AM ERSFOORTSCH DAGBLAD Y Donderdag 7 Mei 1931 „DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 2 6 TWEEDE BLAD DUITSCHE SPOORWEG ONTVANGSTEN Grootendeels gedekt door bezuinigingen ALLEEN IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. DE LEGERS VAN DE KLEINE ENTENTE DE MOORDAANSLAG OP GLAESER ENGELAND WENSCHT TE ONTWAPENEN MELLON BELICHT DE WERELDCRISIS De minister tegen schrapping der schulden Een achteruigang van 7S3.5 mih Hoen in het afgeloopen jaar B e r 1 ij n 5 M e i. (H. N.) Het verslag van de Duitsche rijksspoorwegen over 1930 is thans verschenen. Daaruit blijkt, dal «Ie ontvangsten over het afgeloopen jaar 783.5 millioen ten achter zijn gebleven bij die over 1920. De ontvangsten uit het reizigers- vervoer zijn met 5.46, die uit het goederen vervoer met 18.54 en de overige ontvang sten met 13.39 pet. bij 1929 ten achter geble ven. De directie wijst er op. dat deze ver mindering van de ontvangsten tot een be drag van 403.2 millioen gedekt is door be zuinigingen. liet personeel is thans terug gebracht tot den stand van het laatste iaar voor den oorlog. Voorts is fot dekking van de verminderde ontvangsten een reserve opgeofferd benevens het saldo van vroegere jaren ten bedrage van 198.9 millioen en ver der de post tot „vermindering van rijkscn» dieten", welke een bedrag van 183.6 mill'oen leverde. Deze laatste post was gevormd met bet oog op de credieten op langen termijn, welke het rijk aan de spoorwegen ter be schikking heeft gesteld tot uitvoering van bijzonder gewenschte werkzaamheden. Deze post en het saldo van vroegere jaren zullen thans in de balansen van de volgende jaren niet meer voorkomen, zoodat men hierin thans geen reserven meer heeft, zoodat al les nu zal afhangen van de verdere econo mische ontwikkeling in 1931. Wat deze ont wikkeling betreft, koestert de directie hoop, aangezien in April geen verdere verminde ring van het verkeer meer is ingetreden. Krachtige maatregelen tot bestrijding van de concurrentie wordt noodig geacht om de ontvangsten te doen stijgen. Voorts wordt gewezen op de tribuutverplichtingen, welke, aan de spoorwegen zijn opgelegd. De be lasting voor .de schadevergoeding komt in de balans voor met 660 mi 11 men mark. voorts zijn als politieke lastert te beschou wen het dividend op de 500 millioen mark preferente aandeelen, waarvoor 35 millioen vereischt wordt, voorts de verkeersbelas ting, die in de balans met 289 millioen mark voorkomt, de hoogpre pensioenlasten tot een bedrag van 226 millioen mark, voorts de kosten, die in verband met de nieuwe grenzen zijn gemankt enz. De poli tieke lasten worden in totaal op 1228 mil lioen mark berekend. BOTSINGEN TUSSCHEN COMMUNISTEN EN NAT.-SOCIALISTEN. Duisburg-Hamborn. 5 Mei (V.D.) Hedenavond hadden hier in de Goebcn- strassc botsingen plaats tusschen nat.-snc- en communisten, in den loop waarvan in totaal tien personen gewond werden, onder wie één levensgevaarlijk. Hel overvalcom- mando moest herhaaldelijk ingrijpen en 6laagde er ten slotte in de orde te herstel len. ARGENTIJNSCHE ROOVERS IN ACTIE. Een overval op klaarlichten dag. B u e n o s-A ires, 6 Mei. (V.D.) Na een langdurige rustperiode heeft, naar de t'rensa meldt, de anarchistenbende San Giovan- :n Amersfoort koopen persoonlijk alle vischsuv»rttn in de Ftiiksvisohhallen te IJmuiden. U Is dus steed.- verzeker) van de billijkste prijzen en de nood/akelilka kwaliteit.