Zaterdag 16 Mei 1931 AMERSFOOSfflSCH OAGBiAB -DE EEMIANDER" 29e laargang No. 268 DERDE BLAD Beiteelaed BRIAND ALS STRIJDER VOOR DEN VREDE Een internationaal staatsman NA DE WOELINGEN IN SPANJE Minister Lerroux licht de pers in NA DE NEDERLAAG VAN BRIAND EEN OPZIENBARENDE SPIONNAGEZAAK? BLOEDIGE BOTSINGEN IN NOORD-ZWEDEN Binnenland RADIOPROGRAMMA Hartelijke woorden in de Euro peesche commissie. Geneve, 15 Mei (V. D.) Briand heeft hedenmorgen als voorzitter van de Europee- sche commissie de tweede bijeenkomst van deze commissie geopend. Hij Ja6 een ope ningsrede voor, waarin hij wees op de groo- re gevaren en het dreigend karakter van de huidige economische crisis. Hij wees op de noodzakelijkheid om direct practische maat regelen to nemen en deed vervolgens mede- deeling van de talrijke commissicbesprekin- gen te Parijs en te Genève, waarbij hij o. a. melding maakte van de regeling tot oplos sing der agrarische vraagstukken ©d de noodzakelijkheid om aizetgebied te vinden van de producten van do landbouwstaten van Oost-Europa, o. a. door de stichting van een internationale hypotheekbank. De com missie zelf zou zich tengevolge van het voorstel van dr. Curtius niet meer met de kwestie van de orienteering der Europee sche tolpolitiek en met het geheele econo mische systeem van Europa, hebben bezig te houden. Tenslotte wees Briand op het verband tusschen de Europeesche commis sie en den Volkenbondsraad en hij sprak de wensch uit-, dat de Raad richting zou geven op de werkzaamheden der Europeesche commissie. Hij is niet meer in staat voedsel tot zich te nemen. Twee stakers trachtten hem te bewegen zich naar beneden te laten bren gen, doch hij woigerde. De mannen, die op de schooreteen waren geklommen, hebben hem toen met een waterdicht doek tegen den eedert 36 uur vallenden regen be schermd. Men vreest, dat de man zal ster ven, aangezien men geen kan6 ziet hem naar omlaag te brengen. De hardnekkige geelt het op. Uit Tokio wordt d.d. 14 Mei aan De Cou rant bericht: De schoorsteenzitter ie na 314 uur op zijn weinig benijdenswaardigen post te hebben vertoefd, eindelijk in een mand naar bene den gekomen. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht; hoewel hij bij kon nis Is, verkeert hij in uiterst zwakken toe stand. Hij stemde er eeret in too naar be neden te worden gebracht, nadat de werk gevers dc eischen der 6takere hadden in gewilligd. Ook de 6takens in de mijn van Fukuoka, die niet naar boven wilden komen, hebben hun verzet opgegeven. BRIAND Nieuwe gezichtspunten ontwikkelde Briand niet Zijn rede kreeg het gebruike lijke applaus. Namens de leden der com missie sprak de Britsche minister van bui tenlandsche zaken Henderson de hoop uit, dat Briand ook in de toekomst de leider der Fransche buitenlandsche politiek zou mo gen blijven. Briand was niet alleen een groot Franschraan, doch meer dan dat een groot internationaal staatsman, die zich groote verdiensten had verworven door zijn werk voor den vrede en .voor de samenwer king tusschen de volken. Henderson ver klaarde, dat hij zich verre wilde houden van een inmenging in de binnenlandscho verhoudingen in de Fransche politiek. Toch was Henderson van meening, dat Briand ook thans nog zonder twijfel het allergroot ste vertrouwen geniet, ook al is zijn positie thans niet meer dezelfde als eenige dagen geleden. In verband met de werfczaamhe-1 den der Europeesche commissie en-in het belang van den Volkenbond was het drin-j gend te wonschen, dat Briand de leiding van de Fransche buitenlandsche politiek zal houden. Briand dankte Henderson voor het hier gegeven blijk van vertrouwen, dat