DE FRANSCHE ANTWOORD-NOTA Ingezonden Fa.tóR.N. OOSTERVEEN DOOR LAVAL IN DE KAMER VOORGELEZEN Enkele restricties MARKIEZEN ZONSCHERMEN NIEUWE VERKLARING VAN STIMSON EEN ORKAAN BOVEN HONGARIJE VOOR ONZE HUISVROUWEN Langestraat 42 Tel. 77 De regeering is bereid het plan van Hoover te aanvaarden. P a r IJ s, 26 Juni. (V.D.) Het met spanning verwachte antwoord van Frankrijk op de voorstellen van president Hoover, is heden middag in de Kamer voorgelezen door den premier Laval. Do Fransche regeorlng verklaart in haar antwoord, dat zij, in de onderstelling dat de Fransche Kamer zulks goedkeurt, bereid is het plan-Hoover te aanvaarden en wel voor den duur van een jaar. Evenwel staat Frankrijk er op, dat de onbeschermde an nuïteiten van het Youngplan gedurende dit jaar voortgang vinden, opdat do principes der schuldregeling bewaard blijven. Daar entegen wil Frankrijk de Herstelbank een bedrag ter beschikking stellen, gelijk aan het Fransche deel van de onbeschermde an nuïteiten. Dit bedrag moet dan weer, in den vorm van een crediet, ter beschikking van Duitschland worden gesteld. PIERRE LAVAL Na voorlezing dezer nota las Laval nog de ontvangstbevestiging van dit antwoord voor. De regeering der Vereenigdc Staten zegt in deze nota toe, dat het bij de beraadsla ging over het plan-Hoover met de Fransche bezwaren rekening zal houden. De debatten. De radicaal-socialistische afgevaardigde Margaine opende als eerste spreker de de batten in zake het plan-Hoover, en zeide bij de toelichting van zijn interpellatie o. m., dat men Amerika de vraag moet stellen of het bereid is zich met Europeesche aange legenheden bezig te houden of niet Als rijkskanselier dr. Brüning naar Parijs komt, dan is zulke zeer goed. Wat de be spreking met de Duitsche politici betreft, is reeds vooruit te zien, dat Brüning er op zal wijzen, dat Duitschland credieten noo- dig heeft. Frankrijk zal dan over Polen spreken, terwijl de rijkskanselier de kwestie van de Poolsche corridor zal ter sprake brengen. Spreker stelde vervolgens de vraag of het niet beter zou zijn te beginnen met probeeren overeenstemming te verkrijgen in zake financieele en practische noodzakelijk heden. Dan zou men zich kunnen gelukwen- Bchen, indien het bezoek van den Duitschen '.tijkekanselier zal leiden tot de consolida tie van den vrede in Europa. Nadat afgevaardigde Dubois het woord had gevoerd, besteeg de oud-minister Ma rin, de leider van den rechtervleugel in de Fransche kamer, de sprekers-tribune. Ma rin verklaarde, dat wanneer Hoover spreekt over een heratel van het evenwicht in het bedrijfsleven, men hem moet voorhouden, dat het in werkelijkheid slechts gaat om het herstel van het Duit6che bedrijfsleven, on deels om het Amerikaansche, dat groote sommen heeft geïnvesteerd in Duitsche on dernemingen. Vervolgens stelde Marin Duitschland zelf verantwoordelijk voor de crisis die het doormaakt. Herriot heeft gelijk, aldus Ma rin, indien hij zegt, dat Frankrijk tenslotte het pantserschip „Duitschland" bekostigt, indien het hot voorstel van Hoover aan neemt Het Amerikaansche voorstel zal bo vendien 9lechts dan kunnen bijdragen tot een opleving van het bedrijfsleven, indien liet zal worden uitgebreid tot de toekom stige betalingen van de intergeallieerdc oor logsschulden Het voorstel van Hoover is evenwel voor Duitschland geheel onvol- doer. Ie en beteekent voor Frankrijk slechts ontzaggelijke moreele en economische of fers. Onder de huidige omstandigheden, al dus Marin, moet men