AMERSFOORTSCH DAGBLAD. EEN HAARWATER RECEPT, Warneer ge zelf uw haar waschf zult u daarna behoefte hebben aan een haarwater, om het haar te kun nen golven. Wij geven u hier een re cept, dat ook tusschentijds kan wor den gebruikt. In 14 liter water lost men een theelepeltje kalium- carbonaat en een V> theelepeltje borax op, door bet in een flesch om te schudden. Daarna voegt men er een scheutje eau de cologne aan toe. Voor bet gebruik giet men een wei nig vocht op een schaaltje; men be vochtigt het haar ermee, door het me! een borsteltje van de scheiding af te bestrijkep. EEN VROUWELIJKE ROOVER- HOOFDMAN. De berichten uit Peking maken her haaldelijk melding van een roover bende met duizenden leden, die in de Chineesche provincie Honan baar ter reur uitoefent. Aan het hoofd van deze rooverbende staat een vrouw, die zichzelf den titel van maarschalk gegeven heeft. Zij is de weduwe van een welgesteld koopman, die in den burgeroorlog door roovers werd ver moord. Zij bleef zonder middelen van bestaan achter en besloot toen een aantal mannen om zich heen te ver zamelen en met haar troep armen en onderdrukten te beschermen. Nu schijnt de bende inderdaad een gedeelte van den buit onder de armen *c verdeelen en uitsluitend rijke men- scben te berooven. Maarschalk Chang zooals zij heet, vecht zelf mee aan het hoofd van haar troepen. DE KLEUR VAN UW SLAAP KAMER. Bardall Philips, de beroemde En- gelscbe architect, zegt hierover het volgende: „De algemeene indruk van de slaap kamer moet licht, rustig en aangenaam zijn, Als men een tapijt enz., met een natroon op den vloer wil hebben, zorge men toch in ieder geval voor een weinig opvallend patroon, dat het oog niet vermoeit. Wat de muren be treft, is daar nog veel meer dan bij den vloer een elfen behang verkie selijk. Welke kleur men kiezen zal hangt er geheel van af, hoe licht de kamer is. Als er niet buitengewoon veel zon in de kamer komt, moet men weinig gebruik maken van „koude" kleuren, als blauw, groen en mauve en zelfs in een zonnige kamer doet men goed de lichtere tinten van deze kleuren te vermijden. Grijs volgt eenigszins andere regels, want dat Is een zeer neutrale kleur. Vooropgesteld dat het geen loodgri's is en dat men de kamer door gordijnen, tapijten c d wat opvroolijkt, is grijs een geschikte kleur voor minder zonnige kamers Als regel zal echter voor alle slaap kamers een crème behangsel het best voldoen, evenals crème geverfd hout nog altijd het aangenaamste is voor het oog. EEN MANTELPAK VOOR SLANKE DAMES. Mantelpak van groene wollen crêpe met een shawl van ga'yak. Het model is niel te nauwsluitend van snit en kan daarom met succes door overmatig slanke dames gedragen. MEI-GEBRUIKEN. Volgens oude overlevering is de eer ste Mei in de germaansche landen de dag van het Meifeest, waarop de ont wakende natuur gevierd wordt. Symbolisch stelde men dan het af scheid van den winter en de overwin ning van het voorjaar voor; ommegan gen met gezang hadden plaats, waarbij een pop, die den winter voorstelde, verbrand werd. Dansen werden uit gevoerd, om een versierde berk of een den, waarvan de onderste takken af gesneden waren, en die op de markt plaats van het dorp geplant werd. In vroegere eeuwen werden een Meikoning en -koningin benoemd, terwijl er verschillende spelen, o a. schijfschieten plaats vonden, waaruit later de schuttersfeesten en de schut- terskoning ontstonden. Feestelijke uittocht naar buiten, de boeren te paard, een muziekkorps voorop zijn hier, zij het tegenwoordig in eenigszins anderen vorm, nog van overgebleven. In Thuringen trok men den len Mei al heel vcoeg het woud in, om den zomer, den „Meikoning" in te halen. Men bouwde een hooge houten stel lage, versierde deze geheel met groene takken, plaatste deze over een jongen man en verborg hem in het bosch. Nu werd den „Zomer" gezocht en daarna op een wagen op feestelijke wijze door het dorp gevoerd. De naam van den verbogen Mei koning moest men raden; wie verkeerd geraden had moest een geschenk geven, bij wijze van pand. Aan het „Meibad" in de dauw van de weiden en het drinken van „Meidauw" werd door zeer velen deelgenomen, daar men geloofde, hierdoor krach tig en gezond te worden. Ook thans nog zegt het bijgeloof dat de