AM EPS FOORTS CH DAGBLAD DE MUZIEK IN DEN AETHER Zaterdag 25 April 1931 .DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 251 Van 26 April3 Mei DE VERLOREN DOCHTER DE OPLEIDING TOT OFFICIER Geen sprake van druk Wij verkeeren in de bijzondere voordee- lige omstandigheid, dat onze woonplaatsen onder den rook van Hilversum en Huizen zijn gelegen. De Nederlandsche stations kan men hier vrij gemakkelijk „krijgen" en het gebulder van de Duitsche en Italiaansche reuzenzenders deert on6 weinig. Daarom 6temt men. Zondag veilig af op Hilversum, waar door de zorgen der A.V.R.O. Beethovens achtste symphonie wordt uitgezonden. Mengelberg dirigeert het werk op een volksconcert te Amster dam. De symphonie is een der zonnigste composities van den Meester, die daaren boven in dien tijd over een uitermate ge voelig orkestraal palet beschikte. De zeven de en achtste symphonie, beide ontstaan in 1811 en voltooid in 1812, zijn kleurig-stra- lende en door 6terke levensvreugd bezielde werken. Een enkel detail van deze gezonde kracht mag hier genoemd worden. Het thema der eerste violen in het allegretto scherzando (2de deel der 6ymphonie) is vol komen gelijk aan de humoristische canon „Auf den Erfinder des Mctronoms" (Mal- zel). De metronoom is een regelbaar maat- aangevend instrument door een zekere M&l- zel uitgevonden, die in zijn tijd veel succes had. Malzel was een vindingrijk man en construeerde onder meer ook een mecha nische trompetter, die in staat was bepaal de marschjes te blazen. Het kostelijke van het geval was nu, dat op 8 December 1813 bij gelegenheid van de eerste uitvoering der zevende symphonie van Beethoven de me chanische trompetter van Malzel ook een kan6je kreeg. Men liet het mechaniekje als Intermezzo op dit concert twee marschen van Dussek en van Pleyel spelen Stijlvol, vindt u niet? Huizen heeft om 2.00 het Hollandsch strijkkwartet voor de microfoon (K. R. O.), een ensemble, dat men bijna wekelijks in den aether kan hooren. Het tamelijk ver onachtzaamde kwartet opus 18 No. 4 wordt uitgevoerd evenals Debussy's opus 10 in g. kl. terts. Het is opmerkelijk hoe bijzonder goed Debussy's muziek „doorkomt" en wel licht is het hieraan toe te schrijven, dat ook de buitenlandsche programma's zooveel aandacht aan den jongsten Franschcn Meester schenken. De instrumentatie van Debussy is bijna solistisch; nergens wordt de klank van een instrument gedekt door het massale gewicht van een geheel orkest. Ook dit kwartet heeft deze eigenschappen. Men lette eens op het levendige 2de deel, waar de vier strijkinstrumenten dikwijls pizzicato spelen. Berlijn. Hier kan men om 5.50 het Ween6che Ivolisch kwartet hooren, zoo ge noemd naar den eersten violist Rud. Eo lisch, een der weinige linksstrijkende in strumentalisten. Het „leeuwerlk"-kwartet van Haydn (zoo genoemd naar het hoog ge legen thema van de eerste viool) staat als eerste nummer op het programma, Daventry (nationaal) zendt om 2.20 de cantate van Bach No. 146 uit: „Wir müssen durch viel Trübsal" en de Duilsche zenders Hamburg, Langenberg, Zeesen zorgen om 10.50 voor de uitzending van de andere Bach-cantate voor dezen Zondag, na melijk No. 103: „Ihr werdet weinen und heulen". Beide cantates behooren op Jubi late (derde Zondag na Paschen) uitgevoerd te worden. De Daventry-cantate begint met een sinfonia voor orkest, welke geheel ge lijk is aan Bach's cembaloconcert in d 'M. terts. De sopraanaria „Ich sae meine Zah- ren mit bangem Herze" is (tamelijk lang, doch) bijzonder mooi en het duet tusschen