BETALING ABONNEMENTS GELDEN PER GIRO W A. H. VAN NIEUWKERK N.V. STEUNVERLEENING IN DE GROOTE STEDEN De aftrek van inkomsten C. BE JAGER SCHANDELIJKE PAARDEN- TRANSPORTEN DE INDISCHE FINANCIEN ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD UIT DE STAATSCOURANT Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileeri ng Prima Bouclé-Karpetten 200x300 f 37.25 HUMORHOEKJE Wijziging in de rijks regeling 'sGravenhage, 19 Juni. Wij hidden heden ten departemente van Binnenland- sche Zaken en Landbouw een onderhoud, waarin ons cenige nadere mededeelingen zijn gedaan over do werkloosheidssteun- regeling, welke is getroffen met de drie groote gemeenten Den Haag, Rotterdam en Utrecht en waarmee Den Haag en Utrecht zich reeds iccoord hebben verklaard, ter wijl van Rotterdam verwacht wordt, dat deze gemeente haar binnen enkele dagen ook zal hebben goedgekeurd. Als gevolg van het overleg met deze gemeentebesturen zijn voor hen ecnige wij zigingen gebracht in de Rijksregeling, welke in het kort hierop neerkomen: Volgens de Rijksregeling hebben uitge- trokkenen een hoogere uitkeering dan an dere groepen, totdat zij zouden gaan bc- hooren tot do groep „dubbel-uitgetrokke- nen", welke onder een lager tarief valt. Deze verlaging is voor de drie gemeen ten opgeheven, de groep dubbel-uitgelrok- kenen is voor hen uit de regeling verdwe nen en de uitkeering blijft voor do uit- getrokkenen onverminderd op dezelfde hoogte. Verder is vervillen de termijn van steun verlening voor do verschillende groepen gesteunden. Wie werkloos is en gesteund wordt, kan dien steun niet meer krach tens een bepaling van de Rijksregeling ver liezen, doch de gemeentebesturen hebben zelf reeds een regeling, krachtens welke de steunregeling op een werklooze niet blij vend, automatisch kan worden toegepast. Bij de Rijksregeling is voorts bepaald, dat de steun nooit meer mag bedragen dan een zeker percentage van het loon. Hier van is in de overeenkomst met de drie gemeenten afgeweken. De minister heeft nl. goedgevonden, dat, behoudens zijn goed keuring, een hooger percentage mag wor den uitgekeerd winneer het groote gezin nen met laag loon betreft. Een belangrijk punt van verschil betreft den aftrek van inkomsten van gezinsleden van den werklooze. De regeling bepaalt, dat van de inkomsten zoowel van den on dersteunde zelf als van de leden vin zijn gezin V3 in mindering wordt gebracht op zijn steun. De minister heeft thans goedgevonden, dat bij de berekening van de inkomsten aftrek de eerste 5 inkomsten van de vrouw van het hoofd van een gezin met kinderen buiten beschouwing wordt gela ten, terwijl voorts, als er verdienende kin deren in huis zijn, een extra toeslag boven den reeds in deze regeling vi6tgestelden toeslag kan worden gegeven van 1 voor het eerste en ƒ0.50 voor elk volgende wer kend lid, met deze beperking, dat als de vrouw en één of meer kinderen werken, alleen van de inkomsten van de vrouw ƒ5 buiten beschouwing mag worden gelaten. Ten slotte werd ons nog meegedeeld, dat nog niet is vastgesteld kunnen worden, hoo hoog de bijdragen van de gemeenten zul len zijn. daar in verbind met de inwer kingtreding op 1 Mei van de gewijzigde belastingheffing, een geheel nieuwe bere kening noodig i6. Daarvoor zijn verleden week vragenlijsten aan de gemeentebestu ren gezonden, die thans geleidelijk terug komen. Aan de hand daarvan zal de vaststel ling der bijdragen geschieden. HET P.E.N.-CONGRES. 'sGravenhage, 18 Juni. Naar v.ij vernemen zijn er voor de buit^landsche deelnemers van het P.E.N.