AMEDSFOOEffSCH DAGBLAD NIEUW PARIJS Fa. B. KRAAL Feuilleton Zaterdag 13 Juni 1931 -DE EEMIANDER- 29e Jaargang No. 291 TWEEDE BLAD DESTUWADOORSWET De Tribune en de Leeszalen UIT DE STAATSCOURANT N.V. COMPAGNIE LYONNAISE EET- ONTBIJT- EN THEESERVIEZEN LANGESTRAAT 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel BEWAART UW BONT IN MOTZAKKEN BESLIST AFDOEND A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 tel. 217 TWEEDE KAMER Wijziging der Landarbeiders wet aan de agenda toege= voegd De voorzitter deelt mee, dat de centrale ufdeeling heeft besloten het wetsontwerp tot wijziging van de schepenwet naar een bijzondere commissie te zenden. In Jeze commissie worden benoemd de leden Schokking, Beumer, Brautigam, Knotten belt en Goseling. Aan de agenda wordt toe gevoegd het wetsontwerp tot wijziging der landarbeiderswct. Hierna wordt voortge gaan met de behandeling der stuwadoors wet. Het amendement Brautigam tot het verplicht stellen van een veiligheidscom missie, wordt verworpen met 42 tegen 18 stemmen. Het wetsontwerp wordt hierna aangeno men met 59 tegen 3 stejnmen. Tegen stem den de communisten en do heer Bra at. Aan de orde is de interpellatie-Wijnkoop in verband met het weren van de „Tribune" uit de Openbare Leeszalen en uit den sta tionsboekhandel. De heer Wijnkoop be toogt, dat de inspecteur der leeszalen zijn besluit niet genomen zou hebben als hij niet wist dat de minister achter hem 6tond, dat de Openbare Leeszaal neutraal moet zijn, want dat anders vervalt het princi- pieele verschil met de bijzondere leeszaal Spr. betoogt verder, dat, wat de communis ten in de „Tribune" zeggen, zij moeten zeg gen tot de arbeiders. Het communisme meent dat God beteekent slavernij. Wat een ander meent kan spr. niet schelen. Indien men eenmaal den godsdienst be strijdt moet men mannentaal spreken, om dat de „Tribune" is bestemd voor de massa. Spreker (de heer Wijnkoop), noemt deze nieuwe censuur op het geschreven woord en op de uitbeeldende kunst, gevoegd bij de steeds verder gaande censuur op het ge sproken woord een aanwijzing voor den on dergang der bestaande maatschappij. Hij stelt zeven vragen, waarin hij o.m. vraagt deze boycot te doen ophouden en naar de motieven die leidden tot verbod van ver koop van De Tribune in spoorwegboekhan dels. Minister Terpstra antwoordt, dat actie tegen de Tribune geheel is uitgegaan van het bestuur der Centrale Vereeniging voor openbare leeszalen, en dat spreker deze ac tie heeft goedgekeurd, die intusschen niet ging tegen De Tribune als politiek blad, maar tegen de wijze waarop dit blad de gevoelens van anderen krenkte. Indien de Tribune haar houding wijzigt, kan ook de houding tegenover dit blad gewijzigd wor den. Minister R e y m e r antwoordde, dat de spoorwegen zelfstandig beslissen over toe te laten lectuur. In dit. geval maakten zij bezwaar tegen verkoop van een blad, dat de noodzakelijke orde en tucht ondermijnt. Spreker heeft geen aanleiding aandrang in een andere richting uit te oefenen. De heer W ij n k o o p dient een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uit spreekt, dat de Tribune ter lezing moet lig gen in openbare leeszalen en verkrijgbaar moet zijn in spoorwegboekhandels. Dc heer Boon betoogt, dat het niet gaat tegen het communisme of tegen anti-gods dienststrijd, maar tegen de wijze van voor stellen. Ook een politieko partij heeft geen vrijdom van schunnigheden. Met den sta tionsboekhandel staat het anders. Deze had het blad verkrijgbaar moeten stellen indien de rechter het niet verbiedt. De heer Van der Heide zal voor de motie stemmen. Hij gelooft dat deze onbe- teekenende zaak te veel 6tof heeft opge waaid en te veel relief gaf aan een zoo on- beteekenend blad. De heer March an t zal voor de motie stemmen, evenals de heer Floris Vos. De vergadering wordt verdaagd. Directe belastingen. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën zijn benoemd tot tijdelijk adjunct accountant der directe belastingen, te Lei den, J. J. Smeets te Maastricht; te Rotter dam, le bureau, J. J. Koster van Groos, te 's-Gravenhage; is de ontvanger der directe belastingen enfc., mr. P. de Lange te Brielle, met intrekking van zijn verplaatsing naar Doesburg verplaatst naar het kantoor Raal- te. Rijksuniversiteit te Leiden. Bij beschikking van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is dr. P. Sterkman tot wederopzeggens toegelaten als privaat-docent in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de phi- losophie der Marburgsche school. Middelbaar onderwijs. Bij Koninklijk besluit is met Ingang van 1 September 1931 benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Amers foort: J. C. Nijland, onder gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Meppel. Onderscheiding. Benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau J. der Kinderen, pastoor te Din- ther. MET KAR EN PAARD DE WAAL IN. Te Gendt heeft een ongeluk plaats gehad, dat gelukkig geen menschenoffers gekost heeft. Op den Veerdam geraakte G. de Beijer met kar en paard in de rivier de Waal, door het achteruitrijden van kar. en paard waarop hij gezeten was. Het ongeluk geschiedde bij het Gcndtsclie Veer, vermoedelijk door dat het paard door onbekende reden ge schrokken is. Toegesnelde liulp mocht het gelukken G. de B. in bewusteloozen toestand op het droge te brengen. De kunstmatige ademhaling werd met gunstig gevolg toegepast, waarna de dren keling naar huis kon vervoerd worden. Het paard is verdronken. Kar en paard werden to Nijmegen aan wal gehaald. De toestand van den patiënt is zeer gunstig. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Aan de Leidsche Universiteit is bevor derd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte op een proefschrift, getiteld: „De Westkust van Minangkabau (16651068)" de heer H. Kroeskamp, geboren te Utrecht. UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT Reis- en Regenmantels va n Taffeteen ANGESTR. 35 TEL. 308 ETERNA BOORDEN zün half stijve boorden met een aangename pasvorm. Arnh. weg 32 Tel. 1069 Onze collectie lijsten munt uit door mooie profielen voor elke omlijsting. Billijke prijzen. DREIGEND CONFLICT TE HELMOND. Aan de katoenfabrleken. Helmond, 12 Juni. Bij de N.V. van Vlissingens katbenfabrieken te Helmond dreigt het tot een arbeidsconflict te komen. Voorgesteld is een loonsverlagingvan 5% ingaande over 10 dagen, terwijl óver eènige maanden een verliging'van 5% zal plaats hebben. Met 200 tegen 90 stemmen werd in een vergadering besloten om indien deze beslissingen gehandhaafd blijven, in sta king le gaan. Onlangs heeft de directie nog aan de pers verklaard, dat op de fabriek een 800-tal arbeiders werkz-iam is. Deze zouden dan in het conflict betrokken wor den. Door deze arbeiders wordt in verband met dc malaise op deze fabriek slechts 2 of 3 dagen per week gewerkt. ONEERLIJK ARMBEZOEKER. Ongeveer 1000 verduisterd. Rotterdam, 11 Juni. Onlangs is door de directie van Maatschappelijk Hulpbetoon bij de politicaangifte gedaan dat er door een ambtenaar van dezen dienst gelden waren verduisterd. De justitieele dienst van het bureau Oppert heeft een onder zoek ingesteld, waarbij bleek, dat door een 40i5-jarig 'ambtenaar, die reeds verschei dene dienstjaren had, een bedrag van on geveer duizend gulden was verduisterd. De man had het geld ten eigen bate aange wend en er eenigen tijd goede sier mee ge maakt. Hij is thans gearresteerd en in ver zekerde bewaring gesteld. Eerlang zal hij voor de Rotterdamsche rechtbank terecht staan. VAN GELE ZEEP EN PEPER. Inbrekers voor do rechtbank. J Rotterdam, 11 Juni. Twee in burger surveilleerende