tenor en bas „Wie will ich mich freuen" is een sterke vreugdenvolle muziek. Schweit zer wijst terecht op het typische vreug demotief in de bas bij de tenoraria „Er- holet euch, betrübte stimmen" in de Ham burgLangenbergZeesen cantate No. 103 Het meest opvallende bij het voor-het- eer6t-hooren dezer cantate zal wel zijn 't ge- weldig-imponeerende beginkoor bij de woor den: „Doch eure Traurigkeit soli in Freude verkehret werden". Een juichend werk voor Jubilate, hetgeen trouwens ook van de can tate 146 gezegd kan worden; doch ieder heeft een eigen sfeer van expressie. Langenberg zal om 7.20 de liefheb bers der operette een dienst bewijzen door „der Bettelstudent" uit te zenden, de eenige tegenhanger van Strauss „die Fleder- maus". Millöcker, de componist van de „Bettelstudent" gaf hier een pendant. Strauss sloot zijn werk af met een fideele gevangenis, Millöcker begint er mee en bel de werken hebben hun komische figuur in den gevangenbewaarder, die natuurlijk een bijzonder goed vriend van de flesch met „poet6water" is. Strauös laat zijn Frosch evenveel drinken als Millöcker zijn Entt- rich. Van de muziek is de melodie „ach ich hab sie Ja nur auf den Schulter ge- Jriisst" wereldberoemd, waarop Millöcker aan het slot van het 2de bedrijf een voor treffelijke finale schreef, waarin hij zich zelfs voor Joh. Strauss niet behoeft te scha lmen. De handeling is in groote trekken: Krakau is In handen der Saksers. De gouverneur (Ollendorff) oefent tamelijk wil lekeurig het bewind uit, de gevangenissen zijn vol. Simon (Bettelstudent) en Jan (de Poolsche nationallste graaf Opalinski) zijn onder de gevangenen. Ollendorff bezoekt do genvangenis om zijn wraakplannen jegens de trotsche Poolsche gravin Laura Nowals- ka uit te voeren. Laura heeft hem name lijk op een bal, toen hij haar op den schou- Schweitzer: J. S. Bach, Leipzig 1922. der wilde kussen met de waaier geslagen. Om zijn helsche wraak te blu6schen zoekt hij een geschikte gevangene, die zich moet voordoen als vorst en Laura het hoofd op hol moet brengen. Daarna moet de bittere ontgoocheling komen, dat de „vorst" slechts een arme student is. Het geluk wil echter, dat Laura en Simon elkaar oprecht leeren beminnen in tegenstelling met de afspraak en na een reeks misverstanden kunnen ze toch trouwen. Krakau is namelijk plotse ling door de ijverige zorgen van Jan Opa linski in handen van de Polen gevallen, waardoor aan de willekeur en intrige van den door Laura beleedigden Ollendorff een eind wordt gemaakt. Algemcene vreugde, twee huwelijken en voortreffelijke muziek. Münclien. Wie de groote opera wil kan „der Freischütz" om 6.55 hooren, nog steeds het meesterstuk der romantische dramatische muziek. De eerste opvoering had 18 Juni 1821 te Berlijn plaats en sedert is het stuk niet van het repertoire af ge weest. De wals op de kermis, het gebed van Agathe, het Jagerskoor, het plotseling redding-bengende optreden van den Ere miet, de groote aria van Maxdeze en nog andere muziekstukken liggen in de voorste gebieden der herinnering. Maandag. Hilversum. 8.05 n.m. Het V.A.R.A.