AMEPSFOOMSCH DAGBLAD INSTRUCTIEVAARTUIG PRINSES JULIANA kaasoverzicht Juni 1931 -DE EEMLA1NDER' 29e Jaargang No. 291 (RNOamMHI 'T EERSTE SCHOOLSCHIP Door de Prinses gedoopt VEREEN. ROTTERDAMSCH HOFSTAD-TOONEEL DERDE BLAD HET NEDERLANDSCH PERSMUSEUM ZWEEFVLIEGTUIGEN EN RIJKSTOEZICHT VROUWELIJKE BARBIER JUBILEERT DE ROTTERDAMSCHE HAVEN TARIEVEN Amsterdam gaat concurreeren 5B - - T5 ffs53 Oefen* en opleidingsvaar* tuig voor de binnenvaart Morgen zal II. K. II. Prinses Juliana op de werf „Gideon" van den heer J. Koster Hzn. te Groningen het eerste in Nederland gebouwde schoolschip, dat haar naam zal dragen, doopen en daarna te water laten. Tiet is het nieuw instructievaartuig „Prinses Juliana" voor het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam, dat be stemd is dienst te doen als oefen- en op leidingsschip voor de zee-. Rijn- en binnen vaart. Vooral met het oog op de opleiding voor 'de binnenvaart moesten de hoofdafmetin gen van liet nieuwe instructievaartuig zoo danig beperkt worden, dat ook door Fries land kan worden gevaren. De lengte be draagt 32.40 M.t de breedte 6.37 M. en do grootste diepgang 1.80 M. In verband met een behoorlijke hoogte van het schoollokaal is de holte op 2.85 M. vastgesteld. Het nieuwe instructievaartuig wordt ge bouwd met kruiserhek en getuigt als twee mast gaffelschoener. Door de uitrusting met een 150 P.K. Brons motor is het schip zoo wel lull powered motorschip als zeilschip De bouw geschiedt onder speciaal toezicht van de Scheepvaartinspectie voor klasse kleine kustvaart. Bij volbelasto motor wordt in diep water zonder zeilen een snel heid verwacht van ruim negen mijl. Het belangrijkste gedeelte van het schip wordt liet middenschip. Dit is door een waterdicht schot in twee clcelen geschei den. In het voorste gedeelte worden onder gebracht do leerlingen, die geheel aan boord worden opgeleid. Hiervoor worden twaalf kooien en een afzonderlijke hut voor kok en bootsman gebouwd. Het achterste gedeelte is weer in twee deelen gescheiden, waarvan het voorste wordt ingericht als schoollokaal met aangrenzende hutten voor leeraren, het achterste gedeelte als slaap vertrek voor zestien leerlingen van Binnen vaart- of Zeevaartscholen, wanneer dezo met de „Prinses Juliana" oefentochten ma ken. Het achterschip bevat de machinekamer, 'de logiezen voor kapitein en officieren- leeraren met een reservehut en voorts een proviandbcrgplaats en de noodige tanks. Het voorschip, door een tusschendek in tweeën gescheiden, bevat ballastruimte, een bergplaats voor touwwerk en zeilen en een ruimte om de jongens het 6plitsen en knoo- pen van touwwerk te loeren. Voor het verhoogde achterdek wordt op hef hoof ddek een grootc kombuis gebouwd, waarboven een stuurka6t met stuurbrug. De betimmering van het vaartuig wordt over het algemeen zeer sober gehouden. Alleen de zitkamer voor kapitein en offi- cieren-lccraren wordt in mahonie betim merd met eiken paneclen, alle overige hut ten en gangen in vurenhout. Voor de betimmering van het schoollo kaal en de hutten voor de leeraren heft de heer Lion Cachet uit Vreeland het On derwijsfonds als bewijs van belangstelling een ontwerp aangeboden, uit te voeren in teakhout. Deze uitvoering wordt mogelijk gemaakt door een aanbieding van de N.V. Vereenigde Javasche Houthandel Mijcn le Amsterdam, die het teakhout tegen zeer billijke voorwaarden beschikbaar stelt. De technische inrichting van het nieuwe instructievaartuig voldoet aan de hoogste eischen en alle moderne middelen voor navigatie, enz. worden toegepast. ITet