AME0SFGORTSCH DAGBLAD Woensdag 10 Juni 19?1 -DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 288 TOESTANDEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER VLIEGONGELUK TE EELDE De vlieger overleden; het toestel vernield DE MOORD OP LANS ROOSJE KOHLER-VAN GELDER DE AARDBEVING IN ONS LAND TWEEDE KAMER Voortgezet debat over de inter pellatie-De Visser Besloten wordt de volgende week Dinsdag een aantal ontwerpen te behandelen waar onder die tot heffing van statisiiekrecht. Hierna is aan de orde de eindstem ming over het ontwerp tot regeling van het muziekauteursrecht. Het ontwerp wordt aangenomen met 57 tegen 16 stemmen. Tegen stemden de vrijz. dem., de liberalen, de communisten, Floris Vos en de Chr. Hist Snoeck Henkemans, mej. Katz, Lovink en van Boetzelaer. Hierna i6 aan de orde de interpellatie de Visser over de toestanden bij de werkver 6chaffing. Interpellant betoogt dat het ka pitalisme niet in 6taat is de werkloosheid op te heffen. Van de honderd duizenden werkloozen worden er slechts 10.000 aan werk geholpen, die naar een verbannings oord gaan waar zij onder de meest ongun stige voorwaarden moeten werken. Spr. betoogt, dat zoowel huisvesting, ge neeskundige verzorging, behandeling en eten te wen6chcn overlaten. Wat de loonen betreft, houdt de regeering zich niet aan vastgestelde bepalingen. Spr. stelt naar aan leiding hiervan een 10-tal vragen. Minister Ruys antwoordt, dat sinds de werkloosheidinterpellatie's van drie maan den geleden de werkloosheid niet is vermin derd en dat tegen het najaar vergrooting der werkloosheid verwacht wordt. De over heid kan slechts weinig doen; waar klach ten zijn, worden die zeer gerechtigd onder zocht. Spr. cischt dat de toestand bij de werkverschaffing aan de behoorlijke etschen voldoen. De woning- en voedselvoorziening kan zoo gaat minister Ruys voort geen aan leiding geven tot gegronde klachten en is vaak beter dan in het vrije bedrijf. Ieder die klachten behoorlijk uit, krijgt daartoe vol op gelegenheid. De inlichtingen die de heer De Visser gaf over de loonen zijn onjuist. Spr. zal echter nagaan of veranderingen ga- wenscht zijn. De heer De Viss r repliceert en dient twee moties in, die geen van beide gesteund worden. De heer Eb els dringt aan op bespoedi ging der uitvoering van openbare werken. De heer Kuiper wenscht beter behar tiging van het gezinsverband. De heer Drop betoogt dat uitvoering van groote werken dienstbaar kan worden ge maakt aan bestrijding der werkloosheid, dat de huisvesting lang niet. voldoende is en dat de loonen te laag zijn. De heer Bakker betoogt dat bij werk verschaffingen steeds misstanden zullen blij ven bestaan en dat de regeering van goe den wil heeft blijk gegeven. De heer v. d. Heide dringt aan op op heffing van beperkende bepalingen bij werk verschaffing, die hun zin verloren hebben, omdat werkverschaffing een normaal ver schijnsel is geworden. Minister Ruys zegt, dat de regeering zich tot verschillende gemeenten wendde, teneinde werkverruiming te verkrijgen. Den laatsten tijd is te dien opzichte iets be reikt in Oss en Boxmeer. De Regeering overweegt inventarisatie van werkverrui mingsobjecten. De kwestie van de beper kende bepalingen zal Spr. voorleggen aan de contactcommissie. De interpellatie wordt gesloten en daar mede de vergadering. Tel. 852. Gevestigd 1885 MODERN HANDGEDREVEN ZILVERENWERKEN. VERLOFSOFFICIEREN VAN LAND EN ZEEMACHT. Algemeene vergadering te Breda. De Algemeene Vereeniging van Verlofs- cfficieren der Ncderlandsche Land- en Zee macht hield te Breda haar