ST. EhllLION p. f I. f 1.40 p. anker f 56.— A. H. VAN NIEUWKERX, Meubelfabriek N.V. BRAND TE ROTTERDAM BEVOORRECHTING VAN GEMEENTEPERSONEEL? Werkgeversorganisatie in beroep WILD-V/EST GESCHIEDENIS IN CHïNA-TOWN EEN AANSLAG OP DE HENGELSPORT HET SUIKERBIETENWETJE Vragen en opmerkingen Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE 1024. Voor de derde maal in eenzelfde perceel. Moeilijk werk voor de brandweer Rotterdam, 29 April. Voor de derde maal in een paar jaar is er vandaag weer eens brand geweest in hei pand aan den Groenendaal, dat naast het City-theater staat Thans is in dit pand een opslag plaats gevestigd voor een Saha-winkel in lampeknppen en electrische artikelen die aan den voorkant in het op de Hoog straat uitkomende pand is gevestigd. Bei de panden zijn gescheiden door een lan taren. die overdekt is met glas. Hedenmorgen omstreeks tien uur ont dekte men rook in het achterste gedeelte van de opslagplaats en binnen enkele oogenblikken woedde daar een lelie brand. Het was voor de brandweer zeer moeilijk den vuurhaard te bereiken. Zoowel voor als achter stond er veel rook, doch toen het reserve-personeel met behulp van rook- maskers een onderzoek had ingesteld, kon men aan de achterzijde met twee stralen op de waterleiding naar binnen dringen. Aan den voorkant werd con derde straal gereed gehouden, terwijl men bovendien op de daarboven gelegen étage met een vierde straal klaar stond voor het geval dat het •vuur door het plafond heen mocht breken Zoo kon men dm brand beperken tot het achtervertrek en behoefde de motorspuit, die met een reserve-auto naar het terrein van den brand was gezonden, geen dienst te doen. De achterkamer is geheel uitge- brand. Er lag veel stroo en andere em ballage en deze levercU dus veel voedsel voor de vlammen op. Gelukkig heeft de lantaarn het gehouden en is niet doorge brand; wanneer dit geschied was, dan zou waarschijnlijk de brand een groote uitbrei ding hebben genomen. De politie heeft een zeer ernstig onder zoek ingesteld naar de oorzaak, doch hoeft ook na het verhoor van de employés van de zaak niets verdachts kunnen vinden. TRAMSTORING. Amsterdam, 29 April. Een bijwagen van lijn 19, welke hedenmiddag te half zes op de brug voor de Martelaarsgracht ont spoorde, is de oorzaak geweest, dat er een ernstige stagnatie ontstond, die het tram verkeer over den NZ. Voorburgwal, Dam rak en Stationsplein geheel in dc war stuur de. Hoewel de wagen na een kwartier weer in het spoor was gebracht, hadden de vele tramwagens in dit stadsgedeelte zich toen reeds tot lange rijen vereonigd, zoodat het nog vrij lang duurde eer het verkeer weer normaal voortgang kon hebben, zeer ton ongeriave van de velen, die zich op dat tijd stip van kantoor of zaak naar huis be geven. AMSTERDAMSCHE BANK. Amsterdam, 29 April. In de vergade ring van den raad van toezicht van heden is besloten-aan de eerlang uit te schrijven algemecne vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1930 een dividend uit te keeren van S en zulks na afschrijving van 1,741,720.69 op onroerende goederen, verhooging van de algemecne debiteuren- reserve met ƒ2.500.000 en toevoeging van ƒ500,000 aan het reservefonds, waarna ƒ397,251.77 op nieuwe rekening zal kunnen worden overgebracht. ONTPLOFFING TE GRONINGEN. Een monteur gedood. Groningen, 29 April. Hedenmiddag te ongeveer 1 uur heeft alhier een ernstig ongeval met doodelijkcn afloop plaats ge had. Bij de firma Klooso, fabriek van ver warmingsapparaten aan do Ecndrachtkade alhier, was de 33-jarige gehuwde monteur B. Huisman bezig een lasch-apparaat te horstellen. Waarschijnlijk heeft zich in het toestel nog een weinig gas ontwikkeld, dat met de aanwezige lucht, knalgas vormde. Door de hitte ontstond een ontploffing. De kètel sprong uit elkaar en kwam grootcn- deels op het dak terecht. H., die over het werk gebogen stond, kreeg ernstige won den aan gelaat en voorhoofd en is tijdens het transport naar het ziekenhuis aan dc bekomen verwondingen ovcricden. Dc man \\a6 vader van drie kinderen. OPPERMAN-INGENIEUR. 