AM ERSFÓOETS CU DAGBLAD VERWAARLOOZING VAN EEN KIND? Donderdag 30 April 1931 „DE EEM LANDER" 23e Jaargang No 233 TWEEDE BLAD DE TRIBUNE EN DE LEESZALEN WIJ ALLEEN IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. EEN PROPAGANDIST GEMOLESTEERD TOT LEVENSLANG VEROORDEELD HET ROTTERDAMSCHE GEVAL Onmiddellijke vrijspraak 'hrmrmr TWEEDE KAMER De Berner Conventie Het wetsontwerp tot wijziging van "de Woningwet is met 64 tegen 20 stemmen goedgekeurd, na een verklaring van den heer Van den Bergh dat de soociaal- democratische fractie er tegen is, wegens de voordeelen. bij dit ontwerp toe gekend aan de grondeigenaren. Voorts stemden tegen de communisten. Aan den heer Wijnkoop wordt verlof ver leend om op een nader te bepalen dag zijn interpellatie te houden over de wering van de Tribune uit de openbare leeszalen. Bij de ontwerpen tot goedkeuring van de herziene Berner Conventie en wijziging van de Auteurswet voor de bescherming van letterkundige werken, vraagt de heer Schaepman een onderzoek naar de voor stellen van de Volkcnbondscommissie van pers-experts inzake het beschermingsrcehf op nieuwstijdingen door een Nederlandsche commissie. Minister Donner antwoordt, dat deze zaak thans niet kan worden beslist, aan gezien zij buiten het raam van deze ont werpen valt Een amendement-Schaepman om te be palen dat bij overneming van nieuwsberich ten de naam van het blad waaruit wordt overgenomen volledig moet worden ver meld, wordt bestreden door den heer Vlie gen en min. Donner op grond van practi- sche bezwaren, waarna het amendement wordt ingetrokken. Beide wetsontwerpen worden z.h.s. goed gekeurd. Bij de wijziging der Visscherijwet wcnscht de heer D u y m a e r van T w i st meer re kening te houden met de belangen der beroepsvisschers. De heer v. Zadelhoff pleit voor het recht van de vrije henge.aars. Intusschen kan samenwerking worden gezocht met de jperoepsvisschers. Min. Ruys de Beerenbrouck ant woordt, dat het goed recht der sportvis^ echers wordt erkend, maar dat dit niet de belangen der beroepsvisschers in het ge drang mag brengen. De heer Marchaht verdedigde een amendement, om d3 snookhengelaars de be staande vrijheid te doen behouden. Het amendement wordt bestreden door «Ie heeren Van Rappard, Van Voorst, Duymaer van Twist, Beumer en Lovink en verdedigd door den h2er Brautigam. Minister Ruys bestrijdt het araendement (lat de belangen der beroepsvisschers in het gedrang zou brengen. Het amendement-Marchant wordt verwor pen met 30 tegen 28 stemmen. De heer Duymaer v. Twist verdedigt een amendement, om de akte ook voor vis- echers met één hengel verplichtend te stel len. De vergadering wordt verdaagd. KIPPENBROEDERIJ UITGEBRAND. 600 kippen omgekomen. Dinsdagavond om 11 uur is bij den heer Roos in den Oudburgerpolder, onder Schoorl brand ontstaan in een kippenbroederij. Deze is geheel afgebrand; 600 kippen kwamen in de vlammen om. De brandweer uit Ber gen, die meende dat de brand in het dorp zelf was uitgebroken, bracht de motorspuit tot- aan de gren6, maar toen bleek dat de brand in Schoorl woedde, werd de spuit werkeloos neergezet. Intusschen is de boer derij uitgebrand. Wie zijn recht eischt, doe zijn plicht. POTGIETER. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr G. Keiler. 