- mntrAlel Thuisbezorgen zomer vnrhooging Alléén; Utr.straat i0 Tel. 92 - Amerstoor» Hoofdkantoor IJmuiden Opgericht 1 Kiel 190 Steeds voorhanden: Tarbot. Tong. Kabeljauw. Schelvlscl. Schol Iïot enz. Vfsi licnnscrvcn. Wanne Crouuetten ei Vischkoekjos. Heerlijke gebakken Visch. gemarineerd- Haring Itolmops ni, die drie maanden geleden door tereent stelling van haar leider en eenige loden vooi een deel onschadelijk was gemaakt, weel een overval gedaan. Op klaarlichten dag werd in het centrum der stad een kassier van een transportonderneming overvallen, neer geschoten en van 20.000 posos bero >fd: daarop vluchtten de daders in verschillend' richtingen. Bij do vervolging, die dadelijk werd inge zet en welke door verschillende wijken ging werden voortdurend schoten gewisseld. IDer bij werd een politieagent gedood en werden drie agenten gewond. Eén der bandieten werd neergeschoten. De anderen, die ich achter auto's en materiaal voor wegenaan bouw baricadeerden, konden tenslotte ont komen. Geheel onder Franschen invloed Rome, 5 Mei (H.N.) Aan het Italiaan sche parlement is oen rapport overgelegd over de sterkte van de legers der kleine en lente, waarin er op gewezen wordt, dat dt legers van Tsjccho Slowakije, Zuid-Slavié en Roemenie evenals dat van Polen nni form uitgerust en opgeleid zijn. met hel doöi ten allen hide een samenwerking met het Fransche leger mogelijk te maken. Over de militaire lei ling wordt geadvi seerd door honge Fransche officieren, ter wijl aan den anderen kant talrijke officie ren uit de Zuid llostelijke staten cursussen aan de Fransche k'rinrssc holen volgen en de Fransche militaire oefeningen meemaken. Verder wijst hot rapport »-r op. dat de be wapening, munitie enz voor de legers der kleine entente uniform geleverd wordt dooi de Fransche firma Schneid'-r-C.reuzot. die reeds de bew.aponinesinduatrie in Tsjecho Slowakije controleert en thans nok groote wapenfabrieken in Roemenie en Zuid-Slavië wil oprichten. OPHEFFING VAN HET ALCOHOL VERBOD IN FINLAND? Helsingfors, 5 Mei. (V.D) De presi dent der Finsche republiek ontving heden een adres van 118.000 vrouwen, die ophef fing vragen van het drankverbod. De leid ster van d? delegatie sprak de hoop uit, dat Finland zoo spoedig mogelijk zal worden vrijgemaakt van den dwang, die het gevolg is van het alcoholverbod. KRYLENKO VOX-v«COMMISSARIS VAN JUSTITIE. M 06 kou, 5 Mei (V.D.) Krylenko ie be noemd tot volkscommissaris van justitie. In verhand hiermede is hij ontlast van zijn functies van O.M. De politie arresteert den dader Hamburg, 5 Mei. (H. N.) Het is de politic van Stade gelukt den fabrikant lonas, die, zooals gemeld, tc Malchow den justitie ambtenaar Glaser heeft vermoord, inet zijn medeplichtigen tc arresteeren. Zij trachtten met een moterboot naar het bui tenland le vluchten, doch gehrek aan ben zine dwong hen vanmiddag bij Abbonfleth in de buurt van Stade te landen. De twee medeplichtigen, Kaselitz en Joerss, gingen aan land om benzine le koopen. De politie had echter van de aanwezigheid van de motorboot op dc PR be kennis gekregen en alle politiestations gealarmeerd. Toen nu de twee medeplichtigen aan land waren ge gaan. organiseerden de gendarmes een drijfjacht en slaagden er in hen te arrestee ren. Spoedig daarop werd ook de motor boot ontdekt, die bij een plantsoen aan den oever lag, zoodat ook Jonas en zijn vrouw in hechtenis konden worden genomen. Het heele gezelschap is daarop naar het poll tiebureau van Stade overgebracht. Alles was voor