ÉEIke Cliënte te kleeden naar haar persoonlijken smaak is één onzer stelregels. A N.V. COMPAGNIE LYONNAISE - Utrechtscheweg 10 - Tel. 179 - Amersfoort HP VERLEGEN KINDEREN. Kweek vooral zelfvertrouwen aan. Welk een onaangenamen indruk ma ken onbescheiden, brutale kinderen, die geen eerbied toonen voor volwas senen en zich overal op den voorgrond trachten te dringen! Wij kunnen aan nemen, dat zij zoo geworden zijn door een verkeerde opvoeding, waarbij hen te veel vrijheid gelaten werd. Andere kinderen vallen in de tegen gestelde fout. Zij laten ons niet het prettige en voorkomende optreden van werkelijk goed opgevoede kinderen zien, doch zijn in hun uitingen belem merd door een overdreven terughou dendheid, een bijna ziekelijke angst en verlegenheid, die wij even ongaarne in een kind zien als brutaliteit. Wie heeft nooit zoo'n beklagenswaardig wezentje ontmoet. Dat nauwelijks een verstandig woord weet uit te brengen, als men het iets vraagt en zich zoo onbeholpen ge draagt, dat men zich afvraagt of er ooit een bruikbaar mensch uit zal groeien. Zulke verlegenheid kan zelfs zoo ver gaan, dat een werkelijk vlug en begaafd kind door zijn omgeving niet eens op gemerkt wordt of zelfs voor achterlijk wordt gehouden. Door deze onbillijke achteruitzetting wordt het kind natuur lijk steeds meer verlegen, gesloten en ongeschikt om iets te bereiken. Deze kinderen worden gewoonlijk zoo door een overdreven strenge op voeding thuis- Zij worden zelden of nooit geprezen, doch dikwijls berispt en wanneer zoo'n kind dan van nature fijngevoelig is, krijgt het een gevoel van eigen onmacht en een overschat ting van wat anderen presteeren. Het kind vreest, bij de anderen af te steken en niet te kunnen doen wat zij kunnen. Om te beginnen vergalt dit gevoel van onzekerheid het leven, doch ook wan neer het kind reeds volwassen is, zal het er nog den belemmerenden invloed van ondervinden. De ernst van dit soort verlegenheid moet men daarom niet onderschatten en de ouders en opvoe ders hebben de plicht, tijdig en ver standig in te grijpen, zonder dat het kind zelf merkt, waar men heen wil. Men kan het gevoel van eigenwaarde en de eerzucht trachten te versterken door het af en toe te prijzen, bereiken dat het meer zelfvertrouwen krijgt. Men behoeft bij deze kinderen nooit bang te zijn voor zelfoverschatting Integendeel, wanneer zoo'n kind zich moeite heeft gegeven om iets goeds te volbrengen en elk woord van waar deering blijft uit, begint juist zoo'n angstvallige natuur er aan te twijfelen, of het wel goed was en dit kan later een noodlottige belemmering voor de activiteit worden. Het is ook goed, dikwijls met het kind te spreken en het daardoor ge legenheid te geven, zich te oefenen in vlot en ongedwongen spreken. Een zwijgzaam en gesloten karakter is niet iets wat men willekeurig af kan leggen en het is dan ook nutteloos, het kind daartoe te dwingen door bedreiging met straf. Men bereikt alleen iets, wan neer men met liefde zich tracht te ver plaatsen in het gevoels- en gedachten- leven van het kind. Wanneer het zich dan ook uit, moet het niet het gevoel zekere mate van zelfvertrouwen is noo- dig om in de wereld vooruit te komen. Hoeveel flinke en bekwame menschen zijn in hun beroep niet geschaad door hun verlegen, onzeker optreden, omdat in hun jeugd niemand hen heeft ge leerd, hun ongegronde menschen- schuwheid en vreesachtigheid te over winnen; zij wordt èn dikwijls niet opge merkt