DE VRIJHEIDSBOND OP HET VERKIEZINGSPAD Mr, J. Rutgers spreekt over de liberale gemeentepolitiek IN MEMORIAM G. J. A. RUIJS as „De eerste taak van ieder raadslid is te zorgen voor een goeden toestand der gemeente financiën" Gisteravond had in de foyer van Amicitia een bijeenkomst plaats van do afdeeling Amersfoort van den Vrijheidsbond, onder leiding van den heer L M. Leczer. De voorzitter wees er met nadruk op dat, in tegenstelling met hetgeen de heer Stadig heeft betoogd, de Vrijheidsbond een zeer democratische partij is, een partij die geen groepsbelangen dient, maar uitsluitend op de bres staat voor het algemeen belang. Als spreker voor dezen avond, welke slechts matig bezocht was, trad op mr. J. Rutgers, uit den Maag, secretaris van den V.B., oud-wethouder van Amsterdam. Mr. Rutgers wees er in den aanvang van zijn betoog op, dat prof. Bonger heeft beweerd, dat het kapitalisme slechts zal verdwijnen, wanneer er een beter stolsel voor in de plaats gesteld wordt. Ook wees spreker erop, dat dezelfde hoogleeraar heeft betoogd, dat Met Volk druipt van senti- mentsoverwegingen, welk 3 volgens den hoofdredacteur van dat blad noodig zijn om beweging te maken om te geraken tot een overwinning. Dwalen met de massa gaat vóór het verstandelijk inzicht. Alles wordt gebruikt om te komen tot machtsvorming. Lijnrecht tegenover deze opvatting staat die der liberalen, die zien wat in het belang der gemeente noodig is en los van alle sentimentsoverwegingen dat zien te berei ken wat in de toekomst tot een betere samenleving zal leiden, tot heil der gemeen schap. Spreker ging voorts over tot het geven van een beschouwing van de liberale ge meentepolitiek. Voorop wordt daarbij ge steld, dat in elke gemeente de huishouding zelfstandig bestuurd wordt en geregeld, m.a.w. dat er autonomie is. Het gemeente bestuur heeft de plicht te zorgen, dat zij dit zelfstandig kón doen. In dit verband vestigde de heer Rutgers de aandacht op de wet op financieele verhouding tusschcn rijk en gemeente, welke de gemeente-in komstenbelasting heeft vorvangen door de gemeentefondsbelasting, waarbij de ge meenten tot 80 procent opcenten mogen heffen. Het liberale program besteedt in do eerste plaats de aandacht aan. do financiën. De A.-R. en de R.-K. partij, welke ook in Amersfoort flinke partijen zijn, hebben nog geen gemcepteprogram. Als de gemeente bestuurd wordt door iemand, die tot hun kerk behoort, gaan zij daarmee accoord. Waartoe leidt dit? Tot het voeren van een verschillende politiek door dezelfde par tijen in verschillende gemeenten! Mr. Rutgers besprak vervolgens het pro gramma der S. D. A. P. voor de a.s. raads verkiezingen, dat volgens hem in wezen niet verschilt van dat, wat zij voor de Ka merverkiezingen in 1929 hadden opgesteld. Hierbij merkte hij op, dat daaraan ont breekt de financieele paragraaf. Waar schijnlijk zal deze er wel opzettelijk aan ontbreken. Want waarvan moet alles wat de S. D. A. P. van de gemeente wil, betaald wor den? Speciaal in een gemeente waar de opcenten der fondsbelasting reeds zeer hoog zijn, is dit een zeer belangrijke kwestie. Hierbij herinerde mr. Rutgers aan een uitlating van minister Ruys de Beren- brouck, waarbij dezo heeft betoogd, dat een financieel evenwicht een factor, zoo niet de grondslag is voor een welvaartspolitiek. Vóór alles moet er een financieel even wicht zijn. De financieele toestand van een gemeente is ten nauwste verwant met de draagkracht van do bevolking. Een ge meente most er dus wel degelijk rekening mee houden, dat de bevolking niet te zwaar belast wordt. De zakelijke bedrijfsbelasting