AMERSFOORTSCIH DAGBLAD Feuilleton Maandag 1 Juni 1?31 .DE EEMIANDER" 23e laargang No. 280 TWEEDE BLAD FASCISME CONTRA DE KERK E. FRANKENHUIS 'T ZAND 3 WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER WERING VAN EEN KONINGIN STAHLHELM HOUDT EEN CONGRES DE TWEEDE RONDE TAFELCONFERENTIE HOOGE BROODPRIJZEN IN DUITSCHLAND RENKIN IS VOL GOEDEN MOED Verscherping van den toestand Een rede van den Paus Rome, 30 Mei. (V.D.) De polemiek tus- 6chen de fascistische regeering en het Va- ticaan, die in het Vaticaansch orgaan Os- servatore Romano duidelijk tot uiting komt, heeft thans vrij scherpe vormen aangeno men, zooal6 sedert den Lateraan-vrede nog niet was voorgekomen. De toon, die door het blad Lavoro Fascist-a wordt aangesla gen, kenmerkt zich door buitengewone hef tigheid. De gedachtenwisselingen tusschen beide partijen hebben tot dusverre nog wei nig resultaat gehad In fascistische kringen houdt men rekening met de mogelijkheid, dat de regeering binnen afzienbarnn tijd de Katholieke jeugd vereenigingen zal ontbin den. Met zekerheid valt uiteraard hierom trent nog niets naders te zessren De actie reeds ingezet. Naar verluidt heeft Mussolini den minis ter van binnenlandsche zaken en den pre fecten van Italië opdracht gegeven, ten op zichte van de bonden der Katholieke actie, de wet op de openbare veiligheid toe te passen Art. 215 van deze wet eischt, dat alle in het rijk of in de koloniën bestaande ver- eenigingen, maatschappijen, instituten, etc. hun oprichtingsoorkonden, statuten, be- stuur-cn ledenlijsten en allo verdere in lichtingen over doel en werkzaamheid bin nen twee dagen moeten inleveren, wanneer dit verlangd wordt. Verder hebben de prefecten het recht vereenigingen op te heffen, wanneer deze weigeren inlichtingen te geven en tevens wegens iedere werkzaamheid welke niet in overeenstemming is met de nationale straf wetgeving. Op een ontbindingsdecreet van den pre fect bestaat beroep bij den minister van binnenlandsche zaken, doch diens beslis sing is definitief. Naar verluidt zouden in den loop van he den en gisteren op grond van de ïtaliaan- eche politiewet reeds verscheidene bonden der Katholieke actie gesloten en de docu menten der archieven in beslag genomen zijn. De Paus bespreekt de go- beurtenissen in zijn verjaar dagsrede. De Paus. die op 31 Mei 1857 geboren te. vierde heden zijn jaardag ter gelegenheid waarvan hij audiëntie verleende o.a. aan een Kath. bond, tot wiens vertegenwoordi- Vakkundig adres voor Uw repara tion in Goud, Zilver, Diamant en Uurwerken. Atelier aan huis. /el. 852. Gevestigd 1885 VERTROUWENSHUIS. ger Zijne Heiligheid een redevoering uit sprak. waarin hij o.a. zeide heden een droe ven jaardag te vieren wegens de onaange name gebeurtenissen, welke de laatste da gen waren voorgekomen, en den haat en het geweld, waarmede tegen de kath. actie werd opgetreden. Verder zeide de Paus o.a. nog dat hij als een der eersten het fascis me geprezen had, toen dit het godsdienst onderwijs op de scholen had ingevoerd In de betrekking der Curie met Italië heeft de Paus steeds den eersten stap ge daan Desondanks is geweld gebruikt tegen de Kath. kerk en de Kath studenten. ITet recht en de plicht bestaat thans een beroep te doen op het concordaat; in dezen zin zijn dan ook diplomatieke stappen ingeleid Tenslotte gaf do Paus uiting aan de hoop. dat diegenen, die de hand hebben opgehe ven tegen de kerk, door de goddelijke ge rechtigheid mogen worden gestraft en dat