ROTTERDAM'S FINANCIEELE TOESTAND DE OPCENTEN VERHOCGING OPNIEUW AAN DE ORDE Voorstel van B. en W. verworpen ENGELSCH BEZOEK AAN ONS LAND I/ij ijatasimnkU - F// CROK AMBTENAREN BIJ DE NED. SPOORWEGEN Hef schip niet lek, maar het uitlicht wat heiig. Rotterdam, 27 April. De Raad heeft hedenmiddag de discussies over het voor etal van B. en W. tot verhooging van de opcenten op de Gern. Fondsbelasting van 30 op 60, welke verleden Donderdag geëin digd waren met do sombere mcdedeelin- gen van den burgemeester over Rotter dam's financieelen toestand, voortgezel. Eerste spreker bij de replieken was de heer v. d. Hoeven (c.h.), die betoogd heeft, dat er nu meer licht was, ook over de zwij gende houding van de S.D.A.P. De tering zal eerst naar de nering moeten worden gezet, voordat aan de rijksschatkist steun gevraagd zal kunnen worden. Hij heeft in verband hiermee verschillende punten dio voor bezuiniging in aanmerking komen, opgenoemd, waarbij hij echter ernstig? be zwaren heeft laten hooren tegen een even tueel© verlaging der haventarieven. Deze zullen de gemeont? n.l. op anderhalve mit- lioen komen te staan. Voorzichtigheid moet dus worden betracht De heer Schouten (a.-r.), de vroegere wet houder van financiën, heeft in deze mid- dagzilling een zeer scherp requisitoir uit gesproken over den tegenwoordigen wet houder van financiën, het college van B en W. in het algemeen en den burgemees ter. Hij heeft afgewezen dat nu criti'k zou worden uitgeoefend in verband met de a.s verkiezingen. Wanneer zelfs de rechterzij de het financieele beleid van dezen wet houder zou goedkeuren, dan zou altijd het verschil tusschen de soc.-dem. beginselen en do anti-revol. blijven bestaan. Zóó kan het in ieder geval niet doorgaan. Gebrek aan consequentie is er zeker niet bij de critici; wel heeft spreker tegenover het College oen andero houding aangenomen als tegenover Ged. Staten en tegen den mi nister de Geer, maar dat werd veroorzaakt omdat d3ze instanties ook anders zijn dan dezen wethouder. Spr. citeerde dan vroe gere gemeenteraadsverslagen en toonde aan, dat de S.D A.P. het juist is geweest, die da uitgaven voor Plaatselijke Werken en Maatschappelijk Hulpbetoon heeft opge dreven, zoodat het verwijt, dat men thans poogt den wethouder te troffen, terwijl men hzt eigenlijk de directeuren van deze de* partementèn moest cloën, niet opgaat. De pessimisten, die in December j.ï. bij grooving zoo scherp door den heer Brauti- gam zijn aangevallen en veroordeeld, heb ben nu gelijk gekregen. Tijdens deze felle rede wist deze wethouder dat die 6>a ton. waarmee zoo geschermd werd, er reeel niet waren, omdat er aon tekort van 1 4 millioen op Maa-tschappclijk Hulpbetoon was. dat naar „buitengewoon" moest worden over geheveld. Toch heeft hij toen geen woord gezegd. Hetzelfde verwijt richtte spreker even lat.>.r ook tegen den burgemeester, die bij de begrooting ook niets heeft gezegd en nu met dezè sombere réde is gekomen. Dio rede komt zes maanden te laat! Ondertus- schen is sinds die begrooting niets gedaan waardoor bezuinigd kon werden en liggen er zelfs voorstellen gereed waarbij de uit gaven opnieuw worden opgedreven. Voor dat spreker zijn medewerking geeft aan deze voorstellen, wil hij eerst weten welke gedragslijn er door B. en W. zal worden gevolgd. Mede namens mr. v. d. Hoeven (c.h.) en rnr. Baars (r.k.) dient hij dan een motie in, waarbij de Raad wordt uitgénoodigd het aantal opcenten van 30 op 50 te brengen. Voorts wil deze motie don crisisdienst la ten vervallen en voórloopig uitstellen. In een schriftelijke toelichting op de motie wordt dan gevraagd de bosli *ing aan den Raad over te laten, maar vi later eerst, wanneer de Raad nader nudedeelingen zal hebben gehoord over de plannen var: D. en \V., over de grootte van de iritkeei ingen aan de werkloozen, over d? bijdragen van het Rijk en de bedragen van de begrooting 1932. In dat geval zal een beslissing kun nen worden 'genomeh' óver de -1 millioen." die voor 1931 noodig zijn; over de 1.4 mil lioen voor 1930 wil d? toelichting niets hooren. Na deze rede, die met grootc belangstel ling in den Raad werd aangehoord en waarbij ook de belangstelling van buiten den Raad groot was, heeft mr Baars (r.k i de S.D.A.P. verweten nu niets t» zeggen en zwijgend het beleid van haar wethou der te dekken. En dat tegenover een rech terzijde die jarenlang do hoon van de S.D.A.P. op zich heeft geladen voor de harde critiek op de financiën en de nood zakelijke gevolgen daarvan, waarvoor do Raad nu staat De fout Is geweest dat geen roserve is gekweekt, en nu is het tijd dat er niet meer beloofd wordt, maar dat men zich eens rekenschap geeft van wat men doen gaat. In de avondzitting heeft de heer Dutilh (V.-B.) tenslotte zijn mcening gestalte ge geven in een motie, waarin hij uiteenzette, dat hij IA millioen voor maatschappelijk hulpbetoon over den dienst 1930 niet hcqlc- maal. maar 9 ton daarvan op den z.g. cri- siceii'cnst wou schrijven. Hii droeg daarbij voorts B. en W. op om den Raad mededee- llng te doen von de bijdrage van 't Rijk en ha te gaan welke- bezuiniging vopr dei\ dienst '31 betracht 7ou moeten worden en daarbij te overwegen of de arbeidsvoor waarden voor 't gemeöntepcrsonc.il gehand haafd konden worden.op het tegonwoordige peil. Wethouder De Zeeuw heeft zich verde digd A dat de 6tichting van den crisisdienst en hot geheele voorstel abso luut een gevolg van de crisis waren. Het is zeer moeilijk te bezien. Verder verklaarde spreker, dat hij de motie-Schouten als een motie van wantrouwen beschouwde on voorts ontkende hij, dat cr een desolate toe stand bestond, terwijl hd kon meegaan met t eerste punt van de motie-Dutilh. De burgemeester her-ft voorts in een kort speechje den wel wat heol somberen indruk van den financieelen toestand, dien hij Vrij dag gegeven heeft, verzacht. Het schip is niet lek. maar het ui (zicht wat heiig. Ove rigens heeft hij gezegd bezuiniging te aan vaarden. maar hij verheelde zich niet dat het moeilijk was. De heer Schouten wenschte zijn motie 'niet in te trekken, terwijl de heer Dutilh eveneens aankondigde tegen het voorstel van B. en W. te zullen stemmen. Ook wan neer het laatste punt van zijn motie niet werd overgenomen. Na middernacht werd gestemd over de motie-Schouten. Deze werd met 20 tegen 23 stemmen verworpen, terwijl de motie-Du tilh met 7 tegen 36 6teramon verworpen werd. Ook het voorste' van B. en-W. werd verworpen en wel met 25 tegen 18 stemmen. Waar deze materie vóór 1 Mei geregeld moet zijn, is binnen enkele dagen een spoedöüschende vergadering te wachten. Vermoedelijk, zal, er geen welhouderscrisis komen. DE MOORD TE AALTEN. De gearresteerde de dader? Aal ten, 26 April. Omtrent het drama te Aalten kan nog gemeld worden, dat he denmorgen, nadat Ds. Gerritsma de wedu we P. bezocht had, de burgemeester en de chef-veldwachter per auto naar do woning van de weduwe P. gereden zijn. Deze moet daarna verklaard hebben, dat de Vrijdag gearresteerde do daad begaan heeft. Van officieele zijde kunnen we geen bi- vestiging van het bovenstaande verkrijgen, doch het wordt evenmin ontkend. GOED RECHERCHEWERK. Groote hoeveelheden stof gostolen. Rotterdam, 27 April. Een recher cheur van de Rotlcrdamsche politie be merkte