AHEDSFOORTSCIH DAGBLAD DE GROOTE CLUB UITGEBREID Maandag 18 Mei 1931 .DE EEMIANDER" 29e Jaargang No. 269 VELE NIEUWE ZALEN Architectuur Prof. Slothouwer TWEEDE BLAD WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN E. FRANKENHUIS 'T ZAHH.3 ONZE BETREKKINGEN MET BELGIE 'Au* Burgemeester De Vlugt zou vanmid' dag de ingebruikneming bewerk: stelligen met het inmetselen van een gedenksteen Men heeft wel een6 beweerd, dat het so ciëteitswezen verouderd is, en het is inder daad mogelijk voorbeelden aan te halen van sociëteiten, die vroeger naam en in vloed hadden, die rotsvaste bolwerken 6chenen, en niettemin thans van den aard bodem zijn weggevaagd. Misschien is de oorzaak hiervan te vinden in het feit dat menige sociëteit gesloten bleef voor jon- gore denkbeelden en opvattingen. Zoo ken nen wij in Utrecht nog de beroemde namen van sociëteiten, die niet tegen den nieuwen geest bestand gebleken zijn. Maar daaruit mag niet afgeleid worden dat het hecle so ciëteitswezen verouderd is. Er zijn voor beelden genoeg om het tegendeel aan te kunnen loonen. Het komt er maar op aan, dat een sociëteit of club genoeg beweeg lijkheid en financieele draagkracht bezit om zich aan te passen aan moderne eischen. De nieuwe lokalen van „Tlvoli" herbergen zeker geen verouderd instituut, cn de uitbreiding van het gebouw De Groote Club op den mooien hoek van Kal- vcrstraat en Dam in de hoofdstad (met haar onvergelijkelijke uitzicht op den Dam cn het Damrak!) is er als een overtuigend teeken van nieuwen gezonden bloei. De uitbreiding van De Groote Club is mogelijk geworden door de fusie met het Genootschap Doctrina et Amicitia, een zter eerwaardig genootschap, mot .nobele histo rische tradities, dat al in 1788 is opgericht, destijds vurig aan „Keezcnpolitiek" deed. maar sinds 1795 de politici; afzwoer, en geleidelijk Oranjegezind werd. zoodat in de lSe eeuw zelfs verschillende leden van het Oranje-huis deel hebben uitgemaakt van het Genootschap. In 1921 heeft het Genootschap dat zijn lo kalen had vlak naast het gebouw van De Groote Club met de laatste een fusie aan gegaan. Een jaar of acht hebben de oude Genootschapslokalen werkeloos en rente loos leeg gestaan, maar thans ziin ze na een ingrijpende verbouwing order leiding van prof. Slothouwer m°t bet gebouw van De Groote Club harmonisch samengetrokken. Vanmiddag worden de nieuwe ruimten officieel in gebruik genomen, waarbij Bur gemeester De Vlugt een gedenksteen in een der wanden zou aanbrengen. Gisteren heeft h^t Bestuur van De Groote Club onder zijn energieken, doortastenden president, den heer C. M. Viruly van Vuren en Dalem de pers in do gelegenheid gesteld de uitbrei ding in oogenschouw te nemen. Die uitbreiding is inderdaad geen sine cure. Door bebouwing van het vroegere binnenplein van Doctrina et Amicitia kon de biljardzaal aanmerkelijk wirden ver groot. Niet alleen dat drie nieuwe wed- strijdbiljards konden worden bijgeplaatst, bovendien kon in een aangrenzend zij-ver trek, een aantal treden l^er. een tweetal Engeïsche biljards gezet worden De be doeling, om van deze unieke biljsr iruirnte rnecr en meer een centrale plaats u mak*n van de sociëteit (waar de leder» 9l koffie drinkend, even tusschcn de beurstij'leu in, de edele biljardsport beoefenen) zal meer dan ooit verwezenlijkt kunnen worden. Een glazen bedekking met gematteerde ruiten zorgt voor diffuus warm licht, terwijl de lampen zoo zijn aangebracht, dat er op het groene laken geen schaduweffecten optre den. Een vloerbedekking met dik linoleum bevordert het gemakkelijke loopen. Elk biljard wordt electrisch verwarmd. Langs een