zich afvragen of het in de toekomst nog mogelijk zal zijn lee ningen to plaatsen. Men moet ook zeker heid hebben hoe de geheele aangelegenheid zal eindigen. Men spreekt opnieuw van een eenjarig moratorium, in werkelijkheid staat evenwel het geheele Youngplan op het epel. Indien de Fransche regeering derhal ve niet vastbesloten te kennen geeft, dat aan het onbeschermde deel van het Young plan evenmin geraakt mag worden als aan de basis van het Youngplan, moet men de geheele aangelegenheid als begraven be schouwen. Indien men thans toegeeft te genover Duitschland, zal men nog beleven, dat uit financieele eischen territoriale eischen groeien. Frankrijk zoowel als Duitschland hebben er alle belang bij, dat leveranties in natura worden iiitgevoerd. De Fransche regeering moet er onvoorwaardelijk op aandringen, dat het onbeschermde deel der herstelbeta lingen, niet zooals zulks in de tegenvoor stellen tot uitdrukking komt, aan de Her stelbank, doch direct aan de Banque de Franco geschieden. Vervolgens betrad de minister van finan ciën Flandin de tribune, onder groot ru moer der Kamer, die een onderbreking der zitting wenschte. Eeret na een stemming, waarbij de voorstanders van een onderbre king in de minderheid bleven, kon Flandin zijn redevoering aanvangen. Nader seint men ons nog: In het Fransche antwoord aan Hoover wordt o.m. nog verklaard: Ten aanzien van den aard der vrijwillige geaccepteerde ver plichtingen van het Young-plan en de ernst waarmede het definitieve en onverander lijke karakter der onbeschermde betalingen fs bapaald, zal het gevaar groot zijn, dot het vertrouwen In de waarde der ondertee- keningen en verdragen geschokt zal wor den, indien bij het voorgestelde moratorium het onbeschermde deel op dezelfde wijze zal worden behandeld als het beschermde deel De Fransche regeenng legt er den na druk op, dat eon formeele leiddraad is op gesteld voor de particuliere schulden van het Rijk (Young leening en Kreuger-leening) en <1e nog niet gemobiliseerde onbescherm de betalingen. Mocht men derhalve afstand doen van de betalingen der onbeschermde annuïteiten, dan zou zulks de bases en de nadrukkelijk in het Young-plan vastgelegde voorwaarden aantasten De Fransche regee ring is dan ook de opvatting toegedaan, dat het van de grootste moreele beteekenis is, dat de betalingen der onbeschermde annuï teiten tijdens den door Hoover voorgestel den duur in geen enkel opzicht worden op geschort. De Fransche regeering wcnscht in den ruimsten zin aan de poging mede te werken, de gevolgen der huidige crisis te temperen en is bovendien van meening, dat het om die reden er met nadruk op moet wijzen, dat de geheele opschorting dezer betalingen slechts een onvoldoende hulp be teekent. De in het bedrijfsleven van Duitschland en de andere Europeesche staten algemeen dreigende gevaren hebben een anderen oor sprong en zijn in het bizonder het gevolg van belangrijke credietbeperkingen en het opvragen van gelden door het buitenland. De Fransche regcering is bereid, op voor waarde dat het parlement zulk6 goedkeurt, een bedrag gelijk aan het Fransche deel der onbeschermde betalingen ter beschikking te stollen. Slechts zal zij voor de uitvoering van reeds gesloten overeenkomsten inzake levering in natura de noodige gelden in houden. Het geld, dat op deze wijze zal toe vloeien aan de Herstelbank, zal direct aan gewend kunnen worden voor credietverlee- ning aan Duitschland en verder aan die Europeesche staten, welke moeilijkheden