AHEDSFOORTSCH DAGDIAB NIEUW PARIJS Fa. B. KRAAL (ÉS w Zaterdag 30 Mei 1931 -DE EEMLANDER" 29e Jaargang No 279 TWEEDE BLAD MINISTER DE GRAAF ZET ZIJN REDE VOORT Het geval Colyn REISKOFFERS Groote collectie DAMESKOrFERS BUITEN0ML00PSTELLING VAN GULDENS DE LAATSTE MODE t Gekleurde SLAPPE STROOHOEDEN LANGESTRAAT 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel N.V. COMPAGNIE LYONNAISE UIT DE STAATSCOURANT BEWAART UW BONT IN MOTZAKKEN BESLIST AFDOEND A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 EERSTE KAMER De salariskorting een ultimum remedium. Verdere vers laging in overweging In de zitting der Eerste Kamer van heden heeft de Minister van Koloniën zijn Don derdag afgebroken rede voortgezet en me degedeeld dat de instelling van een com missie van advies ter beëindiging van dub bele belasting ingevolge de Vennootschap belasting wordt voorbereid Het optreden van den heer Kivit de Jonge kon naar bui ten den indruk maken van slapheid van de regeering tegenover de tegen haar ge richte beweringen. De salariskorting Is een volstrekte nood zakelijkheid en niet onbillijk Zij is door spreker in schriftelijk overleg met den landvoogd als ultimum remedium in de uiterste omstandigheden voorgesteld. Omtrent verdere bezuinigingen kan spre ker geen concrete mededeeling doen Op den duur zal de bezoldiging van het amb tenarencorps op denzelfden voet voor Tndie ondragelijk worden en overwogen dient te worden of de salarissen, ook van het Euro- peesche personeel niet op een andere basis, in overeenstemming met den Indischen levensstandaard moeten worden gebracht. De heer Briët repliceerde en betoogt dat uit de mededeeling van den Minister bleek dat de Regeering den heer Colijn condities had moeten voorstellen die hij niet zou kunnen aanvaarden, volgt dat die condities van deskundigen aard moeten zijn en dat daarom de Minister de grond wettelijke redenen heeft mede te deelen waarom de heer Colijn niet is aangezocht voor de functie van Gouverneur-Generaal. Blijft de Minister weigeren dan zal dat «en ongunstigen indruk in het land maken. De heer M e n d e 1 s betoogt dat de Mi nister inzake de benoemingskwestie óf ge heel had moeten zwijgen, óf open kaart had moeten spelen. Zijn mededeeling van gisteren was van zijn standpunt onvoor- zichting. Minister De Graaf ontkent te hebben gezegd, dat den heer Colijn geen aanzoek is gedaan, omdat hem condities zouden moeten worden gesteld die hij niet zou kun nen aanvaarden. Hij heeft objectief gezegd, dat, eenmaal de keuze gedaan, het geen zin meer zou hebben zich nog tot iemand te wenden van wien men kon verwachten dat hij de benoeming niet zal aanvaarden. Condities stellen zou een afdoend feit zijn. De begrooting wordt zonder stemming aangenomen met verklaring dat de sociaal democraten tegen de geheele begrooting en de vrijzinnig-democraten tegen de afdee- lingen: oorlog en marine zijn. Eveneens worden zonder stemming aan genomen de wetsontwerpen: Machtiging tot het sluiten van overeenkomsten met de Ncderlandsche Koloniale Petroieum-Mij. en de Bataafsche Petroleum-Mij betreffende opsporing en ontginning van aardolie enz. in reep. zes en vijftien terreinen. Bij de wetsontwerpen tot goedkeuring van de besluiten van den gouverneur-generaal tot nadere wijziging en aanvulling van de begrooting van Nederlandsch Indië voor 1930 betoogt de heer Van Embden, dat het eerste ontwerp, hetwelk door een wijzi ging, waardoor de eenige post die het bevat (verdediging der petroleumhouders Belik Papan en Tarakan) wordt teruggenomen, een leege schil is geworden en geheel moet worden ingetrokken. Het 2e ontwerp (eerste termijn kruiser) bestrijdt spr*. eveneens. De heer Van