bij herhaalde contróles in banken van lienihgen on particuliere pandhuizen te dezer stede, dat er geregeld vrij groote hoeveelheden stof beleend werden tegen veel tj lage prijzen Zoo werden coupons, die tientallen guldens waard waren, voor enkele guldens beleend Bij navraag kwam aan het licht, dat al deze coupons vernioo. delijk beleend werden door een én dezelfde vrouw. Hij-heeft zich verdekt opgesteld en na dagen wachten is het hem gelukt in Aén van de- pandhuizen de vrouw te ont moeten.' dSe-ijuhst weer een coupon stof be leend had. He(. bleek de 29-jarige werkster D. C. H. te zijn, die in betrekking was bij de firma B. aan den Hang. In haar wo ning werden nog verschillende stukken goed In beslag genomen, evenals in ver schillende banken van leerling, waarheen zij ze gebracht had. Het goed stal zij bij de firina B. aan den Hang Zij is in verze- kerdo bewaring gesteld. TWEE KINDEREN OVERREDEN. Hoorn, 27 April. Hedenmorgen vond in de buurtschap Hem (getn. Oosthuizen) een ornstig ongeluk plaats. Een tweetal vier jarige kinderen, een dochtertje van den heer Ott en een zoontje van den heer Re- zelman, speelden op don Dorpsweg, terwijl een zwaar beladen wagen met steenkolen naderde, bestuurd door den heer Ligthart. Bij het uitwijken is do wagen, dio stap voets reed, beiden kinderen over de voet jes gegaan, dio ernstig werden verminkt. Do arme kleinen 7ijn direct door dr. Kloots naar het ziekenhuis te Iioorn vervoerd. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld. EEN BLINDE PASSAGIER. Onder den wagon gekropen. Amsterdam, 27 April. De Duitsche trein, die hedenmiddag om 4.08 aan het C.S. aankwam, bracht een verrassing mee. Treinpersoneel ontdekte onder een der agons, die uit Berlijn kwam, oen man. Toen men dezén blinden passagier te voor schijn had laten komen, bleek het een 18- jarige Duitscher te zijn, die onder den wa gen was gekropen, om op deze manier goedkoop in Amsterdam te komen. Hij had de reis gemaakt om hier werk te vinden. De politie bracht hem naar hot bureau Warmoesötraat. Daar word hij in de gele genheid gestald zich wat op to knappen, want de buitengewone reis had hem aar dig zwart gemaakt. Hedenavond is hij naar het hoofdbureau van politie overgebracht en ter beschikking gesteld van den vreem delingendienst. Vermoedelijk gaat hij op de gewone wijze naar Berlijn terug IN EEN TOBBE VERDRONKEN. S te 3 n wij k, 27 April. Hedenmiddag is het 1M-jarig zoontje van den heer Mou sing aan de Wilhelminaetraat alhier, in een onbewaakt oogenblik, terwijl de moe der bij buren was, in een tobbe met wat ar geraakt en verdronken. VERBREKING VAN MUNTMETERS. 's-G ravenhagc. Zaterdag en Zon dag hebben hier ter stede een opmerkelijk groot aantal verbrekingen van rnuntmetèrs plaats aehad, terwiil tevens verschillende bedragen aan geld vermist werden. Ver schillende omstandigheden wijzen or op, dat hier één persoon aan het werk is-geweest riie achtereenvolgens verschillende percco- Jen heeft bezocht; Zaterdag bemerkten de bewoners van een perceel in de Rijklof van Goonsstraat dat de muntmeter verbroken was en ongeveer 3.50 vermist werd. Dienzelfden dag deden de bewoners van perceel Termaatstraat 86 eenzelfde ervaring op- Zondag was do oogst voor don murtme- terdief van meer beteekenis. In de Ternoot- straat lichtte bij in 4 perceelen de meters cn nam 24 mee, in de Jan. van Riebeek- straat deed hij hetzelfde eveneens bij 4 perceelen, doch hier vond hij 42. Tot slot ging hij naarde Rcmbrandt- straat waar hij 3.