-coiigres, dank zij het initiatief van een vooraanstiand Nederlandsch gedelegeerde, op Woensdag a.s. een achttal dejeuners georganiseerd ten huize van voorname stadgenooten of ingezetenen van Wassen ïar, teneinde de buitenlanders in de gelegenhed te stellen van meer nabij met het Hollandsche socie- ty-leven kenns te maken. Am elk van deze noenmalen zullen 12 k 14 vreemdelingen aanzitten en één Nederlandsch P.E.N. club lid. KAAS-OVERZICHT De aanvoeren hebben deze week duidelijk aangetoond dat we in het voile seizoen zijn. Markten van ruim 500 partijen Goudsche volvette kaas! Het zal den kaasboer tot tevredenheid stemmen, dat juist nu, in den tijd dat hij de grootste hoeveelheden ver koopt, de prijzen nog al naar boven zijn gegaan. Want voor werkelijk eerste soort, en dan van zwaar gewicht: 11—13 Kilogr. zijn nog al eenige partijen verkocht om streeks 40 ets. per pond, prijzen, welke 'n 14 dagen geleden nog niet werden gemaakt Er zijn ook enkele partijen boven 40 ct. per pond verkocht geworden Maar. zooals ge woonlijk, ging ongetwijfeld meer dan de helft van den aanvoer om in prijzen van 3537 ct terwijl de meer afwijkende par tijen verkocht zijn geworden voor pl rn. 30 —34. Hoewel de thans geldende prijzen nog onvoldoende zijn. om het kaasboeren bedrijf loonend te doen zijn. bij de thans geldende pachten, gaat het toch in de goede richting. Hoewel wij een kaas overzicht geven, wil len we toch ook even opmerken, dat de kaasboer, die vrij algemeen ook varkens heeft, ook de zwijntjes een hoogeren prijs Heerenmodeartikelen Langestraat 19 Onze reclame Zelfbinders. Prijs f 2.10. Nieuwste dessins. heeft gemaakt dan onkele weken terug: dus nogmaals, hoewel de boer nog niet is waar hij zijn moet, het gaat eenigszins in de goede richting. Wij lazen dezer dagen enkele geschriften van deskundigen over de voedingswaarde en kwaliteit onzer kaas, en een daarvan gaf het volgende: Het kaasgebruik is blijkbaar in Neder land ook vroeger gering geweest, want voor 80 jaren terug schreef reeds de heer G. J. Mulder: dat men helaas kaas als lek kernij eet, en daarbij vergeet, dat men door de kaas gecondenseerde eiwitstoffen tot zich neemt. Weer een ander schrijft: „Kaas is een goed voedsel vcor het beleggen der boterhammen; maar zouden wij Hollanders ook een voorbeeld nemen aan de Zwitser- sche en Italiaansche keuken, door aan de kaas in ons middagmaal, niet om er bij het dessert een beschuitje mede te beleggen, rnaar als wérkelijk belangrijk onderdeel der gekookte voedingsmiddelen." En weer een ander wijst er op, dat als de vleesch- prijzen hoog zijn. de huisvrouw dan beter bij de maaltijden kaas kan geven, te meer, omdat dan het zoo onmisbare eiwit rijkelijk verbruikt zou worden." We zullen het voor- loopig hierbij laten, rnaar ongetwijfeld eet men nog veel te weinig kaas en zou een „cet-meerkaas-actio" nuttig werk kunnen doen. TWEEDE KAMER De hoofdconducteur van den trein voor de rechtbank De laatste jaren zijn herhaalde malen op het stationsemplacement te Oldenzaal schandelijke toestanden aangetroffen bij de transporten van slachipaarden u:t Duit6Ch- land. Meermalen komt het voor, dat paar den dood of zieltogende in Oldenzaal aan komen, doordat de dieren zoo dicht opeen gepakt zijn in de wagons, dat ze elkander vertrappen. Vaak krijgen de arme dieren in drie dagen en drie nachten voedsel noch drinken. Ook is het gebeurd, dat de inge wanden uit dood getrapte dieren puilden en een onlzettenden stank verspreiden. Door dc activiteit van de marechaussee te Oldenzaal en van den ambtenaar van het O M. bij het kantongerecht te Enschede, mr. De Muinck Keizer hebben de regcering klachten bereikt over genoemde paarden- transporten. Er hebber, besprekingen plaats gehad met het Duitsche ministerie van bui- tenlandsche zaken, maar tot een resultaat is men blijkbaar niet gekomen. De ambtenaar van het O. M. bij het kan tongerecht te Enschede meende thans in deze zaak de groote trom te moeten roeren door een recent geva! gerechtelijk te doen vervolgen. Gedagvaard was de hoofdcon- ducteur van een trein, waarmede paarden werden vervoerd van Bentheim naar Olden zaal. Een der paarden was een hoef afge trapt, waardoor het dier ontzettende pijn leed. In Bentheim had men een ouden zak om den gewonden poot gebonden. In Olden zaal heeft een ambtcnaat* van de posterijen de marechaussee gewaarschuwd, waarop deze het gewonde dier onmiddellijk heeft doen afmaken. Als getuige werd o.m. gehoord een in specteur