadden de ge broeders de latere zaak van M. S. voor ge meenschappelijke rekening gedreven. De twist tusschen het broederpaar liep bijwij len zoo hoog, dat de politie meermalen verzoenend moest tusschenbeide komen. Dit hielp echter niet afdoende en tenslotte was aan J. S. medegedeeld, dat hij tegen 1 Mei a.s. het land moest verlaten. In stede van aanstalten te maken aan dit bevel te vol doen heeft J. S. toen dezen moordaanslag tegen zijn broeder voorbereid, welke geluk kig intijds is kunnen worden voorkomen. MOTOR GESLIPT. Dnorijdsler ernstig gewond. Leiden. 20 April. Gistermiddag is de 24- jarige motorrijder G. C. F. bij de llaagsche Schouw onder Voorschoten met zijn motor geslipt tengevolge waarvan de 20-jarige me juffrouw M. v. K. van de duo werd geslin gerd. Zij is mot een schedelbreuk en een zware hersenschudding per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Haar toestand was vanmorgen zeer ern stig. DRIE ONDEUGENDE MEISJES. In gevaren van travesti. Rotterdam, 17 April. Gisteravond hebben drie ondeugende meisjes van een jaar of 17 gezamenlijk een streek uitge haald, die de binnenstad voor een wijle in rep en roer heeft gezet. Zij hebben een paar heerenpakken, afkomstig uit de voor raden van broers en vaders aangetrokken en zijn zoo de straat opgewandeld. Zij heb ben een beetje in de binnenstad rondgeloo pen, waarbij het natuurlijk niet te vermij den viel, dat zij sterk de aandacht van het publiek trokken en er zich al heel gauw om hen heen een oploop formeerde, dat geenszins voor de beroemde Amsterdam- sche oploopjes onderdeed. Tenslotte groeide de belangstelling voor het ondeugende drietal zoo ernstig dat het verkeer belemmerd werd en een agent van politie eens kwam kijken wat er te doen was en waarom al die menschen zoo hals starrig bleven staan kijken naar het drie tal jongelui dat over den openbaren weg wandelde. Daarbij bleek hem dat deze jon ge mannen, jonge dames waren, die niet alleen de voorschriften betreffende het ver oorzaken van xolksoploopen overtraden, maar ook de verbodsbepalingen betreffen de het dragen van de klcedij van een „an dere kunne" op den openbaren weg. Hij heeft dus gedaan wat een behoorlijk agent van politie moet doen in zoo'n geval: hij heeft zo naar liet politiebureau gebracht Vandaar zijn zo later afgehaald door do ouders, die echter eerst andere kleeren moesten meebrengen En zij mochten niet weg voordat zij beloofd hadden deze on deugende dingen niet weer te doen. Machinist door kokend water verbrand Aan boord van een der 6chepen, van de IToll. West-Afrikalijn te Amsterdam, is een ernstig ongeval gebeurd, ten gevolge waar van een machinist door kokend water deer lijk verbrand werd. Naar de Tel. bericht is het ongeluk gebeurd aan boord de Jagere fontein die klaar lag om uit te varen. Uit dit onderzoek kwam aan het licht, dat de machinist zich in den ketel bevond, en dat plotseling een donkeyman een kraan heeft opengezet, waardoor het kokende wa ter de ruimte binnenstroomde. Het slacht offer werd in hoogst ernstigen toestand naar het Burgerziekenhuis vervoerd, waar hij gisternacht is overleden. Onmiddellijk werd beslag op het lijk gelegd. Nagegaan wordt in hoeverre den donkey man schuld treft en of hier toepassing van art. 307 W. v. Strafrecht kan volgen. De betrokken personen, die in de machineka mer aanwezig waren, zijn als getuigen ge hoord en het schip mopst zonder hen ver trekken. Zij zijn door anderen vervangen. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Zooals bekend is stopte de speciale boot trein van den Rotterdamschen Lloyd tot he den aan het station Schaerbeek, voor het opnemen en uitlaten van reizigers van of naar Brussel. De Directie van genoemde Maatschappij deelt ons thans mede, dat het haar in sa menwerking met de Belgische Spoorwegen is mogen gelukken hierin met ingang van 15 Mei a.s. verandering te doen brengen en dat vanaf dien datum zoowel de Rotter dam Lloyd Rapide Den Haag—Marseille als de in omgekeerde richting rijdende Ra pide Bruxelles—Midi zal aandoen. Dit is ongetwijfeld een zeer groote verbetering voor alle reizigers van of naar Brussel, die \an dezen specialen trein gebruik maken. SPOORWEGARBEIDER DOOD. GEREDEN. Breda, 20 April. Hedenmorgen is op dc spoorlijn op de splitsing naar Rotterdam en Roosendaal, de wegwerker W. Weterings uit Beek, die aan den spoorweg ter plaatse werkte, door den D-trein BerlijnVlissin- gen overreden. Bij aankomst in het St. Ig- natiusziekenhuis te Breda, waarheen de man werd vervoerd, bleek-hij te zijn over leden. De aanvaller ernstig gewond Amsterdam, 20 April. Op den Mui- derstraatweg onder de gemeente Diemcn heeft in den afgeloopen nacht een overval plaats gehad, waarbij de nachtelijke bezoe kers drie schoten loste, doch tenslotte zelf neergeslagen werd. Een zekere M. uit Wcesp, die liefdesbe trekkingen onderhield met de dochter van een woonschuitbewoncr uit Diemen, tegen welke betrekkingen de vader van het meisje bezwaar maakte, is in den afgeloo- pen nacht bij die sqjiuit aan dek gekomen, om te trachten het meisje te spreken te krijgen. De vader was echter wakker cn begaf zich naar buiten. Toen M. den man ontdekte loste hij een schot, dat evenwel miste. De woonschuitbewoner nam daarop een stuk ijzer en gaf daarmede M. een klap op het hoofd, waarop M. nogmaals twee schoten loste, die echter ook misten. M. was tengevolge van den slag op het hoofd ern stig gewond. De gemeente-veldwachter cn een rijks veldwachter waren spoedig ter plaatse, evenals dr. Derkinderen uit Diemen, die de eerste hulp verleende. Later verscheen ook de burgemeester. M. werd onder toezicht van de politie naar het Burgerziekcnhuis tc Amsterdam vervoerd, waar hij onder bewaking blijft. Tegen den aanvaller M., die den nachte lijken overval verrichtte, bestaat ernstige verdenking van den moord, die het vorige najaar te Abcoude is gepleegd. De politie heeft deze zaak thans in onderzoek. DS. O. TIDDENS OVERLEDEN, N o o r d d ij k, 20 April. Hedenmorgen is te Noorddijk op bijna 63-jarigen leeftijd overleden de Ned. I-Ierv. Predikant Ds. O Tiddcns te Middclbert. Ds. Tiddens werd 26 April 1868 te Finster- wolde geboren. Hij werd candidaat in 1897 in Noord-Brabant en stond achtereenvolgen? te Surhuistcrveen, Oudehorne, Ezinge cn van 30 October 1910 af te Middclbert, boven dien was hij voor zijn langdurige ziekte se cretaris-penningmeester van de afdeeling Noorddijk van het Groene Kruis, bestuurslid van Volksonderwijs en van het Nut van het Algemeen en consulent van Engelbert. Ds. J. L. DE HEER 1 Mei 50 jaren predikaat. Den Sen Mei zal het 50 jaar geleden zijn, dat ds J. L. dc Heer, Ned. Rerv. predikant te Rotterdam, de Evangeliebediening aan vaardde. Tegen 