HOLLAND BREEKT MET DE TRADITIE DE DENEN IN EIGEN HUIS GEKLOPT AMEPSFO0RÏSCH DAGBLAD De gastheeren toonen zich faire verliezers Femilleton Maandag 15 Juni 1931 -DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 292 Lagendaal scoort de beide goals van dezen wedstrijd VAN RUN DE STER VAN 'T VELD! E. FRANKENHUIS 'T ZAND 3 WILLEM GROENHUIZEN Goed voorhoede-spel van de Oranjemannen Kopenhagen, (Zondagmiddag). (Van onzen 6pecialcn V.D.-verslaggever). Voor ongeveer 25-000 toeschouwers heeft Holland met de traditie gebroken! Voor het eerst heeft Holland in Denmarken gewon nen en dit volkomen verdiend. Dit is gekomen door het uitstekende spel niet alleen van de voorhoede die tegen de gewoonte in, het 6pel zeer open heeft gehouden, en waarmede de niet al te trap-vaste Deensche verdediging in groote moeilijkheden werd gebracht, doch vooral ook door het buitengewone 6pel van Van Run, die voor het korte spel van de Deen sche voorhoede een geweldig struikelblok is gebleken, en die dan ook ongetwijfeld de beste man van het Hollandsche elftal is geweest. Overigens heeft het geheele elftal een goeden wedstrijd achter den rug, zon der dat Anderiesen en Paauwe zich tot het peil wisten te verheffen, waarop het overige deel van de ploeg 6tond. Waar echter zoo wel de achterhoede als de voorhoede uit stekend speelde, kon dit mindere werk be hoorlijk worden vergoed. Het was uitstekend weer, hoewel de zon wat scherp scheen en een frissche bries stond van doel tot doel. Precies half twee verschenen de Hollanders, en even later de Denen op het veld. Koning Christiaan en Koningin Alexandrina lieten zich aan den Hollandschen leider, den heer Moerman voorstellen en in de pauze liet de Koning zich ook aan de heide elftallen voorstellen, waarbij Z.K.H. zich enkele oogenblikken met den Hollandschen aanvoerder Van der Meulen onderhield. Het veld was in uitstekende conditie, hoe wel eenigszins hard en daardoor effectvol. Van der Meulen won den toss en koos het eerst wind en zon tegen, zoodat om 1.35 uur de Denen aftrapten. De wedstrijd. De eerste aanvallen zijn voor Holland en Christoffersen kan slechts niet moeite een voorzet van Wels onderscheppen. Een snelle aanval van Adam had onmid dellijk daarop een corner tengevolge en hier uit klopt Lagendaal rakelings langs doel. De Denen liepen voorloopig bij hun weinig aan vallen in den buitenspelval. Vuorloopig is het spel van weinig beteekenis, zoowel in het Hollandsche elftal als in het Deensche elftal bepaalt men zich tot verkennen. Als er precies tien minuten gespeeld zijn, krijgt Van der Meulen zijn eersten schot te verwerken. Het schot komt van Uldall, maar Van der Meulen heeft den bal klemvast. Heel wat minder zekeren indruk maakt Jen sen, als hij na nog een plotseling onverwacht schot van v. d. Broek het leder nogal fan tastisch in het veld tracht te stompen en dit rakelings via den buitenkant van de paal gaat. In de veertiende minuut is een geweldige blunder van Van der Meulen Holland haast noodlottig. Wanneer de doelman is uitgc- loopen, laat hij het leder los, zoodat dit op enkele meters voor het doel komt te liggen en Joergensen slechts voor het intrappen heeft. Tot groote teleurstelling van het Deensche publiek, schiet de midvoor nog over, Lagendaal's roem als gevaarlijk schutter.is hem blijkbaar vooruitgeloopen cn hij wordt zwaar gedekt. Toch is hij ge vaarlijk en ook Adam en Van der Broek zijn zeer actief. Als er twintig minuten gespeeld zijn, geeft Adam een afgemeten pass naar Lagendaal, deze is Christoffersen