AMERSF00RTSC1H DAGBLAD NIEUW PARIJS Fa. B. KRAAL Zaterdag 16 Mei 1931 «DE EEMIANDER" 29e laargang No. 268 TWEEDE BLAD DE FRAUDE BIJ P. W. TE AMSTERDAM „LEERDAM" DE PASSAGE NAAR INDIE LAATSTE MODE DE Gekleurde SLAPPE STROOHOEDEN LANGESTRAAT 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel EEN KAMPEMENT VAN PADVINDSTERS MILITAIRE MUTATIES Parketvloeren WAS van BPUiJNZEEL, Zaandam A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 De drie ambtenaren veroordeeld; de twee directeuren der Asphalt Cy. vrijgesproken A m6 tor dam, 15 Mei Heden wees het Hof arrest in de bekende strafzaak tegen de drie ex-gemeente-ambtenaren J. G F., G. H. S. en W. II. G. en de "twee oud-direc teuren van de Neufchntel Arsphalte Comp., den Engelsch man E. B. H en den Hollan der W. N. P., die terecht hadden gestaan, verdacht van fraude ten nadeele van de ge meente Amsterdam. De rechtbank had J. G. F. tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. G. H. S. en W. G tot een jaar. den Nederlandschen di recteur tot 6 maanden en den Engelschcn directeur tot 5 maanden In hooger beroep eischte de procureur-generaal tegen J. G F. een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. Ten opzichte van de andere vier ver dachten eischte spr bevestiging van het vonnis der rechtbank. Het Hof achtte ten opzichte van de drie gemeente-ambtenaren de tenlaste gelegde oplichting niet bewezen en 6prak hen daarvan vrij. Wel achtte het Hof de overtreding van art 363 bewezen: het aannemen van steekpenningen door ambtenaren. Te dier zaken werd J G F veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. G. H. S tot 8 maanden en W. H G tot 8 maanden Bij alle drie verdachten werd de vroeger in voorloopïge hechtenis doorgebrachte twee maanden in mindering gebracht. De Engelsche en de Hollandsche direc teur worden van het tenlastegclcgde vrijge sproken. WETENSCHAPPELIJK RADIOFONDS VEDER. Toegekende prijzen over 1930. In de onlangs gehouden jaarvergadering van het bestuur van de Stichting Weten schappelijk Radiofonds Veder werd beslo ten over 1930 aan de navolgende liecrcn een prijs toe te kennen: Den heer K. Dijkstra, middelbaar tech nisch ambtenaar 1ste klasse, radiodienst. Bandoeng, terzake van zijp belangrijke con- structief-technische werkzaamheden in ver band met het tot stand komen van de radio-telefonische verbinding tusschen Ne derland en Nederlandsch-Indic; en den heer Ir. J. L. H. Jonker voor zijn werkzaamheden terzake van het naar voren brengen van de schermroostcrlamp als de tector en het aangeven van de omstandig heden, waaronder daarmede goede resul taten zijn te bereiken. Voorts meende het bestuur, dat de toon- generator waarover een publicatie versche nen is van de hand der heeren prof. ir. C. L. van der Bilt en ir. L. H. M. Huydts, voor een prijs in aanmerking moest komen. Daar prof. van der Bilt, in wiens labora torium deze toongenerator tot stand is ge komen, gemeend heeft geen prijs te moe ten aanvaarden, besloot het bestuur uit sluitend den heer Ir. Huijdts voor een prijs in aanmerking te brengen. Tenslotte werd het besluit genomen in principe bij te dra gen in de kosten der Nederlandsche deel neming aan het in 1932 te houden tweede Internationale Pooljaar. In verband met de statutaire bepalingen der Stichting, zal tot een definitieve uitkeering van het bedrag der subsidie eerst besloten kunnen worden, indien de plannen tot deelneming van Ne- derlandsche zijde daadwerkelijk verwezen lijkt zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B, zijn benoemd tot voorzitter van het college van regenten over de