ambdsföobffsch dagblad Woensdag 3 Juni 1931 «DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 282 TWEEDE BLAD HET DRAMA TE TETERINGEN KASLOOPER BEROOFD BARON CONTRA BANKIER WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER MGR. JAC. POMPEN t ARBEIDERS IN HET BAKKERSBEDRIJF ENZ. Begrafenis van de slacht offers Teteringen, 2 Juni. Onder overtal- rijke en treffend hartelijke blijken van be langstelling had heden, zoo meldt de Maas bode, in de parochiekerk van St. Willibror- dus te Teteringen de uitvaart plaats van de Zaterdag zoo droef om het leven gekomen drie parochianen. De kerk, stemmig met zwart behangen was tot in de uiterste hoe ken gevuld met parochianen en familiele den, die op katholieke wijze afscheid kwam nemen van de heengeganen. Van de in de kerk aanwezige autoriteiten noemen we pastoor P. J. Riemslag van de parochie Driesprong, pastoor F. Peeters van de St. Jan te Oosterhout, burgemeester Sutorius en do wethouders, secretaris en raadsleden van Teteringen en vertegenwoordigers der directie van de H. K. I. De kist v. S werd voorafgegaan en ge dragen door leden der mannencongrcgatie en der afdeeling van de H. K. T. waartoe hij behoorde. Die van Annie Jansen door leden der meisjescongregatie; die van Fien- tje Metsars werd begeleid door haar klas van do St. Jozefschool aan den Oranjesin gel te Breda. De TI. Mis met requiem werd opgedragen door pastoor J. v. d. Muysenbergh, daarbij geassisteerd door kapelaan J. van Besouw van Teteringen als diaken en kapelaan A. van Lierop van de parochie Driesprong als sub-diaken. ITet parochieel zangkoor zong de requiemmis van Perosi. De absoute op het kerkhof, waar de drie slachtoffers naast elkaar aan den schoot der aarde werden toevertrouwd werd even eens door pastoor Van den Muysenbergh verricht met dezelfde assistentie. Ontroerend in hooge mate was het oogen- blik toen de leden der meisjescongregatie aan haar overleden mede-lid een afscheids lied zong. Noch in de kerk, noch aan het graf werd gesproken. LUCHTPOST UIT INDIE. f^lijkens mededeeling van de Indische ad ministratie heeft het vliegtuig, dat 30 Mei j.l. van Medan is vertrokken, ruim 217 K.G. post aan boord. Hiervan is 130 K.G. S00 G. bestemd voo»* Amsterdam (6lad en verdere verzending), j.9 K.G. 950 G. voor 's Gravenhage en 10 K.G. 550 G. voor Rotterdam. Bovendien is te Batavia nog ingeladen Wyndham (Amsterdam 2 K G. 930 G. en Sydney) Amsterdam 23 K.G. 641 G. UIT DE STAATSCOURANT. De voornaamste Koninklijke Be sluiten enz. uit de Staatscourant van hedenavond. Bij K.B. is tijdelijk benoemd tot leerares aan de R.H.B.S. te Ter Apel Mej. A. M. Angulik, Wageningen; is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan M. Walraven, voorman in de koper gieterij van Werkspoor N.V. te Amsterdam; is aan P. N. B. Clant Bindervoet, ontvan ger der directe belastingen en accijnzen te Bergen op Zoom op zijn verzoek met in gang vart 1 Juli 1931 eervol ontslag uit 's Rijksdienst verleend; is aan E. A. Entrop, adj. accountant der directe belastingen te Leiden op zijn ver- De ware zedelijkheid bestaat in het wor stelend verlangen naar de bereiking van het hoogste goed. Naar het Engelsch van BERT A RUCK door Mr. G. KELLER. 