ARMENZORG EN WELDADIGHEID „7 Weefhuis" UITNOODIGING DE VOORTGEZETTE VER GADERING TE LEIDEN EEN ONBEGRIJPELIJK ABUIS Protesten der kiezers TOT HET BRENGEN VAN EEN BEZOEK EMIGRATIE NAAR ARGENTINIË Opleiding van verzorgers van onmaaischappelijken en maats schappelijk zwakken Een rede van dr. J. Th. de Visser Leiden, 18 Juni. In de Stadsgehoorzaal te Leiden is hedenmorgen geopend de viei en twintigste Algemecnc Vergadering van de Nederlandscho Vereeniging voor Armen zorg en Weldadigheid met een huishoude lijke samenkomst der leden, begunstigers en vrienden, onder leiding van den voorzit ter, dr. J. Th. de Visser. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer H. J. J. Scholtens, is het volgende ontleend: Een enquête is gehouden bij de besturen der Armenraden en bij de Voog dijraden waaruit gebleken is. dat maatre gelen ter verbetering van de toepassing van den onderhoudsplicht niet mogen uitblij ven Instelling van commissies inzake on derhoudsplicht over het gehecie land. ver eenvoudiging der alimentatie procedure, het stollen van straf op de verwaarloozing van den onderhoudsplicht door het gezins hoofd, betere outillage van de Voogdijra den, samenwerking tusschen deze laatste lichamen en andere organen, welke met het toezicht op de naleving van den onder houdsplicht zijn belast, ziehier eenige wen- schen, van welker verwezenlijking een rich- tige nakoming van den onderhoudsplicht beter dan tot nu toe geschiedde, zou kun nen worden verwacht. De financicele toestand der Vereeniging, welke wat betreft de verhouding tusschen harte welkom. De vergadering onderstreep te dit welkom met een hartelijk applaus. Dr. de Visser herinnerde daarna in zijn openingsrede aan het feit. dat het dit Jaar 100 jaar geleden is, dat de armenzorg van rijkswege door Karei V werd ingesteld en in ons land op een wyze die groote bewon dering verdient. Dit is de eerste reden, waarom spr. als thema van zijn rede heeft genomen het thema „Oud en Nieuw". Do tweede reden waren de herinneringen, die Leiden ten opzichte van de armenzorg op wekt. Spr. somde op welke een voortreffe lijke inrichtingen in den ouden tijd reeds in Leiden bestonden en welke voortreffe lijke maatregelen door het Stadsbestuur in dien tijd werden genomen. De maatrogelen van Karei V waren dan ook voor Leiden van weinig bcteckmis. omdat ze grooten- j deels reeds waren toegepast, j Echter bestond daarbij het gevaar, dat t de Kerk met haar armenzorg in den hoek 1 werd gedrongen, een gevaar dat in den tegenwoordigen tijd grootendeels is over wonnen, nu het particulier initiatief en de overheid hand in hand gaan. In onzen tijd breidt het terrein van do armenzorg zich hoe langs zoo weer uit De specialiseering van de verschillende tak ken van armenzorg eischt 6teeds meer in spanning cn toewijding, zoodat de armen zorg steeds meer in handen moet komen van maatschappelijk sterken cn ontwikkel den. De arbeid op dit terrein wordt zwaar. Kr wordt veel van de maatschappelijke wer kers gevraagd, maar hier kan helpen de geestdrift die het 6choone doel voor oogen houdt, tot welke geestdrift spr do aanwe zigen hartelijk opwekte. Op deze red© volgde een hartelijk ap- piaus. De voorz. stelde daarna onmiddellijk aan de orde de beraadslaging over het eerste rapport, uitgebracht door do Permanente Commissie inzake de opleiding van verzor gers van onmant6chappelijken en maat schappelijk zwakken Prof. C. W. de Vries bestreed pagina 31 Oproepkaarten inplaats van stembiljetten dig een hand ln hand gaan van het parti