DE BRAND OP HET STOOMSCHIP ARES BETALING VAN ABONNEMENTS GELDEN PER GIRO A. H. VAN NIEUWKERK N.V» DE KLACHTEN ONGEGROND EN OVERDREVEN Kwaadwilligheid niet bewezen ADM. AMERSFOORTSCH DAGBLAD AUTOBUS TEGEN EENBOOM Beekensteinschelaan Beekstraat Tel. 543 Complete Meubileering HUMORHOEKJE Behandeling voor den Raad van de Scheepvaart Er was zeer veel belangstelling uit Scheepvaart- en andere kringen toen Vrij dagmorgen de voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne, de zitting opende van den Raad voor de Scheepvaart, die belegd was om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van den brand, welke op 28 April 1.1. te Lissabon heeft gewoed aan boord van het stoomschip „Ares11 der Kon. Ned. Stoom boot Mij., waardoor dit sohip als verloren kan worden beschouwd. liet onderzoek gold tevens de klacht tegen den gezag voerder van de „Ares", door twee passa giers ingediend terzake van misdraging. Het eerst werd, buiten cede, de kapitein gehoord, die werd bijgestaan door zijn raadsman, mr. G. Seret. De voorzitter stelde den kapitein in ken nis van de in het Engelsch en Duitsch ge stelde klachten van twee passagiers. Vol gens deze klachten zou de gezagvoerder aansprakelijk zijn voor het uitbreken van den brand en zou hij gebrek aan zorg be toond hebben voor personen en goed van de passagiers. O.a. zou hij de gevaarlijke lading toegankelijk gesteld hebben voor personen met brandende sigaren en siga retten en zou hij, toen het vuur uitgebro ken was, de passagiers niet bijtijds gewaar schuwd hebben. Betrokkene deelde mode, dat de „Ares" op 8 April vertrokken was van Curacao. De lading bestond grootendeels uit brand bare stoffen, o.a. salpeter, haver, gerst, koffie en verder koper. Het weer was tij dens de reis goed, de ruimen zijn open geweest, speciaal ruim 4 tor controleering van vaten honing. Er is ook geregeld tem peratuur opgenomen, do geconstateerde temperaturen gaven betrokkene geen aan leiding tot ongerustheid over broeiing. Op 26 April arriveerde de „Ares" te Lis sabon, waar zij aan de kade meerde. Er werd dienzelfden, dag nog een aanvang ge maakt met de lossing van 1500 ton nitraat. Den stuwadoor, die aan boord kwam, heeft betrokkene gezegd, dat niemand van de werklieden in de ruimen mocht rooken; zoolang betrokkene aan boord was, heeft bij ook niemand zien rooken. De voorzitter wees betrokkene er in dit verband op dat door de passagiers, die een klacht tegen hem hebben ingediend, gecon stateerd is dat or wel i6 gerookt, voorts is er nog een verklaring van een der stuur lieden, volgens welke deze sommige werk lieden meermalen een brandende sigaret uit den mond had geslagen. Om zes uur n.m. zou de „Ares" vertrek ken. Te ongeveer drie uur 's middags werd betrokkene gewaarschuwd, dat er brand was uitgebroken in ruim IV T.D. Betrok kene was op de onderbrug; toen hij bij het ruim kwam, steeg er een dichte rook uit op; enkele opvarenden waren in die oogen- blikken reeds bezig met het uitleggen van slangen, met één slang werd reeds water gegeven. Al spoedig zag men, dat het ge vaar te groot was, betrokkene heeft toen den 2den stuurman, die ook bij het ruim was, order gegeven naar de brug te gaan en op de stoomfluit noodsignalen te geven. Dc voorzitter: Had u toen ook aan de passagiers gedacht? Betrokkene: Ik heb aan hen gedacht, doch ik wilde door het schreeuwen van „brand! brand!" geen paniek maken. Toen ik later midscheeps kwam, heb ik geen on kelen passagier meer gezien, ik wist niet beter of zij hadden het schip reeds verlaten. De voorzitter: Er is oen passagier ge weest, die dc meening is toegedaan, dat er een helsche machine aan boord moet zijn geweest, die door communisten geplaatst moet zijn. Dat is natuurlijk een bloote ver onderstelling. Er is echter een op gegevens gebaseerd rapport van den scheikundige Van Ledden Hulsebosch. Deze deskundige is van meening, dat er vuur van buiten af moet zijn aangebracht; ook hij acht moedwil niet uitgesloten, om dat de tweede stuurman kruitdamp heeft geroken. Dit feit sluit z. i. een