6 Is u dat ernst? Sheila gaf hier een bevestigend antwoord op. Toen zeide de Jonge Kei op ernstigen toon: Als u het ding niet wilt behouden, als u meent, dat het u ongeluk aanbrengt en het daarom aan een ander wilt geven, mag ik het dan van u hebben? Vindt u het dan mooi, kapitein Far- quhar? Neen, maar als het u niet öchelen kan, 'dan zou Ik het toch graag w Hen hebben. Sheila keek hem verwonderd aan. En wat is u er dan mee van plan? Ik wil het 6tuk gooien. Door dit antwoord, dat van een Farquhar niet was te verwachten, verbaasd, antwoord de Slieila met een glimlach: U mag dat, wanneer u er pleizier in heeft. Wel bedankt. L Pe pre6se-papier opnemend ging hij naar m Amersfoort koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen te IJmuiden. U Is dus steeds verzekerJ van de billijkste prijzen en de nood/akelijke kwaliteits contrölel Thuisbezorgen zonaer verhooging Alléén: Utr.straat 40 Tel. 92 Amersfoort Hoofdkantoor IJmuiden Opgericht 1 toei 1990 Steeds voorhanden: Tarbot, Tong, Kabeljauw, Schelvisch Schol, Bot enz. Vischconserven. Warme Croquetten en Vischkoekjes. Heerlijke gebakken Visch, gemarineerde Haring, Rolmops. Hij werd door sfeenen aan het hoofd gewond Gemert, 29 April. Te Gemcrt in N Brabant werd giseravond een afdecling van de Modernen Bouwvakarbeidersbond opge richt ten huize van den heer E. in de Pun- delaar. Tot dit doel was een propagandist van den Bond overgekomen. De bevolking van het dorp was hierover zoo ontstemd, te hoop liep naar het huis van Van E. en een dreigende houding aannaam. De ruiten van het huis werden stuk gegooid. Na afluop van de oprichtigsvergadering moest de pro pagandist de bijeenkomst onder geleide van de politie verlaten om de tram te bereiken aangezien de man door een groote menigte werd uitgejouwd. Door steoncn die hem werden nagegooid werd hij bloedend aan het hoofd gewond. Nog den gehcclen avond bleef liet in het dorp onrustig. Omtrent de molestatie van een propagan dist van den modernen Bouwarbeidersbond door de bevolking te Gemert, vernemen wij nader, dat de gemolesteerde was de heer Kühn, uit Nijmegen, hoofdbestuurder van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond, die zich naar Gemert had begevën om aldaar een afdeeling van dezen bond op te rich ten. Naar aanleiding van een bespreking van den propagandist van tie moderne vakbo- weging in het Zuiden, het nieuwe lid van de Prov. Staten van Noord Brabant den heer Van Licnden met den burgemeester van Gemert over de toestanden bij de werkverschaffing, welke bespreking ver leden week gehouden werd en tot eenige verbeteringen leidde, had een aantal arbei ders den wensch te kennen gegeven, een afdeeling van den modernen bond op te richten. Dit voornemen had onder de be volking groot misnoegen gewekt. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd tot notaris te Wouw de heer J. L. Siebelink, candidaat-notaris aldaar; benoemd tot ridder m de orde van den Nederlandsclien Leeuw, de heer H. J. M. Faskin, presidont van het seminarie te War mond: bevorderd tot officier bij den marine stoomvaartdienst eerste klas, die der twee de klas H. de Vries Hzn. en W. J. Daling haus. Toegekend de zilveren eere-mcdaille der Oranje-Nassau-orde aan L. Oosterhagen, werkzaam bij het departement van De fensie. het eenige raam van het kantoor, dat oncn kon. Hij schoof het op en slorg den presse- papiêr op het kozijn aan 6lukken. Daarop nam hij den vlinder er uit er. verkrummel- de de kleurige vleugels van het diertje, waarna hij alles buiten het raam wierp. Een windvlaag maakte er zich meester van en al wat er van don v'inder over was ver dween in het luchtruim. Zich tot Sheila wend-jnd keek hij naar een beetje verlegen aan. !k had het gevod alsof ;k dat moest doen, verklaarde hij op ^ongenachtigen toon, terwiji