te snel af en langs den uitgeloopen Jensen speelt hij den bal naar Van Nellen, die in doel schiet. Evenwel wordt het doelpunt ongeldig ver klaard, doordat de grensrechter den scheids rechter erop attent maakt, dat het leder buiten de lijn is geweest. Bij een volgenden snellen aanval van Han sen draait deze handig om Van Run heen, Van der Meulen slaat den bal juist voor het hoofd van den toesnellenden Uldall, die echter In het zijnet kopt. De Hollanders, die hiervoor een licht over-, wicht hadden, worden thans teruggedron gen. Het Hollandsche doél krijgt eenige moeilijke oogenblikken te doorstaan, zonder dat Van der Meulen er veel aan te pas be hoeft te komen. Nieuwste modellen Trouw- en Verlovingsringen reeds vanaf f 6 Met snelle open uitvallen, waarin Lagen daal zoowel als v. d. Broek scherpe passes naar de vleugels geven, bedreigt de Holland sche voorhoede inmiddels het Deensche doel en bij een dezer aanvallen kogelt Lagendaal rakelings langs. De Denen blijven echter in de meerderheid en tweemaal achtereen moet Van Run red den. Terwijl de Hollandsche voorhoedo met haar open spel voortdurend gevaarlijk blijft, begaat de halflinie de Jout te veel achter te blijven, waardoor de steun aan het aanvals- quintet niet voloende genoeg is. Do-aanval len staan dan ook to veel op zichzelf. Tot de rust gaat het spel weer meer gelijk op. Uldall schiet eens hard over, doch overigens blijkt de Deensche voorhoede over zeer wei nig schuterscapaciteiten te beschikken. Van Run blijft steeds het groote struikelblok van de korte aanvallen, en alleen do beide vleugelspelers Hansen cn Nilsson weten goede voorzetten te geven, welke het binnen- trio echter niet weet te benutten Zoo ver strijkt de tijd, zonder dai veel vermeldens waardigs gebeurt. Een minuut voor rust kogelt v. d. Broek nog in het zijnet. Zoo breekt de pauze aan. De tweede helit. Onmiddellijk na de hervatting om 2 34 uur zijn de Denen weer aanvallend en Nilsson krijgt de kans van den dag als hij op enkele meters afstand voor het doel staat Zijn schot faalt. Drie hoekschoppsn, kori achter elkaar genomen, op het Deensche doel, zijn vervolgens het resultaat van snelle Hollandsche uitvallen, waarbij de Deensche verdediging weinig trapvast blijkt Een uitstekend öchot van Adam belandt via Tarp's been in de handen van Jensen. Even valt Holland nu krachtig aan, doch 6poedig weten de Denen het spel weer te verplaatsen en als Joergensen doorgebro ken is, weet Weber nog op het nippertje te redden. Een oogenblik lijkt liet erop, dat onze middenlinie de bekende inzinking zal krij gen, die ook tegen de Belgen te Antwerpen te constateercn viel. In deze periode, waar in Andriessen en Paauwe hopeloos loopen te zoeken, lost Rohde een formidabel schot, dat rakelings langs den paal gaat, Even later komt Van der Meulen in moeilijkhe den als Nilsson hem bij een hoogstuiten- den bal krachtig aanvalt, doch scheids rechter Olssen straft den Dean terecht met een vrijen 6chop. Inmiddcfs; kloppen' do harten der weinige Hollandsche toeschouwers angstig, wanneer een misverstand' tuSBchen Vai\ der Meulen en Van Run bijna eert doelpunt tengevolge heeft. Bij een tam schot uit een scrimmage denkt Van der Meulen ri.l., dat Van Run het leder zal wegtrappen, terwijl deze den bal laat loopen voor onzen doelman. Zich De opstelling der elftallen 'waè als volgt: DENEMARKEN: SVEND JENSEN (Boldklu bben 93) TARP (B' 93) ZZLOK (B' 93) HENRY HANSEN (B' 1903) v. NELLEN (D.H.C.) ROHDE (B' 93) v. d. BROEK (P.S.V.) v. HEEL (Feijenoord) VAN RUN (P.S.V.) POUL JENSEN (B' 93) JOERGENSEN (Frem) LAGENDAAL (Xerxes) ANDERIESEN (Aj a x) VAN DER MEULEN (H.F.C.) KNUD CHRISTOFFERSEN (Frem) JOHANSEN 'Frem) ULDALL (B' 93) ADAM (H.V.V.) NILSSON (B' 1903) WELS (Unitas) PAAUWE Sr. (Feijenoord) WEBER (A.D.O.) NEDERLAND languit in den hoek werpend, weet de lange Haarlemmer nog juist het leder uit zijn heiligdom te houden. Holland leidtl Midden in dit Deensche overwicht komt het eerste Hollandsche doelpunt. Als er twaalf minuten gespeeld zijn, geeft Lagen daal ongeveer van de helft van het veld een scherpen pass naar VVels, deze zwenkt naar binnen cn geeft een afgemeten voorzet, waarop Lagendaal langs den verbluften Jensen onhoudbaar inkogelt (01). Fel vallen de Denen aan, maar hun voor hoede blijft voortdurend het onproductieve korte samenspel spelen, tot voor het doel waarmede Van Run en ook Weber, die na een aarzelend begin 6teeds beter is gaan spelen, uitstekend redden. Do voorsprong vergroot. Bijna heeft een snelle uitval van Van Nellen opnieuw een doelpunt ten gevolge. Na ecnig getrap bemachtigt evenwel Adam den bal, een hard laag schot volgt. Jensen heeft het leder niet vast en na zestien mi nuten doelpunt de inloopende Lagendaal ten tweeden male (0—2). Jensen is hierbij aan het hoofd gebles seerd en hij moet het veld verlaten. Een oogenblik komt Tarp in het doel te staan, maar daarna neemt een andere Jensen, Henning Jensen, van de Boldklubben zijn plaats in. Holland wordt nu teruggedrongen. De Denen vallen steeds fel aan en Van Run en in laatste instantie ook Van der Meulen weten van geen wijken. Het heele Holland sche elftal, met uitzondering van de vleu gelspelers cn den midvoor, staan te ver dedigen, maar nochtans blijven Lagen daal's lange passes naar de vleugels groote verwarring stichten in de Deensche verde diging. Als Wels ver tot het Deensche doel is doorgedrongen, ontkomt dit 6lechts aan doorboring, doordat Van Nellen in het zij net schiet. Toch blijven de Denen het spel beheer- 6chen en wij denken Denemarken reeds den achterstand tc zien verkleinen, als na 26 minuten Van der Meulen een hoogen voor zet van Nilsson mist en Hansen's kopbal langs het verlaten Hollandsche doel gaat, zonder dat er een Deen is om het leder in te trappen. Een oogenblik wordt gestopt voor Joergensen, die bij een botsing gebles seerd is. Het. spel zakt dan ineen en er komt dan weer wat leven in de brouwerij, wanneer Holland na 'n half uur spelen zich uit de be knelling losmaakt en een verrassend com binatiespel laat zien, dat de Denen volko men overdondert. Het spelbeeld is plotseling geheel veran derd cn terwijl Holland sterk aanvalt, staat het geheele Deensche elftal than6 te vèrdedigen. Het spel is plotseling veel be ter, er wordt uitstekend gecombineerd en in het bijzonder door onze voorhoede. De middenlinie voedt de voorhoede veel beter dan voor de rust en het Hollandsche elftal domineert volkomen in het veld. Thans is het de beurt aan de Denen om met uitval len te trachten den achterstand te verklei nen, doch hun spel mist hot open karakter, dat de Hollandsche aanvallen gedurende den geheelen wedstrijd gedragen had en met het korte spel heeft van Run nu min der moeite. Zoo verstrijkt de tijd, zonder dat de Hol landsche zege ook maar een oogenblik in gevaar komt. Anderiesen lost nog een ge weldig schot van verren afstand, dat Jen sen uitstekend stopt. Nog vallen de Denen even aan en dan is het tijd en heeft Hol land voor het eer6t in Denemarken gewon nen. Nabeschouwing. Zooals gezegd heeft het Hollandsche elf tal volkomen verdiend gewonnen, en er is verrassend goed gespeeld, voornamelijk in de tweede helft. In de eerste helft was het spel hoofdzakelijk mat en konden de Hol landers zich blijkbaar niet onttrekken aan den psychologischen invloed van de alge- mecne meening, dat bier het sterkste Deen sche elftal in het veld stond, dat in jaren bijeen wa6 geweest. In officieel© Deensche DENEMARKEN—NEDERLAND 0—2. Holland heeft verdiend gewonnen! 