UTRECHTSCHEWEG10 - TEL. 178 AMERSFOORT N.V. COMPAGNIE LYONNAISE WELKE HANDSCHOENEN KIEZEN WIJ? Voor de meer gekleede namiddag en de eenvoudige avondjaponnen heb ben wij eigenlijk een onbeperkte keuze van handschoenen. Op het oogenblik is de lengte der handschoenen het onder deel, waar de meeste belangstelling voor bestaat, doch niettemin kunnen wij bij gekleede japonnetjes hand schoenen van elke lengte dragen. De handschoenen met wijde kappen zijn oorspronkelijk bestemd om bij lange mouwen gedragen te worden, doch men ziet ze evengoed bij mouwlonze japon nen. Ze zijn dus zeer praktisch bi) de voorjaarsensembles, omdat zij ook kun nen worden gedragen als men het jasje uittrekt. Overigens worden bij mouw- looze japonnen graag handschoenen met zes knoopjes gekozen; deze knoop jes zijn dikwijls uit kleine halfedel- steentjes gesneden en maken dan een alleraardigst effect. Peau de suède is verreweg het meest in de mode, doch een zacht soort glacé mag zich ook in de gunst van de dames verheugen. Deze handschoenen moeten zoo eenvoudig mogelijk worden gehou den om chic te zijn; de zwaar bewerkte handschoenen, die enkele maanden ge leden zoo bewonderd werden, ziet men nog wel dragen, doch dan bij sportcos- tuums. De kleuren zijn wit, crème, licht beige en vleeschkleur, doch bij zwarte of witte japonnen worden zwarte handschoenen gedragen. Wij vestigen de aandacht op een bijzonder heid van dit seizoen: om de handschoe nen goed om den pols te doen sluiten is daar een eindje elastiek ingenaaid Een modesnufje zijn ook de lange handschoenen of mitaines van kant; zij worden gedragen bij de japonnetjes van organdi en tafzijde, die de Engel- sche „garden partij" typeeren, hoewel ook bij dit genre gewone leeren hand schoenen kunnen worden gedragen Kanten handschoenen zijn de eenige, die niet noodzakelijk den elleboog moeten vrijlaten; alle andere hand schoenen worden, hoe lang zij ook zijn, zoo in plooien over den onderarm ge legd, dat zij de ellebogen juist niet be reiken. STRANDBEELD. LETTERLIJK bij al- les moeten de kleu ren met elkaar ge combineerd worden, zelfs in de ongedwon gen sfeer aan het strand Hier ziet men een grootc strand- parasol in dezelfde kleuren, die ook in het badocstuum van de eigenares be won- ^2? DE SPORTKLEEDING WEER POPULAIR. Er worden den laatsten tijd weet meer sweaters verkocht inplaats van blouses, wat beschouwd wordt als een teeken dat de eenvoudige, praktische sportmodellen het weer g~"n winnen van de meer ingewikke! De gebreide stoffen vertoonen nu toe ongekende variatie en men heef' er niet zooveel van noodig, omdat de sweaters en de jasjes met of zonder mouwen slechts tot de heupen rei ken. Mo'yneuse maakt ze iets langer doch bij Patou en Chanel reiken zij daarentegen slechts tot het middel Er worden óf geen ceintuurs opgedra gen óf eenvoudige leeren ceintuurs die er in kleur bij mogen afsteken De jersey's zijn heel fijn en soms ajour gewerkt. Chantal maakt swea ters met de onderste helft van de mouwen in een afstekende kleur; haa< geliefkoosde combinatie is beige en blauw. Verschillende huizen verwer ken horizontale strepen Die van Augusta Bernard ziin bijzonder origi neel, vlaskleurig met groen of blauw Ook bij de sport-ensemb'es van tweed merkt men telkens de neiging op cm een sprekende kleur (groen, oranje en purperrood) te combineeren met crème, beige, zwart of wit. Main bocher maakt sportjurken van ge streepte waschzijde met lange man tels van effen gekleurd fhnel Marcel Rochas heeft veel succes met ensem bles, bestaande uit een blouse met lange mouwen van gestreepte wasch zijde en een mouwlooze mantel, die evenals de rok, van effen wol is ge maakt. Deze algemeene voorliefde voor kleur-contrasten wijst ook op de veranderde plaats, die de sportklee- ding in de garderobes inneemt, wanl zoo'n ensemble maakt ongetwijfeld een minder „gekleeden" indruk dan een costuum in één kleur. De meeste firma's zijn van de veel kleurige combinaties teruggekomen en houden zich aan twee kleuren; maar Lauvin verwerkt al naar het uit komt: twee, drie of vier kleuren, ook voor japonnetjes voor dagelijksch ge bruik. WATERDICHT ETUI. Een practisch nieuwtje, dat vorigen zomer in het buitenland veel opgang maakte, is het waterdichte étui, dat aan den gordelriem van het badpak kan kan gehangen worden en waarin men sigaretten en geld kan opbergen. Vooral aan het strand, waar meu vaak ver van de tent afwandelt, kan zoo'n waterdicht étui uitnemen de diensten ver richten. Ook bij het kano