AHEOBFÖORTSCH DAGBIAB Zaterdag 30 Mei 1931 -DE EEMLAISDER" 29e Jaargang No. 279 DERDE BLAD GEMEENTERAAD VAN BAARN Opnieuw het sportpark BURGERLIJK ARMBESTUUR TE BAARN H.V.C. OP DE WIPPLANK DE HOLLANDIA R0EI- WEDSTRIJDEN Kniest IETS HEEL ZELDZAAMS. Bij den veehouder H. PLOOIJ te Mijdrecht bracht een koe vier levende kalveren ter wereld. Een foto van den vierling met do moeder. Een afwijzend voorstel van B. en W. inzake gelden voor het bizonder onderwijs verworpen Baarn, 29 Mei. In zijn hedenmorgen gehouden zitting besloot de Raad tot ver koop van de voormalige ziekenbarak aan G. de Kruyf en tot aankoop van een auto brandspuit van 4885 bij de N.V. Brand- spuitfabriek v.h. A. Bikker en Zn. te Rot terdam. Tot leden van de plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wer den gekozen de heeren J. de Vries en dr. I. Vriesendorp, terwijl aan den heer J. Schin kel eervol ontslag werd verleend als hoofd ;van het openbaar vervolgonderwijs. Een uitvoerige discussie ontspon zich over het afwijzend prae-advies van B. en W. op het verzoek van liet bestuur der vereeniging „School met den Bijbel" om beschikbaarstelling van gelden voor do aanschaffing van nieuwe leerboeken voor do school aan de Laanstraat. De heer Fernhout (A.R.) bespreekt het standpunt van den wethouder van onder wijs, dat hij onlogisch en inconsequent achtte en zag zich daarbij gesteund door alle leden der rechterzijde. Daarentegen vond de wethouder steun bij 'de links-georiënteerde fracties een zeld zame gebeurtenis bij onderwijs-aangele- genheden welke intusschen niet kon verhinderen, dat het afwijzend voorstel ver worpen werd met 7 togen 8 stemmen. Een voorstel-Fernhout om de gelden wel toe to staan werd aangenomen met 8 tegen 7 stemmen. Daarna kwam aan de orde de bespreking inzake het gemeentelijk sportpark. Zeer vele leden lieten daarover opnieuw hun licht schijnen, zonder nu juist veel nieuws naar voren te brengen. Uit de me- dedeelingen van den voorzitter bleek wel, dat de sportvereenigingen, nu niet het groote, maar het kleine plan wordt uitge voerd, niet al te veel interesse meer toonen voor liet sportpark. Er zijn thans twee vel den aangelegd, een derde zal nog in orde worden gemaakt, terwijl met de overige drie gewacht zal worden tot een meer ge schikt tijdstip. Tijdens de discussies over dit onderwerp schorste de voorzitter de vergadering tot 'des middags kwart over twee. B a a r n, 29 Mei. In de middagzitting van 'den Raad kwamen opnieuw do tongen los over het sportpark. Tal van leden voerden in tweede, derde en zelfs vierde instantie bet woord, maar desondanks werd men het niet eens. Wethouder Van Doornik deed het voorstel aan B. en W. een crediet te verleenen van ƒ1750, teneinde daaruit te kunnen financieren het bouwen van en kele eenvoudige kleedkamertjes op de ge reed gekomen velden. De sportvereenigin gen toch bleken er niets voor te voelen, op een grasveld zonder eenige outillage te ko men spelen en in dit opzicht wilde de wet houder ze iets tegemoet komen. De lieer Van Lidth de Jcude (V.B.) kantte zich tegen dit voorstel en raadde B. en W. aan eerst eens serieus te gaan onderhandelen met de gegadigden, zoodat nagegaan kan worden wat er precies aan het sportpark ontbreekt. Daarna kunnen B. en W. met concrete cijfers en contrac ten weer bij den Raad komen; men weet dan waar men aan toe is. De heer Fernhout (A.R.) nam weer een clerde standpunt in. Hij wenschte de ge- heele zaak stop te zetten, totdat de sport vereenigingen zelf bij B. en W. zouden komen, door den nood gedrongen en om terreinen zouden vragen. Het voorstel van B. en W. tot toekenning van een crediet van 1750 werd verwor pen met 8 tegen 7 stemmen; het voorstel van den heer Van Lidth de Jeude aange nomen met 11 tegen 4 stemmen. Het