Embden dient een motie in, den minister uitnoodigende de intrek king van het eerste ontwerp te bevorderen. De motie wordt verworpen met 21 tegen 7 stemmen; beide ontwerpen worden aan genomen. De Surinaamsche begrooting wordt aan genomen z. h. s., nadat de heer Arntz heeft aangedrongen op een onderzoek van een deskundige ter bestudeering van de mid delen om Suriname er bovenop te brengen, waarop de Minister antwoordt, dat met spoed de noodige stappen worden gedaan om tot oplossing te komen. De vergadering wordt hierop gesloten. BEMOEILIJKING VAN VERKIEZINGS PROPAGANDA? Antwoord op de vragen van het Kamerlid Drop. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Drop in verband met bemoeilijking der verkiezingspropaganda in de Mijnstreek bij de onlangs gehouden Statenverkiezin gen, heeft de Minister van Justitie o.m. als volgt geantwoord. In October 1929 kwam inderdaad van wege den Alg.Ned Mijnwerkersbond een klacht in over hinder, welken die bond bij zijn propaganda (het betrof toen geen verkiezingspropaganda) van de zijde der mijnpolitie van de Staatsmijn Emma zou ondervinden. Een onderzoek naar de juist heid van die klacht was destijds niet wel doenlijk, wijl men de namen van degenen, die vermeende ongewenschte bejegening zouden hebben ondergaan, niet genoemd wenschte te zien. lntusschcn werd vanwe ge den minister aan den woordvoerder van den bond medegedeeld, dat maatregelen zouden worden getroffen. Voor zoover daartoe ten minste redenen zouden be staan, dat indien verspreiders van mani festen en verdere leden van den bond door den inhoud van de geschriften af hun ge drag daartoe geen aanleiding geven, zij van de zijde der mijnpolitie niet bemoei lijkt zouden worden. HIJ KWAM DE SCHRIJFMACHINE NAKIJKEN... Amsterdam, 29 Mei. Uit een kantoor, gevestigd in een perceel aan den O.Z. Ach terburgwal is een gouden vulpotlood ter waarde van 55 ontvreemd, vermoedelijk door een persoon, die voorgaf de schrijf machine te komen nakijken. Een nader bericht meldt: Aangehouden is een 33-jarige man, die zich uitgaf voor schrijfmacnine-reparateur en ervan verdacht wordt in het kantoor van een hotel aan de Nieuwe Doelenstraat uit een lade een bedrag van 290 te hebben ontvreemd. 80 MILLE SCHADE! Het noodweer van Donderdag. Prlncenhage, 29 Mei Bij den hagel slag van Donderdagmiddag is veel 6chade aangericht aan tuin- en veldgewassen. De 6chade i6 heden op ƒ80,000 begroot! LANGESTR. 35 TEL. 308 Met verwijzing naar de officiccle bekend- I makingen dienaangaande, wordt in herin nering gebracht, dat met ingang van 1 Juni 1931 buiten omloop worden geste'd de guldens, welke een vroeger jaartal dra- gen dan 1920. Van 1 Juni af zal niemand i gehouden zijn deze munten in betaling aan te nemen Zij kunnen tot en met 31 Augus tus a.s. bij alle postkantoren, bijpostkanfo- ren, hulppostkantoren en poststations ter inwisseling worden aangeboden. Arnh. weg 32 Tel. 1069 Omlijsten van platen en portretten. Passé partouts en ovale lijsten Billijke prijzen. I Dit zijn de borstbeelden van de guldens, die van 1 Jnni al ongangbaar zijn. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT Mantelcostumes, Mantels en Japonnen ook in extra groote maten. DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE TOLUNIE. Voor het Hof van Internationale Justitie. De president van het Permanente Hof van Internationale Justitie is voornemens 20 Juli a.s. te bepalen als datum voor de ope ning van de openbare zittingen in de zaak betreffende de Duitsch-Oostcnrijksche Tol- unie, die door den Volkcnbondsraad om ad vies naar het Ilof is verwezen. Het Hof zal in buitengewone zitting wor den bijeengeroepen op een datum tusscher. 