EEN STEEDS AlGEMEENER WORDEND GEBRUIK „WHAT'S IN A NAME" DRIE BELANGRIJKE SCHILDERIJEN VAN DE DEZE WEEK TE MUNCHEN GEHOUDEN VEILING VON NEMES. DE GROOTSTE KUNSTVEILING VAN DIT JAAR! door Dr. S. Meuringh Van 1619 Juni is te München de kunstverzameling geveild van wijlen Marczell von Nemes, wiens persoonlijkheid even merkwaardig was als zijn kunstschatten. „Mijnheer von Nemes Is op reis Hoe dikwijls hebben bezoekers uit verre lan den dit antwoord niet gehoord, wanneer zij zich in de Leopoldstrasse te München lie ten aanmelden bij den merkwaardigsten verzamolaar, dien onze tijd kent. Vandaag zat hij nog in München, morgen bevond hij zich voor een schilderij in Parijs, over morgen dreef een Titiaan hem naar Flo rence. Plotseling kwam hij dan weer terug in München, wierp zich op zijn werk, plan nen;, ondernemingen, was voor niets en niemand te spreken. En dan volgden er weer dagen, waarop hij er reikhalzend naar uitzag, te worden bezocht door zoo veel mogelijk menschen van den meest uit- ecnloopendcn aard, die hij kon rondleiden, met* wie hij van gedachten kon wisselen en van wier bewondering voor zijn kunst schatten hij met kinderlijke vreugde kon genieten. In Boedapest heb ik toevallig eens ken nis gemaakt met een ouden, aan lager wal geraakten boekhouder, die met een menge ling van voldoening en slecht verborgen onrustige verwondering vertelde van den ouden tijd, toen hij mot den kleinen, on- beduidenden koopman Nemes even kleine, onbeduidende zaakjes deed. Nu is de car rière van dezen man inderdaad verbazing wekkend. De onontwikkelde, verwaarloosde jongeman, die geheel alleen op de were id stond en van niemand hulp of protectie kreeg, is door eigen kracht oen zakenman van internationalen invloed goworden en bovendien een kunstkenner met uitgezoch te smaak, kortom, hij werd een man van beteekenis en ondanks de vele kleinighe den, die zijn vroegere omstandigheden ver raadden, een persoonlijkheid, die wist te boeien en werd bewonderd, al was zij niet geheel vrij van snobisme. Maar welke, groote kunstkenner is niet in het eene of andere opzicht een beetje een snob? Bij von Nemes vertoonde deze eigenschap zich echter in zoo komischen en soms weer zoo roerenden vorm, dat zij niet onaange naam aandeed. Zoo stond er in zijn slaap- kamor te München op het nachtkastje een prachtig beeld en zelfs in zijn badkamer hing nog een kostbaar schilderij van Bel lini. Hij omringde zichzelf in de moest letterlijke zin met zijn kunstschatten en liet ze ten volle tot hun recht komen. Hij was geen kunstverzamelaar met een uit gesproken eerzucht om op dit of dat gebied een zoo volledig mogelijke collectie samen te stellen, hij verzamelde niet volgens een kunsthistorisch systeem, hij bezat trou wens in het geheel geen onderscheidings vermogen voor historische verschillen. Voor hem gold slechts dc kwaliteit van het kunstwerk. En dit woord kwaliteit werd een soort tooverformulc, die het geheelc denken en streven beheerschte van dezen man. Ilij geloofde aan do geheimzinnige macht van alles, wat kwaliteit bezat en ditzelfde gevoel leidde hem ook bij zijn verzamelin gen. En dit instinctief zekere onderken» oen van kwalitatieve waarden is hem altijd bijgebleven. In dit opzicht bezat hij een uiterst verfijnd gevoel, werkelijk een in stinct, dat hem tot een kenner van gezag maakte, zonder dat hij de minste systema- tisch-wetenschappolijke ontwikkeling be zat. Hij bleef bovendien half zakenman, ge niaal zakenman, en half kunstenaar. Zoo kon het niet anders, of op een goeden dag begon hij zolf te schilderen. Nemes schil derde mot ijver, met eon ongelooflijke zorg voor techniek en uitdrukkingsmiddelen, met een zeer verfijnd gevoel voor materie, en dit eigen werk hield hem oven zeer be zig als zijn uiterst nauwkeurig onderzoek van de werkwijze