algemeene ver gadering, onder presidium van prof. mr. J. C. Kiclstra. Na afdoening van een aantal bestuurs- en vereenigingsaangelegenheden werd het woord verleend aan generaal van Dam van Isselt, die een voordracht hield over: De Tiendaagsche veldtocht van 1831". In de ontvangstzaal van het gemeente huis had daarop een officiecle receptie plaats van de Vereeniging. Burgemeester van Sonsbeeck verwelkomde de gasten, zijn waardeering uitende voor de wijze, waarop de Land- en Zeemacht haar taak vervult Door de goede zorgen van „Breda Voor uit" werd tijdens de ontvangst ten stadhui- ze een torenconcert gegeven door den stads- beiaardier. Jacques Maassen. In den loop van den namiddag werd een bezoek gebracht aan de Kon. Mil. Acade mie; daarna werd een autotocht gemaakt door de omstreken der stad. De Minister van Defensie was op dit con gres vertegenwoordigd door kolonel Mathol de Jong, garnizoenscommandant. Mede wa ren ter receptie aanwezig generaal Donk, bevelhebber der derde Divisie en kolonel Van der Horst, gouverneur der K.M.A. STICHTING HOENDERLOO. Zomervergadering te Hoenderloo. De bestuurderen en commissarissen van de stichting het Doorgangshuis Hoenderloo, te Hoenderloo, aldaar in zomervergadering bijeengekomen. Herbenoemd is als penningmeester de heer H. L. van Eeghcn, te Amsterdam; in de bestuursvaeatures ontstaan door aftre den van de hecren ds. H. A. C. Snethlage, te Den Haag, jhr. mr. C. G. C. Quarles van Ufford, te Utrecht en dr. Th. Egidius, te Hoenderloo, gekozen de heeren R. J. J. v. d Broek, Dordrecht; mr. II E. Cost Budde, 's-Gravenhage en ds. Th. L. W. Ravensteyn, uit Utrecht. Tot commissarissen werd be noemd de heeren mr. G. E. van Walsum, Rotterdam; mr. D. Crena de long, te Am sterdam en ir. Burger, te Groningen. Wat aangaat de financien zij medege deeld dat aan giften in afgeloopen jaar ont vangen werd totaal een bedrag van 25000; aan contribution 7700; en aan legaten 15000. De bedrijven van „Hoenderloo" le verden dit jaar een winst van 1500. In de groote zaal van Nyegaarde is 's rnid dags een samenkomst gehouden, ter her denking van het 25-jarig bestaan van dit paviljoen, het huis voor de schoolgaande jongens. De voorzitter, mr. H. de Bie, uit Rotter dam gaf een kort overzicht van de oprich ting van dit paviljoen. Na hem hebben nog verscheidene aanwe zigen het woord gevoerd. (N.R.Ct.). DE NIEUWE SPAANSCHE GEZANT. "sGravenhage, 9 Juni. Gisteravond is hier ter stede aangekomen de nieuwe Spaansche gezant de heer Vicente Gonzalez Arnao, die in de plaats van graaf de Pra- dère de Spaansche republiek bij ons Hof zal vertegenwoordigen. De afgetreden gezant graaf de Pradère, heeft hedenmiddag de residentie verlaten en zich per auto naar Parijs begeven. Hij is voornemens vandaar naar Madrid te rei zen. De heer H. Hindriks van een hoogte van 100 Al. neergestort. Groningen, 9 Juni. De bekende Gro- ningsche sportvlieger, de heer H. Hindriks, is hedenavond te ongeveer kwart over acht, toen hij op het vliegveld Eelde wilde opstij gen, van een hoogte van ongeveer 100 Me ter neergestort. Het toestel kwam terecht op het auto- parkeerterrein buiten het vliegveld en werd totaal vernield. De motor werd op een af stand van twintig a dertig meter van de plaats van het ongeval gevonden. Enkele bewoners, die het ongeluk zagen gebeuren, snelden naar de plaats des onheils en be vrijdden den heer Hindriks uit zijn toestel „De Grijze Roadstar". Dr. Kiestra uit Eelde was spoedig ter plaatse, evenals do Gro- ning6che politiedokter Dr. Nathans. Beide artsenconstateerden bij den heer