gevange nissen te Alkmaar P. J C. van Toornen- burgh, lid van dit college en tot lid E. Hij mans, officier van justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Alkmaar; is aan dr. K. Penon op zijn verzoek eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid van den voogdijraad Rotterdam 1 onder dankbetuiging; benoemd tot burgemeester van de ge meente Diessen A. J. L. Voete; tot burge meester van de gemeente Waalre F. T. II. Ui jen; is met ingang van 16 Mei '31 bevorderd tot hoofdcommies bij de Noderlandsche Staatscourant enz. J. B. v. Veer, thans commies; herbenoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amersfoort A. ter Cock. Drinkserviezen - Waterstellen Siervazen LANGESTR. 35 TEL. 308 Luitenants voortaan in de tweede klasse. 's Gr a ven h age, 15 Mei. In het Geor ganiseerd Overleg zal 29 dezer besproken worden een min. brief dd. 7 Mei, waarin de minister met veel 6poed advies verzoekt omtrent eene wijziging in het regloment voor den overtocht naar en uit Ned.-Indië Deze wijziging bepaalt o.a.: Gerangschikt worden: In de eerste klasse: a. burgerlijke ambtenaren, die een bezol diging genieten of genoten hebben van ƒ775 's maands of meer, b. Leger: officieren met den rang van kapitein cn hooger. Marine: officieren met den rang van luitenant ter zee 1ste kl. en hooger; In de tweede klasse: a. burgerlijke ambtenaren, die een bezol diging genieten of genoten hebben, voor zoo ver de mannelijke betreft, van minder dan 775, doch niet minder dan ƒ350 's maands, voor zoover de vrouwelijke betreft van min der dan 775 'e maands; b. Leger: luitenants, onderluitenants en de andere onderofficieren boven den rang van sergeant-majoor, zoomede de jongelic den, bestemd voor de K.M.A., daaronder be grepen de voor die instelling bcstemdb on derofficieren der landmacht; Marine: luitenants ter zee 2e en 3e kl. en de onderofficieren boven den rang van ser geant-majoor, zoomede de jongelieden, be stemd voor het Kon. Instituut voor de Ma rinc. In de derde klasse: a. mannelijke burgerlijke ambtenaren, die een bezoldiging genieten of genoten hêbbén van minder dan ƒ350, doch niet minder dan ƒ75 's maands. *b. Leger en Marine: de onderofficieren met den rang van sergeant en hooger, voor zoover niet in de tweede klasse gerang schikt. Met dt»n Gouverneur-Generaal werd na der overleg gepleegd, betreffende de moge lijke verhooging van de minimum-bezoldi- gingsgrens voor de 3e klasse tot ƒ150 en de mogelijke indecling van de militairen van leger en vloot met, den rang van ad judant-onderofficier in de 3e klasse in ste de van, als tot dusver rin de 2e klasse (on- onderoffieieren hoven dien rang, zooals bij het leger de onderluitenants, blijven in de 2e klasse ingedeeld). Arnh. weg 32 Tfel. £069 ONEERLIJKE POSTCONDUCTEUR. Verduistering van brieven en pakjes. Amsterdam, 15 Mei. De Rechtbank veroordeelde heden den postconducteur J. W. L., wegens verduistering, conform Jen eisch tot een jaar gevangenisstraf. Ver dachte had brieven en pakjes ontvreemd uit het postrijtuig tusschen Den Helder en Alkmaar. Onze coüectie lijsten munt uit door mooie profielen voor elke omlijsting. UTRECHT AMERSFOORT ZEIST GEEN LEGERREVUE IN HET ZUIDEN. Ter herdenking van den tien- daagschen veldtocht. Op de vragen van den lieer Albarda, in verband met een voorgenomen plan tot het houden van een legerreyue -hier te lande in Augustus a.s., heeft de ^jp^ster van Bin- nenlandsclie - Zaken en JLandbouw geant woord Ter herdenking van dc in 1830/31 geval lenen en ter opwekking tot dankbaarheid voor het feit, dat gedurende een eeuw de vrede in