1 Juli heeft ds. de Heer eme ritaat aangevraagd; Dus zal de herdenking van zijn 50-jarig ambtsjubileum tevens be- teekenen het afscheid van hem ais predi kant der Ned. Verv. Gemeente te Rotterdam. Een commissie heeft zich gevormd, welke zich tot taak stelt dezen dag voar den. jubila ris tot een onvergetelijken te maken. In het comité van uitvoering zitten o.a. dr. J. Th. de Visser, als eere-voorzittcr en mr. Abm. van der Hoeven als voorzitter. BALOERAN SLAAT HET EIGEN RECORD. BataviaBotterdam in 251/s dag. Rotterdam, 19 April. ITet nieuwe schip van de Rotterdamsche Lloyd „Baloeran" is in den nacht van Zaterdag op Zondag al hier aangekomen. Het schip heeft het eigen record voor dc reis Batavia—Rotterdam met 36 uur geslagen. De voorspoedige reis werd in 2dVj dag afgelegd. SCHILDERIJENZWENDEL TE OOSTERBEEK. Drie oplichters gearresteerd. Oosterbeek, 19 April. Dc politie is er in geslaagd drie geraffineerde oplichters te arresteeren, die door verkoop van vrijwel waardeloozo schilderijen tegen fabelachtig hoogo prijzen den heer C. te Oosterbeck voor vele duizenden guldens hebben benadeeld. Zij spiegelden hun slachtoffer voor, dat hij de gekochte schilderijen gemakkelijk later mjt veel winst zou kunnen verkoopen aan een Amerikaan, dien zij kenden en dio een Hollandsche kunstverzameling wilde aan leggen. Inderdaad verscheen dezer dagen een „Amerikaan" bij den heer C. die inder daad een ongehoord bedrag bood voor de schilderijen, waarop de heer C. natuurlijk gretig inging. Eenige dagen latar kwamen dc oplichters weer bij hem, met het verzoek hun 15000 gulden te willen leenen om daar mee een lastigen schuldeischer te betalen Hij kon dan de schilderijen als onderpand houden. De verkwistende levenswijze der heeren trok echter den aandacht der politie, met het gevolg, dat zij nu, tezamen met den pscudo-Amerikaan zijn ingerekend. Het zijn de 34-jarige S., de 50-jarige K. D. en de 36-jarige Q. Eén doode en een licht gewonde Zondagavond omstreeks hal fel f kwam een luxe auto uit de richting van Rotter dam op den Rijksstraatweg to Zwijndrecht aangereden. Deze auto werd bestuurd door den heer Rwonende to Dordrecht, terwijl zijn broer zich achterin den wagen bevond. Ter hoogte van de Munnekensteeg kwam een viertal auto's uit de tegenovergestelde richting en een dezer auto's wierp verblin dende lichtstralen voor zich uit, waardoor de bestuurder R. werd verblind. Dit had ten gevolge, dat hij met de auto eenige langs den weg staande boomen raak te en tien meter verder tegen een boom reed. Degecn, die achter in den wagen zat, R. genaamd en wonende in Zwijndrecht, werd op slag gedood, terwijl de bestuurder eenige lichte verwondingen bekwam. De auto is door de politie in beslag genomen. Dc politie was onmiddellijk ter plaatse orn maatregelen te troffen. De ontboden ge neesheer dr. Kr. kon slechts den dood con- stateeren. HET ONGELUK TE BLERIK. De zaak vooi het scheids gerecht. 