15 en 20 Juli. GRENSREGELING VAN DEN HAAG. Een voorstel van Ged. Staten van Zuid-Holland. Met verzoek om uiterlijk vóór 1 October a.s. schriftelijk advies van den Raad en van de commissie uit de ingezetenen, bedoeld in art. 158 der Gemeentewet in te zenden, heb ben Gedep. Staten van Zuid-Holland aan B. en W. van den Haag een voorstel toege zonden, met betrekking tot de grensregeling van den Haag en de ontworpen nieuwe grenzen voor de daarbij betrokken gemeen ten. B. en W. deelen mede. dat zij op die voor stellen spoedig prae-advies zullen uitbren gen. INTERNATIONAAL SUGAR COUNCIL. Tot gedelegeerden van de Visoco in den International Sugar Council, waarvan de zetel te 's-Gravenhage is gevestigd, zijn aan gewezen mr. A. W. Hartman, E. Bennink, A. A. Pauw, J. G. Wiebenga, P. Eschauzier, en de thans nog in Indië vertoevende heer Jon- gejan. ELECTRICITEITS VOORZIENING TE DORDRECHT. Een nieuwe electrlsche cen trale van 6.300.000. Daar de productie in de jaren 1926'30 is toegenomen van ruim 45 tot bijna 64 mil- liocn k.w.u. en aangenomen kan worden dat in dc komende jaren een verbmikstoe neming van 9 zal bestendigd blijven, vinden B en W. van Dordrecht den tijd ge komen den raad voor te stellen over te gaan tot het bouwen van een geheel nieu we centrale in den West-Merwedepolder aan de rivier de Merwede. Verwacht wordt dat in 1935 de productie 98 millioen k w.u. zal zijn en de maximum- bc'asting 29.600 k.w.u. Volgens deze schat ting zal het in de centrale opgestelde ver mogen toereikend zijn tot den winter van 1534. Bij de plannen voor den bouw is gere kend op de mogelijkheid van een open- luchtstation voor voeding van luchtleidin- gen van zeer hoogo spanning. De bedoeling is twee turbogeneratoren op te stellen, waarvan één voor reserve, elk van 20.000 k.w.u. en dat de huidige centrale aan den Noordendijk spits-, en de nieuwe grondbe lasting centrale wordt. B. en W. vragen een crediet voor den nieuwbouw van 6.300.000. (Hbld.) Vreemde ordeteekeoeiL Bij Kon. besluit is verlof verleend tot t»et aannemen van de hieronder geuoerale vreemde ordeteekenen aan de hccron dr. II. W A. Deterding, directeur der N V. Koa Ned Mij. tot Expl. van Petroleumbronnon in Ned -Indie to Ascot, het grootkruis der orde van de Ster van Roemenië; C. baron van Breugel Douglas, tijdelijk zaakgelastigde der Nederlanden to Stara- boul, het officierskruis der orde van de Ster van Roemenië; ir. C. M. Dozy, consul-generaal der Ne derlanden te Boekarest, het commandeurs kruis der orde van de Ster van Roemenië; dr. G O. Lotsy te La Varenne St. Hi- laire, het commandeurskruis der orde van den Nijl van Egypte; H. L. Jurgens te Schooton bij Antwer pen het officierskruis der orde van Leopold II van België Bij Kon. besluit is aan F. C. Holman, zich noemende F. Fernantzen, technisch leider der Wagnervereeniging te Amsterdam, ver gunning verleend tot het aannemen van de benoeming tot officier de lTnstruction publique. Landmacht. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 27 Mei 1931 op hun verzoek eervol ontslagen de res.-eerste luitenants D. Fokkens, van het reg. grenadiers; P. Brouwer, van het 8e reg. infanterie; jhr. C. A. H. C. Eliae, van het le reg. veld-artillerie; en met ingang van 18 Juni 1931 de res. eerste luit. G. H. Slo- temaker de Bruine, van het lie reg. inf.; is eervol ontslagen uit den militairen dienst met ingang van 1 Juni 1931 de res.- eerste luit. C. de Plot van het 5o rog. In fanterie; zijn benoemd bij het res.-personcel der landmacht bij het personeel van den Ge neeskundigen Dienst, tot res. officier van gezondheid tweede klasse de heeren E. J. Roefsema en H. H. J. Holtkamp, beiden arts, is benoemd bij het res. personeel der landmacht bij het dienstvak der intendance tot res.