de vlucht zorgvuldig voorbereid en aan boord bevond zich een groote hoe veelheid brood en geconserveerde levens middelen, zoodat het den eersten tijd niet noodig zou zijn geweest proviand in te slaan. DE KWESTIE-MOULIN. Adbaeslobetniylngen .an vreemde studentenorganisaties. De correspondent der N.R.C. te Brussel meldt: Hel actiecomité voor Jr. Léo Moulin heeft drie brieven ontvangen van de natio nale sludentenfederaties in Spanje, Ervge- and en Duitschland, waarbij deze organi sa tl es hare sympathie betuigen met de als gevolg van de arrestatie van dr. Moulin in het leven geroepen beweging De Engelsche studenten hebben het plan stappen te doen bij buitenlandsche zaken, teneinde bemid deling, ten bate van den door de fascisten gevangen gehnu Ion Brusseischen leeraar en studentenleider, Ie bewerken. Anderzijds wordt echter bekend gemaakt, dat de voorzitter der federatie van Bel gische katholieke studenten aan de Itnlinnn sche fascistische pers een communiqué heeft bezorgd, waarin hij verklaart, dat de dóór hem gepresideerde federatie de actie voor dr Moulin afkeurt Deze praeses, die te Rome blijkt te zijn geweest, zou deze ver klaring mondeling aan Mussolini hebben herhaaid. Zijn houding wordt evenwel, ook m katholieke kringen alhier, vrijwel alge meen gelaakt. Besprekingen tusschen de partijleiders Londen, C Mei (V. D.) Teneinde na tionale eenheid tc verzekeren in de Britsche politiek ten opzichte van het groote inter nationale vraagstuk der ontwapening zijn pcnigen tijd geleden besprekingen begon nen over dit onderwerp, welk* besprekin gen nog voortduren, tusschen de leiders der regecring, de conservatieven en de liberalen. De ontwapening wordt door alle partijen erkend als het belangrijkste internationale vraagstuk van de huidige generatie en al gemeen bestaat de vvensch, dat de moge lijklieid, dat het een parlijzaak wordt, moet worden vermeden Er wordt aan herinnerd, dat ook aan de Indische ronde tafelconferentie alle poli tieke partijen vertegenwoordigd waren in de Britsche parlementaire delegatie. DE EXTERRITORIALE RECHTEN IN CHINA. Londen, 5 Mei. (V. D.) De minister van buitenlandsche zaken. Arthur Hender son. zal waarschijnlijk morgen in het La gerhuis een verklaring afleggen over de ex territorialiteit in China. Tot nu toe is te I.onden geen officieele bevestiging ontvan gen van het afbreken der Encelsch-Chinee- sche onderhandelingen inzake de opheffing der exterritorialiteit. Men hoopt nog altijd, dat men o\cr het doode punt zal heen komen en dat een oplossing zal worden ver kregen. 10 MEB MOEDERDAG Mcedortaartjes vanaf f 1.25. leis nieuws. Bitter zoete Roomtruffels. Versterking van de koopkracht een noodzaak New York, 6 Mei (H.N.) Mellon, de minister van de Amerikaansche schatkist, heeft in een rede over de economische wo- reldcrisis verklaard, dat versterking van ie koopkracht het beste middel tot bestrij ding van de crisis is Hij deelt In dit op zicht de opvatting van den Dultschen ge delegeerde op het congres van de Interna tionale Kamer van Koophandel, oud-minis ter Hamm. De tegenwoordige crisis is zoo ernstig, dat zij door regeringsmaatregelen alleen niet overwonnen kan worden Gok is het niet mogelijk de crisis in de ver schillende landen met dezelfde middelen tc bestrijden Teneinde de koopkracht te handhaven, streven de Verecnigde Staten er naar om de loonen zooveel mogelijk op het oude peil te handhaven en do prilzen en de productiekosten (p verlagen