Elke Cliënte te kleeden naar haar persoonlijken smaak is één onzer stelregels. N.V. COMPAGNBE LYONNAISE - Utrechtscheweg 10 - Tel. 179 - Amersfoort NAAR DE FRÖBELSCHOOL? Dat fa een vraag, die actueel wordt, zoodra een kind zoo groot is dat hel lop vensterbanken klimt of de aarde uii ide bloempotten naar de keuken draagt 'en onderweg wat morst op het tapijt. Ais het uit onderzoekingslust de vuil nisemmer leeghaalt, met lucifeis speel' en iederen dag wat anders verzint kunnen wij zeggen, dat de drang tot bezigheid bij het kind is ontwaakt en moet worden gevoed. Want wanneer men het kind alleen maar de dingen verbiedt, die lastrjf zijn voor zijn om geving, en het niets te doen geeft, waarop het zijn belangstelling kan richten, dan zal het kind zich niet al leen verongelijkt voelen en misschien zelfs huilen of hangerig worden, maar en dat is voor vrouwen met een druk huishouden wel het ergste ieder oogenblik verzint het weer wat anders om den geregelden gang v®n zaken te verstoren- De moeder schiet niet op met haar werk. Overal staaf het kind in den weg, het vraagt van alles en zit overal met de vingers aan En als het eens stil is, wordt de moe der pas goed ongerust. Daarom durft zij ook niet het huis uit te gaan voor een boodschap, zonder het kind mee te nemen. Het boodschappen doen duurt dan wel eens zoo lang, maar het kind alleen thuis laten, dat durft zij toch niet. Als een kind op dien leeftijd geko men is, wordt het zaak te overwegen of het nu niet naar de Fröbelschool moet. De moeder zal er zich eerst nog wel een beetje tegen verzetten, want het is niet prettig om haar kind over te moeten geven aan den invloed van vreemden. Soms zal zij ook bang zijn, dat het heimwee krijgt of dat de andere kinderen het zullen plagen, maar zulke muizenissen verdwijnen gewoonlijk spoedig genoeg. Soms is zelfs de angst dat het kind op school mazelen of een andere kinderziekte krijgt, een reden om maar te wachten tot het uiterste, m.a.w. tot de schoolplichtige leeftijd is bereikt en er geen verzet meer helpt. Maar gewoonlijk zijn de ouders toch verstandiger; zij bespreken samen de zaak, zij zien in, dat het zoo toch niet langer gaat en zij nemen hun besluit. Als de onwennigheid van de eerste dagen voorbij is, zullen alle partijen blij zijn met den nieuwen toestand. Moeder kan 's morgens ongestoord haar huishouden doen en heeft nog tijd ge noeg over voor haar boodschappen. Intusschen speelt het kind onder lei ding spelletjes, die tegelijkertijd zijn vermogens ontwikkelden, en het heeft niet eens tijd om aan heimwee te den ken. Bij goed weer worden er spel letjes gedaan en liedjes gezongen in de open lucht en op vele scholen krijgen de kinderen zelfs een plant of een vo geltje, waarvoor zij persoonlijk moeten zorgen. Bovendien is het kind niet langer alleen of met een paar broertjes of zusjes van anderen leeftijd, maar het heeft een groot aantal kinderen van denzelfden leeftijd om zich heen Meer dan in het best geleide gezin leert bet zich te schikken naar de wenschen van anderen. Het heeft niet de minste kans om voor middelpunt te gaan spe len, waartoe het in menig gezin helaas wèl in de gelegenheid is. En bovendien went het er reeds jong aan, plichten te moeten vervullen en zich met ande ren daarin te melen. Het is dan ook geen toeval, dat een kind, dat d Fröbelschool heeft bezocht, later op de lagere school veel gemakkelijker went aan de strengere tucht, dan een kind, dat dan voor het eerst op school komt. Het is dus niet alleen in het belang der moeder, doch vooral ook in het be lang van het kind zelf, dal wij het eenigen tijd voor het bereiken van den schoolplichtigen leeftijd reeds naar een voorbereidende school sturen. En waar tenslotte het belang van het kind den doorslag geeft, zullen naar wij hopen vele ouders ertoe besluiten, hun vier en vijfjarige kleuters naar een voor bun leeftijd geschikte school te sturen EEN AARDIG WERKMANDJE. Van oude stoelen kan men een aan trekkelijk en nuttig werkmandje ma ken. De stoel kan een ronde of vier kante zitting hebben. De rug van de stoel wordt afgezaagd en de mat of zit ting er af gehaald, zoodat de vier poten overblijven. Van helder gebloemd cre tonne wordt een groote zak gemaaivl, die in den binnenwand met kleine kop spijkertjes worden vastgemaakt. Om den buitenkant van het raam wordt een ruime strook cretonne geregen en van buiten en binnen wordt alles met galon-garneering afgewerkt. Het