zullen ondervinden in verband met de op schorting der Young-lcening. Vanzelfspre kend staan de op deze wijze aangewende sommen na afloop van het moratorium van een jaar weer ter beschikking. Voorts is de Fransche regecring van mee ning, dat alle voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen teneinde te verzekeren, dat deze bedragen slechts voor economische doeleinden zullen worden aangewend en het gevaar voor do financiering van „dum ping" uitgesloten zal zijn. Frankrijk herinnert er aan dat zijn open bare schuld het viervoudige bedraagt van do schulden van het. Duitsche rijk en dat de inspanningen, die het zich ongeveer vier jaren geleden heeft getroost om zijn eigen financiën te herstellen, niet in gevaar mo gen komen. Het antwoord eindigt met do medeeling, dat de Fransche republiek der halve solidair is met de regeering der Ver- eenigde Staten. Zooals reeds gemeld, las Laval vervol gens de ontvangstbevestiging voor van de regeering dor Vereenigdc Staten op dezo nota. Een nachtzitting. De Kamer zal in een nachtzitting do de batten over de interpellaties in zake het voorstel van Hoover en het vcrlcenen van uitstel aan Duitschland voor den tijd van één jaar, voortzetten. Mellon heeft dringend op spoed aangedrongen, naar aanleiding waarvan minister-president Laval besloten heeft do interpellatie in één zitting af to doen. Na afloop van de zitting zal nog een besproking tusschcn Laval en Mellon plaats hebben. De Indruk der Fransche nota te Berlijn. Berlijn, 26 Juni. (V.D.) In rcgecrings- kringcn wordt ten opzichte van do Fran sche nota eenn gereserveerde houding .aan genomen. Men wijst er op, dat door deze nota een buitengewone hoeveelheid moei lijke kwesties worden opgeworpen, die van diepgaand belang zijn. Hiertoe kan niet onmiddellijk stelling genomen worden. Men wijst er echter op, dat het de bedoeling van het voorstel van Hoover geweest is om alle Duitsche betalingen gedurende een jaar uit te stellen en dat het antwoord van Frankrijk met het plan-Hoover niet geheel overeen komt. Verder heeft het Ame rikaansche staatsdepartement er op gewe zen, dat de regcering te Washington nog steeds insisteert op het aanvaarden van het plan-Hoover vóór den eersten Juli. Men moet thans de resultaten der onderhande lingen tusschen de Fransche regeering en Mellon afwachten. Ondanks de gereserveerde houding van officieele zijde is men toch in alle welin gelichte kringen van meening, dat de Fran sche antwoord nota in krasse tegenspraak staat tot het voorstel van Hoover. Fnma /.W. van ACHTERBERGH WEST SINGEL 10-11.12-1 j TELEFOON V* STIMSON. Vriendschappelijke toon van Frankrijks antwoordnota Washington, 26 Juni. (V. D.) De vriendschappelijke loon, welke ademt uit le Fransche ant- oordnota op het oorstel van Hoover, ordt in het staats- partement als een roote verlichting •schouwd voor het vrloop der verdere nderhandelingen. In een pereconfe- ntie legde staats ecretaris Stimson !en nadruk op het ricndschappelijke .arak ter van hot antwoord uit Parijs, waaraan hij even wel toevoegde, dat de nota zekere voorstellen inhoudt, die het plan-Hoover niet ten volle recht doet we dervaren. Zooals wij begrijpen, verklaarde staats secretaris Stimson, is de Fransche regee ring in hoofdzaak bezorgd dat de integri teit van het Youngplan zal worden aange tast Frankrijk geeft den wil te kennen de invordering der Duitsche betaling voor een jaar uit te stellen. Het plan-Hoover stelt niet voor het weer ter sprake brengen van