de goddelijke genade, de afgewaalden weer terug moge voeren tot de banen van vreed zame samenwerking. Nachtclubberoemdheid, onge* wenschte vreemdelinge Parijs, 30 Mei (V.D.) De weigering der Fransche autoriteiten om de z.g.n. „kohin gin der New Yorksche nachtclubs,'' Texas Guinan, met haar girls in Frankrijk toe te laten, was zooals reeds gemeld werd, de tweede weigering binnen een paar uur tijcis want kort tevoren hadden de Engolsche au toritetiten te Southampton op lasl van het departement van binnenlandsche zaken haar den toegang tot Engeland ontzegd Toen hetzelfde haar te Le Havre geschied de, ontstak zij in woede en zij verklaarde, dat er in Engeland en in Frankrijk niet meer vrijheid bleek te bestaan dan in Rus land. Zij zeide, dat de Franschen niet kon den weten wat zij misten door het haar girls onmogelijk te maken om op te treden. \Van neer de autoriteiten hun houding niet wij zigen, zal Texas Guinan Zondag 13 .Tunj a s. met hetzelfde schip weer naar Amerika te- rugkeeren, nu zij als ongewenschte vreem delinge niet wordt toegelaten.Het gezelschap heeft tijdelijk zijn intrek genomen in een hotel te Te Havre, dat de girls echter niet mogen verlaten NIEUWE GEVECHTEN IN BRITSCH- INDIË. Londen, 30 Mei. (V.D.) Naar gemeld wordt, hebben heden te Cawnpoer e nstige onlusten plaats gehad, tengevolge waarvar de staat van beleg moest worden afgekon digd. De politie moest herhaaldelijk handc lend optreden, waarbij drie onruststokers gedood werden. Het totaal aantal slacht offers is nog niet bekend. Samensch jlingen van meer dan vijf personen zijn verboden ERNSTIG VERKEERSONGELUK. 2 dooden, 11 gewonden. Ere sla u, 31 Mei (V.D.) In het traject Poppelau-Ohlau is in de nabijheid van het station Ohlau een vrachtauto, waarop eeni- ge Stahlhelmcrs hadden plaats genomen, in botsing gekomen met een lokaaltrcin. De vrachtauto sloeg over den kop. Twee inzittenden werden gedood, elf zwaar ge wond. Ernstig ongeluk met een auto Breslau, 30 Mei. (V.D.). Te Breslai: werd heden een zeer druk bezochte Stahl helmdag gehouden. De stad aas met tal looze dundoeken versierd. Onder de cere gasten bevonden zich ook de ex-kroonprins zijn echtgenoote en kinderen. Breslau, 30* Mei. (H.N.) De Stalilhelm dag te Breslau verloopt voor -'erschTiende deelnemers niet gunstig. Nadat deze week reeds een auto uit ^eip zig waarmede de deelnemers zich naai Breslau begaven, verongelukt was, is van daag een auto met leden van den Stahlh°hri uit Maagdenburg op den weg van Ntimaik naar Deutsch-Lissa verongelukt, d/"»rd.eji hij op een anderen auto reed Drip ledet. van den Stalilhelm werden ernstig gewond een hunner is kort daarop aan de bekomen verwondingen overleden. De chauffeur en een inzittende van den aangereden auto liepen lichtere verwondin gen op Botsing tusschen cpmmunisten en Stahlhelmleden. Breslau, 31 Mei. In den afgcloooen nacht kwam het te Breslau tusschen leden van de Stahlhelm, die hadden deelgenomen aan de feesten ter herdenking van den slag bij het Skagerak en communisten Door een revolverschot werd het Stahlhelmlid Gustav Muller doodelijk getroffen. De politie arr*s teerde een zestal personen, meerc-nd^els communisten. De regeeringspresident hc-^ft voor aanwijzingen, die leiden tot arrestatie van den dader, een belooning van 1000 mark uitgeloofd. Op vele andere plaatsen kwam het eveneens tot ernstige botsingen, -» aarbij verscheidene personen gewmd aerd»m Auto's met Stahlhelmleden werden met steenen gegooid en