werk mandje zal er dan uitzien als op ons plaatje. Alles moet stevig worden vast gemaakt want de inhoud van een werkmandje is dikwijls zwaar. Men kan ook van boven nog een strook cre tonne anbrengen, welke met een koord kan dichtgeregei", worden, maar nood zakelijk is dit niel. AARDIGE ZOMERTOILETTEN. Op het bijgaande plaatje zien we cenige aardige zomertoiletjes. Van links naar rechts beelden wij af: Ensemble, bestaande uit een blouse van witte en een plooirok van marine blauwe shantungzijde met een modern manteltje, waarin beide kleuren met elkaar verwerkt zijn. Mouwlooze japon en kort van voren dichtgebonden jasje van zwart-mel witte crêpe Georgette met een witte gesp op de ceintuur der japon. Marineblauwe zijde met lichtblauw en wit bedrukt en wille zijde met de twee kleuren blauw bedrukt, vormen een elegant ensemble voor jonge meisjes. Elegante en jeugdige deux-pièces van witte en goudgele crêpe veloutine en bruine handschoenen in een bij passende tint; ditzelfde bruin zien wij terug in de bruin met witte schoenen VRUCHTENSAPPEN, Hoe te bereiden en te bewaren? Aardbeiensap. Men neme drie pond uitgezochte aardbeien die van de steeltjes ontdaan en gewasschen wor den. Daarna in een vergiet zetten om uit te lekken. Dan wordeu ze in een diepe steenen schotel gedaan. Hierop wordt drie liter water bijgegoten, waarin 90 gram wijnsteenzuur is opge lost. De aardbeien moeten dan 24 uur oo een koele piaats worden neergezet. Wel moet men ze zoo nu en dan met een zilveren lepe. omroeren. Nadat de vruchten door een doek zijn geperst, wordt op elke liter sap een kilo suiker tcegevoegd. Dit sap moet weer 24 uur blijven slaan en wordt dan in uitge- zwavelde flesschen gedaan, die her metisch worden gesloten. Op dezelfde wijze kan men ook frambozensap maken. Kersensap. Mooie donkere kersen, maar het beste nog morellen worden van de steeltjes ontdaan, ontveld ge wasschen. De pitten worden verwij derd. Ze wordeu met weinig water opgezet en zacht gekookt. Daarna worden ze door een doek geperst. Op elk kopje sap een half kopje suiker. Daarna moet het sap nog ongeveer tien minuten koken. Na afgekoeld te zijn wordt het sap in flesschen gedaan, welke goed verkurkt en dicht gelakt 25 minuten bij een temperatuur van 75 gr. Celsius gesteriliseerd worden. VAN i TOT 3 JAAR. Voor dezen leeftijd geven wij drie aardige jurkjes van fijn batist, wit rose, blauw of geel, zooals ze op hel oogenblik het i eest populair zijn. Het borduursel wordt er met de hand op PRAKTISCH ENSEMBLE. Voor dit moderne en praktische ensemble is donker marineblauw laken en beige tweed gebruikt. Het bestaat uit een rok, die door stolpplooien wordt ver wijd, een openstaande en daardoor slank makenden mantel met zakken en ceintuur, een oer over elkaar slaand jasje, dat een blouse overbodig maakt, een baret, en verder een tasch en schoenen in twee kleuren leer. gewerkt in goed zichtbare, afstekende kleuren. MODERNE TAFELVERSIERING. Voor kleine dinertjes van niet meer dan acht couverts, maakt men bij voorkeur gebruik van de sinds lang verwaarloosde ronde tafel. Het tafel laken is, al naar de meubels en het behang, van rose of gele batist en versierd met open zoomen. Kant is niet meer modern. De servetten ko men met het tafellaken overeen. In het midden staat een kristallen luchter omgeven door vier kleinere lampen. De lampekappen komen in kleur met het tafelgoed overeen en als deze kleur goudgeel is, kan men ook moccakopjes nemen, die van bin nen en van buiten verguld zijn. KEUKENHOEKJE. Is het u nooit overkomen, dat u bij uzelf dacht: ..Nu zou ik eens een heel lekker toetje willen klaar maken. Geen gewone pudding geen gewone vla, maar iets bijzonders; iels, dat groot en klein verrukkelijk zal viu- den?" Het is natuurlijk geen kunst de ban ketbakker voor een fijne schotel of een lekkere taart te laten zorgen: nee, de kunst is zelf, met eigen beperkte middelen, iets tot stand te brengen, dat afwijkt van het gewone alledaag- sche. Elke handige huisvrouw weet, dat er soms maar een kleinigheidje noodig is, de een of andere aardige kleurige garneering, een geurige saus, >f iets dergelijks, om een betrekkelijk eenvoudig gerecht, lot iets feestelijks om te tooveren. Hieronder een recept voor een fleurig dessert. Oranje-appel-pudding. 1 Liter melk, 2 ons rijst (2 gewone theekopjes), 1 ons suiker. 