AHERSFOOKTSCH DAGBLAD Woensdag 17 Juni 1931 .DE EEMIANDEET 29e Jaargang No. 294 „DE TIJD" BLIJFT BESTAAN WILLEM GROENHUIZEN HET AUTOBUSONGELUK TE BLERIK EEN PLECHTIGHEID OP WESTERVELD NEDERL. AANNEMERSBOND DE KONINKLIJKE FAMILIE IN PARIJS f 't Het voorstel tot statutenwijziging met groote meerderheid verworpen Nieuwe commissarissen benoemd Amsterdam, 16 Juni. In de heden gehouden vergadering van aandeelhouders van het dagblad „Dc Tijd" is naar wij ver nemen het voorstel van directie en com missarissen tot wijziging van de statuten met groote meerderheid van stemmen ver worpen. De commissarissen zijn daarop af getreden. Door de aandeelhouders zijn daar op benoemd tot nieuwe commissarissen de heeren Ed. Brom, Dr. P. J. M. van Gjls. P. W. do Jong, Mr. Dr. J. W. Schneider en Mr. Dr. P. J. Witteman. Met groote meer derheid van stemmen is daarop besloten ,.De Tijd" te laten voortbestaan. DE POSTVLUCHTEN. Het 18e retourvliegtuig. Amsterdam, 26 Juni. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het 18e retour vliegtuig heden om 5.50 uit Allahabad is vertrokken en om 11.30 te Jodhpur is aan gekomen. Vandaar vertrok het toestel weer om 13.45 en arriveerde om 18.35 to Kara chi. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voortgezet. De P.H.-A.F.R. Amsterdam, 16 Juni. Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat de P.H.-A.F.R. om 7.35 uit Allahabad is vertrokken en om 12.18 te Calcutta is aangekomen. NIEUWE DRIJVENDE GRAAN ELEVATOR. Amsterdam, 16 Juni. De N.V. Ver- schure en Co.'s Scheepswerf en Machine fabriek is begonnen met den bouw van een nieuwe drijvende graanelevator in op dracht van de Ned. Silo Elevator en Graan- factor-Mij. Deze elevator is bestemd voor de Amsterdarasche haven. OVERREDEN EN GEDOOD. Leiden, 16 Juni. Hedenmiddag half een is te Lisse een tienjarig jongetje, van S., spelenderwijs tusschen twee rijtuigen van de stoomtram naar Leiden terecht geko men. Hij werd overreden en gedood. EEN WOESTELING. Onder de bezoekers van de uitspanning het Peeske bij Doetinchem ontstond Zondag avond groote consternatie, doordat de lom penkoopman L. uit Brabant met een mes dreigde en daarna een revolver trok en in bet wilde begon te vuren. Een van de bezoekers kreeg een schot in het been. L. is ten slotte overmand en opgesloten. EEN GEMEENTERAAD OM DOOR ééN DERDE STEM. Bij de verkiezing voor den gemeenteraad te St. Annaland heeft zich het merkwaardig verschijnsel voorgedaan, dat deze Raad, die in meerderheid links was, door een ver schil van 1/3 stem rechts is geworden. De rechtsclie lijst behaalde 457 stemmen Langestraat 43. Gedipl. horlogemaker le klasse. Reparatieinrichting aan huis. Tel. 852. en daar dc kiesdeeler 152 was, waren geko zen drie der candidaten met een overschot van één stem, en had dus direct 2 zetels en een overschot van 37 stemmen. Een zesde zetel kon direct aan de lijst van Gemeen tebelang, eveneens links georiénteerd, wor den toegekend; deze lijst verwierf 171 stem men. Om voor een restzetel in aanmerking te komen moest de officieele linkschc lijst per zetel drie kwart van den kiesdeeler. zijn de 114 stemmen, hebben, of in totaal 342; zij had er maar 341. of 1/3 stem per zetel to weinig. Zoo kreeg de rechtsclie lijst, met slechts één stem boven de drie directe ze tels den restzetel. Deze partij had dus per zetel 457 4 114V» 