trap komt men in de hooger gelegen speelzaal, waar de indirecte ver lichting eveneens een prettige sfeer waar borgt en het glimmen van de kaarten voor komt. De speelzaal is door middel van glazen ramen met de dieper gelegen bil jardzaal verbonden De ramen kunnen opengezet, en dan heeft men een loggia, waaruit men een aardig gezicht heeft op de drie wedstrijdbiljards. De heer Slothouwer heeft vervolgens in het nieuwe gedeelte een stemmige en prac-( tisch ingerichte bibliotheek ontworpen, een charmante nieuwe eetzaal, een coquette hall met vernuftig aangebrachte indirecte plafondverlichting deze hall is 'speciaal bestemd voor dames-bezoeksters cn ben nieuwe trap, die naar de hotelafdee- ling voert. Een hotelafdeeling. Het is een unicum in het sociëteitsleven hier te lande. De Groote Club heeft toen zij in 1911 haar ge bouw kreeg tegelijk een vleugel van de tweede verdieping bestemd voor logeerge- legenheid, en tal van leden van buiten de stad of vrijgezellen maken van deze kamers gebruik. Meer dan één woont hier en pension, en de behoefte is zoo reëel, lat ook deze hotelruimte met een tiental ka mers, zeer comfortabel ingericht. 6ommi=ie met afzonderlijke zit- en badkamer 'inge bouwd bad) kon worden uitgebreid. Tenslotte noemen we nog een paar verga derlokalen en een nieuwe, zeer sobrr inge richte. bestuurskamer. Het spreekt wel haast vanzelf, dat bij deze uitbreiding het vraagstuk van ver lichting cn verwarming zoo ratiïneel mo gelijk is opgelost. De verwarming, waarbij als adviseerend ingenieur do heer Fred C. Smets (Den Haag) is opgetreden, is cm- traai, cn geschiedt van uit drie groote ke tels met een buizenstelsel, dat groepsgewijs op de radiatoren aansluit. Voorts is er een kleine ketel voor warmwatervoorziening 1600 liter per uur). Een vernuftig toege paste ventilatie met een capaciteit van 10.000 kub. meter voert de buitenlucht naar binnen, nadat ze eerst gefilterd is, van stof gezuiverd en op de gewenschte temperaturen is naverwarmd en bevoch tigd. Voor de verlichting, die op de meest de licate wijze is toegepast en vaak in sier lijke ornamenten (vooral de matglazen ..bouquetten" in de nieuwe eetzaal) heeft ir. Verloop zorg gedragen. Bij de meubilee ring adviseerde de heer Lasance. Aan den lunch die op de bezichtiging vcigde heeft de voorzitter huldo gebracht aan prof. Slothouwer, die van de beide ge bouwen één harmonisch geheel heeft ge maakt, en alle obstakels uit den weg wist te ru.men. Ook de andere genoemde heeren loofde hij voor hun medewerking, terwijl hij tevens een kort historisch overzicht gaf. Het merkwaardige uit de geschiedenis van De Groote Club is, dat in 1911, toen het nieuwe gebouw is gesticht, onder het for- sche initiatief van den heer Philips de Club juist een periode van verval doormaakte. .Oude leden gingen dood en de nieuwe leef- 1en niet'. Het ledental bedroeg slechts 300 Maar het waagstuk van den bouw werd vo'bracht, en de feiten gaven den president ge'ijk Het ledenaantal klom na drie A vier inar tot bijna 1200. Than6 telt de ledenlijst bijna 1100 namen. Maar ook van deze uit breiding verwacht men groei, en bovenal verwezenlijking van het ideaal: uitbouw van De Groote Club op breedere sociale ba sis. zoodat zij een grootere plaats zal inne men in het leven van Amsterdam. Prof. Slothouwer roemde in een toast het doorzettingsvermogen cn helder inzicht van den heer Viruly. De pers dankte voor Tel. 852. Gevestigd 1885 VERTROUWENSHUIS. de betoonde gastvrijheid en dronk op den bloei van de sociëteit. Van het bestuur zalen aan deze geani meerde tafel aan de heeren Jhr, v. Pan- huys Wagcner, Spakler, Boelen