in totaal zijn 33 perso nen gearresteerd. Hervatting in de maand September Londen, 29 Mei (V.D.) ITet minteterie van Indié maakt bekend, dat de Britsche regeering en de regecring in Indië overleg hebben gepleegd betreffende den datum, waarop de Indische ronde tafelconferentie haar werkzaamheden zou kunnen hervat ten. Men stond voor de keuze; óf de com missie voor federale structuur tegen het einde der maand Juni in Engeland bijeen te roepen, of de hervatting der werkzaamhe den uit te stellen tot de maand September, in welk geval in tusschen zekere noodzake lijke werkzaamheden te Londen en in Indië zouden kunnen worden beëindigd. De Brit sche regeering was bereid de eerste moge lijkheid te baat te nemen, indien alle sec ties zulks uitvoerbaar zouden achten. Uit de ingewonnen inlichtingen is evenwel ge bleken, dat dit alternatief voor verschei dene leden der commissie zeer bezwaarlijk zou zijn. Een hervatting der ronde tafel conferentie zal pas begin September kun nen plaats hebben. Uit dien hoofde heeft de regecring besloten de commissie voor fede rale structuur uit te noodigen niet later dan 5 September a.s. te Londen bijeen te komen ter hervatting der werkzaamheden zoo spoedig mogelijk na dezen datum. In dien intusschen in Indië overeenstemming zal zijn verkregen inzake de gemeenschap pen, zal het werk der commissie ten zeerste worden vergemakkelijkt. Indien het niet het geval zal zijn, zal overwogen worden, of de minderhedcncommissie haar werkzaamhe den ongeveer tezelfder tijd zal kunnen her vatten De vraag, óf de commissie voor fe derale structuur moet worden uitgebreid, wordt overwogen. Actie ten gunste van verlaging Berlijn, 29 Mei (H.N.) Naar de Prui sische persdienst meedeelt, heeft de Prui sische staatsregecring in overleg met het rijksministerie voor de volksvoeding een actie begonnen om invloed te oefenen op de broodprijzen. Nadat het door het goedkoop beschikbaar stellen van rogge reeds gelukt was den broodprijs te Berlijn te verlagen en ook te Leipzig invloed op de vaststelling van den broodprijs te oefenen, is do Pruisische regeering onderhandelingen begonnen met de plaatselijke instanties, teneinde de actie ook uit te breiden tot die industriegebieden, waar een groot aantal werkloozen is. Ook te Keulen zullen binnenkort de broodfabrie ken en de coöperatieve vereenigingen de broodprijzen verlagen en wel met 2 A 3 pfen ning. De Keulsche bakkers hebben zich be reid verklaard de actie der regeering ten volle te steunen. In andere industriesteden van Rijnland en Westfalen en van de pro vincie Saksen, benevens te Frankfort a.d. Main, zal eveneens invloed op den brood- VOORBEREIDINGEN VOOR DE SWEEPSTAKE. Een opzienbarende loting. Dublin, 30 Mei. (V. D.) In de zaal, waar hedenmiddag de trekking zal begin nen voor de loting der paarden, die zullen meeloopen in de Derby-rennen, worden drukke voorbereidingen getroffen. De groo- te trommel, waaruit de loten getrokken zul len worden, bevat zeven mi'lioen loting nummers, die den geheclen nacht met groo- te zorg dooreen gemengd zijn. zoodat de autoriteiten verklaren, dat geen twee num mers uit hetzelfde boek in eikaars buurt te vinden zijn. Den geheelen nacht is de trom mel streng bewaakt evenals de trommel, waaruit de prijzen zullen wórden gatrok ken. De voornaamste prijzen voor heden zijn twintig prijzen van dertigduizend pond sterling; twintig prijzen van twintigduizend pond sterling en twintig prijzen van tien duizend pond sterling. 