uit mooi Amersfoort FONGER5 A. h. van nieuwkerk, Meubelfabriek N.V. „7 Weef huis" DAT ZIJN GEEN ARBEIDERS WONINGEN! DE PROV. STATEN VAN FRIESLAND MR. BOON OVER DEN UITSLAG SAMENWERKING VAN GEMEENTEN NEDERL. STAATSLEENÏNG 1931 Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE de mis. Verleden week maakte ik u opmerkzaam op de Tjiftjaf. Na verwant aan deze is een m. i. nog algêmeener verschijning in de nog zoo volledig kal* takken, n.l. de Fitis. De vogels zfjn r>? van elkaar: boide be- hooren ze tot het geslacht Phylloscopus, waarachter de tjiftjaf de beide persoonsna men collybita collybita voegt en de fitis tródhilus trochilus. Dat is bij de vogels wel meer het geval: twee gelijke woorden als soortnaam. Zelfs komt het wel voor, dat de geslachtsnaam, tweemaal herhaald, als soortnaam wordt bijgevoegd. Zoo heet bij voorbeeld dat mooi vlugge vogeltje onzer heidevelden, do Tapuit wetenschappelijk: Oenanthe oenantbe oenanthe. De Duitschers noemen tjiftjaf cn fitis beide Laubvogels en erkennen daarmee dus ook de grooto overeenkomst En die is ook ontwijfelbaar waar te ne men. Wel is waar is de fitis wat geler, maar raen moet de diertjes al erg dicht bij heb ben om dat te zien, of in het bezit zijn van een goeden kijker, welke eigenlijk in het bezit moet zijn van elk, die wat meer van de vógels wil observeeren. Maar in den zang verschillen de diertjes al zeer. Daarin gelijken ze niets op elkaar. Zelfs is het woord „zang" voor het eento nige geluid van den tjiftjaf wel een beetje ie mooi en de fitis zingt een erg lief deuntje. Als hij begint, denkt ge aan liet vinkenlied, maar de onderstreeping daar van in de laatste maten blijft achterwege. De fitis eindigt droef, echt in mineur. Iemand zei me eens: het is abof hij zingt: .,het weer is mooi maar straksregent het weer". Aardig gevonden wel. Maar echt melodisch klinkt het steeds. Zo zingen graag in het bloeiend berkenhout en ik weet geen aardiger toonfilm dan een zingende fitis in een met teer groen en bengelende katjes getooid berkje. Straks beleven we het weer! Als postcriptum een antwoord: do strui ken, welko op het oogenblik zoo rijk bela den zijn met gelo bloempjes, heeten Chi- neesch klokje, Forsytrio viridissima of sus- pensa; er zijn twee soorten En nog een vraag: wie zingende nachtegalen weet wordt beleéfd verzocht dit even te melden «an mijn adres: Vermeerstraat 67. A. JOMAN. Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL, Heerlijke garnalen croqnettcn, vischkoekjes, gerookte paling, ge rookte zalm, uitgesneden zalm bokking, een fijn gebakken vischjc, maar den cok gekocht in den IJmuider Vischhandel, Utr-straat 51. Tel. 92, Groote sorteering tafcl- zoren. kens, ruime suite en slaapkamers, en, naar de bedoeling van het bestuur, ook een cen trale t-'/efooninstallatie. Zoodanige wonin gen kunnen bezwaarlijk onder arbeiderswo ningen worden gerekend De ondorgeteckende heeft gemeend, in overeenstemming met de boven aangegeven beleidsnorm, dat in deze van de bevoegd heid een vereeniging toe te laten, niet moest worden gebruik gemaakt. Huizen mei ingebouwd bad, bood; schappenlifiruimte suite en een centrale telefoon installatie Op de volgende vragen van den heer van 'den Bergh in verband roet het niet toelaten der Coöperatieve Algemeene Joodscbe Wr>- ningjouwvereeniging (U.A.) te Amsterdam als vereeniging, uitsluitend in het. belang van verbetering der volkshuisvesting werk zaam. 1. Op 24 Februari 