AMBRSFOORTSCH DAGB1AD Zaterdag 25 April 1931 29e Jaargang No. 251 DERDE BLAD EEN VUURZEE TE VRIEZENVEEN EEN HUIS INGESTORT DE ZIEKTEWET EN DE BIJ ZONDERE ONDERWIJZERS Deze categorie valt er buiten DONGEN'S BURGEMEESTER VERTROKKEN ZUS WOU NIET ROOD STEMMEN SPRINGEN VAN EEN VAT ZWAVELZUUR «DE EEMIANDER" Vijf perceelen in de asch geiegd Schade van f 20.000 V r i e z e n v e e n, 24 April. Het dorp Vrièzenveen is hedenmiddag omstreeks vier uur door een felJen brand geteisterd waarvan de oorzaak onbekend is. Het vuur ontstond in den kruidenierswinkel van H. Nijen Twilhaar, dio in korten tijd in den ascli werd gelegd. Van den inboe del kon^slcchts zeer weinig worden gered. De brand sloeg over op de naast gelegen boerderij, bewoond door de familie J. Larn- bers en voorts door de familie H. Hopsters. Ook deze perceelen brandden in een mini mum van tijd geheel uit. Beide perceelon lagen aan het Oosteinde. Een brandend stuk hooi schijnt overgewaaid te zijn naar den overkant van de straat Het kwam 'terecht op het stroodak in het achterhuis van den kruidenierswinkel van A. Dekker, dat eveneens vlam vatte. Nog kon men aan het alles vernielende vuur geen weer stand bicden en spoedig stond ook de boerderij van F. Alberts in lichter laaie. Ook deze boerderij ging geheel in vlam men op. De brandweer was wel spoedig met twee autobrandspuiten aanwezig, doch kon tegen den geweldigen brand weinig uitrichten. Zij moest zich beperken tot het nathouden van aangrenzende perceelen om verdere uitbreiding te voorkomen^. Dit ge lukte .tenslotte. Behalve de perceelen zijn alle inboedels een prooi der vlammen geworden, terwij! in de boerderij van Alberts een paard, een koe en een varken verbrandden. Voorts ging nog een bedrag van 150 gulden aan geld verloren. Verzekering dekt de schade, die men op ongeveer 20.000 raamt. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. Er was buitengewoon veel belangstelling van de zijde der bewoners. Burgemeester Bouw meester en Wethouder Pot waren op het terrein van den brand aanwezig. DE 3.O.L.T.H.A. TE DEN HELDER. Den Helder in lichiglorie. Met eiken dag wordt de bloemententoon stelling in de „Donkere Duinen" nu fraaier en een bézoek aanbevelenswaardiger. De zon doet in dit opzicht wonderen on too- vert de bloemen uit de wegens de kou tot nu toe gesloten knoppen. De volgende week, tc beginnen met Za terdagavond, staat Den Helder zelf in het teelcen van het licht. Groote lichtmasten, met bloemen versierd, zijn allcrwcge in de stad opgesteld, tal van bruggen en openbare gebouwen zullen verlicht worden. Zaterdag avond 8 uur zal de Burgemeester deze ver lichting ontsteken. Gedurende de komende week zal zij eiken avond van S tot 11 bran den. De Heldersche middenstanders hebben daarenboven hieraan een etalageweek ver bonden. Het is dan ook to venvachten, dat a.s. Zaterdag, tijdens het bezoek van Z.K.H. den Prins d.jr Nederlanden, een drukke dag voor de Boltha zal zijn en dat de daar op volgende weck veel bezoekers van el ders zal trekken. Mits het weer maar geen parten speelt! DINER TEN HGVE. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins heb ben gisteren (Vrijdag) ten paleize Huis ten Bosch een diner aangeboden aan de com missarissen der Koningin in de provinciën en hunne cchlgenootcn. NEDERLANDERS NAAR FRANKRIJK. Tijdens de koloniale tentoon stelling alleen een bewijs van Nederlanderschap noodig. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat tijdens de te Parijs van 6 Mel tot 1 November a.s. te houden koloniale tentoonstelling Nederlanders, be halve met een buitcnlanrlsch paspoort, ook met een bewijs van Nederlanderschap te hunnen name, voorzien van hun portret, naar Frankrijk kunnen reizen. Na 1 November 1931 worden Nederlan ders, evenals voorheen, alleen nog maar op vertoon van een buitenlandsch paspoort in Frankrijk toegelaten. UIT DE STAATSCOURANT. Benoeming etc. uit de Staats courant van hedenavond. Op verzoek eervol ontslagen F. de Koe als notaris te Monnikendam; op verzoek eervol ontslagen met dank Mr. G. Blokhuis als kantonrechter-plaats- vervangcr in liet kanton Gorinchem; benoemd tot lid der Staatscommissie tot wegneming van onjuistheden en.aanvulling van leemten in do Nederlandsche Burger lijke Wetgeving Mr dr. Ch. van Oppen, ad vocaat en procureur te Maastricht; benoemd bij den Raad van Beroep (O.) te 's-Gravenhage tot plaatsvervangend voorzit ter Mr. C. W. de Vries, hooglceraar aan de Nederlandsche Ilandelshoogeschool te Rot terdam, wonende te 's Gravenhage; met eervolle ontheffing van zijn plaatsing bij bet regiment grenadiers is kapitein G H van Steijn overgeplaatst bij den staf van bet wapen der infanterie met ingang van 1 Mei benoemd tot bur gemeester van Sliedrecht ir. H. Popping; benoemd tot ridder in de Oranje Nassau- orde J. den Duik, reeder tc Scheveningen. Gelukkig geen dooden ie betreuren De oorzaak onbekend Amstc.rdam, 24 April. Een ernstig ongeluk, dat een ramp had kunnen wor den, heeft hedenmiddag op de Lindëngracht plaats gehad. Ongeveer half vier werd daar, na een hevig gekraak, een zware slag gehoord, er steeg veel stof op en toen was liet perceel 248, dat. verbouwd werd, in el kaar gestort. Van alle kanten kwam men tooloopen. Men wist toch, dat er in het gebouw, dat drie verdiepingen hoog ge weest was, werd gewerkt. Een jongeman kwam te voorschijn, die aan het oog bloed de cn vertelde dat er behalve de aanne mer zes arbeiders in het huis waren. Wan neer er ooit een schutting snel is afgebro ken, dan is liet ditmaal gebeurd. In min der dan geen tijd lag zij op de straat om in de ruimte tc kunnen doordringen. Drie mannen waren dadelijk te voorschijn ge haald. Zij waren slechts licht gewond. In middels was ook de brandweer gekomen, die, geholpen door een aantal burgers, hot reddingswerk voortzette. Een vierde man, die dicht bij de straat onder eenige plan ken lag. Was ook weldra weer op de been. Twee menschen ontbraken toen nog. Zij werden na ecnig zoeken gevonden De cenc kon gemakkelijk gered worden. Hij had een beenbreuk en werd voorloopicr neergelegd in een aangrenzende drogisterij Met de laatste redding had men eenige moeite. Het slachtoffer lag achterin en liad behalve enkele andcro verwondingen ook een beenbreuk. Intusschen was ook de geneeskundige dienst met twee ziekenauto's ter plaatse verschenen. Aanwezig waren Dr. Brenkman onder-directeur van den G.G. en G.D. en eenige genccsheéren. Toen do man voor- loopig was geholpen, werd hij op een bran bard gebonden on over een muur in de Derde Goudsbloemdwarsstraat' aan ëen paar redlijnen door de brandweer naar be neden gebracht. De geredden werden allen naar het Tes- Selscbadërziekenhuis vervoerd. Het waren F. J. van Donk, L. Riegstra, N Rietmeijer cn M. v. d. Brink. Zij allen waren licht ge wond of hadden enkele schrammen opge- loopen. De arbeiders C. Ruiselaar en Chr. Boom, hadden ieder een heen gebroken en nog ander letsel bekomen. De aannemer, de lieer A. J. J. Molcschot, stond, toen het ongeluk gebeurde, vóór liet gebouw. Hij kreeg een stuk hout op het hoofd en is toen bloedende wcggeloopcn Inmiddels waren eenige autoriteiten op het door de politie onder leiding van commis saris Pijper afgezette terrein verschenen. Onder hen bevonden zich de wethouder.