Am «ge A\\, AMERSFOORTSCH DAGBLAD. HET LENTEFEEST DOOR DE EEUWEN HEEN. Zinr.ij'te volksgebruiken, die niet uitsterven. Het feest van de lente wordt door de eeuwen heen met gejubel door de menschheid begroet; het is de her leving der natuur. Met de liefde tot de natuur groeit de mensch op; hij kan er zich niet van losrukken. Indien hij aanschouwt, hoe het wonder van het opnieuw on'waken zich voor zijne oogen voltrekt, voelt hij zich als 't ware opnieuw jong worden en is het hem alsof ook zijn krachten herboren worden. Deze herleving loopt door de wereld-ontwikkeling als een niet te vernietigen draad, een groenen draad in de kleur der Hope, evenals de teere blaadjes van de pas ontlui kende heesters en boomen. De natuur hernieuwt zich steeds weer en kent geeD begin en geen eind en in deze tijden van herleving der natuur, komen alle oude volksgebrui ken weer in zwang, vooral in die stre ken, zóoals o.a. in het Böhmerwoud die nog vrijwel van de buitenwereld zijn afgesloten. Deze hebben vaak bun eeuwenoude gebruiken behouden, die gedurende den kringloop van het jaar telkens anders zijn. Vooral de lente en de zomer zijn rijk aan oude feestgebruiken. Zoo brengt Pinksteren de „vergelding" voor de Paasch-geschenken, die de jonge mannen van jonge meisjes moch ten ontvangen. Het is dan gebruike lijk dat zij, die een „vriend" hebben hem met Paschen een bont gekleurd Paaschei geven, waarbij dan sigaren, sigaretten, zakdoekjes of dassen ge voegd worden of andere nuttige din gen. Met Pinksteren nemen de jongelui, die deze geschenken mochten ontvan gen, revanche en plaatsen voor het raam van bun „meisje" een grooten berkentak en versieren deze met al lerlei gekleurde reepen papier, de z.g Pinksterboom, en zeker zal hij haar dan ook nog op allerlei lekkernijen onthalen in den vorm van koeken, enz Op Sint Jan is het al bijzonder le vendig op de heuveltoppen in het woud; dan trv'.ken jongens en meis jes er op uit om zich vóór het einde van den dag te verzamelen, om op den hoogsten heuveltop hun vuur te kunnen ontsteken, zang en oude ge bruiken worden daarbij niet vergeten en het is een sprookjesachtigen aan blik, die oplaaiende vlammen in de donkere omgeving der dennen te zien oplaaien. Des zomers wordt er in deze stre ken heel hard op het land gewerkt, en zoolang het koren nog in schoven op de velden staat, mag er niet ge danst worden, maar zoodra het koren is binnen gehaald, wordt het groite zomerfeest gevierd. Men ziet dan heele scharen in het wit gekleede meisjes, die bloemen strooiende van altaar tot altaar trekken. Het roe rendste oogenblik is, wanneer deze „witte meisjes" daarna naar de kerk gaan en in een halven kring om het altaar staan en bij het Allerheiligste hare met bloemen gevulde mandies opheffen en deze allen tegelijkertijd als offer van het land rondstrooien KORT AVONDMANTELTJE. De korte avondmanteltjes zijn zeer practisch eo op den duur niet kost naaf tn het gebruik, omdat zij bij alles en voor elke gelegenheid kunnen wor den gedragen. Wanneer de kleur neu traal is, bij voorkeur zwart, verveelt het ook niet zoo spoedig. Wij bren gen hier een model van doorzichtte iltfwgs*- met origineele mouwen. JALOEZIE. Een zeer oude kwaal. En een slechte eigenschap. Er is een oude kwaal, zoo oud als de wereld zelf, die men nog altijd niet heeft kunnen uitroeien, hoewel er ai duizenden jaren veel ongeluk en ver driet door is veroorzaakt. Othello, de beroemde moor van Venetië, viel er reeds ten offer aan; hij wurgde de schoone Desdemona, omdat hij meen de, dat zij hem bedroog. Jaloezie is dus geen specifiek vrouwelijke eigen schap, hoewel zij daar dikwijls voor gehouden wordt. De oorzaak is echter een andere. Terwijl vrouwen jaloersch worden tengevolge van een soort minderwaardigheidscomplex, worden mannen het uit argwaan of uit vrees dat een ander hem zijn rechtmatig be zit zal trachten te ontfutselen of zelfs maar bewondert. Daarom zal de man den neiging hebben, zich op den ander te wreken, wat zelfs tot moord kan leiden. Hij zal echter niet denken aan zijn eigen tekortkomingen en aan wat zijn medeminnaar op hem voor heeft dat is meer een vrouwelijke gedach- tengang. De jaloersche vrouw immers is in de eerste plaats geneigd, in haar con currente naar dingen te zoeken, die zij zelf mist of meent te missen. Daar door verzwakt zij haar eigen positie zonder bet zelf te bemerken. Want hoe zij ook door hatelijke opmerkin gen de gebreken van de andere vrouw In het licht tracht te stellen, in