misschien niet door alle commissieleden in dezelfde mate gedeeld werd. Zijn leven lang heeft hij getracht te werken voor den vrede en hij achtte zichzelf gelukkig, dat hij in de at mosfeer van Genève en bij de vreedzame samenwerking tusschen dc volken een lei dende positie heeft kunnen innemen. Onafhankelijk van alle incidentecle gebeur tenissen in hot openbare leven zou hij steeds in dien zin voor den vrede blijven werken. Volkenbond en Europeesche com missie waren organen des vredes. Frank rijk zou altijd medewerking aan de verwer kelijking van de vredesgedachte blijven ver kenen. Of hij leider zal blijven der Fransche buitenlandschg politiek of als ouder wor dend pelgrim met den staf in de hand zijn tocht zou moeten voortzetten, met alle kracht zou hij voor de vredesgedachte blij ven ijveren. RUIM 300 UUR OP EEN SCHOORSTEEN. Londen, 13 Mei (V.D). De man, die uit sympathie met een staking aan de fabriek waar hij werkte, zich op de schoorsteen van zijn fabriek had gezeteld en daar 264 uur achter elkaar had gezeten, is thans in el kaar gezakt en ligt geheel uitgeput op het ijzeren platform boven aan den schoorsteen Is er geen sprake van een coniranevolutle Genève, 13 Mei, (V.D). De minister van buitenlandsche zaken Lerroux heeft aan vertegenwoordigers van de pens een ver klaring afgelegd over de onlusten in Span je en erop gelezen, dat het hier geens zins een contrarevolutie geldt, doch slechts een reeks van incidenten, die ten deele zou moeten worden toegeschreven aan de on voorzichtige houding van de geestelijkheid. De onlusten zijn gedeeltelijk door commu nistische elemeiiton veroorzaakt De regee- ring Is echter vast besloten de communis tische beweging met alle middelen te be strijden, de-orde te handhaven en het par ticulier eigendom te beschermen. Lerroux deelde voorts mede, dat de Spaan6che re giering het vaste voornemen heeft de vre despolitiek in Marokko onder alle omstan digheden voort te zetten. De regeering becht groote beieekenis aan goede betrekkingen met Frankrijk. Spanje en Frankrijk bezit ten gemeenschappelijke belangen in Marok ko. De Spaansche regeering ziet voorts in den Volkenboni een belangrijk instrument voor de handhaving van den wereldvrede en is zelf een trouw aanhangster van den volkenbond De kathedralen van Toledo on Seville niet verwoest Madrid, 14 Mei (V.D). De berichten in io buitenlandsche bladen, waarbij gespro ken wordt van de verwoesting der kathe drale kerken van Toledo en Sevilla, zijn onjuist. Op een Jezuïeten-klooster te Granada werd de Engelscho vlag gebeschen en 3l- dus te kennen gegeven, dat men zich wenschte te stellen onder dc bescherming van Engeland. Nieuwe gemeenteraadsver kiezingen in een deel van Spanje. Madrid, 14 Mei. (V.D). De ministerraad heeft besloten in alle gemeenten, waar be denkingen zijn gerezen togen den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen, op 31 Mei a.s. opnieuw verkiezingen te houden. Op merkelijk is, dat de minister van binnen- "landsche zaken nog geen veertien dagen ge leden verklaard heeft, dat van de 2600 ge meenten 6lec.hts 5% voor nieuwe verkiezin gen in aanmerking zou komen. Hat particulier bezit vod koning Alfonso wordt in beslag genomen, Madrid, 14 Mei. (V.D). Do ministerraad besloot alle bezittingen van koning Alfon so, voor zoover deze binnen haar bereik liggen, in beslag te nemen Alle officieelc instanties, alle banken en bankiers zijn verplicht cventueele 6aldi, de posito's e.d. ter kennis te brengen van den minister van financiën. De regeering motiveert dsze houding door het feit, dat de koning zijn bevoorrechte l>ositie zou