* C. Kropman cn De Miranda, alsmede de hoofdcommissaris van Politie, de hoer Ver steeg. Hoe het ongeluk gebeurd is, valt niut met zekerheid tc zoggen. Het ingestorte gebouw was drie verdie pingen hoog. Dc voor- en achtergevel ont braken. Men was bezig de balklagen in orde te brengen. Op do derde verdieping lag de vloer reeds. Ooggetuigen hebben bemerkt, dat een schoorsteen is gevallen en doör een loer gestort. Daardoor zouden balken zijn losgeraakt, die een gedeelte van den bouw- muur hebben meegesleurd. De vloer staat nog gedeeltelijk schuin in de ruïne. Van de zes werklieden waren er vier op de bovenverdieping. Zij zijn er hot beste afgekomen. Een gedeelte van een der bouwmuren is terechtgekomen op het per ceel van den broodbakker G. P. Vlek, en heeft, daar nogal schade aangericht. De ge dccltcn van de bouwmuren. die zijn blij ven staan, vertoonen scheuren en bochten De brandweer heeft de deelen, die gevaar opleverden, verwijderd. Zoo werd een schoorsteen afgebroken, die op het dak stond van het perceel, bewoond door den heer Vlek. Later werd ook nog overgegaan tot gedeeltelijke stutting van dit huis. Door het Bouw- en Woningtoezicht, waar van o.a. tegenwoordig was. de directeur de heer Tja den, zal een onderzoek worden ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak Het ongeluk bracht veel ontsteltenis in de omgeving. DOODSLIJK MIJNONGELUK. In dc ondergrondsche werken van staatsmijn Maurits" is een 50ijjarige Duit- sche houwer, wonende te Sittard, bij het opleggen van een nieuwen hijschkabel naar beneden gestort. Hij was bijna onmiddel lijk dood. Vragen van den heer Beumer en het antwoord van den Minister Op vragen van bet Tweede Kamerlid Beumer: 1 Is de minister van meening. dat onder de bepaling van artikel 1. sub a. van het Koninklijk besluit van 28 Januari 1931. tot vaststelling van een algemecnen mnatregel van bestuur als bedoeld in artikel 22, eerste lid. der Ziektewet, niet vallen o.a. onder wijzers. werkzaam aan bijzondere scholen, als bedoeld in artikel 88 der Lager-onder wij6\vet 1920? 2 Is de minister, bij bevestigende bean! woording van de eerste vraag, bereid mede te deelen. op welke gronden zijn raeening steunt? 3. Is de minister, bij ontkennende bcant woording der eerste vraag, bereid, mede te deelen. op welke gronden hij de tct stand koming van de genoemde bepaling heeft bevorderd, waardoor premie verschuldigd ra! zijn voor personen die ten gevolge van het bepaalde bij artikel 4 der Ziektewet, artikel 91 der Lageronderwijewet on artikel 2 van hot Koninklijk besluit van 29 Januari 1924, in den regel ziekengeld niet zullen kunnen ontvangen? heeft de minister van arbeid, handel cn nijverheid geantwoord' 1. Deze vraag wordt ontkennend beant woord Daarmede kan vraag 2 buiten be schouwing blijven. 3 Bij de totstandkoming van het Ko ninklijk besluit van 2-3 Januari 1931, lag het in de bedoeling, om het personeel, vér bonden aan het bijzonder onderwijs, voor zoover de betrokkenen als ambtenaren in den zin der Pensioenwet kunnen worden beschouwd, builen de verplichte ziektever zekering te houden. Bij de aanhaling in ar tike! 1. letter a. van bovenbedoeld Ko ninklijk besluit van de desbetreffende be palingen der 'Pensioenwet is evenwel een fout begaan, waardoor de bedoeling niet tot haar recht is gekomen. Do noodige wijzl ging van bet betrokken Koninklijk besluit wordt, inmiddels bevorderd. Financieele moeilijkheden? Naar bet „D. v. NV' verneemt, is de bur gemeester der gemeente Dongen, de heer Switzar, sedert Maandagmiddag uit de ge meente vertrokken, zonder opgave van re denen of bestemming. Dit onverwachte vertrek heeft in Dongen en omgéving weldra geleid tot het