32 Met groot genoegen nam Shcila de uit- noodiging aan. Er bestond voor haar meer dan één reden om zich over die uitnoodi- ging te verheugen. Zij wilde haar dagen goed gebruiken. Waarom zou zij haar va- cantiegenot laten bederven enkel omdat zij dien man weer had gezien? Zij wilde hem vergeten, hem en alles wat met hem in verband stond uit haar herinnering ver drijven. Er waren hier genoeg mensclien om er kennis mede te maken en zij moest er maar niet aan denken, hoe die het zou den opnemen al6 zij wisten, dat één hun ner medegasten verdacht werd een parel snoer te hebben gestolen! Voor het oogenblik wilden alle hotelgas ten kennis maken met juffrouw Curtis en met een glimlach op de lippen een praatje aanknoopen met dat knappe meisje met haar aardige maniertjes. zoek met ingang vail 1 Juni 1931 eervol ontslag verleend ui't 's Rijksdienst. is benoemd met ingang van 1 Juni 1931 tot adj. accountant der directe belastingen te Almelo J. Verschoor, tijd. adj. accoun tant der direoto belastingen aldaar. Bij K.B. is aan C. van Doorn, organist voorlezer bij do Nedcrduitsch-Hervormde Gemeente te Austerlitz (gemeente Zeist) verleend do ccre-modaille verbonden aan dc orde van Oranje Nassau in zilver. Bij K.B. is tijdelijk benoemd tot leerares aan de Rijks lioogere burgerschool te Ter Apel: Mcj. A. M. van Gulik te Wageningen; Benoemd tot rechter-plaatsverv. bij de rechtbank te Rotterdam mr. K. F. O. James, hoofdcommies gemeentesecretarie van Rot terdam, wonende aldaar Aan Paul Frenkel, pianist te 's-Gravcn- hage, is vergunning verleend tot het aan nemen van de benoeming tot Officier de l lnstruction publique. Aan ir. C. J. Witteveen te '6-Gravenhage hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat is verlof verleend tot het aannemen van het ordetceken van "fficier in de Kroonorde van België, hem door Z.M. den Koning der Bel gen verleend. 4000 gestolen Rotterdam, 2 Juni. Hedenmiddag hebben een viertal vreemdelingen aan een 20-jarig kaslooper, die in dienst was bij een effectenkantoor hier ter stede, op handige wijze 4000 ontfutseld. De jongen had dit geld even tc voren van een bank gehaald en had de 40 biljetten van 100 in een enveloppe in een boek in z'n tasch gestopt. Onderweg naar het kan toor ging hij een melkwinkel op den Schie- damschendijk binnen om, zooals hij iederen dag deed, een fleschje, dat hij bij zich bad, te laten vullen met melk. Terwijl de juffrouw in den winkel daar mede bezig was, kwamen er 4 Duitsch spre kende vreemdelingen binnen, waarvan er twee een gesprek begonnen met den kas looper. Een van hen, bleef achter hem staan, door het binnenkomen van nog eeni- ge andere menschen, werd het een oogen blik druk in den winkel en waarschijnlijk heeft de man die achter den kaslooper stond, er van gebruik gemaakt om het geld uit de tasch te rollen. Hij is ten minste naar buiten gegaan, waarna een vierde vreem deling, die blijkbaar op den uitkijk had ge staan, binnenkwam. Na eenig heen en weer praten vertrokken de vreemdelingen, waar op spoedig daarna de kaslooper ook heen ging. Hij was nog maar nauwelijks buiten gekomen of hij merkte, dat hij het geld kwijt was. De vreemdelingen waren toen reeds verdwenen. Er werd onmiddellijk aangifte gedaan hij de politie die het signalement t per radio heeft verspreid. Gisteravond had het onder zoek nog geen resultaat. LIJK AANGESPOELD. West ka pel le, 2 Juni. Op het Noor- derstrand te Westkapelle is aangespoeld het lijk van een vrouw van ongeveer 20- jarigen leeftijd. Het had slechts kort in het water gelegen en de dood moest voor ongeveer 12 uur zijn ingetreden. De vrouw had verwondingen aan het hoofd, aan de keel en de polsen. Zij heeft donkerblond haar. De politie onderzoekt of nier moord in het spel is. HET TEKORT BIJ EEN NEDERLAND- SCHE DIAMANTFIRMA. Antwerpen, 2 Juni (V.D.). Het tekort, dat bij een Nederlandsche diamant firma in de Pelikaanstraat aan het licht is gekomen, bedraagt, naar vernomen wordt 600.000 Een merkwaardige procedure A m s t e r d a m, 2 Juni. Voor de Enkel voudige civiele Kamer der Amsterdamsche Rechtbank zijn heden de pleidooien