p3 DE HANDELS- EN LANDBOUWBANK BeldanopNo.42 ST. EMILION p. fl. f 1.40 p. anker f56.- P.E.RINTEL KL1EEDMG MAAR MAAT A. H. VAN NIEUWKERK N.V. DE STRAFZAAK TEGEN DEN EX-DIRECTEUR Hebt U een Taxi of Auto noodig? Varkensmarkt 13-15 DE INGESTORTE GEVEL HET ARBEIDSCONFLICT TE HELMOND Seekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 HUMORHOEKJE Verdachte heeft voor zichzelf weinig behoeften gehad en zegt alleen in het belang zijner bank te hebben gehaandeld Eisch2\ jaar met aftrek van voorarrest 's G ra ven hage, 16 Juni. Heden is voor de Haagsche Rechtbank de bekende zaak tegen den gewezen directeur van de Handels- en Landbouwbank, J. W. M. be handeld. Aan M. wordt bij dagvaarding ten laste gelegd, dat hij: A. te Gorinchem, althans te 's Gravenhage, althans in Nederland in of omstreeks No vember 1927, althans in of omstreeks het tijdvak van 1 November 1927 tot 1 October 1930 opzettelijk de navolgende effecten: 56000 4y2% Nederl. Indië 1926, 2000 6% Japan 1924, f 400 5% Rio de Janeiro 1905, 4000 5% Amsterdam 1925, 4000 6% Hol land-Texas, 1000 7% Burgerhout en Machi nefabriek, 5000 7% Centrale Suiker My, 4000 Jurgens A. pref. aandeden, 3000 5y2% De Levers Zeep My., 3000 5% Maas tricht Zinkwit My., 1915, 4000 5% Zuid- Holl. Bierbrouwerij, 4000 5Limb. Stcenk. My.cn, 5500 6Holl. Amer. Lijn, 10.000 6% Nat Grondbezit ter gezamenlijke waarde van ongeveer 109,499, althans van 107000, althans ter waarde van een aanzienlijk geldsbedrag, alle toebehoorende aan de Hol- land-Noord-Amerika Hypotheekbank te Go rinchem, althans aan een ander of anderen door hem, verdachte, welke effecten hij als voorzitter van den Raad van Beheer van die Bank te harer behoeve onder zich had, we derrechtelijk zich heeft toegeëigend. B. te s' Gravenhage in of omstreeks het tijdvak van 1 Juni 1925 tot en met 12 No vember 1925 opzettelijk gelden tot een be drag van ongeveer 31850, althans gelden toebehoorende aan de Verceniging voor Chr. Middelbaar Onderwijs te 's tGravenhagc, al thans aan een ander of anderen dan hem, verdachte, welke gelden hij in zijn kwaliteit van penningmeester van die vereenging had opgenomen uit het tegoed van die verceni ging hij de N. V. Handels- en Landbouw bank te 's Gravenhage en wel uit het tegoed op haar rekening II althans op hare reke ningen II en I bij die Bank en welke gelden hij aldaar anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toege ëigend. C. te 's Gravenhage, althans in Nederland in of omstreeks 1929 valschelijk heeft opge maakt een staat bestemd om te dienen als afschrift van de rekening-courant tusschen de N. V. Handels- en Landbouwbank to •a Gravenhage en de Verceniging voor Chris telijk Middelbaar Onderwijs aldaar over het tweede kwartaal van het jaar 1929 betreffen de Rekening II van die vereeniging bij voor melde Bank, welke staat als volgt luidt: Debet 1929. April 1 saldo 90 d. 178,188 197,090,31 Juni 30 Rente 8% 3.958,18 Provisie 494,77 Zegels ,20 178.118 202.362,46 1929 Juli 1 saldo ƒ202.362,46 Credit 1929 Juni 30 Saldo rentenummer 178.118 Kapitaal 202.362,46 178.118 202.362,46 welke staat door hem, verdachte, als direc teur dier bank voor conform harer boeken was geteekend zulks terwijl in werkelijkheid het afschrift der betreffende rekening-cou rant luidde als volgt: Debet. 1929 April 1 saldo 544.542,41 Juni 30 Rente 8% 10.890,84 Provisie Yt% 1.361,35 Zegels —,20 Juli 1 saldo Credit 1929 Juni 30 556.794,80 556.794,S0 saldo 556.794,80 556.794,80 zulke met het oogmerk dit valsche geschrift als echt en onvervalscht te gebruiken of door anderen te doen-gebruiken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ontstaan en dat hij bovendien als toen aldaar opzettelijk gebruik heeft gemaakt van bovenbedoeld valsch ge schrift als ware het echt en onvervalscht door dit als penningmeester van bovenge noemde vereneiging voor Christelijk Middel baar Onderwijs in hare administratie in te voegen, uit welke gebruik eenig nadeel kon