Hindriks een bovenenkelbreuk en een ernstige kaak- fractuur. De gewonde is naar het R.K. Zie kenhuis te Groningen overgebracht. De heer II. Hindriks heeft zich bizonder verdienstelijk gemaakt voor de tot stand- koming van het vliegveld te Eelde. Nader wordt gemeld, dat de heer Hin driks kort na aankomst in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen is overle den, nadat een spoed-operatie geen redding had gebracht. De heer Hindriks was gehuwd. Hij had geen kinderen. Van O. wordt 19 Juni in vrijheid gesteld Amsterdam, 9 Juni. Naar wij verne men zal de cx-procuratieftouder van O., die wegens malversatie door hei Hof te Den Bosch werd veroordeeld tot VA jaar gevan genisstraf met aftrek der geheel preventie ve hechtenis 19 Juni a.s. in vrijheid zal wor den gesteld. Zooals men zich zal herinne ren werd van O. verdacht de moord op den heer Lans te hebben gepleegd, doch in hooger beroep werd hij hiervan door het Bossche Hof vrijgesproken. HET AUTO-ONGELUK BIJ HEERENVEEN. 's-Gravenhage, 9 Juni. Naar wij ver nemen, heeft de brigade-commandant van de Kon. Marechaussee uit Heerenveen, na den chauffeur van de V., den bestuurder van den auto, waarmee in Heerenveen Zaterdagavond het noodlottige ongeval plaats had, te dezer stede te hebben ver hoord, heengezonden, nadat proces-verbaal was opgemaakt. HOFBERICHTEN. H.M de Koningin en H.K-H. Prinses Ju liana zijn voornemens MaanJag 15 Juni des avonds half. 9 van Amsterdam naar Parijs te vertrekken Z.K.H. de Prins za! Maandag a.s. niet slechts het 6e internationale congres voor militaire geneeskunde openen en een be- bezoek brengen aan de tentoonstelling Ier gelegenheid van dat congres, maar zal ook een gedeelte van het diner bijwonen en zich daarna naar het Hollandsche Spoorstation begeven ten einde te 9.24 uur met de Ko ningin en de Prinses de reis naar de Fran- sche hoofdstad te maken. Gehuldigd in de Haagsche Passage^bioscoop 'sGravenhage, 9 Juni. Hedenavond heeft in de Passage-bioscoop de huldiging plaats gehad van mevr. Roosje Kohier Van Gelder, de.bekende Nedcrlandsche re- vue-artiste, die de vorige week per K.L.M. van Batavia naar Amsterdam is komen v!ie- een. In de Passage en in de bioscoop was veel publiek gekomen om de huldiging bij te wonen Het muziekkorps „Klein maar Dap per" was in de Passage opgesteld en speel de eenige vroolijke marschen ter verwel koming van mevr. Kohier. In dc zaal werd mevr. Kohier met luid applaus begroet, terwijl de muziek het „Wil helmus" en „Lang zal zij leven" inzette. In dc pauze had de eigenlijke huldiging plaats. De heer Henri ter Hall trad op het tooneel naar voren en huldigde mevr. Kohier als de koene vliegster, wier naam in de an nalen van de Nederlandsche vlieggeschie- denis steeds geboekstaafd zal blijven. Hij heette haar in Den Haag weer van harte welkom en bracht haar de huldebetuigin gen over van het geheele Haagsche pu bliek. In de hulde betrok de heer Ter Hall ook de directie van de K.L M., de piloten en den mecanicien voor de schitterende wijze waarop zij den tocht BataviaAm sterdam hebben volbracht. Namens het co mité bood spreker een bloemstuk aan in den vorm van een vliegmachine, geheel van rozen. Na de toespraak van den heer Ter Hall sprak de heer van Kinsbergen, directeur van de Passagebioscoop, nog enkele vrien delijke woorden tot mevr. Kohier, waarna deze allen hartelijk dank zegde en ook van haar kant hulde bracht aan de bemaning van liet vliegtuig voor de kranige prestatie van de vorige week. Na afloop van de voorstelling was in den foyer gelegenheid mevr. Kohier