noemde spreker een belasting, welke in een gemccnle de werkloosheid in de hand werkt. Met nadruk vestigde do heer "Rut gers er de aandacht op, dat wijde oogen niet mogen sluiten voor do politieke ont wikkeling welke over onze grenzen plaats vindt. Bij de bespreking van de financieele ge meentepolitiek herinnerde spreker er aan, dat men de uitgaven niet moet baseeren op de hooge inkomens van het vorig jaar, om dat de inkomsten door verlaging der loo- nen aan het verminderen zijn. In dit ver band herinnerde de heer Rutgers eraan, dat men in het democratische Berlijn reeds zoover is gekomen, dat men het elcctriciteitsbedrijf heeft moeten verkoo- penom aan geld te komen! Hot tekort bedroeg in 1930 niet minder dan 100 mil- liocn mark. Een eigenaardig feit noemde spreker het, dat zelfs in linksche kringen stemmen opgaan in den geest van hen, die zij conservatief plegen te noemen, doch men gaat tóch op het laatst weer liever „dwalen met de massa". Spreker merkte nog op, dat thans, in tegenstelling met den tijd van Thorbecke, menschen in den raad zitten die zeggen: „Wij eischcn en het geld zullen wij wel halen waar het zit". Het financieele verantwoordelijkheidsgevoel is wel ver gedaald in de laatste jaren! De eerste taak van elk gemeenteraadslid is te zorgen voor een goeden toestand der gemeentefinanciön. Een mentaliteit als spreekt uit het gemeenteprogram der S. D. A. P. is in onzen tijd verderfelijk. Voor deze uitlating wil spreker de betiteling van anti-arbeidersgezind en conservatief aanvaarden, want een conservatief beheer der financiën is een goed beheer der gel den. Het voeren van gemeentepolitiek is in de eerste plaats het voeren van financieele politiek. Er worden vaak maatregelen go- nomen en uitgaven gedaan, welke onver antwoordelijk zijn tegenover de arbeidende klasse, want ook diè voelt den druk als zij meer belasting moet betalen en nog wel erger dan de bezittend klasse. Het drijven van de S. D. A. P. maakt het openbaar on derwijs slechter dan het bijzondere. Im mers men i6 er al in geslaagd om het Fransch op de lagere school af te schaffen. Waar moet het heen als do hoofden der scholen worden benoemd volgens ancienni teit en niet bij keuze? Door het 6treven der soo.-democraten zal de openbare school ten doodo zijn ge doemd. Zij willen het zoover drijven, dat het onderwijs ook een socialistische tint zal krijgen. Tenslotte besprak de heer Rutgers de bevoegdheden, welke de winkelsluitingswet aan de gemeenten toekent, voor zoover het ontheffing betreft voor bijzondere omstan digheden. Wat zijn echter bijzondere om standigheden? Nu het rijkswerktijdenbe sluit voor winkelpersoneel, dat den ge meenteraad de bevoegdheid geeft alle win kels of die van een bepaalde branche een middag of morgen in de week te sluiten Indien er een middag voor sluiting wordt vastgesteld, moeten ook die winkeliers slui ten, welke zónder personeel werken. Met nadruk wees de heer Rutgers er nog op, dat htft financieel beleid de hoeksteen is van de gemeentepolitiek. In de komende vier jaar is het meer dan anders noodig, dat op de uitgaaf van iedere gulden nauwlettend wordt toege zien. De liberalen willen alléén werken in het algemeen belang werken en ware demo cratie aan den dag leggen en géén schijn- dcmocratie! Hij wekte allen op om hun stem 'uit te brengen op lijet 8 Nadat kolonel Lcezer den spreker dank had gebracht voor zijn uitvoerig betoog, werd de vergadering gesloten. NED. SPAARBANKBOND. Jaarverslag 1930. Wij ontvingert heden het jaarverslag van den Nederlandschen Spaarbankbond, waar van het hoofdkantoor alhier is gevestigd. Het aantal leden van den bond is met 26 gestegen. Het afgeloopcn jaar gaf een sterke stijging te zien van het totaal der spaargelden en het aantal spaarders. Het aantal spaarders namelijk is dat jaar toe genomen met 51.385, terwijl de spaargelden met 32.995.000.