uitspre ken van allerlei vermoedens, waarbij dc fantasie de vrije teugel werd gelaten. Na een ernstig onderzoek is gebleken, dat de finantieele en administratieve be scheiden der gemeente Dongen volkomen in orde zijn bevonden, zoodat ten opzichte van deze functie van den burgemeester van geen fraude of onregelmatigheid sprake is. De omstandigheid, dat de beer Switzar nog twee andere functies bekleedt, waar aan financieele verantwoordelijkheid ver bonden is, heeft voedsel gegeven aan de geruchten, als zouden lep opzichte van deze functies financieele moeilijkheden gerezen zijn. In ieder geval zal de gemeente geen schade lijden. Het dagelijksch bestuur der provincie Noord-Brabant is van het vertrek van den burgemeester op de hoogte en een onder zoek is aanhangig gemaakt Dit onderzoek strekt zich hoofdzakelijk uit over het pen ningmeestemcliap van het waterschap „de Donge". dat door den burgemeester werd waargenomen. De boeken cn bescheiden zijn in beslag genomen. DE POSTVLUCHTEN. Het 14e retourvlicgtcig torug. Amsterdam, 24 April. Hedenmiddag tegen kwart vóór vier is het 14e retourvlieg tuig de P.H.—A.G.R. op Schiphol geland. Smirnoff 4 Is eerste bestuurder beeft de reis in S dagen volbracht. Als tweede bc stuurder was Hulscbos aan boord, terwijl Wcstraete als mecanicien dienst deed. ERKENNING VAN EEN VAANDEL. Ingevolge Ministerjeele kennisgeving wordt ter konnis gebracht, dat het door de burgerij van Nijmegen aan de Koloniale Reserve aangeboden vaandel door Hare Majesteit de Koningin is erkend als hef vaandel van de Koloniale Reserve, onder bepaling, dat aan dit vaandel dezelfde eer bewijzen worden gebracht, welke ten deel vallen aan de door of vanwege Hare Ma jesteit of met Hoogstdezelver toestemming gevoerde vaandels en standaarden. PRINS HENDRIK TE DELFT. Bezoek aan de polltic. Delft, 24 April. Hedenmiddag heeft Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek gebracht aan den techniechen dienst van de politie alhier. Te ruim drie uur arriveerde dc prins aan het hoofdbureau van politie, waar hij in de hall verwelkom.1 werd door den bur gemeester, mr. G. v. Baren en den Commis saris van Politie, den heer U. v. d. Zee. In de commissariskamer werd ook de heer Oerleman, inspecteur van de recherche, aan den Prins voorgesteld. Intusschen had het politiemuziekcorps onder leiding van in specteur Aafjes zich buiten opgesteld en toen het gezelschap weer in de hall ver scheen, bracht de muziek het „Wilhelmus" ten gehoore. Na een korte bezichtiging van het gebouw heeft de Prins, die vergezeld was van zijn adjudant jhr. Laman Trip, op de binnen plaats van de brandweerkazerne een de monstratie bijgewoond van de politiebrand- wcer. Do Prins, die van oen en ander met be langstelling kennis nam, vertrok te kwart over vieren weer naar de Residentie. En hoe ze het toch deed „Zus", had moeder gezegd, „je moet nu ook voor de oeiste maal 6.temmen, en ik wil volstrekt geen invloed op je uitoefenen, maar doe mo een plezier en stem niet rood. Denk om vaders on jo oigen posi tie" Zus beloofde het en trok ter stem bus. De eerste formaliteiten verliepen zonder eenige strubbeling, maar toen Zus in een hokje stond en haar stembiljet opengevou wen had, schrok ze van twee dingen: het roode potlood en de vloed van namen zon der eenige verdere aanwijzing dan een cij fer. Uit de kleur van het potlood conclu deerde zij. dat iedere partij zeker haar eigen hokje had, en zij natuurlijk net In het verkeerde terecht was gekomen, en dus keek ze om den hoek, en jawel, hot hokje naast haar was leeg. en vlug wipte zo er in. Weer een rood potlood! En ze had moe der beloofd, niet rood te zullen