sportpark zelf wordt thans afge maakt; drie velden van de zes zullen be speeld kunnen worden. De Raad had blijkbaar nog niet genoeg van de sport, want ook bij het adres van 'de vereeniging „Het Baarnsch Lyceum" in zake het aanleggen van een sportpark in het Pekingbosch, kwamen de meeste leden r-an den Raad aan het woord. Met name over de voorwaarden, waaronder de ge meente in deze haar medewerking ver leent, kon men het niet eens worden. Een voorstel van den heer H o u b e n (R.K.) om slechts gedurende 30 jaar en niet voor onbepaalden tijd ontheffing te verlee nen van de bepaling, dat hier alleen woon huizen gebouwd mogen worden, werd aan genomen met 8 tegen 7 stemmen. Overi gens werd het voorstel van B. en W. on gewijzigd aanvaard. De heer Van Kleeff (S.D.) had op nieuw succes met zijn telefoon-voorstel. Ged. Stalen hadden bezwaar gemaakt te gen den post op de begrooting inzake tele foon voor de raadsleden, en om de goed keuring der begrooting niet op te houden adviseerden zij den post er af te nemen, en mocht de Raad dit wcnsch.cn, hem bij afzonderlijke wijziging er weer op te bren gen. Inderdaad bleek de Raad, op voorstel van den heer Van Kleeff, geneigd hiertoe te besluiten; het blijft natuurlijk de vraag, of Ged. Staten deze wijziging der begroo ting zullen goedkeuren. De heer Van Calmthout (S.D.) deed nog een poging om de Westcrschool voor- loopig niet te doen afbreken; zijn voorstel daartoe werd echter met groote meerder heid verworpen. De kwestie van het gastarief, die in onze gemeente nog al stof heeft doen opwaaien, zal wederom in den Raad ter sprake ko men. De heer Br aken li off (R.K.) heeft een voorstel ingediend, naar aanleiding van hem ter oore gckohien klachten, tot her ziening vann het tarief, een voorstel dat in handen van B. en W. is gesteld om prae-advies. Verslag over het jaar 1930 Baarn. Aan het jaarverslag van het Bur gerlijk Ambcstuur over het jaar 1930 ont- leenen wij de volgende gegevens. Het bestuur vergaderde in het afgeloopen jaar 17 maal, terwijl het geheelc bestuur of een gedeelte daarvan 55 maal zitting heeft gehouden voor het doen van uitbetalingen en het verstrekken van onderstand. De met kracht ter hand genomen reorga nisatie deed de werkzaamheden geregeld toenemen, zoodat het Bestuur besloot eiken Zaterdag en Woensdag tusschen 2.30 en 4.30 uur zitting te houden. Deze spreekuren wer den steeds veelvuldig bezocht. De heer T. van Daatselaar zag zich ge noodzaakt als lid terug te trekken, nu de werkzaamheden steeds in omvang toene men. In de ontstane vacature werd gekozen de heer J. Brakenhoff. Een tweede zeer be kwaam bestuurslid, mej. A. J. Lange, die zich gedurende 15 jaren aan haar taak als zoodanig had gewijd, nam wegens gezond heidsredenen ontslag. Do poging, door het bestuur gewaagd mej. Lange op haar be sluit te doeA terugkomen, vermocht niet haar te overreden. Haar zetel wordt thans ingenomen door mevrouw C. Versluijs—van Vollenhoven, die met algcmecnc stemmen door den gemeenteraad werd benoemd.. Het bestuur leed voorts nog een groot ver lies door het overlijden van wijlen den heer J. C. Posthuma, die sedert de oprichting bestuurslid was. Het nieuw gekozen lid, mevrouw G. KorstenWafelbakker, vatte terstond haar taak ernstig op en nam de reeds aangevangen reorganisatie krachtig ter hand. In 1930 werden 33 personen gesteund met giften; 1 persoon werd uitbesteed; 7 werden in Godshuizen verpleegd; 33 werkloozen werden te werk gesteld met houtzagen; 2S personen kregen chirurgische behandeling; 105 personen werden in Ziekenhuizen ver pleegd. Geheel of gedeeltelijk voor rekening van het Bestuur werden in het Ziekenhuis alhier 77 personen verpleegd met 3002 verpleeg- dagen. In 28 gevallen vond een operatie plaats. Het totaal der kosten van