het Rijk van Europa heeft mogen heerschcn, heeft een plan bestaan, als door den heer Albarda bedoeld, zij het dan ook in soberder vorm, dan door hem omschre ven. Alleen reeds om de tijdsomstandigheden zal de uitvoering echter achterwege blij ven. Wat voor het plan in dc plaats zal tre den. maakt bij de Regeering nog een punt van overweging uit. RADIO VISSCHERIJ-OMROEP. De directeur-generaal der P.T.T. heeft liet Rijks Radiostation voor den zakelijken om roep met ingang van 2 Juni a.s. ter be schikking gesteld van het hoofdbestuur der Reedersvereeniging voor de Nederland- sche haringvis6cherij. Genoemd hoofdbestuur heeft besloten den radio-visscherij-omroep met ingang van dien datum in werking te doen treden. De uitzending geschiedt alle dagen, be halve des Maandags, des ochtends 8 uur precies, over Scheveningen-Haven, met een golflengte van 1054 Meter. Viering van het 15:jarig bestaan van het Ned. Mcisjesgilde. Op Pinkstermaandag bij Milligen Met Pinksteren zullen de Ncderlandsche Padvindsters een groot nationaal kamp houden op de heide bij Milligen, ter viering van het vijftienjarig bestaan van haar or ganisatic liet Ncderlandscho Meisjcsgilde. Padvinderij voor meisjes is ouder dan 15 jaar in ons land, want reeds in 1911 waren er meisjes aangesloten bij de Ncderlandsche Padvinders-organisatie, een vereeniging van jongens en meisjes, die opgericht was na een bezoek dat de stichter der beweging Sir Robert Baden Powell met zijn eerste Boy-Scouts aan Amsterdam bracht. Vrijwel gelijktijdig werd door mevrouw Muller—van Gcuns in Den Ilaag op E11- gelsch voorbeeld de NedorlanÖsche Meisjes gezellen Vereeniging opgericht cn kort daarop volgde de oprichting van plaatse lijke vereeriigingen in Leiden, Rotterdam, Bussum en Amersfoort. Al spoedig werd het denkbeeld van een tfusie geopperd, vooral nadat verschillende Meisjesafdeelingen zich van de N. P. O. hadden afgescheiden, doch eerst den 31en Januari 1916 kwam die fusie tot stand en werd onder voorzitterschap van mevrouw M. Cijfer—van Wijngaarden de Vereeniging het Ncderlandsche Meisjes Gilde opgericht, welker statuten bij Konink lijk Besluit van 29 April 1916 werden goed gekeurd.. Het Gilde heeft in dc eerste tien jaren van zijn bestaan een moeilijken groei tijd door gemaakt, omdat de aard van den Hollander niet gemakkelijk iets nieuws en dan nog wel een vrouw in uniform accepteert en ook omdat de vereeniging uit zooveel deelen was samengesteld, die alle liaar éigen uni form cn werkwijze reeds hadden vastgesteld en die na de fusie moesten opgeven, In de laatste jaren is het. Gilde sterk in bloei toegenomen en vooral is een groole vooruitgang te bespeuren, nu op initiatief van dc presidente mevr. E. v. d. Bosch—de Jongh dc opleiding van de leidsters inten siever ter hand is genomen. Van die bloei zal het Jubelkamp te Milligen ongetwijfeld bewijzen geven. Op Zaterdag vóór Pinksteren zullen ruim twaalf honderd padvindsters uit alle deelen des lands zich met haar leidsters vereenigen op het station Strofe cn vandaar opmarchec- ren naar het gedeelte van het Remonte- depot, dat door het departement van Defcn- sje met twee daarop staande loodsen met de grootste Welwillendheid ter beschikking van bet Gilde is gesteld. Op den Tweeden Pinksterdag zullen in het Jubelkamp demonstraties gehouden worden van Padvindsterswerk onder lei- ding \an de giïdctrainer mejuffrouw Adr Knappert, terwijl dame Katharine Furse, dc directrice van het Wereldbureau van de In ternationalAssociation of Girl guides and Girlscouts organisations uit Engeland over komt om het Jubelkamp mee te