Elke Cliënte te kleeden naar haar persoonlijken smaak is één onzer stelregels. N.V. COMPAGNIE LYONNAISE - Utrechtscheweg 10 - Tel. 179 - Amersfoort •I DE BRUIDSJAPON WORDT i KLEURIG, f V De Bruid van 1931 is in menig opzicht Ie benijden. Vroeger had zij weinig keus van modellen en in het geheel geen keus van kleur, maar nu is dat anders. Wit mag nóg zoo in de mode zijn, voor bruidstoiletten is er een duidelijk zichtbare neiging om aan kleuren de voorkeur te geven. Werkelijk witte bruidsjaponnen ziet men haast niet meer bij de groote conturiers, wel veel ivoorkleur en heel licht schelprose. Voor een trouw partij die eerstdaags in de hofkringen zal plaats vinden, is een bruidsjapon van delphinium-blauw satijn besteld. Gewoonlijk worden echter aan uiterst lichte tinten de voorkeur gegeven. Naast de licht rose, vleeschkleurige, crème, écru en saumon tinten, is een van de nieuwste en meest bewonderde het blauw van Callot, dat aan een teeren, mistigen morgen doet denken. Sluier en schoenen kcmen altijd in kleur met de japon overeen. Terug naar 1880. F Voor de modellen kan men een his- toirsche mode volgen, terwijl nu ook de mogelijkheid bestaat, dat de bruid op Ün-r trouwdag een kostbaar en zorgvuldig bewaard familiestuk draagt, waarin reeds haar moeder of groot moeder is getrouwd. De mode van 1880 zou hiervoor heel geschikt zijn. Gewoonlijk geeft men echter om praktische redenen de voorkeur aan een japon, die met kleine wijzigingen in en moderne avondjapon kan worden veranderd. Vooral bij de japonnen der bruidsmeisjes komt deze opvatting dikwijls tot uiting en het moet gezegd worden, dat de modellen der moderne avondjaponnen er zich ook'uitstekend toe leenen. De stof kan ook geheel naar eigen smaak worden gekozen, hoewel voo groote partijen meestal de vookeur wordt gegeven aan satijn, waar soms kostbare kanten bij worden gedragen. Er heerscht een ware rage voor oude kant, iets waar de couturiers alles behalve op gesteld zijn, want zij krijgen van de bezitters gewoonlijk de opdracht, er niet in te knippen en dan vereischt het heel wat overleg om toch de moderne stijl te behouden. Mo- lyneux heeft het probleem bandig op gelost in een van zijn meest besproken bruidsjaponnen. Hij heeft van de kant draperieën gemaakt over den rok en den sluier en er toen de stof onder weggeknipt, zoodat hij breede geïn- crustreerde banden verkrijgt, die in sierlijke bochten over den wijden rok zijn geslingerd. Als men 's zomers aan de bruiofts- partij een tuinfeest verbindt, is een organdi bruidsjapon, zooals de boven beschrevene ideaal Anders lijken ons voor het warme seizien kantstof, zij den mousseline, tulle en andere luch tige stoffen het meeste geschikt. Mo- lyneux heeft een bruidsjapon gemaakt van het allerfijnste witte chiffon, die over de heupen nog nauw blijft en daaronder heel wijd en lang wordt. De coupe van den rok is zeer ingewikkeld. De eenvoudige sluier van wit chiffon en de bouquet van enkele leliën met een reusachtige satijnen strik vormen een geheel nieuwe'afwerking. De kleeding der bruidsmeisjes. Katoenen stoffen worden steeds meer gekozen voor de japonnen der bruidsmeisjes, o.a. geborduurde organ di over een tafzijden onderjurk of batist met ajour borduurwerk over satijn. Dikwijls worden er bijpassende mitaines bij genomen of met bloemen bezette mofjes van de stof der japon. Een origineel idee is om bij een witte bruidsjapon de japonnen der bruids meisjes in een of meer pastelkleuren te nemen, doch in stof en model met de bruidsjapon te laten overeenkomen. De bruidsbouquet ten slotte kan be staan uit elke soort bloemen, mits zij goed bij de japon passen; in elk geval zullen deze bouquetten echter klein worden gehouden. Wij willen ook met een enkel woord de bruidsjaponnen in Empire-stijl noemen, die een zoo hoog mogelijk aangebracht ceintuur en korte mouwen hebben. Men moet er zeer slank voor zijn. Witte lingerie is modern. De lingerie, die bij het bruidstoilet Wordt gedragen, is geheel wit. Het ele gantste is wit satijn, crêpe, ninon of chiffon. Voor de garneering wordt eveneens witte kant gebruikt. Donkere écru of zelfs bruine kant aan wit of ivoorkleurig ondergoed is niet langer modern. Hoogstens kan men daarbij ivoorkleurige of blonde kant nemen. Parijs gebruikt veel fijne kant, ge woonlijk als vlakke appliqué's of in crustaties. Vooral de onderjurk moet een goeden ondergrond voor de japon