de een of andere internationale overeenkomst, of de benadeeling hiervan, ook niet die van onze eigen schuldenovereenkomst. Het voor stel beperkt zich slechts tot een éénjarig uitstel der volgens de verdragen vervallen de betalingen. De kwestie, volgens welke methode de opschorting zal plaats hebben en hoe do terugbetaling der uitgestelde be talingen zal geschieden, is een aangelegen heid, die verschillende mogendheden aan gaat. De door de Fransche rogeering aanbe volen methode bevat voorstellen die de cre- diteunstaten niet de verlichting zal brengen, die in overeenstemming is met het plan- Hoover." Vervolgens verklaarde Stimson, dat ver dere onderhandelingen in zake het Fran sche tegenvoorstel noodzakelijk zijn om vol ledige overeenstemming te verkrijgen. De Fransche regeering wenöcht blijkens haar antwoordnota hieraan mede te werken, zoo dat veel hoop op succes bestaat Twee treinen omvergeworpen. Boedapest, 26 Juni. (V. D.) Tengevol ge van den hevigen orkaan, die gisteren in sommige deelen van Hongarije heeft ge woed, werden bij het station Kunhalo twee personentreinen van den spoordijk geslin gerd. De bliksem sloeg in de locomotief van een der beide treinen. Vijf personen werden ernstig en tien licht gewond. Ook in de om geving van Oedenburg. Steinamanger en Miskolcz heeft de orkaan, gepaard met hef tige hagelbuien, groote schade aangericht. NEPTUNUS I—A. Z. P. C. 3. 4—1. Donderdagavond speelde „Neptunus" haar eersten wedstrijd tegen A. P. C. 3. Als om 8 uur de zeventallen water gaan en de wedstrijd aanvangt onder leiding van scheidsrechter A. Wennekes, blijkt, dat de groote periode waarin niet gespoeld is, veel invloed heeft gehad op het spel en de snel heid der spelers. De training is nog niet voldoend geweest. Geleidelijk ontwikkelt zich een vrijwel gelijkopgaand spel, terwijl het in de eerste helft geen van beide par tijen gelukt te scoren. Rust komt met 00. Na de rust en doelverwisseling komt Nep tunus geleidelijk meer opzetten en neemt bijna direct na de hervatting met een schot van Bakker de leiding, terwijl spoedig daar na Smeitink de stand op 2-—0 brengt. Hierna gelukt het A. Z. P. C. een tegenpunt te scoren 21. Vervolgens voeren eerst Bak ker en daarna Smeitink de stand op tot 41. Deze eerste wedstrijd heeft Neptunus verdiend gewonnen. De damespolowcdstrijd was door compe titiewijziging afgelast. HANDBAL- EN GRENSBALCOMPETITIE A. B. v. L. O. Naar wij vernemen hebben zich voor de handbalcompetitie van den Am. Bond v. Lich. Opvoeding 8 vereenigingen aangemeld En aan de grensbalcompetitie voor dames zullen 5 vereenigingen deelnemen. Waterpolo. A.Z. en P.C. I—DE STAR L Morgen brengt de A.Z. en P.C. drie ze ventallen in het veld, due een drukke dag voor dc groenwitten. Het eerste zevental krijgt de Utrechtsche Zwemclub Star op bezoek. Genoemde ver- ceniging heeft op het oogenblik de leiding in dc afdeeling met 4 winstpunten uit wed strijden. Het ie een zeer snelle ploeg met ecnige goede schutters o.a. de oud-interna tional Arend Minnes. Onze etadgenooten verschenen in dezelfde opstelling als vorige week in Utrecht tegen' Zvvemlust Deze formatie is: C. van Ommeren Jr. J. Vlick, G. W. v. Ommeren, Th. v. Haselcn J. Houbaer, N. van Dinteren, C. H. F. Bartelsman De uitslag van deze wedstrijd, welke ver moedelijk zeer spannend zal worden is zeer moeilijk te voorspellen, maar wij zijn ervan overtuigd dat de volgelingen van Pesie cr alles op zullen zetten om de beide puntjes in Amersfoort te houden. Hoewel