AHEDSFOORTSCH DAGBLAD „FRANKRIJK WIL DEN VREDE" Maandag 4 Mei 1931 .DE EEMLANDER- 29e Jaargang No. 259 MINISTER LAVAL HOUDT EEN GROOTE REDE DE VLOOTBESPREKINGEN OP HET DOODE PUNT Parketvloeren WAS van BRUIJNZEEL, Zaandam A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 ITALIË EN DE VL00T- PLANNEN Scherpe kritiek op de douanemnie „Ongepast en voorbarig initiatief" Par ij s, 4 M e i. (IT.N.) Minister-presi dent Laval heeft gisteren een rede gehou den, waarin hij zoowel de binnen- als de buitënlandscho politiek besprak. Hij wees er op, dat Frankrijk steeds bezield is ge weest van den wil om den vrede te hand haven. Frankrijk wenscht onder eerbiedi ging van de verdragen den vrede en een politiek van een internationale goede ver standhouding en van economische samen werking. Het Fransche parlement heeft deze politiek herhaaldelijk met grootc meer derheid goedgekeurd. Des te meer is het Fransche volk door een gebeurtenis, die zich onlangsheeft voorgedaan (hiermede wordt natuurlijk het Duitsch Oostenrijksche plan voor een tol-unie bedoeld) en die niet gerechtvaardigd noch verklaard kan wor den uit de houding van Frankrijk, opge schrikt en met diepgaande gevoelens van bitterheid vervuld. Frankrijk kan dit plan noch om de bedoeling noch wegens de on verwachte en plotselinge bekendmaking daarvan goedkeuren en daardoor is een storing in de internationale betrekkingen veroorzaakt. Minister Briand heeft do groo- te lijnen voor een politiek van internatio naal overleg getrokken en vastgesteld. Do politiek van Briand is zeer wel vereenig- baar met de souvereine toepassing van de middelen tot verdediging, welke Frankrijk ter beschikking staan. Ten einde de politiek van vredelievende samenwerking te kun nen voortzetten en te kunnen behouden, is hel noodig, dat misverstanden, als thans zijn opgetreden, niet blijven bestaan en het duidelijk te maken, dat dergelijke hande lingen niet kunnen worden geduld. Frank rijk wil den vrede, doch deze moet opge bouwd worden op de eerbiediging van de verdragen. Men moet ongetwijfeld voorzichtig zijn en het economische leven mag niet Ge stoord worden door een ongepast of voor barig initiatief. Als de volken, die thans nog verontrust zijn, den weg van interna tionale samenwerking opgaan, zal het ge voel van vertrouwen en van veiligheid toe nemen. Zekere operaties voor het vcrleenen van financieele hulp kunnen deze noodza kelijke politiek slechts bevorderen en be spoedigen. Frankrijk heeft te Gcnève nooit verzuimd zijn plicht te doen en zal dit ook in de toekomst niet verzuimen Het wil een program van economische actie in overwe ging geven, waarbij alle landen zich kun nen aansluiten. Laval hoopte, dat men het over dit programma eens zal worden. He den ten dage kan men niet meer volstaan met een prestige en paradepolitiek. Solide onderhandelingen zijn noodig en nieuwe formules moeten tot een nieuwe politiek velerlei gebied leiden, een politiek voor de voortbrengselen van den landbouw, een graan-i een petroleum-, een kolen-, een staal- en een algemeene economische r tiek. Dit zal niet gemakkelijk zijn. want iedere natie moet haar eigen belangen ver dedigen on aan den anderen kan deelne men aan een algemeene entente. Daarvan hangt de vrede van de volken af. De organisatie van een nieu we wereld. De „tooverformulc" veiligheid, arbitrage en beperking van de bewapening beteekent de organisatie van een nieuwe wereld. Deze nieuwe wereld kan slechts verwezenlijkt worden, als eerst de materieele belangen met elkaar in overeenstemming zijn ge bracht. Zoolang er millioenen werkloozcn en menschen, die in ellende verkeeren, z i zal de vrede onzeker en de oude bescha ving aan alle gevaren blootgesteld zijn. De Fransche pers boordeelt de rede van den minister-president, algemeen gunstig. De Echo de Paris prijst het in Laval, dat hij den moed heeft gehad duidelijk te zeg gen, dat de vrede