1 eetlepel boter, geraspte schil van een citroen, 1 ei, Yg pond abrikozen, 1 stukje su- cade, wat sago, 1 kopje suiker. Breng de melk aan de kook, met de boter en de geraspte citroenschil, strooi de rijst erin en laat alles zach tjes koken tot de rijst gaar is. Roer er daarna de suiker door en van het vuur het geklopte ei; laat het mengsel, onder af en toe roeren, bekoelen. Zorg dat de abrikozen van te voren geweekt, met het kopje suiker even voorzichtig gaar gekookt zijn. Stapel de koude rijstmassa op in een schaal, schik er de gaafste en grootste abrikozen omheen, steek een reepje sucade in elke vrucht, bij wijze van steeltje en garneer den bovenkant ook met bladvormig gesneden sucade. Presenteer de rest van de abrikozen met het sap, dat even met sago ge bonden werd, erbij. Menn van de week. Zondag: Londonderry-soep, kalfs lapjes, aardappelen, andijvie, flens jestaart. Maandag: Rollade, aardappelen, stoofsla, wentelteefjes. Dinsdag: Rollade, aardappelen, s'a, oranje-appel-pudding. Woensdag: Schotel van marca- roni met ham en kaas. gevulde kom kommer, citroen-vla. Donderdag: Schotel van spinazie met visch-filets, rijst met pruimen. Vrijdag: Familiesoep, gebakken visch met gemengde sla, aardappe len met boter en fruit. Zaterdag: Koude ham, aard appelkoekjes, peulen, rijst met bo ter en suiker. EEN ZELFGEMAAKTE SCHRIJF- TAFEL. studeerende meisjes of zij, die veel schrijfwerk hebben te verrichten, zul len natuurlijk graag een schrijftafel in haar kamer willen hebben. Maar ge kochte schrijfbureaux zijn meestal duur. Een timmerman kan echter een eenvoudig tafeltje met een dwarsplank onder het raam tegen de muur en het andere gedeelte tegen een paneel van een kastje, waarin men ondergoed en toiletbenoodigdheden kan opbergen. De kast is verschuifbaar, maar vormt met de schrijftafel een aantrekkelijk geheel. De moderne idee om meubelen op verschillende manieren samen Ie voegen, worden op het ocgenblik al gemeen nagevolgd en geven zeer ver rassende resultaten. De voorste plank Aalbessensap. De gewasschen aal bessen worden met een weinig water een half uur gekcokt en dan door een doek uitgeperst. Bij dit sap voegt men op elke drie deelen vloeistof twee deelen suiker en laat dit nogmaals tien minuten koken. Nadat het sap is afge koeld wordt het in flesschen gedaan, goed verkurkt en dichtgelakt en bij 75 gr. C. 25 minuten gesteriliseerd. Men kan ook een vierde gedeelte frambozensap gebruiken, dan krijgt het sap een fijnere smaak. Kruisbessensap. Rijpe of onrijpe kruisbessen worden met weinig water zeer zacht gekookt. Dan laat men ze op een koele plaats gedurende een nacht staan. Dooi een doek uitpersen, veel suiker volgens verlangde smaak toevoegen. Daarnc. het sap nog 15 mi nuten laten koken. Na afkoeling wordt het sap in flesschen gevuld en zooals gebruikelijk gesteriliseerd. KUSSENS. Bijzonoer artistieke kussens kan men van jute maken en met gekleurde wol, oranje, geel of groen borduren. Fraai zijn ook de kussens in nieuwerwetsche patronen met decente lijnen en hoeken van donkerbruin, beige en heldergele wol. Zoo n ontwerp wordt op grof gaas met een platsteek opgewerkt. Dit zijn slechts een paar voorbeelden uit de groote verscheidenheid van zelfge maakte kussens Ook van overgescho ten stukken fluweel of satijn of gras linnen kan men mooie kussen maken. Op een divan kan men veel kussens gebruiken. Dat maakt een bijzonder aardig effect. voor de boeken timmeren. Als men zoo'n tafel van greenen hout laat ma ken kan men deze met twee kleuren verf schilderen en men zal een goed koop en buitengewoon effectvol schrijftafeltje verkrijgen. Helder afste kende tinten, zooals blauw en beige, gioen en beige, rood en zwart of bruin met beige, kan men gebruiken om de tafel te verven. De beste plaats voor de schrijftafel is onder het raam. Hel bijgaande plaat je laat zien, hoe men een aardig hoekje voor de schrijftafel bij het raam aan maken. Een deel van de schrijftafel, een gewone plank rust op een dwarslat van de schrijftafel kan op- en neerge klapt worden. Een eenvoudig stoeltje in dezelfde kleuren als de talel geverfd is, boort er bij. Meisjes die handig zijn met de verf kwast zullen hun meubels zeil schilde ren. De verl moet nooit dik worden opgestreken. Dun strijken en later nog eens overschilderen. Op nieuw hout zal er de eerste keer nok geen glans komen, en zelfs de tweede keer zal hel nog maar zon, zoo zijn Maar na de derde behandeling zal het meubelstuk mooi glinsterend zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18