's-Gr a v enh a g e, 20 April. Het scheids gerecht der Nedei lundsch? Spoorwegen heeft lieden in besloten zitting vergaderd in een der lokaliteiten -van liet Staatsspoor station te den Haag. Behandeld wed het hoogcr beroep, inge steld door do baanwachteres te Blcrik tegen liet haar gc..;cven ontslag in verhand met het ernstige ongeluk bij Blerik, waarbij eenige menschenlcvens vieler. ic betreuren. Het scheidsgerecht zal te zijner tijd zijn beslissing aan dc betrokken partijen mede- deelen. KINDERHERSTELLINGS- EN VAC ANTIEKOLONIES. De heer Ketelaar 25 jaar pen ningmeester. In de algcmcene vergadering van, het Centraal Genootschap voor Kindcrhcrstel- lings- en Vacanliekolonies, op Zaterdag 2 Mei in het gebouw der A. J. M. V. in de Von delstraat tc Amsterdam tc houden, zal wor den herinnerd aan het feit, dat de penning meester de heer Th. M. Ketelaar gedurende 25 jaren lid van. de Vereeniging is geweest. DE COLLECTE OP MORGEN. Men vraagt mij voor de collecte Om een liedje in dc krant 'k Zal er ditmaal niet aan meedoen Het is overbodig, want ITccft onz' stad niet allo jaren Altijd laten zier. *iat zij Met de kleine zwakke stumpers Me* der daad toond' medelij? Ilecft men nog niet ondervonden Dat in 't goede Amersfoort 't Overgroot gedeelte menschen Tot de kindervrienden hoort? Is niet altijd weep bewezen Dat bij wcrk'lijk kinderleed Zooals thans dus, icd're burger Ruim en goed z'n plichten deed? Daarom vind ik liet verzoek, dat Men mij lieden heeft gedaan Niet in orde en ik moet het Kort en bondig weig'ren gaan! 'k Rijn geen rijmpje. De Collecte Slaagt uitstekend, let er op! Wie daar niet van overtuigd is Krijgt een welverdiende strop Als de collectanten morgen Met hun bussen „werken" gaan Vinden z' allo deuren, beurzen, Alle harten openstaan! En mocht er soms iemand weig'ron Maken we ons dan niet boos Daaraan helpt toch ook geen versje Zoo'n geval is hopeloos Bovendien rijm 'k graag voor „menschen" Maar ook daarvoor slechts alleen Wie voor 't zieke kind iets weigert Heeft met „mensch-zijn" niets gemeen!! GROEGROF (Alle rechten voorbehouden). BLOEMENTENTOONSTELLING TE ROTTERDAM. Koningin-Moeder en Prinses op bezoek. Rotterdam, 18 April. Hedenmorgen brachten II. K. II. de Koningin-Moeder en Prinses Juliana een bezoek aan de bloemen tentoonstelling op het Nenyto terrein te Rot terdam. Omstreeks kwart voor elf arriveer den de hoogc bezoekers met haar gevolg. Zij werden ontvangen door den burgemeester en den Directeur van de tentoonstelling. Do prinses ontplooide daarop Je tentoonstel- lingsviag, waarna een rondgang volgde. Daarna vertrokken de hoogo gasten weer naar Den Haag. 200 STUKS PLUIMVEE VERBRAND. B o r c u 1 o, 19 April. Bij den pluimvee houder Iluurneman te Ouden-Eibergen raakte een petrolcumkunstmoeder in brand, waardoor een groot kippen- en kuikenhok, bevolkt met 100 kippen en 100 kuiens een prooi der vlammen werd. In deze omgeving is dit reeds de derde brand in twee weken tijcls, veroorzaakt door een petroleum-kunstmoeder. NOODLOTTIGE AANRIJDING TE LONNEKER. Motorrijder gedood, fietser gewond- Op den straatweg EnschedéHengelo Is Zaterdagmiddag onder de gemeente Lonnc- kcr de aannemer S. uit Hengelo op zijn mo tor in aanrij iing gekomen met een fietsen den jongen. Dc motor reed tegen een boom en de heer S. werd met verbrijzelden sche del dood opgenomen. De jongen vercl niet levensgevaarlijk gevvonrl. Parketvloeren WAS van BRU8JNZEEL, Zaandam. Voor Amersfoort bij: De mijmering over een ding is teerder dan het ding. HERMAN GORTER. Uit het Engelscli door J. S. FLETSCHER. 