gehou den in een proces, dat een uitvloeisel is van een gedurende bijna zeven jaar gevoerde en onlangs teneinde gekomon procedure tus- schen een Amsterdamsche bankiersfirma en een Duitsch baron. In deze procedure had de bankiersfirma als eischeres bedragen opgevorderd voor rente enz., doch het Amsterdamsche Hof wees tenslotte ipdere vordering van het bankierskantoor af en stelde tevens daarbij vast, dat gedaagde integendeel een som gelds en effecten van het bankierskantoor had te vorderen. Nadat dit arrest in kracht van gewijsde was gegaan heeft'de Duit- scher in Maart j.l. de effecten doen op- eischen. Daar het bankierskantoor de ge vraagde effecten niet opleverde, heeft de Duitscher het thans doen dagvaarden tot betaling van dc vaststaande posten in geld en effecten, onder voorbehoud andere be dragen en schadevergoeding later op te eischen. Tevens werd het faillissement van de bankiersfirma aangevraagd, en voorts werd, op vermoeden dat de effecten niet meer in het bezit der firma zouden zijn, een aanklacht bij de justitie wegens ver duistering aanhangig gehaakt Ook heeft de Duitscher zich aandeelon in het ban kierskantoor verschaft en in zijn kwaliteit van aandeelhouder een strafvervolging ver zocht, op grond van het opmaken van on deugdelijke balansen en verduistering van eenige millioencn guldens -ten nadcelr van de firma en ten gunste van enkele leidende personen. Mr Tule N. de Vries trad op voor eischer, mr. J. T. Asser namens de bankiersfirma. HET GEVOLG VAN DE KON. FAMILIE. Op de reis naar Parijs. Naar wij vernemen zal het gevolg van de Koninklijke familie bij liet bezoek aan de Koloniale Tentoonstelling te Parijs als volgt zijn samengesteld Mevrouw G. C. Gravin van Lynden van Sandcnburg, gcb. Barones van Nagell, Grootmeesteres; Jonkvrouw D. TI. van Tets, F.crste Hofdame; Jonkvrouw M. C. Barones van Tuyll van Serooskcrken, Hofdame; Jonkvrouw A. M. Barones Bentinck, Hof dame van de Prinses; J. H. F. Graaf du Monceau, Grootmeester en Opperceremonie- meester; R. F. C. Baron Bentinck. Eerste Stalmeester, Luitenant-kolonel Jhr. W. C. de Jonge van Ellcmcet, adjudant van de koningin; mr. J. C. Baron Baud, Kamerheer van de Prinses, luitenant-kolonel Jhr. W. Laman Trip, adjudant van den Prins. STUDENT-EMPLOYERS. De regeling tusschen Enge land en Nederland. '6-Gravenhage, 2 Juni. In aansluiting aan het begin Mei j.l. in de pers verschenen bericht betreffende een regeling tusschen Groot-Brittannie en Nederland inzake toe lating van jongelieden in Grool-Brittannie ter opleiding in «enig beroep of bedrijf wordt het navolgende bekend gemaakt: Aan „student employees", die voor vertrek uit Nederland geen betrekking in bet Vnr- eenigd Koninkrijk hebben, wordt vcrblijfs- Tel. 352. Langestraat 43. GOUDEN TROUW- EN VERLOVINGSRINGEN. MODERNE MODELLEN. vergunning verstrekt voor twee maanden, wanneer zij er in slagen in die twee maan den een betrckk.ng te vinden kan alsdan door den „Under secretary of State, Home office" schriftelijk vergu'uiing worden ver leend deze een jaar tc blijven beklceden. Aanvrage-formulieren ten behoeve van het verkrijgen van die vergunning worden ver strekt door den Immigrativc offices in de landingshaven. In buitengewone gevallen kan dc periode een jaar met nog 6 maanden verlengd wor den. Het voordeel dezer nieuwe regeling is daarin te vinden, dat 75 jongelieden kunen toegelaten worden zonder een betrekking te hebben gevonden en alsdan twee maan den den tijd hebben om zich eene te zoeken. Onder de oude regeling daarentegen werd niemand in Engeland toegelaten voor wien niet reeds een werkgever dc noodigo ver gunning had aangevraagd en verkregen; bij