A. H. VAN NIEUWKERK, Meubelfabriek N.V. JUBILEUM W. VOSKUIL Bekende figuur op sociaal gebied ERNSTIGE AUTO-ONGE LUKKEN Een gevaarlijk kruispunt DE MOORD 0ND£R STOMPWÏJK Een schadevergoedingseisch van f 50.000 ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DE PREMIERE VAN „CITYLIGHTS" SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Beekensfesnschelaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE Het hoofd van den Rotterdamschen zedendiensi en de kinderpolitie. Rotterdam, 1 Mei. De hoer W. Voa» kuil, hoofdinspacteur bij do Rotterdamsche politie, leider van den Zedendienst en do Kinderpolitie, oen vooraanstaande figuur in allorlel vereenigingen op het gobiad van kinder- en meisjesbescherming, heeft he den zijn zilveren dienstjubileum gevierd. Hij is vanmorgen mot zijn gezin in het versierde wachtlokaal van zijn bureau aan liet Achtarklooster ontvangen, waar hij hartoüjk U gehuldigd. Eer*t is hij namens alle inspecteurs on inspectrices van dat bureau gehuldigd door den inspecteur \V. Bontenbal, die hem oen Perzisch kleed heeft aangeboden, waaraan door don klerk Borst uamons administratief cn agenten- personeel nog con gouden horloge mot ket ting on eenigc bloemstukken zijn toege voegd. Voorts is nog gesproken door de hcoren P. L. M. Driebeek namens do voogdijraden, dr. van Wijk nam»ns allo vereenigingen op sociaal gebied die mot don heer Voskuil samenwerken, mr. Nijland namens do com- mlseiö van samenwerking uit dio vereeni- ging»n; ds. do Vcy Mestdagh namens den kerkcraad en het ministerie van predikan ten bij de Ned. Horv. Kerk alhier; de heor Veldhuizen namens hot Nat. Comité tot bo strijding van de zedeloosheid en d3 hoer •T. N. van Munster namens do Middernacht zending. Velo vereenigingen hadden hun vertegenwoordigirs naar doze huldiging gezonden, die ook is bijgewoond door den heer A. H. Sirks, hoofdcommissaris van po litie, de commissarissan v. d. Pol, Caspens en Dijkstra, dr. van Herwerden vroeger di recteur van den G.G. en G.D., dr. v. Beu- ningen van Holsdingon, adj. directeur van dien dienst, dr. van Walscm, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon en anderen. Talloozo bloemstukken, brievon en tele grafische gelukwcnscbon hebben den jubi laris thuis nog bereikt. Botsing tusschen twee vracht: auto's; een doodc en twee gewonden. Roermond, 1 Mei. Hedonmiddag om streeks 1 uur werd op den Maastrichtschc- weg onder do gemeente Echt eon vracht auto van den hoer Verhoijden te Kerkrade van achter aangereden door een uit de richting Roermond komende andere vracht auto. De eereto wagen botste tegep een aan den kant van den weg staanden boom, en werd zwaar beschadigd. Een inzittende knecht werd op slag gedood. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. De chauf feur en een inzittende vrouw krogen lichte verwondingen. De auto, die de aanrijding had veroorzaakt, is doorgereden. De mare chaussee uit Echt stelt een onderzoek in. Roermond, 1 Mei. Omtrent hot auto- ongeval van hedenmiddag vernemen wij nader, dat de vrachtauto, welke werd aan- gerodon, toebehoorde aan don heer Hoen- scheid, vrachtrijder te Kerkrade, die den wagon zelf bestuurde. Het slachtoffer is do 18-jarige v. d. Heyden, in dienst bij genoem den heer Hoenscheid. De vrouw, welke ge wond werd, is de echtgenoole van den heer Hoenscheid. Zij is nog buiten bewustzijn. Het lijk van den knecht is naar bet ge meentehuis te Maasbracht overgebracht LANDMACHT. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen de gopensionneerde luit.-kol. titu- laid A. L. Ph. Vogel als commissaris van het Ncd, Roodo Kruis bij de Ille divisie- groep; zijn op hun vörzock eervol uit den mili tairen dienst ontslagen do reserve-kapitein mr. A. J. Fock van het 3e reg. inf., de res. Ie luitenant mr dr. J. M. de Moor, van het 5e reg. veld-art en de als zoodanig tijdelijk benoemde res. Se luit F. L. Salomonson van het wapen der artillerie; is op zijn verzoek eervol uit den reserve- dienst ontslagen do luit. ter zee der 3e kl. bij de Kon. maijinc-reserve J. M. Lolkus. Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL Heerlijke garnalen oroquetten, visehkoskjes, gerookte paling, ge rookte zalm, uitgesneden zalm- bokking, een lijn gebakkan vlschje maar den ook gekocht ln deD IJmolder Vlschhandel, Utr-straat <1. Tol. 92. Groote sorteering talol znron. Na 5 maanden komt de verdachte uit de voorloopige hechtenis. 's-G raven li age, 1 Moi. De heer J. B-, die gca.rrosteeerd is geweest als verdacht van den bekenden moord onder Stompwijk op den Voorburgschen manufacturior v. d. Drift, cn die in verband hiermede 5 maan den in voorloopige hechteenis heeft doorge bracht, ontving heden van zijn raadsman de rnededecling, dat hem binnen eenige dagen het exploit van buiten-vervolging zal worden beteekend. De heer B. deelde ons nog mede, dat hij voornemens is een schadevergoeding van 50.000 van don Staat te vorderen wegens onrechtmatig voorarrest AFSCHEID F. J. TERLAAK, Commissaris van politie te Arnhem Da commissaris van politie te Arnhem, de heer F. J. Terlaak, die den dienst gaai verlaten, heeft in één der vertrekken van het hoofdbureau afscheid genomen van het politiekorps. Burgemeester de Monchy was persoon lijk bij dit afeoheid tegenwoordig en gaf uiting van zijn sympathie voor het velo werk, dat dc heer Torlaak tijdons zijn 26- jarig commissariaat te Arnhem heeft ver richt Do hoofdinspecteur van politie, de heor J. P. Scheepmaker, 6prak daarna den schei denden commissaris toe en bood namens het personeel eenige fraaie geschenken aan. Nog kon de heer Scheepmaker mededje- Ion, dat het der Oostenrijksche Regeering had behaagd den heer Torlaak, in verband m3t zijn bemoeiingen inzake de Oostenrijk- scho kinderactie do Roodo Kruis-ordc dezer Regeering te verleenen. Nog volen voerden het woord, terwijl ver schillende geschonken worden aangeboden De heor P. J. Terlaak bracht hierna ge roord dank voor de hem gebrachte huldo en aangeboden geschenken. In oen afzonderlijke vergadering van de afd. Arnhem van den Alg. Ned. Politiebond waarvan do commissaris van politie eere voorzitter ie, w^rd den hoer Ter'aak nog een fraaio ets, voorstellende een gedeelte van hot Arnhemsche 6tadhuis, aangeboden DS. J. BAKKER, f Emeritus-predikant der Geref. berk van Eramen. In den oudordom van 85 jaar is te Om men overleden ds. J. Bakker, emeritus-pre dikant van de Geref. kerk van Emrnen. De overledeno word 1? Juni 1816 geboren on studeerde aan de Theologische School te Kampen, waar hij in 1872 candidaat werd. 11 Augustus van dat jaar aanvaardde hij het predikambt bij de toenmalige Chr. Geref. kerk van Stroobos, van waar bij in 1876 vertrok naar Broek op Langendijk. In 1877 ging hij