stommen, zoo lezen wij in de N.R.C. Resoluut slapte ze naar de tafel, waar drie hccren zaten, on eon van hen kwam haar reeds tegemoet: (zus ziet er goed uit) „Kin ik u misschien inlichten, dame?" „Ja, mijnheer, heeft u geen ander potlood?" „Ander pot potlood?" stotter de de gaiante. „Ja, ik bedoel, andere kleuren, niet rood" „Zo zijn allemaal rood. dame." „Ja maar ik wil niet rood 6temmcn", en stampvoetend „ik wil stemmen wat Jk wil, ziet u!" Hot was een zeer stil stemlokaal in het centrum van Rotterdam, in de buurt van de Nieuwe Haven, maar verder verraden we niets en do commissieleden hadden oven moeite, bun voorgeschreven ernst tc bewa ren, maar een minuut later was Zus inge licht en stond ze. nu zonder gewetensbe zwaar weer in haar hokje. Maar na kon ze onmogelijk in dien war boel van namen haar candidaat terugvin den buiten bad ze het lijstnurnmer nog geweten maar door do emotie was ze het nu glad kwijt en ze wilde hier toch geen uur blijven staan! Daar viel haar oog op een naam. dien ze althans kende' J. tor Laan. Dat was die roode. dien zo niet wilde en zou 6lpmmen, en gedeeltelijk opgelucht zocht Zus het verst van dien naam verwij derde puntjo op en stemde no. twintig van dezelfde lijst. DE VERONGELUKTE ÜRKER BOTTER. Aan omstandigheden te wijten. Op vragen van het Tweede Kamerlid Duymacr van Twist, betreffende het nemen van maatregelen in verband met het op 18 Februari j.l. verongelukken var, een Urkcr botter op de Noordzee in de nabijheid van de haven van Schevcnintren, heeft de Mi nister van Waterstaat, mede namens den Minister van Defensie geantwoord, dat op 13 Februari j.l. een Urkcr botter nabij de buitenhaven van Scheveningen is gestrand. De oorzaak van het ongeval is, dat de schipper de haven wilde binnenloopen bij laag water, op een tijdstip, toen het sein aan de semaphore slechts een diepte van 16 d.M. aanwees, zoodat het binnenvallen van deze haven, die een tijdhaven is. met den botter niet doenlijk was, zulks to rnin der, daar de weersomstandigheden zeer on gunstig waren. Toen het ongeluk gebeurde, voldeed de haven volkomen aan de eischen, waaraan zij volgens de wet van 24 Juli 1889 (Staats blad no. 194) moest voldoen. Tot het treffen van maatregelen geeft dit ongeluk geen aanleiding. BRAND TE ZAANDAM. Oorzaak vermoedelijk een thee lichtje. Te Zaandam is. vermoedelijk door het omvallen van een theelichtje, brand ont staan fn een houten woning aan de Kalver- slraat, bewoond door de familie Vissel. Hoewel, volgens het Hbld., de brandweer spoedig met veel materiaal tèr plaatse was. kon niet verhinderd worden, dat de ge hcele inboedel een prooi der vlammen werd. Het perceel, alsmede een aan de over zijde van de straat gelegen woning, kreeg belangrijke brandschade. Huis en inboedel waren verzekerd. Het gebeuren op het stoonv schip „Billiton" De kwestie voor oen Scheepvaartraad Amsterdam, 23 April. De Raad voor de Scheepvaart beeft heden uitspraak ge daan inzake het onjevol aan boord van bet stoomschip „Billiton", waar door het plot seling lek springen van een vat zwavelzuur gedurende de reis twee matrozen zeer ern stige brandwonden opliepen. Do Raad is van oordeel, da' de oorzaak van het springen van het va* niet met ze kerheid is vast te stollen 0<«k zonder In werking van het zwavelzuur op het ijzer waarbij dan verdund zwavelzuur aanwezig moet zijn geweest dus zonder vorming van waterstof, kan hel spruigen van hot vat worden verklaard, te weten door uit zetting van de vlor.stof Do vraag, of de bedoelde vaten met vol- loende zorg zijn behandeld, k-\n niet in alle 'pzichten bevestigend worden beantwooid. Vooreerst is gebleken, dal deze