Donderdag 18 Juni 1931 AMEDSFOOIffSCH DAGBLAD -DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 295 TWEEDE BLAD CORRUPTIE IN OOSTENRIJK WIJ ALLEEN IJmuider Vischhandel H. GLASTRA Co. N.V. HET GROOTE GRAF BIJ ST. NAZAIRE ap N.V. COMPAGNIE LYONNASSE PRIJSVERMINDERING HOEDEN OM DEN TELEGRAAFBEKER VOORBESCHOUWING DER COMPETITIE A.Z. en P.C. in de Liesbosch 'hmmnr Groote verontwaardiging over handelingen bij de Nation nale bank We en en, 17 Juni. (H. N.) De onver kwikkelijke gebeurtenissen in de Oosten rijksche financieele wereld beginnen onder bet publick 6teeds grootere verontwaardi ging te wekken en de kritiek op verschil lende personen wordt dan ook steeds scher per. Zoo wordt er Ln de pers op gewezen, dat dr Reisch, de president van de Natio nale Bank van Oostenrijk, als vroegere be ambte van de Bodcn-Cred;tan6talt een le venslang pensioen van 30.000 schilling ge noot, dat na de debacle van deze instelling kalm verder werd uitgekeerd door de thans op haar beurt in moeilijkheden geraakte Oostenrijksche Kreditanstalt. Verder wordt er op gewezen, dat. dr. Reisch de man is ge weest. die de Boden-Creditanstalt er toe bracht, de Unionbank, toen deze wankelend was geworden, over te nomen, waarbij eveneens het vermoeden wordt uitgespro ken. dat dr. Reisch ook van deze bank een uitkeering genoot. Een andere naam. die mot de gebeurtenissen van den laatsten tijd ook veel over de tong gaat, is die van den vroogeren directeur-generaal van den Bo den-Creditanstalt Alexander Weiner, die thans te Parijs leeft. Sommige Weensche couranten schrijven thans openlijk, dat Weiner met zijn buit naar Parijs is ge vlucht, omdat hij aan de justitie meer energie had" toe vertrouwd dan deze in wer kelijkheid bezit Het summum van het corrupte systeem in Oostenrijk acht men het wol, dat de thans demissionaire regee ring ondanks al hetgeen over Weiner's rol bekend was, dezen nog uitgenoodigd heeft om op te treden al6 nieuwe directeur-gene raal van do Oostenrijksche Kreditanstalt Weiner geeft er echter de voorkeur aan te Parijs te blijven, waar hij veilig zit. in Amersfoor' koopen persoonlijk alle vischsoorten in de Rijksvischhallen te IJmuiden. U is dus steeds \erzekerd van de billijkste prijzen en de noodzakelijke kwaliteits controle! Thuisbezorgen zonder verhooging Alléén: Utr.siraat 40 Tel. 9'z Amersfoort. Hoofdkantoor IJmniden Opgericht 1 Mei 1906- Steeds voorhanden: Tarbot, Tong, Kabeljauw, Schelvisch Schol, Bot enz. Vischconserven, Warme Croquetten en Vischkoekjes, Heerlijke gebakken Visoh, gemarineerde Haring, Roluwps. ln 't geheel zijn 511 dooden te betreuren St Nazaire, 17 Juni (V.D.). Naar tot nu loe i6 komen vast te staan, bevindt het wrak van de Zondag j.l. vergane St. Philibcrt zich niet, zooals oorspronkelijk werd ge dacht op een rif, doch ligt het ongeveer SO meter onder den zeespiegei. Onder deze omstandigheden zal het zeer zeker de vraag zijn of het wrak zal kun nen worden gelicht. De pogingen hiertoe zullen op zijn vroegst morgen (Donderdag) kunnen aanvangen. De commandant van de Marine to Brest zal de leiding der ber gingswerken op zich nemen. Officieel wordt medegedeeld, dat 37 deel nemers aan het uitstapje naar het eiland niet om het leven zijn gekomen. Hiervan waren 29 op het eiland achtergebleven. In totaal zijn 511 dooden te betreuren. VREEDZAME CHAUFFEURS. Parijs, 17 Juni. (V.D.) Aan Briand werd gisteravond, toen hij de Kamer verliet, een onverwachte hulde gebracht. De chauffeurs der auto's van de ministers en talrijke af gevaardigden, die op het plein voor de Ka mer wachtten, overhandigden Briand n.l. een ruiker rozen met een toespraak, waarin zij hem dankten voor zijn werk ten behoeve .van den vrede. DE OOSTENRIJKSCHE KABINETSCRISIS. We en en, 17 Juni. (V.D.) De bondspre sident heeft beden langdurige besprekingen gevoerd met verschillende ministers, de voorzitters van natiopalen en bondsraad en een aantal partijleiders. De kabinetscrisis