STRAFBAARSTELLING GODSLASTERING ST. EM1LI0N p. fl. f 1.40 p. anker f 56.- A. H. VAN NIEUWKERK, Meubelfabriek N.V. DE SALARISVERLAGING IN INDIE GRONDBELASTING VOOR ZU1DERZEEGR0NDEN VERKIEZINGSVARiA EEN WETSONTWERP INGEDIEND Begrenzing van het terrein Havik 41 - Tel. 292 BeekensteinscheSaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE k_- 1921. Vragen van den heer Moltmaker beantwoord. Op de door ons dezer dagen vermelde vra gen van den heer Moltmaker bc'reffende de voorgenomen korting op do ?»ezoldigin gen der Indische ambtenaren, luidt het ant woord van den minister van koloniën: Door de Indische regeering is vooraf overleg gepleegd met den ondergeteekende over haar voornemen, om tot korting op de bezoldiging der Indische ambtenaren over te gaan. De ondergeteekende vond geen vrijheid om tegen dezen maatregel bezwaar te maken. Met het oog op de noodzakelijkheid, om geleidelijk lot herstei van het verbroken bcgrootingsevenwicht te geraken, komt het den ondergeteekende onvermijdelijk voor ook de ambtenaars-salarissen, die een zeer aanzienlijk deel van het Ind:sch uitgaven- budget vormen, in de door de omstandig heden dwingend voorgeschreven verminde ring van uitgaven te betrekken. Het is den ondergeteekende bekend, dat de in uitzicht gestelde bezoldigingsvermin dering bij een deel van de ambtenaren niet gunstig is ontvangen. Onder de door de Indische regeering voorgenomen maatregelen tot bezuiniging op de landsbegrooting zijn er zeker, die ook op de financiën van het Rijk direct of indi rect van invloed kunnen zijn Met bet oog op den moeilijken financi- eelen toestand van Nederlan.dsch-Indië moet de ondergeteekende de vraag ontkennend beantwoorden, of het niet van een verstan dig beleid zou getuigen, om de voorgeno- rust in de gelederen der ambtenaren te doen gaan. Dit vooropgesteld, is de ondergeteekende uiteraard steeds ten volle bereid, zijn aan dacht te schenken aan maatregelen of sug gesties, welke er toe zouden kunnen lei den om de ook door hem zeer gcwenschte rust in de geledren der ambtenaren te doen terugkeeren. plaats is gevonden en hoeveel er van nog steods niet de vcrcischte behandeling heb ben ondergaan? 3. Wanneer mocht blijken, eventueel ook zonder in vraag 2 bedoeld onderzoek, dat voor Groningen en omgeving inderdaad sprake is van een ecnigszins belangrijk te kort aan ziekenhuisruimte, zou de minister dan bij de betreffende autoriteiten willen aandringen op een zoo 6nel mogelijke ver betering van dien toestand? i Indien de aanstaande uitbreiding van het Algemeen Provinciaal. Stads- en Aca demisch Ziekenhuis, .1ie niet voor 1934 ge reed zal zijn, voor de toekomst voorloopig voldoende zou blijken, zou de minister dan willen bevorderen, dat voor de jaren, waar in de uitbreiding nog niet tot stand is ge komen, een tijdelijke voorziening worde ge troffen? BRAND IN AMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK. De schijn erger dan de werkelijkheid. Rotterdam, 27 April. Vanavond half acht is er brand uitgebroken in het dak van het groote middengebouw van de Am- sterdamsche Superfosfaatfabriek op de Vondelingenplaat. Dit is een zeer groot hou tengebouw, zoodat de vlammen die naar buiten sloegen zeer ver te zien waren. De Rotterdamsche brandweer werd gealar meerd met het verzoek om assistentie. Rot terdam heeft twee drijvende spuiten gezon den, doch toen deze ter plaatse warodfece- komen, bleek de brand