verpleging en behandeling bedroeg 10649.45. De verpleegkosten in ziekeninrichtingen buiten Baarn bedroegen bovendien nog 2627.85. De totale kosten wegens vervoer naar, verpleging in Ziekenhuizen enz. bedroegen 16316.88. De kosten wegens bedeeling in eetwaren bedroegen 1242.49, waaronder begrepen is een bedrag van 150.75 wegens Kerstgaven. Dit jaar werd, voor zooveel betreft de brandstoffen, hoofdzakelijk met hout be deeld, hetwelk door daarvoor in aanmer king komende bedeelden gezaagd werd. In 72 gevallen werden klompen en. in 4 gevallen schoenen verstrekt. Tengevolge van bedeeling in geld werd uitgekeerd 5435.85. In 5 gevallen werd een bedrag als bedee- ling-in-cens gegeven, ten einde te voorko men, dat een gezin tot den staat van voort durende armlastigheid zou worden ge bracht. Tegenover de talrijke uitgaven staan we gens ontvangsten: verhaal van onderstands- kosten 4070.64, subsidie der gemeente 66065.75 enz. EEN BEZOEK AAN DE MARKT TE BARNEVELD. Bameveld, 2S Mei. Heden arriveerden hier per autobussen uit Arnhem een groot aantal leden van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland, die een bezoek kwamen brengen aan de cicr- en kippen- rnarkt alhier. Bij afwezigheid van den bur gemeester werden de heeren rondgeleid door den oudsten wethouder, den heer C. J. Schimmel, terwijl het gezelschap zich vervolgens naar eenige groote hoenderpar ken alhier begaf, die door de vreemdelin gen met veel belangstelling werden bezich tigd. In den namiddag werd per autobussen een bezoek gebracht aan Radiodorp, van waar de terugreis naar Gclre's hoofdstad werd aanvaard. „MORIA" TE NUNSPEET Een jubileerend rustoord De Vereeniging „Zusterhulp", die dertig jaren geleden is voortgekomen uit den toenmaligen Nederl. MeÏ6jesbond (thans bekend als de Christ. Jonge Vrouwenbond) besloot in 1906 een rusthuis te bouwen, waar jonge vrouwen, die tot werken onge schikt zijn, door liefdevolle verzorging on der medisch toezicht weer tot den arbeid bekwaam werden. Dit rusthuis „Moria", aanvankelijk voor 25 patiënten gebouwd, kan thans vijftig patiënten herbergen. Het heeft in die 25 jaren ongeveer drie duizend patiënten verpleegd. Een commissie heeft zich gevormd om belangstelling voor het feest van „Moria" op 1 Juni a.s. te wekken. De bedoeling is, naar het Hbld meldt, het ameublement van het rusthuis te vernieuwen, de muren op te knappen en vaste wasclitafels in te rich ten. VOETBAL Belangrijke returnspromotiewedstrijd tegen De Volewyckers in Amsterdam Voetbal. H. V. C. OP DE WIPPLANK. De overwinning van H.V.C. op B.F.C. heeft tevens met zich rncde gebracht, dat de spanning in deze promotiecompetitie aanmerkelijk is gestegen. Wel hebben B.F.C. en H.V.C. een gelijk aantal punten, doch De Volewyckers^ hebben een klein kansje, dat, mits zij hun twee wedstrijden weten te winnen, het puntenanntal van de Bussum- mers en H.V.C. kunnen benaderen. Onnoo- dig dus te zeggen, dat de wedstrijd De Vo lewyckersII.V.C. morgen in liet teckcn van belangstelling staat, niet alleen hij dc supporters en leden van heide verecnigin- gen, doch ook hij die van B.F.C. Hoewel De Volewyckers reeds twee wedstrijden hebben verloren en practisch gesproken reeds uit geschakeld zijn, zullen zij vanzelfsprekend, nu hun kans aan een zijden draadje hangt, zich nog meer inspannen dan voorheen. H.V.C. wacht dus een buitengewoon lastige taak, want bij een eventueel verliezen ope nen zich allo mogelijke perspectieven. En dan 6taan wij voor onze 6tadgenooten niet meer in. Een overwinning is de eenige kans om den strijd naar den titel in eigen han den te houden. Op Birkhoven toonden de H.V.C.'cns zich gedecideerd de meerdere, maar voor den insider viel tevens waar te nemen, dat de Amsterdammers over vele goede eigenschappen beschikten