T zJ AMSTERDAMSCHE WERELDMUZIEK yWMDfy UTR:STR:17 Tehl^ ST. EMILION p. f I. f 1.40 p. anker f 56.- DE RECHTSTOESTAND DER MILITAIRE AMBTENAREN A. H. VAN NIEUWKERK, Meubelfabriek N.V. MENGELBERG C.S. VOOR LENS EN MICROFOON De Oberon-ouverture vereeuwigd WET OP HET NOTARISAMBT EEN WETSONTWERP INGEDIEND Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 COMPLETE WONINGINRICHTING HUMORHOEKJE FILMRUBRIEK Hel Concertgebouworkest in de Kiichenmcister studio's Even buiten Parijs ligt bet groote studio- complex van de Küchenmeistir Accoustiek, zooalfi er in Berlijn en in Londen ateliers zijn van deze geluidsfilmindustrie, die ge heel Europa beheerscht. En in de warme voorjaarszon brengt ons de taxi uit het hart van Parijs, door dj steeds armelijker wor dende voorsteden, met de vele begrafenis ondernemingen en de smakelijk uitgestalde doodkisten waarom toch zijn er aan da zelfkant der groote wereldsteden steeds zoo veel doodkistenfabri jkjes? Is het omdat déór de sterfte grootcr is dan in andere wijken, of wijl juist dézo bevolking meer waarde hecht aan oen „mooie" begrafenis? naar Epinay. Daar is weer, als in alle filmateliers t»r wereld, de groote inrijpoort met den wakenden Cerberus; al is hier de Fransche gemoedelijkheid sterker dan de plicht. Rond het groote middmgazon 6taan inde verte autobussen, waarmee de leden van het Arasterdamsche Concertgebouworkest "s ochtends vroeg reeds, naar de studio's zijn gebracht. Twee dagen lang zal er liier gewerkt worden; van 's morgens negen uur tot laat in den namiddag. Met slechts een korte middagpauze, maar met steeds de ge legenheid sandwiches, decimeters lange brooden met ham a discretion- of a indis cretion te krijgen. In het halfduister schijnt d? anders wel haast onafzienbare studio kleiner dan vroe ger, wijl een groot deel ingenomen wordt door een merkwaardig décor, dat de groote zaal van het Concertgebouw voorstelt, een décor dat zich over gansch de breedte, over een deel van de diepte van de zaal. en zelfs ver over de zoldering uitstrekt. Iedere Am sterdammer voelt zich hier thui6; in de be kende omgeving met de rijen stoelen voor het orkest, de klapstoeltjes daarachter voor een deel van het publiek; de deur naar de solisten- en dirigentenkamers; de speelta fel van het orgel, en het geheele, goud-glan zende orgel. Wat onmiddellijk treft in deze studio, is d$ betrekkelijke rust cn regelmaat; hier is niet dat onoverzichtelijk gewirwar "van stellages die de bovenlampen en de zij lichten dragen. Want langs een netwerk van rails aan de zoldering kunnen do tien tallen bovenlampen van uit. één centraal punt heen en weer bewogen worden, en énkele meters onder de zoldering loopt, rond het geheele atelier, een smalle galerij, waarop de groote schijnwerpers opgesteld staan. Ieder met een gloeilamp ter grootte van een voetbal; tien en twintig kilowatt iampen, die niet alleen licht, maar ook warmte goven; een hitte die het werken in dezen feilen schijn tot een marteling maakt. Vaal ligt het gipswitte décor in het schijn sel van enkele lampen; dj achterhelft van het atelier is duister; in het midden een vier meter hooge stellage, waarop de eer ste camera staat, waarop ook Clifford, cl» leider van de Parijschc ateleliers een plaats heeft gevonden. Schuin daarvoor, iets dichter bij het po dium, een tweede steiger, weer met een camera; aan de andere zijde, vlak tegen het. orkest camera no. drie. De vloer is bedekt met een netwerk van snoeren en kabels, die van de camera naai de centrale loopen; met de tocvoerleidin- een van nog meer lampen. Daar tussch<m, op de meest ongelegen plaatsen schakelbor den met open contacten, zoodat ieder tel kens met doodsangst op het gelaat terzijde springt, om niet geëlectrocutioneerd te worden. Heel in de hoogte hangt aan een in het duistor onzichtbare draad een microfoon iets verder naar achteren nog een; rechts vooraan een derde microfoon. Do verbin dingskabels van deze drie electrische ooren loopen naar de achterkant van het atelier, naar