-eerste luitenant voor speciale dien sten de res.-eerste luit. G. P van Gelder, van het reg. grenadiers, met gelijktij lig eervol ontslag uit zijn tegenwoordige be trekking; zijn resp. met ingang van 24 Juni 1931 en 23 Juni 1931 op hun verzoek eervol ont slagen uit den militairen dienst de res.- majoor E. C. J. Moonen, van het 6e reg. inf. en de res. tweede luit. voor speciale diensten mr A. E. J Nijsingh, van het wapen der infanterie; zijn op hun verzoek eervol ontslagen de res.-eerste luits. C. de Lange van het 17e reg. inf. en A. H. Nijland, van het le reg. onbereden intendance. Zeedienst Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van administratie Ier 2e kl. S. Groot, den 8 Juni 1931 geplaatst bij de marine-kazerne te Willemsoord. Consulaat De consul der Nederlanden te Lag09, de heer A. C. Trompetter, is met een verlof van 3 maanden naar Europa vertrokken. De heer F. F. van Wageningen is belast met de waarneming van het consulaat. En vrede heeft wie vreugde vinden kan. JACQUES PERK. Naar het Engelsch van BERTA PUCK door Mr. G KELLER. 29 Een volkomen banaal gezicht voor wie ieder jaar een uitstapje naar Zwitserland maakt, maar voor Sheila was alles nieuw en nieuw was voor haar ook de vriendelijke ontvangst van den hotelhouder, die met zijn vrouw haar vriendelijk welkom heette in tegenwoordigheid van een vaderlijken con cierge. Ja, zij hadden haar telegram ont vangen. Juffrouw Curtis uit Parijs, niet waar? Ja, er was een kamer voor haar ge reserveerd en zij waren overtuigd, dat de juffrouw het er naar haar zin zou hebben. Ja, het hotel was erg vol, maar allemaal nette menschen en daaronder zeer veel En- gelschen. Het seizoen was dit jaar schitte rend en er werd druk aan sport gedaan. De juffrouw zou dat al gauw zelve merken. Wat maken zij zicb druk over mij, dacht Sheila. Zouden ze werkelijk denken, dat ik het heele seizoen iu haar karavan serai za! doorbrengen en elk iaar zal terug- keoren. Hier moest zij toch even lachen, ter wijl sij haar inwendige alleenspraak ver volgde: Ze moesten eens weten, hoe weinig ik waard was voor die twee duizend Pond op mijn naam bij de bank waren gedepo neerd. Maar ook al hadden zij daarvan geen ver moeden, zoo maakten ze zich druk over Sheila, of misschien ook wel een beetje over baar luipaardenmantcl en haar geleende handtasch. Zou zij zoo vriendelijk willen zijn, met de lift naar de eerste verdieping mee te gaan? Daar was een prachtige ka mer voor haar open. Onverwachts was een gast, een millionnair uit Chicago, naar huis geroepen wegens zaken, en nu gaven zij (het leek wel alsof alles kosteloos was en alsof zij Sheila in hun hotel opnamen en kei om het genoegen te hebben haar vrien delijk gezichtje te zien en haar prachtige bontjas van luipaardhuid te bewonderen), die kamer, welke hij had verlaten, aan juf frouw Curtis. Het was een hunner mooiste, een hunner zonnigste kamers, met een groot balkon van waar men een goed uit zicht had op de ijsbaan. Hier zijn we er (met een zwaai werd de deur geopend). En hier was het kamermeisje. De jonge dame had toch niet haar kamenier medege bracht? Niet? Nu, de dame zou er geen last van hebben. In het hotel waren vele uit muntende kamermeisjes en vooral het meis je voor nummer 39, Ermentrude, zou uit muntend voor de jonge dame zorgen, zou het haar zoo gemakkelijk mogelijk maken Waarlijk, Sheila, die sinds haar vijftien de jaar altijd krom had gelegen als geen ander meisje van haar stand, genoot thans van een weelde gelijk zij niet had gekend, zelfs niet in het behaaglijk milieu van Peg Woffington te Parijs. De vriendin, die als een oudere zuster voor haar