agenten hebben in den nacht van 5 op 6 Maart in de Beverstraat bij den hoek van de Riederlaan, twee man nen aangehouden die daar uiterst verdacht deden Het waren de 23-jarige chauffeur L. P. en de 27-jarige technicus A H., die nu beiden gedetineerd zitten en voor de Rot terdamsche rechtbank hebben terecht ge staan. De mannen waren n.l. direct weggeloopsn toen de agenten er aankwamen Zij werden achterhaald en geirresteerd. Toen werd op hen een compleet stel inbrekerswerktuigen gevonden, gele zeep, peper, een lap en twee paar handschoenen, waarbij een dames- paar Een ruit van den op den hoek geves tigde Uniewinkel was ingesneden, en met groene zeep besmeerd. Het stuk linnen, dat op hen gevonden werd, bleek te passen in een laken dat thuis bij een der verdich ten werd gevonden; van de gele zeep kon niet worden aangetoond of het dezelfde gele zeep was die in het huis gevonden werd en evenmin gold dit voor de peper. De beide mannen ontkenden te hebben in gebroken. Zij zeiden daar geschuild to heb ben om een sigaret aan te 6teken en toen de inbrekerswerktuigen te hebben gevon den die zij toen maar meegenomen hadden. Bij het' verhoor versprak zich echter een der verdachten toen hij zei, dat de zeep niet met deze doek maar met een andere op de ruit was gesmeerd. De officier van justitie was dan ook van hun schuld over tuigd en eischte tegen P. anderhalf jaar gevangenisstraf en tegen H twee jaar. De verdediger mr. A. Wolfsbergen heeft betoogd dat het bewijs zeer zwak is en dat er verschillende Aannemelijke elementen in de verklaringen van de twee mannen zit ten Het pleit in het voordeel van de man nen dat de overeenkomst tusschen de gele zeep en de peper niet kon worden aange toond. Dat zij handschoenen droegen vond hij ook niets bijzonders. Pres.: Er was een paar dameshandschoe nen bij Uitspraak 25 Juni. TREIN RIJDT OP EEN TROEP VARKENS IN. Haaksbergen. 12 Juni. De perso nentrein, die hier om 2.32 uit Neede arri veert, reed Donderdag nabij de kabelfa- briek midden door een troep varkens, die zich op de lijn bevonden en toebehoorden aan den landbouwer Brummelhuis. Een der varkens werd door midden gereden, ter wijl een der andere viervoeters de kennis making met den trein eveneens met den dood moe^t bekoopen. MAKREEL UIT NOORWEGEN. Te Rotterdam Ingevoerd. Rotterdam, 10 Juni. Heden is bij de Rotterdamsche Vischmarkt aangekomen een Noorsche houten trawler, geladen met ma kreel, waarvan tot dusverre de aanvoer al leen via IJmuiden plaats vond. De impor teur, de fa. van Klaveren en Co. heeft bij wijze van proef deze invoer rechtstreeks in Rotterdam laten geschieden. Daardoor wordt het autotransport naar Rotterdam uitgeschakeld. Het schip dat „Sagvaag" heet bracht een lading van 535 kisten makreel mee. Elk van deze kisten was in ijs ver pakt. De visch is bestemd voor den afslag te Rotterdam en voor rook er ij en en 6too- merijen. Een gedeelte was reeds bij de aan komst verkocht. Vermoedelijk zal het schip eenigc dagen hier blijven EEN VERHEVEN VERZOEK Zeer geachte stadgenooten, Hier wordt heel veel geld „vergokt* En we blijven toch gesjochten Hoe of u ook dapper „dokt". Is er nu geen geld te vinden Voor een zaak van veel gewicht Waardoor men mijn zware zorgen En mijn wijzerplaat verlicht! Niemand die op mij in 't donker Zien kan welke tijd het Is! Zoodat men zoo fr»«ie uurwerk Schoon op tijd, toch achter" is! Voor diverse stadgenooten Die door afstand enzoovoort Niet mijn klokken kunnen hooren Is dat niet zooals het hoort! Veel collega torens hebben Meestal lichtjes, helder, frisch Daar wist men „hoe-laat-het-is" en Weet men dus hoe laat het is! 