culier initiatief met de overheid. De commissie wil voorts komen tot een wettelijk beschermd diploma. Aan de ge stichten, waarin de opleiding plaats zal hebben, zou de commissie de bevoegdheid willen zien toegekend om het examen af nemen onder toezicht van een regeerings- afgevaardigde. De commissie wil dus rijks subsidie en een wettelijk beschermd diplo ma. Als dat niet dadelijk mogelijk is dan moet er toch in elk geval op aangestuurd \v orden. Mr. M J. A Maltzer, eveneens lid van de commissie wees er op. dat een commis sie van toezicht noodig is die de gestich ten aanwijst, waarin de opleiding zal plaats hebben In deze commissie moet ook do concentratie zoo ver mogelijk worden door gevoerd. Deze commissie vormt dus een lichaam buiten de gestichten Het lijkt niet ge- wenscht een gesticht zelf do opleiding ter hand te doen nemen. Wel is het gewenscht dat de organisatie in handen beru6l van net bestuur van de voor opleiding aange wezen inrichting. Mej. Hillen heeft het be zwaar genoemd der verschillende congre gaties voor de religieusen. maar spr. wijst er op, dat ook ten opzichte van het lan 1- bouw huishoudondervvijs op de religieusen dwang wordt uitgeoefend Spreker beantwoorddo voorts nog enkele opmerkingen van andere sprekers in de morgenvergadering. McvronwJ voon de xornctarel Heerlijke garnalen orwjnetten, vischkockjes, genekte poling, ge rookte zalm, ulto«»óCclen zalm bokking, oon iijn gebakken vischje maar dan ook gekocht lu den IJmuider Vischhnndel, Utr-slraat 40. TeL 92. Groote sorteering tafel zure el hare jaarlijksche ontvangsten en uitgaven van het rapport. waarin z.i. aan den Staat de laatste jaren voor het bestuur eenige zorg heeft gebaard, blijkt met het afgeloo- pen jaar een gunstige wending te hebben genomen. Het ledental is geleidelijk toegenomen. Op het einde des jaars telde de vereeniging 50 leden meer dan in het begin van 1930. Het aantal leden bedraagt momenteel 1042 (657 personen cn 385 instellingen). Door overlijden is in het afgeloopen jaar aan het bestuur ontvallen Pater Ildcfonsus O.M.Cap. wiens nagedachtenis in cere zal worden gehouden. Hulde werd gebracht aan den voortrcffelijken steun, ondervon den van den administrateur, den heer G. A. Bischoff. De voorzitter deelde mede, dat als leden van de commissie voor evenlueele reorga nisatie der vereeniging zijn benoemd dr. J. Adriani te Utrecht, de heer W Drees te den Haag, rar. J. Everts te Amsterdam, prof. Pompe te Utrecht, jhr. Quarlcs van Ufford te Utrecht en de heer A. C. van Vuuren te 's Gravenhage. Het jaarverslag werd goedgekeurd onder dank aan den secretaris. Ter vervulling van de vacatures op 31 Dcc. a.s. ontstaande door het periodiek af treden van mcj. dr. J. A. Baronesse van Verschuer cn de heeren H C. C. Franck, dr C. P. M. Romme, dr. F. J. Lisman, A. C. A. van Vuuren cn Herman Snijders, werden benoemd de heeren P. H. Schuurman te Amsterdam, mr. II. L. M. H. Sark te 's Gra venhage, mr. O J. Cluysenaer, mr. J. N. G. E. Heerkens Thijssen, J. W. Jurrcraa en J. Web er. Als plaats voor de jaarvergadering in 1932 werd bepaald Eindhoven. De voorzitter deelde nog mede, dat een kleine commissie is benoemd om het vraag stuk der bedelarij en landlooperij tot een bevredigende oplossing te brengen. Deze commissie bestaat uit de heeren mr. O. J. Cluysenaer, G. H. Honing en P. H. Schuur man, welke laatste zich heeft belast met de uitwerking der concrete plannen. Daarna werd de vergadering gesloten. Hedenmiddag is door de deelnemers der vergadering groepsgewijze