1931 heeft Uw Excel lentie tot het bestuur der Coöperatieve Al gemeene Joodsct Woningbouwvereniging (U.A.) te Amsterdam een schrijven gericht, luidende als volgt: „In antwoord op uw in mijn handen ge steld a '/res aan de Koningin van 30 Decem ber 1930, deel ik u, ingevolge Harer Majes- teiia machtiging mede, dat tegen de ge vraagde toelating bezwaar bestaat in ver band met de onderstelling, dat uw vereeni ging zich niet, althans niet in de eerste plaats, het bouwen van arbeiderswoningen ten doel 6telt". Aan welke bepaling van wet of algemee- nen maatregel van be3tuur ontleent de Re- geering het recht bezwaar te maken tegen de toelating van een vereeniging als uit sluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam: a. (in het algemeen) in verband met ecnige onderstelling; b. (In het bijzonder) in verband met de onderstelling, dat de vereeniging zich niet, althans niet in de eerste plaats, het bou wen van arbeiderewoningen ten doel stelt? 2. Op welke feiten of gegevens steunt bo venbedoelde onderstelling dor Regeering? luidt het antwoord van den heer Ver schuur, minister van arbeid, handel en nij verheid: De toelating van een woningbouwvereeni- ifing Is evenals het vorlcenen van voor schotten en bijdragen wettelijk ccn be voegdheid van de Regeering, van welke be voegdheid zij gebruik moet maken in over eenstemming met het algemeen beleid, dat zij meent te moeten volgen bh* do uitvoering van 8 der Woningwet. In overeenstemming met de gedachten van den wetgever, die in 1901 bij het woord „volkshuisvesting" in verband met Overheidssteun vóór alles, zoo niet uitsluitend dacht aan woningen voor arbeiders en daarmede economisch gelijk en lager te 6tellen groepen van de bevol king, heeft de Regeering eteecte als norm voor baar beleid gesteld, dat toelating van vereenigingen en verleenen van Rljkssteun rrtóet gericht zijn op wat met zekere speling naar boven en naar beneden wordt aange duid Als arbeiderswoningen. Volgens het verslag van mededeellngen, 'die de architect van de Coöperatieve Alge meen® Joodsche Woningbouwvereniging in de etichtlngsvergadering heeft gedaan, welk verslag voorkomt in Het Volk van 16 Januari 1931. zullen de woningen, die de vereeniging wil 6tichten. hebben centrale warmwatervoorziening, badkamer met in gebouwd bad, boodschapHf!:n, ruime keu- Wijziging in de verdeeling der zetels Do officieele telling van de stemmen uit gebracht voor de Statenverkiezingen van Friesland, heeft de volgende resultaten ga- geven: Anti-Rev. Partij 40.800. Chr.-Hist. Unie 33.707. R.K Staatspartij 11.815. Herv Gereformeerde Staatspartij 1300. Staatkundig Geief. Staatspartij 1249. Chr. Dom. Unie 2278. Vrijheidsbond 13.534. Vrijz Dem Bond 21.190. S D. A P 45.754. Communistische Partij Holland 4808. Rev. Soc. Partij 1531. Plattelanders Bond 2721. De Plattelanders Bond heeft dus niet 2579 stemmen, zooals wij op onze lijsten vermeldden Do kiesdeeler is 3613.74, drie kwart van den kiesdeeler is dus 2710.305. De Plattelanders Bond heeft dus 11 stem men rneer dan drie-kwart van den kiesdee Ier. waardoor hij dus zich een zetel ziet toegewezen De R.K. Staatspartij zag zich vier zetels toegewezen hiervan valt een af, daar de vierde met het kleinste over schot was verkregen. De heer F Bokma. Heerenveen. is dus nu voor den Plattelandersbon-5 gekozen, de heer T A Hettinga, Leeuwarden, valt voor de R.K Staatspartij af. De zetel verhouding ts nu geworden: Anti-Rev. Partij 12. Chr.