nog onzeker is en op he» belang van de eerbiediging van de verdra gen te wijzen. De radicale Ere Nouvelle ver klaart, dat de minister president het belang van den staat boven dat der partijen heeft gesteld. Duitsch verweer tegen La val's aanvallen. De rede van den Franschen minister-pre sident is reeds aanstonds voorzien van een blijkbaar geïnspireerde commentaar, waar in gezegd wordt, dat men te Berlijn niet kan begrijpen, hoe Laval in de Duitsch- Oostenrijksche plannen voor een tol-unie een storing van de internationale betrek kingen kan zien, daar deze plannen, zooals reeds herhaaldelijk is betoogd, geheel in overeenstemming met de bestaande verdra gen en overeenkomsten zijn. In Frankrijk kan slechts ontstemming heerschen over het feit, dat Duitschland en Oostenrijk be sloten hebben zelfstandig hun eigen weg te willen gaan om den moeilijken econo- mischen toestand te overwinnen. Het was noodig eindelijk het gebied der theoretische MINISTER LAVAL overwegingen over de mogelijkheden van oen reorganisatie van Europa te verlaten en snel praclische maatregelen te treffen. Slechts naar dit doel streeft het Duitsch- Oostenrijksche plan, dat ten volle in den geest van Briands Europa-politiek is opge steld en een economische entente is, waar toe, zooals herhaaldelijk werd verklaard, ook andere staten kunnen toetreden. Overi gens is men te Berlijn voldaan over de aankondiging, dat Frankrijk in positieven zin wil meewerken aan den wederopbouw van Europa, hoewel het door Laval aange kondigde plan nog te algemeen is, om zich daarover reeds thans een oordeel te kunnen vormen. Spoedige hervatting niet waan schijnlijk In Fransche politieke kringen stelt men zal, aldus aen bericht uit Parijs op het oogenblik niets voor van een hervatting der vlootbesprekingen, doch men acht het drin gend gcwenscht, dat eerst te Genève een per soonlijke meeningsuitwisseling zal plaats hebben tusschen de vertegenwoordigers van de drie betrokken staten. De noodzakelijk heid daarvan meent men te kunnen aan- toonen door het feit, dat de onderhandelin gen in de eerste plaats geen betrekking hebben op technische vraagstukken, doch een meer politiek karakter dragen, voorna melijk wat betreft de pariteit tusschen de Italiaansche en Fransche vloten. Na het verzenden van het Fransche ant woord zal Massigli nog eens voor korten tijd naar Londen gaan om zich op de hoog te te stellen van den indruk van het ant woord in Engelsche en Italiaansche con ferentiekringen. Het Italiaansche antwoord. P a r ij s4 Mei. (V. D.) Het Italiaansche antwoord op de Fransche nota inzake de' vioolonderhandelingen is Zondagavond door het Italiaansche gezantschap te Parijs ont vangen. Hedenochtend zal het Italiaansche ant woord op den Quai d'Orsay worden over handigd. De Fransche ministerraad komt Dinsdag op het Elysëe bijeen om den toe stand te bespreken. benzinevaten. Do brandweer is uitgerukt met zeven wagens en een ziekenauto. Vast is komen te staan, dat geen men- schenlevens zijn te betreuren. De bekende wielrenner en vroegere wereldkampioen Walter Ruett, heeft bij de blusschingswerk- zaamheden brandwonden opgeloopcn. Het is als een groot geluk te beschouwen, dat de baan bij het uitbreken van den brand geheel verlaten is geweest. Indien er wedstrijden zouden hebben plaats gehad, zouden de gevolgen ongetwijfeld niet te overzien zijn geweest. De baan is voor meer dan de helft ver nield. De blusschingswerkzaamheden der brandweer duurden ongeveer twee uren. De schade wordt slechts ten deele door verzekering gedekt. HEVIGE BRAND. Twee dooden. Darmstadt, 4 Mei. (V. D.) In den nacht van Zondag op Maandag heeft in Reiclielsheim in Odenwald een hevige brand gewoed, waarbij twee personen zijn omge komen. De brand woedde in een schoolge bouw, in de bovenverdieping waarvan de vroegere rector, die 76 jaar is, met zijn vrouw woonde. Toen de vrijwillige brand weer verscheen, vond