- orkest brengt muziek van dezen tijd: 5 dans schetsen voor orkest van Jan Felderhof en de Sinfonietta van Bernard Wagenaar. Fel derhof i3 een van de leerlingen van het Amsterdamsche conservatorium (Dresden); dus nog een jonge man, die zich door de bergen moeilijkheden heen moet werken. Een voordeel i9 het, dat hij zijn werk eens rustig thuis kan bekijken en beluisteren. Bernard Wagenaar fgeb. 1894) is de zooge naamde Arnhemsche Wagenaar. Sedert ja ren woont hij in New-York. De sinfonietta voor kamerorkest is aan Menbelberg op gedragen, maar de radio-dirigent de Groot geeft de eerste uitvoering. Huizen. Op het avondconcert van het Chr. Radio-orkest zingt Jac. Ph. Caro oa de vier ernsten Gesange van Brahms. Het was Brahms laatste vocale werk (opus 121). dat hij in 1896 schreef. Men zegt, dat hij bewust of onbewust zijn eigen stervenslied evenals in het Duitsche Requiem door Brahms zelf gekozen. Het was stemmig geweest, als de organist van dezen avond in aansluiting met de 4 gezangen één der elf koraalvoorspelen van Bach eens had gespeeld; die dragen het opusgetal 122. De radio geeft een duizelingwekkende verscheidenheid. Daventry (national) komt met een half of geheel compleete „Rosenkavalier" van R. Strauss onder leiding van Bruno Walter (7.05). Maar de weer-, nieuws- scheeps- en beursberichten komen te spoe dig om te vertrouwen op een volledige ope rauitzending. Men kan het probeeren. Heilsberg komt thans om 6.50 met t,Aïda" van Verdi. Aïda is een opera, waar aan monteeringskosten besteed moeten wor den en waarin geweldige vocalisten moe ten meewerken. Carusso indertijd, als Ra- dames zal golven van enthousiasme veroor zaakt hebben. Het werk is op bestelling ge schreven een unicum voor de laatste jaren! Israael Pascha gaf Verdi den op dracht een opera te schrijven, welke fees telijk genoeg was om luister bij te zetten bij de opening van het Suezkanaal. Kaïro kreeg aldus in 1871 de eerste opvoering. Praag. Een trouw propagandist van Bruckner is Franz Schalk, die omstreeks 8.30 de vierde (romantische) symphonie van Bruckner speelt. Dinsdag. Huizen. De blinden hebben steeds een bijzondere voorliefde betoond voor muziek Wij kunnen met hun prestaties nader ken nismaken om 3.30. Het concert duurt tot 5.30, waarin de verschillende pianistische meesterwerken (Impromtu van Chopin; La Cathedrale englouti, Jardins sous la pluie van Debussy e.a.) worden uitgevoerd. Een en ander gepast afgewisseld met zangmu- ziol;, waarvan Schubert en Brahms ons het meest interesseert. De K.R.O. is de Al ma Mater dezer uitzending. De Oostelijke naburen hebben in hun Rundfunk dikwijls een aardig vonkje tot glimmen gebracht. Zoo ook is Hamburg weer eens gelukkig geweest een concert in te richten, dat men de „on bekende Beethoven" noemde. (Naar de iet wat macabre analogie van den onbekenden soldaat). Beethoven schreef veel vveinig-be- kende-muziek; zooals de muziek tot het dram Leonore Prohask, dat nooit opge voerd werd. De treurmarsch. welke daarin voorkomt is dezelfde als die in opus 26 (vcor piano). Men kan verder het adagio voor mandoline en cembalo hooren won derlijke combinatie! F,en paar canons (niet: Freut euch des Lcbens, doch: Freu'dich des Lebens); elf Mödlinger dansen (Möd- ling bij Weenen; bij meerderen bekend als „elf Wiener Tanze"); de basaria Prüfung des Kussens van 1790, enz. enz. Kattowlce zal om 710 den aether be volken met de klanken van Ignar Pade- rewski's opera „Manru", waarvan weinig anders bekend is, dan dat het werk in Dres den (1901) zijn eerste doop kreeg. Pade- rewski heeft den naam de best betaalde pianist to zijn; waarschijnlijk hierom leeft hij al jaren bij voorkeur in Amerika, even als de andere Europeesche beroemdheid Rachmaninoff. Padercwski is thans 71 jaar oud. Weenen hseft om 6.50 den volledigen Faust op zijn programma staan. Het gebed van Valentijn, de Juweelen-ana van Marge- rithe, zullen ongeve^a te 8.00 aan de beurt zijn, maar voor het geliefkoosde ballet