geluk te wenschen. Officieele mededeeling van het Meteorologisch Instituut te De Bilt Uit de binnengekomen berichten blijkt wel, dat de jongste aardbeving over ons ge- heele land is waargenomen. Het sterkst nabij de Noordzeekust. Zij is de sterkste ge weest van alle bevingen waarvan hier aan- teekening is gehouden. Het is do -ie 6ederl 1926 die in ons land is gevoeld. In den nacht van 5 op 6 Januari 1926 werd een aardbeving waargenomen afkomstig uit de Eiffel, die vooral in Limburg werd ge voeld. maar ook nog op enkele plaatsen in Groningen, Friesland en Zuid-Holland. Uit dezelfde hoek, n.l. uit de omgeving van Bonn, was de beving van 14 Jan. 1928 afkomstig. Van de 61 berichten kwamen 52 uit Lim burg, het verst verwijderde punt van waar- DE STATIONSWEG. De Stationsweg is een 6traat-„je" (Straat of weg is te royaal!). v Want dat deze weg te smal is Snappen we hier allemaal! 's Morgens „poten" groenteboeren Hun vehikel lang6 't trottoir Ook de melkman zet z'n „winkel" Kar of motor 6teévast daar! En dit kan ook moeilijk anders. Bij 't bedienen van een klant Moet de „handel" even rusten En verblijven aan den kant. Auto's die bewoners wachten Staan geduldig in de rij Met dat al kan het verkeer daar Niet precies er niet voorbij! Onbehoorlijk groote „bussen" Zoeken zich een doortocht daar. Zijn voor wat er stilstaat en ook Voor wat rijdt een pracht-gevaar; Wie hier met z'n auto spartelt En mis loopt dit straten-kwaad Is chauffeur en nog daarboven Een benzine-acrobaat! Als men de grimassen aanziet Die men daar schier daag'lijk6ch maakt Vraagt men: „Hoe is het toch moog'lijk, Dat niet alles wordt gekraakt?!" Hier chauffeeren is: laveeren Van de mee6t gewaagde 60ort De Stationsweg is te 6mal voor, 't Razend drukke Amersfoort, Daarom deze weg verbreeden Ict6 wat hier gemakk'lijk kan! En vooral niet langer wachten, Pak de zaak met spoed hier én! Spaar ons de verkeers-misère Periodieken ergernis Niet de put gaan dempen als het Kalf weer prompt verdronken is! Breeder maken 't 6malle straatje Wat Stationsweg heet. 't Is tijd! Als een goeden weg hier weg blijft Sneuvelt hier de veiligheid Ga de breedte breeder maken Werk de 6mallc breedte weg! Weg deez' weg! Maak de Stationsweg, Tot een flinken breeden weg GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden). neming was Haarlem. Verder verdient de beving van 1 op 2 Mei 1928 vermelding, die haar epicentrum in ons land had, vermoe delijk ,in de streek UtrechtDen Bosch NijmegenArnhem. Van deze zeer zwakke beving kwam slechts een zevental berichten binnen. Een dergelijk geval van een aardbeving van Ne- derlandschen oorsprong kwam voor op 17 Maart 1S83 en werd waargenomen binnen den driehoek Den HaagAlkmaarUtrecht. SCHAKING EN OPLICHTING. Arnhem, 9 Juni. Voor de Arnheinsche rechtbank stond heden terecht de 26-jarige decoratieschilder W. C. M„ wegens scha king van een 19-jarig meisje en oplichting van den Belg D. voor een bedrag van 16.000 francs. In een pension te Arnhem leerde hij het meisje Van B., de pleegdochter van den pensionhouder, kennen. Daar de vader geen toestemming tot een huwelijk wilde geven, is M. er met het meisje van door gegaan en leefde geruimen tijd met haar te Ant werpen. Hier werkte hij zich in in een han delszaak van D. en lichtte dezo voor 16.000 francs op. Hij heeft een zeer avontuurlijk leven achter den rug. In den laatsten tijd gaf hij zich herhaal delijk uit voor filmster. De officier van justitie eischte twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank gelastte een onderzoek naar verd.'s geestvermogens. Zij die door edele gedachten vergezeld zijn, zijn nooit alleen. SLDNEY. Naar het Engelsch van BERT A PUCK I door Mr. G. KELLER. 