dien een vroeg-Ita- liaansch schilderij of een beschilderd Go- thisch beeld verraadden. Nemes is begonnen met hot verzamelen van stoffen. Een kostbaar stuk oud flu weel openbaarde hem evengoed zijn gehci men als een prachtig stuk echte kant of een koorkleed uit de Middeleeuwen. Zijn steeds meer verfijnde kennis op dit gebied deed hem een collectie oudo stoffen verza melen, dio op zichzelf reeds meer dan een millioen Mark waard is. Als hij ervoor in de stemming was, opende hij mot het grootste genoegen voor zijn bezoekers do zware kasten, waaruit een onbeschrijfelij ke weelde van kleuren en stoffen te voor schijn kwam. Met de breedvoerige, bedach zame bewegingen van den Hongaar haalde hij genietend hot eene koorkleed na het andere eigenhandig uit. ontplooide de stof fen en wees op bijzonder fijn werk of op zeldzame schoonheid met een trots, alsof hij dc kunstwerken zelf geweven had. On getwijfeld gevoelde hij den hoogsten triomf die het bezit van den mönsch kan schen ken. Zijn collecties hadden de liefdo van zijn leven en hij omringde ze dan ook met een groote jalouzio en teederbeid. Misschien was dit wel de reden, dat vrouwen in dit menschenleven zoo'n uiterst onbelangrij- ken rol speelden. Ofschoon vrouwen Zijn verhouding tot andere mannen ver toonde eveneens een grooto onverschillig heid; hfl gaf in het geheol niet om rMn medemenschen, want bij al zijn welwillend heid jegens zijn bezoekers werd hij toch ln den grond slechts bcheerscht door zijn liefde voor zijn verzamelingen. Toch heeft Nemes een zeer reeëlen in druk gehad van de waarde zijner bezittin gen. Hij heeft zijn rijkdom niot in do laat ste plaats verzameld door met geraffineer de handigheid stemmingen van tevoren aan te voelen en gelegenheden te ontdek ken om goedkoop te kunnen koopen. Zoo is liet hem gelukt de voornaamste werken yan verschillende Spaanöche schilders te TIZIANO VECELLIO: Federigo II, Hertog van Mantua. verzamelen, die ondanks hun groot talenf tot dusver vreemd genoeg onopgemerkt wa ren gebleven en daarin was hij alle ken ners en liefhebbers en tevens «alle handela ren vooruit. Daarna slaagde hij er in, deze soort werken in de mode te brengen en van deze omstandigheid wist hij op zijn tijd financieel ten volle te profiteered Hij heeft op de internationale kunstmarkt do Greco's waarde gegeven. Dit onvermoeide zoeken en ontdekken van kwaliteiten, ook van kwaliteiten, die de rest van dc kunst wereld nog niet had ontdekt, gaf hem tel kens opnieuw de gelegenheid om voor be trekkelijk weinig geld dc kostbaarste kunst werken to verkrijgen. Zoo heeft hij op het juiste tijdstip den kunsthandel het begrip voor dc Fransche schilders der 19o eeuw gesuggereerd en door zijn verzameling de algemeene waardccring voor de impres sionisten beslissend beinvloed. Nemes heeft reeds eenmaal bij zijn leven en wel in 1913, een complete collectie schilderijen laten verkoopen. Toen kwam er opnieuw een tijd van verzamelen; onver moeid reisde hij tusschen Boedapest, Weo- ncn, München en Venetië heen en weer, hij bouwde dc grooto villa, bijna een slot, aan het Starnberger Meer bij München, waar bij zijn kunstschatten, die in verschillende steden van Europa verspreid lagen, bij el kaar bracht en door een goede opstelling tot bun recht kon laten komen. Midden uit dit drukke leven van reizen, van nieuwe plannen en ideeën, wérd hij door den dood weggerukt. Thans verkoopt men zijn verzameling, die een fabelachtige waarde heeft cn waar in ook het kleinste stuk het ongelooflijk sterke instinct voor kwaliteit van den ver zamelaar verraadt. En bevinden zich o.a. ften Rembrandt onder, zooals er wel. geen meer op de markt zal worden .gebracht, uitgezochte Titïaans, dio menig museum stuk overtreffen, de zeldzaamste en kost baarste vrocg-Italiaansche stukken. Het ge