AHEOSFÖORTSCH DAÖBIAD Kameelhaar- en Regenmantels Binnenland Willem Groenhuizen Feuilleton Vrijdag 1 Mei 1931 .DE EEMIANDER- 29e Jaargang No. 256 TWEEDE BLAD DE WIJZIGING DER VISSCHERIJWET Het wets-ontwerp aangenomen JUWELIER ÉN.V. COMPAGNIE LYONNAISE HET VOETBALDRAMA TE BLOKZIJL Wie begon er? HET PALEIS OP DEN DAM Tegen een overijlde beslissing WIJZIGING DER DRANKWET TWEEDE KAMER rAmendement*Duymaer van Twist verworpen Bij de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp tot nadere wijziging van de visscherijwet wordt het araende ment Duymaer van Twist, dat voor iederen hengelaar een acte noodig maakt, bestre den door de heeren van Zadelhoff, van Rappard en door minister Ruys. Het wordt verworpen met 62—8 stemmen Het amendement-van Zadelhoff met de bedoeling dat bij een A. M. v. B uitsluitend vrije wateren kunnen worden gesloten, wanneer dit Is ter bevordering van de vischcultuur. wordt aangenomen met 45 te gen 28 stemmen. De heer van Zadelhoff licht voorts een amendement toe om behalve de beroepsvis- schers ook de sportvisschers vertegenwoor diging te geven in den raad van de vis- scherij. Spreker trekt het in, nadat de mi nister toegezegd heeft, dat hij dusdanige vertegenwoordiging zal bevorderen. Het wetsontwerp tot nadere wijziging van de visscherijwet wordt z.hes. goedgekeurd. Hierna is aan de orde het wetsontwerp inzake machtiging tot aankoop ten behoeve van den staat van het gebouw Bronovo aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage. De heer v. d. Bilt stelt de vraag of het noo dig Is, dit groote solide gebouw tegen den grond te gooien De heer Heemskerk acht in dit ontwerp het gjvaar aanwezig, dat vèr van den mi nister de dienst van den rijkswaterstaat zich vormt tot een afzonderlijk departement ónder leiding van een niet verantwoordelijk persoon. Nadat nog enkele leden het woord hebben gavoerd, zegt minister de Geer, dat het nieuwe terrein broodnoodig is en dat hier door een einde komt aan on-economische versnippering van diensten. Spreker gevoelt vsel voor het overbren gen van het geheele departement van Wa terstaat naar het nieuwe gebouw, doch hierover kan nu niet worden beslist. Het ontwerp wordt z.hs. aangenomen. Varvolgens vereenigde de Kamer zich met het wetsontwerp tot tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor drooggemaakte Zuiderzeegronden Daarna werd een begin gemaakt met de behandeling van het nieu we ontwerp Drankwet. De heer van Vuuren brengt een langdurig rapport' uit, waarna blijkt, dat de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid niet aan wezig is. Da voorzitter geeft zijn verwonde ring hierover te kennen en verdaagt te ruim half vier de vergadering tot Dinsdag. Tel. 852. Langestraat 43. GOUDEN TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN. MODERNE MODELLEN. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. zijn benoemd tot leden in de af vaardiging van Nederland naar de 15e in ternationale arbeidsconferentie. welke op 28 Mei a.s. te Genève is bijeengeroepen tot afgevaardigden der Nederlandsche Regee ring Dr. W. II. Nolens, minister van staat voorzitter van den Hoogen Raad van Ar beid, voorzitter van den Mijnraad en teveii3 voorzitter der delegatie en Mr. A M. Joe kes, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche werkgevers F. II. v. d Bom, voorzitter van de Chr. Werkgevers- vereeniging te Amsterdam, tot afgevaardig de vertegenwoordigende de Nederlandsche arbeiders P. J. S. Serrarens, bestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond en secretaris van het internationaal Chr. Vakverbond, lid van do Eerste Kamer, tot technische raadslieden van de regeeringsafgevaardig- den Mr. N. Couvce. referendaris bij het de partement van Waterstaat, Dr. E. Moresco. oud-vice president van den raad van Ned. Indië, H. J. Scholte, hoofdinspecteur bij den arbeid, toegevoegd aan den directeur van den Arbeid, Mej. Mr. G. J. Stenberg, refe rendaris bij het departement van Arbeid. Handel en Nijverheid, benevens secretaresse der afgevaardigden; tot technische raadslie den van den afgevaardigde voor de werk gevers, Mr. A. Haex., directeur