— weghaalde Over den dader heeft men nog geen enkel gegeven. Drledaagsch uitstapje van vertegenwoordigers van Reisbureaux 's-Gravenhage, 23 April. Een aan tal vertegenwoordigers van de grootste En- gelscbo reisbureaux hebben een 3-daagsch uitstapje gemaakt naar ons land, als gasten van de Koninklijke Luchtvaart Maatschap pij en van de directie der Holland Express Cy. Een 18-tal personen zijn gisteren met de F IX van Londen naar Rotterdam govlo gen, ondanks hot slechte weer. Do bekende K.L.M.-piloot Jan Duimelaar bestuurde het vliegtuig, dat vlot op Waalhaven landde. Daar bood de K.L.M het gezelschap eon thee aan, waarna doorgevlogen werd naar Amsterdam. In het Carlton-hotel had des avonds een diner plaats, waar verectUUendo redevoe ringen werden gehoudon en or. vooral op gewezen werd, hoe men de huidige malaiso kan overwinnen door krachtige samenwer king van verkeorsmaatschappijon, roisbu- reaux en hoteliers. Zondagochtend werd de réis voortgezet cn reed rnen per autobus naar Warmond waar men in restaurant Meerrust afstapte. Eerst maakte het gezelschap een tocht met het jacht van den heer Baptist, direc teur der Holland Express en vervolgens werd in Meerrust gelyncht. Per autobus.ging het daarna vorder naar Noordwijk, waar do burgemeester het ge zeischap ontving. Vandaar vertrokken de Engelschcn naar Den Haag, waar in restaurant Royal te Scheveningcn een reünie plaats had, waar verschillende afdeelingschofs der K.L.M. te genwoordig waren, ovenals de directeuren van enkele dor grootsto Hangscho hotels als mede de hoer Van Deventer, directeur van do AN.V.V. Dc heer Do Vries, chef Buitenland van de K L.M. sprak hier eonige: vriendelijke woor den tot do Engclscho ggstep,. waarbij de beer Rey. directeur van hotel des Indes. zich aansloot. Een dor Engelsche hoeren bedankte ver volgens voor de gastvrijheid en alle vrien delijkheid, welke het gezelschap op dit reis je heeft ondervonden. Eon gezamenlijk diner in Hotel Central besloot don dag. Morgenochtend vertrekken de gasten weor naar Rotterdam om vandaar per F IX naar Londen te vliegen" DE MOORD BIJ VOORBURG. Een nieuw spoor? In verband met den anderhalf jaar ge leden gepleegden moord aan den Westvliot- weg op den Voorburgschcn manufacturer Van der Drift, heeft de politie thans weer drie dagen p -'ntoroen den Vliet achter het park Vreugd en Rust afgedrègd; ze zocht naar de vermoedelijk daarin geworpen re volver, maar heeft ze niet gevonden. Men schijnt naar do N. R. Ct. moldt weer een nieuw spoor te hebben govonden, althans een inwoner van Voorburg, van wien men denkt, dat hij iets van den mGord weet, is onder speciale contróle ge steld. DIEFSTAL DOOR INKLIMMING. W n t o r s w ij k, 27 April. Zaterdagnacht hebben ongenoode gasten een bezoek ge bracht in de woning, en het café van den heer Nijephuis aan de Hoütladingstrg&t te Winterswijk. De daders zijn door een naar binnen open vallend raam boven dc keukendeur binneD gf klommen. Fen sigarenkistje vol oud Duitsch bank papier en een klein bedrag aan Hollandsen geld werd ontvreemd Getracht is een slot van de deur cenci muurkast, waarin een groot bedrag was ge borgen, te forceercn doch dit is niet gelukt i'oodat dc buit niet bijzonder groot was. Dc politie, die Zondagmorgen al vroeg in de weer was, zoekt naar de daders. MESSENSTEKERS AANGEHOUDEN. Aangehouden zijn een 28-jarige los werk man en een 28-Jarige veenarbeider, baiden wonende te Nieuw-Amsierdam, die eenige personen zonder aanleiding hadden aange vallen en bij dc vechtpartij, die ii*uit ont stond, hadden gebruik gemaakt van een mes. Een 32-jarig? vrouw, die juist pas seerde werd ernstig verwond boven het linkeroog en aan don rechterarm door mes steken. Dc beide aangihouden personen lie pen zelf ook