eerst alleen het eerste team thuis zou moeten 6pclcn, is ter elfder ure ook nog vastgesteld dc wedstrijd A.Z. en P.C. 3 Star 3. Dc prestaties van de aspiranten zijn tot nu toe nog niet overweldigend, maar toch durven wij wel een kleine overwin ning tc voorspellen. Het tweede zevental gaat morgen voor dc eerste maal van dit 6cizoen te water en wel in Utrecht tegen U.Z.C. 3. Aangezien eenige spelers van deze ploeg door examens verhinderd zijn uit te komen, verwachten wij hier een nederlaag. DE ATHLETIEKDAG VAN DEN STICETSCHEN TURNKRING. De deelnemers en han prestaties. Hoewel elk jaar ook aan den horizon van de athletickwereld nieuwe sterren ver schijnen, als gevolg van den aanvoer der reserves in diverse gymnastiekverenigin gen, toch zijn er op don jaarlijk6chen kring- dag eenige trouwe comparanten, over wier prestaties we een oordeel kunnen uitspre ken. Zoo zal op de 100 Meter een harde strijd gestreden worden tusschen J. Boe- schoten (Kr. en VI.), M. C. van Velzen (At- tila) en M. Spoon (Bato Z). Op de 400 M. zal het wel gaan tusschen J. B. VLsó 'H.G.V.), H. te Kolsté (Kr. en VI.) en J. Reindem (Exc.). Voor de 4 X 100 M. esta fette heeren lijkt ons de eindstrijd te zul len gaan tusschcn D.OO. (Utrecht) en Bato (U.). Bij dc 1500 M. zullen onze twee stad- genootcn II. Zandboer cn B. v. d. Berf, bei den van Excelsior, geen slecht figuur ma ken, als geven we hier de groot6te kan6 aan P. Schmidt (D O.S. Vianen) die ook wel op de 3000 M. zal triomphecren. Voor de damesloopnummers durven we niets te voorspellen, want tien series van vier met weinig hekenden geeft te veel risico. De hink6taj>6prong zal niet veel ver schil brengen tusschcn A. Sticnstr-a (D.O.S.) cn A. Groen (Bato Utr.), evenmin als het pol6tokhoogspringen tusschen onzen stad genoot G. P. Scheffer (Exc.) en E. Brouwer (D.O.S. Bus.sum). Wij voor ons houden het op Brouwer. Het hoogspringen voor heeren wordt een succesnummer voor W. F. Sohutz (Bato Utr.), al zal Wolthers van Kr. en VI. het hem wel lastig maken. Voor versprin gen zetten we op M. Spoon (Bato Z.) en A. Gerritsen (Ernos). Van onze stadgenooten heeft P. II. Huizinga (Exc.) meer kans dan D. Ruitenberg (Exc.) cn W. Nierkus (Jonge* kiO. Kogelstooten heeren brengt wellicht E. Brouwer (D.O.S.) als overwinnaar, met Wolthers of Huizinga als goede tweede. Speerwerpen in Huizinga als overwinnaar behooren bij elkaar, al zullen R. Palthe (Ernos) en B. Mica (Bato Z.) hier ernstige concurrenten blijken. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke wedstrijden ten volle de belangstelling waard zijn. Tot slot laten we hier het chronologisch overzicht volgen van dc mid dagwedstrijden, welke om half één be ginnen. 12.30 u. Hink-6tap-«prong cn Polsst.lioog- spr. heeren. 1.— u. 301» M. Heeren. 120 u. 100 M. heeren. Series. Verspringen. Dames. 1.45 u. 80 M. dames. Series. 2.u. 400 M. heeren. Series. Kogelstooten Darne6. Spoerwerpcn Heeren. 2.15 u. 800 M. heeren, finale. 2.30 u. 1» M. heeren Demi-fin. Hoogsprin gen Heeren. 2.45 u. 4 X 1» M. estafette. Dames. Series. 3.u. Kogelstooten Ileercn. 1500 M. hee ren. finale. 3.15 u. 80 M. Dames, demi-finalo. 3.30 u. Gemengde estafette i X 100 M., Se ries. Hoogspringen dames. 3.45 u. Verspringen heeren. 4 X 1» M. estafette Heeren. Se ries. 4.— u. Discuswerpen Heeren. 4.10 u. Speerwerpen. Dames. 400 M. Hee ren Finale. 4.15 u. 100 M. heeren. finale. 4.20 u. 80 M. dnmes, finale. 