6tem en dus juist vol doende om per zetel driekwart van den kiesdeeler te hebben. Drie maanden hechtenis geëischt tegen de baanwachteres Roermond, 16 Juni. De rechtbank te Roermond behandelde heden de zaak be treffende het autobusongeval te Blerik. Het Openbaar Ministerie eischte tegen de baanwachteres J. E. te Blerik, drie maan den hechtenis. De verdediger, Mr. Nedcrveen, pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. RADIJS, GLADIOLEN EN SPINAZIE. Wieringen, 15 Juni. De eerste tuin bouwproducten, afkomstig uit den Wierin- germeer-polder, zijn heden door een tuin der ten verkoop aangeboden. De radijs was schitterend, terwij] de spinazie goed staat en binnenkort kan worden afgesneden. Ook een bed gladiolen leverde groote dankbaar heid op. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. M i d d e 1 h a r n i s, 15 Juni. In een onbe waakt oogenblik viel hedenmorgen het drie jarig kind van schipper F. J. van der Doel, schip „Ouderzorg", liggende in de haven al hier, over boord. Na eenigen tijd zoeken werd het kind boven gebracht door den heer Boomsma, die onmiddellijk te water had begeven. Kunstmatige ademhaling kon echter niet meer baten, daar de levens geesten reeds geweken waren. AUTO TEGEN EEN BOOM. Een doode. V e n 1 o, 16 Juni. Nabij Reuver reed gis teravond een luxe auto, doordat er plotse ling iets aan den motor haperde, tegen een boom. Van de 3 inzittenden, mevrouw C. met haar beide zoons, uit Venlo, raakte bierbij een der zoons, de ongeveer 20-jarige J. C. zoodanig tusschen auto en boom be kneld, dat hij een ernstig been- en bekken fractuur opliep. Hij werd ter plaatse verbonden en ver volgens naar het R.K. ziekenhuis Sint Jo seph te Venlo vervoerd, waar hij in den afgeloopen nacht 16 overleden. Mevrouw C. en de broer van den overledene kwamen rnet den schrik vrij. De auto werd vrij ern stig beschadigd. Het geluk is niet te zoeken in de feiten buiten ons, maar in het gevoel van ons hart. ACKET. Naar het Engelsch van BERTA PUCK door Mr. G. KELLER. 44 Eerêt toen zij op volkomen kalmen toon goeden avond, kapitein Farquhar had ge zegd, werd hij zich bewust, wie daar bij hem op bezoek kwam. Het was madame Cottrell, gekleed zooals hij haar nog nooit had gezien. Doordat zij haar vlechten on der haar muta had verborgen schenen haar oogen grooter, sprekender en haar gestalte had aan slankheid gew onnen door het lange gewaad, dat over den grond sleepte. Madame Cottrell! Zij was onhoorbaar zijn kamer binnengegaan en met haar vrij moe digen blik stond zij daar tusschen den roodtrijpen leuningstoel en het bed met zijn donzen dekkleed Farquhar aan te kijken. Wat voor den duivel, moet ze nu van me hebben? dacht hij plotseling in toorn ontbrandend. De vrouw toch! die onver moeide jageres! Had zij al niet van den beginne af op jram gejaagd? Reeds van het oogenblik af, dat zij hem gevraagd had: Is u getrouwd of geëngageerd? had zij hem gebombar deerd met haar uitnoodigingen, haar zoe ken van zijn gezelschap, haar kostbare ge schenken. Had hij niet dadelijk begrepen, waar zij op aanstuurde.? Had ook de jonge St. Croix hem niet levendig voorgeschil derd, wat er van hem werd verwacht Met een paar groote schreden ging Farqu har door de kamer langs haar heen cn deed de deur open. die zij hij haar binnenko men had gesloten. Hij bleef met de hand den kruk van de