AMEPSFOOrarSClH DAGBLAD Zaterdag 27 dezer begint onze OPRUIMING Buitenland Feuilleton Vrijdag 26 Juni 1931 -DE EEMLANDER" 29e Jaargang No. 302 WILLEM GROENHUIZEN JUWELIER KIJKDUIN ALS BADPLAATS Groote plannen van B. en W. van den Haag DE BAKKERS EN DE TARWEWET ERNSTIG MOTORONGEVAL TE DEN BOSCH ROEIBOOTJE OMGESLAGEN N1AISON DE JAGER LUNCHROOM Bijzonder voordeelige aanbiedingen in COMPLETS, MANTELS, JAPONNEN, HOEDEN, ENZ. Uitsluitend a contant Geen zichtzendingen N.V. COMPAGNIE LYONNAISE UTRECHTSCHEWEG 10 jftC ill Tel. S52. Gevestigd 18S5 VERTROUWENSHUIS. Aankoop en verhuring van het badhotel 5.22.20 H.A., voor de som van 165.000 (on geveer 3.1G per vierk. M.). De onder a, b en c genoemde gronden zijn op het plan van uitbreiding 's-Gravenhage West bestemd, o. m. voor den aanleg van den langs het Kijkduinsche strand ontwor pen Strandweg. B cn W. achten het in het belang van do gemeente op de aanbiedingen in te gaan De gevraagde prijzen zijn h. i. aannemelijk, ter wijl ook tegen de voorwaarden geen be zwaar bestaat. B. en W. zijn van meening, dat het zeer wel mogelijk zal zijn do aan te koopen eigendommen zoodanig te exploiteeren, dat een sluitende rekening wordt verkregen. Door dezen aankoop zullen o. m. de ont worpen verbreeding van de Kijkduinsche straat en de aanleg van den 22 meter bree- den strandweg een feit kunnen worden. Aangezien het te voorzien is, dat gedu rende de eerstvolgende jaren met den aan leg van den strandweg geen aanvang zal worden gemaakt, kan het badhotel met aanhoorigheden in zijn huidigen toestand, voorloopig in exploitatie blijven. De onder a. gemelde N.V.-verkoopster is bereid do door haar te verkoopon eigendommen voor den tijd van 5 jaar te huren, tegen een jaar- lijkschen huurprijs, gelijk staande meet 5 pet. van de koopsom, alzoo 17.500. B. en W. stellen den Raad voor, in dezen geest een besluit te nemen. Een bespreking in de pa troonsfederatie Amsterdam, 21 Juni. In „Krisna- polski" is hedenavond onder leiding van den heer Fred. C. Stahlc, voorzitter van den Nederlandschcn Bakkersbond een door de Federatie van Bakkerspatroonsvereeni- gingen belegde vergadering gehouden, waarin de tarwewet het onderwerp der ge voerde besprekingen heeft uitgemaakt. Be ll ilve zeer vele bakkerspatroons, alsmede enkele meelfabriLanten waren aanwezig de regeeringscommissaris, Ir. S. Louvves en het. lid der commissie van advies, de heer J. Waterreus. Na in het bizonder Ir. Louwes welkom te hebben geheeten, stelde de voorzitter in zijn kort openingswoord den slechten toe stand, waarin het bakkersbedrijf te Am sterdam verkeert, scherp in het licht, er daarbij op wijzende dit de tarwewet zal neerkomen op de ruggen der bakkers. Spr gaf vervolgens het woord aan den heer J. C. Blankert te Utrecht, die sprak over de „taak van de organisaties en de plicht zich te orgoniseeren." De heer Blankert wees er op, dat de taak van de organisaties niet anders is dan de behartiging der stoffelijke en zakelijke be langen van de aangeslotenen bij die orga nisaties. Hij deed een ernstig beroep op de aan wezigen om mede te werken aan de tot standkoming van een krachtige organisatie. De heer S. Kraan, directeur der N.V. Meel fabrieken der Nederlandsche Bakkerij sprak vervolgens over de Nederlandsche bakkerij in verband met de tarwewet 1931 De laatste spreker, mr. C. van Ry, voerde het woord over „De Amsterdamsche bak kerijtoestand van het oogenblik". A in het slot van de vergadering werden eenige vragen gesteld, welke door de inlei ders werden beantwoord. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Namen der gekozenen in Den Haag en Amsterdam De namen der gekozenen in Amsterdam luiden: Van de A.-R.: G. Baas Kzn., prof. dr. R. H. YVoltjer en J. Douwer J.; van de Chr.-Hist.: J. ter Haar Jr., mej. mr. C. F. Katz, J. Rustige en J. van Meer- veld; van de R.-K.: mr. C. P. M. Rorame, mr. G. C J. D. Kropman, W. Steinmetz, A. A. van Hamersvcld, mej. N. A. C. Crielars, A. J. Dingemans en Th. Schlichting; van den Vrijheidsbond: Wal rave Boisse- vain, dr I. H. J. Vos, mevr. A. M. Koek— Mulder en W. J. Carels; van de vrijz.-dem.: E. J. Abrahams en Th. M Ketelaar; van het middenstandsbloc: A. Weiss, A. F. Bruinsma en F. J. Bernhard; van de S.D.A.P.: S. R. de Miranda, E. Polak, E. Boekman, S. J. Pothuis, F. L. Ossendorp, Z. D. J. W. Gulden, W. Polak, mevrouw Tilanus, dr. G. van den Bergh, F. van Meurs, C. Woudenberg, dr. J. van den Tempel, B. H. Sajet, mevr. Van Blitz Bonn, B. C. Franke en K. Toornstra; van de communisten: L. Seegem, C. J. P. Schalker, D. Wijnkoop en A. P. Iiuizinga; van de rev.-socialisten: C. Kitsz; van de lijst-De Hartogh: dr. M. de Har- togh. In den Haag zijn gekozen: mr. Marchant, mr. Josephus Jitta en Joels van de vrijz.-dem.; prof. v. d. Bilt, jhr. mr. van Beresteyn, mevr. Blaauw, van Bommel, Eijmers, Polak en mr. Varenkamp van den Vrijheidsbond; Duymaer van Twist, van der Loo, van Steenbergen, de Vries en Smitskamp van de A.-R.; Van Vuuren, ir. Feber, Guit, do Jong, Moonen, Quant, v. d. Oever, Mooyman, Ne dorpel van de R.-K. Staatspartij; De Visser en Schaddelee van de Comm. Partij; Michon van de Herv. Geref. Staatspartij; Drees, Vrijcnhoek, Vliegen, mevr. De Vries—Bruins, Siebolts, Spiesz, v. Langen, mevrouw Bleuraisch—Louman, Buurman, Swiebel, mevr. van LeeuwenMolenaar, v d. Zee, Stokvis en Mobach van de S. D. P.; Snoeck Henkemans, Hartmann, Folmer, de Niet van de Chr. Hist. Unie. Van de zittende leden zijn niet herkozen mej. Loeff van de r.-k fractie, en de heeren Van Stapele en van de Wind van de S. D A. P., die geen kansgevende plaats op de lijst hadden, alsmede de heer Viskoper (Bond van handels en bedrijfsbelangen). Motorrijder gedood Den Bosch, 25 Juni. Hedenavond onge veer half negen heeft alhier een ernstig motorongeval plaats gehad. De motorrijder P. de C. uit Eindhoven kwam op dat tijd stip in volle vaart gereden van af de rich ting Markt naar het Windhamereinde. Door de snelle vaart, die hij had, kon hij den bocht niet meer nemen en vloog met groote kracht tegen het pand van de slagerij Ver- bruggen. De C. werd op slag gedood De duozitter P. van der Zande uit Den Bosch word bewusteloos opgenomen en naar het Groot Ziekcngasthuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Zijn toe stand is zeer zorgwekkend. Het motorrijwiel is ernstig beschadigd. De recherche stelt een onderzoek in. Twee dames verdronken. Dordrecht, 25 Juni. In de rivier voor Dordrecht, vlak bij den Zwijndrechtschen veerpont, is hedenavond om 9 uur een roei bootje omslagen, waarin twee dames en een heer gezeten waren. De dames, mej. de Bres en mej. van Wingerden, de eerste uit Dordrecht, de tweede uit Zwijndrecht, kon den niet zwemmen