ontstaan. Als getuigen waren door het O. M. gedag vaard mr. L. G. Royaards, comm. van de Holland—Noord-Amerika Hypotheekbank C. Leeflang, secretaris van de Ver. voor Chr. Midd. Onderwijs; F. H. Passchier, kan toorbediende bij de Handels- en Landbouw bank, en A. Schilder, als deskundige. De verdediger, ihr. mr. H. de Ranitz, had gedagvaard al6 getuige den voorzitter van de Ver. v. Chr. Midd. Onderwijs, mr. A. Lisman. President der rechtbank is mr. de Jon- cheere, officier van justitie mr. Polman. Het getuigenverhoor. Als eerste getuige wordt gehoord mr. L. G. Royaard6, bankdirecteur te 's-Gravenha- ge, vroeger pres.-comm. van do Holland N.-Amerika Hypotheekbank, waarvan verd. voorz. van den Raad van Beheer was, als hoedanig hij den sleutel van de safe had. Get. verklaart, dat er een waarde van on geveer 309.499 was. De soort der effecten weet spr. niet uit zijn hoofd, doch hij her kent de namen der effecten op de hem door den president getoonde lijst. Do Raad van commissarissen besloot de effecten over te brengen naah de 6afe van de Handels- en Landbouwbank to 's-Gravenhage, doch verd. liet steeds na de opdracht daartoe uit te voeren. Eindelijk viel hij door do mand cn be kende tegenover get., dat hij ze had weg genomen. Op een vraag van den raadsman ant woordt spr., dat hij zich heeft uitgelaten, dat M. de effecten niet voor eigen gebruik, voor zijn particuliere genoegens gebruikt heeft naar zijn meening. De raadsman vraagt waarom hier niet de gewoonte is gevolgd dat een commissaris hot beheer over de effecten voerde. Get.: De heer M. had als voorzitter van den Raad van Beheer van de Hollandï^.- Amerikabank en als directeur van de Han dels- en Landbouwbank den sleutel. Raadsman: Er was des één sleutel. Get.: Ja. Raadsman: Dat vertrouwde u? Get.: Dat hebben wij altijd vertrouwd. Raadsman: Hebt u. toen u een discontee- ringsbank te Rotterdam wilde oprichten, M. gevraagd commissaris te worden? Get.: Ja. Raadsman: Is daardoor de oprichting mogelijk geworden? Get.: Neen, die wa6 een fait accompli. Raadsman: Was de verhouding daarvoor niet zoo, dat M. uw commissaris en u de commissaris van M. werd? Get.: Ja. Verd. verklaart, dat de effecten zijn ge boekt bij de Handels- en Landbouwbank en dat daarvoor deHoll.-N.-Am. Hypotheek bank is gecrediteerd. Verd. ontkent, dat hij persoonlijk voordeel gehad heeft van den verkoop van effecten, die ook niet door hem, maar door de Handels- en Land bouwbank is geschied wanneer het onder pand onvoldoende was. Get. Leeflang, procuratiehouder bij de Twentsche Bank is verd. opgevolgd als pen ningmeester van de Ver. v. Chr. Midd. On derwijs. De rekening was niet in orde. Be dragen, zooals rijkssubsidie, waren niet ge boekt en over verschillende bedragen was gedisponeerd zonder dat zij aan de vereeni ging ten goede waren gekomen Op grond van het onderzoek van den accountant v. Kampen verklaart spr., dat er een tekort van 200.000 was. De knoeierij betrof voor namelijk rekening II (gebouw). Verd. erkent dit feit. Hij heeft de bedra gen voor den bouw van twee scholen ten deele voor andere doeleinden gebruikt, met name om tekorten bij grondspeculatic te dekken. Het is begonnen met het betalen van betrekkelijk kleine bedragen, die verd. hoopte te kunnen terugbetalen, maar hij raakte er hoe langer hoe diepen in. Pres.: Zoo gaat het altijd met speculaties. En toen hebt u de boeken vervalscht. Verd.: Niet de boeken, maar de rekening courant. Pres. tot getuige Leeflang: Hebt u de re kening-courant niet met de boeken verge leken. Get.: Dat kon niet. want het waren de boeken van de Handels- en Landbouwbank cn daarover had ik de beschikking niet Spr. maakt nog de opmerking, dat voor den bouw van scholen geen subsidie wordt verleend, doch dat de school daarvoor leent onder garantie van het Rijk. Get. A. Schilder, accountant te 'e-Gravcn- hage, legt verklaringen af omdat, hetgeen sub B. en C. in de dagvaarding is ver meld, de ten nadeele der 