deur vasthouden, terwijl hij op beleefden toon tot zijn bezoekster zeide: Is er iets niet in orde, madame Cot trell? Kan ik iets voor u halen?? Neen er valt niets en niemand te halen, antwoordde madame Cttrell, terwijl zij op den arm ging zitten van den stoel, waar over Farquhar zijn loeren jas had gehan gen. Het tocht hier, vind ik. Zij wierp een bevelenden blik naar de deur, die hij nog steeds geopend hield. Daarop kruiste zij de voeten in haar gele muiltjes, zoodat de roze wreef er van onder de zoom van haar zijden pyama te voorschijn kwam. Ik had u graag even gesproken, kapitein. Nijdig antwoordde de jonge man, terwijl hij den deurknop omknelde alsof het een ploertendooder was: morgenochtend wil ik op elk oogenblik dat het u convenieert u komen opzoeken. Waarom kan ik vanavond dat onder houd niet met u hebben Is het dan al zoo laat? Het is al over twaalven. Zij glimlachte alsof zij plezier had in het onverstoorbaar ernstige gezicht van den jongen man. Twaalf uur? 16 dat een be denkelijke tijd? Haar blik gleed van zijn gelaat naar zijn pol6. Draagt u nu nog al Het monument voor het echtpaar GERRITSEN—ALETTA JACOBS, op Westerveld onthuld. Monument voor het echtpaar Gerritsen:Aletta Jacobs Veis en, 15 Juni. In het columbarium van het crematorium op „Westerveld" kwam hedenmiddag een groot aantal per sonen bijeen, ter bijwoning van de plechti ge onthulling van den gedenksteen, die is aangebracht ter eere van de nagedachtenis van het echtpaar C. V. Gerritsen en dr. Aletta Jacobs. Onder de aanwezigen bevon den zich vele vooraanstaande personen uit de vrouwenbeweging, zoo meldt de Tele graaf. Nadat allen zich rondom het gedenktoe- ken hadden geschaard, trad allereerst me vrouw BakkerNort naar voren. Spreek ster noemde het een goede gedachte van mevr. Van WulftenPalthe, om de asch van wijlen den heer Gerritsen uit Hamburg naar hier te doen overbrengen. Zij bracht het echtpaar hulde voor hetgeen door zijn innige samenwerking was bereikt. De beeld houwster van het gedenkteeken dankte zij voor het schöone monument, waarin deze samenwerking in zulke harmonische lijnen tot uitdrukking is gekomen. Namens de vereeniging voor Vrouwcnbelangen en van Staatsburgeressen bracht 'zij een bloemen- groct als dankbare hulde.1 Mr. Werker sprak namens 'den Vrijzinnig- Dernocratisclien Bond. Deze spreker her dacht in het bizonder den heer Gerritsen als den pionier der vrijzinnig-democrati- sche beginselen. Mevr, ThielWehrbein voerde liet woord namens den Int. Vrouwenbond voor don Vrede. De heer T. M. Ketelaar sprak namens dc afd. Amsterdam van den Vrijz. Democrati- schen Bond. Hier is het stoffelijk overschot bezwaard cn vcreenigd van him. die tot de beste leden der afdeeling hebben behoord, aldus spreker. Nadat nog verschillende sprekers liet woord hadden gevoerd, bedankte mevr. Pal- the voor de medewerking, bij de uitvoering van het plan tot oprichting van het ge denkteeken ondervonden. Vele bloemstukken werden bij het ge denkteeken neergelegd. Met een stille bloe menhulde van alle aanwezigen werd dc plechtigheid beëindigd. KALI UIT POLEN. D e 1 f z ij 1, 16 Juni. In de haven van Delfzijl ligt thans een Duitsch stoomschip in lossing, de „Hugo Ferdinand", met een lading Poolsche kali. Dit is n.l. een ge heel nieuw artikel, dat wil zeggen in zoo verre nieuw, dat het uit Polen voor