hebben misbruikt om zich per soonlijk, ten koste van de bevolking, te ver rijken. De Nationale Vergadering zal het recht hebben over de dofinitieve bestemming dei- goederen te beschikken. Onder het motief van plichtverzaking bij de recente onlusten zijn alle districtspoli tiecommissarissen vnn Madrid, zoomede vier kapiteins en drie luitenants der veilig heidspolitie en de commandant der guarda civil van de stad Cordova, uit den staats dienst ontslagen. De ministerpresident heeft verklaard, dat de regeering onder alle omstandigheden de republiek wenscht te redden voor de geva ren, welke haar van Iink6 en rechts bedrei gen. De regeering wenscht geen slachtof fers, doch wanneer deze onvermijdelijk zul len zijn, dan moeten zij vallen in het be lang der republiek. De Spaansche effectenbeurzen zijn geslo ten tot as. Maandag. Alleen in do provin cie Badajoz is de staat van beleg afgekon digd, Verandert de rechtsche pers van houding? Parijs, 15 MeL (V. D.) In de rechtsche Fransche pers is sedert den mini6terraa 1 van gisteron, waarin Briand zijn ontslag vroeg als minister, een zekere wending in getreden. Het verdwijnen van den grooten man, die niet minder dan zes jaren aan den Quai d'Orsay getroond beeft, stemt de rechtsche bladen tot nadenken. De aanval len, die tot dusverre dagelijks in de recht sche chauvinistische pers op Briand wor den ondernomen, hebben plotseling plaats gemaakt voor een veel gematigder toon. Men tracht iedere begripsverwarring te voorkomen, aangezien men hot erover eens schijnt te zijn geworden, dat waarschijnlijk geen ander staatsman over het aanzien van Briand beschikt. De eerete commentaren, die de bladen aan de komende gebeurtenis sen te Genève wijden, getuigen van een absolute eenstemmigheid Inzake 'de taak, die op de Fransche delegatie rU6t Men -n- derstreept de politieke overwinning en het plichtsgevoel van Briand tegenover z(jn va derland, dat tot uiting komt in het feit, lat Briand na de zware nederlaag te Versailles toch de belangen van zijn land te Genève wenscht te behartigen daarbij alle persoon lijke overwegingen uitschakelend. De Temps wijst er bij deze gelegenheid nogmaals op, dat het resultaat van de pre sidentsverkiezingen in niets van .nvtoed is op de Fransche buitenlandsche politiek, zooals die tot dusverre door Briand ge voerd werd. Hieruit volgt, dat de autoriteit van den minister in geen enkel opzicht ge leden heeft. Hij is dus nog steeds de mae6t bevoegde vertegenwoordiger van Frankrijk bij den Volkenbond. mann met zijn vriend uit visschen gegaan en zijn verloofde had hem met worst belegd brood meegeven. Toen Kampmann van het brood gogeten had. werd hij omvel en toon de vergiftigingsverschijnselen. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat de worst met een soort rotten kruid vergiftigd was Het onderzoek leidde tot arrestatie van de vrouw, die verklaarde, dat zij van de politie vergunning had om het brood te vergiftigen. Men twijfelt der halve of de vrouw wel tenvollé toereken baar ie. In elk geval is gebleken, dat zij uit jaloezie gehandeld heeft. De toestand van Kampmann i6 niet levensgevaarlijk. INCIDENT BU EEN TOSCANINI- CONCERT. De dirigent geoorvijgd- Rome, Ut Wsi. (V. D.) Volgens een be richt In de „Lavoro Fascista" uit Bologna heeft aldaar oen opzienbarend incident plaats gehad. Do beroemde Italiaanscho 1i- rigent Toscanfnu die in het Stadstheater een concert zou leiden, beeft geweigerd een volkslied te spelen. Een burger, lie aanstoot nam aan deze houding, viel Toscanini lastig cn diende deze een oorveeg toe. Het incident werd oogenbiikkelijk door carabinieri on