maken. De majoor der Genie J. C. van Rcencn is in het belang van den militairen dienst overgeplaatst naar Breda. Do kapitein der Genie J. Do Rondo Bresser wordt met ingang van 1 Juni 1931 overgeplaatst van Amsterdam naar Amers foort De kapitein J. J. Sparenburg, van den staf der Genie, thans werkzaam ten burcele van den chef van den gcneralen staf, wordt met ingang van 29 Juli 1931 overgeplaatst naar Bergen op Zoom. De eerste-luitcnant C. v. Boven van het regiment Genietroepen wordt met ingang van 15 Juli 1931 overgeplaatst naar'den staf der Genie en werkzaam gesteld ten burcele van den chef van den generalen staf. De kapitein J. Koopman, werkzaam bij den Vrijwilligen landstorm te Rotterdam, wordt overgeplaatst naar het 9c regiment infanterie te Assen. De kapitein G. P. F. II. J. Strang van Hees is benoemd tot adjudant van het 2ö regiment onbereden artillerie te Naarden. Do kapitein F. II. Wanninkhof, van het artillerie-schietkamp, wordt met ingang van 1 Augustus 1931 overgeplaatst naar het 2e regiment onbereden artillerie te Naarden. Do kapitein A. Asman, van het 2e regi ment onbtreden artillerie, wordt met ingang van 1 Augustus 1931 overgeplaatst naar het 5e regiment vcld-artillerie te Amersfoort. De kapitein der artillerie H. L. J. de Pauw is met ingang van 1 Augustus 1931 benoemd tot commandant van het artillerie schietkamp te Oldebroek. De eerste-luitcnant A. J. G. Lerum van het lsto regiment veldartillerie, wordt met ingang van 1 Augustus 1931 overgeplaatst naar het Artillerie-schietkamp te Oldebroek. De eerstc-luitenant jlir. J. G. A. van Spengler van het 3e half regimept huzaren is met ingang van 15 Mei 1931 gedetacheerd bij het 2c half-rcgiment huzaren te Breda. Do eerstc-luitenant A. J. M. Allard van het 6e regiment infanterie is benoemd tot adjudant van den landstorm-groep Breda. De eerstc-luitenant L. W. Cnopius van het IIe regiment huzaren, wordt met ingang van 25 Juli 1931 overgeplaatst naar het lo regiment huzaren te Amersfoort DE MOORD OP DEN HEER ESCHAUZIER. De verdediger. Als verdediger van den verdachte K. zal optreden mr. F. J. M. Nedervecn, advocaat- procureur tc Roermond LUCHTVERKEER OP DE VLIEGVELDEN. Cijfers over de maand AprliL De luchthaven van Amsterdam werd ge durende de maand April 1931 aangedaan door 593 verkeersvliegtuigen der geregelde luchtlijnen, 237 vliegtuigen van leger en marine, terwijl 55 rond les- en proefvluch ten met vliegtuigen van de K.L M. en an.- dere luchtvaart-maatschappijen werden uit gevoerd. Tóvehs hadden er vier vluchten plaats Lpct vliegtuigen van de N.V. Nederlandsen o VIiegtuigenfabrick „Fokker" en 104 vluch- lèn met Pandervliegtuigen van de Natio nale Luchtvaarióchool liet aantal pJeiziervliegers bedroeg 299 en liet aantal bezoekers 8810. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aange daan door 314 verkeersvliegtuigen, 110 vlieg tuigen van leger en marine, 31 vliegtuigeo van de Nationale Luchtvaar tschool, d</ Koolhoven-fabriek en verschillende particu* lieren. Bovendien werden- op Waalhaven 107 proef-, rond- en oefenvluenten uitgo- voord door verkeersvliegtuigen der K.L.M, 143 door vliegtuigen van de National Luchtvaartschooi, de Koolhovenfabriek en verschillende particulieren cn 22 Jour oip Waalhaven gestationeerde militaire vlieg tuigen. Het aantal pleziervliegers bedroeg 277 en het aantal bezoekers 8507. Voor Amersfoort bij: De stem der ervaring moet men niet laten verstommen. AMUNDSEN. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G KELLER. 