AMEDSFOORTSCH DAGBLAD HULPVERLEENING LANGS DEN WEG BERG HO TEL Woensdag 20 Mei 1931 .DE EEM LANDER." 29e faargang No. 271 EEN UNIFORME REGELING Mededeelingen van „Het Oranje Kruis" WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER HEROPEND IDEALE OMGEVING HEINEKEN'S BIEREN ITAL3AANSCHE SÏERTUIN TEL. 1515 BUITENLANDSCHE MUSICI GEWEERD? In alle gemeenten des lands meldingsposten Het bestuur van den Kon Nation. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij On gelukken „Het Oranje Kruis", deelt ons mede, dat de Organisatie dor liulpverlee ning bij persoonlijke ongelukken, incl. de verkeersongevallen langs de wegen, bij mas 6ale ongelukken en bij rampen, welke reeds gedurende de verschillende jaren voorbe reid is, thans over geheei Nederland op uniforme wijze tot uitvoering gebracht wordt Dit is mogelijk geworden door de mede werking van de bij den Bond aangesloten vereenigingen, maar voorts ook door de nauwe samenwerking met den A.N.W B., Toeristenbond voor Nederland en door den krachtigen steun van het Hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Samen werking met de Vereenigmg: Het Neder landsche Roode Kruis is langs verschillen de wegen gezocht maar haar hoofdbestuur is daartoe tot dusverre niet bereid gebleken Bij deze organisatie is stelselmatig de ge dachte gevolgd, dat gebruik gemaakt moet worden van hetgeen in den iande reeds aan wezig is, dat zooveel mogelijk gesteund moet worden op den arbeid, die recd6 door andere lichamen ie verricht en dat de or ganisatie uniform moet zijn over het ge- heele land. Bij de nieuwe organisatie, die thans met medewerking van verschil'ende organisa ties is tot 6tand gekomen, zorgt het hoofd bestuur der P. en T.T. er voor, dat in alle gemeenten dag en nacht een gebouw of woning openstaat voor het verzenden van telegrammen en het voeren van telefoni sche gesprekken ten bate van plotselinge ziekten en ongeiukken. Het 6tait toe en bevordert zooveel moge lijk, dat die gebouwen en gebouwtjes tt- vens zijn meldingsposten van het Oranje Kruis. Dit wil zeggen: Deze meldingspos ten worden kenbaar gemaakt door een dui delijk zichtbaar bord, '6 nachts verlicht door een lantaarn; in elke post wordt een E.H - kist geplaatst voor allereerst noodigo eerste bulp, maar in elke post wordt de bewoner of beheerder tevens geinsfrueerd omtrent ev. verder noodige en verkrijgbare hulp; hiertoe hangt in die post ook een kaart, waarop vermeld staan de adressen en tele foonnummers van: de Gem. E.H.-dienst of van de doktoren in de gemeente, ook van .le verpleegster^), die door E.H. beschikbaar zijn; van het huis of van het magazijn, waar een draagbaar,, groote verbandtrommel of •kist beschikbaar is, voorts van de naastbij zijnde ziekenauto, van het gemakkelijkst bereikbare ziekenhuis, en, voor zeer ern stige gevallen ook het adres van de geeste lijken, die geestelijken bijstand kunnen ver- leenen. Al naar de grootte der waarschijnlijkheid van het voorkomen van ongelukken wor den (met uitzondering van de grootere ste den, die een afzonderlijke plaats innemen) Tel. 852. Gevestigd 1885 MODERN HANDGEDREVEN ZILVERENWERKEN. voor elke provincio een groot aantal dorpin aangewezen, die de beschikking moeten hebben over: a. een Eerste Hulp-Brigade, resp. Red ding6-brignde (of Transport-colonne), een of meer draagbaren en een groot en verband trommel, of b. enkele ervaren Eerste Hei- pers, een draagbaar en een kleinen verüand- trommel. Ook dit i ersoneel en maieriee. staat on der de leiding en de controle van de plaat selijk werkzame afdeeling. Hiernaast is nog van veel belang, dat de directie der Ne.I Spoorwegen aan de or ganisatie het gebruik van haar E.H. kisten en transportmateriaal in de stations heeft toegestaan voor ongelukken, die in de on middellijke nabijheid van die stations voor komen. De meldingsposten, over bet geheele land verspreid, zijn dus de posten, waar: le. e^n ongeluk gemeld kan worden, 2e. de eerst noodige E.H.