Aniersfoorisch Dzighlad ,,L'HIRONDELLE" Forma Natura Schoenen en Sandalen Ideale Wandelschoenen N. Hogenbirk ONTSPANNING GEVAREN VAN DEN ZOMER DE TAXI ALS DE SPEELDUIVEL LOKT MODELLEN BOEKJE GRATIS. SCHOENHANDEL v.h. fa. JAC. KROES LANGESTRAAT 78 TEL. 351 DAMES-MODEMAGAZIJN 18 LANGESTRAAT Rokjes - Pullooers Wollen Manteltjes Reis- en Regenmantels j Rad-artikelen I Strand-Pyama's Wollen en Raffia Barets door H. G. Cannegieter. Op school, in kantoor en werkplaats ziet men reikhalzend uit naar vacantie. Menig een is er dringend aan toe. De laatste lood jes wegen het zwaarst. Vacantie zal de ontspanning brengen, welke als reactie op inspanning voor het levensbehoud noodig is. De boog kan niet altijd gespannen zijn. Maar zal ieder, die straks vacantie neemt, den boog ook waar lijk ontspannen? Of zal hij zijn inspanning voortzetten, en haar alleen op andere doel einden richten? Het wezen van de ontspanning is nog niet algemeen bekend. Velen verstaan onder dit woord iets, wat meer op inspanning gelijkt. Toch is de zin van het begrip uit de bena ming duidelijk te lezen Het beeld van den boog laat geen twijfel over. Men spaart den boog niet-, door, wanneer men gewend is op valken te schieten, voor de afwisseling thans zijn pijl op een kraai te richten. Men moet den boog opbergen, zoodat de pees slap neerhangt. Dan is de boog eerst in den toestand van rust. Ontspanning lijkt zoo gemakkelijk. En toch is zij moeilijker te leeren dan inspan ning. Dit v/eten zij, die zich bezighouden met lichaamscultuur. De leek ziet de bewonderenswaardigste prestaties van den gymnast in zware toe ren, waarbij de spieren opzwellen van krachtsbetoon. Maar dc gymnast zelf er vaart dagelijks, dat er nog zwaarder toeren bestaan en bewondert het meest den turner, wien het gelukt, zijn spieren volmaakt te ontspannen, zoodat alle veerkracht er uit geweken schijnt en zij neerliggen als wollen draadjes, die een kind wegblaast. Leven is rhythme en de grootste kracht ontwikkelt de mensch, die de wetten van het rhythme beheerscht Die vloed kan doen volgen door eb en duister dbor licht. Hoe dieper de slaap, te helderder het wa ken. Hoe grooter de dorst, te verkwikken der de lafenis. Zal men de sterkste inspan ning kunnen verdragen, dan moet de ont spanning, wélke haar afwisselt, volledig zijn. Ontspannen is: de spanning wegnemen. Het beeld van den boog is verouderd, om dat niemand met zoo'n werktuig moer schiet Maar ook de vioolspeler levert een duidelijke illustratie. Voordat hij het con cert begint, spant hij de snaren. Hoeveel verschillende liederen hij speelt, hoe zijn repertoire afwisselt, één ding blijft ten alle tijde gelijk: de snaren moeten gespannen zijn. Ontspant hij de snaren, er is geen mu ziek meer mogelijk. Het wegnemen van spanning is het weg nemen van actie. Afwisseling van actie is een aantrekkelijk en noodzakelijk iets en wie zijn vacantie aan verandering van be zigheden besteedt, doet reeds een heilzaam werk voor het welzijn van lichaam en geest. Maar deze verpoozing is geen ont spanning. Men kan geen zes weken aaneen aan ont spanning besteden; voor de meeston is het reeds onmogelijk, dit een week vol te hou den. Ontspanning is als een rhythmi9ch« functie iets regelmatig terugkeerends; zij moet wekelijks, dagelijks zelfs haar plaats krijgen in ons levenssysteem Het leven van den modernen mensch is vol spanning. Steeds trekken twee polen ons wederzijds aan. Het vóór en het tegpn doen beide een beroep op ons. Plicht en ge not strijden om den voorrang. Tegenstrij dige belangen nemen ons in beslag. Ons ge voelsleven richt zich naar verschillende kanten en wanneer het den één bevoor recht, doet het den ander te kort. Var: weerskanten trekt men ons aan den arm, om onz* aandacht voor zijn bizondere zaak op te cischen. Het verleden staat op tegen het heden; het vleesch tegen den geest. Verstand en gevoel strijden tegen elkaar om de heerschappij over onze persoonlijk heid en in dezen strijd rukken zij ons uit een. Wat moeten wij gelooven van dc zich op dringende wereldbeschouwingen; welk in zicht in den economischen toestand is het ware; wie heeft gelijk in do kunst, in de politiek? Zoo staan al onze snaren gespannen en 't is geen wonder, dat er onder al dit strakke rukken en trekken eens een snaar breekt. Dit te voorkomen, is het doel van ontspan ning. Ontspannen isde spanning wegnemen. Welbewust, door een methodische daad. Ontspanning is een kunst, waarin sommi gen van nature begaafd ziin. maar die an deren met moeite hebben te leeren. Van Napoleon vertelt men, dat hij, als hij bij het te bed gaan zijn kleeren over den stoel hing, tegelijk daar mee ook al zijn strategische puzzles en diplomatieke pro blemen afgespte. Wie onzer doet hem dit na? Dit is de taak, welke do vacantie ons stelt. Maar niet alleen de vacantie. Wie zich niet aanwent, om gelijk Napoleon eiken dag de snaren van lichaam en geest terug te draaien, zoodat zij slap neerhangen en zelfs de grootste musicus er geen geluid meer uit krijgt, zal het in deh levensstrijd aüeggcn. MEDISCHE KRONIEK door Dr. L. BONNIN. Juist gedurende de heete zomermaanden, die in het algemeen als „gezond" gelden, treedt vaak een ziekte op, die gevaarlijke gevolgen met zich mee kan sleepen. Be doeld worden hiermee de verschillende soorten van Darmcatarrh, die vaak slechts al6 „zomor-diarrhee" betiteld worden. Wanneer men het ontstaan nagaat, komt men vaak tot de conclusie dat het snel drinken van een koele drank deze onaan gename kwaal heeft veroorzaakt. Van be lang is het voorts te weten of de drank uit bestanddeelen bestaat, die den groei der darmbacteriën helpen bevorderen, waarvan bekend is dat zij in den zomer toch reeds beter gedijen dan in het koude jaargetijde. Uit de ontwikkeling van deze bacteriën spruit het gevaar voort dat zich spoedig ontstekingen voordoen. Gewoonlijk maakt men onderscheid tus- schcn acute en chronische darmcatarrh. De laatste, die vaak jaren duurt, heeft natuur lijk niets met den zomertijd te maken, onze bespreking geldt dan ook alleen voor ge vallen van acute darmcatarrh, die gewoon lijk in den dikken darm zetelt. Zij treedt vooral op na het gebruik van onrijp ooft, jonge groenten, bedorven voedingsmiddelen, slecht gereinigd water, enz. In dc meeste gevallen gaat het slechts om een overlading van don dikken darm, waarin zoo'n overvloed van spijzen is toe gevoegd dat de gewone spijsverteringssap pen niet in staat zijn de aanwezige voe dingsmiddelen regelmatig te verwerken Doch onmiddellijk dient te worden opge merkt, dat sommigo menschen niet tegen spijzen kunnen, die bij anderen niet de minste stoornis verwekken, zoodat men zich moeilijk aan bepaalde voorschriften kan houden. Als regel kan men echter aan nemen, dat darmcatarrh 6lcchta het gevolg is van hot gebruik van ongewone voedings middelen, waardoor ook andere ziektever schijnselen worden veroorzaakt. Ook plot selinge afkoeling kan het ontstaan van darmcatarrh ten gevolge hebben. Bijzonder ontvankelijk voor darmcatarrh zijn in de zomermaanden dc zuigelingen, daar de melk bij hooge temperatuur zeer snel bederft en de daarbij ontstane stoffen op de reeds gevoelige darmslijmhuid der zuigelingen geweldige verwoestingen aan kunnen richten. Voorts komt het vaak voor, dat een zo- mercatarrh voortvloeit uit de nawerking van een verbrande huid, alhoewel zij in dit geval te wijten is aan een storing