het eerst in Nederland wordt, ingevoerd en daarmede de bestaande kali-invoer geheel onderstboven gooit. Naar ons wordt mede gedeeld zal deze lading nog door meerdere worden gevolgd en kan dit een tamelijk groot transport worden. Viering van het Zevende lustrum te Zwolle Zwolle, 16 Juni. Bij gelegenheid der viering van het 7e lustrum en het jaar- lijksch congres van den Nederland6chen Aannemers Bond op 16 cn 17 Juni, waren 300 aannemers te Zwolle bijeen. Gister avond had een officieele ontvangst plaats van het hoofdbestuur van den A. N. B. voor het stadhuis. Nu de begroeting werden de bezoekers door den burgemeester, mr. dr. N. A. Roijen. toegesproken. Spreker memo reerde dat Zwolle een der eer6tc afdeelin- gen is gewëest van den bond en herinner de aan de kracht en den bloei der jubilee- rende vereeniging. Dc bondsvoorzitter, de heer ir. W. M. T. Tliijssen, dankte voor de gastvrije ontvangst in Zwolle. In de buitensocieteit was des avonds een reünie van congressisten, waar tevens een concert werd gegeven door het stedelijk muziekorkest, aangeboden door *t gemeentebestuur. Hedenmorgen werd het congres geopend Vertegenwoordigd waren 51 afdeel ingen, uitbrengende 283 stemmen. Na een wel komstwoord van den heer Treep, voorzitter van de ontvangende Zwolsche afdeeling, spreekt de bondsvoorzitter, de heer W. Tliijssen, het openingswoord. Na dien werd een studiecommissie benoemd uit den Bond van Delftsclie ingenieurs, Bond van Archi tecten cn den Bond van Aannemers, die een advies hebben laten uitgeven aan de over heidslichamen, om de rijksregeling niet over te nemen. Hooger beroep of arbitrage wordt niet wenschelijk geacht. Door de voornoemde commissie werd spoedige arbi trage aanbevolen. BOTSING TUSSCHEN NEDERLAND- SCHEN AUTO EN MOTORFIETS. Abusievelijk vergaten wij te vermelden, dat het bericht onder genoemd opschrift in ons vorig nummer ontleend is aan de N. R. Ct. De aankomst te Chevreuse Parijs, 16 Ju n i. (V.D.) De Koninklijke Familie is hedenochtend te Chevreuse aan gekomen na een korten tocht te hebben gemaakt door de omgeving van Chevreuse. Bij de villa Les Tilleuls waren ter ver welkoming aanwezig dc burgemeester van Chevreuse, Dr. Rigal, die tevens genees heer is en de prefect van de Seine, de heer Bonnefoy Sibour. Dezo heeren zijn door H.M. de Koningin na aankomst op Les Til leuls ontvangen, waarbij Hare Majesteit hare bewondering uitsprak voor de omge ving van Chevreuse en haar dank betuigde voor do hartelijke ontvangst. Een aantal inwoners van dit dorpje, dat zeer landelijk gelegen is, en in do omge- \ing waarvan zich verschillende groote vil la's bevinden, oa. van den Noorschen ge zant te Parijs, den heer Gade, was samen gestroomd bij Les Tilleuls om de aankomst van de Koninklijke Familie bij to wonen. Te kwart over tien is de" Koninklijke Fa milie uitgereden tot het maken van een autotocht in de omgeving van Chevreuse. In het dorp zelf wijst niets op de aanwezig heid van de hooge gasten. Alleen de plaat selijke gendarmerio is versterkt. DS. K. BOSMA. t In den ouderdom van 81 jaar is te A66en overleden d6. K. Bosma, emeritus Ned. Herv predikant. Ds. Bosma werd in 1875 candidaat tot den H. Dienst en stond achtereenvolgens te Gaastmeer, Surhuizcm, Kubaard en Bcnne- kom. In laatstgenoemde plaats kreeg hij 15 Juni 1902 zijn emeritaat. H.M. DE KONINGIN NAAR