38 Er sneed Farquhar jets door de zic-1, toen hij waarnam ho9 Shèila met dien blozenden, aardigen jongen naar de danszaal stapte. Het gevolg was, dat toen kort daarop me vrouw Power en de graaf uit die zaal terug keerden, een beetje nieuwsgierig hoe het den beiden jongelui gevaren was na een half mr aan zich zelf te zijn overgelaten, de ledige koffiekopjes op een rommelige tafel vonden Waar was het meisje gebleven De heer, in wiens gezelschap zij haar hadden achterge- gelaten, zat aan de tafel, die ongeveer den ganschen avond was gereserveerd gebleven, met Neen maar Wat is er nu aan de hand? riep de kleine mevrouw Power in de groot ste verbazing uit. Inez In gezelschap van den graaf snelde zij naar de nog zoo laat dmeerende. Mijn lieve Inez Wat is er gebeurd Met haar champagneglas, dat zij ju:st aan haar lippen wilde brengen, in de hand vroeg Inez Cottrell kalm Waarom zou er iets gebeurd zijn Maar ik dacht, dat je op weg was naar Egypte Hoe komt dat Wij verkeerden allen in de heilige overtuiging, dat je in je Isotto was gestapt en dat je goea en we op weg was naar Marseille, met het plan naar Cairo door te reizen Na een slokje champagne te hebben grrno men, zette madame Cottrell haar glas weer neer en keek haar vroegere schoolvriendin met éen onverschilligen blik aan Alvorens haai* blik weer naar Farquhar te wenden zeide zij op nonchalanten toon Ja, ik ben wel vertrokken, maar ben ten slotte hierheen gegaan. Ik was van p!ar. veranderd, anders niet Sheila danste intu6schen met don jongen student, die haar had aangesproken, daar na met een anderen, vervolgens met den graaf, en ten slotte met vele anderen. Al leen niet met kapitein Farquhar; dien zag zij met madame Cottreil dansen en aan haar tafel zitten, om later weer met haar ten dans te gaan. Nu zij hem eenmaal weer binnen haar bereik had, liet madame Cot trell hem niet meer los Zij had haar klau wen diep in haar prooi geslagen! Maar trots zij dit ook constateerde, was Sheila toch van één ding diep overtuigd: haar vij and keek woedend en was doedend en zijn oogen waren niet van haar af. En terwijl zij zich met den jongen Ultimus liet wiegen op de tonen van een „blue", overpeinsde zij: Ik had gevreesd dat het een vreesdijke avond voor me zou worden, maar zooals de zaken nu loopen, ben ik van ganscher harte verheugd dat ik mijn ouden vijand hier heb ontmoet en ik ben verrukt over wat ik zie gebeuren. Ik vind het begin van mijn va- cantie eenvoudig goddelijk. Intusschen overpeinsde Farquhar, terwijl I hij naar de tafel ging om mevrouw Cottrell6 waaier te halen: Maar bij alle goden! Wie heeft dan toch die parels gestolen? Zij kan het niet gedaan hebben, hoewel het niemand anders kan gedaan hebben... Hoe kom ik er achter? Ik zou mijn verdiensten voor een heel seizoen er voor over hebben om ds waarheid te weten. HOOFDSTUK XX. De man die nooit werd opgemerkt. Den volsonden morgen gebeurde er iets, dat aan Darol Farquhar de absolute zeker heid gaf, ten minste voor het oogenblik, dat Sheila Curtis de dievegge .van de parels was. Laten we in hot kort vertellen, wat tot die zekerheid aanleiding gaf. Van den kant van de ijsbaan, waar hij van des morgens tien uur tot zonsondergang druk in de weer was om de eerste schreden op het, gladde vlak te leiden van leerlingen, die misschien nooit meer zouden schaatsen rijden, hoorde hij on\er\vacht6 zijn naam roepen: Hallo, Farquhar! Hij bleef staan