van de Ned. Verectiiging tot Be scherming van Dieren, die o.a. verklaarde, dat het vcevervoer op de Nederl Spoorwe gen soms veel te wenschen overlaat De in gestelde contrólcdiensi werkt zeer onbevre digend. De ambtenaar van het O. M. hield een uitvoerig requisitoir, waarin hij op felle wijïe dc misstanden hekelde, welke ten op zichte van het veevervoer bestaan. Tegen deze misstanden moet op krachtige wijze worden opgekomen. Hei is 6lechts een eisch van menschelijkheid, van beschaving. Het is spreker betrekkelijk cm verschil lig of hier een veroordeeling word uitgesproken. Hoofdzaak is voor hem, dat de publieke opinie wakker wordt geschud. Spr. eischte tegen den conducteur, die niet de hoofdschuldige i6, een boete van 10 subs. 10 dagen h». chtenis. (Hbld.) RES. LUIT.-KOL. J. G. G. BRUSEKER. f Plotseling overleden. Toen Donderdagmorgen de reö.-luit.-kol J. G. G. Bruseker uit Halsteren voor oefe ning in de vesting „Holland" te Hellevoet- sluis vertoefde, werd hij hij een fietstocht door hartverlamming overvallen, viel op den grond en was onmiddellijk dood. De heer Bruseker, die op Juni 1873 te Amsterdam is geboren, trad 2 Juli 1800 in .1ien6t bij het instructie-bataljon, werd in 1899 benoemd tot luitenant bij het 8o reg. inf. en in 1903 tot eerste luitenant. Daarop werd de heer Bruseker van 1907 tot 1912 gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indié. Op 5 Dec. 1913 volgde zijn benoeming tot kapi tein van het 8e reg. inf. In 1921 werd hij overgeplaatst naar het 2e reg., tot hij in 1924 met pensioen den dienst verliet. Direct na pensionneering vestigde de heer Bruseker zich te Halsteren, waar hij spoe dig aan het politieke leven deel nam en o.m. lid w»a6 van den Raad. In 1930 werd nij benoemd tot res. luit.- kolonel bij den staf der infanterie. Zaterdag vindt de plechtige uitvaart en begrafenis plaats. DE MOORD OP DEN TAXI-CHAUFFEUR. 's-G r a v e n h a g e, 19 Juni. De 28-jarige chauffpur D. P., die verdacht wordt Maan dagavond j.l. den 33-jarigen chauffeur H. N. in de Wagenstraat mei een dolkmes te heb ben doodgestoken, is hedenochtend naar het huis van bewaring overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. P. blijft volharden bij zijn bewering, dat hij zich niets weet te herinneren van hetgeen Maan dagavond met h-im i6 voorgevallen. Het mes is nog niet gevonden, maar wél zijn de getuigenverklaringen vermeerderd, welke voor P. bezwarend zijn. De heer Cramer oefent critiek Na aanneming van eenige kleine wets ontwerpen is aan de orde de suppletoire be grooting van Ned.-Indië voor 1931. De heer Cram or meent dat de regee ring de financieele toestand van Indië te zwart schildert, wel maanden de tekorten tot voorzichtigheid, doch het evenwicht kan anders werden hersteld dan thans wordt voorgesteld Als middel van nieuwe inkomsten wij6t Spr. aan een progressieve winstbelasting. Speciaal critiseert Spr. de verlaging der ambtenaarssalarissen cn het feit, dat geen overleg is gepleegd. Hij is er van overtuigd, dat met dc ambtenaren te praten ware ge weest. Spr. dient een motie in, vragende de verlaging der salarissen voor 1931 achter wege te laten en criti6eert ten slotte de be noeming van den nieuwen G.-G. uit hoofde van diens vroegere positie. De heer Ketelaar keurt sterk af, dat noch de Volksraad noch de ambtenaren- organisaties zijn gehoord over de verlaging der salarissen. Hij gaat verschillende be zuinigingen op onderwijsgebied na en meent dat hierdoor de meest vitale belan gen des volks worden aangetast. De motie-Kramer zal spreker steunen. De heer Van Boetzelaer wenscht een reservefonds, om in slechte tijden dc schokken te kunnen opvangen. De motie- Kramer zo.u de regcering naast zich neer moeten leggen, daar salaris-verlaging on vermijdelijk is. Spr. (de heer van Boetzelaer) gelooft dat op den duur het Bezoldigingsbesluit zal moeten worden herzien en gelooft dat daar aan reeds gewerkt wordt. Ten aanzien van den gouverneur-generaal deelt spr het be zwaar van zijn antecedenten omdat