derzocht. Toscaami is nog^ denzei/den avond naar Milaan vertrokken. In verband met het incident zouden fascisten en een groote volksmenigte een manifestatie bebbon ge houden, waarbij het volkslied werd gezan gen. STREVEN NAAR LOONSVERLAGING IN AMERIKA. De arbeiders zullen zich hier tegen verzetten, Londeji, 15 Mei. (H.N.) Volgens berich ten uit New-York willen do AmerikaaQ- sche ondernemers tot loonsverlaging over gaan, welke van 5 tot 20 pet. zullen bedra- gon. Green, de voorzitter van den Araeri- kaanscben vakvereenlgingsbond, heeft hier op verklaard, dat de georganiseerde arbei ders zicb met alle middelen, desnoods door staking, tegen deze verlaging zullen ver zetten. De ondernemers hebben indertijd president Hoover beloofd dat zij geen loons verlagingen zullen toepassen cn deze be lofte moet gehouden worden. AANSLAG OP EEN HONDURCESCHEN GEZANT. Washington, 14 Mei (V.D). In den af- geloopen nacht bobben twee op heeterdaad betrapte alcoholdieven den Hondureeschen gezant te Washington in het legatiegebouw aangevallen en tegen den grond geslagen. Dr. Leiva liep ernstige hoofdwonden op en moest ter verpleging in een ziekenhuis wor den opgenomen. SPOREN VAN WEGENER GEVONDEN. Kopenhagen, 15 Mei. (V.D.) Door het station „Eismilte" op Groenland wordt ge meld, dat men de 6lede, die Prof Wegener en zijn Eskimobegeleider Rasmus met zich medevoerden, evenals de sneeuwschoenen van den onderzoeker teruggevonden heeft. Andere sporen ontbreken nog steeds. SPRINKHANENPLAAG. Eïizabethsfcad, 13 Mei (V.DV Men meldt uit Port Lami. dat in de omgeving van Kalfoer een reusachtige sprinkhanen- zwerm van 25 K.M lengte ls neergestreken. Er zijn troepen gezonden om te trachten do sprinkhanen met vlammenwerpers cn ver gift tc verdelgen SPOORWEGONGELUK BIJ TOULOUSE. Parijn 15 MeL (V.D.) In de nabijheid van Toulouse is een personentrein gede railleerd. De beide locomotieven zijn van een helling afgestort. De machinist van een der machines werd gedood. Verscheidene reizigers bekwamen deels ernstige verwon dingen. POGING TOT MOORD UIT JALOUZIE. Hamburg, 13 Mei (V.D.). Te Berge- dorf is de 35-jarige dienstbode Marie Schu mann onder beschuldiging van poging tot moord op haar verloofde gearresteerd. Het meisje was venoofd met den 29 jarigen schilder Wilhelm Kampmann, met wie zij jop kamere woonde. Maandag was Kamp- P a r ij e, 15 M o L (V. D.) De Fransche politie zou te Nancy een uitgebreide spion- nago-zaak op het spoor zijn gekomen, waar omtrent op het oogenblik nog het 6trengste stilzwijgen wordt bewaard. Voorloopig weet men nog slechts, dat allo toegangswegen van het Saargebied naar Elzas Lotharingen door een sterke politiemacht worden be waakt en dat elke auto, die op dit traject passeert, nauwkeurig onderzocht wordt. Waarschijnlijk hebben de spionnen, waar om het gaat, per auto uit hot Saargebied de Lotharing6Che grens ovorschreden. Zij zouden belangrijke papieren in hun bezit hebben. Te officieele plaatse te Nancy wei gert men elke inlichting. Waarschijnlijk mode in verband met de z.g. Straatsburger spionnagc-zaak is men zeer voorzichtig ge worden. Verdachte in Straatsburger spionnage-zaak in vrijheid gesteld. Straatsburg. 