vaten niet van een ventiel waren voorzien. Indien dit al geen reden had moeten z'jn om dc va- len te weigeren zij zouden ongeveer drie weken aan boord blijven had in elk geval móeten worden belacht, dat ventilatie ge durende de rei6 onmogelijk was. Het i6 toch algemeen gebruikedjk. dal exportvatcn vau zoogenaamde luch [schroefjes zijn voorzien on da' deze luehtschroefjes periodiek, bij voorbeeld elke week. worden geopend Nu dit hier niet mogelijk was, hadden bijzon dere maatregelen moeten worden getroffen om de vaten koel te houden. Dplaats waar zij waren opgesteld tusschen luik 6 en 7 vlak hij de winches was zeer ongunstig Vermoedelijk zijn zij nu aan een hitte van 35 gr Celsius blootgesteld geweest. Door de luiken, welke op de staande vaten waren gelegd, waren deze onvoldoende tegen dc hilto beschermd. mmxctrXI f OPENBARE VERGADERINGEN VAN DE P. P. R. K. I. Batavia, 2 3 April. (Anota). Raden Soctorao, voorzitter van de Madjelis Por- tirnbangan te Soernbaja, gaf een manifest uit, waarin wordt vastgesteld dat op Zon dag 3 Mei openbare vergaderingen zullen worden gehouden door de bij do P. P. R. K. I. aangesloten vercenigingen. In West- Java zullen deze vergaderingen onder lei ding staan van Pasoendan, in Midden-Java onder die van Boedi Oetomo en in Oost- Java onder leiding van de P. B. I. Op deze vergaderingen zal het vonnis van den Raad van Justitie, waarbij dat van den Land raad te Bandoeng, waarbij de vier leiders van de P. N. I werden veroordeeld werd bevestigd, worden besproken. Dc vergade ring te Batavia zal worden geleid door den heer Thamrin. EEN NIEUWE HUMANITAIRE SCHOOL TE LAREN. Opening in September. Naar aanleiding van het feit, dat het be stuur van de humanitaire school te Laren besloten heeft de school op te heffen, is op initiatief der ouder commissie een vergade ring gehouden. Vijftig ouders hebben daar besloten een nieuve schooivereeniging op te richten, welke zal worden geëxploiteerd in den geest van de humanitaire schooi. B. en W. hebben bericht, dat zij een gedeel te van do oude school zullen beschikbaar stellen. Er bleken voldoende financieel© middelen voor de exploitatie te zijn bijeen gebracht. De school zal in September geopend kun nen worden. Er zijn toezeggingen gedaan voor 70 leerlingen voor de onderscheidene klassen. Er is besloten onder de ouders een prijsvraag uit te schrijven voor het geven van een naam aan de school. ONGELUK AAN BOORD VAN HF.T ENGELSCHE SS. SAMALA. Een timmerman het been afgekneld. Hoek van Ho I a n d, 23 April. Aan boord van het van Bremo-haven naar Schiedam bestemde Engelsen© stoomschip Samnia is hedenmorgen vroeg de 25-jarige timmerman Jack Parry tusschen de winsch geraakt, waarbij hem het r-'.hterbeen ge heel werd aigekne'd Toen het schip van middag te H >ek vao Holland binnenkwam, heeft dr. Knip zich aan boord begeven en den man onmiddellijk naar net Ziekenhuis ie Schiedam doen vervoeren AUTO CONTRA TRAM. Botsing te Amsterdam. Amsterdam, 23 Aprii. O;- de Mourite- kade had een aanrijding plaats tusschen een motorwagen van lijn 3 en een vracht auto. Hierdoor werd het voorhalcon van de tram ernstig beschadigd, terwijl vc-schil- ende ruiten verbrijze'd werden. Van ds auto was o.ra. het rechtervoorwiel ontzet Het tramverkeer had circa twntig minuten vertraging. VERDUISTERING VAN 2000? Amsterdam. 23 April. politie hier ter stede hoeft een kantooi bediende ge hoord, die verdacht wordt vin Merduiste- Ung van ruim ƒ2000 ten nadrele van een notar-6, won.-nde aen de Keizersgracht bij •vien hij in dienst was. Van zijn 6chuid i.-. echter njg niets geble ken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9