43 „God allemachtig!" riep hij uit „Ben jij dat, jongenheer Ben! En juffrouw Mari gold! Ik hoop, dat jullie gezond en wel zijn!Daar is wat om jullie te doen, over al in de streek!" „Perrin", zei ik. „Wij moeten zoo gauw mogelijk naar Middlesbourne. Jij hebt een paard en wagen niet waar? Het is van het meeste belangwij moeten de politie spreken - Hij begreep mij onmiddellijk en haastte zich naar de keuken, waar ik hem beve len hoorde geven aan zijn knecht. Even vlug was hij terug en stortte zijn nieuws uit „Jullie ziet er lang niet slecht uit, waar je ook geweest bent. Maar ik verzeker je, dat er overal naar jullie gezocht is. Ik was vanmiddag in Middlesbourne en hoorde er alles van. Er liepen rare verhalen, jongen heer. Toen jij en juffrouw Pepita twee dagen geleden niet terugkwamen, dachten ze, dat jullie met een boot in zee waren gegaan en verdronken. Er is dien avond overal gezocht,en de zaak werd nog inge wikkelder toen de butler van juffrouw El- lingham aan de politie kwam yertellen, dat hun inlandsche bediende Mandhu of iets dergelijks ook verdwenen was, en natuurlijk bracht iedereen dat in verband met jullie En 's morgens ging de detective. Cherry, naar Nortbourne Manor en vroeg aan majoor Cottam om te komen met zijn bloedhonden en ze vonden jullie spoor door ze aan kleeren van jou en juffrouw Pepita te laten ruiken en... toen was het in orde." „Was het in orde? Vonden ze dan ons spoor?" „Ik geloof het welmaar dat zal je be ter weten dan ik. In ieder geval gingen de honden over het veld naar Wreddlesham en daar hielden ze stil voor de voordeur van de „Shooting Star". En de voordeur was gesloten en de achterdeur was gesloten cn de zijdeur ooken er was geen leven de ziel. Ze hebben een deur opengebroken, maar vonden niemand... allen gevlogen, zie je. En daarna heeft de politie dit gedaan en dat, overal gezocht en getelegrafeerd en getelefoneerd overal heen!" „Behalve in de goede richting", zei ik bitter. „Daar hebben ze niet aan gedacht; „En waar zijn jullie dan geweest?" vroeg hij. „Want als je niet in de wolken of ver in zee „Ik zal het je vertellen als we onderweg zijn. Het voornaamste is om in Middlebour- ne te komen en bij de politie. Er is voor hen wat te doen op de plaats waar we vandaan komen!" Hij reed ons zelf naar Middleborne en zette zijn paard tot zoo groot mogelijke snelheid aan. Toen wij in het dorp kwa men, bemerkten wij een grooten ootocht naar het strand; daar was een geflikker van vele lampen en veel opschudding en daarheen bracht Perrin on* HOOFDSTUK XXI. De roode plek. Het scheen wel, dat iedereen in Middle- bourne op het strand was; in ieder geval allen die zich interesseerden voor Pepita en mij, namelijk Iveziah, kapitein Mari gold, Cherry, Veller, juffrouw Ellingham met Bryce op haar hielen en op een af stand Carsie. Tom Scripture en zijn zoon waren er en majoor Cottam met zijn bloed honden. Voorts waren er alle visschers uit de plaats; zij waren onder leiding van Tora Scripture bezig met het gereed maken van een boot bij het licht van verscheidene bcnzinelampen. Allen drongen naar ons toe, toen wij uit Perrin's wagen stormden en gedurende eenige minuten praatten al len dooreen, deden ontelbare vragen, waar door wij zoo verbijsterd waren, dat wij niet in de gelegenheid waren een behoorlijk antwoord te geven. Ik draaide wanhopig van den een naar den ander, totdat juf frouw Ellingham haar stem verhief. „Laat den jongen spreken!" riep zij uit „Hoe kan hij een woord zeggen als jullie zoo opdringen! Waar zijn jullie geweest... en waar kom je vandaan?" Ik