15 MeL (V. D.) Op last van den auditeur-generaal van het hof van beroep i6 de verdachte in de z.g. Straats burger spionnage-zaak, Ernst Unfried, gis teren wederom in vrijheid gesteld. Dit is roods de tweedo invrijheidstelling van ver dachten in deze zaak, die volgens veler op vatting door de rechtsche pers in Frankrijk hevig is aangeblazen om de aandacht van de spionnage-affairo te Koningsbergen af to leiden. Een aantal personen gedood en gewond Stockholm, 15 Mei. (V. D.) Gisteren is het te Adalen in Noord-Zweden lot een bloddigo botsing gekomen tusschen staken de arbeiders cn eon afdeeling militairen, waarbij zes personen werden gedood en on geveer evenveel gewond Iets dergelijks iö in Zweden nog nooit voorgekomen. De directie van de cellui we-fabrick tc Adalen had getracht het bedrijf, dat door een plotselinge staking geheel was stilge legd. met behulp van werkwilligen aan den gang te houden Bij ccd demonstratie der stakende arbeiders kwam het tot inciden ten, waarbij eenige workwilligon mishan deld werden. De plaatselijke politie was machteloos cn riep de hulp in van het naast- bijgelegen garnizoen te Sollefteo. Met een extra-trein arriveerden de militairen te Adalen Een bereden afdeeling chargeerde met de blanke wapens tegen do demon%trec- rende massa, doch toen ook dat niet hielp, werd van de vuurwapens gebruik gemaakt. Van militaire zijde wordt verklaard, dat de troepen door de massa bedreigd werden en slechts uit noodweer roet 6cherp geschoten hebben, nog wel nadat eerst een waarschu- wing6salvo in de lucht was gelost VAN ONZE VEEMARKTEN. Meermalen wordt ons den laatsten tijd de vraag gedaan: „Wat denkt u, zullen do slachtveeprijzen weer omhoog gaan?" Zeer mooi lijk is het natuurlijk daarop een zeker antwoord te geven. In onze overzichten heb ben we al meermalen laten uitkomen dat. wij in een verhooging van de slachtveeprij zen niet gclooven; gezien den algemeenen toestand van aanvoer, lago varkensprijzon, en daarbij nog veel en goedkoop krachtvoer. Wel hebben we steeds doen uitkomen en ook voorspeld, dat 1ste kw. vleeschbeesten wel gevraagd zullen blijven, wat ook steeds van onze veemarkten in de prijsnoteeringon vermeld wordt Verschillende oorzaken hebben hierop in vloed. Het publiek vraagt hoe langer hoo meer 1ste kw vleesch (dan nog liofst ma ger), de slager voornamelijk hij, die een „klantzaak"' heeft zal daarom daarmede mot zijn inkoopen rekening houden en ook hoogc eischen gaan 6tollen bij het inkoopen. Dc vraag naar kw. vlceschbocston is dan ook don laatsten tijd toegenomen en Juist dat soort vee is er in ons land niet te ruim en wordt ook tot op heden toe geen concurren tie aangedaan door bultonlandsch vleesch. Do prijs van 1ste kw., in verhouding tot het mindere, verschilt dan ook steeds veeL De aanvoeren op de laatstgehouden Maan dag-markten, zoowel te A Vlam als Rotterdam waren beduidend korter, waardoor de prijs wel iets omhoog ging voor de 1ste kw. Ook Dinsdag te Rotterdam, waar 'n behoorlijken aanvoer wa6, ging do tste kw. iets omhoog, evenwel de aankoop voor A'dam, waarop toen gerekend had, bleef uit (wegens grooto aanvoer van Deenschvleesch) en vandaar dat mindere kwaliteiten in de hoogero prii- zen niet deelden. 1ste kw. gold 0.95l.OSi; 2de kw. 0.85-/ 0.90; 3de kw. 0.75-/ 0.U0 alles per K.G. geslachL Rotterdam had op de magere markt ruimer aanvoer als 's weeks ervoor. De handel zette goed in met hooge prijzen, had evenwel e+*u stil verloop, met in de goed soortige jonge beesten de beste handel. Ook hier was even wel goed merkbaar, dat dc prijs momenteel voor een vlotte handel te hoog is; gras is er nu volop, maar de lage melkprijs werkt ram mend met deze hoogc prijs van hot melkvee. Een goede, jonge melkkoe kost toch nu weor vlug 350.— tot 400.— cn vaarsen vaoi 275.— tot 375.— is lang geen zeldzaam heid. Vare koeien waren ook nog al aangevoerd, konden ook wel iets beter geplaatst word om. Jongvee was minder goed te plaatsen. Belgi'S doet zoo goed als niets wat op deze handel invloed heeft Algemeen zegt men: zè zijn to duur. Vare koeien golden ook nu van ƒ200.