zijn en daarom moet zij goed getail leerd zijn en het model volgen. Door dat de ingezette stukken en de stoffen zoo overeenkomen met die van de avondjaponnen, ziet een moderne on derjurk of nachtjapon er op het eerste gezicht uit als een onderdeel van een avondensemble van Vionnet. Van on deren wordt de ruimte dikwijls ver kregen door kanten godets. Van boven ziet men ook veel breede kanten pas sen. De diagonaal en in punten verloo- pende naden maken slank en zijn daarom zeer populair. EEN BEROEMDE BLOEM- VERKOOPSTER. In Parijs is onlangs een 75-jarige bloemenverkoopster, Antoinette Florêt, met groote eer begraven. Zij was een zeer populaire persoonlijkheid en be hoorde tot de Parijsche straattypen. Gedurende 50 jaren heeft zij haar bloemenkraampje in de nabijheid van de „Notre Dame" gehad. Vreemdelin gen, die deze kerk bezochten, kochten altijd gaarne bij moeder Florêt, wier bouquetten altijd op een bijzondere manier waren opgemaakt. De oude vrouw, die reeds sedert jaren een flinke zaak in de stad had en tot een zekeren welstand was ge komen, wilde echter haar bloemen- kraam niet opgeven. Tot hare klanten behoorden o.a. Koning Eduard van Engeland, Koningin Margaretha van Italië, Maarschalk Joffre, Clemenceau en andere beroem de personen. - VIER NOUVEAUTé'S, (Van links naar rechts.) 1) Voorjaarsmantel zonder bont. Mantels zonder bout hebben dit voorjaar het meeste succes. Deze man tel van wollen crêpe heeft de moderne breede, jabotachtige revers, 2) Een pelerine-mantel. Elke lente doet de pelerine weer haar intrede in den een of anderen vorm. Deze mantel vei loont het model 1931, dat hier is atgezet met een smal randje galyak. 3) Modern Sportjaponnetje, Modern sportjaponnetje voor het warme jaargetijde met een revers, die MODENIEUWTJES UIT PARIJS. Het kapsel. De nieuwe coiffures van Antoine vertoonen een krulletje midden op hel voorhoofd. Voor 's avonds lanceert hij opnieuw de „hanekam" van krullen die midden over het hoofd naar ach teren doorloopt. Doorschijnend varkensleer. Het nieuwste voor tasschen, cein tuurs enz., is speciaal bewerkt var kensleer, dat wordt afgeschuurd tol dat het geheel fijn en doorzichtig is Het wordt niet vuil en moet door het gebruik steeds mooier worden. Dassen worden niet meer gestrikt. Schiaparelli lanceert dassen met en gehaakte bollen. Soms steekt een witte of- écrubol bij een donkeren rand af. Haar nieuwste avondkapjes, die op de premières worden gedragen, zijn van gevlochten metaaldraad met bloemslingers aan één kant, waartus- schen het haar te zien komt. Op deze kapjes zet Talbot rondom een krans van bloemen, die worden vastgehou den met een lint, dat van achteren in een strik eindigt. Zij maakt ook kap jes van tulle met gekrulde veeren, die op haar lijken. PRACTISCHE WENKEN VOOR - HUIS EN HAARD. Het lichtgevende spiegeltje is het allernieuwste moaesnufje, dat ir» de handtasch gebruikt wordt en heeft bovenaan een heel klein gloeilampje, dat de „gelukkige" bezitster in staat stelt zich ook in het donker* te over tuigen, dat haar kapsel in orde is. Houtversieringen worden tegenwoordig op allerlei ma nieren en in allerlei vormen toegepast Men ziet ze als versiering van sport- kleeding zoowel als op metalen cein tuurs aangebracht, ja zelfs op arm banden. Hiervoor worden driehoekjes, vierkantjes of andere geometrische figuurtjes op het metalen voorwerp aangebracht. Houten knoopen worden met metalen bandjes ingelegd en wor den tegenwoordig veel gedragen. EEN MODERNE CEINTUUR. De moderne ceintuurs zijn weer bteeder. Hier ziet men een 9 c M. breed ceintuur met een iets smallere tegelijkertijd een breede kraag vormt. kanten incrustaties. Inplaats van knoo- Men kan het nemen in elke vroolijke kleur of in het zoo populaire wit, al of niet met een gekleurden band langs den kraag. - - -i 4) Japon met bolero. Japon met bolero van crêpe de Chine in twee afstekende kleuren. De bolero heeft de moderne drie-kwart- lange mouwen en de rok is voorzien van een diagonaal vertoopend pand. pen gebruikt zij knipjes van goud, zil ver of nikkel. Op haar tweed ensem bles brengt zij gehaakte wollen zak jes aan, terwijl dikwijls de mutsjes en de geheele blouse ook gehaakt zijn Een ander nieuwtje van haar zijn ge haakte blouses van gemerceriseerd katoen, tlegante hoedjes. Agnes lanceert zeer gemakkelijk zittende hoeden met strooien randen EEN ZONDAGSCHE BOTERHAM. De „Zondagsche" boterham