De te genwoordige crisis leent zich niet voor het loon van gevaarlijke proefnemingen. Men moet trachten nieuwe of nog onontwikkel de afzetmarkten te vin Ion om nan do ar beiders en het nersoneel voldoenden arbeid te verschaffen. Mellon verklaarde nog maals met nadruk, dat dc Amerikaanscho regecring tegen het schrappen van de oor- logsschuldcn i6. welk standpunt gisteren ook door den voorzitter van de Amerikaan sche nfdeeling der Internationale Kamer van Koophandel was verdedigd. Deze ver klaarde echter ook. Jat iedereen inziet, dat door de tegenwoordige laling van de prij zen de schadcvergoediiigslaston van Duitschland belangrijk zijn verhoogd, zoo dat de Amerikaansche zakenwereld Duitsch land ten volle kan begrijpen, indien het een moratorium zou verlangen. DE MOORD OP DEN WISSELLOOPER. Verzwarende omstandigheden voor Ernsl Rhoin. Berlijn, 5 Mei (V D. De crimineele po litie heeft een uitgebreid onderzoek inge steld naar den metselaar Ernst Ithein. die verdacht wordt van den moord op den wis- sellooper. Een bevel tot aanhouding is ge publiceerd. Niet alleen het feit, dat op de plaats van den moord een met bloed be vlekte boord van Rhoin ts achtergelaten wijst er op. dat deze de dader moet zijn. maar ook een ander spoor leidde tot het zelfde doel. Op den avond van den moord heeft de vroegere verloofde van Rhein hem aan een halte te Charlottenburg ontmoet, waarbij zij bloedsporen heefi waargenomen op zijn recnterslaap en op zijn rechter wang Daarbij komt nog. dat de dader een naamkaartje heeft achtcrg» laten, w aarop Krich Wiechl, afkomstig uil Weenen. ver meid stond. Tijdens het onderzoek in de woning van Rhein vond men talrijke brie ven van Wiechl aan de jongere zuster van Rhein. De dader was sedert het vorige jaar werkloos. PATROON TE VROEG ONTPLOFT. Twee dooden, vijftion gewondon. Athene, 6 Mei. (V. D) Bij den aanleg van den spoorweg van Kalampaka naar Verria is een patroon te vroeg ontploft. Twee arbeiders werden gedood en vijf ge wond, van wie een aantal ernstig. De doo den zijn onherkenbaar verminkt. DE MOORD TE DÜSSELDORF OPGEHELDERD. Düsseldorf, 6 Mei. (V. D) Naar do politie mededeelt, is de moord op het 21- jarige meisje Pickelmnnn, dat Dinsdag in een sloot te Düsseldorf Ratli werd gevon den. nog in den afgeloopen nacht, opgehel derd. De politio heeft een slagersknecht Palm gearresteerd, dien men nog Maan dagavond laat met het vermoorde meisje heeft gezien. Na een urenlang verhoor heeft Palm. die door een aantal getuigen ernstig werd bezwaard, den moord bekend. Hij had getracht het meisje te overweldigen en beeft haar, toen zij weigerde gewurgd on daarna in dc sloot geworpen. DUITSCHER IN FRANKRIJK GEARRESTEERD. P a r Ij s6 Mei. (V. D Dc Fransche po litie heeft te Montpellier eec Duitscher ge arresteerd, genaamd Joseph Wald, die zich zonder middelen van bestaan in dc stad ophield. Hij heeft vroeger bij het Franscho vreemdelingenlegioen gediend en zou in het bezit zijn geweest van oen eerste klas foto toestel, dat hem on 21 April door een Duit sche firma zou zijn gezonden. Dc platen \an het toestel zijn eveneens in beslag ge- •nomen. „DIE ROTE FAHNE" VERBODEN. Berlijn, 6 Mel. (H.N.) Do president van politie van Berlijn heeft op grond van de wet tot bescherming van de republiek en de noodverordening van den rijkspresident hc-t blad „Die Rote Fahnc" voor 14 dagen, tot 21 Mei, verboden. Matig is alleen hij, die van het goede niet te veel gebruikt en van liet