DEPOSITO'S tweede blad MIDDENSTANDS BANK.VCP1 Feuilleton maison de jager lunchroom Vrijdag 22 Mei 1931 AMEDSFOOETSCH DAGBLAD -DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 273 Bieoeelaindl DE V.A.R.A. VRAAGT EEN ONDERZOEK WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER DE KONINGIN NAAR PARIJS ONDEROFFICIEREN HEBBEN DE VOORKEUR Antwoord op vragen van den heer Van Braambeek ÉN.V. COMPAGNIE LYONNAISE gk EEN MERKWAARDIG ONGELUK NIEUWE KOUDEGOLF Wie vormen het „Landelijk Comité Belangen Luis teraars"? De V.A.R.A. verzond een schrijven aan den minister van Waterstaat, naar „Het Volk" meldt, van den volgenden inhoud: „Het is ons opgevallen, dat een gedeelte van de Nederlandsche pers telegrammen en brieven publiceert, welke vrij regelma tig aan Uw Excellentie gezonden worden door een z.g. „Landelijk Comité Belangen Luisteraars". Daar deze brieven en tele grammen zich vrijwel uitsluitend bezighou den met de V.A.R.A en hare uitzendingen, meénen wij gerechtigd te zijn Uwe Excel lentie mede de deelen, dat een „Landelijk Comité Belangen Luisteraars" inderdaad niet bestaat. Naar ons ter oore is gekomen, is het comité te Rotterdam, dat zich aldus noemt, noch landelijk, noch een comité, terwijl het bovendien geen enkel mandaat bezit van luisteraars of groepen van luisteraars. Zijn de ons verstrekte inlichtingen juist, dan zijn de eenige leden van dit „Landelijk Comité Belangen Luisteraars" de heeren v. d. Sluys en Do Jong te Rotterdam, bel den leden van het Dagelijksch Bestuur van de A.V.R.O. Waar het dus den schijn heeft, dat deze beide heeren varen onder valsche vlag en zoowel Uwe Excellentie als de publieke opinie in Nederland misleiden, hebben wij de eer Uwe Excellentie te verzoeken, hoewel wij aannemen dat de voortduren de brieven en telegrammen van deze beide heeren bij Uwe Excellentie geen gewicht In de schaal leggen, toch eens onderzoek te doen naar de hierboven genoemde fei ten, welke ons zijn ter oore gekomen. Naar onzo mcening dient vast te staan of het comité, dat zegt landelijk te zijn en de belangen der luisteraars te vertegen woordigen, inderdaad is wat het zegt te zijn, wanneer het de vrijheid heeft zich te wenden lot de hoogste regeeringspersonen in ons land. Uwe Excellentie zal ongetwij feld wegen weten te vinden, om de werke lijke samenstelling van dit „Comité" te doen vaststellen." DE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG Amsterdam, 21 Mei. Naar wij verne men staat het nu reeds vast, dat Mgr. J. II. G. Jansen, Mgr. A. F. Diepen en Mgr. J. D. J. Aengenent niet alleen den katholieken dag, maar ook het Mysteriespel op het Sta dion met hun tegenwoordigheid zullen ver eeren. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen is helaas wegens ziekte verhinderd aanwezig te zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is aan J. Laan te Bloe- mendaal, directeur van de N.V. Westza- nen's Koninklijke Fabrieken te VVormer- veer, eervol ontslag verleend als lid van de Gedlpl. horlogemaker le klasse. Tel. 852. Langestraat 43. Gevestigd 1885 commissie van advies, bedoeld in art. 4 der tarwewet 1931 en in zijn plaats tot lid van genoemde commissie benoemd P. v. d. Lan de te Deventer, directeur der N.V. Noury en v. d. Lande's meelfabrieken. Met ingang van 25 Mei benoemd tot bur gemeester der gemeente Laek G. v. Barne- veld, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Hoogkerk. Is te rekenen van 1 Mei 1931 aan mevr N. Schoemaker—Althoff op