7000 er door heen gelapt. ^otte;-dam, 29 April. De 27-jarige op perman F. A. H M., die sedert geruimen tijd gehuwd is en eenige kinderen heeft, is in September uit zijn geboorteplaats Vlaardingen verdwenen, in gezelschap van een jong meisje. Kort geleden is hij bij zijn familie teruggekeerd: over zijn ver blijfplaats tijdens zijn afwezigheid bewaar de hij het stilzwijgen. Het is evenwel geble ken, dat hij zich in dien tijd alhier heeft opgehouden onder dennaam van Ir. P. Als zoodanig was hij in betrekking gekomen bij een aannemersfirma alhier, die al spoedig tot de ontdekking kwam, dat haar nieuwe ingenieur bijster slecht onderleed was. Het dienstverband heeft dan ook maar heel kort geduurd. Op den laatsten dag, dat hij in functie was, heeft „ir. P." een kwitantie opgesteld, ten name van de aanncmersfir ma; deze kwitantie, die over een bedrag van 7000 liep, geparafeerd en doen innen bij de bankrclatio van do firma. Toen het misdrijf werd ontdekt, was „ir. P" ner gens meer te vinden. Zijn signalement werd verspreid, en de Vlaardingsche politie meende, dat de kort geleden teruggekeerde j opperman M. bijzonder veel gelijkenis toon de met den gozochten „ir. P." Hij werd aan-1 gehouden en naar hier op transport gesteld. Hij heeft bekend; het geld is opgemaakt. Voorts is gebleken, dat de Amsterdamsche en de Vlaardingsche politio nog eenige za ken met hem te vereffenen hebben. De man is opgesloten, (N. R. Ct.) Lagere pensioenpremie en hoogere vacantie-toeslag voor hel Amst gemeentepersoneel. Haarlem, 29 April Gedeputeerde Sta ten hebben heden fn een openbare zitting behandeld de bezwaren tegen dc bogrooting van Amsterdam van het Verbond van Nc- derlandsche Werkgevers en den Kring van Amsterdamsche Industrieelen. Op 10 Juli 1930 had do Raad besloten de pensioen premie voor het gemeentepersoneel te ver lagen en den vacantietoeslag tc verhoogen, waartoe een post op de begrooting was ge plaatst. Voor het Verbond van Noderlandsche Werkgevers waren aanwezig, de voorzitter, ir. J A. Ral ff en de secretaris, mr. A N. Molenaar en voor het gemeentebestuur van Amsterdam, wethouder Kropman Ir. Kalff zeido, dat het in dezon tijd van malaise in strijd is met het algemeen be lang. om do positie van het gemeenteper soneel, welke toch al veel beter is dan die van personeel in particulieren dienst, nog te verbeteren. Dit besluit van Amsterdam veroorzaakt o.a. zwaardere lasten voor par ticuliere werkgevers'en het werkt do werk loosheid in de hand. hetgeen vermeden -moet worden; Spreker viel de stelling aan, die in de betrekkelijke raadsstukken naar voren was gebracht, dat de overheid ver plicht was, zulke loonen te betalep, die een redelijk levensonderhoud mogelijk maken Het levensonderhoud is een moeilijk te bc- palent factor. Bij vergelijking met elders blijkt, dat Het gemeentepersoneel in een be voorrechte positie verkeert en het is on juist deze in dezen tijd te verbeteren Mr. Molenaar zeide hierna, dat het vol gens hem een onjuiste theorie was, dat .oonsverhooging do koopkracht m de hand werkt. Wethouder Kropman verklaarde, dat er inderdaad verschil was tu6schen de over heid en de particuliere werkgevers. Voor rlc laatste zijn de loonen onkosten, voor de gemeenten niet De norm voor het loon rnoet zijn het levensonderhoud. Het ge meentepersoneel heeft een taak. welke in sommige gevalien ongunstig afsteekt bij die in particuliere bedrijven. Het is van be lang, dat het gemeentepersoneel. dat een groote groep van de Amsterdamsche bevol king vormt, een vaste positie met behoor lijk loon heeft. Spreker wees er dan ook op, dat alleen van do zijde der werkgevers, maar niet van den middenstand bezwaar was gemaakt. De gemente voert in dezen geen eenzijdige politiek, zij neemt, ook wel maatregelen in het belang van de werkge vers. Het is onjuist om de salarissen om- noog of omlaag te laten gaan met de stij gende of dalende conjunctuur. In de sala- rispolitiek moet stabiliteit en continuatie zijn. Het raadsbesluit is niet strijdig met het algemeen belang en dc werkloosheid wordt er niet door bevorderd. Na rc- en dupliek deelde de voorzitter, jhr. mr. dr. A. Roéll mede, dat