slechte niets. SENECA. wde/ujï Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 31 Die overpeinzing wakkerde den toorn van het meisje opnieuw aan en met verdubbel den spoed snelde zij naar het Tehuis voor Jonge Dames m betrekking Maar nog vórtr zij dat had bereikt was de reactie bij haar ingetreden en had zij zich afgevraagd Wat moei Ik nu beginnen? De kilheid der werkelijkheid bracht haar weer tot het alledaagsche leven terug en zij vroeg zich af: Ja, wat moet ik nu be ginnen? Ik korn op tijd voor den lunch in het „Kattcnhok" (zooals zij haar voortreffe lijk kosthuis had gedoopt). Maar wat. als de lunch is afgeloopen? Hoe zal ik later mtin lunch kunnen betalen? Hoe kom >k aati een ander baantje? En naar mate de gedachten steeds snel ler door haar hoofd spookten, vertraagden zich haar schreden. Het waren wel be nauwde gedachten, die haar vervulden Hier sta ik, op straat gezet zonder eenig getuigschrift-' Ik ben onder verdenking. Maar daar blijft het niet bij' Die lui zullen natuurlijk wel zorgen, dat het gebeurde ook op andere kantoren bekend raakt. Die Jonge Kei is juist een kerel om rnij te laten filceren Onwillekeurig keek zij eens om. doch bemerkte niets verdachts Het ligt voor üp hand, dal hij mij heeft laten gaan te kunnen uitvinden waarheen ik ga Daar had ik zoo gauw niet aan gedacht Natuurlijk heeft hij mij daarom niet vast gehouden Hij wil te weten komen waar mijn medeplichtigen zitten Knap van hem als hij daar achler komt! Maar wat moei ik intusschcn beginnen, als ik zelfs geen medeplichtigen heb, bij wie ik mij kan ver schuilen. In sombere gepeinzen stak zij de,straat over. Als ik maar in staat was uit het lan1 te vluchten! Als ik me goed herinner, meerit men dat juweelenroovers dat doorgaans doen Wat zou het heerlijk zijn uit Londen weg te zijn. Engeland den rug toe te kce- ren, een hoop zeewater te doen golven tus schen mij en de plok waar dit alles is ge beurd! Toch wel jammer, dat ik niet naar Chloe kan gaan Chloe was de getrouwdp zuster in ïndië Maar daar valt niet aan te denkon Het zou weken duren eer Chloe mijn brirf kreeg cn bovendien gaat zij zoo geheel in in haar zuigeling, dal zij vrijwel geen be langstelling heeft voor wat anderen over komt. Dat is de schaduwzijde van getrouw de zusters te hebben Een telegram zou iT; niet kunnen betalen, ook al zou het doen lijk zijn zoo'n historie te seinen. Zou ik dan moeten telegrafeeren: Sheila weggejaagd wcgcn3 diefstal van parels? Chloe zou don ken, dat ik gek was geworden en zij zou per ommegaand telegram aan een of an der krankzinnigengesticht opdragen mij in de gaten te houden en desnoods op te ber gen. Het zou waarlijk nog zoo kwaad niet zijn geweest als die kerel van een Far quhar de politie er bij had gehaald cn mij naar de gevangenis had laten brengen Het sinistere woord gevangenis zeide aan Sheila niet hetzelfde als aan Jen man met dc tralievrces Want om met dergelijken af schuw behept te zijn, moet men er dc er varing van hebben. In tusschen had zij reeds ervaring wat het beteckende een baantje te zoeken Dat was al vervelend genoeg, ook al had zij op de gebruikelijke vragen niet be hoeven te antwoorden, wat zij thans als de volle waarheid zou 'villen zeggön, zou moe ten ophichten: „ik heb mijn vorige betrek king op staanden voet moeten verlaten, om dat een kostbaar parelsnoer, dat aan mij was toevertrouwd, verdwenen was en mijn patroon meende, dat ik daarvoor verant woordelijk \vas te stellen