— zijn vermeerderd, het geen des te merkwaardiger is, waar juist in dat jaar het woord „malaise" op ieders lippen lag. Het voordeelig saldo per 31 December 1930 bedroeg 21.713.53,/< voor den Spaarbankbond: Het saldo van het Spaarbankbureau bedroeg op dien datum 4.032.10. De balans van den Spaarbank bond per 31 December gaf een totaal aan inkomsten en uitgaven aan van 30.252.12J4, terwijl het nadeelig saldo over 1930 bedroeg 8.0i9.57J<. De balans van het Spaarbankbureau gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van 10.595.71. Het nadeelig saldo heeft hier bedragen 4.256.19J4. AANBESTEDINGSNIEUWS. Woonhuis Arnhemsche weg. Vrijdag werd door den architect Joh. H. Blom aanbesteed den bouw van een woon huis aan den Arnhemschen weg, met vol gend resultaat: F. van Keulen, tc Hooglanderveen, 2975; W. Wassink 3522, J. Blom 3692, J Hendriksen 3750, G. C. Hienekamp 3750, W. van Genderen Jr.. Soest, 3761: H. Bar- ten 3817, H. Meester 4000. W. Hecre 4058, A. van Luntcren, te Woudenborg, 4146; Jekel en Lagerweij 4341, Schipper en van Nes 4336. De anderen alhier. VRIJZ. DEM. BOND. Dinsdagavond houdt de afd. Amersfoort van den Vrijz. Dcm Bond een openbare vergadering in het Valk je, waarin als spre ker zal optreden het lid van de Tweede Ka mer mr. P. J. Oud met het onderwerp: De gemeenteraadsverkiezing. MUZIEKCORPS lc HALFREGIMENT HUZAREN. Vrijdag a.s. voor do microfoon. Vrijdag 26 Juni a.s. zal het vrijwillige muziekcorps van liet. lc halfregimont Hu zaren alhier, onder leiding van kapelmees ter Klijnen van 9.3010.15 een concert geven voor de N. C. R. V. (algemeen programma) voor den zender te Huizen. VEREENIGING VAN VRIENDEN DER SOVJET-UNIE. Te dezer stede opgericht. Een dezer dagen is alhier opgericht een afdeeling van bovengenoemde vereeniging. welke zich ten doel stelt om het Amers- foortsche publiek in aanraking te brengen met de huidige cultuur in Sovjet-Rusland. Zij tracht dit doel te bereiken door het ver- toonen van films, die in den regel door de commissie voor de filmkeuring niet ge schikt worden geacht. Ook houdt deze ver eeniging voordrachten over Sovjet-Rusland, wil Radio-uitzendingen organiseeren, enz. KATHOLIEKE RADIO OMROEP. Een plaatselijke afdeeling. In een bijeenkomst, gisteravond in het patronaatsgebouw Paulus Borstraat, ge houden, werd een comité gevormd ter op richting van een plaatselijke afdeeling van de K. R. O. In dit comité hebben zitting do hecren F. F. F. Marqucnie voorz., W. Hagemans sccr. G. G. van 't Veldt, penn., P. T. van Schaick i en G. J. Verweij. Met de kracht van een ijsbreker heeft hij in zijn Utrechtsche dagen voor nieuwe mes thoden gestreden Wij lezen in het hodon verschenen Utr. Predikb. Blad het navolgende In Memo- riam, gowijd aan den heer Ruy6: Dezer dagen konden wij in do kranten hot verbijsterend bericht lezen, dat de heer G. J. A. Ruys den 17dcn Juni in een bij eenkomst van de Commissio voor Diaconale Armenzorg plotseling op 56-jarigen leef tijd is overleden. Daar de heer Ruys ook in onze Utrecht sche Hervormde Gemeente vele jaren als diaken gediend heeft, en geruimen tijd ook als voorzitter fungeerde in het college van diakenen, past het ons hem in dit blad te gedenken, en in den geest een palmtak op zijn graf te leggen. Hij was een mensch, die zich tegenstan ders op den hals haalde, maar die ook warme vrienden