'K1IT BERUCHT MISDADIGER TER DOOD VEROORDEELD. New York, 30 Mei (V.D.) De korten tijd geleden onder opzienbarende omstandighe den gearresteerde misdader Francis Crow ley is wegens een groote reeks misdaden en moord op een politieagent veroordeeld tot de doodstraf met den elcctrtechcn stoel. De rechtzitting duurde nauwelijks een half uur. Toen de veroordeelde buiten de recht zaal werd geleid, trachtte hij den revolver van één der politiemannen uit diens gordel te bemachtigen. Hij werd neergeslagen en door het bewakingspersoneel zwaar mis handeld. DE NIEUWE SPAANSCHE AMBASSA DEUR TE LONDEN. L o n d e n, 29 Mei (V.D.) De nieuwe Spaan- sche ambassadeur te Londen, senor Don Ra mon Perez de Ayala, is hedenmorgen door den koning in het Buckingham Palace ont vangen en heeft daar zijn geloofsbrieven overhandigd. HET LIEDJE VAN HEDEN TIEN JAREN SPAREN Tien jaar sparen en bewaren, Wat gespaard werd trouw bewaren Zoodat „duiten" veilig waren, En nu dankbaar gaan verklaren, Dat, wat ,,'t Nut" in al die jaren, Voor ons allen ging bewaren, Goed bewaard was! Tien jaar onze „spie" beheeren, Daarbij velen sparen leeren. Iets, wat ieder moet waardeeren, Omdat 't wolstand doet vcrmeèren, En als goede tijd gaat keeren, Velen rustig kunnen teren, Daar gespaard was! En nu blijkt dat door de tijden, ,,'t Nut" voor ons bezit wou strijden Al zijn trouwe zorg ging wijden Aan wat wij voor slechte tijden Spaarden om een strop te mijden, Wil ik ,,'t Nut" en spaarders beide Hulde zeggen, Van veel kleintjes 't groote maken, Daartoe kon „Het Nut" geraken, Door een goed beheer van zaken Trouw ons kapitaal bewaken, Het steeds safe rendabel maken, „Overwaarde" was de baken Bij 't beleggen! Tien jaar sparen en bewaren Wat m'in jaren kon vergaren, „Waren" die geen voordeel baren, Voor wie zonder „bank" gaat sparen, Laat zulk sparen liever varen, Zoo'n vergaren biedt gevaren. Weet dat 't waar is! Door beheeren 't geld vcrmeèren! Zij 't begecren: ,,'t Nut" zal leeren En beweren, ,,'t Moet rendeerenü" Bij dit heerlijk jubileorcn": Salueeren! Fol'citecren! Saam offreoren, dank en eere d'Jubilaris GROEGROR. (Alle rechten voorbehouden). De kabinetscrisis in België De correspondent der N.R.C. te Brussel meldde Vrijdagavond: Veel verder dan hij Donderdag was, blijkt Renkin Vrijdag, den achtsten dag der crisis niet te zijn gekomen. Toch scheen de poli tieke atmosfeer na een nieuwe bijeenkomst, welke de katholieke leiders in den loop van den middag met den kabinetsformateur hadden, iets opgeklaard. Renkin, door de journalisten met vragen bestormd, zeide: U moet ons toch den tijd laten >m dit zaakje op te knappen. In wanhoop niet en denk wel te zullen slagen. Tegen den avond begaf Renkin zich naar het koninklijk paleis, teneinde den vorst op de hoogte te brengen van den stand der besprekingen. Zaterdag zullen de katholieke Vlamingen nogmaals vergaderen cn zal Renkin, vergezeld van den katholiek-Vlaam 6chen afgevaardigde voor Antwerpen, mr. Marck, met den voorzitter der liberale ka merfractie, Devèze, een onderhoud hebben. Meent Renkin de koninklijke opdracht defi nitief te kunnen aanvaarden, dan zal hij dit Zaterdagavond aan koning Albert nog rnedcdeclen. In dit laatste geval zouden de liberale fracties van Karner en Senaat Maandag bijeenkomen om het met Renkin en de katholieken getroffen accoord te be krachtigen. Doe in alles je best. DICKENS. Naar het Engelsch van BERTA RUCK door Mr. G. KELLER. 