van den bloedsomloop. Ondanks de groote verscheidenheid der oorzaken kan men ten slotte toch alles weer terugbrengen tot do bacteriën, die de ziekte doen ontstaan. Het behoort echter tot de groote moeilijkheden na te gaan, wel ke van deze bacteriën nu \Vcrkelijk schade lijk zijn, daar ook de gezonde mensch in zijn darmen vele van deze klpine levende wezentjes herbergt. De dokter zal dan ook in den zomer, wanneer darmcatarrh veel vuldig optreedt, wel degelijk moeten onder zoeken, of hot hier wellicht ook typhus- cf wel gewone diarrheebacillen betreft. Geluk kig behooren de gevaarlijke' infectieziekten tot de uitzonderingen. Wat moeten wij nu van de symptomen van een acute darmcatarrh weten? Velen ztjn van raeening dat diarrhee en darmcatarrh hetzelfde is, doch dit is niet waar; vaak heeft men te lijden van een zware catarrh van den dunnen darm zon der dat er diarrhee optreedt. Indien darmcatarrh optreedt, moet men er altijd nauwkeurig acht op slaan of zich wellicht bloed- en etterdeelen afscheiden, daar men in dat geval met datinverzwering heeft te doen. Gewoonlijk gaat diarrhee gepaard met zware pijn in de buik, die zich over het ge- heele lichaam kan uitbreiden. In zeldzame en meestal zeer ernstige gevallen geeft de patiënt over Een veel meer voorkomend nevenverschijnsel is echter koorts; de tem peratuur loop soms zeer hoog op, terwijl er weieens rillingen bij optreden De eetlust verdwijnt geheel en al; daarentegen heeft de patiënt een hevige dorst, omdat de diar rhee veel water aan het lichaam onttrekt. Zoo'n acute darmcatarrh in den zomer duurt gelukkig als regel niet langer dan één of twee dagen, hoewel er gevallen be kend zijn, waarin de ziekte één tot twe<3 weken aanhield. Waar deze darmcatarrh zeer onaange naam is en bovendien de lichaamskrachten uitput, moeten wij uit den aard der zaak alles doen om het ontstaan daarvan te voorkomen. Daartoe moeten wij op warme dagen geen ongekookt water, ongekookte melk of ongewasschen fruit gebruiken. Het is nog veel te weinig bekend, dat volgons nauwkeurige bacteriologische proeven op de oppervlakte van een kleine aalbes 5000 bacteriën zijn gevonden, op een kers 10000 en op een pruim zelfs 34000. Als de vruch ten bij het vervoer een weinig vuil zijn ge worden, moeten deze getallen vermenigvul digd worden. Weliswaar zijn deze bacteriën voor het grootste deel onschadelijk, doch met dat al kan men zich toch wel de kleine moeite getroosten om de vruchten vlak voor het gebruik even met water af te was- schen. omdat daardoor de bacteriën groo- tendeels worden verwijderd. Wij willen er ook nog op wijzen, dat men na het gebruik van vruchten geen groote hoeveelheden wa ter moet drinken, omdat dat onaange name zwellingsvcrschijnselen kan veroor zaken. Als men deze eenvoudige wenken opvolgt, vermindert men daardoor zeer sterk de kans op een ziekte, die misschien ernstig wordt en in ieder geval het onge stoord genieten van de mooie zomerdagen onmogelijk maakt. VERHAAL VAN DE WEEK Alexis kende het vak. Hij reisde van Parijs naar Berlijn en van Monte-Carlo naar Deauville en bemerkte ook dat het oun slechte tijd was. De hertog van New-York en de graaf var» Silberfeld vertoonden zich niet aan het Lido en door hun wegblijven kregen ook hun vrienden gelegenheid thuis te blijven. Alexis kendo zijn vak; maar als er geen groote avondfeesten werden gegeven en de hotels leeg waren, was er ook voor hem weinig te doen. Maandenlang zwierf hij nu al doelloos rond en z'n laatste francs waren door zijn goed verzorgde handen gegleden. Aandachtig narn hij de voorbijgangers op en bestelde nog oen sherry, terwijl z'n spitse vingers een sigaret rolden Zelf je sigaretten maken was