verzoek eervol ontslag verleend als adjunct-commies bij de rijksverzekeringsbank. Is benoemd voor het tijdvak 11 Mei 1931 31 Dec. '33 tot lid van den radio-omioep con tróle-commissie mr. W. J. Berger, advocaat- generaal bij den Hoogen Raad der Neder landen. Het eerste staatshoofd, dat president Doumer zal ontvangen De correspondent van de N.R.Ct. meldt aan zijn blad: Het bezoek tegen 15 Juni door Koningin Wilhelmina aan Parijs te brengen, ter ge legenheid van de koloniale tentoonstelling zal allerwegen met warme instemming worden vernomen. Het laatste officieele be zoek door do Koningin en den Prins aan Parijs gebracht, dateert van vóór den oor- leg. Later is de Prins hier nog geweest. De Koningin zal het eerste staatshoofd zijn, dat door president Doumer in zijn nieuwe waardigheid wordt ontvangen. Ilij wil ter ecre van de Koningin een intiem noenmaal aanbieden. Allen, die hebben medegewerkt om de Ne derlandsche afdeeling op de tentoonstel ling te maken tot een belangrijke en belang wekkende manifestatie, waarover uitvoe rig is geschreven, nullen in dit hooge blijk van belangstelling de verdiende nationale belooning van hun werk vinden. HET STEENZETTERSCONFLICT TE AMSTERDAM. Amsterdam, 21 Mei. Heden wees het gerechtshof alhier arrest in de bekende strafzaak tegen de vier syhdicalistischc steenzetters, betrokken bij het steenzetters- conflict tusschen E.M.O. en leden van den R.K. Steenzettersbond E.M.M. in den mor gen van 24 Juni 1930 op den Baarsjesweg. De vier steenzetters G. S., P. C. S., G. L. en W. Z. 6tonden op 7 Nov. j.l. voor de recht bank terecht wegens openlijke geweldple ging. G. S. en D. C. S. werden toen veroor deeld tot 1' maand gevangenisstraf. G. L. en W. Z. werden vrij gespro ken. In hooger beroep eischtte de procureur- generaal tegen ieder der verdachten één maand gevangenisstraf. Bij arrest van heden bevestigde het Ilof het vonnis ten opzichte van G. L. en W. Z. (vrijspraak). Tegenover P. C. S. achtte het Hof het ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem daarvan vrij. Ook G. S. werd van het hem ten la6te gelegde vrijgespro ken. Ook van het hem subsidair ten laste gelegde werd van rechtsvervolging ontsla gen. TELEFOON 804 en 697 POSTREKENING 28860 5 AMERSFOORT EN OMSTREKEN m AMERSFOORT D,RECT|E: A- MARTENS De benoeming van drie controleurs bij het Rijkstoezicht op de Spoorwegen Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Braambeek betreffende de benoeming van drie controleurs hij het Rijkstoezicht op de spoorwegen voor de controle op de dienst en rusttijden van het autobusper6oneel, heeft de minister van waterstaat geant woord: Bij het toezicht op de spoorwegen zijn drie controleurs noodig voor controle op de dienst- en rusttijden van de bestuurders van autobussen Als zoodanig zijn benoemd twee onder officieren van de politietroepen. De derde plaat6 wordt niet in het bijzon der opengehouden voor een onderofficier van de politietroepen, al is het niet uitge sloten, dat ook deze plaats door een onder officier zal worden vervuld. Den comman dant der politietroepen is niet verzocht om sollicitaties in ontvangst te nemen, doch enkel, zooals voor de hand liet, om zijn oordeel over de voor een benoeming in aanmerking komende onderofficieren uit te spreken. De werkkring der onderofficieren van de politietroepen wordt in het algemeen een geschikte voorbereiding geacht voor liet bedoelde controleursambt, aangezien zij be kend zijn met het maken van