wordt het geduld langer op dé proef ge steld. De Staatsopera geeft het werk dat is gegarandeerd goed. Woensdag. Een kalm dagj'3 in Nederland. De N.C.R.V. geeft over Huizen van 8.00 tot 10 00 een concert door middel van de Arnhemsche Orkest- vcreeniging. Een noviteit is wellicht de me dewerking van C. de Wolff als orgel-solist. De organist de Wolff van de Groote Kerk te Arnhem speelt een fantasie voor orgel en orkest van den componist de Wolff cn na de pauze het orgelconcert van den nog zeer populairen „orgelbaas' Rheinberger. Budapest heeft om 5.50 de Koninklijke Hongaarsche opera voor de microfoon met dc „Meistersinger von Nürnberg'. Inhoud? Die vordert eenige kolommen Zeg vlot ach ter elkaar op: „Walter's Preislied", de „Tanz der Lehrbuben", de „Prügel-scëno" cn ge weet iets van de „Meistersinger". Maar Wagner vordert méér voorstudie. Hamburg brengt zoowaar om 7.15 de volledige opera „die Verkaufte Braut", van den Bohemer Smetana. Dit. reeds 50 jaren oude werk geniet nog steeds de gunst van het Duitöche, vooral Hamburgsche publiek, 't Is een „Spieloper" actie genoeg en sterk nationaal-Boheemsch getint. Bijzonder fraaie instrumentatie en levendige rhytb- miek kenmerkt do muziek van Smetana, (1824—1884). Kalundborg vergast zijn hoorders op Birgit Engell, (7209.20), de „Deensche Nachtegaal", die werken van Mozart zal zingen. Donderdag. Hilversum, 'k Geloof, dat de A.V.R.O. een nieuwigheid brengt: concert door werk- looze musici. Duitschland kent dit instituut al eenige maanden, maar of er succes in zit, is ons niet bekend. Het A V.R.O.-concert heeft plaats van 11.00 tot 12.30. Leipzig heeft een aardige en charman te oude opera opgediept: „De barbier van Sevilla", van Giovanni Paisiello (1740 —1816), de grootste rivaal van Mozart en Beethoven. Pai6iello leefde cn werd geëerd te Petersburg, Napels, Parijs en men noem de het een ongehoord waagstuk van Rossini gecomponeerd heeft. De bijbelteksten zijn.J,om denzelfden tekst nog een keer op mu ziek te zetten. Maar Rossini's Barbier leeft nog steeds en Paisicllo's Barbier is een aar dig ouderwetsch sieraadOmstreeks 17S0 werd deze Barbier geschreven. Uitzen ding begint om 7.20. 'tls een week van opera's! Mühlacker zendt om 7.35 de voor ra dio bewerkte „Figaro's Hochzeit" van Mo zart uit en Zeesen geeft om 7»20 niet. „Manon Les- caut" van Massenet, doch van Puccini. Vrijdag. De V.A.R.A. besteedt haar programma hoofdzakelijk aan de 1 Mei-viering, doch biedt voor andersdenkenden voldoende schoons. De ouverture Egmont van Beet hoven, de vierde Symplioie van Mendels sohn (door het U.S.O.), L'apprenti soccicr van Dukas (eveneens door het U.S.O.), Bal letmuziek uit Rosamunde van Schubert enz. Origineel is het programma, dat de N. C. ft. V. in overleg met de Arnhemsche Orkest- vereeniging uitzendt van 8.0010 25 over Huizen. Dan k-omt na jaren weer eens het concert voor trompet en pauken van C. Dopper voor den dag. Dopper is Groninger van geboorte en een stoer werker. Zijn con certen voor verschillende solo-instrumenten zijn vruchten van een ijverige studie, ten einde de geheimen dier instrumenten te leeren kennen. Dopper is thans een 61-jarig rustend orkest-directeur. Bern. Een der vele een-acters van Gluck, „de Meikoningin", gaat om 8.20. Gluck heeft van Handel een vernietigende kritiek gahad toen de Meester de meening: „dat zijn kok meer van componeeren afwist dan Gluck", niet onder stoeten en banken stak. Dat was in 1740 en toen had Gluck den leeftijd van 26 jaar juist bereikt. Wie lust heeft Milhaud te hooren in wei nig origineele arrangementen, kan om 8.30 afstemmen op London Regional. Milhaud dirigeert het B.B.C.