verwierf, en ieder, die hem in zijn arbeid gade sloeg, oprechten eerbied afdwong. Met de kracht van een ijebreker heeft hij ook in zijn Utrechtsche dagen voor nieuwe methodon op diaconaal terrein gestreden en geijverd: en veel, dat nu algemeen als het betere wordt gewaardeerd, is door de stuwkracht van Ruys en van onzen vroe- geron ambtgenoot dr. Slotcmaker de Bruine hier tot stand gekomen Wat hij voorts als secretaris van de Fe deratie van Diaconieën, als bestuurder van verschillende stichtingen en als hoofdre dacteur van het Maandblad „Diakonia" kort ,.ln memoriam" naar waarde worden heeft gepresteerd, kan moeilijk in dit beschreven. Met ongeloofclijke werkkracht en taai doorzettingsvermogen heeft hij bergen van werk verzet in het belang van de Kerke lijke Armenzorg en tot verhooging van haar peil. Dikwijls vroegen we ons af: ..hoe houdt ij het uit": hij heeft het dan ook niet uit gehouden, maar is in het hornas gestorven. Ons komt voor den geest de bede, waar de 90ste psalm mede besluit: ..de liefelijk heid des Heeren onzes Gods zii over hem. en het werk zijner handsn bevestig dat!" DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. Auto's en geld zijn nog zeer welkom. Naar wij vernemen bedraagt het aantal oudjes van de gestichten alhier, dat met den autotocht voor ouden van dagen wil meerijden, niet minder dan. 119: bovendien zij'n er nog ongeveer 30 particuliere oudjes. Als wij daarbij vermelden, dat er tot heden slechts 25 auto's 'beschikbaar zijn gesteld, behoeft het zeker geen betoog, dat het co mité nog een dringend beroep doet op de liefdadigheid der auto-bezitters alhier. Wat de particuliere oudjes betreft, deze knncn alleen dón moe, indien zij zich bij een auto mobilist opgeven en deze bereid is hen mede tc nemen. Aanmelden van particu liere oudjes bij het comité heeft dus géén baat. De route zal dit jaar iets korter zijn dan vorig jaar, omdat toen te laat werd binnen gereden. Wat binnen kwam. De volgende giften zijn thans ontvangen: Voetbal Vereen. H. V. C. 25.— Familie de K. - 5.— De heer Br. - 0.50 Mevrouw F. - 2.50 Totaal 33.00 CITY-THEATER. Opvoering van Madame de Pompadour. Het City-Theater zorgt in de zomerdagen voor licht on vroolijk amusement. Deze week loopt er een operette-film die er we zen mag, het is Madame do Pompadour, verfilmd naar do bekende operette, waarin Beppie de Vries haar internationale triom fen vierde. Het Versailles onder Bodewijk de XVe met alle schittering en glans van paleizen en parken, met het oneindig gefeest der markiczon en markiezinnetjes, met op den spits gedreven geraffineerde luxe voor slecht6 enkelen, opgebracht door een mor rend, tot armoede gedoemd volk, dat is do sfeer waarvan de regisseur van dit friaio kijkspel, Dr. Willy Wolff een dankbaar ge bruik maakte. Men geniet van de fraaie costumes en het elegante beweeg der hove lingen en men kan een perfecte operetta- troep bewonderen, mot goede zangers, som mige zelfs bijzonder goed, zooals Ernst Vc- rebes als Gaston dc Meville, en meeren- deels knappe acteurs. Want het verschil tusschcn de werkelijke en de gefilmde ope rette i6 vrijwel weggevallen, nu de geluids weergave zoo bijzonder goed geworden is, de muziek en het gesproken woord worden duidelijk en op goede toonwaarde weerge geven, het Duitsch is verstaanbiar on niet meer hinderlijk nasaal. De operette heeft een boeiende intrige, zit goed in elkaar cn krijgt zelfs een sati riek tintje in die aardige inspectie van Ma dame dc Pompadour van de opleiding te St. Cyr. Men verwachte geen Fransche geest, hiertoe zijn de Duitsche spelers niet in staat cn ze wagen zich wel eens aan een scènetje, waar de Frinschman sierlijk ov^ heen zou glijden. Maar amusant is he* zeker en de muziek van Künnecko brengt een paar verdienstelijke Schlagers. In het voorprogramma prijkt weer een van die teckenfilmpjes, thans jen Felix de Kat, die nu ook gesynchroniseerd ver schijnt: wat geluid betreft wint Micky Mouse het van Felix, miar de te.koning is heel grappig. Wie een avond wenscht van vlot vermaak, zij een bezoek aan de City aanbevolen. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Tocht naar het Naardermeer. Zooals reeds vele jaren te doen gebrui kelijk is heeft de afd. „Amersfoort e. o." van bovengenoemde vereeniging ook thans weer haar tocht naar het Naarder meer kunnen houden. Om kwart voor drie waren de belangstellenden aan het Vis- scherehuis aanwezig en stappan bij prach tig weer en een lekker briesje in de gereed liggende booten. Nauwelijks wa6 de groote vaart bereikt die in de richting van den spoorweg voert, of daar liet zich al dadelijk een kiekendief zien, die al jagende over het nabij zijnde rietland kringelde, dalende en stijgende cn die zoo de gelegenheid gaf om zijn fraaien bouw cn bijzonderen vleu gel vorm te kunnen ohserveeren. Even verder lieten zwarte sterntjes hun gekrijsch hooren en geven daarmee aan, dat hun nesten niet veraf konden zijn. In derdaad: zeer dicht bij dc tochtsloot, waar in de booten voeren, kon het gezelschap een paar nesten met eieren waarnemen, vrij open drijvende op wat omgeknakt riet en als het ware zonder omslag in elkaar gesleepte rictbladeren. Langs een kraaiennest in lijsterhes, een groot complex waterklaver en de bekende arbutus-appelboom, die zich daar op zoo zonderlinge wijze in die sappige omgeving heeft weten tc ontwikkelen, steeds verder varende, bracht de visscherman het gezel schap bij het nestje van den grooten karc- kiet met eenige jongen erin, dat keurig aan drie rietstengels was opgehangen. Dicht hierbij vinden we eon opslag van den grooten boterbloem, die zich tussclien riet, biet en 6meerwortel een aardig veldje in den drassigen -bodem heeft uitgezocht. Veel purperreigers vlogen af cn aan, 6ommige op prachtige wijze aan het laveeren tegen den bries in cn altijd 6teldcn zij op ele gante manieren de ranke lijven in om het lichaamsgewicht on zijn vorm zoo voordee lig mogelijk bij de bewegingen van tegen den wind te gebruiken. Zoo, onder het spoorwegbruggetje door naar de zuidelijke helft van het meer, naar het gebied, dat dc reigers als broedplaats hebben gekozen, werd eer6t nog het nestje van den kleinen karakiet met eenigo eitjes erin bewonderd cn daarna de reigerkolonie bereikt, waar alle nesten laag bij het water oppervlak op rietstompen zonder veel om slag of kunstvaardigheid in elkaar waren gezet. In een nest lagen oen paar zeer jonge reigertjes, blijkbaar pas gevoed, dommelig naast elkaar, zoo loom, dat ze nauwelijks de kopjes ophieven bij het voor hen toch wel ongewone lawaai der booten met be langstellenden. De oude reigers trouwens waren betrekkelijk rustig. Wel zwierden zc op cn neer langs de 6loot waar de booten doorgeboomd waren, maar van hun karak- tcrestick reigcrgekrijsch lieten zij maar weinig hooren. Trouwens: opvallend weinig vogelgeluid was er dezen middag gedurnndo den ge- heelon tocht te vernemen. De karakieton nu en dan, maar baardmannetjes of roer domp, zelfs geen kraai gaf lovensteeken. Na het bezoek aan de reigers kwam do broedplaats der lepelaars aan de beurt. Reeds telkens gedurende den tocht, waren ze waargenomen, alleen of met enkele te zamen over het meer trekkende naar of van hun voedselplaatsen