men den ouden man en het dienstmeisje gestikt in bed. De vrouw had ernstige brandwonden opgeloo- pen en men vreest voor haar leven. BRUTALE ROOFOVERVAL. B e r 1 ij n, 4 Mei. (V.D.) Een drieste roof overval heeft Maandagmorgen tegen 9 uur plaats gehad op een 19-jarige beambte van de juwaliersfirma S. A. Heijmann te Ber lijn. Het jonge meisje had opdracht gekre gen uit de particuliere woning van een di recteur der zaak in de Friedrichstrasse ju- weelen te halen en in d3 zaak te brengen. In de benedenverdieping van de particulie re woning werd het jonge meisje door twee onbekende mannen overvallen, gewurgd en neergeslagen. Een kistje met juweelen ter waarde van ongeveer 10.000 mark werd haar ontroofd. De roovers zijn spoorloos verdwe nen in een op hen wachtende auto. ONTPLOFFING OP EEN WIELERBAAN. Geen menschenlevens te be treuren, B e r 1 ij n, 3 Mei. (V,D.) Tegen vier uur hedenmiddag heeft op de Ruett-Arena, een vrij groote wielerbaan, een ernstige ont ploffing plaats gehad. Binnen enkele minu ten stond de baan in lichter laaie. De ont ploffing-is vermoedelijk ontstaan in eenige Voor Amersfoort bij: TEL. 217 De nota te Parijs oven handigd P a r ij s, 4 Me. (V.D.) De Italiaansche nota van antwoord inzake de VlootkwestiP is hedenochtend door den Italiaanschen ambassadeur overhandigd en wordt thans door de deskundigen bestudeerd. Naar in politieke kringen verluidt, zou Frankrijk voornemens zijn, zoowel te Lon den als te Rome nieuwe tegenvoorstellen te doen. Men is echter algemeen van mee ning, dat do Fransche regeering in haar antwoord in hoofdzaak bij haar oorspron kelijke zienswijze zal persisteeren. Te Londen nog niet ontvangen. Tot hedenmiddag laat was het Italiaan sche antwoord op de Fransche en Engel sche vloot-voorstellen hier nog niet over handigd. De Italiaansche ambassade heeft medegedeeld, dat de nota van antwoord waarschijnlijk eerst morgenochtend zal worden overhandigd. DE OOSTENRIJKSCH-HONGAARSCHE ONDERHANDELINGEN. Op alle punten overeenstem ming bereikt. Boedapest, 4 Mei. (V.D.) Het einde van de Hongaarsch-Oostenrijksche econo mische onderhandelingen is spoedig te ver wachten. Op alle punten is overeenstem ming bereikt. Het nieuwe verdrag treedt oj. 1 Juni in werking. De onderhandelingen van Hongarije met Duitschland zullen nog deze maand begin en. De onderhandelingen met Tsjecho-SIo- vvakije, die op 1 Mei hervat zijn, hebber, lot dusverre nog geen resultaat gehad. FELLE BOTSING TUSSCHEN TWEE BEDOEïNENSTAMMEN. Parijs, 2 Mei. (H. N.) In Syrië is het tot een gevecht tusschen twee Bedoeïnenstam- men gekomen in de buurt van Damascus, waarbij tachtig man gedood werden. In het steppengebied van Syrië is den laatsten tijd 6lechts weinig regen gevallen, zoodat de kleine oasen dor geworden zijn en de stam men betir gebied opzoeken. Beide stammen waren dan ook naar een ander gebied ge trokken en betwistten elkaar het bezit van het terrein, waar zij zich bevonden. OVERSTROOMINGEN IN ZUIDELIJK KLEIN-AZIfi. Reeds vijl slachtoffers. Stamboel, 4 Mei. (V.D.) In de omge ving van Kestel, ongeveer 100 K.M. ten Noorden van de stad Adalia aan de golf van denzelfden naam, hebben overstroo mingen plaats gehad. Zeventien dorpen staan onder water. Tot nu toe zijn vijf doo den gemeld. IM WESTEN NICHTS NEUES. Er ging over d' aarde Een daav'rend gerucht Een kreet van ontzetting Geweldig, geducht, Toen Erich Remarque ons Het vreeslijke beeld Der volkerenkrijg gaf Waarin niets verheeld En niets overdreven Maar sober en klaar Aan ons werd getee'kend Het vvrcede gebaar Dat ieder deed gruwen Voor 't volk'rengevaar „lm Westen nichfs Neues" Toont duidelijk an Dat zelfs de „beschaving" Nog afslachten kan. In 't City-theater Ziet u wat u las Hoe vreeslijk de waarheid Der wreedheden was! Daar hoort u het schreien Als schrijnende klacht Daar voelt u het lijdon Der menschheid gebracht! Daar wordt u geplaatst in