om op eigen terrein revanche te nemen. Nu mo gen dc 40 overwinning van B.F.C. in Am sterdam bevochten veel zeggen en wij hoorden al beweren dan wint H.V.C. daar gmakkelijk doch daar schuilt dc fout in. H.V.C. mag niet overmoedig het veld ingaan. Speelt zij hetzelfde spel als tegen dc Duitschers, doch met een tikje meer enthousiasme, dan hebben wij vertrouwen, dat zij de zege, behaald op Birkhoven, zal bevestigen. Het voordeel van eigen terrein spreekt altijd een woordje rnee. maar met veel geestdrift en technisch spel niet op den man spelen is er o.i. kans dat H.V.C. zal winnen. Mochten de H.V.C.'ers dit re sultaat weten te behalen, dan schijnt het niet uitgesloten te zijn, dat het op een be slissingswedstrijd uitdraait. Met recht kun nen wc dus zeggen dat H.V.C. op de wip plank zit. Als zij nu maar naar de juiste zijde overhelt! H.V.C.'ers veel succes. Het groote succes, dat wij hij vorige wed strijden mochten hebben, door direct na afloop een kort verslag to bulletineeren op ons publicaticbord, heeft ons doen beslui ten, om ook na dezen wedstrijd dit te her halen. Reeds tusschen 4 en VA uur zal men liet resultaat van dezen belangrijken wed strijd op ons publicatiebord aan de Utrecht- sche straat kunnen vernemen. Dc stand in deze competitie is: B. F. C. 3 2 0 1 4 9-5 H. V. C. 3 2 0 1 4 85 De Volewyckers 2 0 0 2 Q 2—9 „Maas" en Tritonzorgen voor een buitengewoon spannenden kamp bij de oude achten. Utrechts studenten eervol tweede A 1 p h e n a. d. Rijn 29 Mei. De belangstel ling voor de roeiwedstrijden van Hollandia was vandaag belangrijk grootcr dan giste ren. Helaas werkte het weer over het al gemeen niet mee. Menige regenbui deed de toeschouwers naar binnen vluchten, doch aan het enthousiasme vermocht deze min der gunstige weersgesteldheid in het geheel geen afbreuk te doen. Bovendien had zij het voordeel, dat het water veel rustiger was dan gisteren, hetgeen voor de roeiers van niet geringe beteekenis was. Over het algemeen was het een goede dag voor Laga, dat vrijwel in alle num mers wist te zegevieren. Bijzonder fraai was de overwinning van de Laga-ploeg op Njord in het nummer jonge vier. Voorts kwamen de Dclftscho studenten als eersten Uit den strijd in do nummers oude vier en jonge twee. Bijzondere spanning leverde het slotnummer van den dag op, nl. de tweede heat van de oude achten, waarin een verwoede strijd werd geleverd tusschen Maas en Trito.n. Slechts met 1 sec. verschil ging Maas als eerste door de finish. Triton werd snelste tweede en komt daardoor in de beslissing. De ruim 9 uur waren de wedstrijden geëindigd. Dc volledige uitsla gen zijn: Jonge acht A: herkansing). 1. Triton 7 min. 8% sec.; 2 Willem III. Oude Vier. Ie heat: 1 Laga 7 min. 32% sec.; 2 Njord; 3 D. T. u. R. V. 2e heat: 1 Laak 7 min. 28% sec.; 2 Nereus. Double Scull Seniores. Ie heat: 1 Arsa 8 min. 6 sec.; 2 Argo. 2e heat: 1 Spaarne 8 min. 36% sec.; 2 Nereus. 3 Spaarne. Snelste tweede: Argo. Jonge Skiff A (2e halve beslissing). 1 Dc Hoop 8 min. 6 sec.; 2 De Laak. Jonge Vier A. Ie heat: 1 Nereuö 7 min. 26 sec.; 2 Triton. 2e heat: 1 Laga 7 min. 31 sec.; 2 Schie. Stijlroeien voor dames Juniores. In de finale komen: Vliet, Dordt, Wil lem III. Stijlroeien Skiff Dames Juniores. In de finale komen: De Hoop, Maas I en Maas II. Beslissing Overnaadsche twee (beginnelingen). 1 Nereus 8 min. 58% 6ec.; 2 De Amstcl. Beslissing Jonge Twee A. 1 Laga 8 min. 40% sec.; 2 De Hoop; 3 Triton. Beslissing Vier zonder stuurman. 1 De Laak 7 min. 17% 6cc.; 2 Triton. Double Scull. Ie heat: 1 Nautilus 8 min. 9% sec.; 2 De Hoop. Dames Achten (snel- en stijlroelen). lc heat: 1 Nereus; 2 Spaarne. Beslissing Stijlroeien Vierriems- gieken dames. 1 Dordt; 2 Willem III; 3 Vliet. Beslissing Stijlroelen Dames Juniores Skiff. 