TIROL. Vacantieverblijf van eenige weken. Naar de Tel. verneemt heeft H.M. de Ko ningin het plan opgevat, eenige weken van de maand Juli te verblijven op het slot Lengberg te Nicholsdorf bij Liens in Oos- tenrijksch Tirol. Het slot Lengberg is het eigendom van den heer Paul May, firmant van de firma Lippmann, Rosenthal en Co., alhier. Lienz ligt in een diep dal aan de Drau, ongeveer 780 M. boven den zeespiegel. Het plaatsje, dat een 5000-tal inwoners telt, heeft eenige kleine industrieën, o.a. een tapijtweverij. Het is een bekend oord voor toerisme en wintersport. Men vindt er enkele oude ge bouwen van historische beteekenis. Behal ve het slot Lengberg is er ook nog een gotisch kerkje uit de 18de eeuw. Ten Zuiden rijzen de Lienzer Dolomieten tot groote hoogten. De Sandspitze is 2863 M. hoog en de Keilspitze 2748 M. hoog. In het westen heeft men de Lienzer Klause, waar de Tiro- lers in 1809 tijdens hun vrijheidsoorlog on der leiding van Andreas Hofer zoo verwoed gestreden hebben. De streek is vol van historische monu menten. In de nabijheid kan men ook nog de overblijfselen zien van het Romcinsche Aguontum. DE HAAGSCHE PROTESTANTENBOND. Moeilijkheden tusschen bestuur en voorganger. In verband met moeilijkheden sinds eenigen tijd gerezen tusschen het bestuur der afdeeling s Gravenhagc van den Ne- derlandschcn Protestantenbond en den voorganger dier afdeeling ds. G. Hulsman, heeft genoemd college in zijn geheel ont slag genomen. De raad der afdeeling zal de volgende week bijeenkomen ter verkiezing van een nieuw bestuur. Het oude bestuur wenecht in geen geval vernieuwing van zijn man daat. tijd dien viezen ouden band? Ik had toch in Frankrijk zoo'n aardigen polshorloge band voor u uitgezocht Ja, dacht hij nijdig, en een paar mooie manchetknoopen en een sigarettenpijpje van jade, en dan nog een parelen doekspeld van eenige honderden Ponden. Wat wil ze me nu weer cadeau doen? Draagt u dien gouden band niet? Hij had dien achter gelaten hij St. Croix. Terwijl hij aandachtig luisterde of hij ook iets in den gang hoorde, antwoordde Farqu har kortaf: Madame Cottrell, ik heb al eens vroeger gezegd, dat ik liever niet dergelijke geschenken van u ontvang. Een bewijs van slechte smaak. Hoe mal om dergelijke dingen terug te zenden! Die zwarte parel was toch een mooi stuk. Maar waarom het zoo onbeleefd teruggezonden, vastgestoken op een visitekaartje. Ik vraag achtig de gang in? Is u bang, dat een der het u!En waarom kijkt u zoo zenuw kamermeisjes voorbijkomt? Vreest u voor uw goeden naam in het hotel? Of voor de mijnen? Ilaar hagelwitte tanden glinster den in haar koffiekleurig gezicht, terwijl een minachtend lachje haar lippen deed krullen. Ik ben ik. Ik doe wat ik wil. Waarom ook niet? Wanneer het mij be lieft in den laten avond een heer op te zoeken om hem voorstel le doen daar hij overdag zoo geweldig bezet is.. Ik zal morgen zorgen me vrij te ma ken Morgen vertrek ik naar Egypte. Ik heb ruim genoeg van die sneeuwbergen en dat gure klimaatWeer dwaalden haar blikken naar de deur. Ik koester me graag in de warmte. Ik ga in eenen door naar Caïro. Ik heb op het oogenblik geen koe rier, maar ik ga toch! En nu kom ik u vragen, kapitein P&rquhar. *©i 3« op een toon zoo onverschillig mogelijk, of u er iets voor gavoelt om in zijn plaats met mij mede te gaan. Nog voor hij gelegenheid