reeds met twejötfa- len van de pompboot „Pax" van de Matex uit Vlaardingen te zijn gebluscht. Het vuur had zich niet erg uitgebreid, daar het hout met vuurdampen doortrokken is. De schade is betrekkelijk gering. Alles is op beurspo- lis verzekerd. De brand trok een zeer groo te belangstelling. „PUBLIEKE WERKEN". De Vereeniging van Directeuren van Ge meentewerken (Openbare Werken, Bouw en Woningtoezicht en Woningdienst), die heeft aangekondigd, dat zij besloten hieft tot de uitgifte van een officieel vereeni- gingsorgaan, verzoekt ons mede te deelen, dat nad»r besloten is als naam van dit orgaan aan te nemen: „Publieke Werken". lEFENINGSESKADER NAAR DE OOSTZEE. Naar wij vernemen zullen Hr. Ms. pant serschip Jacob van Heemskerck, de torpe dobooten Z 7 en Z 8 en de onderzeebooten O 9 en O 10 in de maanden Juli cn Augus tus een oefeningsreis in de Oostzee maken. Het reisplan is als volgt vastgesteld: 1 Juli vertrek van Nieuw ^p; 10 Juli aankomst te Travemünde; 16 April vertrek van Travemünde; 24 Juli aankomst te Ko penhagen; 30 Juli vertrek van Kopenhagen. 7 Augustus aankomst te Nieuwediep. Daarenboven zullen door Hr. Ms. Z 7 en Z 8 zoo noodig Góteborg en Sassnitz wor den aangedaan, uitsluitend voor brandstof- aanvulling. PLAATSGEBREK IN HET GRONINGSCHE ZIEKENHUIS. Vragen van mevr. Do VriesBruins. Mevrouw De VriesBruins heeft aan den minister van arbeid, handel cn nijverheid de volgende vragen gericht: 1. Is het den minister bekend, dat in het Algemeen Provinciaal, Stads- en Aca demisch Ziekenhuis tc Groningen geduren de de laatste paar jaren ruim 1000 patiën ten wegens plaatsgebrek niet konden wor den opgenomen en dat dit plaatsgebrek in hoofdzaak betrekking heeft op de chirurg! sche afdeeling, waar uitstel van behande ling van de patiënten in zeer veel gevallen korter of langer durende arbeidsongeschikt heid, in andere gevallen levensgevaar, zoo niet don dood, ten gevolge zal moeten heb ben? 2. Zou de minister willen laten nagaan, in hoeverre voor bedoelde patiënten elders Het ontwerp tot tijdelijke vrijstelling De vaste commissie voor de belastingen heeft verslag uitgebracht van haar overleg met do regeering over het ontwerp tot tij delijke vrijstelling van grondbelasting voor drooggemaakte Zuiderzeegronden. Dij sommige leden der commissie was twijfel gerezen over de noodzakelijkheid van de voorgestelde vrijstelling. In de ge vallen, bestreken door de artikelen 35 en 36 der Wet op de grondbelasting, berust de vrijstelling op de overweging, dat het on dernemen van werken, als in dio artikelen genoemd, behoort te worden aangemoedigd. In het onderhavige geval kan van een zelfden grondslag geen 6prake zijn. Dc voorgestelde regeling zal er slechts toe lei den, dat de drooggemaakte gronden door het Rijk tegen een iets hoogeren prijs dan inders zullen worden verkocht. Hiertegen over staat, dat het Rijk over een groot aan tal jaren geen grondbelasting zal ontvan gen. Naar de zienswijze dezer leden komt hetgeen thans wordt voorgesteld dan ook op niets anders neer dan op het over6torten van een zeker bedrag van don eenen hoek van de schatkist naar den anderen, voor welke manipulatie geen enkele deugdelijke grond is aan te voeren. Andere leden daarentegen achtten den voorgestelden maatregel niet zonder waar- I de. Naar hun meening heeft de ontworpen ^vrijstelling in het bizonder een psycholo gische beteckenis. De wetenschap, dat de