naar Sexbierum, welke stand plaats in 1882 met Ommen verwisseld werd. In 1803 werd d9. Bakker predikant to Em- lichheim, van waar bij in 189G naar Bun- sclioton ging. 20 Maart 1903 verbond hij zich aan do kerk van Eramen, die hij tot aan zijn emeritaat, dat hem 6 Juni 1920 na 48-jarigen dionst verleend werd, als predi kant heeft mogen dienen. Ds. Bakker heeft in dc voonstreken veel en goed werk ge daan. Gedurende zijn emeritaat woondo hij in zijn oudo gemeente Ommen. ONREGELMATIGHEDEN BIJ WATER SCHAP „DE DONGE'. De burgomeester van Dongen geeft zich aan. Tilburg, 1 Mei. Maandag 20 April j.l. heeft de burgemeester van de gemeente Dongen zichzelf bij de politie te Gilzc-Rijen gemeld, wegens onregelmatigheden in de boeken van liet waterschap „De Donge", waarvan hij het 60cretariaat-penningraees terechap heeft waargenomen. Aangezien de boeken on bescheiden der gemeente Dongen volkomen in orde bleken, werd hem per 24 April eervol ontslag verleend. Naar den omvang der onregelmatigheden ten aanzien van het waterschap De Donge is een ac countantsonderzoek ingesteld. Dit onder zoek, geleid door den heer Pochat, accoun tant te Tilburg, is thans nog in vollen gang. Het Juiêto bedrag, dat vermist wordt, is nog niet bekend. Terugbetaling van een gedeelte der gelden is inmiddels gewaar borgd. (Tol.) HET NIEUWE INSTRUCTIEVAARTUIG VAN HET ONDERWIJSFONDS. Tewaterlating door Prinses Jnllana. Amsterdam, 1 Mei. Naai' wfj verne men ligt het in het voornemen van H.K.H. Prinses Juliana persoonlijk het nieuwe in structievaartuig voor de zee-, Rijn- en bin nenvaart van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart, dat „Prinses Juliana" zal beo- ten, te water te laten. Het schip wordt ge bouwd op de werf „Gideon" van de firma J. Kostar Hzn. te Groningen. De te waterlating van het instructievaar tuig „Prinses Juliana" zal plaats hebben op Zaterdag 13 Juni, des middags te 2 uur. MR. E. O. J. M. BARON VAN HÖVELL TOT WESTERFLIER. i2H Jaar commissaris der Ko ningin in Limburg. Maastricht. Mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier ie vandaag 12H jaar commissaris der Koningin in de pro- vine's Limburg. Vanmorgen 10 uur is de jubilaris gehuldigd door de ambtenaren der provinciale griffie, ui de met planten ver sierde vergaderzaal van Gedeputeerde Sta- ton. Do griffier der Staten, de heer Jaspar, heeft daar baron Van Hövell hartelijk toe gesproken en nament, de ambtenaren een kristallen servies van do Kristal-Unie te Maastricht aangeboden. In de waterkannen is het wapen van Limburg met dc data ge graveerd. Aan mevrouw Van Hövell werd ccn bloemstuk aangeboden. Om 11 uur maakten dc ambtenaren van den provincialen waterstaat hun opwach ting. Bij monde van den hoofdingenieur, don heor De Ronde, worden den jubilaris vijf etsen met Limburgsche gezichten cn aan mevrouw Van Hövell bloomen aange boden. Om half twaalf kwamen de burgemees ters van Limburg hun hulde betuigen. On geveer zeventig waren cr verschenen. Na mens hen voerde burgemeester Van Oppen, van Maastricht, het woord Aangeboden werd de teckening van een to schenken bureau ministro. Vanmiddag wordt een receptie gehouden, on vanavond brengen de Kon. Zangvereen. Maastroechter Staar en de Koninklijke Har monie serenades. Benoeming van nieuwe leden. Tot nieuwe leden van dit genootschap zijn benoemd; J. C. A. Banrilnk, burgemees