en over het hoofd gezien of zelfs meedoogenloos van hun plaats ge drongen. Dr. R. v. d. HEYDEN. LEUKE JASJES. Ook dezen zomer zullen wij weer de leuke, korte jasjes zien dragen. Vooral voor sport zijn ze bijzonder geschikt. Een witte japon met bruin jasje en bruin-witte hoed geeft een heel ander efiect dan dezelfde witte japon met een kerskleurige hoed en blauw jasje, hebben, waargenomen te worden. Als het ziet in zijn onbeholpenheid slecht uitdrukt, late men het kind zulke fou ten vooral niet verbeteren; wanneer het kind zich eenmaal vrij durft te uiten, zal dat vanzelf in orde komen. Ook het neerslaan der oogen zal dan vanzelf plaats maken voor een vrijen, open blik en het spreken wordt duide lijker en meer beheerscht. Om overdreven verlegenheid te over winnen, is omgang met andere kinde ren van groote beteekenis. Ook al heeft het kind geen behoefte daaraan, men zal toch goed doen het in aanraking te brengen met andere kinderen of met volwassenen, waartegenover het sym pathiek staat. Hoe jonger het kind is, hoe gemakkelijker de verlegenheid nog overwonnen zal kunnen worden. Een III. waarmede wij willen zeggen, dat er o, zooveel aardige combinaties zijn te be denken! Voor tennis kunnen wij het gemakkelijke mouwlooze jasje aanbe velen, dat wij als figuur 1 afbeelden. Voor watersport zouden wij het man teltje van fig. 2 willen aanraden met die aardige verzilverde knoopen of het jasje van fig. 3, waarbij stiksels als garneering zijn gebruikt. Het staat heel aardig met een panamahoed. Bij het jasje van figuur 1 zal een baret het daarentegen beter doen! HUISHOUDELIJK ALLERLEL Een mooie pudding. Alvorens een pudding uit den vorm wordt gestort, is het goed eerst de schotel nat te maken, waardoor men de pudding, indien deze niet in het midden ligt, kan verschuiven. Peterselie strooien. Om peterselie gemakkelijk over groenten te strooien, moet men, nadat ze gewasschen is en fijngehakt, ze in punt van een doek doen en stevig uitknijpen, waardoor men een mooi droog haksel verkrijgt. Piano-toetsen. De toetsen van een piano worden weer mooi glanzend, indien men ze afwrijft met een propje watten, ge drenkt in spiritus en water. Kussenovertrek van stofresten. Van overgeschoten stukjes brocaat en fluweel of pluche kan men beeldige kussenovertrekken maken. De stukjes moeten niet t e klein zijn, daar zij dan het mooie effect missen en ook moet men zorgen voor een mooie kleurcom binatie; lichte zijden lapjes zouden wij U niet aanraden, daar deze in den regel niet zoo mooi samengaan met b.v. donker brocaat. De verbindings naden kunnen met matgouden galon worden bedekt. Is het overtrek klaar dan wordt de achterkant gevoerd met peau de pêche en in het vierkant afge werkt met een matgouden koord. DE PRESIDENTSVROUWEN IN HET ELYSéE. Naar aanleidnig van de nieuwe ver kiezing van een President in Frank rijk schrijven Parijsche bladen dat de meeste Presidentsvrouwen er weinig voor gevoelen om in het Elysée, de ambtswoning van haar echtgenoot, te wonen. Twee uitzonderingen beves tigen echter den regel, n.l. de vrouw van Maarschalk Mac Mahon en Mevrouw Millerand, die het wel een aangenaam verblijf vonden. De bladen herinneren er aan, dat Mevrouw Carnot zich zuchtend beklaagde; Dat het een treurige woning was, waarin men zich te gronde richtte." Op een dag, dat Felix Faure in de Nationale Vergadering candidaat was gesteld, bracht mevrouw Faure vele uren in de Madeleine-kerk in gebed