drooggemaakte gronden gedurende een groot aantal jaren van grondbelasting zul len zijn vrijgesteld, zal tot het koopen van die gronden en tot het zich vestigen in dc nieuwe Zuiderzeeplaatsen animeeren, ook al weten de betrokkenen, dat deze vrijstel ling den koopprijs eenigszins doet 6tijgen. In haar antwoord zeido de regiering, dat de voorgestelde tijdelijke vrijstelling niet alleen om dit laatste argument wenschelijk wordt geacht, doch tevens, omdat het geen aanbeveling zou verdienen, «ndien de be lastbare opbrengst der drooggeraaakie gronden reeds kort na de inpoldering van deze gronden zou moeten worden vastge steld. Dit zou bezwaarlijk zijn, omdat de cultuurwaarde van den grond dan nog ge ring zal zijn en in verband hiermede de belastbare opbrengst dan zeer moeilijk zal kunnen worden bepaald, waarbij nog komt, dat een verhooging van de belastbare op brengst in volgende ïaren slechts mogelijk zou zijn, indien de gronden een verande ring ondergingen, als bedoeld is in art 6 tweede lid van art. 7 der wet op de grond belasting. Naar aanleiding van een andere opmer king van eenige leden zeide de regeering nog met de leden, die deze opmerking be twistten, van meening te zijn, dat nering doenden en andere personen niet door mid del van vrijstelling van eenige belasting behoeven te worden aangemoedigd om zich op de te winnen gronden tc vestigen. Een, tweekip ik heb je In een beschouwing van J. W. Sprenger in de Vrijz.-Democraat over de Statenver kiezing in Noord-Brabant, waarbij de V.-D een zetel verloren, lezen wij: „Maar waar kwamen dan de 8637 6tem men, in 1927 op onze lijsten uitgebracht, vandaan? Een vooruitgang van <4840 stem men in 1923 op S637 in 1927 was werkelijk phenomenaal! Al dadelijk gingen er stem men op. dat onze partij dit hoogc 6temcijfer verkregen had dank zij de vergissingen van tallooze roomsche kiezers, dio het vierkan tje achter in plaats van dat vóór hun uit verkoren candidaat rood maakten. Ik heb dat niet willen gcloovcn. Dat eenige hon derden kizers je kan hem of beter haar soms aanzien, dat ze niet goed weten wal in 't stemhokje te doen! verkeerd 6tem men, neem ik gaarne aan. Maar dat eenige duizenden zoo hun kiesrecht verbruiken, zoo dat zelfs een heele zetel terecht kom! bij een partij, voor wie die zetel niet bc stemd is, dat wilde cr bij mij niet in. Ik heb dat steeds tegengesproken. Mijn vertrou wen in de ontwikkeling van de Nederland- sche staatsburgers was te groot. Maar thans geef ik mij gewonnen. Nu kan Ik er niet langer aan twijfelen, dat mr. Van Leeuwen gedurende vier jaren de vertrou wensman Is geweest van eenige duizenden roomsche kiezers en kiezoressen, die op lijst 5 wilden steramen, maar per abuis hun stem op lijst 6 uitbrachten. Mijn vertrou wen in de ontwikkeling van de Nederland sche staatsburgers Is ernstig geschokt. Deze overtuiging put ik niet alleen uil den teruggang van ons stemcijfer tot het niveau van de jaren 1923, 1925 en 1929. Ik heb meer bewijzen tot mijn beschikking. In 1927 verwierf dc R.-K. Volkspartij 9682 stemmen, thans behaalde die partij 14,728 stemmen, dus 5046 meer. Prachtig niel waar? Maar bedenkt dan, dat in 1931 de R -K. Volkspartij (lijst 4), het voorrecht had, achter de R.-K. Staatspartij (lijst 2) tc ko men! Maar in den kieskring Tilburg had de R.-K. Staatspartij een lijst ingediend, die niet verbonden was met de overige R.