brandende cigaret als oorzaak uit. Betrokkene deelde vervolgens mede, daf de verhouding met de passagiers vriend schappelijk is geweest. Te Lissabon heeft hij alle maatregelen genomen, om de pas sagiers, die niets meer hadden, van hét noodige te voorzien en de thuisreis vocj-t te zetten. Voor de volwassenen had hij het bedrag op 5 en voor de kinderen op 3 bepaald; enkele passagiers vonden dit be drag te weinig. Ze hadden hem de schpld van den brand niet gegeven, aldus betrok kene. Gehoord werd hierna de eerste stuurman, dit mededeelt dat hij eerst nu verneemt dat tegen den gezagvoerder klachten zijn inge diend wegens het niet voldoende zorg dra gen voor personen en goederen der passa giers. Toen get. uit het tusschendek rook zag komen, heeft hij den vierden stuurman opgedragen de werklui naar boven te laten komen. Midscheeps heeft get. een passagier aangetroffen, een dame, die erg overstuur was. De volgende getuige was de tweede machinist. Deze heeft, toen het schip bran dende was, een kleinen jongen op het dek gevonden, die blijkbaar gevallen was. Dc ouders waren weg. Get. heeft den jongen aan den wal ge bracht en aan de douane afgegeven. De pas sagiers waren toen reeds van boord gegaan. De zitting, welke ook werd bijgewoond door den heer D. Hudig, een der directeu ren der K.N.S.M., werd hierna geschorst tot 's middags twee uur. Bij liet Vrijdagmiddag voortgezette on derzoek las de voorzitter, prof. mr. B. M. Taverne, nieuwe verklaringen voor van eenige passagiers; een van hen geeft daar in' te kennen dat het mogelijk ware ge weest, dc have der passagiers te behouden, indien de officieren met meer kalmte waren opgetreden. Deze passagier is ten slotte met vrouw en kinderen van boord ge gaan, tegen het verbod in van den eersten officier en diens verzekering dat er geen gevaar was. Hij had n.l. gehoord dat de mogelijkheid van een ontploffing niet uit gesloten was. Een verklaring van den hofmoester, dio vervolgens werd gehoord, gaf den voorzit ter aanleiding tot de opmerking, dat, als de kapitein aan de passagiers had gedacht, hij dadelijk den hofmeester zou hebben ge waarschuwd. De kapitein antwoordde, dat, toen de brand hem bekend was, hij dadelijk aller lei maatregelen moest treffen. De chef-kok, die vervolgens werd ge hoord, verklaarde o.m., dat een passagier, de heer Wiegandt, hem gezegd heeft, er wel voor te zullen zorgen, dat de K.N.S.M. de assurantie niet uitbetaald kreeg, als de maatschappij den passagiers niet een be hoorlijke schadevergoeding betaalde. Deze heer Wiegandt, een Duitscher, werd hierna zelf als getuige gehoord. Get. houdt vol, dat de eerste stuurmin, toen get. van boord wilde gaan, tegen hem gezegd zou hebben: „Gaat U naar uw hut terug!" De eerste stuurman ontkende dit. De heer Wiegandt gaf den raadsman van den kapitein, mr. Seret toe, dat de aan klacht, welke hij tegen den kapitein heeft ingediend, zeer zwaar is. Getuige voegde hier aan toe: „Ji, omdat de maatschappij mij niet uitbetaalt!" De hoofdinspecteur aan het woord. De hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, vice-admiraal b. d. Fock zeide, dat wat dc ramp zelf betreft, uit alle getuigenissen ge bleken is, dat de brand zeer vlug in zijn werk is gegaan. De noodige maatregelen zijn genomen voor het toezicht houden op het naleven van het rookverbod. Toch is er in de ruimen gerookt, hetgeen echter niet wegneemt, dat de oorzaak van den brand niet meer is na te gaan. Kwaad willigheid is mogelijk, doch niet bewezen. Spr. is van oordcel, dit toen de brand was uitgebroken, alle maatregelen genomen zijn die menschelijkerwijze genomen konden worden om uitbreiding te voorkomen. Zeer juist heeft de kapitein gehandeld, toen hij order gaf het schip dadelijk te doen ver halen, al heeft dit de „Ares" niet meer kun nen redden. Wel is uit deze ramp duidelijk naar voren gekomen, hoe gevaarlijk het is, met een zóó brandbare lading aan boord passagiers te vervoeren. De klacht, dat de kapitein er niet op heeft gelet, dat er door de bootwerkers bij de ruimen niet werd