1 De Hoop; 2 Maas II; 3 Maas I. Beslissing Jonge Vier B. 1 Laga 7 min. 30 sec.; 2 D. T. u. R. V.; 3 Dordt. Beslissing Overnaadsche Skiff (beginnelingen). 1 Laak 8 min. 46% sec.; 2 De Amstcl. f- DENK ER OM. (Alle rechten voorbehouden). Ouders, nu .weer alles mooi is, De natuur in gulden tooi is, Nu is 't tijd Om vóór alles te verhind'ren. Dat ook moog'lijk uwe kind'rcn 't Al ten spijt, Niet ontzien die grootsche zaken En zich dikwijls gaan vermaken, Met elkaar, Daar, waar als men goed gaat kijken Onze jeugd voor 't schoons zal blijken Een gevaar. Kind'ren blijven altijd kind'rcn, Kattckwaad zal nooit vcrmind'ren j Hoo 't ook gaat! Maar men kan den kleuters lccrcn Het natuurschoon te waardecron, D&t geeft baat! Liefde voor wat thans gaat groeien Wat als mooio bloem zal bloeien, Geloof mo vrij, Kind'ren, die dat aan gaan leeren, Zullen eens de les waardeeren, Breng hen 't bijl Ouders, help onz' mooie veste! Door deez' lessen op z'n beste Toe! doe dat! Wil „mooi" Amersfoort bewaren Voor fatale jeugd-gevaren, Help onz' 6tad. Onze mooie bosschen heide Onz' plantsoenen, velden, weiden, Zoo het hoort! Als een grootsch kleinood bewaken 't Liefst zij elk van alle zaken: Amersfoort! GROEGROE. Beslissing Jonge Skiff B. 1 Viking 8 min. 27% sec.; 2 Nereus. Beslissing Overnaadsche Vier (beginnelingen). 1 De Laak 7 min. 52% sec.; 2 Argo. 3 Ca detten. Beslissing Jonge Acht A* 1 Njord 6 min. 50% sec.; 2 Triton; 3 Argo. Oude Acht. Ie heat: 1 Nereus 6 min 51% sec.; 2 Njord 3 Willem III. 2e heat: 1 Maas 6 min. 48% sec.; 2 Triton 6 min. 49% sec.; 3 Laga. Triton snelste tweede. GEERTJE IN HET FRANSCH. De heer E. van der Vlugt, leider van het Parijsche maandblad Monde Nouve^i, heeft voor eenigen tijd Quentin-Garré de verta ling opgedragen van Jolian de Mec6ter's Geertje. Van het vorderen dezer reusachtige taak bleef De Meester op de hoogte. Onnoodig te zeggen, dat dit hem voldoening schonk. Voor het overige gaf hij zich geen moeite, buiten dc grenzen bekend te worden. Dat een an dere oude vriend, prof. Gustave Cohen, er een inleiding bij zal schrijven, maakte hem blij. Bij do Editions du Monde Nouveau, 42 Boulevard Raspail, zal het boek verschij nen. De bedoeling is er een uitgave voor velen van te maken, naar den wensoh van den schrijver. Om dit mogelijk te maken, zullen ettelijke weelde-uitgaven ter perse worden gelegd. (V a d.) DE BALISCHE DANSERS IN ONS LAND. Twee uitvoeringen in ons land. Het Bali6che dans- en muziekensemhle, dat door tusschenkom6t van het Nederland- sche uitvoerend comité voor Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs uit Ned.- Indië met het stoomschip „Buitenzorg" naar Europa is overgekomen, heeft Donderdag Marseille bereikt. Het kunstenaars-ensemble groot 51 personen, komt vanochtend met den Franschcn trein te '6-Gravenhage aan. Met ensemble zal op 4 Juni ten paleize Het Loo een uitvoering geven voor II.M. de Ko ningin. Het Nederlandsche uitvoerend comité heeft vóór de Parijsche vertooningen twee uitvoeringen van het ensemble in ons land georganiseerd en wel op Maandag 8 Juni in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam en op Dinsdag 9 Juni in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen to 's-Gravenhage. MOLNAR. Molnar heeft een nieuw blijspel in "drie bedrijven voltooid, waarin zeven tot acht spelers zullen optreden en dat onder den titel Jemand het eerst door Reinhardt te Berlijn zal worden vertoond. Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL Heerlijke garnalen croqnetten, vischkoekjes, gerookte paling, ge rookte zalm, uitgesneden zalm bokking, een fijn gebakken vischje, maar dan ook gekocht in den IJmuider Vischhandel, Utr-straat 40. Tel. 92. Groote sorteering tafel- zuren.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9