rapporten, het opmaken van processen-verbaal, enz Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat zij, die een andere dan militaire oplei ding hebben gehad, niet voor een benoe ming in aanmerking zouden kunnen ko men. In verband met de omstandigheid, dat de benoeming \ooralsnog slechts tijdelijk is, n.l. telkens voor één jaar, kunnen bezwaar lijk geschikte krachten, die reeds door de practijk bekend zijn met toepassing van dienst- en rusttijdenregclingen, worden ge vonden, omdat dezen daarvoor hun vaste be trekking zouden moeten opzeggen. Voor de benoemde onderofficieren, waarvan één wachtgelder was en de andere recht had op militair pensioen, geldt dit bezwaar in veel mindere mate. Mede in verband rnet de lijdelijke aan stelling kwam liet plaatsen van een oproe ping niet noodig voor, doch or bestaat geen bezwaar voor het vervolg een oproeping te plaatsen. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT Mantelcostumes, Mantels en Japonnen ook in extra groote maten. NAT. LANDSPELRAAD. Onlangs heeft in het gebouw van den A. N.W.B. te 's-Gravcnhage de Nationale Landspclraad onder voorzitterschap van generaalmajoor Fr. de Witt Huberts ver gaderd. Het landspel, dat als eerste, dit jaar in ons land zal gegeven worden, is dat te Brummcn (19 Juni) Het zal, (naar hot ITbld. meldt) ecnigszins op de wijze van de Engilsche „pageants" te zien geven eenige tafreelen uit de Vaderlandsche geschiede nis, welke onder voorlichting van den Raad zijn gekozen cn samengesteld. DE BROEDERMOORD TS AALTEN. In verband met den moord op den 24-ja- rigen A. P. te Aalten, is destijds diens broe der gearresteerd. Thans is ook de moedor aangehouden en gevankelijk naar Zutfen overgebracht. Utrechtsche radiotmonteur voor de Amsterdamsche recht' bank Amsterdam, 21 Mei. Een hoogst merk waardig ongeluk had op 3 Juli van het vo rige jaar te Muiderberg plaats. Op den stei ger in zee was, tot het genoegen van de badgasten, een radiotoestel opgesteld. De aardlciding hing in zee af. Op een zeker oogenblik was het water zeer laag en do aardleiding raakte het water niet meer. De kcllner H. W. Brons liep onder den steiger en kwam in aanraking met de draden. Door den stroom getroffen viel hij in zee, gelukkig werd het ongeluk opge merkt door een li-jarigen jongen, die direct waarschuwde. Bewusteloos werd Brons op gehaald. Nadat kunstmatige ademhaling was toegepast, kon de man naar het zieken huis worden vervoerd. Hij kreeg longont- steking en bronchitis en moest ruim een maand het bed houden, waardoor hij zijn werkzaamheden niet kon waarnemen. De radio-monteur A. S.. uit Utrecht, die het toestel had geïnstalleerd, had zich he den voor de vijfdo kamer der rechtbank te verantwoorden wegens toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door 6chuld. Nadat de kellner cn het jongmen6ch waren ge hoord, werd dc technische zijde van het vraagstuk door verschillende deskundigen uitvoerig belicht. Voorts bleek, dat de aard- leiding als tijdelijke demonstratie gold, aan gezien de exploitant van den badstciger voornemens was een toestel na proefneming te koopen. Een getuige A décharge legde zeer gun stige verklaringen af betreffende de kun digheden van verdachte op radiogebied. Ir. H. O. W de Bats, als deskundige, acht te hier van grove 6chuld van de zijde van verdachte geen sprake, hoogstens kan van een zeer lichte 6chuld worden gesproken. De officier van justitie, mr. de Blécourt, zeide in zijn requisitoir, dat van opzettelijke schuld hier geen sprake is. Van grove na latigheid kan ook niet gesproken worden. Spr. requireerde vrijspraak. De verdediger, mr. Wicrenga, uit Utrecht, sloot zich aan bij het requisitoir. Uitspraak 4 Juni. Geen uwer handelingen geschiede zon der overleg. MARC. AURELIUS. Naar het Engelseh van BERT A RUCK door Mr. G. KELLER. 