een excursie ge maakt naar verschillende instellingen te dezer stede, als daar zijn het gesticht Voorgeest, de Anna Kliniek, het Rijkspsy- chopaten-asyl, de St. Liduinaschool. het Centraal Israëlitisch Wees- en Doorgangs huis, het Gereformeerd Minnehuis. het Weeshuis aan de Hooglandsche Kerkgracht, de Stichting Leidsch Borgstellingsfonds en eenige merkwaardige hofjes. Te half vijf had daarna de officieele ont vangt door het gemeentebestuur plaats in „De Lakenhal", waarbij de burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen een rede heeft gehouden. Leiden, 19 Juni. Hedenmorgen is de jaarlijksche algfmeene jaarvergadering in de Stadsgehoorzaal voortgezet Onder de aanwezigen bevonden zich o.a, mr. C. Schclkcns, administrateur, chef van de afdeeling rijkstucht en opvoedingswe zen namens den minister van justitie, de heer D. v. Geel. referendaris, namens den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, mej. M. Michelse. inspectrice van het Nijverheidsonderwijs namens den minister van onderwijs do burgemeester van Leiden, mr. v. d. Sande Bakhuyzen en wethouder T. S. G-oslinga. Deze allen heette dr. J. Th. de Visser van ST VE., VA!s HER HAGZNLAAN It een te groote taak ten opzichte van ge noemde oplet ling wordt toegekend Do taak van de commissie zou spr. overig ;ns 1 meer algemeen willen zien goformueerd, namelijk in dien zin, dat haar taak zich niet beperkt tot de maatschappelijk zwak teen en de onmaatschappelijken. maar dat men spreekt van dp opleiding van maat schappelijke werkers in 't algemeen Dat de staal dp verschillende opleidings instituten zou splitsen naar richtingen -jnz. acht spr. ongewenseht Spr. begrijpt int j«- schun heel goed, dat een betere organisa tie aan de opleiding, de instelling van een dipl una noodig is. Daarom zou hij het dankbeeld willen opwerken dat het lipo ma voorloopig wordt uitgereikt door de vereeniging. Door den tijd kan daarop rno- go'ijk wettelijke goedkeuring worden ver- j kregen. Mej. v. Berkel van Dordrecht deed het voorstel om de desbetreffende alinea in het i rapport aldus lo wijzigen, dat bij de oplei ding om de maatschappelijke werkers ge waarborgd wordt, doeltreffend nijverheids- onderwijs. De heer Visser, directeur van het Rijks opvoedingsgesticht tc Amersfoort, erkende allereerst de dringende noodzakelijkheid van meer scholing Verder wilde t>pr. den termijn van beoordeeling der geschiktheid van assistenten terugbrengen van 1 jaar tot 3 maanden. Teneinde direct hulp te kunnen bieden, stelde spr. voor een cursus tp doen geven enkele uren in de week op een dag in elk gesticht afzonderlijk. Hier bij zou gedoceerd moeten worden volgens een door een landelijk comité 6amen te stellen eenheidsprogramma. De heer Faber, leider van het instituut voor onbehuisden te Amsterdam, wees op het prominente belang van een goede saln-, rieering. Het is de plicht van de overheid haar medewerking te verleenen tot de tot standkoming van een goede opleiding. Ds. Helring. directeur van de Heldringgc- stichten. te Zetten, vroeg zich af of het oogenolik nu reeds gekomen is om aan den staat te verzoeken het onderwijsprogram ma en examcneischen vast te stellen. Z.i. ware het beter daarmede nog ecnigen tijd' te wachten. De heer Klein uit Haarlem verdedigde uitbreiding van de staatszorg ook inzake de opleiding. In de middagvergadering werd in de eerste plaats Ijet woord gevoerd door den voorzitter van de commissie van rappor teurs, die cr op wees. dat door de commie- sie na ernstig zoeken, in hoofdzaak een stemmigheid is bereikt, behalve wat 'oe- trpft de psychiatrische cursussen, over welk onderwerp mr A. de Graaf een miu- derheidsnota heeft ingediend. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de dringende noodzakelijkheid van ge schoold personeel, hoewel spr. toegeeft dat het aigemeen peil in de laatste twintig jaar is verhoogd. Wit zijn nu de grooto lijnen in het rap port? We moeten komen tot een 6tevigen grondslag, waarop het personeel in de ge stichten staat. Een zekere mate van ont wikkeling is noodig voor het personeel. Gezond verstand en goede wil is niet ge noeg De persoonlijkheid moet ook ge schikt zijn Daarvoor i6 het proefjaar noo dig Als de geschiktheid gebleken is kan do uitbouw aan de ontwikkeling plaats hebben. De commissie is van meening, dat aan aile inrichtingen de opleiding kan plaats he'joen. Er moet concentratie zijn en dat wel />oo sterk mogelijk waarbij rekening m^et worden eehouden met de verschillen de geestelijke stroomingen. Concentratie is ook noodig omdat men do gewenschte leerkrachten moet hebben. Kan dat allemaal op eigen gelegenheid door het particulier initiatief ter hand worden genomen? Spr. meent van niet. Neen, hier is noo- Dr. Bicrens de Haan deelde al6 zijn mee ning mede, dat de ambtenaren in de go- stichten eenigszins op de hoogte moeten zijn van de psychiatrie. Ze moeten ook kunnen ohserveeren. Er is veel strijd in de psychiatrie, maar daar hebben de cursis ten niet mee te maken. De algemeen vast staande feiten kunnen hun bijgebracht worden Er zijn moeilijkheden aan het do- ceeren van de psychiatrie verbonden, maar spr. heeft eenige ervaring en de resultaten stemmen tot tevredenheid. Hij acht het niet gewenscht dat dit onderwijs gegeven wordt door een directeur of directrice, maar wel degelijk door een psychiator om dat slechts deze de stof beoordcelcn kan en hetgeen hij doceert resultaat is van eigen 6tudie. Mr. A. de Graaf vraagt waar het heen nioet, als'do psychiatrie als vaste regel in alle gestichten wordt onderwezen aan het personeel. Er zijn nog andere psychiaters als dr. Bierens de liaan. Wel is spr. er voor, dat de directeuren en directrices zelf een cursus in de psychiatrie volgen. Voor het personeel acht spr. het ongewenseht. Dr. Bierens de Haan zegt, dat er vaststaan de psychiatrische feiten zijn, maar spr. gelooft dit niet. Prof dr. W. P. J. Pompe gaf hierna nog zijn mccning weer over de opleiding van religieusen en zeide van oordeel to zijn, dat een oplossing hier niet onmogelijk is. Van de psychiatrie, aldus vervolgt 6pr., komt men niet af zonder dc psychiaters zelf. Zij zelf zijn de deskundigen., die den leek op zijn onwetendheid moeten wijzen. Tenslotte sprak nog de heer G. H. Ho ning, die o.m. namens de commissie me dedeelde. dat in antwoord op een vraag van dr. Heldring, dat het niet in de be doeling van de commissie ligt, zich on middellijk tot de regeering tc wenden. De voorzitter, dr. de Visser, kwam hier na tot het slotwoord en trok uit het behan delde de volgende conclusie: Het bestuur zal naar aanleiding van het hier behandelde overwegen wat het tc doen heeft. Zulks zal geschieden in overleg met de betreffende commissie. Tenslotte, dat de kwestie der opleiding zoo spoedig mogelijk onder de oogen zal worden gezien, terwijl van het invoeren van een diploma volle aandacht wordt ge wijd en later zal overwogen worden, of eventueel do staat daarbij betrokken zal worden. Met een woord van dank werd de verga dering hierna gesloten. Des namiddags te half