wees in de richting van onze gevan genis. ,Wij komen van Meslie Eiland!" zei ik. „Wij kwamen daar vandaan door de vrien delijkheid van een kapitein, die daar van middag in de buurt was. Wij waren opge sloten in de „Shooting Star" door Getch en Krevin" (ik was niet van plan om -iu nos te spreken van oom Joseph) „en twee nach ten geleden naar het eiland gebracht En luister, jullie moeten iets doen en vlug ook! Getch ls dood... vermoord!... en Krevin is nog op het eiland en hij is gewa pend. En Mandhu Khan is er ook Ik ge loof, dat hij Krevin nazit, of Krevin hein... dat weet ik niet, maar ik weet zeker dat cr nog meer gemoord zal worden als jullie daar niet heen gaat; misschien is net ook al gebeurd. En uw vaas is daar, juffrouw Ellingham cn ook uw Indische beeldjes en die zijn alle stuk gegooid; ik heb de stuk ken verzameld en verstopt. En dat is ai- les. behalve dat ik nog zeggen wil, dat ik wel had verwacht, dat er daar eerder naar ons gezocht was!... Jullie weet niet wat wij hebben doorgemaakt." Ik zeide die laatste woorden met eenige verontwaardiging cn bitterheid en uil de menigte hoorde ik een instemmend geluid van een van de visschers, die daarbij min achtend rondkeek. „Wat heb ik jullie gezeid?" schreeuwde hij triomfantelijk. „Heb ik jullie niet ge zeid, dat ze daar op Meslie Eiland oosten gaan kijken?... Zee ik niet. dat dit de plaats was?... En hebben ze toen niet al lemaal hun neus opgetrokken en gezeul dat het niks gaf om daar naar toe te gaan? Heb ik Cherry trok mij ter zijde en kapitein Marigold nam zijn dochter mede en onder vroeg haar. „Waarom hebben ze jullie opgesloten, Ben?" vroeg Cherry. Vertel me dat in een paar woorden." „Omdat wij Krevin tegen het lijf liepen in de „Shooting Star". Wij ontdekten dat hij daar was en 's nachts brachten ze ons naar het eiland. Zoo is het." „En de gestolen voorwerpende vaas en de beeldjes? Hadden ze die meegeno men?" „Krevin had zeen heeft ze steeds ge had Zij gingen naar het eiland hij en. Gotch, om er mee weg te kunnen komen. Maar Krevin had een ongelukviel over een muurtje en brak alles. Dc stukken zijn cr nog. Er is iets geheimzinnigs met die beeldjes en mijn overtuiging is, dat Mandhu Khan naar het eiland is gegaan om die beeldjes." „Ging hij met jullie mee? Hij werkt toch niet met Krevin samen?" vroeg hij. „Neen, hij kwam daar niet met ons en wal zijn verhouding tot Krevin is, dat kan ik niet zeggen. Ik veronderstel, dat hij Krevin nazit en dat hij daar met een boot is heengegaan en vermoedelijk gaat hij weer met die boot terug, als u niet vlug is. Waarom was u nu van plan om naar het eiland te gaan?" „Wij kregen bericht van een vliegenier. Hij was vanmiddag langs de kust gevlogen naar Calmouth en hij het passecren van Meslie Eiland had hij zien wuiven..." „Dat deden Pepita en ik." Juist' En na geland te zijn in Calmouth las hij het belicht van jullie verdwijnen in de avondbladen en telefoneerde rnet de politie hier. Je hebt gezegd dat Getch dood isvermoord! Wie deed dat?" „Dat weet ik waarachtig niet!" riep ik uit. „Ik heb cr nu genoeg van. Of Krevin of Mandhu Khan heeft hem vermoord.... vanmorgen vroeg. En ik denk, dat nu Kre vin den Hindoe om zeep heeft gebracht, of de Hindoe Krevin.... en u deed nu beter oDi daarheen te gaan als u nog iets wilt doen!" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5