't Gaf de Denen van-katoen! (Waarom ging het H.V.C. toch t b.F.C. niet nèt zoo doon?!) Twee en twintig beenen trapten "t Dierbaar Nederlandsche leer Voor de beenen van de Denen Zoo voortrefflijk heen en weer Dat het 20 werd voor Holland!! Daar de Denen dat niet deên Sloeg ons elftal 't spreekt vanzelve - Keurig met 20 den Deen! Allen zijn we hier tevreden Dat het zoo verloopen mocht Onze Jongens hebben 't ditmaal Dus wat „hooger" eens gezocht! d' Rood-wit-blauw' Oranje-mannen Bleven hier perfect de baas! (Was Oranje dat ook nog maar van de boter en de kaas!!) Als we zoo maar blijven voortgaan Winnen, winnen, keer op keer. Dan verliezen we, geloof me, Nimmer eene wedstrijd meerf En dat is toch ook veel beter Waarom toch zoo'n groote reis Als we huiswaarts moeten keeren, Mot een stropt *t Was al te grijs! Kopenhagen blijv' het voorbeeld Voor elk grooten voetbalstrljd En dan lezen we tevreden Binnen heclen korten tijd In het zwaar beproefde wapen Van onzen K. N. V. B. Echt naar waarheid en écht Hollandseli, Let maar op: „Je Maintiendrai!" GROEGROE. ?Alle rechten voorbehouden). voetbalkringen twijfel-de men dan oo£ geen oogenblik aan een overwinning en voornamelijk van de voorhoede koesterde men groote verwachtingen. Zij zijn echter teleurgesteld. De beide vleugelspelers Nils* son en Hansen hebben uitstekend voldaan, doch het binnentrlo bleek niet alleen alle doortastendheid te missen, doch bovendien miste men alle schutterscapaciteiton. Zoo kwam het dat hoewel de Denen over het ge heel genomen geenszins in de minderheid zijn geweest, practisch gesproken van der Meulon slechts weinig te doen heeft gehad. Datgene wat hij te doen heeft gekregen was veelal niet het prettigste werk, omdat ge vaarlijke oogenblikken gewoonlijk uit scrimmages voorkwamen. Evenwel heeft ook de Deensche achterhoede sterk teleur gesteld Christoffersen is lang geen speler van klasse, zijn wegtrappen was lang niet af en ook de oude rot Tarp Is er hard op achteruit gegaan. Tusschen deze twee linies trachtte het middontrio tevergeefs eenig verhand te leggen. Dat dit ondanks ener giek spel van den spil Poul Jensen niet gelukte, valt niet te verwonderen. In het Hollandsche elftal was zooals reeds gezegd o.i. van Run de beste spe ler. Wat hij achter gered heeft door zicK steeds stoer midden in de Deensche aan* vallen te werpen, grenst aan het wonder* baarlijke, doch ook Weber heeft hem trouw terzijde gestaan en toen hij na 15 minuten spelen, er beter in kwam, werd hij een goeden partner, die ongetwijfeld hoop voor de toekomst geeft. Van Heel gaf zijn gewone 6pel, dat wil dus zeggen, dat wij er weinig verder van Langestraat 43. Het juiste adres voor Uw gouden en zilverenwerken. Tel. 852. Verstand en hart hebben, is niet genoeg, men moet ze ook voor anderen hebben. SCHUBERT. Naar het Engelsch van BERTA PUCK door Mr. G. KELLER. 