-K. lijsten, en die als no. 10 geheel achteraan kwam. Daar konden dus de R.-K. kiezers niet stemmen op een candidaat rechts van hun uitverkorene. Wie kan na deze becijfe ring nog twijfelen aan het juiste inzicht dergenen, die na de verkiezingen van 1927 reeds dadelijk betoogden, dat het 6temcij fer, door ons in dat jaar behaald, alles be halve een ju iet beeld gaf van onze kracht in deze provincie? Wij zien het cn door gronden het. Mr. Van Leeuwen moet nu maar geduld hebben totdat wij weer eens onmiddellijk naast maar rechts natuur lijk! de R.-K. komen te 6taan op hel stembiljet. Een belangrijk dee! der kiezers hebben mechanisch het gegeven i irool „stemt no 1 van lijet 2" opgevolgd, uiet op bet lijst cijfer gelet, dat boven de candidatenlijsten gedrukt stond, maar afgctold èèn, twee, kip ik heb je! Zoo treurig staat hel met vele kiezers, maar vooral kiezoressen!" schurkenstreek. Oude man van zijn spaarduit jes beroofd. Zondagavond heeft men het hangslot van een woninkje aan de Gedempte Botir- 6loot te Rotterdam verbroken. In dit huis je wonen een oude wachtsman M. L. en zijn vrouw. De man was op zijn wark en de vrouw was even weggegaan. Toen zij thuis kwam, ontdekte zij tot haar grooten schrik, dat er ongewenschte bezoekers wa ren geweest. Een secretaire was openge broken, doch de inbrekers hadden daar niets van hun gading gevonden Uit de bedstede bleek echter een bedrag van 1200 in briefjes van tien gulden de spaarduitjes van den ouden man ge stolen te zijn. De politie heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. nederlandsch stoomschip gestrand. Volgens te Rotterdam ontvangen bericht is het Nederlandsche stoomschip Alblas- serdara, van Van Udens Sch iep vaartagen turen, In de monding van de Dwina nabij Riga, gestrand. Sleepbooten zijn ter plaat se. Tot nu toe is het schip nog niet vlot gebracht. Het s£. Alblasserdam meet ongeveer 2500 ton. - - DUITSCHE AUTOMOBILISTEN OP BEZOEK Een sludietochf door ons land. Op „Huis ten Bosch" ontvangen Van Donderdag 23 tot en met Zondag 26 April hadden de „Groszherzoglich Mecklen- burgischcr Automobil-Club", de „Bremer Autornobil-Club", de Lübecker Automobil- Club" en de Norddeutscher Automobil-Club in Hamburg" een gemeenschappelijken stu- dietocht naar ons land georganiseerd. Ruim 50 personen in 20 luxe auto's ver zamelden zich Donderdag onder leiding van den majoor buiten dienst Minarski te Bre men, vanwaar Vrijdagochtend werd afge reisd over Leer, Groningen, Zwolle, Utrecht naar Amsterdam. Hier werd Zaterdag een rit door de stad gemaakt, waarbij o. m. een bezoek werd gebracht aan hot Rijksmu seum. Des middags vertrok het gezelschap langs de bloembollenvelden naar Den Haag, waar gelogeerd werd in Hotel des Indes, de Vieux Doelen en Centraal. Zondagochtend werd via Scheveningen naar het Paleis Huis ten Bosch gereden, waar de deelnemers aan den tocht door Z. K. H. Prins Hendrik werden ontvangen. Vervolgens vergezelde de Prins het gezel schap naar het Vredespaleis, dat bezichtigd werd. Des middags waren de automobilisten de gasten van de Kon. N'ed. Automobiel Club (K. N. A. C.) in kasteel Oud-Wassenaar. Ook hier deed Prins Hendrik weder van zijn belangstelling blijken. Bij de ontvangst van het gezelschap hield de voorzitter van de K. N. A. C. een be groetingsrede, welke door majoor Minarski werd beantwoord. Daarna werd nog een rit door den Haag gemaakt, waarmede het officiecle gedeelte van het programma was beëindigd. Naar ons werd medegedeeld, zouden ver schillende deelnemers nog een bezoek aan Doorn brengen, waar zij hoogstwaarschijn lijk door den ex-keizer zouden worden ont vangen. Dc reis in Holland stond onder auspiciën vaji het reisbureau Cook. DE GAWASA GESLOTEN. 