-Hist. Unie 10. R K. Staatspartij 3, Vrijheidshond 4, Vrijzin nig-Dem Bond 6. S.D.A P. 13. Communist! sche Partij Holland 1 en Plattelanders Bond 1. DE STATENVERKIEZING. Verandering in Overijssel. Vaz-Dias meldt ons: Bij de officieele telling van de in den kieskring F.nschede uitgebrachte stemmen 13 gebleken, dat op de lijst van do R K. Staatspartij een klein aantal stemmen meer zijn uitgebracht dan bij de officicuso telling. Dit heeft tot gevolg gehad, dat btj de eerste verdeeling der zetels niet 38 zetels, doch 39 zetels onmiddellijk werden toege kend. Do R.K. Staatspartij, die eerst 10 ze tels bij do eerste toewijzing had gekregen, krijgt er thans 11, waardoor het stelsel der grootste overschotten in werking trad. Dit had tot gevolg, dat er een kleine wijziging in den uitslag is gekomen. Deze uitslag is thans als volgt: A.R. 7 zetels, Communisten 1, V.D. 3, V.B. 4, C.H. 8, S.D.A P. 11, R.K. 12. S.G.P. 1 Door de gewijzigde uitslag zijn niet ge kozen de heeren II. J. van Bergen, te Kam pen (R.K.) cn A. IJ Tulp te Deventer (S.D.i In hun plaats zijn gekozen de heeren C. F. Brarr.e.r to Nijverdal. benoemd tot burge meester van stad Hardenburg (A.R.) en S. L. Louwors tc Zwolle (V.D). VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een ernstig cn een licht gewonde. Meppol, 24 April. Hedonmorgen le de vrachtauto van gebrs. Heine uit Tilburg bij Haveltobc-rg tegen oen boom gereden. Het voorste gedeelte van de auto werd geheel vernield. De chauffeur Diepstraten werd licht gewond, de medepassagier Van Donk ernstig. Laatstgenoemde is per ziekenauto uit Meppel vervoerd naar het ziekenhuis te Zwolle. NEDERLANDSCH GESCHENK AAN KROONPRINS UTJBERT. Men meldt ons uit Milaan. Bij het bezoek van den Itaiiaarschen Kroonprins aan de Jaarbeurs te Milaan werd de met de hoogste onderscheiding be kroonde Friesche zwartbonte stamboek- koe der Algemeene Friesche Veeuitvoer Maatschappij „Alverna", Leeuwarden, aan Prins Umberto aangeboden, die het ge schenk persoonlijk aanvaardde. Z.K.H. bezocht eveneens het Nederland- 6che Paviljoen. Zijn indruk is voor de libe-- ralen bemoedigend Wij lezen in het Handelsblad; Over den uitslag der Staten verkiezingen hebben wij het oordeel gevraagd van het Tweede Kamerlid, rnr. G. A. Boon, die te vens lid is van het dagelijksch bestuur van d9 Liberale Staatspartij ,.De Vrijheidsbond Zijn algemeene indruk voor de liberalen was bemoedigend. Helaas zijn ecnige zetels verloren gogaan, maar het stemmencljfer is toch belangrijk toegenomen cn wel met 32.000 vergeleken bij de vorige Statenver kiezingen en zelfs niet SO.OOO vergeleken bij de laatste Kamerverkiezing, waarbij rar. Boon er echter op wees, dat Statenverkie zingen voor de liberalen altijd meer stem men geven dan Kamerverkiezingen, omdat de persoon van oen ter plaatse bekende cmdidnat bij de liberalen een grootere rol speelt, dan bij de meeste andere partijen wnnr men op een lijst atemt. De groote steden hebben zich wat de libe ralen betreft, goed gehouden, zeer in het bijzonder Rotterdam, dat de gangmaakster was voor de zetohvinsi in Zuid-Holland. Naast goede propaganda heeft de persoon van den lijstaanvoerder hier grooten invloed gehad. Bij de aanvankelijke telling werden aan den Vrijheidsbond in Den ITaag 1000 stemmen te weinig gegeven: nu blijkt d^i deze eri.Ij komen heeft ook de residentie een goed figuur gemaakt. Amsterdam ein delijk :s procentsgewijze