-mi Idelen beschikbaar zijn, 3c. alle noodige informaties en instructies vooi verdere noodige hulp gegeven kunnen war den. Zij vormen op het platte land in zekeren zin weer een groot aantal centrales, waar mee nu bovendien nog een groot aantal tele foonposten langs de wegen, op plaatsen die het publiek om zoo te zeggen reeds als aan gewezen kent, verbonden zijn Op deze tele foonposten kan dus naar Je meldingspost getelefoneerd worden Op de meldingspoöt moet evenwel de aanvrage om inlichtingen en hulp inkomen, opdat voor verwarring en double eraploi gewaakt wordt. Het ligt bovendien in de bedoeling, voor alle drukbereden wegen ten dienste van de auto- en motorrijders een uitgebreid sys teem van verwijzing naar die melding- en telefoonposten, ook aangegeven in een boek je voor de automobilisten, een waarschu wingssein, enz. vast te 6tellen. Het snreekt wel van zelf, dat dit in samenwerking mei den Alg. Ned. Wielrijdensbond moet ge schieden, die in dit opzicht zijn beproefde leiding geeft. Bij massale ongelukken (b.v. het veron gelukken van een groote autobus, met b.v. 30 of meer gewonden) treedt bovenstaande geschetste organisatie in ons deel van de organisatie voor massale ongelukken en rampen, incl. spoorwegongelukken. I)e laat ste wordt voorbereid met dc medewerking van de directie der Ncderlandsche Spoor wegen. Voor die organisatie van meer mas sale ongelukken en rampen is elke provin cic veideeld in districten, en in elk district een Gem. Gen. Dienst of een ziekenhuis al6 centrum fungeert, met een leider, die nauw keurig op dc hoogte is van alle personeel en materieel, chirurgen, verpleegsters, verple gers, ziekenhuizen of hospitalen, zieken auto's, enz., in zijn district, en die bij een aanvraag om hulp tot taak heeft te zor gen, dat die hulp op snelste maar ook meest doeltreffende wijze ter plaatse komt. De leiding van de daadwerkelijke hulp verleening ter pl/iatse zal in het algemeen berusten bij een directeur van een Gem. Geneesk. Dienst, directeur van een zieken huis of chirurg, daarvoor te voren aange wezen. Komt dus op een mcldingspost een aan vrage tot hulp bij een meer massaal onge luk in, dan wordt de aanvrage onmiddellijk aan den leider van het district doorgegeven, maar inmiddels gedaan, wat ter plaatse ge daan kan worden. Dc leider van het district neemt zijn maatregelen, treedt zoo noodig in overleg met de leiders van naburige dis tricten, met den Provincialen Vertegen woordiger van den Bond, die in de provin cie de leiding heeft, rnet het Centraal Bu reau van het Oranje Kruis, waar de gege vens omtrent alle personeel en materieel op het gebied van redding6\vczen en eerste hulp bij ongelukken voorhanden zijn, enz. enz. ONDER NIEUWE DIRECTIE GEHEEL GERESTAUREERD RUSTIG GEZOND Schitterende vergezichten over de Geldersche Vallei 15 kamers - Stroomend koud- en warm water - Centrale verwarming PARKEERTERREIN GARAGE Directeur A. RICHTER R gag» INBREKER NA ACHTERVOLGING AANGEHOUDEN. Een gevaarlijk Individu. Haarlem, 19 Mei. De gemeente Bloemendaal wordt sedert ecnige dugen onveilig gemaakt door een man. die des avonds inbraUen pleegde in woningen, waarvan hij wist, dat de bewoners niet thuis waren. Gisteravond bemerkte de fa milie W., die op de hoeve Mariënbosch te Aerdenhout woont, dat een man door de ruiten keek. Toen hij zag dat de bewoners nog op waren, ging hij op de vlucht, ach tervolgd door twee zoons van de