en Jhr. Boreel. gedelegeerd commissaris. Een omzichtig verscholen luidspreker tuoverde muziek uit een der wanden. Eén doode en drie gewonden Zaterdagmiddag te omstreeks zes uur had een ernstig auto-ongeluk plaats op den weg tusschen Tiel en Utrecht, in de nabijheid van Buren De veertigjarige kermisreiziger Brunse- laar uit Utrecht reed in con bocht van den weg met zijn auto tegen een boom. De be stuurder werd op slag gedood en de naast hem zittende Bagen, eveneens uit Utrecht, werd zwaar gewond. De beide andere im zittenden werden licht gewond. Spoedig wa ren de gemeente-geneesheer dr Ouwrhand cn gemeente- cn rijkspolitie ter plaatse. De gewonde werd naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. De lieer Brunselaar is gehuwd, doch had geen kinderen. ITij was op weg naar het feestterrein te Buren om zijn broer te be zoeken, die daar een schiettent exploiteert UIT DE STAATSCOURANT. Voornaamste Kon. besluiten enz. uit de Staatscourant. Bij K.B is aan J. Borgstein, iid van de muziekverecniging Concordia te Culernborg toegekend de bronzen medaille der Oranje- Nnssau Orde. Voorts is deze toegekend aan: A. Trans per, tuinarbeider op de hofstede van den heer A. G. van Dijke tc Iloovaartsdijk en aan R. Donckamp. tuinarbeider in dienst van den heer mr. C. Croiriruelin te de Wilp gemeente Voorst. Bij beschikking van de minister van On derwijs, Kunsten cn Wetenschappen is be noemd tot conservatrix bij de pharmacie aan de rijks-üniversiteit te Groningen, mej. Y. van der Wal, thans assistente, VRACHTAUTO GESTOLEN. Zaandam, 16 Mei. Tc Zaandam is uit de garage van den heer Dijkkamp aan de Pieter Ghyscnlaan een vrachtauto met linengocd en tafelgerei gestolen. Dank zij de radio-omroep is de auto te Amsterdam terug gevonden. Als vermoedelijke dader heeft dc politie iemand op het oog, die al eens meer oen dergelijk zaakje bij de hand heeft gehad. Tot zijn aanhouding is last ge geven.. Voor aüe familiefeesten koopt men vol vertrouwen de geschenken in goud of zilver bij Bespreking in de Belgische Senaatscommissie Dc correspondent te Brussel der N. R. Crt. meldt: De commissie voor buitenlandsche zaken van den Senarft heeft een eerste bijeenkomst gewijd aan het door den liberalen senator Digneffe als rapporteur geredigeerde verslag betreffende de begrooting van buitenlandsche zaken. In strijd met wat sommige Nederlandsche bla den hebben geschreven, aldus Digneffe's ver slag, denkt de Belgische regcering er niet aan, zich tot een fragmentaire regeling van de ver schillende punten van het Nederlandsch-Belgi- sclie vraagstuk te laten bewegen. De kwestie blijft in haar geheel gesteld. Worden de bespre kingen tusschen Brussel en Den Haag hervat, dan zal het geheele probleem te berde worden gebracht. Volgens hetzelfde verslag hebben de beide rcgceringen het contact met elkaar behouden, en is zelfs den laatsten tijd, op den meest vriendschappelijken toon, van gedachten gewis seld. De Belgische regeering zou thans echter, in tegenstelling met vroeger, veel minder onge duld aan den dag leggen en zelfs de meening zijn toegedaan, dat de oplossing van het Neder- landsch-Belgischc vraagstuk niet zoo spoed- eischend is, als het graven van het Albertkanaal. Dit kanaal zal België een grootere vrijheid van handelen verzekeren bij de verdere onderhande lingen, ook voor wat aangaat de tusschen de beide landen te treffen regeling inzake de water voeding van het Julianakanaal. De volgende week ^al weer een vergadering van de commissie worden gehouden. De redactie der N. R. Crt. teekent hierbij aan: De heer Dignelfe is een Luikenaar. Of een Gen