23 Die hartelijke brief had Farquhar zijn goed humeur teruggegeven, zoodat hij in- opwekter stemming overging tot het openen van het andere pakje. Daarin vond hij tot zijn groote verbazing een polshorloge van het beste fabrikaat, een langwerpig gou den horloge, bevestigd op een band van gouddraad, zoo fijn, alsof öpinnen in plaats van mensehenhanden hem hadden vervaar digd. Er was geen briefje bij, doch hij wist maar al te goed wie de afzendster was; dat behoefde er niet bij vermeld te worden! I Maar de vriendelijke beroepsdanser riep lachend: Neen maar, die heeft het op jou voor zien! g Zou dat werkelijk zoo zijn? bromde Farquhar nijdig. De toezending van het kostbare geschenk stond eigenlijk vrijwel gelijk met de aan bieding van een diamanten halssnoer of Iets dergelijks aan een vurig begeerde vrouw! Maar wat kon die madame Cottrell wel in het schild voeren? Dat polshorloge, was Farquhar's conclusie, doet de deur dicht, maar madame Cottrell was blijkbaar een tegenovergesteld gevoelen toegedaan! Toen hij dien avond op zijn kamer kwam zag hij op de toilettafel een klein voorwerp liggen, dat hij bijna over het hoofd had ge zien. Het leek wel op een pijp lak, zooveel lak was er bij het inpakken ervan gebruikt! Hij zag er evenwel een etiket aan hangen en daarop stond zijn naam geschreven. Blij kens het opschrift was het afgezonden door een succursaal van een Parijsche juweliers zaak. Hij maakte het met fijn leer beklecde doosje open en op roomkleurig fluweel lag een dasspeld, een zwarte parel, veel mooier dan die welke hij vroeger had gedragen ajs reclame voor de firma Mackenzie en Moss. Dat deed de maat overloopen en den vol genden morgen werd tevergeefs gewacht op den voortreffclijken tenni6leeraar kapitein Darol Farquhar. Er konden geen lessen wor den genomen, want de leeraar was verdwe nen, vertrokken zonder iemand le waar schuwen. HOOFDSTUK XIII. Atelierbezoek en voor twee personen thee. Intusschen vertoefde Sheila nog 6teeds te Parijs, waar gedurende al die weken het leven haar vroolijker toescheen dan zelfs in het laatste jaar op de kostschool. Met een zeer bont gezelschap, artistcn, schrijvers, tooncelspelers en gewone men- echen was zij gast bij een atelierbezoek in een appartement bewoond door een jongen man, dien juffrouw Wollington had aange duid al6 den kunstenaar, die in hetzelfde huis woonde. Hij heette Bobbie Clarke, zijn uiterlijk was onvcrvalscht Engelseh (welgedaan, blond, blauwe oogen) en hij was te Parijs gevestigd, omdat hij met een volharding, die grooter succes verdiende, de kunst wenschte te beoefenen. Hij was in het bij zonder gesteld op den omgang met artistcn. Zijn familie hield er een paar fabrieken op na, die samen haast evenveel winst af wierpen als een spoorweg in Argentinië. Hij was onbehoorlijk rijk, maar schilderde en toekende niettemin even ijverig als wanneer hij ervan moest leven. Maar daarom mogen we nog niet beweren, dat dit één zijner idea len was! Zijn hartstocht, welke in zijn ziel grooter plaats innam dan zijn liefde voor het leven in het Quartier Latin, zijn plezier om voor een ezel te staan, op gevaar af dat een