familie W., waarvan een met een buks gewapend. De vluchteling loste een schot op zijn achter volgers, dat echter geen doel trof. Toen hij door een weiland de duinen trachtte te be reiken, struikelde hij over een prikkel draadversperring en viel achterover in een vijver, waar hij door de zoons werd over meesterd, die hem in bedwong hielden, tot de inmiddels gcwuarschuwde politic ver scheen. Dc aangehoudene bleek te zijn de ll-jarige Duitscher S, uit Hamburg. Hij was in het bezit van een volledig stel inbrekerswerktuigen en een browning, waarin nog vijf kogels zaten Bovendien had hij nog 20 losse kogels bij zich. De man, die zich overdag in de duinen schuil hield, is naar het Huis van Bewaring overgebracht. DE EERSTE NIEUWE HARING. Aangeboden aan H. M. de Koningin. Volgens aloud gebruik werd Maandag aan H. M. dc Koningin op Met Loo dc eerste nieuwe Ilollandsche haring aangeboden. Deze haring, gekeurd door den opperkeur- meester tc Vlaardingcn, werd aangevoerd door het stoomschip „Vlaardingcn 201", schipper J. van Minnen, behooicnde aan de Visschcrij-Maatschappij „Vlaardingcn" al daar. EEN PROOI ALS KIND AANVAARD De bewoner vnn de villa Tida Kira, Julia- nalaan 279, te Bilthoven, schrijft ons: „Ik bezit twee angorakatten, moeder en zoon (de laatste 1 jaar oud). Nu heeft dc inoeder twee jongen, welke om beurten verpleegd worden door de moe der en den zoon bo\engenoemd. Dit is op zichzelf al iets bijzonders denk ik, doch er is meer. De zoon is Maandagmorgen thuis geko men met een jong haasje, heeft dat bij zijn moeder gebracht en nu ziet men hoe oc jonge poesjes en het jonge haasje gezamen lijk aan de borst van do moederkat ver zorgd worden." Tracht elkaar te helpen en te stennen ln den strijd tegen al wat slecht ls. Naar het Engelseh van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 31 Ik vind het allervriendelijkst van u. mevrouw, zeide hij hoffelijk, maar het zul moeilijk gaan. U mag niet uit het oog ver liezen, dat ik altijd mijn lunch gebruik tas schen twee lessen in. Ik draag dan den *»«I1- ner op mij extra snel te bedienen, zoodi'. ik om half twee klaar ben en daarna gun ik mij geen oogenblik rust Laten we dan zeggen, dat ik u aan het diner verwacht, zeide de Spaansche. Willen we afspreken, dat we elkander in het Ritz- Carlton zullen Maar, Inez I viel mrs. Power haar een beetje bits in de rede, heb je dan vergeten, dat wij hadden afgesproken om samen te dineeren en dat we eens zouden onderzoe ken, hoe de keuken van het Thermale-Pa- lace is De donkere wenkbrauwen van Inez fron sten zich even en daarop zei ze, de kin een beetje in de hoogte, kortaf: Ik had dat totaal vergeten, Marie. Welnu, kapitein, zeggen we dan Thermale-hotel. Ik vind het best. Om kwart voor acht zullen we zorgen er te zijn. Hij kon niet weigeren. Maar waarom ook zou hij weigeren do gast te zijn van de beste cliënt van het hotel, a!het maar niet in het hotel zelf was Was het geen buitenkansje voor hem, dat hij als leerling had gekregen een millionairs-weduwc, die, zonder een oogenblik te denken, zich had neergeltgd bij zijn verhoogd salaris van tweehonderd francs per les? Waarvoor was hij hier anders Als leerling nam madame Cottrell het zeer ernstig op. Ze verscheen dien middag prompt om half drie, en zij spande zich flink in, aanvaardde zijn aanmerkingen en legde zich op het spel toe met haar gansche ziel en gansch haar welgedaan lichaam Zij hield niet te lange pauzes en deed ook niet te veel vragen. Zij holde over het tennis veld en haar kleine voetjes met hoogen wreef (die deden denken aan varkenspoot jes, vond hij) tot zij builen adem was en "net poeder in gele straaltjes langs haar hals liep. Zij was blijkbaar