6Choolvereeniging gepleegde verduistering van 31.150 (in de dagvaarding abusievelijk vermeld als 31.850) en de valschheid in de rekening- courant. Get. heeft deze bij zijn onderzoek geconstateerd. Verd. erkent deze feiten. Get. verklaart, dat het wel moeilijk is in enkele woorden een indruk te geven van het algemeen beheer. Daarin is gebleken van een optimisme, dat voor iemand op die plaats onverantwoord is. Ten aanzien van het technisch beheer staat get. zeer scep tisch. Pres.: Is u gebleken, dat de verduisterin gen zijn gepleegd ten eigen bate. Get.: Zij zijn gebruikt ten deele voor de dekking van tekorten in de grondexploita tie-maatschappij, ten deele voor andere doeleinden, tot vermindering van zijn schuld zij de Handels- en Landbouwbank, niet voor particulier gebruik. Tot op een klein bedrag van 3300 zijn do verduisteringen ten nadeele van de schoolvereeniging ach terhaald kunnen worden. Raadsman stelt eenige vragen, o.a. over do positie van de bank, die get. beant woordt, verklarende, dat die positie in 1921 heusch niet zoo precair was, dat men over moest gaan tot verkoop van 25.000 aan- deelen van de weduwe Kleinhout, die verd. onder zijn beheer had. In 1922 is de liqui- diteitspositio minder geworden.. Raadsman: Waarom zegt het cene rap port, dat de liquiditeitspositie alles te wen- schen over laat en in het andere, dat deze geen noodtoestand schiep. Get.: Hot eene rapport beziet de zaak van banktechnisch standpunt, het andere uit het oogpunt van de zaak-Kleinhout, daar dit Laat6te rapport alleen de vraag van deD rechter-commissaris behandelde of de toe stand zoo was, dat verd. alles bij elkaar moest halen, ook de effecten van de wed. Kleinhout en haar kinderen moest verkoo- pen om geld te krijgen. Raadsman: Waarom zegt u in uw rap porten, dat de liquiditeitspositie afhanke lijk is van de promessen en waarom rept u überhaupt van de promessen, als u ziet, dat er geen sprake is van verdere verdis conteering, omdat de Ned. Bana geen pro messen meer wildo verdisconteeren? Get.: Dit laatste is mij niet gebleken. Raadsman: Omdat u het niet hebt onder zocht. Verd. merkt op, dat de berekening van den accountant over do positie van de bank in Mei—Juni 1931, toen de aandeelcn-Klein- hout gedeponeerd werden, waardeloos i6, omdat zij gebaseerd is op den toestand op 31 December. Jn Juni was 1.3 millioen noo dig en toen voor meer dan 4 millioen ver disconteerd was, moest dit bedrag naar be neden, omdat het te hoog was, niet omdat do Ned. Bank niet meer wilde verdiscon teeren. In deze positie is het niet billijk te zeggen, dat er nog promessen waren, die verdisconteerd konden worden. Getuige betoogt, dat men eerder zijn eigen huis had moeten verhypothekeer en, dan dat men de effecten van de wed. Klein hout en kinderen ging verkoopen. Verdachte: Door het nemen van een hy potheek waren toch geen contanten binnen gekomen. Op dat oogenblik was er geld noodig en ook al was dat niet het geval, dan was het toch de gewoonte dat de bank de effecten onder zich hield voor het geval ze noodig waren. Spreker zegt dit niet om zijn schuld te verminderen; hij gevoelt die ten volle. De Officier: Hoe voelt u di» schuld? Verdachte: Zoo, dat ik onverantwoorde lijk heb omgesprongen met effecten van oen ander in het belang van mijn bank. Mr. J. /E. A. Lisman, door den verdediger gedagvaard, verklaart, dat hij voorzitter dor Ver. v. Chr. M. O. was in 1926, 1928 en 1930, de jaren daartusschcn was Ds. Dijk voorzitter, vóór 1926 was get. wel rueds langen tijd bestuurslid. Het toezicht op den penningmeester was tweeledig het geschied de door het bestuur wel toezicht minder diep ging en zich beperkte tot de grooote lijnen, en door een commissie uit de leden der vereeniging, welke tot taak had do re kening zorgvuldig te controleeren Het requisitoir. De Officier van Justiric, zijn requisitoir nemende, merkt op, dat het niet gaat om de zaak van de Handels- en Landbouwbank, maar om de zaak-M. De