achteruitgegaan, maar heofi zich gezien het feit, aldus mr. Boon, dat Amsterdammers zich plegen te laten beïnvloeden door kostbare pompeuze reclame van belangengroepen, welke ook thans hanr uitwerking niet beeft gemist redelijk gehandhaafd. Noord Holland en Friesland hebben zich zeer slecht gehouden. Friesland in het bij zonder baa»t zorg. Wanneer men bedenkt, dat Friesland in 1922 bij de Kamerverkie zingen verhoudingsgewijze het be6te figuur van het land sloag voor de liberalen, dan ia het dubbel opvallend dat het sinds dien bij bijna Iedere verkiezing i6 afgebrokkeld Drente heeft een •Acliitterend figuur ge maakt, aldue de heer Boon. hetgeen trou wens werd verwacht, omdat men daar reeds eenigr jaren een voortreffelijke actie voert Dat levert het bewijs hoevoel bereikt kan worden, wanneer rnen niet vlok voor de verkiezingen doch ecnige jaren tevoren krachtig aan het werk gaat. Geluk hebben de liberalen intusschen weer niet gob ad. want terwijl het stom- rnencijfer in LUreeht behoorlijk vooruit ging. verloren zij toch op het nippertje een hunner zctole. ïn Gel der ia nel v.aar een be langrijke \ooruifrgang te constateeren valt, handhaafden de liberalen de 8 zetels, zon der nochtans den 9en zetel geheel te berei ken De heer Boon noemde het verder een opmerkelijk feit. dat de felle campagne, welke de V.D. tegen de liberalen hebben ge voerd. hen ze!' het meest heeft geschaad, daar zij biina ovpral de erooiste verliezen tc boeker, kregen. Een aantal hunner kiezers schijnt er voorkeur aan te hebben gegeven, nu dat de S.D A P. haar aanwas van de Ka- mcrverkiezince.i kon consolideeren. Moge hot liberale réveil zich ook alleen in stemmen en niet in zetels hebben uitge drukt, tal van kieskringen hebben toch, naar mr. Been meent, het bewijs geleverd dat met krachtige actie cn goede Candida- ten groote vooruitgang is te bereiken Het zal volgens dl: Kamerlid, de teak van de leiding zijn. in de komende twee jaren alle aandacht tc best den aan de zwakke pun ten ten einde oak deze tot herleving te brengen. DE HEEZER BOSSCHEN GESLOTEN. Wegens hot vandalisme. Men bericht uit Oostelijk Noord-Brabant aan de Tijd: Een der heerlijkste natuurmonumenten in het bosch- en heide-rijke Oostelijk Noord- Brabantsche land, is het complex der Hee- zer Bosschen. Zeer gezocht niet alleen bij de bevolking der omgeving, maar ook bij de loeristen, vormden de Heezer Bosschen steeds ccn vast nummer op het program ma der natuurminnaars, die in deze stre ken per auto. per motor, per rijwiel of te voet vertoefden. Thans zal met ingang van 10 Mei a.e. het „Landgoed van de Heerlijk heid Ilcezc en Leende" te Heezo. worden gesloten. Alleen voor houdere van op naam gelelde wandelkaarten zullen voortaan de lïcezer bosschen zijn opengesteld. Intus schen zullen deze kaarten na voorafgaande schriftelijke aanvrago op ruirne schaal te gen betaling van 0.25 verkrijgbaar zijn. ITet genomen besluit kon moeilijk uitblij ven. Opzettelijko vernieling van geboomte, beplantingen, enz. leidde reeds vroeger er toe, dat de eigenaar een waarschuwing tot het publiek richtte. Het is gebleken, dat aan doovemansdeur werd geklopt. Do vele goe den moeten het als steeds thans ook weer met de enkele kwaden bekoopon. Een heer lijk natuurmonument, voorwerp van groot gonot voor schoonhcidminnende bezoekers, wordt gesloten door de schuld van weinige vandaten. HIJ WOU DEN SCHOUV/BURG IN BRAND STEKEN. Amsterdam, 24 April. Een 