18 In het kort samengevat clcugde hij vrij wel voor niets. Waardoor blonk hij uit bo ven de massa? Eerlijk gezegd door niets Tenzij door een paar stevige beenen! Misschien zou dansen hem aan de kost kunnen helpen! Zou hij beroepsdanser kunnen worden? Reeds een paar maal was bpjr» dit aangeboden, maar hij had dade lijk elk voorstel' van dien aard afgeslagen. Dat was geen mannenwerk om in een hotel klaar te staan voor elke vrouw, voor de een of andere donkeroogige verwende Argentijnsche, die haar rijk beringden vin ger kon opheffen en hem bevelen: „Mon sieur, faites-moi danser!" Wat een leven! Dank je wel, zoolang er nog iets anders op de wereld is te vinden! Nu, misschien zou de nacht hem raad brengen. Tegen den ochtend zou hem wel iets invallen. Hij sloeg alle ramen van zijn1 kamer open en zette de deur van zijn slaap kamer met een zwaren antieken koperen ketting vast, welke hij ergens in Fulham Road had gekocht. Slapen met de deur van zijn kamer dicht was een onmogelijkheid voor den voormaligcn krijgsgevangene. Hij zou geen oog hebben dicht gedaan. Hij stap te in bed en strekte zijn boenen behaaglijk uit. Wie zou gemeend hebben,, dat zijn laatste gedachten vóór het inslapen gewijd zouden zijn aan de gebeurtenissen van de laatste uren, zou zich vergist hebben. Al die ge dachten, al het gepeins over dc beste wijze om in den kortst mogelijken tijd de meest, mogelijke hoeveelheid geld bijeen te garen, verdwenen uit zijn hoofd tegelijk dat hij het licht van het schemerlampje op zijn beddetafel uitdraaide Maar toén hij den volgenden moivgen ontwaakte bij heldere zonneschijn, gelijk te Londen in den na zomer slechts zelden voorkomt, wist hij vvot hem te doen stond; hij zou beroepssportman worden. HOOFDSTUK X. Beroepstennisser en beroepsdanser. Half September vinden wij den jongen Farquhar aan den arbeid in hetzelfde land. waar het jonge meisje, dat oorzaak was ge weest van den ommekeer in zijn bestaan, ook een nieuw leven was begonnen. Het was een zeer in trek zijnde badplaats in Noord-Frankrijk, in een mooie, vruchtbare streek gelegen. We toeven met den lezer in dfn tuin, welke het grootste en weelderigste hotel van de stad omgeeft. Het scheen wel alsof de uitgestrekte witte gevel van- dit monsterhotel nog slapende was. Geen spoor van leven was te bekennen aan de ramen of op de balkons. Reusachtige zonnescher men met oranje- of roomkleurige banen wa ren neergelaten over het terras bij den hoofdingang, doch het was nog vóór negen uur en geen gast vertoonde zich. De meeste Engelschen zijn al weer naar huis, maai de hotellijst bevatte reeksen van namen uit Parijs, Amsterdam, Wecnen, Johannesburg en Buenos Aires. Die gasten sliepen nog. terwijl het personeel van het hotel al ijverig in de weer was. Alleen een tweetal nam er hun gemak van en genoot van een lekker, zonnig uurtje alvorens de dagtaak te doen aanvangen. Op een groene bank onder de pergola, getooid met lantarens, die des avonds een schitte rend effect maakten, maar nu slechts een aantal stoffige witte bo'ien lieten zien, za* de nieuwe beroepstennisser, Darol Farqu har, die zijn in keurig flanel gestoken bee nen voor zich uitstrekte. Op zijn doode gemak slenterde dc beroeps danser naar hem toe. ITij was een beetje jonger dan Darol, maar had een nift min ander type en zijn donkere teint verried zijn der innemend gelaat, zij het ook van een Franschcn landaard. Hij leed evenzeer aan geldgebrek en had evenzeer lot ideual om de menschen te doen betalen voor hun ple ziertjes. Sinds hij deze nieuwe positie had aanvaard, was Farquhar meer dan ooit overtuigd geworden, dat men moest trach ten uit te vinden wat betaalde cn zich daar aan