van de Maatschappij tot exploitatie van de Lim- burgsche steenkolenmijnen te Heerlen, Mr P. J. H. Cort van der Linden, secretaris der afdeeling Nederland, der internatonale or ganisatie van induslrieele werkgevers, alge meen secretaris van het verbond van Ne derlandsche werkgevers en toegevoegd lid van den raad van beheer van het interna tionaal arbeidsbureau, J. Mons. chef van de sociale afdeeling der Staatsmijnen in Lim burg, te Heerlen. Tot de technische raads lieden van den afgevaardigde voor de ar beiders, zijn benoemd: le. H. Amelink, secr van het Chr. nationaal vakverbond en pen ningmeester, van het internationaal Christ Vakverbond 2o. C. v. d- Bilt, voorzitter van den Algemecnen Nederlandschen mijnwer- kersbond te Heerlen en 3e. Mej. A. de Jong. hoofdbestuurster van den Nederlandschen Rond in ae Kledingindustrie te Amster dam. Bij K.B. is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau Dr. H. W. Schreuder. arts te Amersfoort. Bij K. B. is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan W. van Hengel, meesterknecht bij de firma Bollee te Harderwijk. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. B. C. Evers te Am hem, secretaris en ontvanger van het pol derdistrict Lijmers. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. 's-Gravcnhage, 30 April. H. M. de Ko ningin heeft benoemd tot ridder le klasse in de llui6orde van Oranje mevrouw M. A Wartena—geb. Drayton Lee. directrice der Anna Paulowna Handwerksschool te Scheveningen. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT Zes verdachten, 10 getuigen a charge en een aantal a décharge voor de Zwolsche rechtbank. Zwolle, 30 April. Hedenmorgen werd voor de Zwolsche rechtbank bohandeid de bekende voetbalgeschiedenis te Blokzijl. Op Zondag 19 October 1930 zou te Blok zijl voor den Noord-Ccntralen Voetbalbond gespeeld worden de wedstrijd tusschen Blokzijl en S.S.C. Ill uit Steenwijk. De burgemeester van Blokzijl, de heer Bulten, had geen toestemming verleend voor het spelen van dezen wedstrijd, zoodat toen om 2 uur werd afgetrapt, vier veld wachters het veld betraden om den bal in beslag te nemen en proces-verbaal op te maken. Het publiek begon toen een dreigende tiouding aan te nemen en de mannen der wet geraakten leelijk in het nauw, waarop zij den sabel trokken. Een der toeschouwers, S. Oosten, werd vrij zwaar gewond naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht, terwijl nog een andere toeschouwer diepe vleeschwonden bekwam. De minister van justitie gaf op 20 Novem ber 1930 op vragen van het Tweede Kamer lid Van der Sluis de volgende lezing van het geval: Op Zondag 19 October zou te Blokzijl een voetbalwedstrijd worden gehou den, waarvoor door den burgemeester ech ter op een aanvrage van een bestuurslid der plaatselijke club toestemming was ge weigerd. Ondanks een vóór den aanvang van het 6pel o.m. aan den scheidsrechter door rijk6- en gemeentepolitie gedane waar schuwing, zulks onder mededeeling, dat, mocht men den wedstrijd willen doen door gaan. de voetbal in beslag genomen zou worden, werd toch met het epcl begonnen. Toen de politiebeambten zich terstond daarna op het veld begaven, om onder be moeilijking van de spelers een tweetal bal len in beslag te nemen, hebben spelers en een groep personen, die uit de tocschou- wersruimte was komen aanloopen, den ge meenteveldwachter Hoedemaker, die een der ballen in zijn bezit had, omsingeld, hem den bal uit de hand geslagen en gestompt. Waar de veldwachter geheel was inge sloten en men aan zijn herhaalde bevelen om uiteen te gaan, geen gehoor gaf, trok hij zijn klewang, hij werd echter overmees terd en ernstig mishandeld en kon tenfelotte slechts met behulp van een der andere po litiemannen worden ontzet. Dat hij bij een en ander enkele gevoelige klappen heeft moeten uitdeelen, zal geen verwondering wekken." Aldus de lezing van minister Donner. He denmorgen diende, gelijk gemeld, deze in dertijd zooveel opschudding verwekt heb bende zaak voor de rechtbank te Zwolle. De publieke belangstelling was zeer groot. Er waren niet minder dan zes verdachten ge dagvaard en 10 getuigen A