58-jarige zwerver, pas ontslagon uit de rijkswerkin richting te Hoorn, was behebt met de ma nie ora brand te stichten. In den nacht van 28 op 29 December 1930 trok hij er op uit, gewapend met een kannetje petroleum, lu cifers en doeken. Zijn oorspronkelijk plan was den Stadsschouwburg in vlammen te doen opgaan, hier zag hij echter van af, orn zijn schreden naar het administratie gebouw van de gemeentetram te richten, doch óok hier volvoerde hij zijn plannen niet. Tenslotte werd het hulpgebouwtje van den s>em. genee$;k. dienst aan de Wetering schans uitgekozen om in vlammen op te gaan STEVES VAN OER HAGENLAAN lt WEEFTOESTELLEN, HANDGE- KLOPT KOPERWERK Hij 6loeg een paar ruiten ln, goot petro leum naar binnen cn tenslotte bad h(j zijn doel bereikt. De brandweer maakte echter öpoedig een einde aan de vreemde en gevaarlijke lief hebberij van den zwerver. Heden had H. D. zich te verantwoorden voor de rechtbank wegens opzettelijke brandstichting. Hij bfkende volmondig. Dr. H. J. Overboek, als deskundige ge hoord, achtte verd. verminderd toereke ningsvatbaar. De officier van justitie, mr. Versteeg, eischte een maand gevangenisstraf en ver- dachte's ter beschikking stelling van de re- ge e ring. De verdediger, mr. C. A. Vaillant. sloot zich aan bij hot requisitoir. Uitspraak 8 Mei. De herziening van de Gemeentewet 's-Gravenbage, 24 April. In een rond schrijven aan de gemeentebesturen vestigt de minister van binnenlandsche zaken en landbouw de aandacht op de herziening van de gemeentewet, welke 15 dezer in wer king is getreden. De minister herinnert eraan, dat in het bijzonder ten aanzien van de samenwerking van gemeenten de drang tot herziening der bestaande regeling zich sedert Jaren wel zeer sterk deed gevoelen. In de eerete plaats wordt hier gedacht aan de politie en de brandweer, daarnaast aan havens, kanalen, wegen, armenzorg en zooveel andere onderworpen. De nieuwe wettelijke regeling nu opent een ruim veld voor ontplooiing van ge meentelijke kracht. Met den vinger zijn de gevallen aan te wijzen waarin door inter communale samenwerking belangen beter zouden zijn behartigd dan feitelijk geschied de, nu door do stroefheid van de tot dus ver geldende wettelijke regeling de gemeen telijke regelingen naast elkaar stonden. Wat in het bijzonder het brandweerwe zen betreft, de branden, die in den laateten tijd zoo groote offers hebben gevergd in leven van mensch en dier. maar ook op ge bied van geschiedenis en kunst, afgezien nog van de geldelijke verliezen hebben ge toond hoe ernstig de plicht der gemeente besturen is, te waken dat hun brandweer- wezen in zoo goed mogelijken staat zij. Hier moet, voorzoovor de draagkracht eener ge meente te kort schiet, in samenwerking met nabuurgemeenten uitkomst worden gezocht. Het is in de overtuiging van de zegen rijke werking, die voor de gemeenten van samenwerking kan uitgaan, dat de minis ter gemeend heeft, de gemeentebesturen te moeten opwekken van dit instituut een ruim gebruik te maken. De gemccntelijko kracht, zoo besluit do minister, zal hierdoor wor den versterkt. de verbinding den haag—utrecht. De A.N.W.B. en de Kon. Neder!. Automo bielclub hebben aan Gcdep. Staten van Zuid-Holland verzocht het daarheen te lei den. dat voor zooveel noodig het gedeelte ZoctermeerZegwaard—Gouda van de te genwoordige rechtslreeksche verbinding 's-GravonhagoUtrecht 6poedig in goeden staat worde gebracht en gehouden. 277.6 millioen; rente 4 pci.