AM E0SF00KT5 CH DAGBLAD Dinsdag 9 Juni 1931 -DE EEMLANDEET 29e Jaargang No. 287 GEVAREN DIE MEISJES BEDREIGEN BEWAART UW BONT IN MOTZAKKEN BESLIST AFDOEND A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 Zeven slachtoffers van vrouwen handelaars bevrijd Aan welke gevaren alleenreizende dames en meisjes bloot staan en hoezeer do uiterste voorzichtigheid is geboden, vooral in internationale treinen, blijkt wel uit het avontuur, dat een 22-jarige onderwijzeres uit Nijmegen overkwam op een vacantie- uitstapje naar Keulen. De „Graafschaps bode" publiceert een gedeelte van een brief, waarin zij vertelt, wat haar is over komen: „In den trein naar Keulen, die dicht be zet was, raakte ik ongemerkt in gesprek met een paar charmante vriendelijke hee- ren, die zich zeer correct en hoffelijk ge droegen. Toen zij bemerkten, dat mijn reis naar Keulen ging, vertelden zij mij, dat zij in de buurt van het station Keulen een spoedbrief hadden af te geven, die via de posterijen niet meer tijdig ter plaatse kon zijn, en daarom eigenhandig bezorgd moest worden. Jammer vonden zij het, hierdoor genoodzaakt te zijn de prachtige sneltrein verbinding met een verder gelegen stad te moeten prijs geven. Zij vroegen mij toen langs een omweg, of ik het ook onbeschei den zou vinden, als men mij verzocht den brief in Keulen even te willen afgeven, desgewenscht gaarne tegen royale vergoe ding. De groote belangen, die zij zeiden bij tijdige bezorging te hebben, rechtvaardig den dit in alle opzichten. Waar het adres van bezorging vrij dicht bij het stafion was, liet ik mij bepraten, bedoelde heeren dezen dienst zonder eenige belooning te be wijzen. Er werd mij toen echter nadrukke lijk verzocht den brief niet in de bus te stoppen, doch af te geven uitsluitend aan ,.een dame", die zou open doen en zoo het geen dame was, die open deed, dan in geen geval den brief af te geven, doch in dat ge val even naar die dame te willen vragen, opdat zij toch vooral persoonlijk den briof in handen zou krijgen. Het heele geval leek mij wel eenigszins vreemd, doch ik had het op mij genomen en zou dus aan den wensch der beide heeren voldoen. Toen ik even later in Keulen uitstapte, tikte een pater, die bij ons in den coupé gezeten had. mij op den schouder en waarschuwde: „Weest u voorzichtig met die boodschap, dame! Het kan mogelijk geen kwaad, maar het heele geval komt mij rnin of meer ver dacht voor. Neemt u zich in acht. Men kan nooit weten!" Mijn Keulsche vriendin, die mij afhaalde, vertelde ik natuurlijk aan stonds het heele relaas en toen ook zij het eigenlijk maar half vertrouwde, besloten wij voor alle zekerheid de politie eens te raad plegen. Op het politiebureau vond men het aanvankelijk een vrij onschuldig geval Niettemin vond men het evenwel ge wenscht, een oogje in het zeil te houden Het aangegeven adres werd nagezocht en bleek een riante villa tc zijn. Besloten werd, dat mijn vriendin aan het hek zou wachten, terwijl een paar agenten zich verdekt zou den opstellen. Aldus geschiedde. Toen ik aanbelde, deed een allerbeminnelijkste dame open, die haar bijzondere blijdschap over het bezorgen van den brief tc kennen gaf. Zij noodigde mij allervriendelijkst uit, even binnen te willen komen, op een dus danig vriendelijken toon, dat ik het onbe leefd vond te weigeren. Maar wat toen ge beurde gaat alle beschrijving te boven Tot zoover deze brief. Iiet slot van de historie was