hij anders noai' iets losliet Zijn gelaat leek plotseling jonger. Ja, het schijnt wel mal. maar laat ik u verzekeren dat het mij zenuwachtig maakte. Een viin- der, het eenige schepsel, dat tot levens roeping heeft vrij en frank door de lucht te zweven, wordt als een bloem uit een her barium tusschen twee stukKon glas ge perst! Op een lessenaar geplaatst als een presso-papier' En dat met vleugels die haast geen gewicht bezitten. Maar men 6topt ze ook in oorhangers en broches. Ja, dat weet ik. Hij zeide dat op een toon alsof hij wilde zeggen: Och ia, de mcnschen hebben toch ook geen fantasie, niet waar? Zijn oogen waren gevestigd op die van de bediende van zijn oom, verstandige, groo te oogen, welke zij geërfd nad van haar lersche stammoeder, die een gelijken naam al6 zij had gedragen. Oogen met mooie wim pers, licht, wisselend van kleur, nu eens groenig bruin, dan weer koel grijs, dan weer diep blauw. Deze eigenaardigheid om van kleur te veranderen wordt veelal toegeschreven aan den invloed van aandoeningen, de nuchtere Op verzoek met 1 Mei a.s. eervol uit den militairen dienst ontslagen de kapitein F. C. W. van Engelenburg, van het 1c regi ment onbereden artillerie en is hij benoemd tot reserve-kapitein bij dat regiment. Benoemd tot inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Enschedé Th. C. F. A. J. Duchateau, te Bussum. De doodslag aan de Wille- brordusstraat te Rot: terdam 's-G ravenhage, 29 April.Het Haagsche Gerechtshof heeft heden vernietigd het von nis van de Rotterdamsche rechtbank,, waar bij de 23-jarige fabrieksarbeider G. M. uit Oss wegens doodslag gepleegd op 29 Sep tember 1930 op zijn schoonzuster in haar woning aan de Willebrordusstraat te Rot terdam, is veroordeeld tot 20 jaren gevan genisstraf. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde het Hof hem thans, overeenkomstig het «-equisi toir van den procureur-generaal, tot le venslange gevangenisstraf. OMHOOG GEVAREN. Hans weert, 29 April. Hedennacht is op de plaat van Walsoorden de Portugee scho zeeboot „Molangee" omhoog gevaren en blijven zitten. Nederlandsche en Belgi sche sleepbOQten zijr in 'de nabijheid om zoo noodig hulp te yerl-sencn. Nader d^elt men ons mede dat hedenmor gen 10 uur de sieepboot Hoek van Holland het schip heeft vlot gesleept waarna het de reis naar Antwerpen heeft voortgezet. ZIJN MEDEMINNAAR VERDRONKEN. Leeuwarden, 29 April. De rechtbank te Leeuwarden deed heden uitspraak in de zaak tegen den 45-jarigen machinist R. v. d M. te Franeker, die terecht hepft gestaan terzake dat hij op 5 Maart na een vochtpur tij A \VM den man die hem zijn vrouw af handig had gemaakt in een sloot heeft ge duwd en diens hoofd onder water heeft ge houden, tengevolge waarvan W. verdron ken is. De eisch luidde acht maanden ge vangenisstraf. Heden heeft de rechtbank- hem tot dezelfde straf veroordeeld. TUSSCHEN DE MACHINES. Helmond, 29 April. Gisteren geraakte de 22-jarige arbeider Mollemans bij de N.V v.h. Vlissingens katoenfabrieken bij het werk tusschen de machines zoodanig be kneld, dat zijn hand en een gedeelte van den arm werden verbrijzeld. Aangezien bovendien verf van de machine in de wond was gekomen, moest de benedenarm geam puteerd worden. waarheid is evenwel dat de kleur afhangt van de temperatuur en den gezondheidstoe stand. Blozend en glimlachend had Shcila blauwe oogen. Maar bij koude en geeste lijke vermoeienis kregen haar oogen een dof grijzen tint. Het was een slank meisje, steeds innemend m haar optreden dank zij echter ook haar frisch