en verdronken. De heer, Nelemans genaamd, kon zich aan het bootje vastklemmen. Het water was ter plaatse niet diep. De man kon worden gered. s-G ravenhage. B. en W. schrijven aan den Raad: Zooals te verwachten is, gaat de badplaats Kijkduin een snelle ontwikkeling tegemoet. De toegangswegen daarheen zijn reeds grootendeels gereed. Naarmate de stadsbe- bouwing Kijkduin nadert, zal de aard van de badplaats zich wijzigen. Wanneer de be bouwing van Plan West voltooid zal zijn. zal een groote stadswijk met naar globale schatting 100,009 bewoners, op veel gerin- geren afstand van Kijkduin zijn gelegen dan van Scheveningen. De gemeento zal met deze toekomstige wijziging rekening dienen te houden en bij de te wachten snelle ont wikkeling van de badplaats leiding moeten kunnen geven, zoodat er voldoende gelegen heid zal zijn voor den bouw van hotels, café's, restaurants, voor het parkeeren van auto's, enz., voorts eventueel een volkszee bad op doelmatige wijze kan worden inge richt, en eindelijk de aanleg van wegen en het tempo daarvan geheel in overeenstem ming kunnen zijn met de eischen, welke door het moderne verkeer worden gesteld. In dit verband is het van groot belang, dat de gemeente zelve de beschikking over de voor een en ander noodige gronden ver krijgt; dit is bij uitnemendheid het middel, waardoor zij preventief zorg kan dragen, dat de bovengenoemde belangen voldoende tot hun recht komen. De gelegenheid doet zich thans voor om een belangrijk gedeelte van de bovenbedoel- do eigendommen aan te koopen, te weten: a. van de te 's-Gravenhnge gevestigde N.V. Koningin Wilhelmina Zeebad, het Ko ningin Wilhelmina Badhotel te Kijkduin met bijbehoorende terrassen, de villa Zee zicht en verdere opstallen, een en ander met ondergrond en bijbehoorenden grond, alles tezamen groot 1.06.52 H.A., voor den prijs van 350.000; b. van jhr mr. van Lennep gronden groot 10:57.90 H.A., voor den prijs van 3.85 per c.A.; c. van de N.V. Handel- cn Exploitatie- Maatschappij Duinpark, gronden, groot H. v. d. PAVERT LANGESTRAAT 56 TEL. 115 Voor de Vacantietijd de bellende Eotersprits en Janhagel Slagroomgebak, Vanille IJs. Bezoekt onze DANKBETUIGING AAN PRESIDENT HOOVER. Het bestuur van de Vredeskamer te 's-Gra venhage heeft Dinsdag een telegrafische dankbetuiging aan President Hoover ge zonden voor de gewichtige stap tot den we reldvrede. DEN HELDER KNAPT TEXEL MET ZIJN VUIL OP. Verontwaardigde eilandbewoners. Reeds geruimen tijd wordt het huisvuil der gemeente den Helder door een daartoe speciaal geconstrueerd schip in zee gestort. Deze wijze van storten heeft bij de bewoners van het schoone wadden-eiland Texel groot misnoegen gewekt, omdat zooals van den beginne af beweerd werd, het vuil aanspoel de op het eiland en daardoor het stnnd in hooge rnato verontreinigde. Den laatsten tijd is deze actie van de Texelaars op bijzondere wijze verscherpt. De bewering van den directeur der Helder- sche gemeentereiniging, dat het op Texel aangespoelde vuil afkomstig was van voor bijgaande schepen, heeft eenige bewoners, die zich voor het ge vil interessecren, doen besluiten het aangespoelde vuil te contro leeren en daardoor is op afdoende wijze vastgesteld, dat het aangespoelde vuil in derdaad stadsvuil van den I-Ielder is. HET TRAAN-GAS-PISTOOL. Vuurwapen in den zin der wet 's-Gravenhage, 25 Juni. De