het beste. Dan wist je altijd wat er in zat» Want, ook in Alexis vak is veel concurrentiestrijd, vooral in de groote steden. Bedachtzaam nipte hij aan z'n glas. Een elegante jongedame keek hem in het voor bijgaan strak aan. Hij was knap: Alexis. Donker, met zwart haar en mooie geheim zinnige, diepliggende oogen. Zijn kleeding zat onberispelijk en daarbij was hij lang, slank en breedgeschouderd. Maar sedert een week interesseerden vrouwen hem in 't ge heel niet meer. Hij had zelf nauwelijks geld om te eten en waar de zaken zoo stonden Eenige tafeltjes van hem af had een gen< eg- lijk dik heertje plaats genomen. Alexis kende zijn vak en hij voelde daX hij van avond ergens goed zou dineeren. Noch de boulevard, noch de voorbijgan gers keurde Alexis meer een blik waard. Onopgemerkt sloeg hij iedere beweging van den gcmocdelijken dikkerd gade. Effecten man of juwelier, dacht Alexis en vroeg om een spoorboekje. Ook in de restauratiewagens kan men uit stekend dineeren en veiligheid was in Alexis' vak hoofdzaak. Evenals snel han delen. Daarom rekendo hij in café'6 ook direct met den ober af. Men was dan niet gebonden aan min of meer vlugge bediening bij het weggaan Do kleine zakenman riep ongeduldig om den ober en maakte onder wijl druk gebruik van z'n kleurige pochet. Het was warm, voor corpulente heeren be paald benauwend. Luchtig zette Alexis z'n stroohoed op z'n gepomadeerde haren. On getwijfeld stond een Stetson beter, maar als hij zoo in de groote stad werkte, htid hij een stroohoed noodig. Langzaam genoeg om tegelijk met den onbekende het café-terras te verlaten, stond hij op. Op het trottoir voor het café was het druk en toen toevallig aan één der voorste tafel tjes eenige heeren eveneens opstonden, botste Alexis plots tegen den dikkerd, die van rechts kwam, op. Bitte verzeihung, zei de vreemdeling. Beleefd lichtte Alexis z'n hoed, glimlachte verontschuldigend en maakte nog een vluchtig excuus, eveneens in het Duitsch. Dat het een landgenoot kon zijn, was voor den Duitscher al genoeg, hij was reeds ver dwenen. Alexis floot een taxi. Noorderstation riep hij den chauffeur toe en plofte neer. Alexis droeg niet voor niets een stroohoed. Zijn vak dwong hem soms daartoe. Voor zichtig, met voorovergebogen hoofd, nam hij nu z'n hoed af en haalde er iets uit. Op de palm van z'n hand lag een das speld de pareldasspeld van den Duit- eeher. Het was een eenvoudig trucje. In Alexis vak leerde men het reeds vroegtijdig. Hoed afnamen, vlug weer op en onderwijl wipte men met den rand de speld uit do das. In ieder geval vijfduizend francs, dacht Alexis en streek z'n haren glad. Eerst toen zag hij naar buiten. Met een schok sprong hij over eind, maar reeds stopte de taxi. De chauflcv opende, fijntjes glimlachend, het portier. Eindelijk, zei ie alleen toen Alexis voorzichtig uitstapte. Ik had niet gedacht dat het zoo gemak kelijk zou gaan, zei inspecteur Chatal van de Sureté oprecht en w.t»"p de chauffeurspet met de stofjas over een a'oel. Toen ik je het spoorbod je zag inkijken, begreep ik dat je weer werk had gevonden. Maar goed, dat je nog geen hotel gereser veerd had. EEN CROUPIER AAN HET WOORD. Waar levens en millioenen worden verspeeld. Syste men die niet falen.... „Ik heb veel menschen zien spelen", zegt 'de oude heer, die tegenover mij zit en een sigaret draait. „Ik heb menschen zien spe len, die daardoor ongelukkig zijn geworden, ik heb er gezien, die gewonnen en later al les weer verloren hebben. Ik heb zooveel ellende voort zien komen uit het spel en het spelen, dat beiden voor mij niet de minste bekoring bezitten". „U speelt dus in het geheel niet meer?" vraag ik „Zooals men het op wil vatten. Ik speel