42 Heel uit de diepte van zijn gemoed dron gen zich allerlei verontschuldigingen voor haar gedrag bij hem op. Wie kende de le vensgeschiedenis van Sheila Curtis? Haar omgeving, haar opvoeding, haar tempera ment, nijpende armoede en nog allerlei an dere omstandigheden hadden haar zoover doen komen. Deze zoo welopgevoede, inne mende dievegge had zoo heel anders kun nen worden! Mijn hemel, als het toch eens waar mocht zijn, dat zij onschuldig was! Maar er was ,niet6 aan te doen. Zij was nu eenmaal zoo geschapen. Farquhar, die niet van dat hout was gesneden, stond nu op het punt op andere wijze een misdaad te begaan. Hij wilde zich 6tellen tusschen een dievegge en het recht en verhinderen dat dit zijn loop zou hebben, doordat hij haar jvilde helpen te-vluchten. JDe gedachte kwam bij hem op: Maar zij heeft in ieder geval de parels van madame Cottrell nog niet ge stolen, doch deze werd weer verdrongen door een andere: Dat is maar haarkloverij. Ik ben zedelijk overtuigd, dat zij het plan koestert ze wèl te 6telen. Als zij er in slaagt zich ditmaal er tusschen uit te draaien, ben ik aansprakelijk er voor, dat er een gevaarlijke misdadigster, een be dreiging voor dc maatschappij, op vrije voe ten rondloopt. Die gedachten wpelden hem door het hoofd op het oogenblik, dat Sheila uitriep, dat zij den kapper was voorbij geloopen. Dat doet er voor het oogenblik niet toe. Wil liever naar mij luisteren. Heeft u goed gehoord, wat ik daareven zeide? Ja, maar wat bedoelt u daarmede? Mij waarschuwen? Waarom? Nu werkelijk nijdig wendde Farquhar zich tot haar: Neem nu niet zoo'n toon aan. Be grijp liever, dat ik me terwille van u heel wat last op den hals haal. Ik wijk van mijn gewone doen af om u een dienst te bewij zen, die van meer beteekenis is dan u kan vermoeden. Ik doe al mijn best voor u, ik weet zelf niet waarom en u neemt het op deze manier op. Ik ga overa! naar u zoe ken, ik laat de menöchen, die les van me moeten hebben, in de 6teek, en u heeft, na mij te hebben laten wachten Ik heb u niet laten wachten, viel Sheila hem in de rede, het bijkomstige als het voornaamste beschouwend (echt iets voor een vrouw, dacht hij nijdig). Steeds boozer vervolgde hij: Ik zond u mijn kaartje, ik bleef in de buurt van de trap wachten tot u verscheen Maar er bestond geen enkele reden om mij op te wachten. Ik liet u weten, dat ik vanavond na het diner tot uwe beschikking zou zijn, en, vervolgde 2^j, aanstalten ma kend om om te keeren, ik ben na het diner voor i] verder te spreken. Ik hoop, dat u zich nog eens beden ken zal. Als u begrijpt in welke positie u verkeert, als u nog een greintje gezond ver stand bezit, dan is u hier niet meer na het diner, zeide Farquhar haastig op gedemp- ten toon. Wees nu toch zoo verstandig weg te gaan. Weg te gaan? Uit het hotel? Neen, uit het stadje. Wees nu zoo ver standig het dadelijk te doen. Het rnoet gebeuren. Uit Zauberberg? Ja. Maar dat vind ik hoogst ongepast! Ver ontwaardiging en verbazing 6treden om den voorrang in de stem van het meisje. Ja, wat is ze toch gewiekst, dacht hij, droevig over tuigd. Zij is heel wat uitgeslapener gewor den sinds zij bij Mackenzie en Moss haar slag heeft geslagen. Hoogst ongepast... zij scheen de bedoeling te hebben hem te ver laten na deze woorden. Ncert, het is niet hoogst ongepast. Het is hooge ernst, de toestand is kritiek. Luis ter nu aandacht;g naar wat ik u zeggen ga, riep Farquhar opgewonden uit. U behoeft u tegenover mij niet groot te houden. Maar ik ben ook niet bij de zaak betrokken, hoe wel ik de justitie een 6paak in het wiel 6teek door u dit alles mede te deelen. Ik ben er volstrekt niet trots op, laat ik u eerlijk bekennen, dat ik mezelf er om veracht. Ik wil u enkel waarschuwen dat u moet zor