aldus: Toen het meisje na een kwartier nog niet terug was, vonden de politiemannen het raad zaam in te grijpen. Men belde aan, doch kreeg geen gehoor, ook op herhaald bellen niet. De mannen der wet achtten toen den tijd gekomen, de deur open te laten breken In de villa bleekniemand meer aan wezig te zijn. Op het naderen der politie mannen waren de bewoners blijkbaar door een achtertuin gevlucht; het huis was leeg. Evenweluit een vertrek klonken kla gende vrouwenstemmen zwakjes naar bo ven, en toen men ook hier een deur for ceerde, ontdekte men, dat achter deze deur een 7-tal jonge vrouwen en meisjes opge sloten zaten, waarbij ook reeds de bezoek ster van daareven. Welk een vreeselijk lot deze jonge vrouwen heeft bedreigd, laat zich denken. Men denke zich even in, in welken toestand deze meisjes tijdens haar opsluiting moeten hebben verkeerd. Of do politie er in geslaagd is, de illustre bewo ners der villa te achterhalen, vermeldt do historie niet. UIT DE STAATSCOURANT. De voornaamste Kon. Besluiten uit de Staatascourant. Bij K. B. zijn bij het departement van De fensie benoemd: te rekenen van 1 Januari 1931 tot refe rendaris J W. Noé, thans hoofdcommies bij de Rijkswerven, onder gelijktijdig eer vol ontslag als zoodanig; met ingang van 1 Juli 1931 tot hoofd commies G. M. F. Sonneville, thans com mies; is met ingang van 16 Juni 1931 aan den adjunct-referendaris der Posterijen, Tele grafie en Telefonie L. J. D. D. Schnepper te Rotterdam, telegraaf- en telefoonkantoor, op zijn verzoek eervol ontslug verleend; is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer mr. J. van Heerde, administrateur, chef van de Afdeeling Mili taire Zaken ter gemeentesecretarie te Am sterdam; is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in zilver aan: mejuffrouw G. van Beurden, huis houdster bij dr. J. J. J. A. Haanebrink, postoor te Dieren, gem. Rheden; in brons aan: P. Kort, arbeider bij de N.V. Vereenigde Touwfabriekcn, afdeeling Lei derdorp; A. G. Prent, blikslagersknecht bij de firma M. Savrij en Zoon, te Haarlem; benoemd tot burgemeester der gemeente Ritthen: P. W. ter Haar; aan den reserve-kapitein J. C. van den Bent, van het 3e regiment veld-artillerie, een eervol ontslag verleend uit den militai ren dienst. PRINSES NAAR GRONINGEN. Groningen, 8 Juni. Zooals gemeld zal H. K. H. Prinses Juliana Zaterdag a.s. naar Groningen komen, om het nieuwe in structievaartuig van het onderwijsfonds voor de Binnenvaart, dat naar H. K. II. ge noemd wordt, te doopen en te water te laten. Naar de Oranjeverccniging „Oranje Nassau" to Groningen mededeelt zal zij het feit, dat H. K. II. Prinses Juliana te Gro ningen aanwezig is, geheel afgêscheiden van de plechtigheid der te water lating be nutten, om H. K. II. te eeren. Op initiatief van het bestuur dez^r ver- eeniging zal te half twee voor het huis der Commissaris der Koningin, waar H. K. II. Prinses Juliana de lunch zal gebruiken, een vaandelgroet worden gebracht, gevolgd door een spreekkoor, voorts zullen worden gezongen het le couplet van „Oranje boven" (het verecnigingslicd) en een couplet van het Wilhelmus. HET GEZELSCHAP VERKADE. In het programma van het Rika Hopper Theater deelt de heer Eduard Verkade thans mede, dat van zijn gezelschap o.m. deel zullen uitmaken de dames Mies Elout, Rika Hopper, Ank van der Moer en Nel Stants en de heeren Frits van Dijk, Cor Hermus, Paul Huf, Bob van Iersel, Hans van Meerten, Jan Teulings en Willem van der Veer. Het gezelschap zal van 15 Aug. af het Rika Hopper Theater bespelen. PROF. TH. K. L. SLUYTERMAN f Hoogleeraar in de afdeeling Bouw kunde aan de Technische Hoogeschool. 