duurt onverminderd voort. Van cbristelijk-sociale zijde verluidt, dat er plannen zouden bestaan voor een z.g. „machtigingswet", teneinde dc uitvoering van het financieel program alsnog to ver zekeren. GEEN VERMOORDING VAN ACHMED ZOGOE. Dat koning Achmed Zogoe van Albanië vermoord zou zijn, wordt door het Albanee sche gezantschap te Londen beslist tegen gesproken. ZWEDEN—DUITSCHLAND 0—0. Stockholm, 17 Juni. (V.D.). Heden werd voor 17.000 toeschouwers dc landen- wedstrijd plaats tusschen Zweden en Duitschland. Geen van beide ploegen wist tot scoren te komen, hoewel vooral de Duit- schers daartoe vele kansen hebben gehad, zoodat het einde kwam met 00. DE RACE OM DEN ROYAL HUNT CUP. Londen, 17 Juni (V.D.). Te Ascot hebben heden courses plaats gehade welke door de Koninklijke Familie werden bijgewoond. De grootste belangstelling bestond voor de race om den „Royal Hunt Cup". Eerste werd Grand Salute (Lord Glaneiy); tweede Ellcnborough (Esmond); derde Racedale (Lady Nunbürnholmes); vierde Fleeting Memory (Earl). De noteering was resp. 5/1; 50/1; 28/1; 7/1. ROEIEN UTRECHTSCHEWEG 10 TEL. 179 AMERSFOORT Uitstekend werk van de Leidenaars Amsterdam, 17 Juni. Hedenavond werd op den Amstel tusschen de beide win nende ploegen van de vorige dagen de fi nale verroeid van de wedstrijden om den Telegraafbeker. De Leidsche studenten hebben ook heden getoond wat zij waard zijn. De jonge acht iegde een sublieme roe.techniek aan den dag en wist in een rustig taai volhoudend tempo de Utrechtsche pioeg met veel leng ten te verslaan, evenals dat gisteren tegen Laga hot geval was. De Utrechtenaren, die wij in de race tegen Willem III niet ten volle konden taxeeren. daar zij hun maximum snelheid niet bereik ten tegen een zooveel zwakkere ploeg bleken thans niet opgewassen te zijn tegen hun Leidsche tegenstanders. De race kwam in groote trekken overeen met de eerste heat der voorwedstrijdon toen Njord den strijd had aan te binden met Laga. De race. Van het begin af bleven de Leidenaars profiteeren van hun start voordcel. Met hun fraaie lange doorhaal gingen zij er van door. Hun tegenstanders hadden reeds da delijk groote krachtinspanning noodig ora het tempo te kunnen blijven volgen. De start van Triton, ingezet even voor de scherpe bocht bij Rozenoord kon niet ver hinderen dat Njord het eerst om den hoek verdween. Om echter op allo gebeurlijkhe den voorbereid te zijn, achtte de Njor.d- ploeg het blijkbaar raadzaam haar voor sprong tot een lengte te vergrootten, waar door bij de tweede bocht Triton in het vuile water van Njord terecht kwarn. Hoe de Utrechtenaren zich ook inspan nen hun spurt wordt regelmatig door Njord beantwoord. Bij Zorgvliet is het verschil tot Mlcngte verkleind. Bij de Gasfabriek is er echter licht tusschen de booten. Aan den Omval is er als gewoonlijk veel water waar Triton het meeste nadeel van heeft. Als dan het recht eind komt gaat Njord er fier van door, waarbij de ploeg zich Joor haar vol komen eenheid sterk onderscheidt van de onrustig roeiende Utrechtenaren. Bij Schol- lebrug is er een X lengte licht. Triton is dan zoo goed als uitgeroeid en Njord vergroot geleidelijk zijn voorsprong om ten slotte met 4 a 5 lengten dc Utrechte naren bij do finish achter te laten. Dc tijd van Njord was 15 min. 47 sec. De ploeg bestond uit: I van Panhuys (bg), J. B. A. van Ballegoycn de Jong, van den Broek d'Obrenan. Deutman, Kuenen, van Oosten Slingerland. Werdmuellcr von Ellg, A. van Panhuys (slag) en I. H. Sie (stuur man). WATERPOLO De verrichting van de groemwilien op den Polodag doei het beste verwachten Daar verschillende wedstrijden in de le klasse der dames en heeren reeds worden gespeeld in de week voorafgaande aan den Zondag waarop zij vastgesteld zijn, zoo ko men wij reeds thans met onze voorbe schouwingen. Voor do eerste klasse der dames staat voor Utrecht op Zondag a.6. de wedstrijd U. Z. C. IA. D. Z. I op het programma, en wij