grijs gebaarde en geridderde academi- cien hem zou gelasten zijn schets uit te vlakken, cn opnieuw te beginnen, zijn be langstelling ,voor slecht begrijpelijke ge sprekken over de kunst van Marie Lauren- cin, de composities van Les Six en de \val9 die de radio had laten hooren, die werke lijke hartstocht, welke in zijn jongensjaren bij hem was opgekomen en waarvan hij zich nog 6teeds niet vrij had gemaakt, wa6 maar neen, dat verklappen we eerst straks! Peg Woffinglon had zich aanvankelijk tot hem aangetrokken gevoeld, naar zij be weerde, omdat hij zoo sprekend geleek op haar in Engeland achtergebleven bulhond Emma. Later ontkende zij zulks evenwel, vermoedelijk uit vrees, dat het schaden zou aan zijn verhouding tot Sheila, tot wie de jongeman zich bijzonder aangetrokken ge voelde. Wat zou het prachtig loopen, be peinsde Juffrouw Woffington, als Sheila zijn groeiende genegenheid beantwoordde. Het was een aardige kerel en bovendien flink rijk, twee eigenschappen welke men niet Men behoeft daarover niet verwonderd te staan Onze weerkundige medewerker schrijft d.d. 20 Mei: Een nieuwe golf van koude lucht heeft gedurende do laatste dagen in West-Euro pa weer afkoeling gebracht, doch niet zulk een sterke als die van 7—9 Mei jl. Toch daalde de temperatuur gisteren tot den ge middelden stand van 11 graden C. cn van morgen stond de thermometer 2 graden la ger dan gistermorgen De vraac is echter, of deze gemiddelde temperatuur van den dog bijzonder laag is. en of zij voo** den tijd van het jaar erg laat is gekomen. Beide vragen kunnen wel ontkennend beantwoord worden, hoewel dient te worden opge merkt, dat de temperatuur om dezen tijd van de maand in de laatste °A) jaren slechts 4 keeren en wel in de jaren 1911, '15, '23 en '28 iets lager is geweest. Het verschil be droeg hoogstens 1 graad. Overigens moeten wij niet verwonderd zijn over den laten datuw van deze koude. Integendeel kwam in de laatste 20 jaren bijna geen enkele datum tusschon 19 Mei en 1 Juli voor, die niet in een of meer jaren zulk een lage temperatuur had. Wij kun nen dus in het algemeen wel rekenen, dat wij nog wel meer van die koude dagen zul len krijgen voor de eigenlijke zomer is aan gebroken, tenzij zulk een luchtdrukver- deeling niet meer voorkomt als die, welke de oorzaak van het koude weer is. Ik heb roeds meermalen betoogd, dat deze soort koude een gevolg is van den inval van een kouden luchtstroom uit het hooge Noorden. Ook dezen keer was dit de oorzaak Eerst scheen het, of de koude stroom niet tot hot gedeelte van Europa zou doordringen, waarin ons land ligt. Tenminste, zoolang een depressie nog over de Golf van Biskaye was en do wind uit hot Zuiden woei. Maar deze depressie is naar het vaste land getrokken eri de luchtdruk is hoog ge worden over West-Europa, laag over Oo^t- Europa en deze verdeeling is juist bevorv derlijk aan het doorkomen van den Noor* dclijken luchtstroom. Hierbij dient opge merkt te worden, dat eergisteren de sterke en koele Westenwind deel uitmaakte van den Noordelijken luchtstroom, welke langs een omweg over Engeland ons land be reikte. Het doet onder deze omstandighe den eenigszins vreemd aan te lezen dat in de Fransche Alpen zulk bijzonder warm weer heerschte, maar de koude stroom was toen nog niet zoo ver doorgedrongen. Van daag zal dat misschien wel het geval zjjn. ONTVLUCHTE KRANKZINNIGE. Opsporing verzocht.I In een buitengewoon politieblad verzoekt de officier van justitie te Alkmaar opspo ring, aanhouding en overbrenging naar het R.