Er was trouwens niemand anders, die het had kunnen weg nemen. Ik kan u niet mcdedeelen, waarom er geen onderzoek tegen mij is geopend, of het moest zijn, dat men mij vrij spel wilde geven, waardoor men hoopte nieuwe be wij zen tegen mij te verkrijgen. Vermoedelijk heeft men mij op vrije voeten gelaten in de verbeelding, dat zij aldus de toedracht der zaak tot klaarheid kunnen brengen Onge twijfeld zal u. wanneer u zich wendt tot mijn vroegere patroons, de firma Mackenzie en Moss, van haar Wel de hcele geschiede nis vernemen In het diep gevoel van haar onschuld vond Sheila, dat de zaak toch wel be lachelijk was. Maar er viel waarlijk niet te lachen' Dat gevoelde zij toch ook duidelijk en nog dieper terneer gedrukt dan te voren, betrad zij de uitgesleten treden van de in richting voor in betrekking zijnde jonge da mes Huissleutels werden er aan de bewoon sters niet gegeven en dus strekte Sheila de hand uit naar de clectrische huisschel Vórtr zij echter op den knop kon drukken werd de deur opengerukt cn zij was bijna omvorgo worpen door iets groots en warms, iets mas siefs en lomps. Het was een groote, witte huihond, een zonderling dier, dat. zijn ronde donkere oogen smachtend naar Sheila op heffend, met zijn stompje staart heftig be gon te kwispelen cn nog heviger dan de straks genoemde boodschapslooper begon te snuiven en te snuffelen. Maar Emma! riep op een toon van ver wijt een der aantrekkelijkste vrouwenstem men, die Sheila ooit had gehoord, maar Emma! Emma was de naam van den reusachti- gen bulhond. over wiens harig lichaam Sheila Curtis, terwijl zij totaal in gepeins was verdiept, bijna languit op het vloerzeil van den gang was gevallen. Emma's eigenares, een flink gebouwde vrouw, donker, knap van uiterlijk, die op zwierige wijze een langen groenen mantel droeg en getooid was met een klein hoedje, dat er erg Fransch uitzag, maakte op inne mende wijze haar excuses onder bewering, dat dc kleine portie hersens, welke het dier in zijn kop had, in de war was geraakt door de ervaringen welke zij in deze akelige, malle verecnlging had opgedaan U zult het met mij eens zijn, dat het een dol malle verecnlging of stichting is. ging de vriendelijke, opgewekte stem van de dame aan den ingang voort, terwijl zij de nog steeds snuffelende Emma aan het koord vast hield cn met vriendelijke nieuws gierigheid het meisje dat voor haar stond monsterde Ik meen te mogen vermoeden, dat u geen deel uitmaakt van deze ver- coniging. Het spijt mij u te moeten zeggen. Jat dit wel het geval is", antwoorddo Sheila op een loon van droefheid, welke aan dc andere niet ontging Nu, al is dat dan waar. dan za u rne toch niet kunnen wijs maken, dat hm voor u een tweede ouderlijk huis is. liet s een afschuwelijke kippenren en niets anders, verklaarde deze verrassende dame, die voorbestemd was plotseling een vriendin in den nood voor Sheila te worden. Aange nomen dat er zoo iets bestaat als liefde op het eerste gezicht, dan is er ook zoo iets als sympathiek op het eerste gezicht. Daarvan mocht gesproken wor- len bij de ontmoeting tusschen Shei la en deze dame Het meisje gevoelde zich hij elk woord, dat zij sprak, steeds sterker aangetrokken tot haar. Haar stem was zoo frisch en jong als die van Sheiln zelve cn daarbij had deze het fluweelige timbre van een alt Werkelijk een stem om naar te luisteren, ook al sloeg ze wat ver makelijke nonsens uit. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5