mag wat mooier zijn aangekleed dan de boter ham van allen dag. Hoe zullen we dat doen? Eén middel is, dat we naar den comestibles-winkel gaan en daar het een of ander uitkiezen in den vorm van worst, leverpastei, ham, cornedbeef of wat er meer te krijgen is; of wel, dat we in den vischwinkel ons voorzien van haring, bokking, makreel of sprot. Een andere methode bestaat in het zelf gereedmaken van het een of an der extraatje bij de boterham; voor hetzelfde geld brengen we het dan ge woonlijk tot een overvloediger portie, en daarbij. onze keus is veel ruimer en de kans om rekening te houden met ieders persoonlijke smaakopvatting is grooter. We willen eens enkele mogelijkheden voor die „aangekleede" boterham on der de oogen zien. In den tijd, dat de eieren overvloedig zijn, vinden we déarin een goede hulp voor onze Zondags-tractalie: gebakken in de koekenpan, waarin misschien eerst voor ieder ei een plakje spek is uitgesneden, vormen ze een algemeen geliefd gerecht. Maar ook in den vorm van omelette zijn ze met succes te gebruiken; zelfs is die bereiding voordeeliger, omdat we er per ei best 2 eetlepels melk en 1 eetlepel bloem in kunnen opnemen en op die manier niet per persoon een heel ei hebben te rekenen. Zoo'n ome lette is het allerlekkerst in het voor jaar, als we er wat frissche jonge ker vel en peterselie door kunnen doen. Onder de eiergerechten zou ik ten Vlte ook nog willen noemen: hard gekookte, door midden gesneden eieren met een mosterdsaus, de zoogenaamde „Kampersteur". Maar als de eieren wegens hun prijs buiten ons bereik vallen? Dan zal 't het beste zijn, om daags van te voren al wat te rekenen op den Zondag en te zorgen voor een restje, dat geschikt 1 >t het een of ander sma kelijk hapje kan worden verwerkt. Wat dunkt U b.v. van een slaatje, waarvoor we de koude aardappelen en de koude biet van Zaterdag opmaken? Wat fijngesneden haring erdoor, of wel wat gehakt koud vleesch (het soep- vleesch misschien, dat voor het trek ken van de Zondagsche soep heeft dienst gedaan?), verder wat fijngehakte uitjes en augurken en een paar lepels olie en azijnen klaar zijn we voor ons Zondagsche twaalfuurtje. Misschien twijfelt U aan de smake lijkheid van dat uitgetrokken soep- gesp en een 5 c.M. breed kalfsleeren ceintuur met een passende gesp. Deze ceintuurs worden in alle kleuren ge dragen. TWEE KINDERJURKJES. De bolero is zoo in de mode, dat hel wel niet anders kan, of hij komt ook voor op de kinderjurkies Dit modelle tje is van rose crêpe de Chine. Uitgaansjurkje van gebloemd chif fon, wit met blauwe bloemen over een blauwzijden onderjurk. DE NIEUWE SCHOENEN. Ons plaatje laat verscheidene nieuwe elegante modelletjes zien. Fig. 1 toont een lage wandelschoen met hooge, geheel leeren hak. Vooral praktisch omdat ze zoo licht isl y De lage schoen wordt dikwijls voor zien van zijdelingsche openingen waardoor dan een riempje kan worden gestoken, zooals fig. II ons toont. De avondscboen, die eenigszins den sandaalvorm aanneemt, geeft ons figuur III. Het riempje is van een andere kleur. Dit mode) kan men in peau de suède, patentleer of slangen- leer nemen. Op fig. IV vinden we een echte sandaalschoen, die ook overdag kan worden gedragen bij een eenigszins gekleed japonnetje. Pi vleesch? Zóó gebruikt, zou het ons ook niet bevallen; maar de uitjes en augur ken, de mosterd, die ook een onderdeel van onze „sla" uitmaakt, dat zijn met elkaar de middeltjes, die ruimschoots het gebrek aan geur in het soepvleesch vergoeden. Voelt de familie meer voor iets warms? Dan is er waarschijnlijk wel een handig oudste dochtertje, dat graag voor moeder het bakken op zich neemt van wat aardappelkoekjes of wat visch- koekjes, beide weer heel geschikt uit restjes van het Zaterdagsche middag maal te bereiden. Trouwens, van het zelfde soepvleesch, dat we daareven hebben aanbevolen voor een huzaren sla of een „halve gedraaide", zouden uitstekende vleeschkoekjes kunnen worden gebakken met weer alle kans, dat het flauwe van het soepvleesch door niemand wordt opgemerkt. En dat brengt ons op nog weer een ander idee, ook best uit te voeren, als men over een restje soepvleesch kan beschikken een eigengemaakt hoofd kaasje, dat op een feestdisch zeker een goed figuur zal maken. De recepten zijn berekend voor vier personen. Nadruk geheel o.' gedeeltelijk verbodenJ.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 20