had om haar te antwoorden, vervolgde zij: Een buiten kansje voor u, zou ik zeggen. Want wat voor leven leidt u hier? En hoe was het aan dc Riviera? Is u daarmee tevreden? Elk oogenblik loopt u kans op straat te staan, u heeft waarachtig geen uur voor uzelven en toch wordt u slecht betaald. En dat een man als u! Denk er eens over na! Zij stond op en deed een paar schreden in haar losse muiltjes, die tegen haar voe ten klapperden, en terwijl zij dichter bij hem kwam rook hij den doordringenden ambergeur, welke zij gewoonlijk gebruikte. Een oogenblik vond hij er iet6 bedwelmende in, toen zij zoo vlak bij hem stond, maar zijn verbazing hield de overhand. Hij stond verbluft Niet alleen omdat deze vrouw te gen middernacht zijn kamer was binnenge drongen in zulk een opzichtig négligé, niet alsof zij zich gedroeg alsof zij ten volle recht had om te blijven, niet omdat zij op trad alsof het van haar afhing, wanneer zij weer zou vertrekken, niet ook omdat zij een aanbod had gedaan, dat een nog ver nederender beteekeni6 had dan een dozijn cadeau gegeven dasspelden. Die vrouw als koerier op reis vergezellen? Oogenechijnlijk beteekende het niet veel, maar in werke lijkheid beteekende het zeer veel. Het was een aanbod dat met beide handen zou aan vaard worden door den praktischen St. Croix, die eens tot hem had gezegd: Het is tenslotte niet uitgesloten, dat zij met mij trouwt! Farquhar zag zeer goed in, waar het op uit zou loopen. Hij was er in zijn positie altijd aan blootgesteldEr was geen beroerder baantje denkbaar dan het ztfne! Np was rijn geest weer vervuld met een mei6je, dat lid was van een dieveiv bende, maar dat toch evenveel van deze vrouw verschilde alsJa, Farquhar kon zijn vergelijking niet voltooien. Hij gevoel de alleen, dat het enkele bestaan van dat meisje hem nog afkeeriger maakte van die vrouw en haar aanbod. Heel zijn ziel kwam er tegen in opstandWat gebeurt er op dit oogenblik met dat meisje, terwijl die vrouw bij mij is? Iedere andere vrouw zou op de vleiend ste, verleidelijkste wijze haar voorstel heb ben gedaan. Inez Cottrell sprak even kalm en zakelijk als altijd. Iedere andere vrouw zou met haar oogen hebben gewerkt om aan haar aanbod meer beteekenis te geven. Madame Cottrell keek met denzelfden kal men oogopslag als waarmede zij keek naar een etalage, een nieuwen auto of een menu, naar den slanken gestalte, die altijd op haar zinnen had gewerkt. Ongetwijfeld zou een andere vrouw onder de gegeven om standigheden woorden hebben gevonden om van haar gevoelens te getuigen, of ten minste een gebaar hebben gemaakt om haar bedoeling te verduidelijken. Bij madame Cottrell was daar geen sprake van. Zij deed alsof het de gewoonste zaak der wereld was en dat verstandige menschen haar voorstel heel gewoon zouden achten. Het i6 toch zeker wel dc moeite waard overwegen wat de voorkeur verdient: een plezierreisje naar Egypte maken als de koerier, vriend en gast van een welgestelde en mooie vrouw (men heeft mij altijd een zeer mooie vrouw gevonden), dan wel hier te blijven werken van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in een onwaardige positie tegen twintig of soms wel tien francs per uur, te betalen door ieder, die zich geroe pen gevoelt les bij u te nemen. Ik zal np graag *orgen(Wordt vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5