-orkest en heeft een niet onsma kelijke salade toebereid uit zijn ballet „Sa lade" (fantasie het carnaval te Aix) en uit het satyrisch drama „Protéc". Overigens speelt de vinger-lenige Marcelle .Meijer de zes dramatische preludes van Milhaud. Ernst Toch krijgt gelegenheid door mid del van den zender Mühlacker (9.20) propaganda voor zijn piano-muziek ta maken. Toch schrijft een brillanten pianostijl, misschien wel wat tè uiterlijk. Zaterdag. Hilversum. Het U.S.O. treedt weder voor de microfoon op om 10.15 (v.m.) met de Egmont-ouverture (die gé At nog al eons!) en de achtste symphnonie van Beethoven; daarna komt de hoogst populaire 5e sym phonie van Dvorak. Het Vara-orkest speelt contradansen van Mozart en Beethoven en dien9 tweede symphonie (2.454.15). B*rn zendt „don Pasquate", e .n der vlot ste opera's van Donizetti uit. Het i9 een meesterstuk in het genre der Italiaansche speelopera's voor 5 solisten. Overigens de gewone Zaterdagmiddag- en -avondkost. P. T. Die belangstellend keek naar pogingen om haar op te dreggen Hijgend van het harde loopen, bleek van den tellen schrik en met tranen glinsterend in zijn ongen kwam het jochie het politie bureau binnenstormen; Marietje was weg! Zij hadcen gespeeld op het rustieke brug getje, dal in zachte welving gebogen ligt over het schier onbewogen water van een van d-> deftige Ratlerdamsche singels. Zij haoden ruiter te raai'Q gezeten op den knocsfigen boomstam, die een onderdeel is van de echte l°unuu' langs het bruggetje, 2ij hadden hassje-over gespeeld over de paaltjes, dte aanduidu dat men over het bruggetje niet fietsen mag. zij hadden heel even maar gespeeld in het gras langs het singel water on opeens was Ma- rietje verdwenen. En wat in dien eersten schrik als mogelijkheid was geopperd, had zich "i dc verbeelding dra als wreede wer kelijkheid genesteld, een werkelijkheid, die helaas geen twijfel meer duldde: Marietje wis natuurlijk in het water gevallen, Ma rietje was verdronken En reeds waren er mcTischen, die meenden een doffen plons te hebben gehoord, er waren er, die geloofden, iets in het singehvater te hebben zien drij ven, er waien er ook, die met zekerheid wisten tc vertellen, dat zij een zwakken kreet hadden gehoord, komende uit de richting van het water Toen had een van de kameraadjes een kloek besluit genomen als een pijl uit den boog was hij naar het dichtst bijzflnde politiebureau gerend, van waar terstond vier, vijf agenten waren uil- gerukt gewapend met dreggen. Onder out zaglijke belangstelling werd systematisch do singel in de buurt van het bruggetje af- gedregd, de nijdig-felle haken van de dreg gen \erwekten diepe deernis bij de om standers, die eikaar op de teencn traden, bij hun pogingen om iets te zien, als straks de dreggen haar werk zouden hebben ver richt en haar droeven lu6t aan de opper vlakte zouden brengen en onderwijl kortte men zich den tijd, met aangrijpendo verha len, van kleine meisje^, die na een half uur werden opgehaald en van wie toch de le vensgeesten nog niet waren geweken en er was ook warm medegevoel met het slacht offer, omdat het water nog zoo bar koud moest zijn. Het dreggen geschiedde systematisch en dus duurde het voor den ondeskundigen toeschouwer lang, heel lang. Van het ba Icon van zijn woning had al geruiuien tijd een singelbewoner de werk zaamheden gadegeslagen en met het vei- strijken van den tijd, 6teeg zijn ergernis. Toen