gebreke van die vergunning had de reflec tant bij zijn aankomst in het Vercenigd Ko ninkrijk de formeelo verklaring af tc leg gen, dat hij niet naar werk zou zoeken. Vicarissgeneraal bisdom Den Bosch Dinsdagochtend is to 's-Hertogenbosch overleden Mgr. Jac. Pompen, vicaris-gene raal van het bisdom Den Bosch Hij was ge boren in 1851 te Alem en in 1877 tot priester gewijd. Daarna was hij tot 1899 professor aan de beide seminaria, waar hij verschil lende theologische werken heeft geschreven Van 1899 tot 1902 was hij pastoor te Meer- veldhoven. In 1902 werd hij benoemd tot vicaris-generaal van het bisdom* Den Bosch. Mgr. Pompen was huisprelaat van den paus, proost in het kathedrale kapittel, de ken van de stad, directeur van de congre gatie zusters In omnibus charitas en visita tor der vrouwelijke kloosters. Sedert 1921 was hij protonotarius apostolicus. Do thans overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De uitvaart van het stoffelijk overschot zal Vrijdag geschieden De bisschop van Den Bosch, Mgr. Diepen, zal 's ochtends een uitvaartdienst in ae basiliek leiden. KINDERMOORD? Rotterdam, 2 Juni. Vanmorgen heeft een schipper, die in de Maasriavcn aan het dreggen was naar eenige verloren voorwer pen, daaruit opgehaald den bak van een ouderwetschcn kinderwagen, waarin een lijkje van een kind lag, gewikkeld in een jas, die bezwaard was met eenige 6teenen. Vermoedelijk was de kleine eenige weken oud. De rivierpolitie heeft langdurig ge dregd, doch meerdere aanwijzingen heeft men niét gekregen. Het lijkje zal morgen worden geschouwd. Ieder spoor onlbreekt verder. ONDERZOEK OORZAKEN WERELD OORLOG. Vergadering van het Ncd. Comité. Dezer dagen hield hei NederlandscJi Co mité tot onderzoek van de oorzaken van den wereldoorlog te s-Gravenhage zijn jaarver gadering. In zijn openingsrede herdacht de voorzitter, dr. N. Japikse, den overleden pen ningmeester, den heer J J. Bruna, in wien het comité een kiachtigen steun verloor. Tot zijn opvolger word benoemd luit.-generaal R. Dufour te 's-Gravenhagc. In plaats van het aftredend bestuurslid mr. R. A. Foc- kema, die zich om gezondheidsredenen niet meer beschikbaar kon stellen, werd be noemd prof. mr. J. C. Kielstra te Wagenin gen. Bondsvergadering ie den Haag 'sGravcnhage, 1 Juni. Onder voorzit- terschap van den heer A. Hillebregt is gis termiddag in üo galerij van de Laan van Meerdervoort aangevangen de 30c alge- mccne vergadering van den Algcmeenen Nederlandschen Bond van Arbeiders(6ters) in het Bakkers. Chocolade en Suikcrbewer- kingsbedrijf. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter Hillebregt den grooten leider Troclstra waarna bij een uitvoerig over zicht gaf van den toestand van den bond. Ter vergadering waren 61 afdeclingcn van den bond vertegenwoordigd, terwijl zich onder de gasten bevonden de internationale secretaris uit Zürich en vertegenwoordigers van den Berlijnschen Bond. den Zwecdschen Bond, den Belgischen Bond en het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen na- meps welke enkele afgevaardigden bc- groetingsredevoeringen hielden. In de bijeenkomst van Maandag kwam het vraagstuk omtrent de bakkerijpara graaf der Arbeidswet 1919 ter sprake. Een afgevaardigde van de afd. Amster dam wees er op, dat door bet Hoofdbestuur in strijd met de resolutie in 1923 te Rotter dam genomen een verklaring aan den be trokken minister is onderteekend met be trekking tot de wijziging der wet, zonder vooraf de afdeelingen daarin te kennen Meerdere afgevaardigden spraken in gelijke geest. Van Hoofdbestuurszijde werd hiertegen opgemerkt, dat deze voorstelling niet juist te achten is. Reeds