kindergezichtje met het guitige neusje, de groote oogen en den innemender, zich licht tot een glim lachje kruilenden mond. Zij droeg natuur lijk kort haar en dat deed. wanneer zij haar viiende.ijk gezichtje van u afwendde, denken aan het ooofd van een knappen schoo ;ongen. Zoo donker was het, dat men het gerust inktzwart kon h eten. Het had een biauwon weerschijn was zacht als zijde, /.onder eenigen golf, met een scheiding op zij en met een lok hangenie over eiken wang Het was glanzig alsof net gepolitoerd was en rook zwak naar in de zon gedroogde laurierbladen. Het was niet de eerste maal, dat Darol Farquhar dtzo bijzonderheden opmerkte Op kantoor had hij mooier L-ezichtjes ge zien, maar niet vele hadden zoo groote aan trekkelijkheid Bovendien evenwel was zij oprecht, het was een meisje waarop je kon bouwen. Men kon haar vertrouwen niet en kel tot de laatste cent, maar ten opzichte van a' haar dageliiksche plichten. Oprecht en niet pietepeuterig En terwijl zij zoo rustig met hem zal te praten, kreeg hij den indruk van een levenslustig», vroulijke en moedige vrouw. Hij was benieuwd, of zij wel ooit toegaf aan haar neiging om van het leven te ge nieten. Of zou zij, zoodra zij los was van dat ergerlijke kantoorwerk, dat haar aan een rjssenaar kluisterde, de vleugels uit spreiden? Zou zij ontspanning in de stad De zaak voor de rechtbank behandeld Rotterdam. 28 April. Dezer dagen hebben wij melding gemaakt van de ver moedelijke verwaarloozing van een ouder- ioozen knaap, den 17-jarigen Remmert M., door het gezin van den belastingambtenaar J. in 't V. te Ilillogersberg, tengevolge waar van die knaap aan een verwaarloosde buik- vliesontsteking zou zijn overleden. Deze zaak is heden voor de Rottevdamsche recht bank behandeld waarbij de ambtenaar en zijn cchtgenoote terecht hobben gestaan, be schuldigd van dood door schuld. Oorspron kelijk waren zij gedagvaard wegens het in hulpeloozen toestand achterlaten van iemand die aan hun zorgen was toever trouwd. Ter elfder ure is de dagvaarding echter veranderd in dood door schuld. Het „verhoor ging voornamelijk over de handelingen van de vrouw des huizes van wie do jongen uit den aard der zaak het meeste afhing. Deze verklaarde, dat Rem mert op 24 Aug., een week voor zijn dood, ziek thuis gekomen was. Ilij wilde niet eten en was misselijk. Men had gedacht dat het van het rooken kwam en had er nog direct geen aandacht aan geschonken, Dc jongen is nog drie dagen naar kantoor geweest en is toen Donderdag thuis gekomen en naar bed gegaan Mij heeft eenige dagen op bed gelegen, doch voelde zich Zaterdags wat beter. De familie, die gewoon was Zater dags uit te gaan, had dat dien dag niet wil len doen, maar had het op verzoek van den jongen toch gedaan. Even voordat de fa milie uitging kwam de oudste broer en men was zeer verheugd dat er wat gezel schap kwam. Niemand had er om een dok ter gevraagd. Bij thuiskomst dien avond was de jongen al weggebracht naar Eudo- kia en geopereerd. Men was toen weer da delijk naar het ziekenhuis gegaan om te hooren hoe -de operatie was afgeloopwn. De zieke jongen had toen hij zijn pleeg moeder zag nog gezegd: „Dat had u niet gedacht, he?" daarmede le kennen gevend, dat ook voor hem deze wending zeer ver rassend was. De vrouw verWoet het den ouderen broer ernstig, dat hij achter haar rug om een dokter had gehaald; hij had meer van die streken zei ze. Dr. van Ree, die den jongen in Eudokia heeft geopereerd, deelde mee, dat hij op gebeld was door dr. Jungerius uit Hillegers- berg, die hem