nam hij een kloek besluit, hij gooide zijn jasje uit, rende de trap af. worstelde zich door het publiek een weg en met een kloeken sprong dook hij in den singel. Tel kens en telkens weer ging hij kopje onder en zijn .gretige handen tastten over den modderigen bodem zoekend rond, maar evenals de gesmade dreggen, zonder resul taat. En toen hij voor den vijfden keer proestend en blazend boven kwam, ging langs den kant een luid gejuich op, want wie werd door het kameraadje van het ver miste meisje opeens ontdekt, staande vóór in de rij van toeschouwers? Marietje. (N. R. C.) VERASSCHING MR. VAN WALREE. Onder veel belangstelling is in het ere matoriurn te Velsen de verassching ge schied van het stoffelijk overschot van mr. W. K. L. van Walrée, oud burgemeester van Diemen. Aanwezig waren de commis saris der Koningin in Noord Holland, jhr. mr. dr. A. RoëlI, de griffier der Staten, mr Vening Meinesz, de heer E. Heldring, voor zitter der Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amsterdam, jhr. Huydecooper. de he eren Labouchère en Adolf Boissevain, het bestuur van de kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, waarvan de over Icdene vroeger deel uitmaakte en een depu tatie van zes leerlingen dier school. Op verzoek werd niet gesproken. Een neef van den overledene dankte voor de belang stelling. DE BEGROOTINO VAN DEN ARMEN- RAAD TE HAARLEM. Door Gedeputeerde Staten goed gekeurd. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de begrooting voor 1930 van den Armen raad goedgekeurd. De gemeente Haarlem had zulks geweigerd, daar de post salaris sen h. i. te veel overschreden was. AMSTERDAMSCH KOOPMAN IN ANTWERPEN BEROOFD. Een koffer met boeken. Uit de auto van den Amsterdamschen koopman Richard Bing is te Antwerpen een koffer met boeken ter waarde van firs. 3000 ontvreemd. PROF. DR. G. A, F. MOLENGRAAFF. Eerelid van het Geologisch-Mijn- bouwkundig Genootschap voor Nederland en Koloniën. Woensdagavond heeft de raad van be stuur van het Geologisch-Mijnbouwkundig Genootschap v&r Nederland en Koloniën aan prof dr. G. A. F. Molengraaff, te zijnen huize te Wassenaar, het diploma als eere lid van het genootschap aangeboden. De voorzitter, dr. J. Erb, commissaris en oud- di.ecteur der Kon. Ned. Pctr. Mij., bracht, volgens de N.R.Ct, het vele dat hot genoot schap aan prof. Molengraaff te danken hoeft, in een korte rede naar voren Ook do belangstelling die mevrouw Molengraaff steeds voor het genootschap getoond heeft werd gereleveerd Prof. Molengraaff. dankend voor de hem ver'ecnde onderscheiding, gaf een kort over zicht van de ontwikkelingsgeschiedenis van het genootschap Hij gewaagde van do sti mulans, die steeds van het genootschap ie uitgegaan wat betroft de beoefening van de geologische en mijnbouwkundige weten schap: vooral do populari6atie van deze wetenschappen heef» dank zij het genoot schap de laatste jaren zulke grooto vordo- ringen gemaakt. Ten tijde dat hij nog op het gymnasium te Nijmegen ging, wisten slechts zeer enkele bewoners van onze lage landen iets van geologie en mijnbouw af, thans kan men in vele tijdschriften belang wekkende populair gestelde beschouwingen over geologie cn mijnbouw vinden, die door breerie lagen van onze bevolking worden gelezen. Antwoord van den Minister op vragen van den heer Albarda Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Albarda, betreffende het opleggen van zwaardere militaire verplichtingen aan dienstplichtigen, die tegen hun zin voor op leiding tot officier zijn aangewezen en