vaar tuig wordt voorzien van een Oertz-pateiit- roer. Een verwarmingsinstallatie, tegen lagen prijs door de firma Braat te Delft geleverd, zal voor de verwarming van ver blijven en machinekamer zorgen. Het vaartuig zal clectriscli worden ver licht door middel van een aan het hulp- aggregaat gekoppelde Smit-gelijkstroom dynamo van circa 21A K.W. bij 110 volt spanning. Een éón-cylinder tweetact hooge druk Kromhoutmotor door de Kromhout- fabrieken aangeboden zal voor het op wekken van don stroom zorgen. In de machinekamer wordt op een bij zonder zware fundatie een 150 E.P.K. 3 cylinder tweetact hooge druk Bronsmotor geïnstalleerd met omkéerkoppcling. De bouw van dezen motor is mogelijk gemaakt door do medewerking door zeer belang rijke financieele tegemoetkoming van de Brons-motorcnfabriekcn te Appingedam. De bemanning van de „Prinses Juliana" zal bestaan uit een kapitein, een. eerste officier-lecraar, een machinist-leeraar, een bootsman en een kok-hofmeester. De aan boord op te leiden leerling-matrozen vor men verder de overige bemanning. Het ligt in de bedoeling half Augustus den officieclen .proeftocht met het instruc tievaartuig „Prinses Juliana" te houden, dat daarna onmiddellijk in dienst zal worden gesteld. Wanneer de financieele omstandigheden zulks mogelijk maken, zal ook het in- struotievaartuig „Prins Hendrik" in exploi tatie blijven. Samenstelling van gezelschap en repertoire. Voor het volgend speelseizoen 6taan o.in. op het repertoire: De Patriot, Alfred Neumann; Opstanding, Leo Tolstoi; De Reizende Komedianten, Ber nard Canter; Jaloezie, Sacha Guitry; De Wonder Dancing, Géza Hcrczeg en Karl Farkas; Marcjueritlie gedeeld door drie, Frits Schwicfcrt; Eva 1032, Dcnys Amiel; De Rivièra-exprcss, André Biribcau; Vo gels die vroeg zingen, Fred. Lonsdale; Lief de op het tweede gezicht, Miles Malsen; Robert et Marianne, Paul Geraldy; Het Moortje, Breèro; Het Witte Land, Knud Hamsen; Nach Dcmascus, Aug. Strindberg; Het bauw des Hcmcl6, Hans Ghiumberg; De roode Divan, Edgar Wailace; Intimitei ten, Noel Coward; De goede Fee, Frans Moln&r; De hartelijke groeten van A. Farago en Laszio; In den Kloostertuin, Martinez Sierra; Elisabeth van I-ngeland, Ferdinand Brückner; De Koning drinkt, Jos. Janssen. Het gezelschap is voor het volgend sei zoen samengesteld als volgt: Artistiek leider: Cor van der Lugt Mcl- sert. Regisseurs: Hermann Schwab, Eduard Veterman, Dick van Veen. Litterair-adviseuse: Top van Rliijn Naeff. Décors: Eduard Veterman en K. L. Brück- man. Dames: Annie van der Lugt Mclsertvan Ees, Fientje de la Mar, Fie Carelsen, Caro line van Dommelen, Ilelene TreepVink, Louise Koolman, Wilh. SchwabWeiman, Sinny Hammé, Mies Versteeg, Dora Haus, Joeki Broedelet, Enny HijmansSnijders, Hcnny van Merle, Willy Dunselman, Caes, Spcenhoff, Helene Bcrthé, Lydia Eindhoven, Mies v. d. Haak. Heeren: Cor van der Lugt Melsert, Louie van Gasteren, Anton Roemer, Joh. Elsen- sohn, Jan van Ees, Dick van Veen, Hans van Es, Eduard Palmers, Jan vAn der Lin den, Ludzer Eringa, Piet Rienks, Joh Haus, Cor Domrnelshuizen, Willem lïuysmans, Jos Liesting, Gerhard Alexander, Wim ITof- 6 tra, Anton van Zuylen Jr., A. van Otter- loo Jr., Joh. Steenbergen Jr. groep van de Geref. Kerken in Hersteld Ver band, die den overledene schetste als een man van groote, te groolo bescheidenheid, die gesierd w as met zeldzame gaven van ver stand, waarom dan ook van hem nog veel werd verwacht voor de christelijke weten schap. Zijn hart was brandende van liefde voor de waarheid. Zijn leven