's-G r a ve n h ag e, 8 Juni. Hedenochtend is in het Roode Kruis-ziekenhuis hier ter stede overleden prof. Th. K. L. Sluytcr- man, hoogleeraai aan de technische hoo geschool te Delft in de afdeeling Bouwkun de Prof Sluyterman wérd geboren op 22 Januari 1863 te Engelen (N.-B.) en werd met ingang van 1 Februari 1895 benoemd tot leeraar aan de voormal.ge polytechni sche school te Delft. Op 6 Juli 1905 werd hij hoogleeraar in de decoratieve kunst en het ornamentteekenen aan de technische hoogeschool. Gedurende het studiejaar 1928—1929 was de ihans ontslapene rector- magnificus der technische hoogeschool. Zijn college's gat prof Sluijterman in het bekende „Huis Portugal" te Delft, dat hij geheel voor zijn lessen had ingericht an in een museum had herschapen, dat zeer bekend was in de kringen van bouwkun digen. Vanaf de oprichting der rijkscommissie voor Monumentenzorg maakte prof. Sluy terman van deze commissie deel uit. Hij was lid van de subcommissie voor de her stellingen van gebouwen cn monumenten. Bij de studenten in Delft was hij zeer ge zien. Ook met zijn oud-leerlingen hield hij nog geregeld contact Vlug en beier gefriseerd I Prol. SLUYTERMAN. Een reeks werken verscheen in den loop van de jaren van de band van prof. Sluy terman. Bizondere bekendheid hebben zijn boe ken verworven ::Oude Binnenhuizen in Nederland", „Oude Binnenhuizen in Bel gië", „Huisraad en Binnenhuis in Neder land in vroegere eeuwen" en „Het Moder ne landhuis", dat hij 6amen met Lclyman geschreven heeft Prof. Sluyterman was rid Ier in de orde van den Nederlandschen Leeuw, ridder in de Or.inje-Nass.iu-orde, ridder in het Le gioen van Eer en Officier in de Kroonorde van Italië. De begrafenis zal plaats hebben Woens dag a.e. op de algemccne begraafplaats. De 6toet wordt omstreeks kwart over 12 op de begraafplaats verwacht. Pasgewasscheo baar zit dik wijls niet goed. Spoelt het na met Zwartkop Haarglans. i— Het versterkt Uw haar oo- genblikkelijk, op natuurlijke wijze. Het trekt het tezamen en maakt het daardoor glanzend, frisch en goed zittend, zooals U het misschien nooit ge kend hebt! Haarglans is aan elk pakje Zwartkop Shampoon toegevoegd. ZWARTKOP SHAMPOON MET HAARGLANS iSESSEHHBHHSHSHBHBSBl Voor Nederland en Koloniën C. F. VAN DIJK ZOON, Dordrecht. EEN 100-JARIGE TE DEN HAAG. 's-G ravenhage, 8 Juni. De weduwe M. Stiene6sen geb. v. d. Pol, wonende Snoek6traat 11a, heeft heden onder veel blijken van belangstelling haar lOOsten ver jaardag gevierd. Ondanks haar hoogen leettijd geniet de jarige een goede gezondheid en was nog volkomen in staat dezen dag in den fa miliekring te vieren. Prinses Juliana had een hartelijk schrij ven van gelukwen6ch gezonden, terwijl na mens den bvjrgemees'er mr. dr. Wester man, chef van zijn kabinet, de jarige kwam fcliciteeren. Vele bloemstukken en taarten werden voorts ten huize der jarige bezorgd, o.a. een taart van het Koningin Emmafonds. DOOD DOOR SCHULD. 