30 Die goede Bobbie Clarke met zijn schaat sen! Hoe was hij toch er achter gekomen wat haar aangenaam zou zijn? Denkelijk van juffrouw Woffmgton. die haar intus schen zoo nadrukkelijk op het hart had ge drukt ze niet te Parijs te koopen, daar ze goedkooper en beter te Zauberberg waren te krijgen. Bobbie was er op uit gegaan eri bad de beste gekocht die er tc krijgen wa ren. Hem was geen moeite te veel waar 't gold Sheila Curtis 'n plezier te doen Zij was intusschen op reis gegaan om op zijn schaatsen te rijden en zij gevoelde niet de minste gewetenswroeging, dat de schenker van die schaatsen, aan wien zij het feite lijk had te danken dat zij hier toefde, niet bij haar was. Ze had gaarne Peg Woffinton als reisgczelling gehad; deze moest evenwel naar de Cóte d'Azur, om over een Mimosa- feest en andere pretjes voor rijkelui, die daarheen waren getogen, te schrijven, zoo dat zij later konden lezen wat zij hadden genoten. Misschien had zij over enkele da gen gelegenheid om naar haar toe te ko men, ten einde stof op tc doen voor een paar sportartikelenSheila hoopte daar op, maar het liet haar koud, of Bobbie kwam of wegbleef. Dat was toch niet netjes van haar! Terwijl ze zoo ston J te peinzen, over de leuning van haar baikon geleund, kwam het tot haar bewustzijn, dat de dreunende klanken van 'n gong, welke door het hotel hadden geklonken, hadden opgehouden. Het was de oproep voor het dejeuner geweest. Juffrouw Curtis, de nieuwe bewoonsier van de kamer op de eerste verdieping, lunchte aan een tv fel voor één persoon welke voor haar in de groote zaal was gere serveerd. Er waren anders heel wat leaiee tafels. De meeste beoefenaars van de v in- tersport hadden het bij dit mooie weder Lid- verknoeien gevonden om in het hotel te dejeuneeren. De menschen die er waren, leeken Sheila nog al fatsoenlijk toe »Jet was aardig waar te n°men. boe zij door de zon waren verbrand. Zij merkte onder meer op een Beierschc- familie, waaraan de jon gens en de meisjes allen geel van haar en rose van wangen waren en waarvan de ste vige beenen gehuld waren in lange wo Ion broeken, gestoken in zwarte sneeuwlaarzen. terwijl een helgroene muts bun hoofd sierde. Zoo weggeloopen. vond zij, van een oms'ag van het weekblad „Jugend.' Ook viel haar oog op enkele donkeibruine buitenlanders, volgens de laatste mode gekleed, en op een roodharigen, twaalfjarigen Engelscben schooljongen :n een witten trui en bruine broek, die in denzelfden trein als zij had gezeten. Sheila knikte l'.cm met een vrien delijk lachje toe en hij gaf haar grinnekend den groet terug. Ze was er zeker van, dat het haar straks niet aan vrienden zou ont breken. Dat beloofde een schitterende va cantie le worden I Zij bestelde een kleintje koffie om op let terras te gebruiken. Daar hadden zich en kele andere gasten verzameld, liggende in luie stoelen, aan tafeltjes waarop koffie en likeur bij de hand stonden. In een opwelhnc van uitbundigheid vond zij, dat zij verplicht was te doen wat zij van anderen opmernte en bestelde oen glaasje benedictine, dat kos telijke likeurtje, dat als vloeibaar goud smaakt, of misschien alleen maar zoo smaakt, wanneer het genoten wordt in het heerlijke zonlicht en een eerste lunch in een vacantie, die belooft een zonnctijdperk te worden in een jong en onbedorven leven Een vriendelijke stem met een Ameri- kaansch accent richtte zich tot Sheila. Ik geloof, dat we een nieuwe gast mo gen begroeten?Is u alleen? Sheila wendde haar gelaat naar de spreek ster. Het