charge, terwijl de verdediger, rar. Duy6, nog een aantal getuigen décharge had opgeroepen. Terzake gew eldpleging tegen den gemeen teveldwachter J. Hoedemaker zijn gedag vaard P. Koopmans, R. Kiclstra, H. Klin- kert, Brands, B Oosten cn J. Zootjes Jr., terwijl aan de eerste twee verdachten bo vendien is ten la6te gelegd het plegen van verzet tegen den gemeente-veldwachter H Zij zouden den veldwachter op zijn rug ge sprongen zijn, om hem vervolgens op den grond te werpen en bloedend te verwonden. Het eerst werd dc verdachte Koopmans gehoord. Hij verklaarde, dat alleen dona teurs en leden vrijen toegang hebben en geen entree werd geheven. Er waren 140 menschen. Plotseling kwam een achttal veldwachters het terrein oploopen, op dat oogenblik 6tormde een groep toeschouwers het speelveld op. Er werd geschreeuwd: „doorloopen". Opeens stond H. voor hem, gereed om met zijn sabel te 6laan. Klinkert kreeg een klap en de tweede zou voor ver dachte zijn. Verdachte heeft toen H. bij pol6 en keel gegrepen en hem op den grond gedrukt Geslagen en gestompt heeft hij niet, maar hij kan wel hard geduwd hebben. Kielstra •s eveneens het veld opgeloopen, hij ontkent geslagen of gestompt te hebben. Veldwach ter Hoedemaker was zeer zenuwachtig. Nadat er nog tien getuigen gehoord wa ren, werd de zitting geschorst tot half drie. Nader seint men ons: Tegen Koopman werd 6 maanden, tegen van Oosten 3 maanden, tegen Zootjes 25 boete of 15 dagen en voor Brons vrijspraak geöischt. Mr. Duijs pleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. Een adres uit architecten* kringen Het bestuur van de Mij. tot Bevordering der Bouwkunst, Bond van Ned. Architecten heeft aan den gemeenteraad een adres go richt, waarin, volgens het resumé in het Mbld., het verklaart zich te onthouden ven eenig advies omtrent het al of niet afstaan -van het paleis op den Dam l et meent ech ter dat, ingeval van afstand, deugdelijke waarborgen zouden moeten worden ver kregen, dat dit allerbelangrijkste monu ment onzer 17e eeuwsche architectuur niet alleen in goeden staat zal worden gebracht, doch dat een dergelijke herstelling tevens zou moeten inhouden, dat eventueel nood zakelijke verbouwingen geen schado doen aan het karakter van het bouwwerk, en in de 19e eeuw aangebrachte verminkingen zul len worden verwijderd, waardoor het ge bouw weer zal worden gebracht in een toe stand, welke zoo dicht mogelijk aansluit aan de oorspronkelijke conceptie van den architect. Ten aanzien van het ln de aanhangige voordracht gelegde onmiddellijke verband tusschen den afstand van het paleis op den Dam en den bouw van een nieuw raadhuis aan het Frederiksplein is adressant van meening, dat het nemen van een beslissing, als hier wordt voorgesteld, nadere overwe ging verdient Het staat volgens zijn mcening nog vol strekt niet vast, dat het Frederiksplein, in geval tot den bouw van een geheel nieuw raadhuis wordt besloten, de eenige, ep zoo niet, dan dc beste plaats Is, welke daarvoor in aanmerking komt. Het is het bestuur tot heden niet geble ken, dat aan de bepaling van de meest ge schikte plaats voor een nieuw raadhuis voor Amsterdam ernstige studie is gewijd; zoo dit wel het geval mocht zijn geweest is daarvan althans tot heden weinig of niets openbaar geworden. Het nemen van een overijlde beslissing in een zaak van zoo eminent belang voor Am sterdam moet naar de meening van adres sant worden ontraden. Adressant is dan ook van oordeel den Raad in ornstige overweging te moeten ge ven om, ingeval tot afstand van het palei9 cp den Dam mocht worden besloten, te be sluiten dat de plaats, waar het nieuwe raadhuis zal moeten komen, nader zal wor den bestudeerd." DE POSTVLUCHTEN Amsterdam, 30 April. Bij de K.L.M. is bericht ontvangen, dat het zeventiende postvliegtuig, de P.H.A.F.S., heden te 13.50 uur plaatselijken tijd te Boedapest is ge land. Alles is wèl aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. Wenschen der koffiehuishouders en slijters. Een adres aan de Tweede Kamer Dj Algemeene Bond van Koffichuishou- ders en Slijters heeft in een adres aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het