wondon aan hoofd en handen op. Op een der aangehoudene werd een re volver gevonden. Wij brengen dit seisoen ook weder uitsluitend Engelsche en Schotsche stoffen in zeer aparte des sins voor Tailormade Voorjaarsmantels Tailormade Costumes etc. Onze Dameskleeding munt uit door exclusieven stijl en wordt door bekwame vak lieden vervaardigd onder volle garantie voor kwali* teit en pasvorm. L. Nieuwstraat 9 Utrecht Mevrouw! VCOR DZ KOFFIETAFEL: Een fijn blik zalm of sardines. Een enorme sorteering in den IJMUIDER VISCHHANDEL 'Ttrechtschestraat 40. Tel. 92. Voortzetting van het congres te Scheveningen 's-G ravenhage, 26 April. Hedenoch tend word het congres von den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nedorlandsch© Spoorwegon in Hotel Zoorust te Schevenin gen, voortgezet. Do secretaris beantwoordde verschillen de opmerkingen on vragen betreffende hot beleid van het hoofdbestuur over het afge- loopen Jaar ten aanzien van dé onderdeo- ienv waarna de bondsvoorzitter in het al gemeen de 'toelichting gaf, waartoe de ge stelde opmerkingen aanleiding hadden ge- gaven Verschillende replieken volgden. Vervolgens verdedigde de voorzitter van het Intornationaal Verbond van Spoorweg ambtenaren spoedige behandeling van het In dat verbond genomen besiuit tot open stelling- van hot verband voor alle groepen van gemengde organisaties, van elk land echter slechts een organisatie en met be slissingsrecht van de daarin reeds bij het verbond aangesloten organisaties. Na re- en dupliek werd do vergadering om 12.05 uur geschorst. In de middngzitting werd begonnen met een voorste! der afdeeiing Nijmegen orn op nieuw het oprichten van een vacantieoord voor Je leden onder de oogen te zien. De voorzitter stelde eerst voor in ver band met tijdsgebrek do minder urgente voorstellen en de aangelegenheid betreffen de uitbreiding der grenzen van het Interna tionaal Verbond te behandolen in een ver moedelijk in September aa te houden al- gemeeno vergadering. Het voorstel der af- deeling Nijmegen werd slechts door 16 van de 112 uit te brengen stemmen ondersteund en werd mitsdien verworpen. Er was een voorstel van de afdeeling Apeldoorn om het mogelijk te maken, dat alle ambtenaren, In dionst bij de Neder landsche Spoorwegen en zij, die in andere betrekking daarbij werkzaam zijnde. daar voor worden opgeleid of krachtens bevor deringsbepalingen of afgelegde examens daartoe kurinon worden benoemd, waartoe ook te rekenen zijn de assistenten van den stationsdienst, benevens met goedkeuring van de algemcene vergadering de ambte naren in dienst van den bond. lid kunnen zijn van don bond. Het hoofdbestuur had afwijzend praead- vies uitgebracht, waarmee do vergadering zich vereenigde. De voorstellon tot contributiewijziging werden met grooto meerderheid verwor pen. De voorstellon betreffende de dienst- en rusttijden van 't Spoorwegpersoneel werden aan een bespreking onderworpen, waarbij de ongunstigo positie van het Spoorwegper soneel ten aanzien van hun arbeidstijd ern stig werd gecrltiscerd. Een vergelijking met hot te verwachten werktijdenbesluit voor de kantoorbedienden deed uitkomen, dat een toezegging van den minister van waterstaat van reeds 12 jaar geleden, eon toezegging dat met de omstandigheden van veiligheid en ingespannen arbeid ten gunste van de 48-uren werkweek rekening za 1 worden gehouden, nog steeds niet is inge lost. Het tegenvoordig meer en meer ver lengen van den arbetdstljd werd onder het aangeven van treffende voorbeelden 59 uur per week ernstig afgekeurd. Voorgesteld wordt een krachtig protest bij de regoering in te dienen en erop te