was een witharige Amerikaansche met een jong gezicht, gezeten in den liet dichtst bij haar geplaatsten stoel. Ja, mijn reisgezellen zijn te Parijs ach tergebleven, antwoordde Sheila. Maar het zal u niet moeilijk vaLen bier ander gezelschap te vinden, merkte de Ame rikaansche glimlachend op. Zij wiern daar bij '-en goedkeurenden blik naar Sheila's frisch gezichtje en haar mooie oogen Êii ik behoef u wel niet te vragen, of u voor uw gezondheid hier is. U is er zeker dol op om hier schaatsen te gaan rijden. Sheila had bijna geantwoord, dat zij hoopte het spoedig eens te probeeren Maar dat strookte toch niet met haar houding alsof zij tik jaar den mooistcn tijd van den winter wijdde aan den wintersport. Zij deed daarom de diplomatieke vraag Misschien zou u me wel het beste adres kunnen op geven waar ik een paar goede laarzen voor schaatsenrijden kan krijgen. Zeker.De Amerikaansche noemde het gewenschte adres. De straat behoef ik niet cp te geven, daar, zooals u wel weet er maar een is. Ik zou graag met u mede zijn gegaan om ze te koopen, maar ik moet op een vriendin wachten, die zich nog niet er- toond heeft. Doorgaans ontbijt zij tegen theetijd Nu, ik hoop u nog wel eens te ontmoeten. O zeker, graag Ik ga er nu maar op uit om me die laarzen aan te schaffen. Wel bedankt voor hei adnjs. Haastig dronk Sheila haar koffie en likeurtje op. Het was op slag van drie. n I De tijd stond niet stil en zij was niet van plan ook maar één oogenblik van haar va- cai.tir-tijd verloren te laten gaan. Zij mng naar haar kamer en zag in het voorbijeman een paar heerenschoenen zeer mooi van maaksel, welke voor de deur van een der kamers stonden, juist tegenover haar kamer. Ja, zulke schoenen, alleen wat kleiupr, moest zij hebben Na lat zij haar typische zwarte hoedje vervangen had door een rood wollen muts ten einde haar ooren te be schermen tegen den ijzigen wind van de sneeuwvelden, trok Sheila haar lu;paard- mantel aan cn spoedde zich weg alsof ze vleugels aan de voeten had. Zij liep over de lange-, hellende straat, ter wijl de horde sneeuw onder haar voeten kraakte en zij dacht aan niets anders dan aan de heerlijkheid van een eerste vacantie in een land, waartoe zij zich steeds aange trokken had gevoeld. Zij genoot er van, dat zij op dit oogenblik al liaar zorgen thuis had gelaten en dacht noch aan het verleden noch aan wat de toekomst haar wellicht zou kun nen brengen. In die stemming kwam zij bij den haar genoemden winkel en wilde er bin nengaan, toen zij hel belgerinkel van °en slede hoorde, die achter haar aankwam Toen de slede haar voorbijgleed, zag zij, lat het een schitterend versierd voertuig was helrood met gele, blauwe en witte verster- sels. Met een met bont omzoomd klerd over de boenen zaten daarin een dame, twee ,on- gens en een heer met oen licht groene sport- muts op. Neen maar Die heer. Een oogenblik bleef Sheilu als aan den grind genageld staan bij het aanschouwen van Jat profiel. Haar adem ©tokte en zij bleef de slede, waarin de heer was gezeten, in stom me verbazing nastaren Het was precies Maar neen 1 Dat was toch onmogelijk. Zij verzette zich r tegen dat die nare geschie denis haar gemoedsrust nogmaals zou ver storen, zij wilde haar voorgoed vergeten be graven en trachtte uit haar herinnering weg te dringen het 'eit. dat er ooit een Daiol Far- quhar op de wereld had bestaan Zij ging den schoenwinkel binnen en kocht haar schoenen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5