's G r a v e n h a g e, 8 Juni. De advo caat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Van Lier, nam lieden conclusie in de zaak van A. M. D v. d. B., destijds redacteur van df Goesche Courant, die op ;ien weg (usschen Middelburg en Vlissingen met zijn auto den autobuschauffeur Westdorp, die op den berm van'den weg liep, zoodanig heeft aangereden, dat deze aan de gevol gen is overleden, voor welk feit v. d. B. door het gerechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot een hechtenisstraf van 6 maanden. Mr. Van Lier concludeerde tot vernieti ging van het vonnis en verwijzing der zaak naar een ander gerechtshof. Arrest 22 Juni. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE HENGELO. Een meisje gedood. Hengelo, 8 Juni. Hedenavond heeft alhier een ernstig auto-ongeiuk plaats ge had. Het li-jarig meisje van Seitzema, wo nende aan den Castorweg, reed van ge noemden wei: den Oidenzaalschestraatweg op. Op dat oogenblik kwam uit de richting Oldenzaal een auto aanrijden. De chauffeur reed met volle vaart tegen een boom op, doch kon een ongeluk niet voorkomen. Het moije werd zoo ernstig gewond, dat de dood enkele oosenblikken later intrad. De chauffeur bekwam 6lechts lichte verwon dingen. De auto werd geheel vernield De politie onderzoekt in hoeverre den chauffeur schulcl treft NOODLOTTIG MOTORONGEVAL. Enschede, 8 Juni. De 29-jarige in genieur J. Eing uit Gescher (Duitschland), die de vorige week te Enschede met zijn motorfiets in hotsing kwam met een vrachtauto, cn daarbij ernstig werd ge wond, is gisteren in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. SCHUIT STUKGESLAGEN. Hoorn, 8 Juni. Onder de kust van Medemblik is de visschersschuit „Kolhorn 23", die op ansjovis vischt, met de schroef in netten verward, waardoor de 6chuit op de 6teonen 6tuk sloeg. De opvarenden wer den gered. LAWAAI! Lieve open Knalpotridders, Waarom maakt ge toch zoo'n „keet"?. IIccl liet mcnschdom krijgt het zeker Door hun knalpot kunsten beet! Gansch eon straat formeel in opstand Door Uw knetterend gedoe! Voor Uw open-knalpot-fratsen Ilouden w'onze ooren toe! Weet ge dat Uw knai-spcctakel Op de openbare straat, Dooi gewone brave menschen Met directe doofheid 6laat? Weet ge, als ge '6 avonds knett'rend Door ons rustig stadje trekt Ge naast kleine kleuters dikwijls Ook wel groote menschen wekt? 't Ergste is: Gij zelf blijft „slapen" Wunt wanneer ge wakker was Zoi.at ge inzien: zoo een herrie, Is een scnande, geeft geen pas! Als Uw onbekookt geknalpot Maakt de 6tad tot gokkenhuis In een bo! die zoo'r» lawaai schopt Is het absoluut niet plui6! Waarom medemenschen zoo een Wrcedo last toch aangedaan? En niet rustig, veilig, tuffend. Langs des Heeren weg gegaan 7 Waarom moet de rust geofferd Aan hun hel6ch en bruut lawaai, Medeburgers ernstig hind'ren Was nog nooit bijzonder fraaiI Hou Uw knalpot, motorrijders, Dicht en stoor een ander niet! Wees niet door uw helsche herrie Oorzaak van massaal verdriet! Maak niet noodeloos lawaai in Onze goede, cudo stad! Denk aan 't spreekwoord: 't Meest spektakel Komt altijd uit 't holle vat! GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden) INBRAKEN TE GOOR EN OMGEVING. Goor, 6 Juni. Door de maréchaussée te Goor werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een goede vangst gedaan. Zij hield een zwervenden Duitscher aan, die niet in het bezit van papieren was en later bleek te zijn Martien Hau6smann. Bij overbren ging naar de kazerne zagen de politieman nen, .lat H. een voorwerp wegwierp, later bleek het een portemonnaie te zijn. Heden morgen werden zij gewaarschuwd door den heer J. Terpstra, directeur der coöp. zuivel fabriek