onmiddellijk te wijden. In de laatste veertien dagen had hij zich vaster dan ooit voorgenomen niet langer een motor zonder benzine, een man zonder geld te zijn. Men vcriieze niet uit het oog, dat hij moest zor gen over zeven duizend Pond te kunnen be schikken. Dat geld, waarvan hij zichzelven had beroofd, wilde hij terugkrijgen en des noods wilde hij het tot het dubbele brengen wanneer er uit de uitspattingen van de rij ken wat te halen viel. Maar vast stond bij hem het onwrikbaar besluit van een arm cn ontgoocheld oud-soldaat, voor de rest van zijn leven enkel en uitsluitend zonder veel gewetenswroeging uit alles geld te slaan. Van dien jongen Franschman, St. Croix, die de hotelgasten moest inwijden in de ge heimen van den Tango, had hij reeds een en ander geleerd, maar hij hoopte nog meer van hem te leeren. Als onderwijzer in het edele tennisspel kende hij nog niet alle kne pen van den omgang van dergelijke leerlin gen. Farquhar had den indruk gekregen, dat hij een welopgevoede cn vriendelijke kerel was. En hoe gaat het er mede, oude jongen? vroeg deze met 'n eigenaardig accent, dat den Franschman verried. Farquhar bood hem een sigaret aan. Hij nam ze aan en ging bij hem zitten voor een praatje. Het gesprek zou de gasten, die nu nog lagen te sluimeren, koffie dronken of mis schien druk bezig waren met hun toilet, met verbazing hebben vervuld als zij het hadden kunnen hooren. Het was alsof er een tooneeigordijn was gevallen tusschen het hotel en deze arme maar hard wer kende jongelui, van verschillende landaard maar met hetzelfde doel, cn alsof zij als acteurs door het kijkgaatje tuurden om het publick, dat over hun succes zou beslissen, op te nemen. De tennisman begon: En wat denk je wel, dat dit hotel voor ons zal opleveren, St. Croix? De dansprofessor antwoordde: Nu, ik denk dat de zaken minder goed voor ons zullen gaan dan verleden jaar. Tóen was het seizoen best. Er is toen heel wat geld stuk geslagen. We hadden onder de gasten een Italiaanschen hertog met ge volg en toen er een heel stelletje dames uit Amerika, die het allen op den hertog ge munt hadden. Zij dansten allen en speel den tennis. Maar in dit seizoen komen er tc veel om een kuur te doen. Die geven geen geld uit. Tot op deze weak heb ik enkel jonge meisjes als klanten en die ge ven geen cadeautjes. Zij betalen allen haar honderd francs per les en daarbij blijft het. Maar dat is toch nog zoo slecht niet, honderd francs voor een half uurtje! Neen, maar dat is toch net genoeg. Een goed leermeester als ik heeft aan spraak op wat meer. Laten ze ook eens met cadeautjes aankomen. Maar hoor eens, Farquhar, ik moet je wat vertellen. Heb je die nieuwe gast uit Zuid-Amerika ge zien? Die mevrouw Inez Cottrell? Je weet wel, die dame met dien mooien wagen. Ja, ik heb wel dien nieuwen auto zien staan, een witte Isotta. Precies. Dien bedoel ik. Nu, die zal het geld in het hotel wel laten rollen. Want dat heeft ze bij hoopjes! Kijk, dat zijn haar vertrekken. En met een zwaai van zijn zorgvuldig gemanicureerde hand wees hij naar de heele verdieping. Die wil van alles het beste hebben. Geeft alleen aan den ober haar orders. Madame moet dit en madame rnoet dat hebben. De gérant heeft alleen oogen voor haar. Laten we hopen, dat ma dame lang blijft. Dat belooft een puikje van een gast te worden. Ze is een Spaansche van afkomst en haar rijkdommen dankt ze aan de petroleum. Bovendien heeft zï nog een spoorweg ergens in Argentinië. Haar man, half Engelsch, half Portugeesch Is hij met haar meegekomen? (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5