vast besloten v. aar voor haar geld te krijgenHet was een model van een leerling Als gastvrouw wa? zij schitterend, zooals hij dien avond tot zijn genoegen ontdekte in het Thermale Palace. Zij zorgde uitstekend voor alles. Zij had de beste tafel uitgekozen in de langwerpige, helder verlichte z'.al, waarvan een wand voorzien was van ramen, welke uitzicht gaven op het palmenhof Zij had een fijn diner uitgezocht en zij had el- ken kellner prachtig afgericht. De maitre d'hotel boog zich voor haar en uit elke bui ging sprak zijn waardeering voor haar goe den smaak bij de keus van wijnen, zoowel als in de keuze van haar klceding. Dien avond was zij bijzonder kostbaar gekleed er zij droeg oorhangers met diamanten bezet, schooner dan ooit door de firma Mackenzie en Moss waren verhandeld. Een grnole waaier van vceren lag naast haar godden handtaschjc en met al haar pracht stel'dr zij haar Amerikaansclie vriendin geheel in de schaduw. Madame Cottrell had behalve voor dc baar voorgehouden schotels slechts oog voor jen knappen Engelschman die tegenover naar zat en zij luisterde amper naar het geke ,vel van mrs. Power. Van het oogenblik af dat zij hem had opgemerkt bij den ingang van den American Bar van het hotel, terwij hij een minzaam lachje r; 'htte tot den beroeps danser, die zoo goed bij hem paste, hal zij het vaste besluit gcno.nen. dat zij hem b-der moest leeren kennen. Zij moest meer van hem te weten komen en wilde hem daarloe eens goed uithooren. Dat leek haar dond ;?nvoudig werk en ter wijl zij den grooten waaier in de hand nam doch enkel oogen voor hem had, vroeg zij hem naar aanleiding van een of andere op racrking botweg Kapitein Farquhar, is u getrouwd of geëngageerd. Neen maar, hoor eens riep mrs. Power uit, wat gebeurt daar buiten Buiten klonk troragi roffel en gefluit en door de ramen zag men een stoet met •ak- kellicht voorbijtrekken, een soort van op tocht of processie met fakkellicht en ba ions en half het restaurant snelde naar de ramen om den stoet goed te kunnen zien. Wat een aardig gezichtriep de kin derlijk vermaakte mrs Power uit, terwijl zij naar huh tafel terugkeerde. Kijk, ze blijven op den top van den heuvel staan. Kom toch eens kijken, Inez Maar Inez keerde haar vriendin den rug toe, lette niet op haar woorden; haar ge dachten warén heel ergens anders. Kapitein Farquhar, zeide zij zoo zocht dat ten gevolge van he'- rumoer en de muziek geen ander het kon verstaan. Ik heb nog geen antwoord gehad op mijn vraag. Is u getrouwd Door die vraag wat van zijn stuk gebracht, riep Farquhar uit De hemel beware me daarvoor Is u heusch niet getrouwd Wel neen En ook niet verloofd Ook niet verliefd misschien Neen, antwoordde hij kortaf, ik denk er niet aan. Spoedvergadering van Horecaf 's-G ra ven h a g c, 19 Mei. In verband met een bericht omtrent een boodschap, welke do directeur van het Casino te Sche- veningen, de heer Schoor, van overheids wege zou hebben ontvangen met het oog op diens verbintenis met een tweetal bui- tenlundsche orkesten, terwijl hem zou zijn aangezegd, dat dezo musici met acht da gen moesten worden ontslagen, vernemen wij het volgende: Regel is, dat vreemde werkkrachten die hier te lando werk zoeken, behoudens uit die landen, ten opzichte waarvan reciproci teit daaromtrent bestaat, alleen dan worden toegelaten, wanneer hun pasvisum is goed gekeurd na verklaring van den Rijksdienst voor werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling dat door aanbod van binnen- landsche werkkrachten niet of onvoldoende in hun tewerkstelling kan worden voorzien. Waar nu de musici van de bovenbedoelde beide orkesten goedkeuring van visa had den verkregen, zij het ook, dat