ter Zierikzee; jhr dr. W. A Beelaerts van Blokland, griffier dor Eorste Kamer van de Staten-Generaal, 's Gravenhage; dr. H. J. Blikslager, leeraar aan Uit gymnasium en do R.H.B.S. te Middelburg; L. J. II. Bron- gers arts, Middelburg; jhr L. van Cittcrs, burgemeester Haamstede; Ernst Chone oud heidkundige, Amsterdam; mr Chr. J. B du Croo, advocaat on procureur, Zlenkz.'e; dr. ir C. K van Danlen, rijkslandbouwcon- sulent, Bilthoveir jhr. H. A. van Doorn, burgemeester. Oost- en West-Souburg; M Dronkors. burgemeester V'cere, dr. A. Grco- bo, geschiedkundige, Rijswijk; A. van du- Have, kweeker, Kapclle; mr. W. Woldringh van der Hoop, burgemeester, Westknpolle, mr. Ph. R. Hugonholtz, advocaat en pro cureur, Goes; D. Kodde, burgemeester, lid der Prov. Staten van Zeeland Zoutelande; J. M. Krijger, lid dor Tweede Kamer van de Staten-Generaal, '3 Graven hapte; ir. V P. Lindenbergh, ingenieur der P.Z.E.M. Ter- neuzen; prof. Ihr. mr. dr. B. C. do Savor- nin Lohman, hoogleoraar te Utrocht. J. Maasee, fabrikant, Kloetlnge; mr. J. K. Muntors, adjunct-commies aan de provin ciale griffii. Middelburg; dr. H W. Obblnk predikant, Mlddolburg; mr J. M. Pilaar, adj.-commies aan do provinciale grlffio to Middelburg; G. de Regt, ingenieur der P. Z. E. M„ Vlissingcn; jhr. mr I C. Schorer, Culemhorg; mr. M. J. Schretlon, oudheid kundige, Aerderihdutj dr. U. Schults, Am sterdam; C. Slootmans, oudheidkundige, Bergen op Zoom; S. S. Smeding, directeur- hoofdredacteur der Middolburgsche Cou rant, Middelburg, ir. J. II. Steggowentz. hy droloog, 's Gravenhagc; mr. A. M. baron v. Tuyll van Serooskerken, rechter in do arr- reciitbank, Amsterdam: mr. G. W. A. de Veer, adjunct directeur der Zoeu\v3ch2 Hy potheekbank. Middelburg: dr. C. Vol ten aar, predikant, Tholon; J. M. van Bommel van Vloten, correspondent dar Nedarl. Bank, Goes; C. P. Vogelaar, lid der Prov Staten van Zeeland. Krabbondijke; I. A. J. de Wil de, natuurkundige. Amsterdam: C. Wit, in specteur van het lag2r onderwijs. Middel burg; mr. R. A. A. Fruin, lid van den Volksraad, Weltevreden. HET S.S. ARES. De passagiers 10 Mei te Rot terdam verwacht. Volgens een bij de Kon. Ned St. Mij. ont vangen nader bericht, rullen de passagiers cn do bemanning van het Nederl. stoom schip Area, uitgezonderd kapitein en offi cieren, Zondag met hot Brazlliaansch 5 stoomschip Almirante Alexandrino van Lis sabon naar Rotterdam vertrekken, alwaar zij waarschijnlijk 10 Mei zullon aankomen. - De brand aan boord van de Ares is ge- blusoht. Dc Arcs had voor Lissabon 30.803 zakken salpeter aan boord. Toen de brand uitbrak, waren 28.580 zakken gelost; de r-»st is to taal verloren. DE JALOERSCHE BRIEVENBESTELLER. Hij onderschepte brieven voor zijn aongebedone» Voor de Bossche rechtbank stond terecht de hulpbrievenbesteller W. J. C. S. ic Gel drop, die twee brieven van den verloofde van een meisje, waarop vord. verliefd was. had onderschept en vernietigd. Het O. M. eischtc deswege 3 maanden gevangenis straf. HET WEER IN APRIL. Mededecling van hot Kon. Ned. Met. Inst te De BUL Voorloopig overzicht van het weer in April 1931: Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtomperatuur bijna één graad te laag, in de drie decaden rc6p. 1. 