wijzen op de ongunstige conclusie in ge noemd werktijdenbesluit, waarbij personen met moer dan 300Ó worden uitgesloten, welke clausule voor-de spoorwegambtena ren onder geen 'omstandigheden zal mo&én gelden. De voorzitter onderschreef deze-woorden nadrukkelijk doch wees op de van het V V.H. ter zake te verwachten actie. Mocht voor hot Spoorwegpersoneel van deze actie geen voldoende resultaten worden opgewor pen, dan zal door het hoofdbestuur een zelf6tandigo actie worden gevoerd. Daarna werden de voorstellen, booogende ©en afzonderlijk georganiseerd overleg voor de Spoorwegambtenaren besproken. De secretaris zette uiteen, dat de wijze van overleg voor het Spoorwegpersoneel ill den tegenwoordigen Pereoneelraad, een vorm is, die voorheen door alle organisa ties was verworpen. Do omstandigheid dat de B.A N.S. in den Pereoneelraad vrijwel steeds in de minderheid vorkeert, door de stemmenverhouding, hebben aanleiding ge geven tot ernstig verzet onder de leden on tot verschillende voorstellen. Spr. betoogde, hoe het hoofdbestuur zich een subcommissie van de ambtenaren in den Personeel raad voorstelt waardoor de voorstellen voor de ambtenaren niet A priori tot verwerping zijn gedoemd door den gcheelon Raad. Wordt dit voorstel, dat evenredige vei-» tegonwoordiging voor de ambtenaren be oogt, niet ingewilligd dan zal op bijzonder georganiseerd ovorlcgd voor de ambtena ren, los van don Pereoneelraad worden aangedrongen. Do vorgadoring verleende hieraan onder krachtig applaus haar instemming. Wat betreft do pensioenregeling, kwam oen voorstel van Alkmaar in bespreking om de leeftijdsgrens van 65 op 60 terug to brongen. zoo noodig door het betalen van een hoogero bijdrage werd besloten accoord te gaan mot het Inzicht van het hoofdbo- stuur, neergologd in diens praeadvies. Do vorgaderlng aanvaardde vervolgens eon motie, door den Bosch voorgesteld, uit sprekende de wenschelijkheid om op 60- Jarigen leeftijd het recht te hebben te kun nen worden gepensioneord. Do voorzitter 6loot vervolgens het con gres. ONTHULLING VAN EEN GEDENKRAAM, In de Anslicaansche kerk te Amsterdam A m st e rd am. 26 April. In de Angli- raanschc Kerk op den Groenburgwal is he denmorgen in den gewonen dJenet een gedenkraam onthuld. Reeds lang voor den dienst begon, was het kerkgebouw gevuld met belangstellen den, onder wie zeèr veel Engelschen. Da burgemeester, de heer De Vlugt en de con sul-generaal van Engeland, de heer Robin son waren mede ondor de aanwezigen. De dienst werd geleid door Chaplain Rev. W. W. Lucas. Voor Chaplain Lucas was deze dionst tevens het afscheid door zijn benoe ming in Engeland De alderman en chiof-sheriff van Londen, Maurice Jenks, die hiervoor was overgeko men. verrichtte de onthulling. Het glas-in- lood raam, dat een geschenk is van dc stad Londen, is gewijd aan St Willebrordus cn St Bonifacius. Evenals do andere gedenk ramen in deze kerk, die geschenken zijn van Engelsche regimenten, welke hier te lande vroeger hebben gestreden, is dit raam ontworpen door den kunstenaar F. H. Ab- bing Jr. DRONKEN ACHTER HET STUUR, 's-H ortogenbo8ch, 26 April. Van avond kwam op het Hinthamereinde alhier een autobus uit Nuland in dolle vaart aan gereden. Dicht bij bet buis van dr. Duu ring, waar een hekje is, reed de autobus een voetganger aan. Toen de man wérd opgenomen bleek hij er tamelijk ernstig aan toe. Hij werd naar het ziekenhuis ver voerd, waar-bleek, dat de man eenige rib ben had gebroken. De roekelooze chauffeur, die te diep in het glaasje had gekeken, werd meteen agfr* ter slot en grendel gezet

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 7