had meegedeeld een ernstige buikvliespatient te hebben, die direct geo pereerd diende te worden. Hij vroeg ad vies wat te doen. daar de familie niet thuis was cn het een minderjarige gold. De zaak wns ernstig en daarom had hij geadviseerd maar in te grijpen. Onmiddellijk bij aan komst had hij trouwens gezien dat er niet veel aan te doen was: het was een ver waarloosde blindedarmontsteking die in builcvliesontsteking was overgegaan. De kleine kans van operatief ingrijpen ging echter verloren, en de jongen 6tierf den volgendon dag. Donderdag of Vrijdag moet het abces in den darm reeds zijn doorge broken, hetgeen te merken is geweest aan de vermindering van de pijn. Dergelijke patiënten vertoonen dan gewoonlijk een zeer ingevallen gelaat; de verdachten ont kennen dat dit het geval was. Dr. Jungerius verhaalde hoe hij er toe gekomen was om den jongen in behande ling lo nemen Ilij zag dat de toestand ernstig was en had de maatregelen geno men die volgens hem noodig waren. Hij liet er zich zeer voorzichtig over uit of een leek a-an don knaap kon hebben gezien of .le toestand ernstig was. Dr. Hooykaa6, remonstrantsch predikant h'er ter stede, toeziend voogd over het kind. was door den verdediger, mr. G. do Grooth, gedagvaard. Ilij had eens klachten over 't gezin in 't V. gehoord die geuit werden door een ouder zusje en was eens gaan kijken. Die klachten had hij toen on gegrond gevonden. Over de kamer van het kind zei l.ij: „Het was in den kelder en ik vond het een vrij ongezellig hok, maar Remmert zei. dat het hem niet schelen kon". Hij deelde voorts mee, dat de oudere kinderen niet veel met de familie in 't V. op hadden, waarschijnlijk omdat deze wil den dat de kinderen zich ook in 't V. zou-< den noemen, waartegen dc kinderen be zwaren hadden. Men zou daaruit conclu- deeren, aldus ds. l-Iooykans, dat de ouders van plan waren de pleegkinderen als hun eigen kinderen te behandelen. Verschillende andere getuigen werden dan gehoord wier verklaringen slechts in verwijderd verband met de hoofdzaak staan. Onder hen waren de broer van het slacht offer: die zich zeer ongunstig uitliet over de behandeling en eenige anderen, kennis sen van dc fam in 't V.. die zich gunstiger uitlieten en als hun mcening uitspraken, dat do jongen hef er zoo kwaad niet had. Het O.M., mr. Reumcr. heeft betoogd dat men den jongen drie jaar in huis had ge had en dat deze alles wat hij verdiende moest afstaan. F.n al leek hem den toestand niet zoo erg als aanvankelijk was gedacht het was toch verre van ideaal te noemen. De naamsverandering was voor pen zoo grooten jongen onduldbaar en dat de jon gen er toch wel zeer slecht uit gezien had bleek uit het feit, dat men hem op het kan toor een auto had willen geven om thuis te komen. Dat was al vier dagen voor dat zijn broer toevallig bij hem kwam Het O.M. was dan ook overtuigd dat Remmert wel om een dokter heeft gevraagd, en wanneer die dokter was gekomen dan zou een men- echenlevcn gespaard zijn. Het is echter de vraag of dc pleegouders hebben geweten, dat door dat niet roepen van den genees heer de jongen is gestorven en daarom vroeg 6pr. vrijspraak. De verdediger, mr. de Grooth, heeft zich daarbij aangesloten, waarop de rechtbank de pleegouders onmiddellijk heeft vrijge sproken. DE RADIO-OMROEP. Hoe de regeling in het bui tenland is. De Minister van Waterstaat heeft, inge volge zijn toezegging, gedaan tijdens de be handeling van do interpellatie Albarda, in de Tweede Kamer doen toekomen de regeling van den radio-omroep in