ge rookt, en dat hij dus aansprakelijk zou zijn voor den brand, achtte Spr. ongegrond. Dc tweede klacht, dat de scheepsleiding niet voldoende zorg besteed heeft aan de eigen dommen van de passagiers, is .ook aller minst bewezen en positief onjuist is het, dat de leden der bemanning zich niet met de passagiers hebben bemoeid. Leden der bemanning hebben door ouders achtergela ten kleine kinderen naar den wal gebracht en verschillenden onder hen hebben passa giers geholpen, hun bagage naar den wal te brengen. Wel is gebleken, dat het personeel van den civielen dienst de brandrol, waarin do maatregelen opgeschreven staan, die ieder in het belang van de pissagiers moet ne men, niet kende. Spr is de overtuiging toegedaan, dat de ingediende klachten deels ongegrond en deels overdreven zijn. En bovendien is ter zitting van den Raad gebleken, dat deze klachten bedoeld waren om de maatschap pij te treffen in de uitkeering door dc as surantie, omdit de maatschappij geen ver loren bagage wilde vergoeden. Verdediging. De raadsman van den kapitein mr. G. Se ret, zeide, dat de hoofdinspecteur hem de verdediging wel zeer gemakkelijk heeft ge maakt. In plaats van blaam komt den kapitein en zijn bemanning hulde toe voor de uit nemende wijze, wiarop zij bij deze zoo snel le ramp hebben gehandeld. De zitting werd hierna gesloten. De Raad zal later uitspraak doen. AANRIJDING DOOR DE ELECTRISCHE TRAM. C as tri cum, 20 Juni. De clectrische trein, c\ie ongeveer twee uur het station Castricum passeerde, reed in» de bocht even voorbij het station op een spoorlorrie, ge laden met steenen. De lorrie werd gedeel telijk vernield, terwijl de trein stroomloos werd. De passagiers voor de richting Alk maar moesten uitstappen en konden met een volgenden trein de reis voortzetten. De stroomloos geworden trein werd later door een gewone machine opgesleept DE P. H. A. F. O. op SCHIPHOL GELAND. Met twee passagiers. AnetaVaz Dias meldt, dat bij de K. L. M. bericht is ingekomen, dat het achttien de postvliegtuig, de P.H.A.F.O., Zondag te 6.20 uur uit Boedapest is vertrokken. Na een tusschenlanding te Dortmund steeg het vliegtuig te 13.45 uur weer op met bestem ming naar Amsterdam. Te 15.10 uur is de P. H. A. F. O. op Schiphol geland. De bemanning bestond uit de piloten Geyssendorffer en Parmentier en den mécanicien Waalewijn. Er waren twee passagiers aan boord, n.l. de heer Ko ning, die de reis vanaf Batavia had mee gemaakt en de heer Merckwell, die te Cal cutta was ingestapt. Onze bü den GIRO-DIENST aangesloten abonné's wijzen wij op de bestaande gelegen heid om de abonnementsgelden voor het Amersfoortsch Dagblad ieder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 Juli a.s. willen machtigen abonnementsgelden automatisch van hun postrekening te doen afschrijven, verzoeken wij opgave van hun naam en adres, opdat wij een machtigings-formulier ter invul ling kunnen toezenden. De bestuurder en twee inzittenden zwaar gewond Borne, 20 Juni. Hedenavond te ruim 6 uur had op de Hengelosche straat bij Bor ne een ernstig autobus ongeluk plaats. Een T. A. M. autobus reed, in de richting Hengelo, toen deze in een bocht van den weg m botsing kwam met een T. A. D. autobus, die juist werd gepasseerd door aen luxe auto. De T. A. D. bus werd tegen een boom gedrukt. De conducteur der bus, Hendriks werd zwaar gewond, evenals de dames ter Haar on Iluiskes. De gewonden werden naar het ziekenhuis te Hengelo vervoerd. De bus werd slechts licht beschadigde De chauf feur kreeg geen letsel. D3 politie stelt een onderzoek in. OPLICHTING VAN EEN GOUDSMIDS FIRMA. Rotterdam, 19 Juni. De Rotterdam- sche rechtbank heeft veroordeeld: W. v. d. B., 28 jaar, groentenkoopman en D. v. D., 24 jaar, aardappelhandelaar, beiden gede tineerd, wegens roep. oplichting van do goudsmidsfirma Merkens aan do Kipstraat voor een waarde van bijna ƒ2700 aan ju- wcelen, waarvan overigons het evergrooto deel alweer terecht i6, en uitlokking van deze oplichting, ieder toi een 1 jaar gevan genisstraf. MILITAIRE MUTATIES. De le luitenant H. A. Viseur van het 13e regiment infanterie wordt werkzaam ge steld bij don vrij willigen landstorm te Rot terdam. De le luitenant der infanterie J. F. A. van der Wall is teruggekeerd van zijn detachee ring bij de troepen te Suriname en met in gang van 16 Juni 1931 ingedeeld bij bet 13e reg. infanterie te Maastricht. De le luitenant C. J. Hogcrland is te ruggekeerd van zijn detacheering bij het leger in Ned.