door, opdat haar echtgenoot niet ge kozen mocht worden. Zij werd niet verhoord en moest haar intrek nemen in het Elysée, waar zij niet gelukkig was. Mevrouw Loubet weende op den dag der verkiezingen en nadat de ze ven jaren der ambtstijd verstreken waren, verliet zij zoo spoedig moge lijk het Elysée. Na den aanslag, waarbij Loubet bijna gedood werd aan de zijde van den Spaanschenschen koning, stond zij er op, dat hij zich niet meer zou laten verkiezen. „Men zou hem be slist dooden", zeide zij, „neen, weg van hier!" Dezelfde tegenzin tegen het Elysée had mevrouw Poincaré; de President nam zijn .benoeming zeer tegen haar wil aan en zij verliet later met het grootste genoegen de ambtswoning. Vrij zeker kunnen Wij zeggen, dat Poincaré een klein vermogen, dat hij vroeger bezat, gedurende zijn zeven jarige presidentsschap, geheel en al uit heeft gegeven en mevrouw Poin caré, die zeer weldadig is, droeg ze ker wel haar deel daar toe bij. Zij richtte een bureau in, dat niets anders te doen had, dan aan verschillende personen, die daarvoor in aanmerking kwamen, ondersteuningen toe te doen komen, en hoewel het aantal aanvra gen buitengewoon groot was, voldeed de presidentsvrouw bijna aan elk ver zoek. TWEE MANTELTJES, Zeer modern beige mantfeltje met :en vroolijk gekleurde shawl. Ensemble bestaande uit een mantel tje van marineblauwe crlpe, een witte blouse en een rok en revers van blauw-wit-groen plaid. TASCHJES MET ARMBANDEN. Kostbare armbanden, dikwijls bezet met juweelen, worden dit seizoen dik wijls gebruikt als handvat voor tasch- jes. Dat is niets nieuws; nieuw is alleen, dat er zulke kostbare armbanden voor gebruikt worden en dat zij zoo wijd zijn, dat zij over den elleboog gaan. De armbanden worden dus om den boven arm gedragen, terwijl het taschje met den onderarm wordt vastgehouden. Voor deze armbanden gebruikt men bij voorkeur maansteenen, omdat die zoo goed bij verschillende toiletten passen. In Parijs en aan de Riviera sloeg deze mode op verrassende wijze in, mis schien wel, omdat daar zooveel zak kenrollers zijn. II. MUIZEN FOKKERIJEN. De angst van de vrouwen voor een muis is bijna spreekwoordelijk gewor den en zelfs een zeer gewild motief voor spotbladen. In werkelijkheid moet deze traditio- neele vrees door talrijke leden van het zwakke geslacht echter wel over wonnen zijn, als tenminste de te Lon den, gehouden muizen-tentoonstelling als bewijs mag dienen Het meerendeel der zeer talrijke bezoekers bestond uit vrouwen Ongeveer 70 soorten van muizen werden er tentoongesteld met de meest uiteenloopende huid, zelfs blauwe muizen trof men er aan. De bekroonde muizen waren afkomstig uit Schotland en Ierland. ZELFGEMAAKTE BONBONS. Zelfgemaakt bonbons, mits verpakt in een aardig doosje, behoeven niet onder te doen voor die uit een fabriek en worden gewoonlijk meer geappre cieerd om den tijd en moeite, die men eraan besteed heeft. Bij een drogist koopt men papieren huisjes voor me- dicijnflesschen, die bakjes worden voor de bonbons. Met een smal lintje wordt de doos tenslotte afgemaakt. Marsepein is een van de meest ge schikte dingen, omdat men er zoo ge makkelijk verschillende vormen en kleuren aan geven kan. Men kan er ook dadels, pruimen of kersen mee opvullen, of amandelen met 'n laagje marsepein bedekken. Hierbij het re cept van Marsepein. Ingrediënten: 1 pond gemalen aman delen, i/n pond basterdsuiker, Vk pond kristalsuiker, 1 ei, 1 theelepeltje wa