aan het eind van die opleiding den officiers rang niet wonschen te aanvaarden heeft de minister van Defensie o.m. geantwoord: Zij. die als dienstplichtigen van de land macht in opleiding zijn genomen tot officier behooren van den dag. waarop hun eerste oefening is geëindigd af, in den regel tot het reservcpersoneel der landmacht voor den tijd dien zij als dienstplichtige nog hebben te dienen, d.i lot en met 30 Septem ber van het jaar, waarin zij 45 jaar oud worden. Dienovereenkomstig zijn de be doelde dienstplichtigen gphouden om. op grond van het bepaalde in het tweede lid, onder lo., van art. 5 der Wet voor het re- 6ervepersoneel der landmacht 1905, om het andere jaar voor ten hoogste 25 dagen in werkelijken diens.t te komen Deze verplich ting is lichter dan die, welke rust op de dienstplichtigen, die tot reserve-officier iijn benoemd. Van een druk om de tot officier in oplei ding genomen dienstplichtigen tegen hun overtuiging te bewegen tot het aanvaarden van den officiersrang is geen 6prake. Dat, bij niet aanvaarding van genoemden rang, hun verdere verplichtingen zwaarder zijn dan die der overige, niet tot officier iri op* leiding genomen dienstplichtige onderoffi cieren, is juist en trouwens ook noodig, omdat, ware het anders, zulks de geneigd heid van de daartoe in opleiding genomen dienstplichtigen om den officiersrang te aanvaarden, zou kunnen verminderen. Bezwaren van dienstplichtigen met be trekking tot hun militaire verplichtingen en ontleend aan hun persoonlijke overtui ging kan de minister in het algemeen slechts dan erkennen, indien zij behooren tot dis, welke bedoeld zijn in de Dienstwei- geringswot, in welk geval de erkenning ook moet leiden tot de gevolgen, welke deze wet daaraan verbindt. Dit behoeft niet uit te sluiten, dat, zooals ook inderdaad het geval is, voor de officiersopleiding bij voor keur worden aangewezen personen, die te gen deze aanwijzing geen bezwaar hebben. ZWEMBADEN IN ROTTERDAM. Commissie van deskundigen. Rotterdam, 23 April. Op 11 December J.l. heeft de raad een motie van den heer van Dijk (s.d.ap) voor praeadvies naar B. en W. gezonden, waarin deze de aandacht ves tigde op de dringende behoefde aan meer bad- en zwemgelegenheden te Rotterdam, en verzocht in die behoefte te voorzien door het treffen van verschillende in de motio nader genoemde maatregelen Een week later heeft dr. Klei pool (v.d.) een motie in gediend waarin het college van B. en W. werd uitgenoodigd het vraagstuk der ge meentelijke zweminrichtingen in zijn ge heel te bezien, en in studie te nemen, en zoo 6poedig mogelijk voorstellen aan den raad te doen. In verband met adviezen die B. en W. inmiddels hebben ingewonnen stellen zij thans den raad voor een com missie van deskundigen te benoemen, did dit onderwerp in 6tudie zal nemen en even tueel tot bepaalde stappen zal kunnen ad- viseeren. NEDERLANDER WEGENS OPLICHTING GEARRESTEERD. De Antwerpsche politie heeft den Neder lander S. uit Hilversum aangehouden, die verscheidene Antwerpsche zakenlieden had opgelicht, ond>r het voorwendsel, dat zij een vertegenwoordiging van een oliefabriek zouden krijgen. De op deze wijze opgelichte som bedraagt in totaal honderddertigdui zend francs. SANATORIUM VERKOCHT. Rotterdam, 23 April. Het gebouw van het Rotterdamsche sanatorium dat ecnïgen tiid geleden zijn werkzaamheden heeft ge staakt uit gebrek aan geld. is vandaag de finitief bij tweeden afslag verkocht aaa de ia. J. Muller en Zoon alhier.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 13