twijfelen er niet aan, of de Utrechtsche dames zullen het wederom niet gemakkelijk hebben tegen deze sterke Amsterdamsche club. Weliswaar hebben de U. Z. C.'sters hier het terreinvoordeel, wat ook alweer een factor van groot belang is als men bedenkt, dat in Amsterdam op het oogenblik vrijwel alle wedstrijden in overdekte bassins plaats vinden, welks door hun geringe afmetingen als pololcr- rein veel te wenschen overlaten. De eerste klas-routine zal echter A. D. Z. wel ge makkelijk in staat stellen de overwinning hier te behalen. Fletio ontvangt in deze afdeeling be zoek van H. D. Z., en zal ook wel in haar oudere zusje de meerdere moeten erken nen. In de andere afdeeling der 'eerste klasse dames gaan H. Z. en P. C. en R. D. Z. op bezoek bij respectievelijk Het IJ en Zignea, wat wel op een tweetal nederlagen der thuisclubs zal komen te staan. Voor de tweede klasse der dames gaat Zweralust een bezoek brengen aan Water lelie. Beide vereenigingen zullen elkander kracht niet veel ontloopen, en het zou ons geenszins verwonderen, als de Utrechtsche dames Zondag hun eerste overwinning wisten te boeken, waarvoor wij hen zeker in staat achten. Bij de wed trijd Inter-Nos—H. D. Z. II zal het even eens spannen en waar beide zeventallen van ongeveer gelijkwaardige kracht zijn, is hier do uitslag moeilijk te voorspellen. Voor afdeeling I A van de eerste klasse der heeren ontvangt H. P. C. de Leide naars. Het pas gepromoveerde H. P. C. schijnt een flinke ploeg te bezitten, gezien hun overwinning op Maas I en wij mee- nen dat L. Z. C. blij mag zijn als zij ten minste één puntje mee naar huis mogen nemen. Dolfijn speelt thuis tegen Maas, welke wedstijd wel in een overwinning dor ontvangende verecniging zal eindigen. Voor afdeeling B van de eerste klas moeten de Gouwenaars on U Z. C. beide naar Amsterdam, waar zij den strijd zul len aanbinden tegen D. J. K. en Het IJ. Gezien het spel van G. Z. C. tegen U. Z. C., geloven wc wel dat D. J. K. het loodje zal moeten leggen. Of do U. Z. C.'ers er echter oveneens in zullen ölagen van Het IJ te winnen? Wij vrezen van niet- Hoewel het Sportfondsenbad het eenige overdekte bad is met normale poloveld-afmetingen, en dit dus geen nadeel meebrengt voor de U. Z. C.'ers, is het den Utaechtenaren nog nim mer gelukt in Amsterdam van het IJ te winnen. Voor de 2de klasse gaat A. Z. en P. C. naar de Licsbosch, om hier den strijd aan te binden tegen Zwemlust. A. Z. en P. C., dat nog steeds enkele oudere geroutineerde spelers in haar ge lederen telt, toonde op den Polodag nog een sterke tegenstander te zijn. Aan den anderen kant is het spel van Zwemlust ons in den wedstrijd tegen Star erg mee gevallen, zoodat we Zwemlust zeker in staat achten om ook A. Z. en P. C. goed RIJWIELPADEN. Rijwielpaden dat zijn wegen U. M. O. heeft het zélf gezegd Voor die trappend zich verplaatse.' Daarvoor zijn zo aangelegd! Fietsers weten te waardeeren Dat wat U. M. O. heeft gesticht Ook al houden ze voor U. M. O. Beurs en brandkast, steevast dicht! Maar een fietser eert het fietspad En het is beslist verkeerd Als een ruiter ongemerkt zoo Met z'n ros daar galoppeert. Als zoo'n sportman wederrccht'lijk Ook dit pad voor hem beschouwd Soll*cite«ert hij met succes naar Het bekende „eindje-hout"! Want hij die vernielt datgene Wat is moeizaam sa&mgcbrachfc Die zoo wei-bewust eens anders Goed en goeden weg verkracht, Hij verdient een flink pak ramme* Ongeacht wie of het is En als ik hem dat moest geven, Mepte ik niet één maal mis! Spaar de rijwielpaden, ruiters Respecteer ze zoo het hoort Laat een fietser ook z'n rechten, In en om mooi-Amersfoort. Hinder nooit een rustig fietser Die U op het fietspad ziet Blijf in ruitersport „mijnheer" en Treedt niet op als sport-bandiet! Elk z'n eigen weg in 't leven Elk voor ieders recht paraat Elk z'n plichten, elk z'n rechten, Elk z'n eigen weg op straat!! GROEGROE. (Alle recht voorbehouden). partij te geven. Wij kunnen