haar hart vreest zij de dingen, die zij in lichamelijk of geestelijk opzicht op haar voor heeft. Een verstandige vrouw zal daarom nooit hatelük haar bevreesde mededingster afbreken, om dat zij zoo haar eigen belangen schaadt en de andere vrouw voor den betrokken man slechts interessanter maakt, inolaats van hem voor haar te vervreemden. De meeste jaloersche vrouwen overleggen dit echter niet -n door hun ondiplomatiek optreden be derven zij het voor zichkef. Jaloezie is bij de vrouw een kwellend gevoel van onmacht, van hulpeloosheid te genover de groote aantrekkingskracht van een andere vrouw, van wantrou wen jegens den man, dat slechts over wonnen kan worden door onvoor waardelijk vertrouwen. Hoeveel leed en kwelling zouden zij zichzelf en an deren kunnen besparen door zelf- beheersching. Dat is nu wel niet zoo gemakkeliik want „wie zichzelf overwint, is ster ker, dan wie een vesting inneemt", doch het gaat niet aan te berusten in onze slechte eigenschappen. En jaloe zie is een zeer slechte eigenschap, die mettertijd een gevaarlijke en nood lottige hartstocht kan worden. Men oefene zich dus in zelfbeheersching. want de praktijk van het leven leert ons. dat men zich wel kan beheer- schen, als men maar eenmaal inziet dat het noodzakelijk is En dat geldt zeker voor de jaloezie. Zelfs wanneer men grondige reden tot jaloezie heeft, moet men nooit vergeten, dat jaloezie den mensch vernedert en neerhaalt terwijl getoonde jaloezie nooit tot het doel voert. Veel eerder is hulp te ver wachten van een wel overwogen, rus tig optreden. Dit is altijd de beste manier om moeilijkheden te boveu te komen. EVA. kleur, maakt ook een goede kans. Hii geeft, wat bont betreft, de voorkeur aan luipaard. Veel verkocht worden ook zijn ensembles van zwart met ge kleurde blouses van crêpe de chiae zwarte schoenen en handschoenen en gekleurde hoeden. Grijs en smaragd groen worden veel genomen. Kanten corsagebloemen In de „Ritz" worden op mantel pakken witte kanteD cor.agehloemen gedragen. Bij donkere ensembles ziet men levendig gekleurde hoeden: ver miljoen, hemelsblauw, bladgroen en rozerood. Korte jasjes Irene Dana mankt korte jasjes zon der kraag, die tot bovenaan toe wor den dichtgeknoopt. Er behooren ge streepte shawls en zakdoeken bij. VEELKLEURIGE HALSSNOER. Een ketting van 7 snoeren, die van achteren met elkaar zijn samengewe- ven. De kleuren zijn rood. geel, wit en bruin. Deze breede kettingen van bol ronde kralen worden bii voorkeur ge dragen bij tweed en wollen costuums. il MODENIEUWTJES UIT PARIJS, Teere kleuren voor lingerie. Voor lingerie worden bij voorkeur teere tinten gekozen, heel licht blauw, rose of geel. Een garnituur van witte crêpe met een irismotief, wordt zeer bewonderd. De meer kostbare model len zijn rijkelijk met kant versierd Nieuwe modekleuren. Worth deelt mede, dat konings blauw het meest wordt gekozen door zijn elegante clientèle. Voor overdag wordt het dikwijls gecomhineerd met ^rijs. Fuchsia, een mooie purperen A w*£o: SCHOONHEIDSGEHEIMEN. Bros haar kan ontstaan door des zomers te veel met het bloote hoofd in de zon te loopen. Het wordt weer zacht en glanzend, door een halvep J voor het wasschen de hoofdhuid te masseeren met olijfolie. Rimpeltjes om de oogen verdwijnen als bij tooverslag door eiwit, dat men er op laat drogen en gedurende den nachi Iaat inwerken, 's Morgens wordt het eiwit met cold cream verwijderd Tn de buurt van de oogen wnjve men nooit met een handdoek; het afdrogen geschiedt door zacht drukken. Wimpers groeien, door 's nachts wat witte vaseline op de haarwortels aan te brengen, 's Morgens wordt de vase line met schoon, lauw water ver wijderd. Vergroote poriën moeten eerst goed gereinigd worden door bet gezicht te bedekken met een in heet water ge- drenkten handdoek; daarna wordt het gezicht gewasschen in een groote hoe veelheid koud water, waarin een paar druppels benzoë-tinctuur zijn gedaan Vermoeide oogen doen rimpels ont staan; ze worden verfrischt en wel door dikke stukktn watten, die ge drenkt zijn in koud water met wat borax. De hals is een verraderlijke aan wijzing voor den leeftijd. Daarom voorkomen wij het ontstaan van een dubbele kin en 't verslappen der spie ren door dagelijks eenige oefeningen te doen. De eerste is de beweging van neen-schudden, heeT langzaam uit gevoerd, waarbij het hoofd zoo ver m gelijk wordt gedraald; de tweede is het op en neer bewegen van den onderkaak, terwijl het hoofd zoover mogelijk naar achteren