Deez' wsreldschen „hel „lm Westen nichts Neues" Op de Westsingel wèlü GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). DE REGEERINGSCRISIS IN BULGARIJE. Het kabinet-Liaptsef blijft. Sofia, 3 Mei. (V. DDe rcgcerings- crisis in Bulgarije is na besprekingen, die twee .weken in beslag hebben genomen, ver rassend snel geëindigd door de verklaring van Liaptsef, dat de koning het demissio naire kabinet in zijn vroegere samenstelling opdracht gegeven had tot het voortzetten der regeeringszaken. Do hardnekkigheid van alle partijen in den strijd om de machts verdeeling heeft den koning geen andere keuze gelaten. De politieke toestand is hierdoor echter noch opgehelderd, noch ver beterd. Men verwacht dan ook, dat de a.s. verkiezingen tot een scherpe strijd aanlei ding zullen geven. BLOEDIGE 1 MEI-VIERING OP CUBA. Londin, 2 Mei. (II. N) Bij de 1 Mei viering op Cuba zijn gisteren vier personen gedood en ongeveer 50 gewond Er werd een betooging gehouden, waarbij commu nistische vlaggen werden gedragen. Het kwam tot een botsing met de politie waar bij tusschen de politie en de hetoogers scho ten werden gewisseld. OP ZOEK NAAR DE VERMISTE EXPEDITIE. Stockholm, 2 Mei. (H. N.) Kapitein Ahrenberg is gisteravond om vijf minuten over acht te Reykjavik op IJsand geland en zal vanmorgen zijn vlucht naar Groenland voortzetten. De Engelsche regeering heeft twee groote vliegtuigen beschikbaar ge steld, die ev?neens aan de opsporing van de vermiste expeditie zullen deelnemen. DE OUDSTE VROUWELIJKE DOKTER OVERLEDEN. Londen, 4 Mei. (V.D) De oudste vrou welijke medicus ter wereld Mevr. Dr. Har riet Clisby is in den ouderdom van 100 jaar te Londen overleden. Zij had in 1865 haar examen aan de Universiteit te New- York afgelegd. Van hooren zeggen, liegt men vele. Naar het Engolsch van BERTA RUCK door Mr G. Keiler. 9 Hij haalde de schouders op, maar ver volgde toen: Bovendien heb ik elk raam en elk deurslot onderzocht. Niets was geforceerd, nits was verscheven. Bekijk nu eens die ra men. Dat raam met de ijzeren staven er voorHij schoof het raam open, dat hij twee dagen te voren had opengegooid, zoo dat hij op het kozijn de glazen gevangenis van den vlinder had kunnen verbrijzelen. Tot zoover zijn er dwarsstaven voor aan gebracht. Zij zijn niet aangeraakt. Niemand zou er, ook al was dat mogelijk, zich tus- schendoor hebben gewrongen zonder dat de L^litieagent op den hoek het bemerkt zou ^hebben. Wat de andere ramen De- treft Hij ging naar het raam, dat uitzicht gaf over de binnenplaats naar de overzijde van het gebouw. Maar de ruit was zoo ondoor zichtig, dat men niet had kunnen zeggen, of het matglas dan wel gewoon glas was. De werkvrouw, die het kantoor der firma Mackenzie en Moss schoon hield, was een half blinde, oude ziel, die niet meer deugde voor haar werk, maar erbarmelijk goed koop was. Zij had het spinrag op de ruiten stil laten zitten. Wil u zelve dit raam eens openen, juf frouw Curtis? Sheila voldeed aan dit verzoek, maar deed onmiddellijk een stap achteruit, van verbazing haar adem inhoudend. Plotseling waren alle electrische lichten ontstoken en bovendien nog een extra dozijn, waarvan zij de aanwezigheid zelfs niet vermoed had. Tegelijkertijd begon een bel ergens boven aan de zoldering zoo hevig te schellen, dat hooren en zien verging. Voor een inbreker niet veel kans op succes, zou ik meenen, merkte Farquhar droogjes op, terwijl hij op een knop in den muur drukte en een eind aan het rumoer maakte. U wist dus niet, dat dit kantoor afdoende tegen inbrekers beschermd is? Nog voor zij had kunnen antwoorden, strompelde de looper Harris, vanwege de haast die hij had moeten maken nog meer snuffelend dan gewoonlijk, het kantoor binnen. Hier is het ontvangbewijs, kapitein! Het is alles puik in orde, geloof ik. Kijk maar. Hier is het ontvangstbewijs, kapitein' prijkte er haar handteekening op: Sheila Curtis. Ja, 't is in