Weddehoen, dat er bij hem was in gebroken en hij o.m. een portemonnaie ver miste. Daar den laat6ton tijd te Goor en omstre ken herhaaldelijk werd ingebroken, zal nog moeten worden onderzocht of H. de dader is. BRAND TE SCHIEDAM. Schiedam, 8 Juni. Hedenavond to omstreeks elf uur is brand uitgebroken in het aan de Ketelstraat gelegen pakhuis, waarin gevestigd is het Wasfabriekje van R. van Noordenen. De brandweer rukte met groot materiaal uit en had het vuur spoedig bedwongen. De aangrenzende gebouwen kregen waterschade. Het pand brandde ge heel uit. De eigenaar, de heer J. de Lange, is verzekerd. Van Noordenen is niet ver zekerd. Hij lijdt een schade van ongeveer 1500 gulden. Als iemand geacht wil zijn, moet bij zich 'daarnaar gedragen. Naar het Engelsch van BERTA PUCK door Mr. G. KELLER. 37 Neemt u me niot kwalijk, dat ik niet ge hoord heb wat u zei de Ik vroeg wie die dame was, die daar juist is binnengekomen en aan de gereser veerde tafel is gaan zitten. Die dame, antwoordde Darol op onver schilligen toon, welke in vierkanten strijd was met de gevoelens, welke zijn geest ver vulden, die dame is madame Cottrell Madame Cotttrell? Ik geloof dien naam Xvel eens meer gehoord te hebben. Ja, op het continent moet zij zeer be kend zijn, naar ik meen. Met groote, ondeugende oogen op Far- quhar gericht had Sheila de stoutmoedig heid plotseling te zeggen; Zijn dat geen prachtige parels? Zoo groot, dat men zt zou verdenken niet echt te zijn, terwijl zij toch den niet te miskennen glans hebben, die de echtheid ervan waarborgt! Wat zou u denken, dat ze waard waren? Of is u piet deskundig op dit gebied?. Farquhar antwoordde niet. Maar een oogenblik later riep Sheila uit: Neen maar! Ze schijnt u te kennen Ze kijkt naar u! Farquhar boog even met het hoofd in ant woord op bet knjkje en den glimlach waar mede ze hem begroetie. Die madame Cottrell is zeker wel een leerling van u geweest OchJa, ik heb haar een paar lus sen gegeven O, wat aardig En was dat tennis of schaatsenrijden Tennis. Ze zal wel een uwer beste klanten ge weest zijn. Ontvangt u wel eens getuig schriften ging Sheila voort, maar daarop vervolgde zij Zou ze meenen, dat ze mij ook kende Haastig vroeg FarquharU kennen Waarom zou zij dat Ze kijkt zoo boos naar me, antwoordde Sbeila, en dat was inderdaad het geval De blikken uit mevrouw Cottrell» donkere oogen waren nu gericht naar het meisje, als of ze vroegen „Wat is dat voor een meis je Maar die vraag werd anders gesteld dan door mannen die Sbeila voor hot eerst in de balzaal ontmoetten. Het wemelde van ke'lners om de tafel van madame Cottrell en de ober was onvermoeid in zijn vragen naar de wenscben van me vrouw Was alles in orde Vond mevrouw de bloemen naar baar zin Was de kip be hoorlijk klaar gemaakt De asperges zooals mevrouw had bevolen En was de keuze van den wijn naar de smaak van mevrouw? Wenschte mevrouw nog iets Blijkbaar wenschte mevrouw inderdaad nog wat. Zij hief het hoofd op en zeide iets, dat Sheila, die nieuwsgierig toekeek, met kon begrijpen, maar dat blijkbaar met haar in verband stond. Ten minst? mevrouw maakte met haar met juweelen versi-'-rde hand een gebaar in de richting van haar tafel. Terwijl hij volijverig zijn zorg wijdde aan het voetenbankje van de in haar heerlijk heid pralende gast, hief de oberkellner zich op en als een zwart konijntje dribbelde hij weg om het bevel van madame want het was een bevel naar de