wordt gehou den. Verder is het goed, tweemaal per week en zoo noodig dagelijks den hals te masseeren met warme amandelolie, die met flinke opwaartsche bewegin gen in de richting van de ooren wordt gestreken. Wanneer men uitgaat, is het goed den hals in te wrijven met cold cream. Het is ook een goede ge woonte bij het lezen den rug van de linkerhand onder de kin te houden HUISHOUDELIJK ALLERLEI. Wat men met oude kranten kan doen. Oude couranten zijn voor veierfei doeleinden te gebruiken, zoodat èiel heel gemakkelijk is een stapeltje bij de hand te hebben, o.a. voor keuhen gebruik. Bij het schoonmaken van groenten legge men op de aaorech' een courant en make daarop de groen ten schoon, zoodat men hem daarna met den afval 10 den asehhak kar, gooien; uw aanrecht blijft da» schoon. Evenzoo doet gij met koper- en zilver- poetsen; het voorkomt het vuil wor den van het keuken-tafelkteedje. De pit van een petroleumkachel afge veegd met een oude counant zal veel beter branden. Ramen, die eerst «net kranten papier zijn afgewreven en daarna met spons en zeem worden gelapt, zien er schoon en glanzend lit. Is er iets op 't fornuis overgekookt, b.v. melk, dan strooie men zout op die plek en wrijve met couranten na Heeft men een buitenmuur, die eenigszins vochtig fe, en moet er toch ter plaatse een schilderij komen te hangen, dan hecht men op het behang met een paar kleine spijkertjes eenige couranten en hangt daarna de schil derij op; de vochtigheid trekt in de couranten en deze kan men van tijd tot tijd vernieuwen. Couranten zijn ook als verwar mingsmiddel te gebruiken, b v. 's win Iers een paar laagjes in de schoenen, voorkomen koude voeten. Grauwe zakken, waarin men zijn kruidenierewaren thuis krijgt, beware men voor het schoonmaken van den koekepan. Reinigen van zwart satijn. Indien men zwart satijnen japonnen afwrijft met een schoon sponsje in brandewijn gedrenkt (in één richting strijken) en daarna aaD den verkeer den kant opstrijkt, ziet het er uit als nieuw. Plekken in fluweel. Om plekken uit fluweel te verwij deren, snijdt men een ui in twee stuk ken en wrijft biermede over de ge plette plaatsen tegen de vleug in. Is het fluweel weder geheel opgedroogd dan rekt men het eerst iets op en bor stelt er dan met zachten borstel over heen; zoo noodig een keer herhalen DE KEUZE VAN ONS KAPSEL. Nu in onze japonnen de oude modes herleven, wordt ook het haar op de meest verschillende wijzen gekapt. Het voornaamste is de terugkeer van da haarspangen. Deze staan de meeste vrouwen goed, doch vestigen de aan dacht op een breed gezicht en vier kante kaken door de horizontale litn over bet voorhoofd die het gezicht korter maakt. Het is ock niet aan te raden, het haar achter de ooren te dragen, omdat daardoor het gezicht breeder wordt gemaakt. Links op onderstaande illustratie zien wij een kapsel, dat voor vrouwen met een breed of vierkant gevormd gezicht al heel slecht staat De honge kraag en de korte ketting rondom den hals maken dien korter en zijn dus even eens af te raden. Rechts zien wij de goede hals- ïfwerking met een langere ketting en kapsels, die het gezicht langer en smaller maken. Dit geldt vooral voor hen, die de scheiding opzij dragen De zijkanten van het gezicht worden geheel bedekt door het even gegolfde haar, dat nret uitstaat bij de ooren, omdat daardoor breede jukbeenderen weden geaccen tueerd. Dit gebeft ook, door het haar te strak om bet noofd te dragen vandaar de lichte golf. NELLY MELBA. he De onlangs overleden Austra'i zangeres Nelly Melba heeft een ver mogen nagelaten van 200.000 pond sterling, dat zij aan hare 12-jartee kleindochter Pamela Armstrong ver maakt heeft bij hare meerderjarig heid. Behalve dit reusachtige vermolen, heeft zij haar sieraden ook aan deze kleindochter vermaakt, die op een waarde van 14 000 pond sterling wor den geschat en die zij voor het groot ste deel van Europeesche vorsten heeft gekregen 4 MODELLEN VOOR GEBREIDE GOEDEREN. A. Een model van Chanel, bestaan de uit een japon met korte mouwen en een mouwloos manteltje met mo derne revers. C. Driedeelig ensemble van chiffon ratiné, met een origineele versiering van schijnschulpea D. Ensemble van chiffon bouclé, met een blouse van crêpe, die met een ruche is afgezet. E. Een model van Patou, waarbi; de tricot er op het eerste gezicht uit ziet als tweed. In de blouse over- heerscht de lichtere kleur. De versie ring bestaat alleen uit knoopen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 15