heel is een grootsche, honderden nummers omvattende verzameling van kunstwerken, die thans weer verspreid zullen worden over de geheelc wereld, van waaruit Ne mes ze eenmaal met zooveel hartstochtelij ke liefde naar zich toe getrokken heeft Een nieuw Fransch Marine-station. Binnenkort zal er een nieuw Fransch Marinestation geopend worden te La Crau (Var) tusschen Toulon en Hyères. Het nieuwe station, dat ter vervanging van Mourillon zal dienst doen, zal verbinding kunnen onderhouden met alle koloniën. Voor Esperanto-lieiliebbers Mile. Lidja Zamenhoff zuï op 16 Juli a.s. om 17.35 uur eon rede houden in Esperanto. Maar onderwerp zal hceten: Poolsche legen den. Voor Esperanto-enthousiasten een prachtgelcgenheid om op Warschau af te stemmen l De „week-end". Naar dc 4-daagscke werkv/eek. New-York, Juni 1931. Als dc zomer in het land .kornt, begint ook de tijd ven dc week-ends, een Ameri- kaansche gewoonte, die steeds meer navol ging vindt. Toch is de week-end oorspron kelijk niet Amerikaansch, maar Engelsch. Gewoonlijk worden uit Engeland ingevoer de dingen aan de overzijde van den Oceaan niet spoedig populair; het golfspel had lan gen tijd noodig om in Amerika een kern van trouwe beoefenaars te krijgen en de be kende Engclsche „afternoon tea" heeft in Ameriki nog steeds niet het pleit gewon nen. Maar de week-end was naar het hart van den Amerikaan. Deze vacanticrcgcling van hertoginnen cn diplomaten verschaft nu dc New Yorksche typisten en kantoor-- bedienden een week van vijf werkdagen en twee Zondigen. Dit vroeger onbereikbaar gedachte ideaal der arbeidersleiders is nu vanzelf voor een groot gedeelte der bevol king de gewone zomcrsche levenswijze ge worden. Niet alleen in New-York, maar in elke welvarende Amerikaansche stad is de week-end ingeburgerd. Op liet platteland bestaat er minder behoefte aan, want diar is men den heelcn tijd buiten en een week end in de naastbijzijnde stad is ook niet zoo aanlokkelijk, wanneer alles daar uit gestorven is. Maar als men in een stad woont, vooral in een groote Amerikaansche stid, dan is het een prachtige uitvinding. Het verwondert ons alleen, dat men niet al veel eerder cn uit zichzelf tot deze ge woonte gekomen is. Het stadsrumoer, dc grooto menigte van mensehen, net uitge breide en vooral snelle verkeer veroorzaakt een veel sterkere zenuwspanning, en boven dien heeft men in een groote stad ook meer gelegenheid om weg te komen meer auto's, meer treinen en omnibussen, stoom bootjes en vliegtuigen. Dit jaar worden zelfs uit de vaart genomen transatl mtischo stoombooten ter beschikking van week enders gesteld, die er van Vrijdagavond tot Dinsdigmorgen tamelijk groote trajecten mee kunnen afloggcn. Dat is du6 al een week met vier werkdagen! De meeste New-Yorkcrs kunnen alleen 's zomers hun week-end genieten, niet om dat zij de rest van het jaar geen vrij krij gen, maar omdat dan de onkosten te groot zouden worden. In die zeven of acht maan den van het jaar is de week-end alleen weggelegd voor rijke menschen, die hun buitenplaatsen het gehcele jaar door open houden en vin personeel voorzien en zelfs 's winters nog hunne kennissen kunnen uit nood igen voor ski-, of schaatstochtjes. Elke Amerikaan of Amerikaansche doet dan ook al het mogelijke om in kennis le komen met do gelukkige bezitters van die villa's. Do duur van dc week-end hangt meer laf van liet soort Werk, dat men heeft, dan 'Van dc positie, dië'-mën op zijn terrein be reikt heeft. Zoo hebben illc metselaars, kleermakers on onderwijzers den gehcelen Zaterdag vrij. Maar invloedrijke financiers moeten Zaterdagmorgen op de beurs zitten en als ze een voordeelig zaakje willen af sluiten, hebben zij meer kans om hun week end mis te loop.cn dan hun piccolo. En al tisten, journalisten of buschauffeurs wer ken van Vrijdag