varen, waarbij men nog al eens de kans loopt om te slaan, zal het nuttige diensten kunnen bewijzen. Een eenvoudige schroefbeweging en het étui kan geopend of gesloten wor den. Indien het gesloten is kan er ab soluut geen water doordringen. HUWELIJKS-JAARDAG. Niettegenstaande het toenemende aantal echtscheidingen en de vele min der goede en harmonische huwelijken, burgert zich toch steeds meer de ge woonte in om den huwelijks-jaardag Ie herdenken. Waarom? Misschien een welkome gelegenheid om eens tus schentijds te „feesten"? Neen, beste lezeressen, voor de echtelieden iets anders; een onderlinge herdenkings dag, die in veel en veel meer gezinnen in eere gehouden moest worden. Helaas, zeer vaak begint de dis harmonie zich, hoewel gelukkig nog slechts sporadisch, voor te doen na de eerste „gelukkige" wittebroods weken, als het werkelijke leven een aanvang neemt. Van jaar tot jaar worden de kleine attenties, de vriendelijkheden, liefdes betuigingen zeldzamer in dergelijke huwelijken, en spoedig daarna breekt het tijdstip aan, dat onverschilligheid haar intrede doet. Dit is een zeer treurig verschijnsel; de zoogenaamde huwelijks-jaardag eigent er zich daarom bij uitstek voor om de liefde tusschen de beide echte lieden weer naar boven te doen komen. Iedere verjaardag is een herden kingsdag, waarom dan ook niet den huwelijksdag herdacht, den dag. waarvoor men vóór één of meerdere jaren in het huwelijk trad. Waaraan moet men dan denken? In de allereerste plaats aan de goede voornemens, waarmede de weg die men voornemens was te gaan, veid was, toen het huwelijk ges, ,cn werd, dat is toch zeker wel iets wat bij beiden, man zoowel als vrouw, het geval was. Verder is het wenschelijk, dat er op dien herdenkingsdag balans wordt opgemaakt, en een terugblik geslagen wordt op wat achter ons ligt. Wat heeft men van alle goede voor nemens tegenover zichzelf en zijn vrouw volbracht? Wat is er anders geworden en waarom? Waar liggen de fouten, die tot de dis-harmonie leidden? Na het opmaken dier huwelijks balans heeft men dus een overzicht gekregen en weet men wat in de toe komst te doen staat, om den geheelen toestand of hier en daar nog iets meer te verbeteren. Wie op deze wijze zijn huwelijksdag beleeft, is een heel eind op den goe den weg, hoewel er natuurlijk veel meer toebehoort; niet alleen de goede voornemens zijn genoeg, maar boven al de uitvoering ervan. Geen groote feesttafels zijn echter noodig tot opluistering en welslagen van dien huwelijks-jaardag; neen, slechts een herdenken in den intiemen kring en een ernstig willen om elkan der te begrijpen en vooral ook zelf kennis! Zulke uren van „zelf-inkeer", zou ik ze willen noemen, zijn van groote waarde; daarom zou ik het dan ook met vreugde begroeten, wanneer de herdenkingen van den trouwdag een algemeen gebruik werd en men niet den nadruk legt op bepaalde aantallen van jaren, 12V£, 20, 25 enz. lederen trouwdag een herdenkings dag, stil en rustig, om den weg te vin den, die men meent te moeten gaan. en die zijn etische en morale eischen stelt. De herinnering aan het mooie, wat we ons voor oogen stelden, komt dan, dat kan niet anders, bij ons op, en hoe- velen, die ook zoo dachten, voegen daar in stilte bij.... en nu? Ja, dat is de kern: en nu? Teder onzer moet objectief en eer lijk den moed bezitten voor zichzell hierop te antwoorden en zoo noodig den kracht bezitten tegen verwordin gen van het huwelijk te strijden. Nooit is het te laat om, indien men dit ernstig wil inzien, zijn kleine fou ten en tekortkomingen te verbeteren en daardoor veel ongenoegen te voor komen. Zelfkennis en geduld zijn twee factoren, die wij in de eerste plaats moeten trachten aan te kweeken. Hoe aangenaam zal een attentie in den vorm van bloemen, ons van de zijde van den man ons op onzen her- derkingsdag niet aandoen en hoe gaar ne zullen wij onzerzijds niet zorgen voor een feestelijken disch, waarop natuurlijk iets extra's aanwezig is. Wanneer de huwelijks herdenkings dagen op deze wijze het dacht en ge vierd worden, dan twijfel ik er niet aan of het niveau van het huwelijk van heden, zal zeer zeker weer op een hooger peil komen. TWEE MODERNE LAMPEN. Wij brengen hier twee afbeeldingen van lampen, die behooren tot het mo dernste, wat op het oogenblik ver krijgbaar is. De kappen zijn van per- kajnentpapier met een eenvoudigen uit de hand geschilderden rand. Zij houden het licht juist genoeg tegen, zonder te donker te zijn. De kleur hangt af van de vaas, die bij deze lam pen