weteotwerp tot wijziging der Drankwet dj volgende wenschen kenbaar gemaakt: a. een drankwet-commissie voor Je ge nerale uitvoering en toepassing der wet en daardoor betere waarborgen voor het recht van beroep. b. Eventusele tus6chenkomst van den strafrechter indien onware opgaven om trent het eigendomsrecht der vergunning worden verstrekt c. Niet meer de drankwetgeving het spe cifieke drankbestrijderskarakter te doen houden, dus den drankhandel als fatsoen lijk bedrijf to erkennen, vooral niet invoe ren systemen, die de z.g. zaak van stan ding verre verheft boven de (niet meer be staande) ouderwetsche „kroeg". d. De bestaande toestand te handhaven, du6 het houden van gesplitste vergunnnin- gen, met annex een regeling, die keuze om trent die beiden toelaat (Jaarlijksche keuze tusschen tap- of slljtvergunning). e. Dat volkszaken, voldoende aan zekere bepalingen door den Wetgever gesteld, evenveel recht hebben als de eerste klasse zaken op do vergunningen voor Maatschap pelijk verkeer. f. Het maximum aantal vergunningen niet to verlagen als een minimum is be reikt. g. Winkelv>rkoop, nl. het alleen toestaan voor zwak-alcoholieche dranken, te doen vervallen en alleen toestaan van wijnver koop; dus geen potten met allerlei z.g. on schuldige alcohol, bevattende dranken, waarvoor d3 vergunninghouders belasting moeten opbrengen. h. Het vergunningsrecht te heffen naar den omzet gedistilleerd. i. Het recht van overschrijving van een vergunning niet langer ta doen duren dan één jaar. j. Voor verliezers der vergunning een soe pele regeling voor het verkrijgen van vjrlof. k. Het maximum aantal verloven A te handhaven. 1. Straffe bepalingen tegen eiken zwendel in vergunningen of verloven A. NEDERLANDSCHE SPAARBANKBOND. De 26e spaarbankdag te Deventer. De zesentwintigste spaarbankdag zal dit jaar te Deventer worden gehouden. De algemeene vergadering vindt op Vrij dag 3 Juli, des voormiddags tien uur, ln do Buitensocieteit plaats. Op de agenda 6taat o.a. vermeld: verkie zing van bestuursleden en benoeming van den secretaris van het bondsbestuur. Voorts wordt nog een voordracht gehou den door den heer mr. A. J. S. van Lier, te Utrecht, over het onderwerp: „De hypo theekbank en haar werk". BOTERCAKE VRUCHTENVLA'S SLAGROOM SCHUITJES EN BEKERTJES Een gedachte uit levenservaring geboren, is meer waard dan tien uit boeken geleerd. FREYTAG. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr G. Keiler. 6 La(en "de heeren even het bewijs van Ontvangst teekenen, verzocht de smoezelige brenger der parelen, zijn neus ophalend. Het spijt me, maar kapitein Farquhar is uit. Hij i6 naar zijn oom gegaan, die ernstig ziek Is. verklaarde Sheila. En ik weet niet wanneer ik hem kan terugver wachten. Nu, dat hindert niet, u kunt ook voor hen teckencn. juffrouw, zei de looper al snuffend, terwijl hij het pakje en het pa pier naar het meisje 6choof. Zi! boog zich even achterover, want ook al was zij nu reeds zes maanden in dit deel van de City op kantoor, zoo was ze toch nog niet geacclimatiseerd aan de luchtjes (van ongewasschen menschen, die maar [Weinig ln de buitenlucht komen. ZIJ nam het pakje op. een groezelig kar tonnen doosje met blikken hoeken, dat voor alles beter geschikt leek dan om er parelen m te bewaren. Maai dan doe ik toch .verstandig eerst eens te kijken wat er in zit voor ik teeken. Ja, daar heeft u gelijk ln, juffrouw. Kunt u den knoop losmaken? Sheila maakte den knoop los van het touw. dat een indruk op haar vingers ach terliet. Zij lichtte het groezelige deksel op, haalde er een laagje zijde papier uit, dat eenmaal wit was geweest. Daaronder lag op een laagje grijzige watten een omslag van gemsleer cn dit maakte zij open. O. die mooie parels! Dat prachtige col lier' Mooi. hè? merkte de looper al snuf- fcnd op. Daar ligt voor een waarde van zeker zeven duizend Pond voor u. Neem to er eens uit, juffrouw en weeg ze eens op uw hand. Sheila nam het snoer op; er hing een vuil, geel labelletje aan, dat met cijfers en hieroglyphen wa6 bedekt. Zij wist dat daar op vermeld stond het gewicht van elk der parels, die niet wit noch roze noch room