was echter vol miskenning en tegenwerking, maar toch heeft hij ook in het laatst van zijn leven een eigen gemeente gehad, die hem op de handen droeg. En daarvoor is hij steeds zeer dankbaar geweest. De kerkengroep, die hij diende, verliest in hem zeer veel. Spr. besloot met woorden van troost tot de familie. Tweede spr. was de heer de Bruyn, ouder ling van de Geref. Kerk in Hersteld Ver band te Amsterdam, die getuigdo van het werk, dat dr. Koppenaal in den zoo korten tijd, gedurepde welke hij aan de gemeente te Amstelveen was verbonden, voor haar is geweest. Nadat spr. namens do familie dank had gebracht voor do betoonde belangstelling, is de plechtigheid besloten, zooals dr. Kop- pcnaal liet op zijn sterfbed heeft verzocht, met het zingen van psalm 150:1. (N.R.Ct.) Het aanial dossiers gestegen tot 8500. Amsterdam, 11 Juni. Dezer dagen is te Amsterdam onder voorzitterschap van den heer J. II. Rogge de jaarvergadering gehouden van het bestuur van liet Ncder- landsch Persmuseum. De vergadering heeft het verslag van den secretaris, den heer A. Colicn, goedgekeurd. Aan het verslag over 1930 ontlcenen wij, dat het Museum voor het eerst op geregelde tijden voor het publiek was opengesteld. Op 16 Mei had de opening plaats, waarna in den loop van het jaar verschillende tentoon stellingen werden gehouden. Ecnige hon derden bezoekers hebben deze tentoonstel lingen bezocht. Gedurende het verslagjaar is liet aantal dossiers van het Ncdcrlandsch Persmuseum gestegen van 8100 tot S500. Van verschillen de instellingen, uitgevers en particulieren, werden zoowel oude als'pae' vé'?§l'htfilen pe riodieken ontvangen. Eenige belangrijke aanwinsten van het museum, n.l. een octrooi uit het jaar 1691 en een courant van 1620, worden in het ver slag met name genoemd. In den loop van het jaar moest worden omgezien naar uitbreiding der expositie ruimte. Ook de archiefruimte werd le klein in verband waarmede met het Gemeente bestuur onderhandelingen werden geopend om een grooter deel van het Korenmeters- huisje, waarin het Persmuseum is onderge bracht, in huur te krijgen. Naar buiten heeft het Nederlandsch Pers museum ook in 1930 aan verschillende ten toonstellingen zijn medewerking verleend. De financieele toestand van het Neder landsch Persmuseum is ook in liet afgcloo- pen jaar nog moeilijk 'geweest, waardoor vooral de noodzakelijke uitbreiding werd te gengehouden. Ook het inrichten van een journalistieke bibliotheek kon om dezelfde redenen nog niet geschieden. Het bestuur hechtte verder zijn goedkeu ring aan het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer dr. A. G. C. de Vries, welk verslag met een zeer klein batig saldo sluit. Op voorstel van het Dagelijkscli Bestuur werd besloten te trachten financiën bijeen te brengen om een verwarming voor het museum te kunnen verkrijgen. Voorts werd besloten zoo mogelijk tot uit breiding van het museum over te gaan met een afdeeling betreffende de techniek van het Dagbladbedrijf. Ds. W. G. REDDINGIUS. Ds. W. G. Reddingius, voorganger van de I-Iaagsche afdeeling van de vereeniging van Vrijz. Herv., heeft aan zijn gemeente mede gedeeld, dat hij zich wederom beroepbaar zal 6tellen in de Ned. Herv. kerk. Ds. Reddingius is nog geen twee jaar werkzaam als voorganger in de Residentie. Hij is 32 jaar oud en werd in 1925 predikant bij de Ned. Herv. gem. te Oostvlieland, van waar hij in 1927 naar Westzaan vertrok. In datzelfde jaar nog ging hij naar Dok- kum, vanwaar hij in 1929 naar Den Haag kwam. BEGRAFENIS DR. C. KOPPENAAL. Amsterdam, 12 Juni. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats is gistermiddag onder groote belangstelling teraardebcstcld het stoffelijk overschot van dr. C. Koppenaal, in leven predikant van de Geref. Kerk in Hersteld Verband te Amstelveen. Volgens den door ds. Koppenaal nog tij dens zijn leven geuiten wensch hebben aan de groeve slechts twee sprekers het woord gevoerd. Dr. J. G. Geelkerken sprak namens den MASSA-ONTSLAG BIJ WILTON. Aan ongeveer driehonderd man personeel. Naar de Msb. van welingelichte zijde ver neemt, heeft de directie van de N.V. Wil ton's machinefabriek en scheepswerf zich genoodzaakt gezien, wegens algcmeenc slap te in haar bedrijf, aan ongeveer driehonderd man personeel tegen Zaterdag a.6. ontslag te geven. Dit massa-ontslag valt onder alle groepen van het personeel, cn geldt niet alleen voor losse werklui, maar ook voor personen met meerdere dienstjaren. LANDGOED IN VEILING. Naar vernomen wordt, zal de bekende buitenplaats Roos wijk, te Vclscn, eigendom van de erven H. IT. del Court van Krimpen, binnen kort in openbare veiling worden ge bracht. Het landgoed is 58.49.10 II.A. groot. De veiling zal geschieden in diverse percco- len en combinaties. HET VOORZITTERSCHAP VAN DE A.V.R.O. Aangeboden aan den heer Ter Haar. Naar het Hbld. verneemt, is aan den oud wethouder van Amsterdam, het. raadslid J Ter Haar Jr., het voorzitterschap van de A.V.R.O. aangeboden. De heer Ter Haar heeft dit aanbod ern stig in overweging genomen. De Minister stelt rege* ten vast De minister van Waterstaat heeft, naar aanleiding van art. 116 van de regeling van het toezicht op de luchtvaart een regeling van het Rijkstoezicht op het gebruik van zweefvliegtuigen vastgesteld. Volgens art. 2 van deze regeling mogen zweefvliegtuigen slechts als zoodanig wor den gebruikt, indien do bestuurder in het bezit is van een daarvoor geldige zweefyer- gunning cn indien het zweefvliegtuig is voorzien van een geldig bewijs van lucht waardigheid, terwijl op liet zweefvliegtuig een naam of ander onderscheidingsken merk, ten genoegen van den directeur van den luchtvaartdienst, dient te zijn aange bracht. De geldigheidsduur dezer bescheiden be draagt ten hoogste twee jaar, doch dio van het bewijs kan door den directeur van den L.V.D. met ten hoogste een gelijken termijn worden verlengd. De kosten zijn voor eerste uitreiking eener zweefvergunning 2, eerste uitrei king bewijs van luchtwaardigheid ten hoogste 25, door den directeur voor noemd te bepalen. Verlenging van den termijn van geldig heid cn weder uitreiking van de zweefver gunning kost 1, idem van het bewijs van luchtwaardigheid ten hoogste 5. De aanvrager van een zweefvergunning moet een schriftelijke verklaring overleggen van een door den directeur van den L.V.D. daarvoor aangewezen instructeur in het zweefvliegen, waaruit blijkt, dat hij een vlucht van tenminste 5 minuten naar behooren heeft uitgevoerd binnen een af stand van 1 K.M. van het punt van vertrek en ook overigens kan geacht worden vol doende geoefend te zijn in het zweefvliegen. Voorts moet de aanvrager lichamelijk ge schikt zijn bevonden door een geneeskun dige. Om in aanmerking te komen voor een zweefvergunning, moet de aanvrager den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. De eigenaar van een zweefvliegtuig, dat is voorzien van oen geldig bewijs van lucht waardigheid, is verplicht, ten aanzien van een zoodanig zweefvliegtuig een dagboek te houden, waarin de verrichtingen van het zweefvliegtuig geregeld worden vermeld. Art. 10 vermeldt nog, dat