door middel van do Radio, daartoe door de V.A.R A. in staat gesteld, is reeds op de leemten in deze wet gewezen, speciaal op 'het te licht straffen van overtredingen. Doch ook de werkgevers hebben niet stil gezeten en zij waren het die verschillende verslechtingen van deze wet wisten te be werkstelligen. Binnenkort zal door het Congres van den Nederlandschcp Bakkersbond worden voor gesteld wijzigingen te brengen in het ver bod van verkoop van ver9cli brood vóór tien uur. Gewezen werd op de toezegging van den minister van Arbeid om een onder zoek in deze in te stellen. Tegen een even- tueele tegemoetkoming zal het H. B. zoo krachtig mogelijk stelling nemen, waarbij de Rotterdamsche resolutie volkomen intact gelaten wordt. Het terugnemen van de handteekenin- gen werd dan ook door het H. B. ten sterk ste ontraden. Door enkele afgevaardigden werd de zienswijze van het H. B. bestreden. De afgevaardigden van Amsterdam en Zaandam dienden een motie in om dö handteekening terug te nemen. Naar aanleiding hiervan ontstond een levendige discussie. Van de bestuurstafel werd er o.a. op gewezen, dat op aandrang van het H. B. verschillende burgemeesters er toe overgingen, om strikte naleving van de wettelijke bepalingen te waarborgen. Amsterdam diende hierna een gewijzigde motie in. Ter gelegenheid van het congres te 's avonds in den tuin van het Volksgebouw aan de Prinsegracht een buitengewone ver* gadering gehouden, welke ook door vele dames en verdere belangstellenden was be zocht. Als sprekers traden op de buitenlandschó afgevaardigden naar dit congres t.w. Jean Schifferstein, intern, secretaris uit Zurich, Gustav Niloon uit Stockholm, Alfred Fita uit Berlijn en Hendrik Thijs uit Gent. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIfi. Het 19e postvliegtuig naar Indië arriveer de Dinsdag om 16.55 te Jodphoer. Alles wcL HOOFDSTUK XVIII. Een onvergetelijk leest. Dit wordt bepaald een goddelijke avond had Sheila tot zichzelve gezegd. Het is mijn eerste galamaaltijd in een deftig Zwit6ersch hotel. Die lieve Amerikaansche dame neemt mij onder liaar hoede, een eerste rangs or kest zal zich laten hooren en er komen allerlei aardige menschen dansen. Wat kan ik nu nog ineer verlangen? Ja, kom maar binnen! Aldus onderbrak zij haar ge dachten, toen er aan de deur werd geklopt. Het was het kamermeisje Ermyntrude, dat kwam wagen of de „gnadige Frau" ook iets verlangde. Kon zij haar misschien hel pen bij het verkleedcn? Moest zij die japon uit de kast nemen? O, wat een smaakvol costuum! De japon, welke zij voor het feest had uit gekozen, was een niemendalletje van groene zijde met geplisseerdcn rk en het costuum met zijn uistekende snit slond haar keurig. O maar, wat is dat prachtig, riep Sheila uit, toon zij met haar geheel in het zwart gekleedc gastvrouw de feestelijk ver sierde zaal binnentrad. De groote zaal was voor dit avondfeest omgelooverd tot een pa leis van kleur en liclit. Alle acht groote lusters werden door spiegels weerkaatst, zoodat het er wel acht en twintig leken, en de overal aangebrachte bloemguirlandes gaven aan het geheel een schitterenden aan blik. Mag men het Slieila euvel duiden, dat zij met open mond alles aanstaarde; zij was eerst twee en twintig en had nog bit ter weinig van de wereld gezien! En dan de muziek! Sheila gevoelde zich als over vallen door een stortvloed van tonen, toen het orkest, dat ln een uniform, hetwelk aan tooneelhuzaren deed denken, op een ach ter groen schuilgaand podium had plaats genomen, plotseling een mceslecpende Weener wals inzette. En zij speelden met een vuur en geestdrift, alsof een of andere helsche geest ze vvjvodfili Hun