rechtbank te 'sGravenhage deed heden uitspraak in de zaak van den koopman J. V. door den Haagschen kantonrechter veroordeeld tot een gulden boete of een dag hechtenis we gens overtreding van de vuurvvapenwet door het verkoopen van een traangas- pi6tooh Het ging er om of dit pistool kon beschouwd worden als een vuurwapen in de zin der wet. Op grond van deskundige verklaringen had de kantonrechter deze vraag bevestigend beantwoord. De rechtbank heeft zich thans bij deze meening aange sloten door het vonnis te bevestigen. NOGMAALS: OP TER STEMBUS! Morgen gaan wo nogmaals 6temmen, En nu niet voor onzen Raad! 'k Durf beweren dat 't zoo moog'Ujk Nu om nog wat beters gaat! Er zijn nu maar twee partijen, En de candidaat zijt gij! En altijd wordt ge gekozen 't Zij in deez' of geen' partij! 'k Zei U er zijn twee partijen: d'Een die heet: MENSCHLIEVENDHEID En de and're durf ik noemen, Al kinkt 't hard: ONMENSCHLIJKHEID! Onze keus wordt dus gemakk'lijk, Ieder stemt op nummer één. En al krijgt de tweede stemmen, Echt bewust 6temt daarop gcenl Stembiljetten krijgt U morgen Dames bieden ze U An. 't Is op 6traat of aan Uw woning, Waar U rustig stemmen kan! „ZONNESTRAAL" heeft er de leiding Aan deez' 6tembus! Stem getrouw! Kies U zelf en blijf nadrukk'lijk Met bekende standpunt trouw! Want nog altijd was hier 't 6terkste De partij „MENSCHLIEVENDHEID" Want we mochten ondervinden Haar voortreffelijk beleid, Dat vooral ten goede kwam aan Stakkers die door T.B.C. Langen tijd gefolterd werden! Werkt dus allen dapper mee! Neem door mee te stemmen zitting, Kies U zelf! Stem allemaal Maak geen stemmen van onwaarde Dat geeft niets voor „Zonnestraal"'! Stem niet blanco! Ook dat mag niet, Ook daardoor kiest g'een partij, Die aan „Zonnestraal" laat zeggen: „Ga gerust mijn deur voorbij!" Stemplicht die bestaat hier ook maar Wettelijk verplicht men nictl 't Is de zaak der naastenliefde Die de stemplicht hier gebiedt! Kies dus morgen onvoorwaard'Iijk Nummer één: MENSCHLIEVENDHEIL Kies U zelf als menschenvriend en Toon tot helpen U bereid GROEGROE. (Alle rechten voorbehouden. HET 50-JARIG BESTAAN DER GELD. TRAMWEG MIJ. Minister Reij'mer naar Dootinchem De minister van Waterstaat Mr. P. J. Reymer zal vergezeld van de administra teur bij zijn departement Mr. H. J. Silver- gieter Hoogstad zich Zaterdag 27 dezer naar Doetinchem begeven ter bijwoning van de feestelijkheden ter gelegenheid van de vie ring van het 50-jarig bestaan van de Gel- dersche tramweg Mij. DE TARWEWET. Naar wij vernemen zal de tarwewet 1931 Zaterdag i Juli in werking treden. Dat die in werkingtreding niet reeds op 1 Juli kan geschieden maar enkele dagen moest wor den uitgesteld, vindt zijn oorzaak in tech nische moeilijkheden in het maal bedrijf. De algemeene maatregel van bestuur ter uitvoering van de tarwewet 1931 zal Don derdag 2 Juli In het staatsblad verschijnen. Het leven wordt niet gemeten naar onze yreugde, maar naar onze offers. P. BERTRAM. Naar het Kngelsch van BERTA PUCK door Mr. G KELLER. 