billard. U kijkt verbaasd, maar ik zal u dit nader verklaren. Ik ben 38 jaar croupier geweest, in alle plaatsen van Europa waar speelbanken waren. Croupier bij de bacca rat-tafels. bij het „Ecarté" en natuurlijk bij de roulette. Thans heb ik mij geheel te ruggetrokken, maar ik kan van het rollen de balletje niet loskomen. Daarom 6peel ik thans billard, om nog de sensatie van een rollenden bal te ondergaan." „Hetgeen u vertelt is het bewijs ervoor, dat er geen 6ysteem is waarmede men bij het roulettespel kan winnen." „Juist", zei de oöde heer, „wanneer iemand in de gelegenheid is geweest om het on feilbare 6ysteera te leeren. dan ben ik het wel geweest. Maar er bestaat geen systeem, alleen öysteemmaniakken. die daarmee uit venten gaan. In Monte zit een oude Fran- ecbe graaf, die ieder^n dag tienmaal zijn systeem „Hoe win ik met 100 francs een raillioen?" verkoopt en daarvan leeft. Hij zolf heeft nog nooit een sou gewonnen, doch eenmaal zijn groot vermogen ver speeld." „U sprak zoo juist van Rouge et noir en van het „Ecarté...." „Ja, ja. De meesto menscheif denken, wanneer zij van een croupier hooren spre ken, dadelijk aan de roulette, zij weten niet dat wij bij het Ecarté of baccarat een veel grooter en belangrijker rol te spelen hebben dan bij de roulette. Ik voor mij ben zelfs van meening, dat er procentsgewijzo veol hoogere sommen en veel meer geld bij het kaart-geluksspel wordt verloren, vooral bij poker. Wie het kaartspel heeft uitgevon den weet ik niet, doch wanneer de man nog leefde zou hij door den eenen hemel hoog worden geprezen en door den ander worden gesteenigd. Maar weinig menschen spelen geluksspelen uit zucht lot onder houding. De meesten willen winnen en nee' enkelen kunnen zich in dit wereldje lang handhaven. Ik denk slechts aan Hari Singh, Bernard of de Koningin van Enge land, de gemalin van Eduard VI. Zij allen hebben kapitalen verloren zonder een spier van het gelaat te vertrekken." „Natuurlijk hebt u ook vaak valsche spelers ontmoet." „Zoolang er geluksspelen bestaan zijn er ook valsche 6pelere geweest, die met de meest geslepen trucs werkten. Toen ik nog jong was wisten zij uit kunstmatige vest jeszakken kaarten te voorschijn te toove- ren. Nog tal van andere trucjes waren sterk in zwang. Ook deze zijn niet meer in de mode en in een goed casino kan men ook geen valsche kaarten meer krijgen. Natuurlijk komt het nog wel voor dat kaar ten van nagelkrasjes, die voor een leek onvoelbaar zijn, worden voorzien." „Ik heb eens een croupier hooren ver tellen die bij het wisselen van geld val sche kaarten aannam. „Dit kan waarschijnlijk bij baccarat zijn voorgekomen doch dat is ioutor bedrog un daarover wil ik liever niet praten. Wie echter geen lust heeft om te zwendelen en toch het geluk wil dwmgen probeert het met een systeem. Zelfs Agnes Socman, die eigenlijk altijd verloor ging prat op de pre tentie een systeem te beziten, maar ik ge loof dat zij tot de „duikers" behoorde." „Hoe dat?" wilde ik verbaasd weten. „Duikers zijn menschen, die er maar blindelings op los spelen en er daarom vaak „onder duiken". Vorst Rostopschin, die zoo bijgeloovig was, dat hij door zijn rijknecht een 6ysteem liet uitwerken, wilde van mij de verzekering hebben dat het on feilbaar was. doch het had niets bijzonders om het lijf. Hoeveel waarde de geluks zoekers aan een systeem hechten bewijst wel bet feit dat bij iedere spoelbank dage lijks tientallen personen in de handen der systeemzwendelaars vallen. Ik ken een ze keren Fleury die als systeemzwendelaar rijk is geworden, zonder ooit een sou op de speeltafel te hebben gewonnen". „Maar men hoort toch ook dikwijls van groote winsten". „Waarom niet? Het