— tot S00.— Dc vette kalverenmarkt leeflk weer iets op. Het buitenland vraagt weei4 wat meer, wat de prijs iets deed stijgen, lste. kw. gold nu 0.42—0.45 enkele nog wel hooger. 2de kw. 0.35—0.40; 8de kw. 0.26—0.30 alles per pond, levend. De varkensmarkten hebben nog groote aanvoeren, vooral te Rotterdam was het aan bod weer zeer ruim, de prijs ging nog weer naar beneden. Ook de vioeschvarkcns kon den nu de prijs niet handhaven, golden nu van 18—19 cent, vette varkens van 17—IS cent Zouters, nog hel best te plaatsen, gol den nu van 18—19% cent, alles per pond, levend. H. DIEF SAL NA 27 JAAR OPGEHELDERD. Antwerpen, 13 Mei (V D.;. In het jaar 1904 zond een beleende diamantfirma een pakje mot oen half millioen francs aDn diamant naar Parijs- Tengevolge van een onnauwkeurigheid in het adres kon het pakje te Parijs niet besteld worden en werd het aan den afzender fce-jggezóndon. Toen de postbode het kostbare pakje terugbracht werd het door een onbekende in ontvangst genomen, die voor de firma teekende. Van de diamanten zag men nooit meer iets te rug Do politie is er thans na 27 jaar in geslaagd te ontdekken, wie de dief is. Zijn identiteit wordt nog geheim gehouden. Zijn aanhouding kan echter elk oogenbilk verwacht worden KANTONTROEPEN VALLEN AAN. Londen, 15 Mei (V.D.). Naar uit Kanton wordt gemeld, hebben de Kantoneesche troepen, gesteund door vliegtuigen en drie kanonneerbooten, de stellingen der regee- ringstroepen gebombareerd, evenwel zonder belangrijke successen te boeken. De Nankingregeering beeft Kanton een ul timatum doen toekomen, waarin gedreigd wordt met een strafexpeditie. POLITIEKE VECHTPARTIJ. Kassei, 14 Mei (VJD.) In den afgeloopen nacht is alhier een botsing ontstaan tus schen ongeveer 80 communisten cn 20 Stahl- belmliedon, waarbij zeven personen, voor een deel zwaar, gewond werden. Een der zwaargewonden overleed spoedig aan de ge volgen van de opgeloopen kwetsuren. Zondag 17 Mei. Hilversum 930 Orgelspel. 12.30 Haagech Harmonie-orkest, 230 A.V.R.O.-oc- tet, 130 Gramofoonplaten, 6.00 V.A.R.A.-or- kest, 8.20 Opeiotle-fragraenten. 9.15 Viool- voordracht door Anatol Knorre, 10.05 Con cert Omroeporkest. 11.00 Gramofoonpialen. 11.15 Kovac6 Lajns cn tun orkest. Huizen. 12.00 Concert K.R.O. sextet, 2.00 Verkorte opera „Madame Butterfly" (Gra- mofoonplaten), S.15 Concert K.R.Ó. salon orkest, 10.10 Epiloog. Da ven try Midland Regional. 3.20 Or gel- en piano-recital, 4 05 Concert, 530 Buda- pester Trio, 9.25 Concert, 1050 Epiloog. Kalundborg. 1230 Concert, 3 20 Con cert, 8.35 Oude dansen, 9.25 Plano-solo,10.10 Honsaarsohe muziek, 11.10 Dansmuziek. Langenberg. 11.50 Concert Bach-can- tate no. 8. 1.20 Concert, 4-50 Concert, 830 Opcretto: Scbon tst die Welt, 11.20 Dansmu ziek. Maandag 18 Mei, Hilversum. 8.00 Gramofoonplaten, 11.30 gramofoonplaten, 12.00 concert V.A. R.A.-septet, 1.00 gramofoonplaten, 5.05 zang solo door Mevr J. Hekkert-van Eysden, 5.35 concert U.S.O. o.l.v. Evert Cornells, 830 concert V.A.R.A.-orkest, 11.10 gramofoon platen. Huizen. 8.15 gramofoonplaten, 1130 gramofoonplaten, 12.15 gramofoonplaten, 12.30 orgelconcert, 1.45 gramofoonplaten. 5.00 concert, 5.30 concert Chr. Radlo-oraost, 10.40 gramofoonplaten. Da ven try (Midland Regional) 2.30 con cert Hegal-orkest, 6.20 B.B.C-dansorkest, 7.00 Hebt concert, 7.50 orgelconcert, 835 con cert. Kalundborg. 1230 Striikconcert, 3-50 namiddagconcert, 831 Nooreche volksmu ziek, 930 Hobo-soli, 10.50 kamermuziek. Langenberg 1.25 concert, 5.20 concert, 830 concert, 10.20 nachtconcert, 1130 dans muziek.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9