20.000 bezoekers. De tentoonstelling Gawasa in den Die rentuin te den Haag, welke Zondag is ge sloten, is bezocht door ruim 20.000 beta lende bezoekers. Waar de beslaande vrijheid voeft lot bandeloosheid, worde deze n»ef kracht tegengegaan. Ingediend is thans een wetsontwerp tot aanvulling van het wetboek van strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen. Het telt twee artikelen, aarvan het eerste strekt om in art. 147 van het Wetboek van Strafrecht een nieuw no. 1 in te voegen, luidende als volgt: „le. hij, die zich in het openbaar mon deling of bij geschrift of afbeelding, foor 3malendo Godslasteringen op voor gods dienstigo gevoelens krenkende wijze uit laat (Het tegenwoordige no. 1 wordt no. 2, het tegenwoordig no. 2 wordt no. 3). llet tweede artikel van het ontwerp strekt om in genoemd wetboek een nieuw art. 429bis in te voegen, luidende: „Hü, die op een van den openbaren weg zichtbare plaats woorden of afbeeldingen stelt of gesteld houdt, die, als smalende Godslasteringen, voor godsdienstige gevoe lens krenkend zijn, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden." Ter toelichting zegt de minister van Ju-ti tie o. m., dat de strijd om den godsdienst in den laatsten tijd vormen heeft aange nomen. die den wetgevor niet onverschillig kunnen laten Meer bepaaldelijk heeft de minister het oog op de uitingon, waarbij ter bestrijding van het Godsgeloof de vorrn wordt gekozen van een in woord of beeld hoonen of smalen op God. Men moge aanvoeren, dat uitingen in dezen vorm een zeldzaamheid zijn, dat zij onduldbaar zijn, schijnt nauwe lijks betoog te behoeven. Godsdienstvrijheid in den ruimsten zin is een vrucht van onze historischo ontwikke ling, waarop wij trotsch mogen zijn. Maar juisi mede ter bescherming van die geeste lijke vrijheid als een van onze hoogste na tionale goederen moet hier worden opge treden. Waar de bestaande vrijheid voert tot bandeloosheid, worde deze in het be lang van de vrijheid zelf, met kracht tegen gegaan. Zoodanig misbruik is hier stellig aanwezig. Uitingen in het openbaar, lie den vorm dragen van ccn rechtstreeks smalen van God, kunnen in een Staat, die in meer dan één opzicht dc erkenning Gods handhaaft, niet worden geduld. Uit de openbare sfeer moeten zulke uitingsvormen uitgezuiverd blijven Intusschen, de minister wil deze zaak nu verder beschouwen van uit een ander ge zichtspunt, dat meer valt binnen het alge meen kader van ons strafrecht, n.I. de ern stige krenking van de gevoelens van de groote meerderheid der bevolking. Ook in dit opzicht past groote behoedzaamn^d. Zijn godsdienst ligt ons volk zeer ter harte cn voor zijn godsdienst strijdt het met kracht en rnet hartstocht. Naarmate een onderwerp feller beweeg4-, in diezelfde mate kan ook bewogener uiting worden ver wacht. Krasse uitdrukkingen zijn daarbij niet zeldzaam. Ook afgezien daarvan kun nen op den godsdienst betrekking hebben de uitingen van den een voor het gevoel van den ander kwetsend zijn. In de eerste plaats gaat het hier over een krenking van een der meest elementaire en algemeene momenten van het godsdien stig gevoel. Doch ook overigens is