op het pad van platgetre den sneeuw, dat naar den ingang van de, kleedkamers voerde, waar de bezookers hun schaatsen aandeden en keek naar de richting vanwaar de 6tem was gekomen. Daar stond een kleine, volkomen onopval lende man, die hem toewuifde. —.Ken je me nog? Ik zou je niet meer kennen! Natuurlijk herinner ik je me best! antwoordde Far quhar, die zich onmiddellijk dat komische ventje herinnerde, dat met hem bij hetzelf de bataljon had gediend en zijn luitenant was geweest. Ik zal Winkley niet gauw ver geten. i Zij drukten elkander hartelijk de hand. Farquhar had altijd wat gevoeld voor lui tenant Winkley, die door zijn uiterlijk aan leiding gaf hem „een klein onderkruipsel" te noemen. Hij behoorde tot dat slag van lui, die zich liefst op den achtergrond hou den en zich zoo onzichtbaar weten te ma ken als de vlinder, die in een beukenbosch sprekend gelijkt op den onderkant van een beukenblad. Hij drong zich nooit op en als hij aan anderen werd voorgesteld, dan ver gaten deze onmiddellijk zijn aanwezigheid. Ware hij niet aan ze voorgesteld, dan zou den zij zich ook nooit bewust zijn geweest, dat hij in hun tegenwoordigheid was ge weest. Men noemde hem een onschuldig mannetje en de vrouwen letten heelemaal niet op hem. Winkley, die Farquhar be schouwde als het toppunt van volmaakt heid op het stuk van sport en lichamelijke ontwikkeling, had zich in den ouden tijd als het ware vastgeklampt aan zijn knap pen kapitein, gelijk de verschoppelingen in de natuur zich vaak hechten aan hun beter toegeruste broeders. Ja, ik was er zeker van, dat jij het waart, zeide hij. Men heeft me medegedeeld, dat je hier optrad als leermeester in het schaatsenrijden. Ik heh je eenige malen naar de baan zien gaan en er vandaan zien komen. Maar waarom heb je me dan niet eens aangeklampt? Nu, je leek het me nog al druk te heb ben met de gastenGisteravond bij het galamaal in de groote zaal goed geslaagd, vind je niet heb ik je zien dansen. Bij alle goden, heb jij me toen gezien? En ik heb je tot op dit oogenblik nooit in de gaten gekregen! Vriendelijk merkte Winkley op: Niemand merkt me ooit op. Och kom! Was het eenige antwoord van Farquhar. Winkley liet zijn oogen gaan over de ijs baan. Deze was op dit oogenblik, een half uurtje voor de lunch, vrijwel ledig. Alleen liepen er eenige baanvegers over het ijs, die de poedersneeuw van de baan wegveegden. En dan krabbelde de Engelscho schooljon gen Teddie achter een ouden 6toel als steun over het ijs, onvermoeid in het oefenen. Daar heb je een van mijn slachtoffers, merkte Farquhar op, met een knik in de richting van den knaap. Zoo? Hoe vindt je je positie? Is het een aardig leven? 't Kon slechter. Aan het eind van den oorlog hadt je, meen ik, me verteld, dat je je zou associ- eeren met een familielid van je? Dat heb ik ook gedaan, maar op den duur leek het me toch niet.... En wat heb jij om handen? Ik? Na een oogenblik zwijgens: och, niet veel zaaks. Ik begrijp je, zei Farquhar, zonder van eenige verwondering over dit antwoord blijk te geven, je hebt je vroeger baantje weer ter hand genomen. Inderdaad, antwoordde Winkley. Toen hij bij bet bataljon werd ingelijfd, was aan kapitein Farquhar medegedeeld, dat hij een beroemdheid in zijn vak was. De kolonel had hem verteld, dat dat nie tige ventje, dat altijd in de buurt van de can tine wa6 te vinden en daar liep rond te drentelen als een kip die de pip heeft, in het dagelijksch leven een der knapste par ticuliere dotectieven van Londen was. z1,Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5