de controlekamer, waar de „mixer" aan zijn schakelbord de verschillende klan ken met elkander doet samensmelten. Nog ie men bezig met het instellen van 'de camera's, het richten van de lampen. Clifford geeft vanaf zijn hooge plaats aan wijzingen en bestudeert telkens het effect van een nieuwe opstelling. Orkestleden worden als figuranten heen en weer geschoven, en dan valt het weer op hoeveel ingewikkelder een dergelijke ge- hiidsfilmopname is, dan het draaien van een stomme film, wijl men hier met twee factoren, met geluid en beeld te rekenen heeft; die beiden hun bijzondere eischen stellen. De uiterste rechtervleugel van het orkest b.v. moet iets naar binnen, omdat de daar opgestelde bassisten anders buiten het ge zichtsveld van de camera vallen. Maar één ba*6ist heeft, voor het voeren van zijn strijkstok, ruimte noodig en men kan dus McatouwI VOOR DE KOFFIETAFEL Een blik smakelijke Kippered Her riugs, Kippered Snacks of Pil chards. Heerlijk en niet dnur, go kocht in den IJmuider Vlschhan del, Utrcchtschcstraat SO, Tel. maar lot een zekere grens dichter op elkan der schuiven. Aan de andere zijde achter aan moet de man, die de bekkens bedient, meer ruimte hebben, niet omdat zijn plaats niet ruim genoeg is om naar behooren zijn taak te vervullen, maar wijl bij. om dei- wille van het visueel effect, een grooteren armzwaai moet kunnen nemen dan hij ge woonlijk pleegt te doen, zoodat de camera de lichtflikkeringen op de zwaaiende bek kens kan opvangen, om er het geluidsef fect door te versterken. De caberalenzen worden, tegen invallend licht met een 6cherm van carton omhuld naast de derde, de voorste camera, wordt een zwart scherm opgesteld, dat het van terzijde invallend licht opvangt. En dan gaat de concertmeester, Cornelia Dopper, naar den dirigentenlessenaar, om proef te stoomen. Twee keer kort achtereen krijscht schor nan g» MENGELBERG. een belsignaal, ten teeken van volkomen stilte; want nu zijn de microfoons inge schakeld en zal in de mixing-cabine het ge luid beoordeeld worden. Vijf minuten later weet ieder dat het re sultaat prachtig is, maar dat de bassen niet sterk genoeg door komen, zoodat daar ter plaatse het vilt, waarmje het podium bedekt is, weggesneden wordt De orkestleden worden geschminkt; witte haren bij gepoeierd; nog een laatste aanwij zing, niet in d.» lampen te kijken en niet naar de camera te zien en alles is gereed voor dc eerste opname. Dan komt, door de dubbele afsluitdeur. do groot kleine man; en als Mengelberg met haastige schreden door het duister naar zijn kleodkamer gaat, vaart er een merkbare schok door de aanwezigen. Er komt spanning, er komt eenigc onzeker heid. Dopper heeft geklaagd over het feit, dat de dirigentenlessenaar pas geschilderd is, en nu is ieder in onrust over wat er ge beuren zal als dc stemming van den diri gent door con dergelijk onaangenaam voor val misschien gestoord zal worden; maar Mengelberg wordt gewaarschuwd en de mogelijke kwade gevolgen van dit euvel zijn verholpen Er hangt van deze uitvoering veel af wijl dit een spelen is voor de geheele we reld; voor millloenen, die later deze film zullen zien en hooren; wijl dit een uitvoe ring is voor alle tijden ook; zoodat het na geslacht Mengelberg zal kunnen zien en zal kunnen kooren. En voor men zich goed cn we! er van be wust is, staat de bekende gedrongen figuur met den dirigeerstok in de hand voor zijn orkest; er gaat een voelbare energie van deze figuur uit; een bijzondero activiteit, een spanning die zich aan allo orkestleden meedeelt. Hier toont Mengelberg de ware kracht van een groot dirigent; een direct contact, vlak voor een uitvoering; een con tact dat tot uitdrukking komt in een paar woorden die hij tot het orkest zegt, om dan even weer een deel van de Oberon-ouver ture te spelen; een repetitie die telkens onderbroken wordt door een nieuwe aan wijzing, doordat de dirigent enkele passa ges voorzingt, met zijn bekende „ta, ta, ta, ta. ta, ta!" Do onkele bezoekers, de staf van de To- bis