zeven werd in het Palacc-hotcl te Noordwiik aan Zee een ge meenschappelijke maaltijd gehouden. Zaterdag wordt een bezoek gebracht aan de Martha-stichting, voor onverzorgde kin deren, tc Alphen aan den Rijn en aan de Dr Mr. Willem van den Bergh-stichting te Noord wijk-Binnen. Weesperkarspel. Bij de gisteren plaats gehad hebbende stemming voor den gemeenteraad van Weesperkarspel (N H) heeft zich een abuis voorgedaan, dat tot nu toe op oen stembureau nog niet is voor gekomen. Up het stembureau no. 1, waar burgemeester J. C. F. Bletz voorzitter was, is door deze aan de eerste 10 personen, die hun stemplicht kwamen vervullen, in ruil voor de, door hen aan den voorzitter ter hand gestelde oproepingskaart, niet het wet telijk voorgeschreven stembiljet overge reikt, maar... een nict-geadresseerd exem plaar der oproepingskaart, van welke laat ste er op ieder stembureau steeds een aan tal aanwezig is, om te worden uitgereikt aan kiezers, die verklaren dat zij, hetzij geen oproepingskaart ontvangen hebben, of wel die knnrt hebben verloren. Het zonderlingste van de geschiedenis is, dat ook niemand van die tien kiezers het abuis bespeurd hebben, en dat zij met het roode potlood het een of ander teeken heb ben aangebracht op een der candidaten, wier namen, zooals men weet. ook op de oproepingskaart vermeld staan. Up welke zonderlinge wijze men daarbij te werk is gegaan, kan blijken uit het feit. dat door een der kiezers de letter O van den naam Oostenrijk werd rood gemaakt Een ander I streepte met het roode potlood de begin letter van zijn candidaat door en meende hiermede aan zijn stemplicht voldaan te hebben Doch het onbegrijpelijkste is wel. dat de 10 oproepingskaarten, welke op die nog niet vertoonde wijze als stembiljet moesten fungeeren, behoorlijk, voor de oogen van het gcheele stembureau, in de stembus werden gedeponeerd! I Gelukkig meldde zich om kwart over 8 een kiezer nan. die wat scherper toekeek dan zijn 10 voorgangers, en die burgemees ter Blelz erop attent maakte, dat hij niet een stembiljet, doch een waardeloos oproe pingsformulier van hem ontving Toen eerst bemerkte de voorzitter van het stembureau, welk een kardinale fout er gemaakt was met de kiezers, die reeds gestemd hadden, of juister uitgedrukt, die door het gemaakte abuis niet in de gelegenheid waren geweest, op de wettelijk voorbeschreven wijze, hun stemplicht te vervullen. Begrijpelijkerwijze heerschte er onder de leden van het stembureau groote conster- I natie, toen zij aldus op zulk een fout op merkzaam moesten worden gemaakt Reeds spoedig daarop bleek, dat als een loopend vuurtje het abuis door de gemeente was ge gaan. Ren der kiezers, die foutief gestemd had en daarover inlichting kwam vragen, vernam via den gemcentebode, dat het wel in orde zou komen, waarmede dez-e echter maar half tevreden was. Nog wat later werd door kiezers geprotesteerd tegen het geen tijdens het eerste kwartier van den I stemdag had plaats gevonden. Inmiddels had burgemeester Bletz inge zien, dat zoo spoedig mogelijk de gemaakte fout hersteld moest worrlon Aan de hand i van de eerst ingeleverde 10 oproepings- kaarten wist men tenminste, met welke kie zers men te doen had. Er werden toen in allerijl auto's gerequireerd, om te trachten zoo spoedig mogelijk de kiezers, van hunne woningen of werkplaatsen te doen ophalen en hen wederom in de gelegenheid te stel len hun stemplicht te vervullen Slechts één dier kiezers kon men niet meer achter halen, daar hij in Amsterdam werkzaam was. In den