-Indié en met ingang van 16 Juni 1931 ingedeeld bij het 22e rog. infante rie te Ede. De le luitenant C. D. Kamerling van het 18e reg. Infanterie, thans gedetacheerd onder de bevelen van den chef van den generalen staf, wordt rnet ingang van 1 November 1931 werkzaam gesteld bij de Kon. Mil. Academic en overgeplaatst bij den staf der Infanterie. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is aan II. Poutsma, nota risklerk te Groningen, verleend de eere medaille verbonden aan de Oranje-Nassau- orde in goud. Benoemd tot commies bij het algemeen rijksarchief te den Haag, Mej. Dr. H. Korve- zee; is aan haar de persoonlijke titel van secretaresse verleend. Met vernietiging van dc desbetreffende beschikking van Ged. Staten van Gelder land en Overijssel is bij K. B. alsnog, onder bepaalde voorwaarden aan de N.V. A. T. O. te Utrecht vergunning verleend tot het in werking stellen van een autobusdienst Nun- spcet—KampenZwolle. LOEWE RADIO CONTRA PHILIPS. Philips houdt gelijk. De Loewe Radio, gevestigd te Berlijn, had bij de Haagsche rechtbank tegen de Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven een vordering aanhangig gemaakt tot nietig verklaring van het aan Philips toebehoo- rende octrooi 13345, verleend op 16 Mei 1925, met voorrang 6edert 29 October 1913 en van welk octrooi de conclusie luidt: Inrichting voor het veraterken van electrische stroo men, waarbij dc te versterken 6troomcn worden gevoerd in de roosterketen van een ontladingstoestel, hierdoor gekenmerkt, dat in dc plaatketen daarvan een niet-inductie- ve weerstand is geschakeld, welke tevens in do roosterketen van een tweede elec- trisch ontladingstoestol is aangebracht." De Loewe Radio grondde haar vordering hierop, dat de door het octrooi beschermde werkwijze tijdens dc aanvraag niet nieuw meer zou zijn. De rechtbank ontzegde echter deze vor dering, welk vonnis in hooger beroep door het Haagsche gerechtshof werd bevestigd De Hooge Raad heeft thans dc Loewe Ra dio niet ontvankelijk verklaard in haar ca6 satiebcroep voor zoover dit betreft de pro ceskosten. Ten aanzien van de hoofdzaak werd het cassatieberoep verworpen. INTERNATIONAAL ORIËNTALISTEN- CONGRES. Leiden, 19 Juni. Op uitnoodiging van het Comité van het 18e Internationaal Con gres van Oriëntalisten, dat in September al hier zal worden gehouden, heeft Paus Pius XI tot leden der Pauselijke Missie benoemd mr. E. Tisserant, prefect der Vaticaansche bibliotheek, pater Paul Dhorme, directeur der Bijbelsehool en dc Fransche Archeolo- genschool te Jeruzalem, en pater Bouygesj S; J., professor in de Arabische Taal aan de Universiteit van Beyroeth. Mevrouw! VOOR DE KOFFIETAFEL: Een heerlijke rolmops, gemarineer. de haring of Bismarck haring. Na tuurlijk van den IJmuider Visch- handel, Utrechtschestr. 40, Tel. 92. VERFFABRIEK AFGEBRAND. Te Bussum. B u s s u m, 21 Juni. In den vroegen och tend is de verffabriek en de handel in glas van de firma J. G. Koster aan de St. Jans laan, alhier, geheel door brand vernield. Er waren duizenden kilos verf in voorraad Het perceel was vier verdiepingen hoog en was twee jaar geleden gebouwd. De vrij willige brandweer en do poli tie-brand weer konden ihet vuur niet meester worden, eu bepaalden zich ertoe de belendende per- ceelen nat te houden. De oorzaak van den brand is onbekend. Het pand en de inven taris waren op bcurspolis verzekerd. De bedrijfsschade wordt gedeeltelijk gedekt. Ui, HET DAGBLAD „DE TIJD". Wordt het ochtendblad opgeheven? Het „Centrum" van Vrijdagavond bevat te een bericht, wiarin o.a. wordt medege deeld, dat de nieuwe commissarissen van de „Tijd" slechts voorloopig optreden, want „er was n.l. onderwijl onderhandeld met de N.V. De Spaarnestad te Haarlem". (Blijkbaar is bedoeld: buiten de directie en de vorige commissarissen om. Red. Msb.). „Deze bleek bereid, de meerderheid der aandeelen over te nemen en dan de exploi tatie vin „De Tijd", maar zonder ochtend blad, voort te zetten. Zoodra deze over dracht tot stand is gekomen, zullen er nieuwe commissarissen gekozen worden. De N.V. „Do Tijd" wordt dus een dochter maatschappij van „De Spaarnestad", die de zeggenschap krijgt niet alleen over „De Tijd", maar ook over „De Amstelbode" en de drukkerij „Het Kasteel van Amstel". 1-Iet ligt in de bedoeling van „De Amstelbode", die haar ochtendblad behoudt en thans in hoofdzaak is het plaatselijk katholiek dag blad van Amsterdam, te maken een groot Katholiek volksdagblad, met ochtend- en avondeditie, voor geheel Nederl md in staat om met „De Courant" en „Het Volk" te concurreeren." Naar aanleiding hiervan ontvangt de Msb. van de Spaarnestad de volgende me- dedeeling: „Het bericht van Het Centrum in zake De Spaarnestad en De Tijd is zeer voorba rig. Het slot (betreffende De Amstelbode) is geheel onjuist. Bij overeenstemming komt er een zuiver Amsterdamsch en geen landelijk volksdagblad". Uit deze mededceling blijkt dus, dat de zaken nog geen vasten vorm hebben aan genomen. W. DE VLUGT. Tien jaar burgemeester van Amsterdam. De heer W. de Vlugt was Zaterdag tien jaar burgemeester van Amsterdam. Op 20 Juni 1921 werd hij opvolger van wijlen den hoer Tellegcn, nadat de beer do Vlugt reeds drie jaar wethouder voor de publie ke werken was geweest. Tien jaar, dat is langer dan Tellegen (1915—1921); dan Röell (1910—1914); dan van Leeuwen (19021910) en haast zoo lang als Vening Meines (1891 -1902). Hoewél er geen officieele feestdag van gemaakt was, heeft burgemeester de Vlugt tal van gclukwenschen ontvangen, zoowel schriftelijk als mondeling. In den loop van den morgen kwamen verscheidene Amster- damsche wethouders en oud-wethouders, gemeenteraadsleden en hoofden van dienst hun opwachting maken. INKRIMPING VAN DE VLOOT DER K.N.S.M. Verkoop van eenige schepen. Amsterdam, 20 Juni. Naar de Tel. verneemt, bestaat er bij de directie van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. het voornemen haar vloot belangrijk in te krimpen. Eeni ge schepen zullen verkocht worden en ver wacht wordt dat dezen zomer nog meer schepen zullen worden opgelegd dan thans het geval is. In verband hiermede zullen in de officiersrangen achteruitstellingen plaats hebben, welko echter tot een srini- mum beperkt zullen worden. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Leiden, 21 Jun-i. Zondagmiddag om streeks half zes was de 15 jarige P. K. wonende aan de Mare alhier, in ihet Rhijn- en Schiekanaal nabij de Leidsche zwemin richting aan het baden. De jongen kon ech ter niet zwemmen en verdween op een oogenblik ia de diepte. Hoewel eenige zwemmers hem spoedig boven brachten, waren do levensgeesten reeds geweken. TRAGISCH ONGELUK OP DE IJSEL. Jongeman verdronken, Angerlo, 20 Juni. Hedenmorgen had- op do IJscl in de nabijheid van Angerlo (bij Doesburg) aen tragisdh ongeluk plaats. Een tweetal Duitschers, afkomstig uit Neurenberg, voeren in een kano op de ri vier. Zij lieten zich door een motorboot sleepen. Plotseling liep dc kano door golf slag vol water. Een der inzittenden kon zich nog op de motorboot in veiligheid stellen, zijn vriend, do 25 jarige friseur Franz Watzeck verdween in de diepte. De geredde, de 21 jarige II. Spafch deed nog pogingen zijn vriend te redden, doch het mocht hem niet gelukken. Het lijk van W. werd eenige uren later gevonden. Diverse modellen eiken verstelbare ligstoelen met moquette kussens vanaf f IE.50. »Het verbaast me, een zoo flinke man te zien bedelen. „Mevrouw, me figuur das juist me ongeluk geweest. Ik' sloeg de Turksche trom, maar ik raakte me baantje kwijt omdat 'k et ding niet in het midde kon raken." T Ï5?(London Opinion).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 6