-K. krankzinnigengesticht „St. Willcbror- dus" to Heilo van Cornells Erkelens, die daaruit is onvlucht. Signalement: lengte 164 M., donkerbruin haar met scheiding gekamd, heeft een dun snorretje, droeg bij de ontvluchting een donkerbruin manches ter werkpak en lage riemschoenen. Heeft familie in Nijmegen. Wageningen en Rot terdam. Niet onmogelijk is het dat hij zich' daar in de buurt bevindt. H. v. d. PAVERT LANGESTRAAT 56 TEL. 115 Bezoekt onze Voor de Pinksterdagen Fantasiegebak. dagelijks bij een jongen man aantreft. Ik koester op het oogenblik 6lechts één onvervulbarcn wensch, zeide Sheila glimlachend tot de operazangeres, die met gekruiste beenen en met een sigaret in den mond naast haar op de divan was gezeten, toen deze haar vroeg of het haar te Parijs goed bleef bevallen, en dat is, dat de dag zes en dertig uren kon duren. Ik heb al mijn dagen bezet, maar ik zou nog mear willen afdoen. Zou u een dag van zes en dertig uur willen? Dat moesten de lui een6 hooren, die beweren dat een jong meisje nooit ten volle gelukkig kan zijn, zooals men het noemt, dan wanneer zij getrouwd is. Zij die zoo sprak, de operazangeres, was een knappe brunette met een mooi figuur, een paar sierlijke wenkbrauwen boven haar lachende oogen. Zij zette „madame" voor haar naam, maar in de wereld van kunste naars, musici en acteurs is het niet altijd gemakkelijk uit te maken wie werkelijk recht heeft op den titel „madame", wie eigenlijk toch niets anders is dan een juf frouw. Sheila vroeg de zangeres, of zij gehuwd was. Als eenig antwoord drukte deze haar stompje sigaret stuk in het aschbakje, legde een hand op een harer vriendelijk lachende oogen en keek haar zoo guitig aan, alsof zij wilde zeggen: Zie me nu niet voor zoo onnoozel aan! Waarop Sheila be denkelijk het hoofd schudde. Maar haar opmerking en haar vraag gaven een andere wending aan het gesprek. Want een langharige Hongaarsche beeld houwer, met scherpe trekken, gekleed in een flodderig costuum van groen pluche met wijde broek, had, gezeten naast de zangeres, gehoord wat de Engelsche gast had opgemerkt. Lieve juffrouw, zeide hij. zich voor over buigend, u schijnt nog altijd vast te houden aan de romantische traditie in het huwelijk te gelooven als het toppunt van geluk. Zeker, erkende Sheila, zich welbewust dat zij daama blijk gaf van wat ouderwetsch te zijn. Maar het gesprek stokte weer even. De bediende van Clarke kwam binnen om te vragen, of hij de overgordijnen ook zou slui ten en het licht aansteken Neen, laat het maar, we willen blijven schemeren, werd hem evenwel geantwoord. Hij volstond dus met de kopjes en aschbakjes weg to nemen cn zwijgend weer heen te gaan. Ge durende die enkele oogcnblikken waren aller oogen gericht op de secretaresse van juffrouw Woffington, die na het vertrek van den bediende haar antwoord aan den Hongaar voltooide: ik ben van meening, dat een vrouw zich gelukkiger gevoelt wan neer zij getrouwd is. Tiens! Begrijp me wel; getrouwd met den rechten man. Een huwelijk met iemand an ders, daar moet ik niets van hebben. Liever maar oude vrijster gebleven, al wordt het leven er niet gemakkelijker door, dan ge huwd te zijn enkel om een man te hebben waarmee het leven gemakkelijker wordt! Ja zeker, zeide de zangeres, hoe dan ook! En met een half onderdrukt lachje stemden de mee6te gasten met deze ironisch bedoelde opmerking in. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5