ter, 1 theelepeltje vanille essence, he sap van een halve citroen en des gewenscht 'n paar druppeltjes brande wijn. De amandelen en de suiker worden eerst gelijkmatig vermengd; dan wordt het ei geklutst, waarna men alle in- gediënten dooreenkneedt, totdat het mengsel gelijkmatig van samenstelling is. Zoo noodig wordt kleurstof bijge voegd. Marsepein moet kort voor het gebruik gemaakt worden en als men 't een paar dagen bewaren wil, wordt 't in boterhampapier bewaard. Voor dat men er bonbons van maakt moet het opnieuw gekneed worden. KEUKENHOEKJE. Nu Breekt er een goede tijd voor de huisviouw aan. De groenlekar is een waar stilleven van de heerlijkste soor ten groenten en fruit. Het valt niet moeilijk een keuze te doen uit dien overvloed maar toch, 't moet helaas gezegd worden, ook de lekkere voor jaarsgroenten, steeds weer in denzelf den vorm op tafel gebracht, beginnen tenslotte te vervelen Maar waarom dan ook niet eens wat nieuwe combinaties geprobeerd, en in plaats van b.v. steeds maar weer spinazie met de traditioneele partjes ei en geroosterd brood-soldaatjes, eens iets anders klaar gemaakt? In het volgende recept (voor 4 per sonen) wordt spinazie op een geheel andere wijze gebruikt. Schotel van spinazie met visch- filets. Vier gefileerde wijtings of andere gefileerde visch, l'/ó K.G. jonge spi nazie, K.G. aardappelen, ongeveer 4 d.L. melk, 4 d.L. water met twee bouillonblokjes, 50 gr. ('/i ons) ge raspte kaas, 30 gr. (3 afgestreken eet lepels) bloem, ongeveer 100 gr. (één ons) boter. Kook de spinazie op de gewone wijze in weinig water gaar, laat ze op een vergiet uitlekken, hak ze goed fijn en stoof ze met ongeveer 30 gr. (D/2 afgestreken eetlepel) boter. Kook de aardappelen en bereid ze met de melk en ongeveer 30 gr. (1 Vè afgestreken eetlepel) van de boter op de bekende wijze, tot een mooie gladde purée. Kook de wijtings gaar in wat water met zout (ongeveer 6 minuten). Be reid een kaassaus door de bloem roe rende te verwarmen met de rest van de boter, er langzamerhand den bouil lon bij te gieten en er tenslotte de geraspte kaas door te mengen. Leg nu op den bodem van een die pen vuurvasten schotel de visch- tilets bedek ze met de gestoofde spi nazie, spreid daarover de aardappel puree en giet er tenslotte de kaassaus over Zet den schotel in een warmen oven tot de oppervlakte lichtbruin is gekleurd. Menu van de week. Zondag: Tomatensoep, varkensfri candeau, aaidappelen, postelijn, fruit. Maandag: varkensfricandeau, ge bakken aardappelen, worteltjes, hangop. Dinsdag: schotel van spinazie visch-filels, citroenrijst. Woensdag: Windsorsoep, gehakt, aardappelen, andijvie. Donderdag: Koud gehakt, aard appelen, griesmeelpap met rhabarber. V r ij d a g hardgekookte eieien met garnalenmayonnaise, aardappelen, sla, rijst met boter en suiker. Z a t er d a g Gebakken kalslever, pikante rijst, komkommei sla, beschuit met bessensap. ZOMERMANTELS VAN WOLLEN CREPE. Voor deze zomermantels is de lichte en toch warme wollen crêpe gebruikt. Zooals men ziet, ontbreekt het bont geheel en al, doch dc kragen kunnen hoog worden dichtgebonden, zoodat de mantel op winderige en gure dagen toch voldoende bescherming geeft. De sluiting van de nu weer onmisbare ceintuurs bevindt zich opzij. Wij ves tigen er nog de aandacht op, dat bij den mantel links, zoowel de mouw als de shawlvormige kraag versierd zijn met kleine plooitjes.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18