ateliers, wijken terug tot achter de al les hoorende microfoons. In het orkest ver schijnt de man met dc „ooievaarsbek"; twee houten latten, die aan het begin van de opname op elkander geslagen worden, zoo dat beeld- en geluidsfilm beiden een tee ken opnemen, waardoor de twee strooken later op de juiste wijze naast elkander ge legd kunnen worden. Én weer krijscht de verschrikkelijke bel; do seintolegraaf naar de controlekamer ra telt; stopt dan plotseling; in de stilte klinkt een kort coramapdo; dan de scherpe tik van de twee houten latjes en met luider stem roept de regieseur het nummer van de scène; welke klanken onmiddellijk op de goluidsfilmstrook opgeteekend worden. Deze eerste keer loopt het echter mis! Want de dirigent, die met omhoog gchoven dirigeerstok al deze signalen en comman do's had afgewacht, had er niet mcè gere kend dat, nadat de man die in het orkest zijn signaalhouten op elkander geslagen had, gehukt was weggeslopen, nog luidkeels het nummer van de opname genoemd zou worden En de eerste klanken van het or kest vallen samen met het .numéro: mille sept cent, soixante Dat beteekenl een herhaling van het beginceremonieel: van dezen ritus, waar ieder onderdeel zijn spe ciale beteekenis heeft. In enkele minuten heeft alles zich hersteld en enkele seconden later speelt in deze vreemde omgoving het orkest van het Amsterdamsche Concertge bouw, dat door geheel Europa triomfen vierde, één van de vijf beste orkesten ter wereld, onder leiding van Dr. Willem Men gelberg, de ouverture Oberon, opdat latsr alle werelddeelen dit zullen kunnen zien en hooren. Minister Donnet beantwoordt het V.V. der Eerste Kanier Verschcnon is het eindverslag van de commissie van rapporteurs over het ont werp van wet, houdende voorzieningen, door de wijziging van de wet op het Nota risambt, tot meerderen waarborg voor hen die belangen toevertrouwen aan notaris sen. In zijn Memorie van Antwoord zegt dc minister van justitie dat het ontwerp in derdaad van beperkte strekking is, doch al leen strekt om door wijziging van de wet bovengenoemde voorzieningen tc treffen, zooals de considerans zegt en waarvoor hij een veelzijdig samengestelde commissie met beperkte opdracht in het loven heeft ge roepen. In de eerste plaats zou aldus het V. V. voor de notarissen een leeftijds grens zijn tc stellen. De minister merkt echter op, dat er geen bijzondere aanlei ding is om juist bij deze categorie van voor bet leven aangestelde ambtenaren met het stellen van een leeftijdsgrens te begin nen. Als tweede onderwerp is genoemd de be noembaarheid van de vrouw. Nu een ini tiatief-voorstel daarover bij de Tweede Kamer aanhangig is, meent de Minister, zich thans van beschouwingen over dit punt te moeten onthouden. Ten slotte werd voorgesteld bij over dracht aan onroerend goed en vestiging van een zakelijk recht een notarieele acte te eischen, zulks orn paal en perk te stellen aan de zaak-waarneraerij. Deze zaak heeft evenwel meerdere aspecten, zooals dat der kosten, waarop door andere ledon reeds is gewezen. Deze vroegen nog of het niet mogelijk is de overdrachtskosten op te ne men in het tarief der notarissen. Bedoeld wordt blijkbaar een volledige regeling bij de wet. De moeilijkheid is echter, dat do dikwijls meest belangrijke werkzaamheden van den notaris extra-legaal zijn. Art. 73a schrijft geen uniforme boekhou ding voor en zij kan evenmin worden opge legd bij algemcenen maatregel van be stuur, welke slechts kan regelen het toe zicht op de boekhouding. Daarbij zullen na tuurlijk de Kamers van toèzicht allereerst een taak hebben te vervullen, al zullen al licht van Regecringswege vaste deskundien worden benoemd, in de eerste plaats om deze kamers bij de vervulling van baar taak bij te staan. Met betrekking tot art. 73 b (toekomstige handelingen) sluit de Minister zich geheel aan bij de zienswijze der leden, die een overgangsmaatregel onnoodig oordeelen. Er zij op gewezen dat dit artikel alleen be treft het in bewaring (of ter leen) nemen van gelden tegen interest. 