tot Maandag door zonder de minste onderbreking. Er zijn ook menschen, die alleen den Zondag vrij hebben, al zou u dat van Ame rika niet verwachten. Volgens de statistie ken komen deze stakkers niet verder din 50 K.M. van hun woning vandaan. De reden is, dat het autoverkeer op de buitenwegen dan zoo druk wordt, dat men zich slechts uiterst langzaam verplaatst. Als zij daar niets voor voelen, kunnen zij met plcizier- bootjes rondvaren, maar die komen 'ils re gel ook niet zoo ver van huis. Sommigen besturen zelf een motorbootje, gaan vis- schen, wandelen of fietsen! Dit laatsto is een ongewoon verschijnsel. Het meest al gemeen is het meter voor meter voortsuk kelen met de auto. De groote uittocht, die Zaterdagmiddag om twaalf uur begint, brengt de menschen al 250 K.M. van huis. Dit is vrij aardig, want wanneer men op do kaart een cirkel Van die straal om New-York trekt, valt daarbinnen een gebied van de grootste ver scheidenheid. Ook onder deze groep zijn de automobilisten sterk vertegenwoordigd, maar trein en autobus verdienen op deze dagen ook 'aardig wat geld en het vliegtuig komt meer en meer onder de week-enders in gebruik. Dan kunnen zij n.l. vorder van huis gaan. De gelukkigen, die Vrijdagavond vrij zijn, kunnen dicnzelfden avond of Zaterdagmorgen vroeg vertrekken en heb ben dus nog meer keus. Moet de week-end nog langer worden, dan komt niet dc Vrij dag, maar dc Maandig erbij. Maar een zoo lange week-end is slechts voor weinigen mogelijk. En bovendien voelt de Amerikaan een soort roeping om Maandagmorgen weer achter zijn schrijftafel te zitten, zoodat het „Maandag houden" neerkomt op het ver breken van een traditfe, waarvoor morco- len moed noodig is. Do vrije Maandag be gint er nu pas in te komen met de malaise, omdat nu de langdurige vacanties worden ingetrokken en liever elke week één dag vrij gegeven wordt. Dc Engelschc week-end heeft, in Amerika het einde veroorzaakt van vele oude ge woonten, die sinds het ontstaan van den staat in cere zijn gehouden. Er wordt nog wel veel gepriat over Zondagsheiliging, maar er wordt weinig meer aan gedaan. De reden hiervoor is niet in dc eerste plaats van godsdienstigen aard. Doch in het be gin van deze eeuw was Zaterdag hij uitstek de dag om handel te drijven; de winkels sloten pas laat en het een met het under bracht de bevolking in een feestelijke stem ming. Menschen, dia de geheele week thuis bleven, gingen althans op Zaterdagavond geregeld uit. Op het platteland is deze vroolijke, druk ke Zaterdagavond nog gebruikelijk, doch reeds 30 jaar geleden kwim in do steden het publiek in verzet tegen de lange werk uren van het winkelpersoneel. De eerste stap naar de week-end was toen, dat de winkeliers op Zaterdag niot later sloten dan op andere dagen. Daarna begonnen do kantoren 's Zaterdags vroeger te sluiten; op den duur werd de vrije Za terdagmiddag algemeen ingevoerd. Mot de opkomst van de fiets werd het ook gewoon te, van dien Zaterdagmiddag gebruik te maken om naar buiten tc gaan inplaats van zich te 'amuseeren in de stad. Toch kwam de grooto verandering in het dage- ljjksch leven der menschen pas tot stand door de auto. De fiets was alleen geschikt voor jonge menschen, maar de rest van do familie bleef in do stad en veranderde haar gewoonten niet. Ook in den tijd der fietsen kende de Amerikaan nog zijn Zondagsche familiebijeenkomst, kerkgang en uitgebreid diner. Maar rnet de auto kon men groot moeder met haar krukken, de baby, de hond en dc hangmat meenemen en de kerk alleen was niet moer in staat om de menschen tegen te houden. Dc enkelen, dio het niet rnet hun geweten overeen kunnen brengen om de kerk te verzuimen, gaan nu naar de kerk in de plaats, waar zij zich Zondagmorgen toevallig bevinden. Nu het publiek eenmaal dc smaak van dc. .weekends te pakken