eerste Meiregen de groei der kin deren bevordert, als zii zich met het bloote hoofd laten natregenen, waarbij zij dan vaak zingen: „Meiregen, maak dat ik grooter wordt". De eerste Meinacht, de „Walpurgis- nacbt", werden allerle: plagerijen en dwaasheden uilgehaald; blinden en tuinhekjes werden uit de scharnieren gehaald en verstopt, vuurwerk werd afgestoken en huisdeuren vastgebon den, zoodat de verraste bewoners 's mogens slechts met moeite hun deur open konden krijgen. In den nacht van den eersten Mei werden de dorpsmeisies in de Rijn provincie en Westphalen bij den schijn van een „Meivuur" aan den meest biedende jongeman „verkocht". Zij hadden echter het recht baar „kooper" bij den eersten dans af te wijzen, steekt zij hem daarentegen een bloem in het knoopsgat, dan zal zij, bij voorkomen de gelegenheden, het geheele jaar uit sluitend met den uitverkorene dansen. Heel vaak wordt dit „Meibruidspel- letje" door beide partijen ernstig op gevat en is het slot niet zelden een gelukkig huwelijk. AJOUREN HOED, Model van Patou van ajour gewerkt stroo met een soepelen rand en een meermalen geknoopten strik van crêpe Georgette. 6 tMttfK* TUSSCHEN VIER MUREN. Oude en nieuwe smaak. Onze grootouders slaken weieens de verzuchting, dat de huizen vroeger zoo gezellig waren ingericht en dat men tegenwoordig die kunst niet meer verstaat. Wij gunnen hun natuurlijk graag hun tafeltjes met in alle richtin gen gedraaide pooten, hun canapé, de onnatuurlijke lijnen van hun mooi- gepoetste sierkastjes (waaraan men zich leelijk stooten kor) en de schrijf tafel, waaraan de houtsnijder acht weken gewerkt heeft. Maar toch heeft de jongere generatie een anderen imaak en de nieuwe meubels zijn ge woonlijk heel wat comfortabeler dan de smakelooze pronkstukken uit de zeventiger, tachtiger en negentiger 'aren. De stoelen hadden sterk ge bogen leuningen, die in het geheel niet met den vorm van het lichaam over eenkwam, de sofa's waren te smal de bedden ongemakkelijk hoog. Men had een „mooie" kamer, waar met pijnlijke nauwkeurigheid stof afge nomen werd en waar men moest op passen, dat er niets aan kwam. Zoo was het eigenlijk alleen gezellig in de kamer, waar men het minste zorg aan de meubels besteedde, waar men nog de eenvoudige en meer practische meubels had van ziin grootvader of misschien zelfs van zijn betovergroc t- moeder; oude, ruime stoelen en bree- de sofa's uit een beteren tijd der meu helkunst, die men weer eenigszins te rugziet in de moderne meubels. AI het gepraat over het vreemde en leelijke der moderne meubels is onzin Zij zijn in de eerste plaats geconstru eerd op het gemak van den eigenaar en het uiterlijk mag niet ten koste daarvan verfraaid worden. De kamers moeten er goed uitzien, maar elk van de meubels afzonderlijk dient nie1 voor het mooie, maar alleen voor het nut, dat men ervan hezft. Waarop rust men liever uit: op een harce smalle, hooge chaiselongue uit den ouden tijd of op de tegenwoordige di vans, die laag, breed en zacht zijn? Waarop zit u liever: op een hooge stoel met vier dunne pontjes en een hooge, steile leuning, of op een ge makkelijke stoel, met eenigszins schuine leuning en vecren in de zit ting? Maar het gaat niet alleen om het 'emak, maar ook om de gezondheid Uitrusten is altijd een kunst geweest, en evenals alle anlere kunsten, was het moeilijk aan te leeren. Maar te genwoordig heeft men het in de kunst al vrij ver gebracht; soms ontaardt het zelfs in lui ren. Wij raden jonge paartjes dan ook aan, zorgvuldig uit te zoeken, welke oude meubels nog bruikbaar zijn. Langzame emancipatie. Birnenkort zal er in Mexico een nieuw burgerlijk wetboek worden in gevoerd, dat de vrouw dezelfde rech ten toekent als de man. Alle bestaan de verschillen zullen worden opgehe ven, behalve die op het gebied van het stemrecht, omdat daarvoor de grondwet zou moeten worden herzien Doch ondanks dat, is de Mexicaansche vrouw op papier de meest geëmanci peerde van de geheele wereld. In het werkelijke leven is het echter anders men houdt daar nog sterk vast aan de oude Spaansche gebruiken eenerzijds en aan de Indiaansche anderzijds. Dit heeft tengevolge, dat de Mexicaansche vrouw in werkelijkheid een veel on gunstiger positie heeft dan in de mees te