gedeputeer de Staten later uitspraak zullen dosn. 30 Chineezen raken bij het dobbelen met elkaar slaags. Rotterdam, 29 April. Onze Chineezen- bevolking, die, zooals bekend, ruim 1100 koppen telt, is over het algemeen een zeer rustige bevolking. Slechts hoogst zelden hoeft de politie er zich meo te bemoeien, hetgeen voor een deel ook wel zijn oorzaak vindt in het feit dat onderlinge geschillen met de grootste zorg voor de buitenwereld verborgen worden gehouden. Gisteravond echter zoo meldt de Msb. heeft zich in een pand aan de Dclistraat een geschiedenis afgespeeld, die do beken de Wild West-verhalen van het witte doek in sensatie evenaart en zelfs overtreft en waarbij niet minder dan 30 gele broeders betrokken waren. Te ongeveer half II werd de politie ge alarmeerd. dat in genoemd pand cêii hevige vechtpartij geleverd werd Een groot aantai rechercheurs en agenten begaf zich er heen en vond een van de kamera in een onbe schrijfelijke wanorde. De aanwezige Chi neezen werden gearresteerd en naar het politiebureau aan de Nassaukade overge bracht. waar bij het verhoor met stukken en brokken do aanleiding tot deze vecht partij, die groote consternatie in Katen drecht teweeg bracht aan het licht kwarn. Eén dertigtal Chineezen had orn geld zit ten spelen. Een van de spelers, de 43 jarige L. Ch. L., had den bankhouder, den 49- jarigen L. A. S., op een gegeven moment gevraagd een briefje van 10 ie wisselen. Terwijl de man naar wisselgeld zocht, haalde L. plotseling een browning voor den dag, hield die den verbijsterden bank houder voor het gezicht en maakte zich meester van de bank, zijnde 50. Op hetzelfde moment werd. waarschijn lijk door handlangers van L., het licht uit gedraaid. Er ontstond een onbeschrijfelijk tumult. In het stikdonker werd met stoe len gegooid en vielen de Chineezen, zonder te weten of zij vriend of vijand voor zich hadden, op elkaar aan De komst van de politie maakte een ein de aan deze vechtpartij. Dc bankhouder bleek door een welgemikten worp met een stoel tijdelijk buiten gevecht te zijn gestold. Hij kon echter al spoedig weer worden bij gebracht en op zijn aanwijzing kon de poli tie don dader, die zich in de algemecne ver warring uit de voeten had weten te maken, in een pand aan dc Atjohstraat aanhou den. Hij is met verschillende andere Chinee zen, waarvan nog niet vaststaat of zij als getuigen dan wel als verdachton zullen fungeeren, op het politiebureau aan de Nas saukade in bewaring gesteld. LIJK GEVONDEN. Verminkt cp de rails. O ss, 29 April. Hedennacht werd nabij het station te 0s6 op een afstand van on geveer 150 M. liet in 6tukken gereden lijk gevonden van den zekeren P. Gijis, geboren te Maastricht, werkzaam aan den telegraaf dienst tc Oss. Op deze plaats is geen over weg. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ;ngesteld. MAN IN EEN WATERPUT GEGOOID. Het onderzoek niet volledig. 'sGravenhage, 29 April. De arbeiders C. J. H. cn A. K. v. d. \V„ beiden t» Duiven- dijke, waren door de rechtbank te Middel burg wegens mishandeling met voorbedach te rade veroordeeld iedsr tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van 6 maanden en een geldboete van 25. Zij hadden n.l. op 28 October 1930 des avonds om ruim 7 uur den 64-jarigen schoenmaker W J. C. van Eek aangevallen en dsze, na hem erg te hebben mishandeld, in een waterput te Dui- vendlfk gegooid,, waarna zij hPt rijwiel van Van Eek nog on hem hebben geworpen. Het Hof achtte h»t onderzoek niet volle dig en bepaalde dc verdere behandeling op 2 Mei a.s. ƒ8000 VERDWENEN. Uit de binnenzak van eon vesL De 32-jarlge O uit Bennébroek heeft bij de politie te Leiden aangifte gedaan van dc vermissing van een bedrag van 8000 gulden. In opdracht van de firma K. on Cbloem bol lenhandelaara te Bepnebroek, bij wie hij in dienstbetrekking is, moest hij Dinsdag ochtend naar de firma T. te Leiden, om eon bedrag van 8000 gulden uit ie betalen Hij begaf zich daartoe per trein naar Lei den en had de bankbiljetten in den binnen zak van zijn vest, gestoken. Te Leiden aan gokomon, was hij nog in het bezit van het geld, maar toen hij de