52 Sheila kon niet te weten komen, welke bepalingen der we. Mch er tegen verzetten, dat zij tegen borgstelling weer op vrije voe ten werden gelaten. Het aanbofl daartoe van mevrouw Power en den graaf werd kortweg afgewezen en beiden werden naar bet arres- tantenlokaal weggebracht, waarop zij wel dra achter slot en grendel zaten. Intussc'im werden zij niet in elkanders gezelschap ge laten. Voor juffrouw Curtis werd ruimte gemaakt in een vertrek achter in het ge rechtsgebouw, waarvan de dubbele ramen van tralies waren voorzien. Het was er in- tusschen veiliger en zeker zin lelijker dan op het kantoor van Mackenzie cn Moss, waar zij zoo vele maanden van half r.pgen tot des avonds zes uur haar Jagen had ge sleten. Maar kapitein Darol Farquliar werd in een gewone cel opgesloten, een cel, welke licht cn lucht ontving door een klein raam heel in de hoogte,-en zijn geest werd ver- yuld met de sombere herinneringen, waar tegen hij nu Jaren achtereen had gestreden. In dc eerste plaats herinnerde hij zich dien nacht van 1915, den nacht, waarin hij krijgs gevangen werd gemaakt. Een kogel, afge schampt op zijn polshorloge, was in zijn enkel gedrongen. Ellendige uren had hij toen doorgebracht in de modder van Nie mandsland, hopende en met gespannen zenu wen luisterend, of zijn vrienden naar hem toe konden sluipen om hem te hulp te ko men. Tenslotte hoorde hij iets of iemand na derbij komen. Zouden zij het zijn? Neen; In volkomen correct Engelsch hoorde hij zich ineens toeroepen: Handen op, Engelschman' Je bent mijn gevangene! Toen volgden de jaren, die aij in krijgs gevangenschap in Duit6chland had doorge bracht. I-Iet waren voor Farquhar jaren van geestelijke en lichamelijke ellende geweest, waaruit hij zijn onoverwinnelijken afkeer voor al wat geleek op vrijheidsbeneming had overgehouden. Het waren vier jaren geweest, welke hij vergeefs poogde uit zijn herinnering weg te vagen. Nu, zeven jaar later, zat hij weder als gevangene op een harde matras, gekleed in zijn schaatsen- rijderscostuum, voor zich uit starend, met de eene hand onder de kin, terwijl de andere hand door zijn roode haren woelde. Hij had hetzelfde gevoel als in Duitschland. De zoldering drukte op zijn hoofd, de muren beklemden zijn borst, hij ademde zoo snel alsof hij hard had geloopen en 6teeds weer wendde hij zijn oogen naar het kleine raam daar heel in de hoogte. Hij gevoelde zich zoo wanhopig neerslachtig, dat hij zelfs geen trek had in het dejeuner, dat hem op dan gewonen tijd werd binnengebracht. En toch was er voor een uitstekend déjeuner ge zorgd: gloeiend heete consommé, geurig en versterkend, malsche en smakelijke kalfs fricandeau, zijn lekkerste groenten, kaas, een halve flesch wijn van zijn geliefkoosd merk, geurige koffie en een glaasje bene dictijner. Een beste kerel, die Jean, dacht Far quhar in het vermoeden, dat de graaf voor dit menu had gezorgd. Ik onderstel intus- schen, dat de kleine mevrouw Power hem heeft geraden do bos roode anjelieren op het blad te leggen. In werkelijkheid had echter de jonge Franschman er uit eigen beweging ook voor gezorgd. De uren kropen voorbij. Hoe -was het int'usschcn met het meisje gegaan? En hoe zou het met hem afloo- pen? Zou die duivclsche Spaansche helle veeg, wie het niets kon schelen, welk fi guur zij sloeg tegenover de bijeengestroom- de hotelgasten, er werkelijk op uit zijn hun een kool te stoven? En zou zij inderdaad denken met haar geld gedaan te krijgen, dat zij gevangen werden gehouden? Als er met geld iets te doen viel zou zij de wet op haar zijde hebben cn niemand zou er zich om bekommeren, of de bewijzen wel vol doende waren. Het kon toch gebeuren, dat de parels onherroepelijk