1924. DE STAKING TE DELFZIJL GEËINDIGD. Overeenstemming bereikt. D e 1 f z Ij I, 6 Mei. De staking onder de bouwvakarbeiders in deze gemeente, die de vorige week Woensdag en in de gemeente Anpingedam Maandag j.1. uitbrak, omdat bet contract was afgeloopen on de patroons een andere regeling wenschton, is gister avond na gehouden besprekingen te Appin- gedam tueschen de patroons en de afge- \aardigden der werknemers-organisaties, geëindigd. Men is n.l. inzake de arbeids voorwaarden tot overeenstemming geko men. De nieuwe regeling omvat: Naleving van het Landelijk collectief contract, met dien verstande, dat de clausule inzake regen- verzuim niet van toepassing is. De vacantiezegels zullen worden verstrekt met ingang van Zaterdag 9 Mei a.s. Bij het conflict waren zoowel de leden van den Algemeenen Nederlandschen Bouwarbeidersbond betrokken. AANBESTEDINGSNIEUWS. Amsterdam, 6 Mei. Heden is door het kerkbestuur van de parochie der Hei lige Angustinus aanbesteed de bouw van een kerk en pastorie aan de Postjesweg al hier. De laagste inschrijfster was de firma H. van Keulen tc Amersfoort met 279.400. Ambtenarengerechten ingesteld Ingediend is een wetsontwerp houdende regelen betreffende den rechtstoestand van de militaire ambtenaren. Hieraan wordt het volgende ontleend: Na een historisch overzicht te hebben gegeven, zegt de regeering, dat het onder havige ontwerp het geheele gebied van het militaire ambtenarenrecht bestrijkt Het betreft dus niet slechts de rechtspraak, doch ook de middelen tot bewaring en ver wezenlijking van recht en het materieele recht. Darbij is, zoovel wat den inhoud als wat den vorm betreft, aansluiting gezocht aan de Ambtenarenwet 1929. Het is, wat aller eerst den inhoud betreft, wenscbelijk èn om de redenen van billijkheid èn uit een oogpunt van eenheid van ons rechtssysteem dat de regeling van het militaire ambte narenrecht van dio van het burgerambto narenrecht slechts afwijkt, waar de bijzon dere militaire verhoudingen bijv., de mili taire tucht, dit eischen. Daarnaast is in den uiterlijken vorm aan de Ambtenarenwet 1929 aansluiting gezocht Het ontweip geeft niet wederom geheel zelf standige voorschriften betreffendo do mili taire ambtenarenverhoudingen. Een zooda nige opzet naast dc Ambtenarenwet zou tot een vermoeiende herhaling van bepalingen hebben geleid Daarom is voor het ontwerp, na over weging, het stelsel gekozen, voor al dje be palingen, waarin het militaire ambtenaren recht met het burgerarabtenarenrecht even wijdig zal loopen, zonder meer naar de Ambtenarenwet 1929 te verwijzen. Alleen de afwijkingen in militaire zaken zijn in het ontwerp uitdrukkelijk vermeld. Het bleek voorts mogelijk met één wet voor zee- en landmacht te volstaan. Deze oplossing is niet slechts uit een oogpunt van oenvoud van wetgeving aanbevelenswaar dig, zij is ook in overeenstemming met het steeds inniger wordend verband tus- §chen de beide doelen van de weermacht en met de voor eenige jaren tot stand ge komen fusie tusschen de departementen van Marine en Oorlog. Wat den concreten inhoud van het wets ontwerp betreft, zijn de titels III en IV ma terieel uit de Ambtenarenwet 1929 overge nomen. De regeling van dc rechtspraak in het ontwerp wijkt van die der Ambtenaren- in hoofdzaak in twee onderdeelen afa. de bevoegdheid van den rechter is voor de militaire ambtenarenzaken enger gesteld, ten einde te voorkomen, dat de militaire discipline on tucht door beroep op den ambtenarenrechter zouden kunnen lijden b. de organisatie van de gerechten is aan de behoefto van kennis van de militaire ver houdingen ook binnen de gerechten aange past. Wat het sub a. gestelde betreft, wordt nog medegedeeld, dat. evenals voor de burger ambtenaren geldt, ook aan den militairen ambtenarenrechter de rechtspraak in pen sioenzaken onttrokken blijft. Hetzelfde geldt voor disciplinaire en aanverwante za ken. Artikel 3 van het ontwerp legt die'ns- volgcns vast, dat beroep ingevolge do Mili taire