België, Denemarken, Duitschland, Engeland, Frank rijk, Noorwegen, Oostenrijk, Tsjecho Slo wakije, Zweden en Zwitserland, maar in het bijzonder wat betreft de regeling en de practijk der uitzendingen van politieken aard. Dc bescheiden zijn ter griffie gedeponeerd ter inzage van de leden. DE PRIJS ALLE BOTERKOEKJES 10 VERLAAGD. zoekeri? Verwisselde zij zoodra zij dit hol had verlaten, haar eenvoudig serge Japon voor een van die fantastische prullen, wel ke dc meisjes een danscostuwm gelieven te noemen, cn ging zij dan dineeren en dan sen ergens in een openbare gelegenheid met een ot anderen 6luikharigen jongen? Ging zij misschien met een gezeli'g clubje naar den schouwburg? En had zij het dan druk over de winnaars in wedstrijden, nieuwe merken aulomobielen. tenh opstellingen, nieuwe boeken, modes of psychoanalyse kortom over de dingen van den dag? Wie waren haar vrienden? Waarin 6telde zij Le lang. Wie was haar familie? Het was de eerste maal. dat dergelijke vr.igcn bij Darol Farqurhar oDkwameii Wanneer®men een meisje aankijkt, zou het onbeleefd zijn geen gesprek met haar te voeren en dus vervolgde hij, terwijl die vragen hem bezighielden: —Die vlinder heeft u heel wat tegenspoed bezorgd! Nu, dat is nu uit. Zijn stoffelijk overschot is thans aan de wnden prijsge geven, zooals ik zooals vele menschen zouden willen, dat met hun asch ger-.hied de na hun dood Misschien komt er nu een keer in uw levensomstandigheden, juf frouw Curtis. Misschien wel. antwoordde Sheila, op springend. op het hooren van het schelle tje van den Ouden Kei, dat haar bij hem ontbood. Nu, het zal ook tijd worden! Den volgenden dag werd de Oude Kei ziek. Hij had een aanval van influenza, eu een flinken, die hem hooge temperatuur bezorgde met iagenden pols. een blos op dc beenige kaken, ijlende koortsnachtcn. twee ervaren pleegzusters, onmogelijkheid om brieven en boodschappen in ontvangst te nemen. De ziektebulletins klonken niet hoopvol: „Toestand ongeveer onveran- deru Nog geen beterschap De oude Farquhar is nog altijd bedenkelijk... Ik hoor, dat de Oude Kei het einde der week niet zal halen. Zijn neef drijft de zaak voorloopig. Nog stuurscher dan anders kijkend, ver deelde de neef zijn tijd tusschen het kan toor en het ziekbed van zijn oom in diens ouderwetsche huis in Blooinsbury. Als een echte vrouw, die altijd medelijden gevoe.t met het leed van anderen, vond Sheila den ouden bullebak toch diep te beklagen Voor hij begon te Ijlen gelastte hij dat de zaken geregeid moeiten worden. Aldus geschiedd9 ook inderdaad en onder die zaken behoor de de noodlottige geschiedenis met het pa-< re'snoer van de gravin. HOOFDSTUK III. De parels in de brandkast. Parels, welke de firma Mackenzie en Moss aan deze cliënte op zicht had ge stuurd. waren telkens weer teruggezonden. De gravin had aan de onderneming heel wat last bezorgd en zij was ontzettend k'es- keurig geweest omtrent de kleur, we ko zij wilde dat haar pan-ls zouden hebban. Eindelijk was een snoer gevonden, dat z«- ker haar zin zou zijn. Het was een histo risch snoer uit de gloriedagen van het Russische hof Wie zou kunnen zeggen, in welke handen het vroeger wa6 geweest? Uit welk duister hol was het voor den dag ge komen? Het werd thans naar het schaarsc'n van personeel voorziene kantoor van Mackenzie en Moss gebracht door een sim peler looper, een vuil. schamel gekleed, snuffend mannetje, die -enkel een vrouwe lijke bediende achter een groot kantoor^ boek aantrof. - .(Wordt vervolgd), j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5