heeft, wil. h,et.6t,eedö langer vrij krijgen. Wij noemden reeds de uitstapjes met de transatlantische booten van Vrijdag tot Dinsdagmorgen; de groote oceaanstoomers maken zoo in deze slechte tijden nog goede zaken. Langzamerhand krijgen wij den toestand, dat er 3-Jtf dag ge werkt en oVj dag vacantie gehouden wordt, iets waar zelfs de meest veeleischende vak- vereenigingsleider geen actie voor heeft ge voerd. De uitzondingen van Palermo. Het nieuwe station Palermo (Italië) heeft op Zaterdag, 30 Mei j.l. zijn zender in wer king gesteld. Op navraag van enkele abon- né's doelen wij hierbij mede, dat dit station geregeld tegen 23 uur op 427 Meter, met een sterkte van 3 Kilowatt zendt. De Amsterdamsche kortegoh'zender. Op verzoek van enkele kortegolforaateurs melden wij hierbij nog even, dat dc in het Carltonhotel te Amsterdam opgestelde ultra kortegolfzender iederen Zaterdagavond van 22 tot 1 uur zendt op golflengte 7.85 M. STRAATNAMEN EN WERKELIJKHEID. De Langestraat is net zoo min Lang als de Langegracht! De Krommestaat is bijna recht. En geeft, u maar eens acht, Dat 't Smallepad vaak breeder is Dan onze Breodesteegl Zeg mij waarom de Mooierstraat Zoo'n keurig naampje kreeg! Op 't Havik is niet één zoo'n beest, Geen valk in d' Valkestraat, Zie hoe de Oude Scesterweg Door 't nieuw gedeelte gaat. De Hoogeweg ligt even hoog, En daarom even laag Als de zeer slechte Lageweg En in de Groote Haag Ziet niemand meer een liaag of heg. De Varkensmarkt toont- an, Dat 't plein zelfs zonder varkens wel Ook best zoo hectcn kan! De Appelmarkt kent appels thans Alleen bij naam misschien. En in de Spieringsteeg zult U Geen enkel vischje zien! Op 't Spui ziet u maar zelden dat Men er aan 't spuien is. Vandaar een luchtje dat verwekt Terecht vaak ergenis! De Nieuwe Weg is net zoo oud Als onze „Lange Jan", Terwijl er in den Vijver niet Eén eendje zwemmen kan. De Nieuwstraat is als straat zoowat Door ouderdom verjaard, De Hellestraat is binnenkort v Een hemel op onz' aard! Ga door do Krankeledenstraat Eens zeer nauwlettend heen: Dc menschen zijn er hupsch cn flink' En recht van lijf cn leen! Of in de Lieve Vrouwenstraat Slechts brave menschen zijn Betwijfel ik en als 't zoo lijkt Is dat natuurlijk schijn! Of 't in de Windstecg bardor waait Dan elders? 't Kan haast niet! Vreemd dat U op het Zand alleen Maar grint en keien ziet! In 't Zevenhuizen staat één huis En mogelijk ook twee, Terwijl er in de Olicstoeg Nooit een in olie dee! Of rnen vaak in dc olie was Is steeds een vraag geweest! 'k Weet een café en een poelier Achter den Heil'gen geest! Ik zoek nog altijd naar oen ring In de Drieringensteeg Terwijl De Hof van boom of struik Reeds lang geen schaduw kreeg! 't Is op de Groenmarkt waar men lang Reeds meerder kleuren vindt, Wie z'alïe tegelijk bekijkt Wordt hier zelfs kleurenblind! De Haversteeg, do Peperstraat, Waar of u zoekt of kijkt, 'r Is niets wat er op haver nog Dan wel op peper lijkt! Alen' mist' in do Lavendelstraat 't Bekende kruid allang, De b(?enen in de Kreupelstraat Zijn allen even lang! Wijs in de Kroontjesmolen mij Eens ééne molen an Is het soms in de Teut alleen Waar men zoo teuten kan? Zoek in de Koosteeg eens een koe Ook in de Koestraat ziet U katten, honden onzoovoort Maar kooien zeker niet! Wie meent dat 'r in de Bergstraat wel Eon berg is, heeft het mis Terwijl 't in Weltevreden soms Ook wel eens homm'les is! Drie straatjes speurde ik zoowaar Die alle naamloos zijn, Zoodat daar naam en straat beslist Geen tegenstelling zijn! Zoekt U die straatjes o©k eens op U merkt al gauw d'ellend: U weet precies waar of U is Maar niet waar of U bent! GROEGROE LUCAS CRANACH: Portret van een man. ALBERT DüRER, Mannenkop. FJLIPPO LIPPI: Madonna mot kind en engelen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 16