contróU was gepas seerd, ontdekte hij dat het geld verdwenen was. Do politie tracht klaarheid In de zaak te brengen. AMSTERDAM'S KEURINGSDIENST VAN WAREN. De goedkeuring aan de nieuwo vererdening onthouden. In de vergadering van den Raad van Sta te. afdceling geschillen van bestuur, is o.m voorlezing gedaan van het volgende Kon. besluit: De gemeenteraad van Amsterdam had een nieuwe verordening vastgesteld op den keuringsdienst van waren voor het gebied Amsterdam. Daarin waren twee nieuwe functies geschapen, n.l. die van „chef van den buitendienst" en van „sialinspecteur", welke in do plaats kwamen van resp. „chcf- keurmeestcr" en „eerste stalcontroieur" Gedep. Staten van Noord-Holland hadden deze nieuwe cerordoning goedgekeurd, doch dc hoofdinspecteur voor de Volksgezond heid, dr. Fouw, was hiervan in beroep geko men bij de Kroon. Voor do nieuwe functies waren hoogeru bezoldigingen vastgesteld De Kroon heeft thans overwogen, dat het scheppen van doze nieuwe functies en rk daaraan verbonden boogere bezoldiging geen aanbeveling verdient, temeer waar de ze dezelfde werkzaamheden omvatten als de thans bestaande functies. Het besluit van Gedep. Staten werd dan ook vernietigd en de Kroon onthield alsnog goedkeuring aan het raadsbesluit tot vast stelling der nieuwe verordening DE ARES. Het schip vermoedelijk verloren De directie van de Kon. Ned Stoombóot- MiJ. deelt mee, dat het stoomschip Area, dat op de rivier de Taag in brand was geraakt, door een sleepboot tot zinken is gebracht, daar het niet mogelijk was, den brand te blueschen. De passagiers en de bemanning bevinden zich te Lissabon; zij zullen per trein naar Nederland vertrekken. Het schip is vermoedelijk verloren. Mevrouw! VOOR DF, KOFFIETAFEL "en blik smakelijke Kippered Her 'ngs. Kippered Snacks o! Pi! hards. HoërPk cn niet '"uur. ge ocht in den ÏJmuidcr V>.cTihn del, Utrechtschcstraat 40, Tel. 92. IDRIMICTI H 3 VRAAGT WINKELIER OF NV HUL5KO TCLHOO AMERSFOORT Het bestuur van het Centraal Henge laars Verbond richt zich tot de T weede Kamer. Het bestuur van hit Centraal Ned. Hen gelaars Verbond hoeft in een missive tor begeleiding van een open brief aan de Tweede Kamer, n.a.v. voorgestelde wij ziging der visscherijwet o.a. gezegd: „Nb komt in Nederland een wetswijzi ging in behandeling, waarhij, na tal van wederrechtelijke aanslagen op dan vrijen horigeI, zooals do wetgever van 1908 dien onaantastbaar hoeft bedoeld to maken, aan dien hengel in zijn hier te lande moest spor lieven vorm, den snoekhengri. de vrijheid van eeuwen, ja, van alle geslachten, ont nomen wordt en daarmee een tyrannieke aanslag geploegd op de geliefkoosde en door niets t» vervangen ontspanning in de vrije natuur van tienduizenden in den lan de Een aanslag dien men allerminst en zeker in het tegenwoordig tijdsgewricht voor mogelijk zou hebben gehouden. Zooals wij in ons adres aan de Tweede Kannr der Staten Generaal en in onzen Open Brief aan alle vooraanstaan 1en in den lande en aan al onze medeburgers hebben uiteengezet, is de poging die door de Vis- sch.wijraad, uitsluitend vertegenwoordigend de beroepsvisschers, cn de Visscherij-In- spoctie als zijn handlanger wordt onderno men om den snoekhengcl in de openbare wateren t? verbieden, in geen enkel opzicht gemotiveerd. Geen enkele steekhoudende re den is ervoor aangevoerd, Niets zal de in het onderhavige wetsontwerp voorgestelde bepaling ten aanzien van den hengel g;- aasd rnet visch (snoekhengel) bijdragen tot verbetering van den vischstand, tot ver groot ing van de opbrengsten van het wa ter. Alleen zal bij het onboteekenonde aan deel. dat den hengel nog toeviel, door ver nietiging van eigenlijk onaantastbare rech ten ook nog overhevelen naar het berojp, dat er niet minder om zal voortgaan zijn eigen graf te graven, door het water op alle mogelijke wijzen uit to moorden, zelfs tot aan den gehoelen ondergang toe van zulke bij uitstek waardevolle viescherijen als die op zalm en elft en zulks ondanks de groote bedragen aan kunstmatige zalmfèelt be steed. Geen enkel essentieel belang van de be volking van ons land of zelfs van