1 en V> graad. De grootste afwijkingen kwamen vr.or op den len on 25en, resp. 4/-J graad beneden en 2 graden boven normaal. Dc gemiddelde maximum- en minimum temperatuur, waren een halve graad bene den nórmaal. Het aantal dagen met mini mum-temperatuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bilt 5, tegen 4 normaal. De neerslag was over het geheele land boven normaal. In Noord-Holland Friesland, Gro ningen en Zuil-Limburg 65 tot 90%, oven- gens 30 tot -50 boven normaal Te De But warden 137 uren zonneschijn waargenomen tegen 152 normaal. Nachtvoorstelling in Tuschinsky Amsterdam, 1 Mei. Voor een uitver kocht huis heeft Amsterdam in don nacht van 30 April op 1 Moi dc Nederlandscbe première beleefd van de film, welks roem aan de première reeds lang vooraf was ge gaan, Charles Chaplin's jongste schopping „Citylights Het Theater Tuschinsky bad van deze ge legenheid gebruik gemaakt, om iets nieuws te brengen wat in het buitenland reeds lang gebruik is, n.l. een nachtvoorstelling, waar toe burgemeester de Vlugt en hoofdcommis aaris Versteeg voor dozo eene maal wol wil lond bun toestemming hadden gegeven En zoo was het theater te ruim half twaalt leeggestroomd na de laatste voorstelling van hel dagelijKsch program, toen het zich op nieuw vulde met een eigenaardig gemengd publiok van belangstellenden in do film kunst en nieuwsgierigen naar het nieuwtje van Q<jn nachtvoorstelling. De stemming was dan ook al dadelijk anders dan gewoonlijk wat wel hael sterk tot uiting kwam bij hot vertoonen van het journaal waarbij koning Alfonso's aankomst to Marseille begroet word met luid applaus en gefluit, dat elkaar om beurten overstemde. De lieer Tuschinsky houdt van ♦igenaardigo variaties. Een expo rimenteel en zeer goed geslaagd gelu«ds- lilmpje van Oskar Fischinger werd afgewis seld door een Ara»rikaunsche klucht van zeer laag gehalte, en twoo geestige F ranse ha chansonniers werden opgevolgd door een variélonumrner, waarvan alle zin ons ont ging. Aangekondigd werd. dat na afloop van de voorstelling lot vior uur hot cabaret geopend was. En zoo Uregen wij na de pauze, tusschen variété en cabarot Chaplin's Cily Lights Is dit misschien dc< juisto 9feor voor Cha plin De uitbundige en hartelijke lach om de dwaze vondsten was er weer vondsten, dio na alles wat wij van Chaplin gezien bob ben, weer nieuw en frisch waren En tus schen deze*lach de gespannen stilto van ont roering als Chaplin, de grappenmaker op oens weer was Charly, do eenzame mensch, de miskende en dc verlatene, dc eeuwig zwervendo. Stil van ontroering was do zaal toen het gordijn voor het witte scherm dichtviel In de vestibule werd aangekondigd Cabarot tot vier uur geopend. AANRIJDING. R u u r 1 o, 1 Mei. fie landbouwer D. uit lïuurlo, fietsende op den weg van Ruurlo naar Horn, stak plotseling zonder richting rtan te geven naar links den weg over. Hij werd door een hem achterop rijdende auto, bestuurd door den heer W. uit Vorden, ge grepen. Dc ongelukkige ia roet een ernstige -chedelfractuur in een nabij gelegen woning binnengedragen. De heer W. had nog ge tracht door sterk remroon een aanrijding '.o vermijden, doch zonder resultaat, GROOTE BRAND TE HEERENVEEN. H cc ren veen, 1 Mei. Te Bontebok bij Heeienveen is hedennacht do kapitale boe- cribehuizing, bewoond door M. Fijunan mi toobehoorende aan mevrouw H. ogevecn to Leeuwarden, afgebrand Negenentwintig koeien en één stier kwa men in de vlammen om. Muis cn inboedel naren