dus een span- nenden wedstrijd verwachten. Star zal als gastheer optreden van de Hil- Star zal als gastheer optreden van de Hil- versumsche zwemclub „De Otter". Dit kan een spannende strijd worden, die van veel belang is met het oog op de bezetting van de bovenste plaats. Reeds meerdere malen ontmoetten beide vereenigingen elkander in friendly games en werd met wisselend succes aan beide zijden gestreden. Ook dit jaar nog, bij de opening van het Craailoo- sche zwembad, waarbij de Hilversummers de overwinning wisten te behalen. Echter gelooven we dat Star, vooral met het voordeel van eigen terrein, in deze compe titie-wedstrijd zich wel sterker zal toonen en zich zoodoende door een overwinning voorloopig aan het hoofd van de ranglijst zal weten te plaatsen. VRUCHTENKOEKJES. FIJNE BONBONS BOTERKOEKJES De smart is een heiligdom, dat men niet met anderen betreedt. BLICHER CLAUSER. Naar bet Engelsch van BERTA RTJCK door Mr. G. KELLER. 45 Wil als het u belieft voor niets zor gen, viel Farquhar haar in do rede. Het is puur tijd vermorsen. Praat me nu niet ver der over deze zaak. Ik wil niet onbeleefd worden. Ik bad hoop, dat ik duidelijk ge noeg was geweest. Het is verloren moeite met mij, madame Cottr.ell, en als u het me niet kwalijk neemt, dan zou ik u wel wil len verzoeken te vertrekken. Met deze woorden deed hij dc deur nog een eindje verder open, ook al stond zij reeds wagenwijd open. Een oogenblik zwe gen beiden. Toen zeide zij op eenigszin6 verwonder den toon: Kapitein Farquhar, u is of buitenge woon dwaas of wel even koud als het ij6 waarop u uw brood verdient Misschien wel beide. Nu, ik ben niet gek en ik geloof wel, dat het u ernst is. Tusschen zakenlui ïou men vragen: dus kunnen we geen *aken doen? Absoluut niet. antwoordde Farquhar uit het diepst van zijn hart en zonder ook maar één stap te doen, welke hem van de geopende deur zou verwijderen. Dit is de zuivere waarheid, mevrouw. Nu goed dan, zeide ze zonder dat er iets wat op teleurstelling geleek, sprak uit haar woorden. Er valt natuurlijk niet ver der te redeneeren, als u uw eigen voordeel niet wil inzien. Ik vind het dom van u. Zij deed een opgewekt lachje hooren, waarvan de klank aan Farquhar bekend toescheen. Tijdens het zomerseizoen had hij in het hotel Magnifique madame Cottrell op die wijze hooren lachen aan de speeltafel in het Casino. Zij was een hardnekkige, maar gelukkige speelster, verloor zelden, gevoelde altijd bijtijds wanneer 't met haar veine gedaan was en bleef onbewogen ols he't lot haar niet toelachte. Het was den jongen man alsof hem een pak van het hart viel toen hij dat lachje hoorde. Een wonderlijk gevoel van geluk vervulde zijn gemoed en zij begreep uit zijn houding, dat het finaal uit was. Maar hij wist dat zij hem niet nogmaals aan boord zou ko men met baar voorstel. Morgenochtend zou madame Cottrell met gevolg naar Egypte vertrekken, met haar witte, slankgebouwde Isotta-Fraschini, haar koffers, haar klee- ren, haar juweelen, haar aigrettes, haar parfums en haar toilctbenoodigdheden, haar donker, brutaal gelaat en haar weelderig lichaam, dat zulk een koopmansziel om sloot. Ze zou ergens elders wel een anderen beroepstennisser of iets dergelijks ontmoe ten; zij zon haar gunsten aanbieden aan een of anderen filmacteur, een danser of een avonturier, die het een goede vangst zou heeton. Maar Farquhar bad het gevoel, dat eon lasi van hem was afgewenteld. Hij gevoelde zich vrij! Hij was bevrijd van een vervolging, die hem een gevoel van verne dering had gegeven en waarvan hij sinds gisteravond walgde. Gelukkig verdween die vrouw nu uit zijn leven, dat toch al rijk aan moeilijkheden was. Daaraan zou hij, naar hij gevoelde, beter het hoofd kunnen bieden wanneer zij er geen rol in speelde. Haar persoon zou niets bij hem achterla ten, zelfs geen herinnering. Gelukkig had nooit iemand, behalve dan die jonge be roepsdanser van den vorigen zomer, ooit begrepen