orde. Ik wilde het papier alleen maar zien. Ik heb je verder niet noo- die, Harris, zei Darol Farquhar, goeden dag. Dag. mijnheer, zei de looper, echter niet verdwijnend zonder nog een nieuws gierigen blik op het knaone kantoormeisje te hebben geworpep U heeft het gezien, juffrouw Curtis; wat kan u daarop zeggen? Ik geef u mijn woord van eer, ant woordde Sheila, dat ik absoluut niets weet omtrent de verdwijning der parels. Voor haar beteekende haar woord van eer hetzelfde als voor een man. Maar voor den man wien zij het gaf beteekende het blijkbaar niets. Een blik op zijn gelaat deed haar trillen van verontwaardiging. Zou haar woord van eer niet aanvaard worden? Nog nooit was haar een dergelijke beleedi- ging aangedaan. Zou inderdaad die hoog hartige, norsche man, die daar tegen zijn brandkast geleund stond, haar woord in twijfel trekken? Zij was niet in staat lot een oneerlijkheid, maar op dat oogenblik gevoelde zij neiging tot een moord. U gelooft rnij niet? De parels zijn verdwenen. Er bestaat geen enkel ander bewijs, dat ze hier ge weest zijn, dan uw eigen handteekening. U moet toegeven, dat dit zeer verdacht lijkt, dat er voldoende aanwijzingen zijn voor een verder onderzoek. Juffrouw Curtis, ik weet niets omtrent u, uw levensomstandig heden, ik ken uw familie niet... IJskoud antwoordde zij: Ik heb alleen een getrouwde zuster in Indië. Mag ik u vragen of uw salaris uw eenige bron van inkomsten is? Ja, rr.ijnheer. Een oogenblik stilte. Toen kwam er plot seling een verandering in den toon van zijn stem. Het was alsof hij een bede tot haar richtte. Kom, juffrouw, zeg me nu liever, waar de parels zijn verborgen, zei hij op drin genden toon, en er klonk iets in zijn stem dat herinnerde aan de vriendelijke wijze waarop hij haar verzocht had hem dat on gelukkige pressepapier te geven. Het zou toch wel zoo verstandig zijn om te bekennen, dan kunnen we zien hoe we de zaak verder in orde brengen. Met het hoofd in den nek keek zij hem aan, en alsof hij haar de ernstigste belee- diging had aangedaan inplaats van haar een edelmoedigen raad te geven ten einde zich uit do moeilijkheid te redden, zeide zij- Bekennen? Wat zou ik moeten beken nen? Ik heb u toch mijn woord van eer gegeven? Begrijp me goed. Ondanks zijn bar- schen toon klonk uit zijn stem duidelijk genoeg, hoe ellendig hij zich over het on aangename geval gevoelde. In haar toorn was Sheila daar echter op het oogenblik niet toe in staat. Begrijpt u zelve niet, wat mij te doen staat? Ik denk, dat u de politie zult moeten roepen. Natuurlijk begrijp ik dat best, ver volgde Sheila. Zij werd daarbij bleek, niet van angst maar van toorn Zij gevoelde zich Bekennen, wat zou ik moeten bekennen. zelfs volstrekt niet bevreesd, ook al zond die kerel heel Scotland Yard op haar af! Wat zouden ze te haren nadeele kunnen ontdekken. Hij was daarentegen tot in het diepst van zijn ziel overtuigd, dat zij genoeg zouden vinden, eigenlijk wel te veel. Tijdens het onderzoek zou de politie recht hebben al lerlei voor haar onaangename dingen te doen. Hij was overtuigd, dat zij dit heel goed wist. Toch klonk haar stem volkomen kalm, toen zij er op liet volgen wat hij een zeldzame brutaliteit vond: Zal ik er om telefoneeren, of wilt u 't doen? Darol Farquhar vond bijna, dat hij voor een dergelijke onbeschaamdheid eigenlijk zijn hoed moest afnemen. Of begreep zij den toestand niet? Maar bij den hernel. meisje, weet ge dan niet wat dit beteekent? O jawel, ik weet dat dit beteekent dat u me achter de tralies laat zetten. HOOFDSTUK V Tralievrees. - Stille volgde op die woorden Terwijl beiden zwegen was het tikken van het polshorloge van Darol Farquhar zoo duidelijk te hooren als een hangklok. Laten wc van die stilte gebruik maken om den lezer te doen begrijpen wat Sheila's laatste woorden voor Farquhar beteeken den. IWordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5