geluk kan toch niet altijd aan de zijde van de bank zijn, het is echter in den loop der tijden altijd bij «le bank en w»e een concessie voor een speel bank kan krijgen is binnen korten tijd een rijk man". „Hebt U wel een6 van Garcia gehoord?' Dit was een Spanjaard, die in Monte Carlo eens binnen zes dagen 4 millioen francs heeft gewonnen, goud-francs wel te ver staan. Tien jaar later leerde hij den Rus- sischen vorst Alexej Kudzil kennen, die hem verzocht voor hem te 6pelen. Zes mil lioen roebel heeft Garcia destijds verspeeld en tenslotte zijn eigen vermogen, dat hij tien jaar lang veilig had weten te bescher men. Zoo krijgt de bank alles weer terug". „Altijd? Of zijn er ook uitzonderingen?" „Er zijn natuurlijk uitzonderingen, die den regel bevestigen. Ik was er zelf bij te genwoordig toen de Schotsche ingenieur Jaggers in San Sebastiaan 470.000 peseta's won, daar hij had ontdekt dat een roulette schijf „hing", dus slecht uitgebalanceeid was, zoodat bepaalde nummers vaker moes ten komen. Ook de winst van een Ameri kaan Sidney Wells was op een dergelijke technische fout van de schijf gebaseerd. Beide heeren hebben hun geld in ontvangst genomen, zijn afgereisd en nooit meer te ruggekomen. doch zulke naturen zijn zeld zaam". „Men heeft mij eens gezegd, waneer men met geringe winsten genoegen wilde ne men. „Aha," lachte dc oude, „thans weet ik wat er zal komen. En toch is bet juist wat men U verteld heeft De eenvoudigste me thode is het doubleeren. En daarom is er bij de meeste banken een maximum voor de inzetten bepaald. Hierbij zou een bank moeten verliezen, ook wanneer iemand met 5 francs begint, daarna 7 francs zet, dan 26, dan 80. vervolgens 240. daarna 722, hierna 2180 en tenslotte 6550 francs; dan heeft hij 9810 francs geriskeerd, terwijl de bank dan echter negen keer den 6trijd met den spe ler moet aanbinden. Toch is het in Monte een keer voorgekomen, dit is overigens een wereldrecord, als men het zoo mag noepaen dat 21 keer achter elkaar rouge. 19 keer noir gespeeld werd. Doch dit zijn uitzon deringen. Speelt men volgens bovenstaand systeem dan krijgt men zelfs wanneer acht keer achter elkaar dezelfde kleur ver schijnt, bij den negenden keer 13100 francs uitbetaald en heeft men dus nog altijd een winst van 3290 francs. Om zeker te zijn wacht men eerst af tot rougo of zwart vijf of zes keer zijn voorgekomen en begint nu te doubleeren". „En wat zou Uw tip zijn, wanneer gij zoudt spelen?" „Ik speel nooit, maar wanneer gij het eens wilt probeeren, dan is er volgens mijn meening maar één werkelijk veilige tip waarmee men In de meeste gevallen moet winnen. Zet U vier cijfers, laten wij zeg gen 4, 16. 18 en 26 vier keer achter elkaar. Bij den tweeden keer verdubbelt U. den derden keer verzesvoudigt U den Inzet In dit geval moet de bank het tegelijkertijd vier keer tegen een bijna veilige tip opne men. doch deze methode kost geld. De fout van de meeste spelers is dat zij niet bij één methode blijven en wie eenmaal zijn kalm te verloren heeft, verliest alles." „Wie hebben het meeste succes bij de banken, de mannen of de vrouwen?" „Wan neer geen vrouwen meer ëneelden, zouden de banken over den kop gaan. Zij zijn on rustiger en öpeelscher, verslaafder aan het spel en willen steeds meer winnen, doch kunnen zeer moeilijk tegen hun verlies. Sarah Bernard heeft een keer 39 keer ach ter elkaar 17 „pleine" gezet en 39 keer ver loren, daarentegen speelde de Cubaner de Mesa zeven uur zonder één keev te ver liezen en won een millioen en meer. Doch de bank kan het verlies dubbel en dwars dragen, want zij neemt het weer dubbel en dwars van anderen terug!"

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 15