de'vis- sch^rij als bedrijf is met den beoogden maatregel gediend. Hot bestuur verzoekt oene commissie in te stellen (waarin ook de hengelaars als di- rect-belangbébbenden wórden erkend) om het probleem in al zijn aspecten te bpstu- deeren en (Jaarna vooratellen te doen voor een niet incidenteel©, maar fundarnente-elc wetswijziging of vernieuwing, en intus- schen alia tegen den hengel, ook snoekhen gel, gerichte maatregelen in te trekken en op tc schorten; ook dien van do maat op voorn als aas aan den hengel. Bovenstaande missive komt als mosterd na den maaltijd. Want de Tweede Kamer heeft reeds Woensdag, door verwwpin^ van het amendementrMarchant, h it pleit ten na- deele der snoek-hengelaars beslist. Verscheidene Eerste Kamerleden achten de uitkeeringen aan ver;, bouwers van suikerbieten gerechtvaardigd Verschenen, is het voorioopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp iot wyziging van hoofdstuk V der Rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1931 (uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suiker bieten). Verscheidene leden achtten dezen nieu wen maatregel tan behoeve van de verbou wers van suikerbieten gerechtvaardigd, na den geweldigen val, dien de prijzen van do suiker sedert het intreden van de groote (andbouwcrissis op de wereldmarkt op nieuw hebben ondergaan. Dat de gaboden hulp van zeer tijdelijken aard behoort te zijn. kwarn hun juisf gezien voor en zij konden zich eveneens uitstekend vereeni gen met den gekozen vorm van de z.g. sli- ding-scale, terwijl zij, wat do hoogte van de garantie betreft, van meening waren, dat do Regeering den gulden middenweg heeft gekozen Zij vroegen welke invloed van het z.g. plan-Chadbourne rnag worden verwacht op do prijshouding van bietsui ker in Europa. Kan de Regeerlrig iet6 doen om de voortzetting van do onderhandelin gen te bevorderen? Voorts rees bij deze, zoowel als bij andere lpdpn de vraag of op den duur de suikerbieteficultuur, ook in dien men erin mocht slagen den kostprijs van do bietsuiker to verlagen, zal zijn te handhaven tegenover de met lagen kost prijs werkende tropische rietsuikerproduc tie. Te dien aanzien zoujtlrn zij gaarne d« cneening der Regeering vernemen. Do thans door den Staat te gveven steun ban, volgens hen, slechts dienen om don over gang van den bietanbouw naar andero cul tures wat dragel ij kor te maken. Deze leden vroegen ook of de Regeering bereid is stappen te doen om jen samen werking van suikerproducerende landen, gelijk, die indertijd door de Brusselscho Conventie werd verkregen, mogolijk te ma ken. Andere leden waren van oordeel, dat vol strekt nog niet is gebleken, c^at bij norma le omstandigheden do suikerfDietenproduc- tie ten onzent de concurrentie met die der rietsuiker niet zou kunnen volhouden. Zij zagen in de beechormende maatregelen, in bijna alle landen genomen, do oorzaak van de crisis op de suikermarkt en hoopten, dat de Regeering alles zou doen om door internationale regelingen verbeteringen van den toestand te krijgen en pogingen daartoe te steunen. Verschillende leden uitten dé vrees, dat - de steun zal blijken niet. voldoende te'zijn, daar voor de steunregeling als uitgangs punt is genomen de suikerprijs van 1929, het jaar waarin do crisis zich al sterk deed gevoelen, inplaats van 1928 Gevraagd werd of do verbouwers van suikerbieten, die hun afzet van bieten hoofdzakelijk in Belgiè vinden, nu do uit voer daarheen onmogelijk wordt gemaakt, ook door dit voorstel vorlichtmg zullen krijgen. Sommige leden was het niet duidelijk, hoe het met de goede regelen van compta bel beheer is overeen te brengen, dat te dezen slechte een memoriepost is uitge trokken. Eenige leden vroegen of de Regeering maatregelen zal treffen ter voorkoming van den invoer van bieten óf suiker, welke den aan de suikerbietenteelt te verleenen steun gedeeltelijk illusoir zou maken. Queen Anne Theemeubel met gebogen deurtje, geslepen ruitjes met velours bekleed f 24.50. •s Levens onbillijkheden De man die bekeurd w»rd omdat hij het verkeer hinderde (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6