behandeling zal voor de kleine spaarders, die er wellicht reikhalzend naar hebben uitgezien, een te leurstelling opleveren. Komende tot dc dagvaarding, betoogt spr. dat de feiten eenvoudig zijn cn door verd. bekend, terwijl zij bewezen zijn. Uit dc voor gelezen rekening-courant bleek, dat deze rekening-courant de bron was van een ver bintenis. Zeer moeilijk is in deze zaak de houding van den verdachte, die zich had opgewerkt tot een belangrijke positie, die wist wat geld was en toch zoo lichtvaardig omsprong met de gelden van anderen. In het algemeen verklaart spr. zich accoord met de verklaring van M. aangaande de besteding van de gelden voor de school, doch merkt op, dat een groot deel ervan is aangewend voor speculatieve privé-doelein- den. Andei's staat het met de effecten van do hypotheekbank, doch ook dit geval is zui ver verduistering. Spreker mpet dan ook, vooral waar de ecrc-positie van penning meester der schoolvereeniging werd mis bruikt, erop wijzen, dat met de strafmaat daarmee rekening moet worden gehouden. Spreker eischt veroordeeling wegens ver duistering, tweeemaal gepleeegd, valsch heid in geschrifte cn gebruikmaking van het valsche stuk, tot een gevangenisstaf van twee jaar en zes maanden, met aftrek van de preventieve hechtenis. Het pleidooi. Dc Raadsman van verdachte vraagt zich af of verduistering q.q. voor straf in aan merking komt. Dc Handels- en Landbouw bank heeft zich iets toegeëigend, zij heeft de effecten HollandN. Amerika Hyp. bank in den zak gestoken, maar waar is hier het privé-element. Wat betreft de schoolvereeniging staat in de dagvaarding, dat verdachte gelden heeft opgenomen uit het tegoed der vereeni ging bij de Handels- en Landbouwbank. Maar er was geen tegoed, er was een be langrijk debet. In dc derde plaats kan spreker niet in zien, dat er door het indienen van een re kening-courant, nadat dc verduistering al lang gepleegd was, nog een nieuw element in de zaak komt, al is hier natuurlijk valschheid. Wat betreft de strafmaat, merkt spreker op, dat het van zelf spreekt, dat deze wordt afgetrokken, omdat verdachte door ander» omstandigheden de ziekte van mr. Thor- becke, den rechter-commissaris o.a. veel langer dan noodig zou zijn geweest in pre ventieve hechtenis heeft doorgebracht. Spreker betoogt, dat het rapport-Schilder buitengewoon oppervlakkig is. Hij heeft de groote lijnen nagegaan en komt daardoor tot oppervlakkige conclusies. Wat bijv. heeft met de liquiditeit te maken. Het be zwaar van commissarissen togen de hypo theek. Dit bezwaar is pas geuit toen M. zich bij de politie had aangegeven. Het is geen houding dan te zeggen: ja maar wij wilden die hypotheek niet! Het rapport-S., dat tevens aan commis sarissen werd uitgebracht, heeft vermoe delijk den tendens van de commissarissen zoo weinig mogelijk to zeggen en de schuld voor den directeur te verzwaren. Verdachte leefde in een bedrijf, dat vol verzoekingen is, met name om lichtvaar dig om te springen met andermans geld. Nu hadden we hier niet te doen met een Rotterd. Bankvereeniging, maar met een bank van den tweeeden rang, die in moei lijke tijden zag dat de concurrentio do middenstandsbanken met den rogeerings steun ging strijken en die wel moest hopen dat het in de toekomst terecht zou komen. Liquideeren zou het eind van alles geweest zijn. We hebben hier te doen met een gerefor meerde, een man, die uit hoogere beginse len leeft en die geld verduistert ton nadee le eener schoolvereeniging, die hem het naast stond. Hot is inderdaad moeilijk daar uit te komen. Vast staat wel, dat verdachto niet buitensporig heeft geleefd en de ver duisterde gelden zijn tot op een klein be drag na, te verklaren. Er is geroepen over grondspeculatie cn inderdaad was daarvan sprake, maar dat betcekent niet, dat vordachte daaraan deel wilde nemen; hij wilde geen groot aandeel houder worden maar commissaris, zaken omdat hij daardoor een mooie verdienste kreeg, maar stelling ook