% koers 99'^ pet. De minister van financiën maakt bekend, dat hij op 4 Mei a.s. tegen don koers van 9934 pet, met recht van voorkeur op bet niet reeds geplaatste deel, voor houders van per 1 Juni 1931 a/losbare obligatiên der 5 pet. ttaatsleening 1918, de inschrijving openstelt op 4 pet. obligation ten laste van het rijk, deel Uitmakende van de 4 pet. Nc- derlandschc 6taatsleening 1931, groot no minaal 277.600 000, waarvan reeds is ge plaatst f 68.875.000, terwijl bovendien de deelneming lot een bedrag van 39.D43.50O is verzekerd, in schuldbewijzen, groot 1000, 50O en 100 Gelegenheid tot in schrijving bestaat te Amsterdam bij bet agentschap van het ministerie van finan ciën, te Roiterdam bij de bijbank van De Nederlandsche Bank en voorts bij de agentschappen van deze instelling in de provincie. Storting 1 Juni a.s. De coupons zijn betaalbaar per 1 Juni en 1 December. De looptijd van de leening is ten hoogste 28 jaar Onverminderd de bevoegdheid to allen tijde lot versterkte delging over te gaan. wordt telken jare, te beginnen op l Juni 1932, een aantal obligatiên voor haar nominaal bedrag aflosbaar gesteld. Jaar lijks wordt voor deze aflossing besteed een bedrag van ten minste 2 pet. van ;het be drag der leening. vermeerderd met het be drag der door die verplichte aflossingen vrijgekomen rente. De obligatiên mei de daarbij behoorend® coupon» zullen zijn vrijgesteld van alle Ne derlandsche belastingen, welke van obltga- tiën ten laste van Nederland en van de daarbij bchoorende coupons mochten wor den geheven. nachtelijk drama te bemelen. In een vlaag van zwaarmoedigheid is een 34-jarige onderwijzeres, die op vacantie ver toefde bij een familielid te Maastricht, in den afgeioopen nacht naar het nabij gele gen Bemelen geloopcn. Daar heeft zij haar kleeren met benzine overgoten en in brand gestoken. In deerniswekkonden toestand heeft dè ongelukkige in hot holle van don nacht nog aan verscheidene huizen aangeklopt, doch vergeefs. Tenslotte werd zij aangetroffen door den gemeente-veldwachter, die er ter stond zorg voor droeg, dat de vrouw, die vreeselijk gewond was. door den G. G. D. naar het ziekenhuis „Calvariênberg", to Maastricht, werd overgebracht. Haar toe stand is hopoloos. (Msb.) ernstig verkeersongeval. Amsterdam. 24 April. Op den hoek van de Tweede Constantijn Huygenstraai en den Overtoom heeft hedenmiddag eon ernstig verkeersongeval plaats gehad. Een ruim 20-jarlge wielrijder, die in de richting van de Vondelstraat reed werd op genoemde plaats gegrepen door een auto, komende van de Nassaukade en gaande in de richting van de Schutsluis. De jonge man reed aan de rechterzijde; de bestuurster van de auto, een groote wagen, heeft gedacht dat zij nog voor den wielrijder langs kon gaan, hetgeen evenwel mislukte. Voor de jongeman werd gegrepen, reed de auto nog een op straat 6taande bakfiets omver, welke geheel werd vernield. Het slachtoffer liep een zeer ernstig bek kenfractuur op. Hij werd per auto van den G.G. en G.D. naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. De politie ordsrzoekt in deze zaak schuldvraag. Meer dan 25 modellen Dressoirs vanaf f 36.75 Prima afwerking, fraaie modellen. Onze modellen worden ten volle gegarandeerd. «Ja zeker lieve, dat weet ik wel Maar net ls er hier fceusch Diet naar dat !k alles maar kan neergooien om met Jou te gaan winkelen.- (Humorist).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 10