het verboden is met een zweefvliegtuig tc zweven hoven menschen-verzamelingen cn hoven de be bouwde kom oener gemeente. Deze beschikking zal 1 Juli a.s. in wer king treden. Opvallend groote aanvoeren zagen we deze week op do kaasmarkten tc Woerden en omgeving. Hot is dan ook thans wat. men noemt in het hartje van de groote produc tie gekomen. In de maanden Maart en April verkoopen sommige boeren nog wel do melk van hun boerderij, maar in Mei dan gaan ze óók kaasmaken. Nadat de aan voeren dus groot waren, ging do handel nog al bevredigend. De allerbeste partijen van zwaar gewicht werden verkocht in prij zen omstreeks 40 ct. per pond. De gewone eerste soort is verkocht van pl.m. 35 tot 38 ct., terwijl afwijkende partijen in zeer uit- cenloopende prijzcii verkocht zijn ge wei den, variecrcndo van af het kwartje tot tegen 35 ct, per pond toe. En de handel werd icderen dag iets beter, zoodat in het laatst der week, soms bijna van een vlug gen handel gesproken kon worden. Het schijnt dat het kaasctend publiek, tegen deze lage prijzen voor Mei-kaas, weer meer gaat koopen. De landen Oosienrrijk cn Mexico hebben de invoerrechten op kaas nog maar weer eens verhoogd. En in Perzie gaat men zelfs zóó ver, dat invoer van sommige goederen, waaronder ook boter, kaas, melk cn room, verboden is, cn alleen de Staat daar mag invoeren. In België, waarheen ons land ook veel kaas zend, zal men weldra de invoer rechten op boter gaan verhoogen. Hoewel wij nog niets over verhooging van invoer rechten op kaas in dit land vernomen heb ben, geeft de maatregel ten opzichte van d* 1 boter toch tc denken! Overal bescherming van eigen productie; de vraag is echter of dat systeem de handel ten slotte niet in de put zal brengen, cn daardoor ook de pro ducenten zal bcnadeelcn. Ons standpunt is. zooveel mogelijk vrijhandel cn zoo min mogelijk ambtenaren. Deze toestand te ver krijgen kan maar niet met één hand-om draai. Hierover zal nog veel gesproken en vergaderd moeten worden, alvorens cenig resultaat in deze richting bereikt kan wor den. Zij scheert al zestig jaar Onze verlichte eeuw kent vele genieën, groote geleerden, vernuftige uitvinders cn handige diplomaten, wereldberoemde na tuuronderzoekers cn 6portmen6chcn, wiel werk en daden allerwegen bewondering af dwingen, maar naast deze geboren helden wil ik u vandaag iemand voorstellen welis waar een doodgewone en goede ziel, doch wier levenswerk in onze dagen hij de meesten toch sympathie afdwingt. Op 12 Juni zal het namelijk 60 jaren gele den zijn, aldus schrijft men uit Alphen aan de „Geld.", dat de 74-jarige inwoonster Wilha. van de Woerd voor het eerst als barbierster optrad. Een vrouwelijke har- bier, waar zal zij heden ten dage nog ge vonden worden. Als veertien-jarig meisje nam zij het beroep van baard 6chcrcn reeds op zich en todg zij er met haar vader op uit, om in hun levensonderhoud te voor zien. Ilare klanten kwamen niet aan huis in welingerichte 6checrsalons. niet alleen ging zij in haar eigen dorp als het ware huis aan huis, om haar slecht betaald be roep uit te oefenen, ook de omliggende dor pen ging zij op dien jeugdigen leeftijd gere geld bezoeken om tegen een tarief van: schrik niet lezer, 2 ct. per persoon te gaan scheren. Hoe is het mogelijk zal men zeggen en welk meisje zou in onze dagen nog den durf en den moed hehb.cn om zoo iets te beginnen. Het moge een curiositeit genoemd wor den, dat een vrouwelijk persoon zoo iets ter hand neemt, des to meer dwingt het respect af, dat zij tot op den huidigen dag hare