kleurig waren, die niet irri6eerden als 'n zeepbel en ook niet teer getint waren als do bessen van den hagedoorn, maar die iets van al die kleunschakeeringen vertoonden in een wondervol 6pel van tinten. Een dia manten slot van sierlijken vorm hing aan een der einden. Ja, ze zijn prachtig, zeide Sheila, on willekeurig zuchtend. Ze had de gravin ge zien die ze zou dragen. Waar moet ik tee kenen? Hier? Zij nam haar vulpenhouder en met haar duidelijke, nog van de handelsschool af komstige handschrift zette zij haar naam' Sheila Curtis. Nu, dat kan leder ook zonder bril le zen, merkte de looper op. die blijkbaar geen haast gevoelde om weg te komen. Zou die Zij nam het pakje op leelijke dwerg ook op zijn manier een ver eerder van 't schoone zijn? Zou hij mis schien niet alleen de schoonheid van pa rels, maar ook van een blozend gezichtje van een blank halsje waardeeren? In- tusschen kon hij moeilijk langer blijven en dus nam hij afscheid met een „dank u, juffrouw. Goeden middag, juffrouw". Goeden middag, antwoordde Sheila, blij dat hij vertrok. Terwijl de looper langs de houten, ver molmde trap naar beneden strompelde, borg Sheila het pareisnoer weer in zijn vuil om hulsel en bond zorgvuldig de doos weer dicht. Daarna ging zij er mede naar het achterkantoor, het heiligdom van den Ouden Kei. Alleen hij en zijn neef hadden con élcutel er van, maar de Jonge Kei had den zijnen aan Sheila gegeven. Hij had de groote. leelijke brandkast met haar inge wikkelde sluiting opengelaten, doch aan Sheila daaromtrent de noodige instructies gegeven. Sheiia trok de zware deur open. De in houd van de kast bestond dien dag enkel uit een bundel waarJelooze papieren. Zij borg de doos daarbij en 6loot vervolgens de kast, die met een zachte, duidelijk hoorbare klik in het slot sprong. Vervolgens sloot zij de deur van het kantoor weder, waarna zij den sleutel in een binnenzak van haar lee- ren "nandtasch borg. Toen zij haar eigen kantoor betrad, klonk de telefoonbel. Hallo! Spreek ik met juffrouw Curtis? U spreekt met kapitein I-arquhar. JufTrouw Curtis, ik kom vandaag niet meer op kan toor. Wilt u me du6 het genoegen doen al les goed te sluiten? Zeker, meneer. Hoc is het met de oude heer? Nu, niet te beet Sluit u dus alles goed? Morgen kom ik weer Dag juffrouw. Jammer dag, meneer Farquhar.. o ja, dat is waar ook, ik heb daareven eer. looper Maar kapitein Farquhar had zijn toe stel alweer aan den haak gehangen. Arme man, bepeinsde zij. Hij zal wel dood gaan en je zoudt haast denken, dat hij wel vóór morgen er geweest zal zijn... Maar zal me dat mijn baantje kosten? De oude Farquhar stierf dien nacht niet. Hij was nog wel niet buiten gevaar, maar den volgenden ochtend was hij nog in le ven. Maar toen dien dag zijn neef op kan toor kwam was het met de zaken ver van gewoon gesteld: het parelsnoer was spoor loos verdwenen, HOOFDSTUK IV. Onder verdenking. Om vijf minuten voor tienen verscheen Farquhar's neef dien morgen op kantoor, dus vijf minuten eerder dan zijn kantoor juffrouw, die als altijd precies op lijd was. Toen hij haar hoorde binnenkomen riep hij dadelijk: Juffrouw Curtis! Sheila's zwart en sierlijk silhouetje tee- kende zich scherp af tegen het gelige licht, dat door het raam naar binnen viel. Met opgeheven armen maakte zij Juist aanstal ten om zich te ontdoen van haar zwart klokhoedje, dat om haar bekoorlijk hoofdje sloot alsof ze er mede geboren en opge groeid was. Het spreekt vanzelf, dat dit het eenig hoedjo was, dat hei meisje bezai. Het was ook haar eenige wandeljak, dat zij aanhad, een donker blauw co6tuum met een wit geplooid kraagje, een ceintuur van verlakt leder, even zwart en glanzend als de haarlok welke over elk harer wangen hing of als de Russische kaplaarsjes, waar mede zij het kantoor was binnengegaan. Er was iets in de toon van de stom van haar chef dat haar even deed opkijken (Zou er iets niet in orde zijn?) Nog met den hoed op het hoofd deed zij een schrede nader in de richting van den slanken jon gen man, die op den drempel van het ach" terkantoor stond, {Wordt vervolgd). lJ-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5