do visa voor een dezer orkesten 24 Mei zouden afloopen, terwijl zij met de directie van Casino con tracten hebben aangegaan, zijn met het be stuur van den Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders ook met het oog op mogelijke wering van buitenlandsche mu sici in dergelijke bedrijven elders hier to lande, en met betrokken autoriteiten reeds besprekingen geopend, om den genoemden maatregel op te schorten, totdat nader over leg met vertegenwoordigers van belangheb benden zal hebben plaats gehad. Van de zijde van Horecaf wordt er op gewezen, dat het engagement van buiten landsche muziekgezelschappen dikwijls van geheel anderen aard is dan dat van binnen- landsche. Eerstgenoemde bereizen meestal geheel Europa en vertoeven nu eens hier, dan weer in andere landen. Voorts moet re kening worden gehouden met de pracsta- ties van het orkest en ook met de omstan digheid, dat diverse Ncderlandsche eerste rangs orkesten jarenlang in het buitenland werken. Morgennamiddag half drie zal het hoofd bestuur van Horecaf" een spoedvergadering houden in Casino te Scheveningen ter vast stelling van zijn houding ten deze. Inmiddels is, naar ons ter oore kwam, de zaak nader in onderzoek genomen, ter wijl tevens de aanzegging, dat dc hier be doelde beide orkesten van „Casino" het land moeten verlaten, voorloopig opge schort is. ONSCHULDIG VEROORDEELD? De Hooge Raad heeft een revisieverzoek behandeld, verband houdende met de sla king aan de chamottefabriek te Geldermal sen, Welk reeds bijna een jaar duurt. Bij ongeregeldheden in September vorig Jaat kreeg dc expeditiechef clcr fabriek, de heer Cohen, een slag op het achterhoofd. Dp sta ker v. A. werd deswege door de rechtbank te Tiel tot 5 maanden gevangenisstraf ver oordeèjd, welke door het Hoi te Arnhem tot 3 maanden werd verminderd. Een cassatie beroep werd door den Hoogen Raad ver worpen. De raadsman van v. A., mr. Men- lels, heeft een revisieverzoek ingediend, op grond van dc omstandigheid, dat na da uit spraak van het Ilof, zich een zekere v U bij hem heeft aangemeld als de dader, wiens verklaring door drie getuigen werd beves ligd. De procureur-genera il mr. A. Tak, achtte in deze omstandigheden een nieuw onderzoek wenschelijk en concludeerde tot verwijzing Mr. Mcndels lichtte het revisieverzoek toe. De uitspraak van den Hoogen Raad is bepaald op 15 Juni. Buiten klonk tromgeroffel, gefluit.... HOOFDSTUK XII. Hij poetst de plaat.. Farquhar's antwoord was op tweeërlei wijze op to vatten. Aan haar de keuze ZIJ kon het aanvaarden als het eenvoudige ant woord op de zeer duidelijke vraag, die zij hem had gesteld ..neen, ik ben niet ge trouwd, verloofd of veilicfd." Of kon er de bedoeling in liggen als ge aan uw vraag een andere, diepere bcteekenis wilt geven, wil ik u onomwonden verzekeren nu en nooit." Doch had de dame die andere be doeling in haar vragen willen leggen Waarop wilde zij het aansturen Farquhar, die evenals de werkeiijk knap uitziende jongelui niet ijdel was, zelf er niet aan dacht dat hij er zoo innemend uitzag, vroeg zich uit den aard der zaak af, wat mevrouw Cottrell met die vragen op het oog had, maar de conclusie, waartoe hij na eenig nadenken kwam, deed hem ontstellen. IJaar bedoeling werd hem gedurende de volgende week van zijn verblijf in dit hMel steeds duidelijker. Want zij legde voortdu rend meer beslag op ücn tijd van den jon gen tennisleeraar. Al« hij de geheimen van het edele tennisspel niet onthulde aan Grie ken. Turken, Italianen of Portugcezen. als hij niet in drie talen moest uitleggen, hoe men een bal niet moest slaan, moest hij madame Inez Cottrell gezelschap houden. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5