menschen nog bedient en kan helpen. Ondanks hare in aanraking komen met vele mannen heeft zij evenwel haren rnaag- delijken staat nooit vaarwel gezegd, doch heeft zij haar leven geheel alleen in wer ken en bidden doorgebracht. „Mina" wordt door vcJen bemind. Onge twijfeld zullen vandaag velen van haar klanten een woord van waardeering voor de steeds trouwe en goede behandeling uiten. IN EEN DAG NAAR ATHENE. Aneta-Vas Diaz meldt, dat hij de K. L. M. bericht is binnengekomen, dat het post vliegtuig dat gistermorgen uit Amsterdam vertrok tc 11.13 uur tc Boedapest is aan gekomen. vandaar a ertrok het toestel te 12.50 uur, waarna hot nog denzclfden dag te 19.25 uur te Athene landde. Verlaging meer dan ooit dringend noodig Rotterdam. 10 Juni. De Scheepvaart- ver. Zuid'schrijft aan de bladen. Onze verschillende adressen zoowel als die van de Kamer van Koophandel en de vele verzoekschriften van particuliere on dernemingen hebben tot duverre niet tot ecnig voorstel tot verlaging van haventarie ven geleid. Te Amsterdam zijn inmiddels belangrijke verlaagde haventarieven ingevoerd, waar mee het Amslerdamsche gemeentebestuur zelfs in het buitenland reclame maakt. Wij hebben een advertentie voor ons in de „Fair Play" waarin het gemeentebestuur van Amsterdam de aandacht van buitenlandsche belanghebbenden erop vestigt dat het ha vengeld belangrijk is verlaagd en als voor beeld noemt, dat een schip van een bepaal den inhoud met 400 ton lading hetwelk voorheen 90 pond sterling havengeld moest betalen, thans nog slechts veertig pond is verschuldigd met nog een reductie van nog 10 na de derde reis. Een ander voorbeeld dat voor een havengeld van 27 pond voor heen thans 14.6.8 pond verschuldigd i6. Hoe ernstig de toestand in de Rottcrdam- scho haven is, wij wezen hierop reeds vroeger in adressen en publicaties moge o.m. blijken uit eenige looncijfers. In de eer ste 9 weken van 1931 werd niet minder dan 7 milliocn minder aan looncn uitbetaald in de Rotterdamsche haven (dan nog uitslui tend aan havenarbeiders cn niet inbegrepen leidend personeel, bazen, krassen enz.) dan in 1930, zijnde een vermindering van ruim 14 Bij 1929 vergeleken bedraagt die ach teruitgang 1.3 milliocn of 24 SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Een man per ongeluk dood geschoten. Maandagnacht zijn Duilschc douanebe ambten van Kaldcnkirchcn en Niederdorf, in de bosschen langs den Rijksweg naar Herong en Kriekenbeek, welke aan de Nederlandsche grens zijn gelegen, bij de surveillance gestuit op een aantal smokke laars. Uit een hinderlaag werd tot stilstaan aan gemaand en gevuurd in de lucht. Aan net bevel werd geen gevolg gegeven. Nogmaals, klonk een salvo, waarop eenigen bleven staan cn werden gearresteerd. Op hen wer den nog enkele pakken smokkelwaar bevon den. Bij dit zoeken stootten do ambtenaren in een kuil langs den weg op een gebukt liggend man, die zich onbeweeglijk hield. Hij bleek overleden te zijn. Uit de gevonden papieren kon hij worden herkend. Het bleek te zijn de 45-jarige gehuwde arbeider K. Lin ke uit Metman, die op weg naar huis was en niets met de smokkelaarsbendc tc maken had. Hij was in het hoofd door een kogel ge troffen cn langs den weg in een kuil geval len. (N.R.Ct.) DE RADIO-CENSUUR. Vrijdagmorgen zou de heer J. Stcrnhcim voor de V. A. R. A. een voordracht houden, welke echter gedeeltelijk geen voortgang kon hebben, omdat de radio-contróle-com- missic den desbetrcffenden tekst niet tijdig had teruggezonden. 'Hbld.)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9