de sfeer van den lpider van een wereldconcern een geheel andere is dan de gouverneur-gene raal noodig heeft. De heer Bi ore ma acht het uitgeslo ten, dat het prijzenpeil aanmerkelijk zal stijgen. Wanneer er weer een evenwichts toestand zal komen, zal die op veel lager niveau staan. De Kamer kan niet ingrijpen in bezuinigingen die do Indische regeering noodig acht. In deze omstandigheden acht de heeT Feber een uitvoerrecht op aardolie niet gewenöcht, doch hij vraagt of de minister dit in normale tijden wel geschikt acht. De salariskorting acht hij gerechtvaardigd, maar overleg had moeten worden gepleegd. Laat de minister de mogelijkheid onderzoe ken voor progressieve korting. De heer Beumer acht de critiek or bezuinging6voorstellen niet gerechtvaar digd. Een progressieve winstbelasting zou weinig opbrengen. Van uitvoerrecht op aardolie is spr. geen voorstander. Salaris verlaging is onvermijdelijk. De motie-Cra- raer kan geen doel treffen omdat de zaak vast staat. Minister de Graaff betoogt, dat de toe stand in Indië ernstig i6 met het oog op de crcdietvaardigheid. Van alle zijden dient de regeering gesteund. De oliebe lasting zou slechts 3 millioen opbrengen en kan thans niet worden ingevoerd uit hoof de van groote concurrentie en heeft als principieel bezwaar dat zij één bepaalde soort van bedrijf zou treffen. Progressieve winstbelasting is technisch niet mogelijk. De salariskorting die onafwendbaar is, heeft geen invloed op de pensioengrond slagen en draagt een tijdelijk karakter. De motie moet spr. zeer ernstig ontraden. De genoemde antecedenten van den gouver neur-generaal zijn ernstig overwogen, doch zijn persoonlijke eigenschappen zullen de bezwaren niet doen gevoelen. De motie-Cramer wordt verworpen met 41 legen 15 6temmen. Het ontwerp wordt z. h. st .aangenomen. De Kamer gaat op zomerreces. Onze by den GIRO-DIENST aangesloten abonné's wyzen wy op de bestaande gelegen heid om de abonnementsgelden voor het Amersfoortsch Dagblad ieder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 Juli a.s. willen machtigen abonnementsgelden automatisch van hun postrekening te doen afschrijven, verzoeken wij opgave van hun naam en adres, opdat wy een machtigings-formulier ter invul ling kunnen toezenden. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Motorrijder botst tegen een auto. Vrijdagmorgen omstreeks 10 uur is op de Amsterdamsche vaart te Haarlem een ern stig ongeluk gebeurd, dat aan den heer P. de Jonge, wonende Ruysdaelstraat te IJmui- den, het leven heeft gekost. De heer De Jonge reed per motorrijwiel op de Amster damsche vaart in de richting Amsterdam, toen uit deze richting een vrachtauto kwam, waarvan dc bestuurder ter hoogte van de Fred. Hclmerstraat de linker richtingwijzer uitstak. Toen de motorrijder naderde, stop te de vrachtauto om hem te laten passeeren. De motorrijder reed in plaats van voor den auto, achter langs dezen om en kwam daar bij in aanraking met het achterste gedeelte van de carrosserie. Hij begon daardoor te slingeren en verloor de macht over het stuur, met het gevolg, dat hij in botsing kwam met een uit Amsterdam komenden auto. De motorrijder werd van den motor ge slingerd en bleef ernstig aan het hoofd ge wond liggen. Een lid van den ongevallen- dienst en een dokter waren spoedig ter plaatse. De laatste constateerde, dat het slachtoffer bijna direct na het ongeluk moest zijn overleden. Het lijk is naar het St. Elizabethgasthuis te Haarlem overgebracht. De autobestuur der was door het gebeurde zoo van streek, dat hij naar zijn woonplaats te Amsterdam terugkeerde. VERVALSCHING VAN POSTWISSELS. Amsterdam, 18 Juni. De Vijfde Kamer der rechtbank heeft heden den 28-jarigen varensgezel J. B. J. G., die in April 1.1. te Amsterdam drie postwissels had vervalscht en door een jongen had doen innen, hetgeen bij het aanbieden van den derden postwissel misliep, terzake van valschheid in geschrif te, veroordeeld tot één jaar en zes maan den gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. NL Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in brons aan J. de Koning, brood bakker bij de N.V. Leidsche Broodfabriek te Leiden. Bij Kon. besluit i6 aan den kapitein ter zee C. Rühl vergunnmg verleend tot het aannemen cn dragen der versierselen van commandeur der orde van dc Kroon van Belgie, hem geschonken door Z. M don Ko ning der Belgen; is aan den vlootaalmoezenier J. P. A. Albada Jelgersma vergunning verleend tot het aannemen cn dragen der versierselen van officier der orde van Nichean Iftikhar van Tunis, hem geschonken door Z. K. II. den Beij vun Tunis. Belastingen. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de ontvanger der directe belas tingen enz. H. Landweer verplaatst van het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Oldenzaal naar het kantoor der directe be lastingen invoerrechten en accijnzen te Zwolle; is de ontvanger der directe belastingen enz. A. Koot verplaatst van het kantoor Uit huizen naar het kantoor Harderwijk. Depart, van Arbeid. Bij Kon. besluit is te rekenen van 1 Ja nuari 1931 benoemd tot adjunct-accountant bij de afdeeling Volksgezondheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid de heer J. P. Boll, (hans tijdelijk als zoodanig bij genoemd Departement werkzaam. Octrooiraad. Bij Kon. besluit zijn te rekenen van 1 Jan. 1931 bij den Octrooiraad bevorderd: dc heer J. Carbasius tot hoofdingenieur, de heer N. W. Hoogendonk tot technisch amb tenaar le klasse, cn mejuffrouw C. E. Veen- man tot administratief ambtenaar le klasse. Tevens zijn met ingang van 1 Juni 1931 benoemd tot ingenieur bij den Octrooiraad de heeron L. de IIoop en A. Scheygrond, die reeds tijdelijk als zoodanig werkzaam wa- Kon. Ned. Meteor. Instituut. Bij Kon. besluit is prof. dr. J. D. van der Waals lid van bet College van Curatoren ran het Koninkiijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut, aangewezen als voorzit ter van dat College. Rekenkamer Ned.-Indië. Bij Kon. besluit is aan den heer W. Ver beek, lid der Algcmeene Rekenkamer van Nederlandsch-Indie, op zijn verzoek, met in gang van ultimo Augustus a.s. eervol ont slag uit '6 Lands dien6t verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem aan den Lande bewezen. DE UITVOERING VAN DE TARWEWET. Inhoud van den algemeenen maatregel van bestunr. 's-Gravenh age, 19 Juni. Wij verne men van bevoegue zijde, dat de algemeeno maatregel van bestuur tot uitvoering van de Tarwewet 1931, welke binnenkort in wer king zal treden, onder meer zal bepalen op welke voorwaarden za' zijn toegestaan het vervoeren en voorhanden hebben van tar wemeel of tarwebloem, waarvan de samen stelling niet voldoet aan de eischen, gesteld door den met de zaken van den landbouw belasten minister Bedoeld wordt ten deze bloem bestemd voor de bloem-verwerkende industrieën. Ook wordt in den algemeenen maatregel van bestuur voorgeschreven het aanhouden van registers betreffende aankoop, verkoop en verwerking door hen. die tarwemeel of tarwebloem vervoeren voorhanden hebben of afleveren, terwijl voorts zal worden bei paald dat de minister kan toeslaan gedu rende een door hem vast te stellen tijds duur na het in werking treden van den al gemeenen maatregel van bestuur, bloem waarvan de 6amenste.ling niet aan de voor geschreven eischen voldoet, voorhanden te hebben. DE UNIFORMENLEVERANTIE AAN RUSLAND. Een oude zaak. Dc Hooge Raad heeft verworpen het cas satieberoep van de firma Vlessing en Co. te *s-Gravenhage tegen het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarbij de firma is veroordeeld tot betaling van ongeveer 34000 aan haar vroegeren procuratiehou der Th. Besauqon als tantième over het jaar, waarin de winst is geboekt, welke de firma heeft gemaakt in de bekende kwestie der uniformenleverantie aan Rusland. „Toen de rechter me vroeg hoe oud ik was, kon ik me werkelijk niet bedenken of ik vier en twintig of vijf en twintig ben." „En wat zei je toen?" „Achttien." (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6