namiddag werd opnieuw door een drietal kiezers protest aangeteekend togen de onwettige wijze, waarop de burgemees ter s morgens had laten stemmen. Toen 's avonds de stembus geopend werd, bleek er ongewone belangstelling te be staan. De publieke tribune van de raads zaal in het Weesporkarspelsche gemeente huis was stampvol en zelfs moesten er be langstellenden in de raadszaal plaats ne men. Na aflezing der biljetten, deed burge meester Bletz de mededeeling van hetgeen er 's morgens had plaats gevonden, waar aan hij toevoegde, dat indien blijken mocht, dat door het niet stemmen van den kiezer, dien men niet meer achterhalen kon, in vloed op den uitslag der stemming teweeg werd gebracht, een nieuwe stemming voor het betrokken district zou plaats hebben. Opnieuw werd toen door een der aanwe zige kiezers geprotesteerd tegen hetgeen had plaats gevonden, waarvan in het pro ces-verbaal der stemming aanteekening zou worden gedaan. van Arasterdam en de Wethouder voor Kunstzaken von clie gemeente dc President der Wagnervereeniging, alsmede ecu aantal hooggeplaatste Fransche en Nederlandsche autoriteiten. Wie voor uitzending in aan merking komen '6 Gravenhage, 18 Juni. In Novem her van het vorige jaar verscheen in de bladen een mededeeling, dat door de Emi gratie Centrale Holland te 's Gravenhago werd onderzocht of aan de aanbieding van een Argentijnsch6 CredieLbank, tot dc ves tiging van een tiental Hollandsche fami lies op landbouwbedrijven in de provincie Buenos Aires, medewerking kon worden verleend. Een uitgebreid onderzoek ter plaatse werd ingesteld en het advies van verschil lende personen ingewonnen. Hierop zijn langdurige onderhandelingen gevoerd met betrekking tot den prij6, aflossingstermij' nen cn bepalingen in de contracten. D Argentijnscho maatschappij is thans zo ver aan de wcnschen van de Emigrativ. Centrale Holland tegemoet gekomen, dat thans gemeend wordt bekendheid aan deze plannen tc moeten geven. De bedrijven ter grootte van ca. 30 H.A. waarop in hoofdzaak verbouwd moet wor den fruit, aardappelen cn groenten, terwijl daarnevens melkvee, kippen enz. zal wor den gehouden, zijn tevoren door de ver- koopende maatschappij volledig geïnstal leerd. De afzet van do producten geschiedt op de plaatselijke markten, terwijl na eenigo jaren de hoofdbron van inkomsten het fruit zal moeten zijn. Op de kolonie zal door de verkoopende maatschappij een modelboerderij worden gesticht, alwaar Nederlandsche landbouw deskundigen al6 chef en sous-chef zullen optreden om aan de kolonisten leiding to geven, welke laatsten, althans geduronde de eerste jaren, verplicht zijn zich naar de verstrekte aanwijzingen vanwege do model boerderij inzake de exploitatie van hun be drijven te richten. Het is de bedoeling dat de kolonisten na verloop van tijd het eigen dom van de boerderijen verwerven. Het is geen noodzakelijkheid dat de kolonisten zelf kapitaal medebrengen, aangezien de geheel geïnstalleerde boerderijen op afbe- taling worden verkregen. 