'k Paradeer als „hooge" gast hier Jaren in ons oude stad *k Heb in 't wel en wee gewoonlijk, Ook m'n aandeel mee gehad. Wel-is-waar werd ik geregeld Onderhouden en vereerd Soms in „ingezonden stukken" Uitgemaakt, becritiseerd, 'k Kreeg een nieuw costuura en verder Werd er mij toilet gemaakt Maar wat noodig was dat is er Tot op heden nog verzaakt! Tijd op ied'ren tijd vermelden En natuurlijk juisten tijd Daar is 't blijkbaar nog geen tijd voor En toch blijkt dat hoogston tijd! Geef m'n wijzerplaat een lichie! Doe het spoedig als het kan En ik zal u dankbaar blijven Met m'n groeten LANGE JAN. (GROEGROE.) (Allo rechten voorbehouden). HULDE AAN DE CONTROLECOMMISSIE. Vanwege de Fascisten. De afdoeling Den Haag van den Fascisten- Bond „De Bezem" verzoekt mede te deelen, dat zij schriftelijke hulde aan de radio-con- trólecomraissie heeft gebracht voor haar maatregel om aan de V.A.R.A. de uitzen ding der Matteotti-herdenking te verbieden. De betreurenswaardige moord (op Matte- otti) die in de fascistische kringen zeker is veroordeeld, mag de goede verstandhouding tusschen Italië en ons land niet vertroebe len en het verbod van uitzending bewijst, aldus het schrijven, het ernstige besef van den plicht der commissie jegens ons vader land en haar vredelievendheid. IN HOOGER BEROEP BEKEND. Leeuwarden, 12 Juni. Donderdag werd voor het Leeuwarder gerechtshof in hooger beroep behandeld de strafzaak tegen Durk Tabak, 28 j. oud en muzikant te Har- kema Opeinde, die had terecht gestaan we gens doodslag, gepleegd in October van het vorig jaar op Y v. d. Menken te Drachten. Door de Leeuwarder rechtbank werd hij veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. Donderdag voor het hol terecht staande, liet verdachte zijn aanvankelijke houding varen en bekende v. d. Menken met een mes te hebben gestoken. De advocaat-ge neraal eischte bevestiging van het in eer sten aanleg gewezen vonnis. Wanneer iedereen eerste viool wil spe len, krijgen wc nooit een orchest. SCHUMANN. Naar het Engelsch van BERTA PUCK door Mr. G. KELLER. 41 Ga gerust! Uw geld is er mee gemoeid, dat begrijp ik volkomen. Ik neem het u niet6 kwalijk. U heeft voor uw boterham te zorgen. Maar het is toch wel verdrietig voor u om de kost te moeten verdienen met zulk een baantje, liet zij er veelbetee- kenend op volgen en peinzende keek zij hem na. In allerijl verliet Farquhar het café en zoo gauw zijn voeten hem dragen konden, 6nelde hij naar zijn hotel. Hij wist nu wat hem te doen stond. Hij mocht niet werke loos toezien, dat Sheila Curtis zonder ook maar met een enkel woord gewaarschuwd te zijn, haar ongeluk tegemoet ging. En daar niemand anders haar dat woord zou kunnen zeggen, schoot hem wel niets an ders over. Hij moest haar opzoeken en haar zelf dat waarschuwend woord doen hooren. HOOFDSTUK XXI. Een waarschuwing. Zonder het minste vermoeden van wat haar te wachten stond, was Sheila voor haar spiegelkast bezig om haar wollen muts te verwisselen voor haar zwarte hoedje. Er werd aan haar deur geklopt en een bood- schappertje van drie turven hoog bracht haar een kaartje. Sheila nam het aan en zag, dat het van kapitein Farquhar kwam. Op de achterzijde had hij met potlood ge schreven: Mag ik u even spreken? Het be treft een zeer dringende zaak. Sheila's eerste gedachte was: Wat zou die willen? Ik denk er niet aan hem te ontvangen. Toen de kleine chasseur vroeg: moet ik op antwoord wachten? besloot Sheila wel te antwoorden, maar niet al te vriendelijk te zijn. Waarom zou zij het dien man mo gelijk maken iets te zeggen dat hem op het hart lag, op het tijdstip, dat hij daarvoor wensehtè uit te kiezen? Misschien wilde hij haar zeggen: of u verlaat dit hotel, juffrouw Curtis, of ik ga heen In ieder geval wilde zij hem laten wachten en zij gaf de boodschap mede, dat zij na het mid dagmaal kapitein Farquhar zou verwach ten in de veranda van het hotel Daarop maakte zij zich gereed voor een boodschap in de stad. Zij wilde het haar laten knip pen. Bij de trap kwam