tafel was, evenals die der andere gasten, versierd met een overdaad van ver- sche bloemen, hoewel het m het hartje van Januari was. Groote ruikers van gele Afri- kaanljes en roze anjelieren, waarvan het geel zich geestig paarde aan het roze. prijk ten op de tafel. De geur der anjelieren, welke door de warmte uit de bloemen op steeg, inengde zich met de parfums, die Parijs zoo overvloedig over heel de wereld Do groote zaal was voor dit avondfeest verspreidt, met de reuk van het blanketsel, waarvan zoovele vrouwen met voorliefde gebruik off ken, het bouquet der wijnen, de lucht van de kostelijke spijzen en dc war me rumsaus der omeletten, welke een „spé cialité de la maison" waren. Ik zou graag zien, dat u daar ging zit ten juffrouw Curti6, mag ik u even in het oor fluisteren, dat u in dat groene costuumpje de meest verleidelijke figuur van al de aanwezigen is? Gelukkig heb ik de hand kunnen leggen op een paar jon gelui, die zich uw gezelschap waardig zul len betooncn. Ah, daar hebben we er al een. Mag ik u voorstellen graaf Zij noemde een naam, dien Slieila niet verstond. Maar opkijkende van haar met bloemen getooide tafel zag zij een jongen Franschman voor zich 6taan, bruin van tint, maar met blauwe oogen, slank, mili tair van houding, doch in kourige avond- kleedij, die een buiging voor haar maakte. Hij zette zich rechts van liaar. Links van haar 6tond een nog lcdigj stoel. Er werd dus nog oen heer verwacht. Maar wie? Nu, we zullen maar niet wachten. Hij is laat, doch hij heeft vooruit gezegd, dat dit kon gebeuren, verklaarde mevrouw Po wer tusschen de opwindende muziek, het geroezemoes der stemmen om hen heen, de bestellingen aan de kellners, die onver moeid tusschen de tafels heen en weer lie pen, naar en van de buffetten en naar en van hooge stapels borden. Sheila was vol bewondering voor die heen en weer dra vende bedienden, die wel de wenschen der gaBten schenen te raden. Maar haar gast vrouw scheen van andere gedachten te zijn. Neen maar, merkte zij ontstemd op, hoe komt het dat de bediening zoo deerlijk in de war ie? Ik vind bet ergerlijk. Ze heb ben bepaald hun gedachten ergens an ders Neen, ik heb jou niet noodig, aldus tot een vreemden kellner, die naast haar verscheen, een blonde jongen met een paar verschrikte oogen, blijkbaar een nieuwe ling, die als noodhulp voor dezen avond was aangenomen. Laat de maltre d'hotel komen. Ik zal hem roepen, madame. Het duurde maar enkele oogenblikken voor de Italiaansche maitre d'hotel, zwart, vlug en gejaagd, zich bij haar vervoegde, na al zijn aandacht gewijd te hebben aan een aangrenzende tafel. Dit was de eenige nog onbezette tafel en ze trok ieders aan dacht. Maar die tafel was de belangstelling ook wel waard. Ze stond in het meest in het oog vallende deel der zaal. Alle tafels, die in de buurt er van stonden, waren een eindje teruggeschoven, alsof ze anders aan de tafel van het te verwachten hooge per sonage in den weg zouden staan. De tafel was ook anders gedekt en getooid. De ver sierselen waren als het ware in pyramide- vorm aangebracht. Daarbij was al wat rose was weggelaten en men mi6te er dus de anjelieren op. Krachtens bijzondere beve len was deze tafel uitsluitend versierd met goud en geel. Het glaswerk was van irisee- rend Venetiaansch glas. Midden op de tafel verhief zich een pièce de milieu van Ro- senthal-porcelein, voorstellende een dans van naakte nymfen en ruigharige satyrs, die twee voet boven het tafelzilver een schotel omhoog hielden, beladen met ana nassen, goudgele mandarijnen, sappig® donkerblauwe druiven, donzige perziken. {Wordt yervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5