tenaar tot dezelfde conclusie zou gekomen zijn. durven wij betwijfelen. Daar heeft men wel eenige haast. Dit moeten de Belgen echter on der elkaar maar uitmaken. Het Nederlandsche standpunt is hun bekend. DE RIJKSPOSTSPAARBANK. Geen behoefte aan verhoo ging der rentevergoeding. In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging van dc wet tot instelling eener Rijkspostspaarbank erken nen de ministers van Waterstaaat en van Financiën de juistheid voor het oogenblik. van de opmerking van sommige loden, dat aan verhooging van de rentevergoeding niet bepaald behoefte bestaat. Dat deze leden desondanks van oordeel zijn, dat de rente vergoeding op 3 pet. moet worden gebracht, is den ministers niet duidelijk ITet is toch niet onmogelijk, dat l)ij nog verdere daling van den algernecncn rentestand op een der- gelijko verhooging vrij spoedig zou moeten worden teruggekomen. De ministers meenen, dat vooralsnog niet tot renteverhooging van spaarbankgelden moet worden overgegaan Niettemin scheen het hun dienstig, bij deze gelegenheid do mogelijkheid te openen om de rentever goeding op 3 pet. te brengen, zoodra in het algemeen de omstandigheden dit toelaten. GEEN VROUW POLDER-ONTVANGER. Besluit van den geërfden dag vernietigd. Door den geërfden dag van den dorpspol der Maasbommel (Maas cn Waal) was in de vacature voor ontvanger van den polder be noernd mejuffrouw C. M G. van Tuffelcn. zulks ter opvolging van wijlen den heer H. T. van Tuffelen Thans hebben Gedep. Sta ten van Gelderland dit besluit vernietigd, op grond dat een vrouw volgens de bepalin gen van het reglement op het beheer der ri vierpolders in Gelderland, niet tot ontvan ger van een dorpspolder benoembaar is. VREDE1 Op den 18en Mei 1931. Hebt gc vandaag 'smenschen boodschap verstaan?, Zijt ge bereid mee ten strijde te gaan? Hoord' go do bede? Hebt go besloten tot arbeid tot daad? Staat ge van nu af ook werk'lijk paraat Voor wereldvrede? Hebt ge verstaan wat men heden U zei? Kent go de taal van den achttienden Mol: „Weg met de zwaarden"? Vecht go voortaan met die duizenden mee Vraagt ge mèt hem die dat jaren al dcó Vrede op aarde? Weet U wiens stem ge vandaag hebt gehoord? Die moog'lijk oven uw rust heeft verstoord? Weet ge het allen? Het was de stem van milliocnen en meer Die kort geleêrt op de „velden van eer" Daar zijn gevallen Wanneer de wereld hun offer „verstaat" Vielen ze wel dóór 't onmensch'lijke kwaad Echter vóór vrede! Dan daalt berusting in 't donkere graf Doordat hun dood 't hunk'rend mensch- dom tóch gaf Eeuwige Vrede! Moog' het zóó zijn! Ieder kenne zijn taak In deze grootsche en heerlijke zaak: Vrede steeds Vrede! Breng door Uw actie, met krachtig gebaS'!' ITet al verslindend oorlogsgevaar Eind'lijk tot rede! Eischt waar ge zijt, propageer deez' Idee: „Mensch gordt U aan en strijdt met ons voor vrêtd" Hoort ieders bede „Meldt U bij drommen van duizenden aanl" „Hij die het zwaard trekt zal, daardoor vergaaft" Op voor dc Vrede1 GROEGROkY (Alle rechten voorbehouden). (Nadruk verboden). GROOTE VILLA AFGEBRAND. „Engerhoogt" te Blarlcum. Blaricum, 17 Mei. Hedenavond tc on geveer 10 uur ging in een groote villa al- hieF, „Engerhoogt" genaamd en gelegen aan de Englaan, plotseling het licht uit. Toen men de oorzaak wilde nagaan, blcok, dat de geheele bovenbouw reeds in lichter laaie stond. De brandweer, die slechts over enkele stralqn beschikte, kon tegen het vuur weinig uitrichten, zoodat de geheel© villa een prooi der vlammen werd. Eenige personen, die toegeschoten waren en die trachten nog enkele der vele kostbaarhede 3 te redden, slaagden er in nog eenige