door haar aan geduide tafel over t.' b' engen. Sheila keerd? zich naar hem toe, in oe overtuiging dat hij een boodschap voor haar had. Maar dat bleek toch een vergissing van haar tc zijn Het zou madame Cottrell aangenaam 7ijn, zoo mijnheer Farquhai haar het genoegen wilde doen haar goeden avond te komen zeggen. Dat mag u niet laten In uw plaats zou ik maar dadelijk gaan, riep Sheiia uit nog voor hij haar verlof daartoe had gevraagd Lieve hemel mopperde hij in zijn bin nenste, die vrouw En ik, die gehoopt had haar nooit meer terug te zien Hij was woe dend. En dat in he»" bijzijn van dat meisje Hem tc ontbieden zooa»s zij een kellner, haar chasseur, haar chauffeur of haar kamerdie naar bij zich liet komen Hij had er een lief ding voor over gehad, als hij had kunnen antwoorden, dat hij tot zijn spijt verhinderd was. Maar hij kon goedschiks niet weigeren Was hij niet de betaalde beroepsschaatsen rijder, die de schatrijke dame op baar wen ken moest bedienen Ja, zoo was zijn posi tie. En dit meisje, die Sheila Curtis, die pareldievegge, begreep den toestand volko men en zij gnuifde. Dat kon hij op haar vriendelijk gedichtje lezen en hij kon het hooren ook uit haar minzamen raad om maar dadelijk aan het bevel te gehoor zamen Darol stond met looden schoenen op en met stijve beenen schreed hij naar de rijk versierde tafel van de gast, wier wertschen bevelen waren. Toen hij opstond, dacht Sheila Nu, over een paar minuten is hij terugHare majesteit kan hem moeib'jk vasthouden, ook al zijn ze oude vrienden. Maar hare majesteit deed dat wel. Sheila zag, hoe Darol zich naast die koningin van Sjeba aan tafel zette. Zou hij mij heusc'i alleen laten zitten vroeg Sheila zich af. Maar haar eenzaam heid duurde slechts enkele oogenblikken. Plotseling hoorde zij naast zich epn vriende lijke stem „Zou ik mij de vrijheid mogen veroorloven me aan u voor te stellen Farquhar zag, toen hij zijn blikken naar zijn tafel wendde, dat er iets gebeurde, dat hij bij voorbaat had geweten dat plaats zou hebben. Hij merkte net op, onderwij! hij antwoordde op de onverwachte vraag van mevrouw CottrellHeeft u gedineerd? Geen voldoende eetlust voor een tweede diner (een glas champagne voor mijn heer U zit daar met anderen Vraag aan uw gezelschap, of het bij mij wil komen zitten. Ze schijnen andere afspraken te hebben gemaakt, antwoordde Farquhar, terwijl hij nog steeds sombere bUkken wierp naar de tafel die hij even te voren had verlaten Een troepje Engelsche studenten, die voor do sport naar Zwitserland waren gegaan, om ringde bet onverwachts. Ja, Farquhar nad de jongelui reeds lang in de gaten gehad Den ganschen avond hadden zij verliefde blikken naar het tafeltje geworpen; zij wa ren het volkomen eens met elkaar geworden dat zij met dat'juffertje in het groen op do een of andere wijze in kennis moesten komenKijk, nu zit ze alleen.Nu hebben we kans haar voor een dans te vragenWie zal haar aanspreken? Doe jij het maar, Ultimus Nu stond de jongste, brutaalste van bet troepje met een vriendelijk lachje voor haar te buigen, terwijl hij met iets verlegens in zijn stem vroegZou ik me de vrijheid mogen veroorloven me aan u voor te stel len Mijn naam is Meredith, Ultimus Meredith. Zou ik u om dezen dans mogen vragen Sheila dachtJa, waarom niet Men laat mij alleen zitten I Waarom zou ik niet gaan dansen jWordt vervolgd), j

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5