het voornaamste is. Boven zien wij een elegante vaas van wit of geel craquelé, beneden het zoo gewilde ronde model, waarvoor donkerder kleuren worden gekozen, zooals don ker bloedrood, donkergeel of groen. PRAKTISCHE ZOMERJURKJES. Zomerjurkjes moeten koel zijn, mouwloos en van dunne stoffen; piqué is echter ook koel. De stof moet her haaldelijk gewasschen kunnen wor den, anders is de aardigheid er gauw af. Van links naar rechts: Jurkje van gebloemd batist voor meisjes van 8 tot 14 jaar, met een wit piqué kraagje en een lintje aan den hals (eventueel ook als ceintuur) in de donkerste kleur van het patroon. Jurkje met een schouderpas en smockwerk voor meisjes van 7 tot 10 jaar. Kraagje en mouwen van wit ba tist, ceintuur van gebloemd lint, broek van dezelfde stof. Eenvoudig tennis- of sportjurkje voor meisjes van 12 tot 16 jaar, met een wit voile kraagje met borduursel, een klein patroon op gekleurd fond, een gekleurd lintje aan den hals en een smal leeren ceintuurtje met gesp KEUKENHOEKJE. Er zijn van die dagen, dat we ons zoo echt fit en prettig voelen, bijna in een feestelijke stemming. Er is geen mensch in de familie jarig, er is geen enkel feest; soms hebben We alleen maar erg goed geslapen, werden wak ker van zingende vogels, of misschien door een zonnestraal, die door een kier van de gordijnen viel, en zijn toen da delijk opgestaan, verlangend frisch aan het werk te gaan. Laten wij die stemming vasthouden, den heelen dag, en niet dadelijk te hard van stapel loopen, zoodat wij 's avonds doodmoe in een stoel neer vallen. Laten we beginnqp met plannen te maken, 's Morgens, wanneer het huiselijk werk klaar is, zullen we wat gaan handwerken, 's Middags zullen we onze leuke nieuwe zomerjurk aan trekken, en eens eindelijk die hoog- noodige boodschappen in de stad gaan doen, en 's avonds voor het middageten zullen we eens iets extra lekkers klaar maken. Wat zouden de huisgcnoolen van het volgende gerecht zeggen? Bloemkool met kerrysaus en garnalen. 1 flinke bloemkool, 4 d L. kokend water met 2 Maggi's bouillonblokjes, 1 theelepel kerry, 30 Gr. (3 afgestreken eetlepels) bloem, 40 Gr. (2 afgestreken eetlepels) boter, 100 Gr. (1 ons) ge pelde garnalen. Kook de schoongemaakte bloemkool (liefst in haar geheel) in kokend water met zout gaar. Bereid intusschen de saus, door de boter met de bloem en de kerry roe rende te verwarmen tot een glad papje, daarbij langzamerhand den bouillon te voegen en het mengsel dan even te laten doorkoken. Wasch de garnalen in wat water met zout en roer ze door de warme saus. Schep op een schuimspaan de bloem kool goed droog over op een verwarm den ronden schotel; overgiet ze geheel met de saus. Schik de gebakken saucijsjes als een rand er omheen. Menu van de week. Zondag: Ossenstaartsoep, ham met doperwten en worteltjes, aardappelen, rhabarbercompöte. Maandag: Gestoofd poulet, andijvie, aardappelen, rijst met bessen. Dinsdag: Saucijsjes, bloemkool met kerrysaus en garnalen, aardappelen, hangop. Woensdag: Gebraden vleesch, pikan te rijst, gemengde sla, wentelteefjes. Donderdag: Vleeschkoekjes, peulen, aardappelen, aardbeien. Vrijdag: Selderijsoep, omelette met spinazie, aardappelen met botersaus. Zaterdag: Varkenslappen, tuinboon- tjes, aardappelen, citroenvla. Groenten van de maand. Bloemkool, tuinboonen, worteltjes, doperwten, peulen, spinazie, andijvie, postelein, tomaten, kropsla, stoofsla, komkommer, asperges, rhabarber, zuring. MAIJ. HUISHOUDELIJK ALLERLEL Uitgebeten kringen. r. Witte of uitgebeten kringen of vleit» ken op tafels of kozijnen ontstaan door natte emmers, bloempotten, kopjes enz. kan men door het gebruik van terpentijn of alcohol snel verwijderen. Men neemt een lapje, bevochtigt het met bovenvermelde vloeistoffen en wrijft den vlek iring er mede weg. Slappe bloemen. Het gebeurt vaak, dat bloemen vooral met dikke vleezige stengels gaan hangen, wanneer ze voor het eerst in water komen Om dit te verbe teren, legge men de bloemen geduren de een nacht in de volle lengte in een schaal met water. Daardoor zullen ze prachtig opstijve.i en gedurende gerui- men tijd mooi blijven. Inktvlekken Men kan versche inktvlekken ook uit de teerste weefsels verwijderen met behulp van melk Men giet wat melk op een schoteltje en legt het be vlekte stuk daar overheen Nu tikt men het met vinger telkens in de melk, totdat de vlek geheel verdwenen is. Zoo noodig wordt de melk eenige malen vernieuwd SEIZOEN OPRUIMING

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 18