schil derijen e.d. in veiligheid te brengen. Enke len hunner werden hierbij licht gekwetst Het grootste gedeelte der kostbaarheden ging echter in het vuur verloren. De brand schijnt haar oorzaak te vinden in een open haard. De villa was laag verzekerd. ERNSTIGE AANRIJDING. Een jnffrouw door een win kelruit gedrukt. Haarlem, 17 Mei Hedenmiddag is op het Vcrwulft de il-jarige mej. M. door een auto, die met groote snelheid uit dc Ko ningstraat kwam en daardoor de 6cherpe bocht naar het Verwulft niet kon nemen, overreden en door een groote spiegelruit van de winkel van Vroom en Dreesmnnn gedrukt Zij kreeg kwetsuren aan het lin kerheen en snijwonden aAn hoofd cn han den. Per ziekenauto werd zij naar het St Elisabeths gasthuis vervoerd. De auto i6 door de politie in beslag genomen. Tegen den 19-jarigen bestuurder G. B. is proces verbaal opgemaakt. Trago gaan en verre zien, is het werk van wijze lien. BET JE WOLFF. Naar het Engelsch van BERT A RUCK door Mr. G. KELLER. 19 Neen, die heeft zijn woning al in den hemel, of misschien ergens anders. Ma dame is weduwe. En van een chic! En knap! Bien en chair, of hoe zeggen jullie dat. Een knappe verschijning. Haar costu mes zijn allemaal van Chanel en haar hoe den van Réboux. En een bagage dat ze bij zich heeft? Je zoudt er een vliegveld mee kunnen vullen! Gister heeft ze al een les in het tangoèn van me genomen, die ik voor haar dadelijk* op twee honderd francs heb bepaald. Zij danst al aardig, of neen, laat ik bekennen, dat zij het uitstekend kan. Zij geeft de pas aan en ik kan haar eigenlijk niets meer leeren. Maar waarom'neemt ze dan les? vroeg Farquhar. Nu in de eerste plaat6 denk ik, ver klaarde hij met naïeve rondborstigheid, om dat zij het prettig vindt om met mij te dan sen. Wanneer zij ten slotte gaat zitten, denk ik, dat het is om wat uit te blazen. Maar daarin vergis ik me toch. Madame wenecht eenige inlichtingen van me te ont vangen. IToor eens, Farquhar, ik moet je in vertrouwen wat mecledeelen. Ilij liet zijn stem dalen, nam de sigaret uit zijn mond cn ke^k met zijn heldere maar koude oogen zijn collega aan. Weet je waarover die dame inlichtin gen wilde hebben? Nu, raad eens! Farquhar glimlachte vriendelijk. Neen, ik kan me er geen voorstelling van maken. Over jou! Over mij? vroeg de jonge Engelsch- man verbaasd. Maar ik heb die dame bij mijn weten nog nooit gezien! Maar zij jou wel, antwoordde de Franschman met een tikje ironie Zij heeft Achter een boom verscheen dé mooie Spaansche. jou gezien bij den American har, toen ik je goeden avond wenschte. Zij vroeg me dadelijk, of ik je kende, een vriend van je was, waar je vandaan kwam. Zij dacht dat je een vluchteling uit Rusland was. Ik deelde haar mee, dat je van Engeïsche af komst was. Zij vroeg toen hos je heette cn hoe je naam gespeld werd. Ik liet haar je kaartje zien cn toen was zij er niet over uitgesproken, dat je kapitein waart en zij vroeg ook of je gewond waart, hoe lang je al in het hotel vertoefde en met vvien. Ik vertelde haar daarop wat jo baantje was' en dadelijk vroeg ze of je veel leerlingen had cn wie dat waren. Vindt je dat niet aardig, Farquhar? Och jawel, als je me er nu ook bij wist te vertellen of zij twee honderd francs per les kan geven. Zou ze tennisles willen nemen, St. Croix? Dat denk ik wel, antwoordde de Franschman met een welsprekend gebaar. In ieder geval is zij een leerling, die het ideaal nabijkomt. Met dramatische verbazing ver volgde hij: Maar kijk eens! Lieve hemel, hoe is het mogelijk! Nu al, en het is nog niet eens negen uur! Zie, daar komt ze op ons af? -- Wat bedoel je dan? Zij, madame! Ze