Ambtenarenwet niet zal kunnen wor den ingesteld tegen beslissingen ingevolge de bij of krachtens dc Wet op dc Krijgs tucht gegeven regelen genomen. Op dit algemeen beginsel laat art. 3 ech ter één uitzondering toe- Artikel 69 van do wet op do krijgstucht geeft den Minister van Defensie de bevoegd heid ora „den minderen militair, die door herhaald wangedrag blijkt ongevoelig ie j zijn \oor krijgatuchtclijke bestraffing, of wiens liederlijkheid hem onwaardig maakt in den militairen stand te blijven, hier to lande uit den dienst weg te jagen. De be slissingen, door den minister ingevolge dit artikel genomen, zijn formeel geen disci plinaire straffen el zullen zii veelal ma terieel als zoodanig worden gevoeld Vap. haar bestaat dan ook geen beklag op een hiërarchisch meerdere van den strafopleg- ger of op bet Hoog Mil. Gerechtshof. Ook bestaat op het oogenblik niet eenige andere regeling van beroep tegen deze beslissin gen. Werden zij, voor zoover zij militaire ambtonaren betreffen, nu mede a- n den militairen ambtenarenrechter onttrok ken, dan zouden, in tegenstelling met alle andere toekomstige beslissingen van admi nistratieve organen betreffendo ambtena ren, hier beslissingen aanwezig z>in. ter stond in eerste en laatste instantie gege ven. Dit is onbillijk. Daarom is voor ont slag \an militairo ambtenaren od grond van art. G9 van do wet op de krijgstucht in art 3 van het ontwerp een uitzondering gemaakt. Dit ontslag zal, wordt het ont werp aangenomen, aan den militairen amb tenarenrechter volgens de gewone procedu re kunnen worden onderworpen. Wat ver volgens de organisatie der gerechten aan gaat, is in beginsel die voor de burger- ambtenarenzaken overgenomen, terwijl ech ter zoowel het gerecht in eersten aanleg als dat in hooger beroep bij de behande ling van militaire zaken zal worden aan gevuld met twee militaire leden, zoodat dc militaire gerechten in tegenstelling met de burgergerechten met vijf in plaats van met drie leden recht zullen spreken- Teneinde de regeling van deze aanvul ling niet te ingewikkeld te maken en tevens de berechting van militaire ambte narenzaken zooveel mogelijk bijeen te hou den is voorts bepaald, dat in eersten aanleg in militaire zaken steeds zal optre den het •Ambtenarengerecht* tot weiks rechtsgebied do gemeente 's-Gravenhage be hoort. Voor dit Ambtenarengerecht wordt door den Minister van Defensie een militaire le denlijst vastgesteld. Bij de behandeling van militaire gedingen treden telken twee lo den van dio lijst, volgens een tevoren opge- maakten rooster aangewezen, naast de bur gerleden op en wel twee ledon van de zee- of van de landmacht, naarmate het besluit de handeling of de weigering (om te be sluiten of te handelen), in het klaagschrift aangevallen, wordt beheerscht door de al gemeen verbindende voorschriften voor de zee- of door die voor de landmacht. In hooger beroep zal voor den Centraiep Raad een soortgelijke regeling gelden. Slechts zal deze Raad, ter waarborging van de eenheid van do militaire ambtena- renrechtspraak in militaire gedingen steeds met één militair lid van do zeemacht en één mililair lid van de landmacht worden aangevuld. Ter versterking van de positie van deze militaire leden het totaal-aan tal burgerleden van de Raad is veel be- perkter dan bij de ambtenarengerechten - zullen zij regelmatig, d.i. in allo militair© zaken, zitting nemen. Wel wordt ook voor den Ccntralen Raad een kleinere mi litaire ledenlijst vastgesteld, doch de ove rige aangewezenen op deze lijst zullen slechts het karakter van plaatsvervangers bezitten. Het ligt in de bedoeling de wet, indien eenigszins mogelijk, tegelijk met het pro cesrecht voor dc burgerambtenaren in wer king te doen treden. Vermoedelijk zal dit zijn met ingang van 1 September a.s. Groote Keuze Tafel- en Div&nkleeden. Prachtige dessins. Taxi-chaufieur (a)s gewoonlijk treuzelend met wissel geld): „Ik zie ankomme dat u uw trein mist, meneer.'" (London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6