hoe benauwend zijn verhouding tot haar voor hem was geweest. En nie mand zou ooit te weten komen, wat er tus schen die vrouw en hem was voorgevallen. Voor het oogenblik was er in zijn gemoed voor niets anders plaats dan voor een ge voel van verademing. Het was nu finaal uit. Op dit oogenblik gevoelde hij zelf9 'n ze kere vriendelijke stemming jegens haar. Een begin van een glimlachje speelde om de lippen van den jongen man, terwijl hij zeide. Laten we intusschen als goede vrienden scheiden. Ik hoop, dat u geen slechte gedachten omtrent mij zal koeste ren Waarom zou ik? Zij trok den goud- bestikten peignoir, die de waarde van drie gewone avondcostumes vertegenwoordigde, wat dichter om zich heen en stak haar vrije hand naar hem uit. Zij drukte zijn hand hartelijk, terwijl zijn andere hand den deurkruk omkneld hield, en zeide: 't beste en vee! succes! Wel bedankt, madame, mag ik u het zelfde toewenschen! Nu, er zijn in uw deugdzaam land nog wel meer visschem aan den haak te slaan. Goeden nacht. Weer klonk haar vroolijk lachje, terwijl zij den gang betrad. Op dat oogenblik ging hun voorbijhet Engelschc meisje, waarvan zij hem den vorigen avond had weggelokt. Zij had gedanst, keerde naar haar kamer terug en begaf zich ijlings naar baar kamer op dezelfde verdieping! Sheila Curtis HOOFDSTUK XXIII. Sheila wordt vrouw. Sheila verwijderde zich door den gang, had schijnbaar niets gezien. In werkelijk heid had zij natuurlijk alles gezien. Zij ging haar kamer binnen en trok, zon der het licht op te draaien, haar mantel uit. Zij rilde, intusschen niet van koude, ofschoon de bovenramen van haar kamer, die zij had geopend alvorens in het an dere hotel te gaan dansen, nog niet geslo ten waren. Zonder zich te ontkleeden, in haar mooi zwart costuumpje en met haar schoentjes met zilveren hakjes, waarmee zij had gedanst, wierp Sheila zich op haar bed, waarbij zij half wegzonk in het dons van haar dekbed. Zij legde haar donker kopje op het kussen en bleef roerloos in het duister met groote oogen naar het plafond staren. Met die duisternis als ach tergrond vertoonde zich aan haar geestes oog een tooneel, dat haar met afschuw ver vulde. Zij zag een witgeschilderde deur van een hotelkamer wagenwijd openstaan, waar van de kruk werd vastgehouden door een slanken jongeman met rood haar, en uit die kamer trad een koningin van Sjeba, gehuld in een verleidelijk goudbestikt ge waad. Duidelijker dan een fotografie tee- kende die groep zioh af voor Sheila's oogen. Zij keek er naar, met heel haar ziel het tooneel, dat zij meende dat er zich had afgespeeld, in zich opnemend. Immers, wat kon Sheila zich voorstel len van wat er gebeurd was, toen zij toe vallig getuige was van wat er zich afspeel de? Natuurlijk het ergste. Zij kon zich slechts één mogelijkheid voorstellen, n.l. dat Darol Farquhar had aangenomen, wat hij intusschen in werkelijkheid zou ton stelligste had afgewezen. Het waren bit tere oogenblikken, welke Sheila doorleef de, terwijl zij hem zich afteekende als een ordinairen avonturier, die de gehoorzame dienaar van een schatrijke weduwe speel de. Op den feestavond in het hotel was een nieuwe trek in haar karakter tot wasdom gekomen. In het nachtelijk duister, waar in zij thans lag, gebeurde er iets andens met haar Een nieuwe Sheila ontwikkelde zich uit het verdriet, dat zij thans door maakte. Het menschelijk karakter plooit zich niet geleidelijk, zooals veelal wordt aangenomen, maar doorgaans bij sprongen. De kloof tusschen jeugd en jongelingsja ren wordt door een knaap vaak overge sprongen bij een of anderen spannenden sportwedstrijd, en het komt ook voor, dat een kind zijn eerste tandje krijgt vóór de moeder gevoelt, dat zij geen bakvisch meer Is, doch een vrouw is geworden. Een ge beurtenis, die heel de ziel doet medeleven, zal vaak even prikkelend werken als het werk van jaren. .(Wordt vervolgd)/

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5