verlaat het hotel, gaat de trappen af, is in het wit gekleed. Dat heeft ze voor jou gedaan. Maar ik poets hem, ^k ga me in het zwembad verstop pen, kom straks weer boven water. Tót straks dan, antwoordde Farquhar vriéndelijk. Hij wierp zijn sigaret weg, vouwde zijn krant op, die hij had zittéh lezen 'voordat hij door St. Croix word anii- gcklarnpt en stond op. Want van achterécn bosch verscheen bedoelde dame, de móóie Spaansche brunette, in een roomkléurig wit costuum, zonder hoed maar met een oranjekleurigen parasol in de hand, die als een reusachtige zonnebloem boven haar hoofd prijkte en zijn gulden weerschijn uitgoot over haar gelaat, schouders en wel- vulden boezem. Goeden morgen, kapitein Farquhar, be gon zij in uitmuntend Engelsch, terwijl haar ringen, tanden en oogen glinsterden in do zonneschijn, toen zij haar parasol neer deed. Heeft u nog gelegenheid een leerling aan te nemen? Met deze van een glimlach vergezelde vraag deed de eerste rijke erfgename, die hij ooit in zijn leven had ontmoet, zijn in trede in Farquhar's leven. HOOFDSTUK XI. De rijke erfgename. Madame Inez Cottrell, dochter van een rijk man, was gehuwd geweest met een man, die nog rijker was dan haar vader en na diens overlijden was zij een zoo rijke weduwe geworden, dat alle jongelui zonder geld en zonder meisje er verzot op waren met haar in kennis te komen. Gedurende al de zes en dertig jaren van haar leven, die zij goeddeels al reizende had doorleefd, had zij steeds gedaan wat zij wilde. Mis schien zou het juister zijn te zeggen, dat zij alles had gedaan gekregen wat zij wilde, want hoe levendig van geest ook, was zij, uit een physick oogpunt beschouwt, buitenge woon op haar gemak gesteld, met andere woorden, zij was ontzettend lui Dat zij op dezen zonnigen September morgen reed6 om negen uur bij de hand was. kant en klaar om over sportlessen te spreken, \\*as voor haar even buitengewoon als voor een andere vrouw het beklimmen van den Mont Blanc zou wezen. Toen haar kamenier tot haar verbazing bevel ontving op dat onmenschelijk uur mevrouws bad klaar te maken, haar des sous van licht geel crêpe, het elastieke cor set voor de sport en haar tennisrok gereed te leggen, vroeg zij zich af wat er nu verder zou gebeuren Tennis? Maar mevrouw had zoo'n hekel aan al wat lichaamsbeweging was! Mevrouw tennisspelen? ITet was te mal om los te loopen! Ja waarlijk, zij had er heel wat voor over in haar streven om overeenkomstig de mode van den tijd een slanke lijn to toonen. Neen, ik heb in lang niet gespeeld. Tk wil ik weer wat les hebben, verklaarde zij, terwijl zij met haar donkere oogen den jon gen Engelschman eenigszins gebiedend aankeek. Kunt u me de eerste les vanmid dag om half drie geven nadat ik mijn mid dagdutje heb gedaan? Ik geloof, dat ik dan reeds een les heb Hij haalde z»jn notitieboekje voor den dag om zijn afspraken te raadplegen. Van twee tot drie had hij dat stelletje Cubaan- sche bakvischjes onder toezicht van haar zeer welgedane moeder. Om drie uur vor- wachtte hij een Amerikaansche dame. me vrouw Power, een half uur later zijn pret- tigsten leerling, een jongen Franschen graaf, een zeer gedistingeerd jongmensch, die er naar streefde een goed sportsman te worden en van Farquhar in het bijzonder het bovenhandsche spel wilde leeren. Dezo had hem al een goeden dienst bewezen door bij de administratie van het hotel een woord te zijnen gunste te laten hooren en zij had moeten erkennen, dat kapitein Farquhar inderdaad een winst voor haar hotelbedrijf beteekende. {Wordt vervolgd)* J

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5