zij Farquhar tegen, vlak achter den chasseur. Blijkbaar wacht te hij haar op. Het was haar niet bekend, dat hij op weg naar zijn kamer reeds herhaaldelijk de hare was gepasseerd en door haar deur, die op een kier stond, had hij soms Sheila vroo- lijk in haar komisch Duitsch hooren bab belen met haar kamermeisje en hij had dan gedacht: Ja, ja, ze zorgt op goeden voet te komen met het personeel! Misschien is zij op dit oogenblik wel bezig het kamer meisje om te koopen! Maar zooals het jonge meisje daar voor hem stond, gehuld in haar luipaardhuid en met haar sierlijk hoedje op, leek zij wel een toonbeeld van onschuld. Ja, als men maar op haar oogen had kunnen vertrou wen! Farquhar had er vijf jaar van zijn leven voor over gehad, zoo hij de werke lijke waarheid uit haar blikken had kunnen lezen en uit haar vriendelijk stemmetje had mogen hooren, maar nu Goeden middag, zeide zij met dat stem-. metje, terwijl zij aanstalten maakte om de trap af te gaan. Neem me niet kwalijk, sprak Farqu har haar aan, ik heb zooeven den chasseur met een boodschap naar u toegezonden. En ik heb hem een antwoord aan u mede gegeven. Heeft u een paar minuten voor me? Vanavond, na het diner, beloofde Shei la koel. Met ontzetting overwoog hij: Mijn hemel, dan is het te laat! Zij zal er dan vandoor zijn of op het punt staan te verdwijnen. Daarom hield hij aan: u zou me toch ver plichten, mij in de gelegenheid te 6tellen de zaak nu dadelijk met u te bespreken. Het i6 werkelijk zeer belangrijk, juffrouw Cur tis. Het was de eerste maal, dat zij hem haar naam hoorde noemen en zij gaf een zon derling, onbedoeld klein knikje. Het was alsof bij hem wilde herinneren aan iets, waaraan zij nu herinnerd was geworden. Zij dacht terug aan de dagen, dat het jong ste lid der firma aan de kantoorjuffrouw zeide: Wil u dezen brief maar laten aantee- kenen; hij is van veel belang, juffrouw Cur tis. Sheila antwoordde: Maar ik ben op punt van uitgaan. Ik heb om half vijf een af spraak in de 6tad. Ze is doende om in verbinding te ko men met de andere leden van haar bende te Parijs of ergens anders, dacht hij en met aandrang vervolgde hij op gedempten toon: 't kan werkelijk geen uitstel velen. Zoo, is er zulk een haast bij? Nu, mis schien wil u dan wel met me oploopen, op perde Sheila, terwijl zij zich gereecl maak- la de trap af te gaan. Ik moet mijn haar laten knippenNiet meer dan een paar minuten, zegt u? Als u het niet te lang maakt, kan u op de wandeling naar den kapper wel alles zeggen wat u op het hart heeft. Ik ga met u mede, verklaarde Farqu har. Uit het sterk verwarmde hotel stapten zij de kille avondlucht in en met gelijke schreden wandelden zij in dc richting van de he' verlichte straat. Het was een knap paar om te zien en zij pasten mooi bij el kaar. Maar daarvan waren zij zich niet be wust, tenminste nog niet. Farquhar begon het gesprek met een woord, dat Sheila niet eens bizonder ver baasde: Ik wil u met een enkel woord waar schuwen. Natuurlijk, dacht zij. Hij zou haar nu mededeelen, dat hij het zijn plicht achtte aan mevrouw Power, den graaf en andere gasten van het hotel mede te deelen, waar en onder welke omstandigheden hij haar kende. Maar laat hij zijn gang gaan! Waar om zouden zij hem eerder geloof schenken dan haar? Juffrouw Woffington had haar ook wel vertrouwd! Sheila was zich bewust van haar onschuld en dat gaf haar de kracht om hem kalm aan te hooren. Neen, maar!, riep zij plotseling uit, daar ben ik den kapper voorbij geloopen! Met eenige verwondering keek zij om zich heen. Zoozeer wps dit tweetal in zijn eigen gedachten verdiept geweest, misschien ook wel onbewust opgegaan in het onbewuste gevoel van welbehagen in elkanders bijzijn, dat geen van beiden had gelet op den weg, dien zij volgden. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5