verdwenen waren, dat het nooit werd ontdekt, wie ze had me degenomen Dan zou Farquhar jaren achtereen in deze of soortgelijke cel zijn le ven moeten slijten... Traag kropen d© uren verder. Toen het blauw, dat hij dooi het raam kon aanschouwen, week voor de roze tinten, welke wezen op zonsondergang, rilde Farquhar onder de dikke lederen jas, die men hem vergund had mede te nemen in zijn cel. Er doemde een andere bedrei ging op: de nacht was op komst, in deze ruimte zeker niet later dan vijf uur. Het nachtelijk duister zou hem omgeven en hij zou weer onder de angstsuggestie komen die hem vroeger had gekweld.. In Duitsch land had hij steeds het gevoel gehad, dat zijn cel samenkroop, de wanden steeds dich ter tot elkander naderden, als in een der griezelverhalen van Edgar Allen Poe, en hem dreigden te vermorzelen en te verstik ken Moet ik hier den ganschen nacht door brengen, dan begint het me vast en zeker te kolderen, dacht Farquhar. Ik moet probee- ren mijn gedachten een andere richting te gevenHij streek zijn haar weer eens naar achter en begon aan Sheila te- den ken. Als zij onschuldig is, wat kan men dan tegen haar aanvoeren? Het leek wel, alsof zij een oogenblik haar bezinning kwijt was! Waarom riep zij: Kapitein Farquhar heeft uw parels niet. gestolen! Men zou op grond daarvan kunnen on derstellen, dat zij wist, wie het dan wèl ge daan heeft. Maar dat kan toch een vergis sing zijn. Hoe laat zou het zijn? En toen namen zijn gedachten weer een wending en kwamen terug op de vraag, waarom al les draaide: Den ganschen nacht in dit ver vloekte hol! Ilij beproefde aan zijn oom to denken Hij had niets van hem gehoord. Zou hij hem kunnen telegrafeeren? Och, van dien ouden Kei was toch niets te verwachten.... en weer namen zijn gedachten den ouden keerden ganschen nacht zal ik hier opge sloten zitten Het koude zweet brak den jongen man uit. Altijd, te Londen, te Parijs, in het ka steel van den graaf in Bretagne, aan den Riviera en ook den vorigen nacht in het hotel had hij altijd geslapen met open deur. En nu vannachtSedert zijn ontslag als krijgsgevangene was het hem niet mo gelijk geweest den slaap to vatten in een vertrek, waarvan de deur was gesloten. Natuurlijk wilde hij het beste hopen om trent den loop der zaken. Het was best mo gelijk, dat er enkel iets moest worden on derzocht. Zijn vriend Jean zou ongetwij feld alles voor hem doen, wat. in zijn ver mogen was. Had hij dat nu al niet reeds be wezen? Morgen zou do zaak voorkomen. Maar voor do verdenking was geen enkel houdbaar argument aan te voeren! Zeker morgen komt alles in orde, maar.... van nacht? Het stukje van den hemel, dat door het raam was te zien, was van roze, geleide lijk purper geworden. Farquhar draaide het licht opZou men hem veroorloven van nacht het licht aan te houden? Maar licht of duisternis, achter slot en grendel bleef hij! Ik geloof, dat ik het niet uithoud, dat ik gek word, zij hij ineens hardop en hij schrok van zijn eigen woorden. Maar nog vóór hij daarvan bekomen was, hoorde nij andere geluiden. Voetstappen klonken in den gang. Er werd met zware sleutels ge rammeld. Een oogenblik kwam de sinistere gedachte bij hem op, dat men hem kwam halen om hem in een nog engere cel op te sluiten en rillende sprong hij op. (Wordt vervolgd)'.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5