de ge signaleerde uitingsvorm van een geheel eigen karakter. En wel in dezen zin, dat men bij sma lende bestrijding van anderer geloof des anderen godsdienstige voorstellingen al3 het ware accapareert en zich dus in zijn sfeer stellend, daarin de krenkende uiting volvoert. Er is hier oen parallel met wat ons Wetboek in art 147 strafbaar stelt, be spotten van bedienaren van den godsdienst en beschimpen van aan den eeredienst ge wijde voorwerpen, wordt slechts dan straf baar gesteld, indien dit geschiedt in of ler plaatse van do uitoefening van den eero- dienst, m. a. w. op anderer domein. In het thans besproken geval benadert raen niet plaatselijk, maar in dc voorstellingen in de uitdrukkingswijze anderen domein, om dan de schimpende handeling te ondernemen. Strafbaarstelling van alles wat godsdien stige gevoelens in meerdere of mindere mate kan kwetsen, zou te ver strekken. Dm dus de meeningsuitingen niet verder ook in haar vormen te begrenzen, dan bepaald noodig is, is het aangewezen de strafbepa- ping een rechtstreeksche omschrijving te doen bevatten van den bepaalden vorm van krenking, welke hiervoren werd aangege ven. Die vorm nu is in uiterlijke verschijning de Godslastering. Door het terrein te begrenzen on met name ook het vloeken buiten dezo strafbe paling te laten, komt tevens vast te staan dat het door den Iageren wetgever wel be treden terrein van het vloekverbod dat in een bepaalden kring uit hoofde van do gesteldheid van dien kring alleszins gewet tigd kan zijn aan dien lageren wetgever blijft voorbehouden. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Gemert, 27 April. Alhier is Maandag middag door onbekende oorzaak afgebrand do kapitale boerderij van den heer Huy- bers. Zes runderen en een paard kwamen in de vlammen om. De Gemertsche brand weer, die spoedig ter plaatse was, kon weinig meer tegen het vuur uitrichten. ONGEVAL VAN EEN TOONEEL- SPEELSTER, Sophie de Vries gevallen* Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct.: Bij het begin van de première op Zater dagavond van Defraudanten werd medege deeld, dat de actrice Sophie de Vries den avond tevoren bij de generale repetitie In den Stadsschouwburg het ongeluk had op het tooneel te vallen, waardoor zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen en ge- ruimen tijd niet zal kunnen optreden. Naar wij vernemen gebeurde het ongeval toen mevr. de Vries, die de rol van Isabella, speelde, kort voor de pauze in de vierde scène van het tweede bedrijf zich langs een zuil naar beneden moest laten glijden Er was daarvoor een machinerie aan de zuil aangebracht, doch een halven meter van den grond gekomen sprong mevr. de Vries naar beneden, waarbij zij zoo ongelukkig terecht kwam, dat zij haar enkel op twee plaatsen brak. Bij de première, waarbij Magda Janssens de rol had overgenomen, was deze scène weggelaten. PRIMA ADVOCAAT. BOERENMEISJES, BOERENJONGENS VOORBURGH, MASSA's SCHILLETJE, alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk „Ouwe Duijs" a f 3.25 per Liter. Verkrijgbaar L d. Slijterij in Gedistilleerd pgpvoerd tot 7? en 79 K M Printa eiken bureau Ministre vanaf f 45.—. Bureau fauteuils vanaf f 8.75 TandartsJ3te Kies moei er uil maai weet maar nlei oang 16 ral O een tnlectle eeven daD voelt O er mets van Patient„MaaÊ dat Je grootje wijs - Us oen sell tandarts* (Passing Sbow).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6