om de bank een goede klant te bezorgen. Dc emissie mis lukte echter en de commissarissen waren hoofdelijk aansprakelijk. Het is echter niet bewezen, dat verd. wilde speculeeren. Op het gymnasium leerden we, zegt plei ter, dat de Grieken zoo beschaafd waren omdat zij maar één woord kenden voor be grepen en vergeven. Dat moge ook hier gelden. Verdachte heeft niet ingezien, dat hot zoover zou komen en het is uit de men- schelijke eigenschap valsche schaamte te verklaren, dat verdachte om de verplich tingen, die hij op zich had genomen, na te komen, daarvoor andermans geld ge bruikte. Het is een open vraag of deze ver dachte naar ontwikkeling en opleiding op gewassen was tegen de verantwoordelijk heid die hem was opgelegd. Als het gelukt was zou men wellicht gezegd hebben: Wat een reusachtig financier. Het is nogal primitief gedacht om de eene vereeniging te willen helpen met geld van een andere, maar het is iemand, die een eenvoudige opleiding gehad heeft en die bovendien optimistisch is, minder zwaar aan te rekenen dan een ander, met een goede opleiding en die pessimistisch gestemd zou zijn geweest. Men kan nu wel zeggen, dat ten slotte M. zijn eigen belang heeft gediend, omdat het eind van de Landbouwbank zijn eigen on dergang zou zijn geweest, maar evengoed ligt dc zaak andersom. Immers: M. failliet beteekende, dat het uit zou zijn met dc Handels- en Landbouwbank. Het een is niet te scheiden van het ander. In het karakter van dezen man, die den naam wilde hou den van de vertrouwensman tc zijn van velen, zijn zijn daden verklaarbaar. Wat het toezicht betreft, was er onder commissarissen een algemeene stemming: M. weet het en die kweekte bij verdachte het gevoel: ik kan mijn gang gaan. Wan neer deze man uit de gevangenis ontsla gen wordt, wat begint hij dan op zijn leeftijd Hij loopt rond met wroeging over wat hij zijn vrouw cn kinderen heeft aangedaan. Zijn toekomst is afgesloten; welken zin heeft- het hem een lage gevangenisstraf op te leggen. Verdachte zegt deze dingen niet te heb ben gedaan om „den man" te blijven. Alle3 wat hij heeft gedaan deed hij om de Han dels- en Landbouwbank op de been te hou den. Hij zelf heeft weinig behoeften, hij heeft nooit den grooten man uitgehangen. Wat hij deed deed hij uitsluitend in het be sef: als ik val, valt de bank. De Officier repliceert. De uitspraak wordt bepaald op 25 Juni. Telefoon 582 Het stutten wegens gevaar voor verdere instorting gestaakt Het gebouw wordt omver gehaald Amsterdam, 16 Juni. Het dak van dc Hoogere Burgerschool aan de Keizers gracht, waar gisteren de noodlottige in storting heeft plaats gehad, is hedenmid dag weer gaan zakken. In verband hier mede werd besloten, dat niemand meer in het gebouw mocht gaan. Het stutten werd gestaakt en de belendende perccclen zijn ontruimd. Hedenmiddag te vier uur heeft een con ferentie plaats gehad van wethouder Abra hams, de hoofden van Publieke Werken cn Bouw- en Woningtoezicht en de Brand weer. Besloten werd het gebouw omver te halen cn daarbij te trachten den gevel nog te behouden. Door den tuin van het perceel IJeeren- gracht 168 van de firma Prinsen en Stei- man bereikte de brandweer het achterge deelte van dc H.B.S. Vermoedelijk zal nog heden met het ómver halen worden be gonnen. Maandag zullen plm. 800 arbeiders bij Van Vlissingen's katoenfabries ken in staking gaan Helmond, 16 Juni. Het conflict bij do N.V. van Vlissingen's Katoen Fabrieken te Helmond heeft tot gevolg gehad, dat door dc samenwerkende vakbond St. Lambcrtus, Unitas cn do Eendracht tegen 29 Juni op die fabrieken de staking zal worden ge proclameerd. Ongeveer 800 arbeiders zijn bij dit conflict betrokken. Complete Meuhileering. In Tafel- en Divankleeden enorme sorteering. Velvet divankleed f 13.75. Tafelkleed f 9.75 a %J „Jan wat ter wereld „Ik bedacht me juist dat ik den zonnewijzer nog gelijÊ moest zetten voor den zomertijd." (Judge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6