aan de Zuiderzee en na cèn mooicn tocht door een zeer schil derachtige sloot, lag de Wijde Blik voor ons open en demonstreerde onmiddellijk zijn juisten naam. ITet panorama, dat nu te zien was, behoort wel tot dc meest karakteris- tick-Hollandsche: schilderachtig ruim wa ter, bedekt met bloeiende gele cn witte waterlelies met rietranden en kleine bosch- jes aan den zoom, daarachter in den zonne glans het wijde grasland met grazend vee, hier en daar wilgen en in de verte hooger, donkerder hout, waartusschen enkele torens, waarbij die van Naarden bijzonder goed uitkwam cn den achtergrond een be paald plaatselijk accent verleende. Toen bij de nadering dor booten de lepe laarskolonie zich in de lucht verhief werd dit panorama door de witte schijtervlakken der 6lanke vogels nog verlevendigd, terwijl wat verder do kiekendief op jacht was boven de poldcrslooten cn de purperreigers meer rechts nog hier en daar rondkruistcn. Hier was wel een verzameling van vogels bijeen zooals elders, ook buiten dc grenzen van ons land, niet licht zal worden waar genomen. Een paar futen hielden zich op een af stand van eerbiedig toekijken, maar waren tocli blijkbaar wel zoo nieuwsgierig, dat ze de booten gedurig bleven beloeren, dan hier cn dan weer daar, net zoo lang tot deza weer in dc sloot langs den spoorweg op terugtocht waren. Tot slot van den tocht nog een kleine ver rassing dicht bij het einde, cn wel deze dat het mogelijk bleek een paar zeer jonge meerkoetjcs waar te nemen, die bij nade ring der booten van een tijdelijk nest de vlucht in het natte element namen cn al vluchtende over het water pogingen deden om onder to duiken, waartoe zij echter blijkbaar nog niet in 6taat waren en die ook nog zoo weinig snel konden zwemmen, dat er geen mogelijkheid voor ze bestond om zwemmende te ontkomen; gevolg, dat er een werd gegrepen, die zich rustig, in de holle hand liet bewonderen. Nadat hij zijn vrijheid had herkregen, zwom hij op kalme en komisch-waardige manier de wijde watervlakte weder in. En hiermede was dc tocht volbracht, die aan de tocht genooten eenige prettige en interessante uren had verschaft en die zeker van het schoone Naardermeer met zijn eigenaardige bijzonderheden weer eenige mooie en aangename indrukken zal heb ben achtergelaten, welke niet zoo spoedig vergeten zullen worden. AANRIJDING. T In de Langestraat is gisteren, een wiel- rijdster door een haar passeerende auto bij het stuur gegrepen. Zij kwam hierdoor te vallen en bleef op het trottoir liggen. Na in een woning te zijn binnengedragen, is zij door een dokter onderzocht, waarbij bleek, dat zij geen letsel had bekomen. Zij is per auto naar haar woning overgebracht. DE GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. Opcnluchtmecting van de S. D. A. P. op het Vondelplein. Gisteravond hield do S. D. A. P.-afdee- ling haar vierde cn laatste wijk-openlucht- mceting voor de gemeenteraadsverkiezing op het Vondelplein, waar als sprekers op traden de heeren B. Noordewier en J. Muil w ij k, uit Hilversum. Nadat „De Stem des Volks" eenige liede ren ten gehoore had gebracht werd dezo meeting geopend door den hoer W. Schei ck, bestuurslid van do S. D. A. P., die vervolgens het woord gaf aan den corsten spreker, den heer B. Noordewier. Evenals in zijn rede, die dc heer Noorde wier hield op een openluchtmeeting in do Tulpstraat, begon deze ook hier met do ver schillende partijgroepecringen tc ontleden on in het bijzonder wees hij op de z.g. dwergpartijen, die in den regel oorzaak zijn, dat vele stemmen geen waarde hebben. Het verdere gedeelte van spr.'s betoog was