gen, dat u weg komt. Men is u op het spoor, het is misgeloopen met uw plannen. Ronduit gezegd, begrijp ik niet waar u het over heeft. Op het spoor, zegt u, maar wie is me dan op het spoor? Een der gasten in ons hotel. Misschien herinnert u zich, dat ik van middag in dat kleine restaurant bij de ijsbaan zat te lun chen, toen u met mevrouw Power binnen kwam. Welnu? Heeft, u toen niet den heer opgemerkt, die in mijn gezelschap was? Ik geloof wel, dat er iemand bij u zat, antwoordde Sheila levendig en dieper ge troffen dan zij zelve wiöt door de zenuw achtigheid van haar voormaügen patroon. Onbewust deed bet haar toch genoegen, dat hij bij haar was en onbewust was zij in hooge mate verheugd, dat hij zoo levendig in haar belang stelde, dat dit uit den toon van zijn stem sprak, dat hij van zijn gewone wijze van doen was afgeweken ten einde haar te dwingen hem aan te hooren. Heel diep in haar gemoed verblijdde haar dat. Maar nog 6teeds niet begrijpende wat hij bedoelde, hield zij zich aan de overweging, dat zij enkel maar nieuwsgierig was naar wat zij verder te hooren zou krijgen. Zij be sloot met op achteloozen toon te zeggen maar ik heb niet zoo bizonder op een van uw beiden gelet. Niemand heeft ooit bizondere aandacht voor dien heer. Maar daarom is hij juist zoo gevaarlijk. Voor u. Inderdaad in het bizonder voor uIk mis het recht u al les mede te deelen, vervolgde Farquhar, door zijn geweten gekweld, maar een an dere inspraak volgend, welke hem dwong zich over alle gewetensbezwaren heen te zetten, maar laat ik u waarschuwen, juf frouw Curtis, dat hij alles van u afweet. Die heer, die met u lunchte? Heeft hij mij dan weieens ontmoet? Dat weet ik niet. Maar u zal hem on vermijdelijk ontmoeten. Daarvoor is hij hier gekomen. Ik herhaal, dat hij alles van.u afweet! Beweerde hij dat? Zei bij... Ernstig viel Farquhar haar in de rede: Wat hij zeide, juffrouw Curtis, was het: volgende: Hij is naar Zauberberg gegaan in verband met JuweelendiefstalJen, welke on langs hebben plaats gehad, eerst te Londen en daarna te Parij6. Na een oogenblik zwij- gens vervolgde hij: Hij is detective van be* roep. Men heeft hem naar hier gezonden om in ons hotel een oog in het zeil te houden. Hij heeft me zelf medegedeeld, dat hij iemand op het oog had en dat het nu nog maar een kwestie van tijd was, alvorens hij den dief op heeterdaad zou betrappen. Een tijd lang bleven zij zwijgend tegen over elkaar staan. Ten slotte was Sheila de eerste die sprak. Zij had aanvankelijk zich voorgenomen om hem op ijskoifden toon te antwoorden. Want die waarschuwing was op den keper beschouwd niets meer dan een reeks van beleedigingen. Hij had ge sproken van een dief. Maar hoe dor6t hij dat te wagen? Toorn deed haar ontgloeien, maar tegelijkertijd doortrilde haar een on beschrijfelijk gevoel van grcnzenlooze vreugde. Zij vond het duizendmaal te ver kiezen, dat hij zoo tot haar sprak dan op de kille onverschillige wijze van gisteravond: Is u al lang hier? Deze waarschuwing, deze onverwachte belangstelling van hem in haar persoon bracht hem nader tot haar. ZIJ vond dat een heerlijk gevoel en de wensch kwam in haar op, dat hij haar nimmer meer zou verlaten. Zij waren te lang reeds van elkaar gescheiden geweest. Gedurende al die maanden had zij het gemis van zijn aanwezigheid gevoeld. Het was haar alsof er een nieuw leven voor haar aanbrak, nu zij hem zag en hoorde en zij koesterde geen anderen wensch dan dat hij steeds bij haar zou blijven. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5