1 Voor uitzending komen in aanmerking personen, die met veeteelt en groententeelt op de hoogte zijn, die in hun familie enkele kinderen hebben die op de boerderij kun nen medewerken en in staat zijn do reis kosten naar Argentinië (minstens 300 per volwassen persoon) te betalen, terwijl eenig reserve-kapitaal zeer gewenscht is. De meii6chen moeten overigens over voldoende wilskracht en doorzettingsvermogen be schikken om den ongetwijfeld moeilijken tijd, welken zij in het vreemde land moe ten doormaken, te overkomen, aangezien, hoe groot de verbeteringen ook zijn, welke in de oorspronkelijke bepalingen zijn aan gebracht, ongetwijfeld verschillende moei lijkheden aan de kolonisten te wachten zullen staan. Voor nadere inlichtingen kan men zich 5 wenden tot de Emigratie Centrale Holland, Mauritskade 3, te 's Gravenhage. MOTORONGELUK DOOR EEN HOND Motorrijder ernstig gewond. Donderdagavond reed de motorrijder B. uit Enschede ter hoogte van de Steenfa briek Alba aan het Apcldoornsch-Die- rensch kanaal tc Loencn, toen plotseliing een op den weg loopende hond voor den motor sprong. Deze werd op slag gedood. De heer B. kwam daardoor te vallen en werd zeer ernstig gewond. Dr. de Jong uit Loe- nen verleende de eerste hulp. Op diens ad vies werd hij per ziekenpoliticauto in be wusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar hij Vrijdagmor gen nog in bewusteloozen toestand verkeer de. vraagt winkelier of n.v hul5ko tzltzoo amersfoort FRANSCH-NEDERLANDSCHE AVOND IN DE GROOTE OPERA TE PARIJS. Voorstelling van „ïphigénie" door de Wagnervereeniging. Ter gelegenheid van de Koloniale Ten toonstelling zal op 27 Juni a.s. in de Grooto Opera te Parijs, met medewerking der Wagnervereeniging, een Fransch-Neder- landsche avond georganiseerd worden j Uitgevoerd wordt Gluck's „ïphigénie en j Tauride" in dezelfde bezetting en dezelfde i raise-en-scène als te Amsterdam; ook het koor der Wagnervereeniging zal zich te dien einde naar Parijs begeven. I In verband met deze Buitengewone voor stelling heeft zich te Parijs een Rereconiité 'gevormd, aan het hoofd waarvan de Fran-I I sche en Nederlandsche Ministers van Bui- tenlandsche Zaken en van Kunsten "en We tenschappen staan, onderscheidenlijk de heeren Briand, Beelaerts van Blokland. Roustan en Terpstra. Voortsh ebben in dit Comité zitting de Nederlandsche Gezant te Parijs, jhr. Lou- I don, en de Fransche Gezant te 's-Grav»n- hage. do heer Kammerer; de Marérhal Lyautey en Mr. D. Fock; de Burgemeester, ALBERT VAN DER HORST, f Voorzitter van een Oranjebond te Amsterdam. Amsterdam, 19 Juni. Hier ter stede is, 67 jaar oud, overleden de heer Albert van der Horst, oprichter en voorzitter van den Oranjebond „Wat ook vall" trouw staat pal Deze bond bereidt elk jaar op Koninginne dag den Jordaanlcinderen een feest. In de laatste jaren werden ook de oudste Jordaan- bewoonsters en -bewoners in de feestviering betrokken. Als de koningin op haar ritten door de hoofdstad door do Willemstraat reed, was de heer Van der Horst daar altijd aan wezig. In de Jordaan had hij veel vrienden, zoo meldt het Hbld. NEDERLANDSCHE BURGEMEESTERS NAAR DUITSCHLAND. Uit Emden wordt gemeld, dat een aantal Nederlandsche burgemeesters, voornamelijk uit dc provincie Groningen, in Augustus een reis naar Duitschland maken ter be zichtiging van gemeentelijke inrichtingen in Duitsche steden. De reis, die van Gronin gen uitgaat, zal gaan naar Emden, Wil helmshaven—Rustringen en Hamburg. Zij staat onder leiding van den heer ICothe uit Emden, den directeur van Duitsche studie reizen naar het buitenland. DE EIERCONTRóLE. Maandag 22 Juni a.s. zal te Nijmegen een bijeenkomst plaats hebben van bestuursle den der diverse vcreenigingen van eicr- exporteurs, o. a van de Beurs voor den Eierhandel, Verecr;ging Barncveld en Om streken, Gelders'.h-Ov'erijsselsche Vereeni ging van eierhandelaren tc Groningen, ter bespreking van den toestand, ontstaan door do wijze waarop de eiercontrCle thans wordt uitgevoerd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 12