vrij wel een herhaling van zijn rede, die hij de vorige maal heeft gehouden. Do heer Muilwijk spreekt. Niet altijd is er een 8-urcndag en een behoorlijke socialo wetgeving geweest, niet tegenstaande er wel altijd arbeiders zijn ge weest. Dc heer Muilwijk achtte zulks wel begrijpelijk, omdat in den tijd dat do so ciaal-democratie weinig of geen invloed had in do vertegenwoordigende lichamen, dc vertegenwoordigers van do Katholieke en Christelijke partijen hun tijd hebben ver beuzeld met ja-knikken. Hij gaat dan terug naar dc dagen van 40 jaar geleden, toen do groote Troelstra zijn werk begon, dót, lv>c- wel toen verguisd, thans algemeen rils pio nierswerk wordt erkend, getuige de gun stige recensies, die er over zijn boeken, waarin hij zijn levenswerk beschreef, wor den gegeven. Spr. concludeerde daaruit het berouw van de bourgeoisie, die thans tot de erkenning is gekomen, dat zij dien man nimmer hebben begrepen. Hij herinnerde dan aan de periode, dat hij in onze gemeente do S. I). A. P. in den Raad vertegenwoordigde, cn zeidc o.a. dat hij hij vele belangrijke vraagstukken, de arbeidersklasse betreffende, zich nimmer ergerde aan den heer Stadig of den Vrij heidsbond, doch wel aan do kiezers, die aan zulke ruadsleden hun vertrouwen schen ken. Nu komen er weer scho.onc beloften, doch als do heeren straks weer voor 4 jaar gekozen zijn, dan zijn die beloften weer vergeten. Komende tot dc behandeling van enkele bolangrijke punten, wec6 hij op de belas- tingpolitiek in onze gemeente en deelde daarnaast eenigo staaltjes mede van de grondpolitick, die in onze gemeente werd gevoerd. In liet hijzondcr door dc indirecte belastingen wordt men in Amersfoort ge brandmerkt. Do sociaal democraten waar borgen u oen behoorlijko belasting naar draagkracht. Tenslotte werd gewezen op eenige methoden van bestrijding der S. D. A. P., waarbij veelal het motiefj dat wij tegen den godsdienst zijn, nog al'opgeld doet. In spr.'s woonplaats is het voorgeko men, dat in dc tuinen een bord ^as ge plaatst. met do woorden: „Stemt op. Jezus". Zoover is het reeds gekomen on hij meende dat, indien de wet op dc Godslastering van minister Donner reeds was ingevoerd, het hier een geval van vervolging betrof. Do heer Muilwijk eindigde zijn redo met de aanbeveling van de candidaten der S. D. A. P.. waarna dc heer Scheiclc deze opon- luchtmceting sloot. NAAR DE VELUWE. Een handige gids. Wij ontvingen van do Stoomboot-Mij. „Ilolland-Veluwe Lijn", te Amsterdam, oen gids voor de reis naar en hot verblijf op de Veluwc. Deze handige uitgave bevat een reeks van interessante aanwijzingen omtrent pensi ons, fietstochten, spoorwegverbindingen, autobuslijnen, alsmede aardige beschrijvin gen van verschillende plaatsen op do Veluvve. TEMPERATUUR VAN HET WATER. De temperatuur van het water in de zweminrichting bedroeg hedenmorgen 66 graden. Diploma. Het diploma werd behaald door den heer J. Jonker. Wat achterbleef. Gevonden zijneenige abonnementen, een beursje, een kammetje, een paar das speldjes, ringetjes en een armband BURGERLIJKE STAND. Overleden: Hendrik Martinus van de Veldo, oud 13 jaar; Gerrit Johannes Aleid Ruijs, oud 56 jaar. echtgenoot van Berendina Catharina Berends. OMREKENINGSKOERSEN. Off Not. Niet Off Not 19 luni 20 Juni 12 uur 12.08 li 12.08 V, 58.96 68.94 9 73 54 9.73 34 58 34.5754 48.26 48 25 34.94 34 94 16.53 66.53 CC.56 66.55 66.60 66 61 New-York 2.48.43 2.48.50 \ledegeaeeld door de Rott. Bankverceniging. DE NEDERLANDSCHE BANK. J Rsleening op Effpcten 2V? Voorschotten in Rekening Courant 2V2

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 3