had gezorgd, had haar ook aan geraden een kamer te bespreken in het ho tel te Zauberberg voor den tijd vdn haar verblijf aldaar en het zich zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Nadat Sheila den prijs had gewonnen Tusschan haakjes: Bobbie Clarke, die fei telijk de voorspelling had -geleverd, had na tuurlijk geweigerd het geld in ontvangst tc nemen. liet geluk had hij gehad, maar het geld was aan Shei#la ten deel gevallen. Hij had haar bij hoog én laag verzekerd, dat hij in geen geval de chèque zou innen, als hij het papier aannam. Hij zou dat leelijke ding in tweeën scheuren en weggooien Nu, toen was zij er maar niet verder op doorge gaan! Nadat dan Sheila den prijs had gewon nen, had zij er haar zinnen op gezet om een honderd Pond van de twee duizend af to nemen voor een uitstapje naar de sneeuw bergen. Peg had er op gewezen, dat deze vacantie van een paar weken als een gave des hemels moest worden aanvaard, en zij had haar voor oogen gehouden, dat zij alles nu zoo goed mogelijk moest doen zijn. Zij moest den laatsten druppel persen uit deze vrucht van een onverwacht fortuintje. Het moet voor jou een gebeurtenis zijn, om nooit te vergeten, kind! Dat zal ook niet gebeuren, had Sheila geantwoord. En kind, laat je door niemand over bluffen. Je zult daar een leven leiden alsof je ten minste vijftig Pond per week had te verteren en dus moet je zorgen, dat zij niet tot do conclusie komen, dat je het ooit min der hebt gehad. (Aldus de raad door de ope razangeres lachende gegeven). Je levens wijze moet in overeenstemming zijn. met je bontjas I Daar kunt u verzekerd van zijn! had Sbeila- lachend geantwoord. In de eerstvol gende veertien dagen speel ik de hoofdrol in het drama: „De schatrijke klant". Het is wel zeer onwaarschijnlijk, dat ooit een gast van dit weelderig hotel zijn bagage had uitgepakt met zooveel kinderlijke en ongestoorde vreugde als Sheila deed, die er ten slotte bij ging zingen! Terwijl zij haar valiezen uitpakte, aan alle dingen 'n plaats gaf, haar bad nam, zich kleedde in een gehangen. wollen sportcostuum, vriendschap sloot met haar kamermeisje in een Duitsch, dat sterk herinnerde aan de schoolbanken, bleef Sbeila vervuld met het heerlijke gevoel, dat dit een uitstapje was dat zij haar leven lang niet zou vergeten, en dat elk uur prettiger zou zijn dan het voorafgaande, wat de ware vacantiestemming beteekent Hoewel zij na de reis in den nachttrein en een haastig ontbijt op een kruispunt flink honger had, was zij toch een der laat sten aan de lunch. Zij had over de leuning van haar balkon gehangen, zich de oogen uitkijkend naar het panorama der be sneeuwde bergen, de prikkelende lucht met diepe teugen ingeademd, geluisterd naar dat boeiende geluid, het gekras en geschuur van de schaatsen op de ijsbaan beneden het hotel. Op dien breeden, zilveren spiegel van do baan, een vierde van een mijl beneden haar, gleden kleine, donkere gestalten als zwaluwen over het ijs, en wonderlijk duide lijk waren hun steramen te onderscheiden zich mengend met het gekras en geschuur van de ijzers over het oppervlak. Schaatsenrijden, wat een heerlijkheid! dacht Sheila die van huis uit een buiten- kind was, jaren achtereen had verlangd naar meer openluchtbeweging dan voor een vrouwelijke kantoorbediende is weggelegd. Zij zou nu haar schade kunnen inhalen. Nog dezen middag had zij bij zich zelve be sloten. Ik ga straks naar beneden en zal dan wel iemand opdiepen, die mij les in het schaatsenrijden kan geven. Maar ik moet natuurlijk in de eerste plaats zorgen voor schoenen, om er de nieuwe schaatsen van Bobbie aan te bevestigen... (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5