andere landen. Men kan eigenlijk niet spreken van de Mexicaansche vrouw in bet alge meen, want in de verschillende stan den zijn de toestanden'geheel anders Het ongunstigst staat de Indiaansche vrouw ervoor, want de 43 stammen die Mexico telt, beschouwen bijna alle de vrouw als een lager geplaatst we zen, dat achter haar man over den weg loopt met een zwaardere last op de schouders dan hij draagt, met een zuigeling in een „rebozo" op haar borst hangend en met bloote voeten Zij gaat om 3 uur 's morgens met haar man naar de akkers en na hun thuis komt maalt zij het koren, weeft doe ken en doet de wasch. Haar man maakt het aardewerk en weett sier- kleederen, terwijl zij samenwerken bij het vlechten van matten, stroohoeden en manden. Zij volgt ook haar man naar het slagveld met het jongste kind de papagaai, de hord en de etenspot. Zij kookt zijn eten, steelt kippen voor hem, verpleegt hein als hij gewond raakt en begraaft hem als hij sterft. Ja, dan gebeurt het zelfs, dat zij in zijn plaats het geweer opneemt en doorvecht. Zij interesseert zich in het geheel niet voor de wet, want die heeft in haar leven niet den minsten indruk. De middenstand vormen de mes 'iezen, die zooveel mo *-'"k hun Euro- -eesche voorouders n gen inplauts van de Ind'aansche. Z'i zien dan ook minachtend neer op de Indianen, doch worden op hun be rt gering ges'-^a' door de volbloed Spanjaarden. Hier kan men de emancipatie der vrouw zeer duidelijk bemerken, want b'na alle jon-*e meis'es oefenen er een be roep uit en zij hebben reeds in vele beroepen de mannen geheel of ge deeltelijk verdrongen. Zij z:jn over het algemeen knap van gezicht, 'aar ge verfd, opdrirgerig in hun optreden e> trotsch op de economische onafhan kelijkheid, die hun betrekking hu* geeft. Zij doen veel aan sport, vooral aan alpinisme en beginnen hun oude geowonte om dunne zijde van twijfel achtige kwaliteit met goudkant naar kantoor te dragen, langzamerhand op te geven. Zij beginnen steeds meer voorliefde te gevoelens voor rijcos- tuums. Enkele van deze meisjes zijn werkelijk flink en bereiken wat in de wereld; zij worden arts, advocaat of ingenieur en moeten daarvoor breken met de oude gewoonten; in de goede kringen worden zij echter ook dkn niet opgenomen. In deze oude Spaansche families is men n 1. recr trotsch en ook zeer con servatief, zoodat men de meis'es nooit alleen uit iaat gaan, terwijl de vrou wen ook opgesloten blijven in hun uizen, d'e overigens onmetelijk groot en prachtig ingericht z'jn. Huizen met 40 en 50 kamers ziin er geen zeld zaamheid. De mannen zijn weinig thuis; die weten, dat een echtscheiding ook bij het ongelukkigste huweh'k uit- 'es'oten is. Bij de mestiezen neemt et nan'"1! ech'schc'^'naen daarente- ;en hand over hard toe. DE MEXICAANSCHE VROUW. Een zeer jeugdig model van Descat, dat dan ook alleen flatteus is bij een kinderlijk figuurtje. Het is van Bakoc- stroo met lange afhangende linten. WIST U: dat ie1!cb!aad'es op ol'"fa'-e brok ken het beste en zachtste middel voor brandwonden is? dat uien-pcl'en geen tranenvloed zal verwekken, a's men vyraf de uien in warm en vervolgens in koud water dompelt? dat appe'en g'-->zende witte tanden geven en de spijsvertering sterk be vorderen? dat een losgeraakte steek in uw zijden kous tegen te huuJen is, indien men de losgeraakte steek nat maakt? TWEE MODERNE MANTELS Links een mantel van bruin angora tweed met een zijden shawl van afste kende kleur. Dit mudei maakt lang en is dus geschikt voor kleine persoden. Rechts een mantel van beige wollen crêpe, dat op origine At wijze is ver werkt met wit piqué, op het r-"<enb!ilc een van de meest gevilde stoffen. VIER MODELLEN VAN BEKENDE FIRMA'S. Ons plaatje toont, vier nieuwe modellen van bekende modehuizen. Van links naar recht zien we: Een ensemble van Vionnet in twee bij elkaar afstekende kleuren, er wordt geen blouse bij gedragen. EEN JEUGDIG HOEDJE. Het model genaamd La Ciga"e van Paray, dat zooveel commentaar heelt uitgelokt. Japon met cape van Vionnet, waar bij een kleurige shawl wordt gedragen. Ensemble van Goupy bestaande uit een mouwlooze satijnen japon in twee kleuren en een manteltje van crepella roet korte, wijde mouwen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 15