verzekerd. „HR. MS. VAN GALEN". Blijkens bij hot departement van deferi- ie ontvangen telegram is Hr. M. Torpedo jager ..Van Galen" 29 April van Mombassa \ortrokkcn met bestemming Colombo. Open brief van dr. Hei/ermans Dr. L. Heyormans heeft ecu open brief gezonden aan den .Minister van Binnen- Iandscho Zaken en den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid over het lot van de gewonden bij auto-ongolukkrn. Do tekst van den brief is in Hot Volk verschonen. Na te hebben uiteongezat hoe do gewon den dikwijle goruimen tijd zonder medische hulp in regon on wind blijven liggen ora ten slotte dan nog in een gewor^ auto ver- voord te worden, gaat dr. Heyormans alf volgt voort; Want op het platteland, ia kleinere ge- meenten, komt goon hulp opdagen: de poli- tie. burgemeester, houden zich afzijdig. Hebben do auloritoiien dan goen men- schelljk gevoelt Dit is onden-tbaar, want bij de ruwsten naturen, zelfs bij hen, die tegon geen a-sociale handolingen opzien, leeft do drang tot helpen in dergelijke go- vallen Waarom dit alles? Omdat de oudo Ar menwet voorschrijft, dat de gemeontc de zorg heoft voor de verpleging van den hulpbohoevonde, daar, waar deze zich bevindt op het oogenblik van zijn ziek worden, van het ongeval. De klcino ge meenten, liggend aan de groolo verbin dingswegen, worden geruïneerd, wanneer zij de maandenlang durende ziekenhui»- behandeling van gewondon moeten bekos tigen. Zij kunnen dit niet dragen, zijn ge- dwongen struisvogelpolitiek te voeren en zion in den voorbijkomendo automobilist, die zich over den gewonde ontfermt, een reddende ongel, want nu hebben zij geen last gogovon tot het vervoeren van don ge wonde en kunnen niet aansprakolijk ge steld worden voor de kosten Excellenties, ik richt mij tot u beiden: do zaak is er zoowol een van gemeen tcpo- liliok, van Armenwet, als van organisatie van de gezondshe.idszorg. Haarlemme-Iio- de hooft zich ai tot de regeering gewend om wijziging der Armenwet, om subsidie. Vergeefs. Ik kan en mag toch niet bij t> veronderstellen gemis aan fantasie of me- dodoogen met hen. die zwaar gewond, vaak stervend, neergesraakt zijn op don harden grond. Ik .Taag Uwen Excellenties om een daad. Do moest afdoende is do installing ven distrlcts-gozondheldsdiensten, die uit zoo velorlei oogpunt noodzakelijk zijn on waardoor èn hot transport én de verple ging kan worden geregeld. Dit is meer een vraagstuk van organisatie dan van geld. Ik vraag Uwen Excellenties spoed te ma ken het gaat om menschonlovens en als eersten maatregel do kleinere gemeen ten te subsidieeren- Dan zal bij toover- slag de hulpvaardigheid lerugkieren. Ik vraag u dit alles in naam van don jammer, die uit dit sollen met gewonden voorkomt. Roodo Krul6 en Oranje Kruis kunnen hier niet helpen Het zwaartepunt ligt bij de verplegingskosten der gewonden. GIJ moet er voor zorgen, dot het niet moer voorkomt, dat een ziekenauto van een grooto gemeente leeg weggestuurd werd door do autoriteiten van ccn kleinere ge meente en een man met vorbrljzeido borst kas onverzorgd achter moest laten, niet tegenstaande verbitterdo protesten van den plaatselijken arts. Bouclé karpetten 2x3 Meter de beste kwaliteit. Speciale prijs f 37.50. ..Kan ik mevrouw spraken? „Ik ben mevrouw." „O, dat verandert-" (London Opinion)-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6