4.30 u. 4 X 1» M. estafette. Heeren, finale 4.35 u. 4 X 1» M. estafette dames, finale 4.45 u. 4 X 100 M. gemengde estafette, finale. DE T. T. RACES IN DRENTE Zij worden per radio uitgezon den. Een belangrijk bericht, dat velen zeicer zeer welkom zal zijn is, dat de Internatio nale Motorraces op het Circuit van Drente gedeeltelijk per radio zullen worden uitge zonden. Dit zal geschieden door de K.R.O. via Huizen. Uitgezonden zal worden des voormiddags: Start cn eersto ronden van 9.4010.30 u. Laatste ronden van 11.50 tot 12.30 uur, terwijl des namiddags zal worden uitgezon den: Start en eerste ronden van 2.203.» u. Laatste ronden van 4.40 tot 5.15 uur. KOFFIETAFEL! Rcokvleesch MIDDAGTAFEL. Duitsche biefstuk. Asporges. Pudding mot aardbeien PAKJES MET CAKES 25 cent. Nog meer cracks aan den start In vervolg op dc vroeger gepubliceerde namen zijn in de laatste dagen binnenge komen de inschrijvingen van Fondu cn Re- nior (België), Tyrell Smith, Graham Wal ker G. E. Nott en Meageen (Engeland), A. Geiss (Duitschland). Bovengenoemden behooren tot den snel ste rijders van Europa. Graham Walker won kort geleden de Engelsche T. T. Nott maakte verleden jaar te Assen de snelste ronde en Geiss won vorig jaar to Assen in de 250 ccraklasse. Verbetering der wegen Voor de verbetering der circuitwegen ia dit jaar een bedrag uitgetrokken van onge veer 130.0». Het traject zal dan ook op 11 Juli in een schitterende staat verkeeren. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN DEN U. P. V. B. E. A. C. neemt revanche door Utrecht 2 met 41 te kloppen. Gisteravond werd op het Herculesveld te Utrecht de rcturnmatch om het kampioen schap van den Utr. Prov. Voetbalbond ge speeld tusschen E. A. C. en LTtrccht 2. De vorige ontmoeting eindigde na een 6pan- nenden wedstrijd in een verdiende 32 zege voor de Utrecht-reserves, doch thans heeft de E. A. C. revanche genomen met een alleszins verdiende 41 overwinning, met als resultaat dat beide partijen thans twea winstpunten hebben en zoodoende een be- slissingewedstijd noodzakelijk is geworden. Deze tweede wedstrijd was van minder ge halte dan de eerste, vooral het epel van Utrecht stelde teleur. LIMVIO—WAGENWERKPLAATS De gisteravond gespeelde wedstrijd Lim- vioWagenwerkplaats eindigde in een 40 overwinning voor het elftal der Wagen- werkplaats. (Bulten verantwoordelijkheid der Redactio) VERKIEZINGS-RECLAME OP DE STRATEN. Geachte Redactie. Blijkbaar is het besmeuren van den open baren weg met verkiezings-reclame in onze gomeonte toegelaten, al heeft 6lccht6 één partij gemeend dit middel te baat te moe ten nemen om de kiezers de tamelijk wel overbodige uitnoodiging voor te houden „rood" te stemmen. Zou het echter niet van wellevendheid getuigen tegenover het ge meentebestuur, wanneer de lastgevers thans een hunner trawanten met een emmertje water en een bezem rondzonden om deze ontsierende reclame weer te verwijderen? S. W. MELCHIOR. Wij maken den heer Melchior er even op attent, dat cr door méér dan 1 partij op de wegen is geverfd. Wij herinneren ons o.m. dat ook de communisten op de straten heb ben geverfd. Op een onzer lanen troffen wij in oranjeletters aan „Stemt oranje". De heer M. is hier dus niet geheel juist in zijn bewering. REDACTIE A. D. OMREKENINGSKOERSEN. Off Not. Niet Off. Not 20 urn -7 Jun 12 uur Londen 12.09 12 09 Berlijn 08.98 58 971'. Parijs 9 73 9.72'/. Brussel 34 61ft 34.62 Zurich 4818 ft 48.15 Weenen 34 94 84.94 Konenhagen '6.51 ft 66.55 Oslo 66.51 ft 66.56 Stockholm 66.'7ft 66 65 New-York '2.4H50 ,4S.48ft tfedegeaeeld door de Rott. Batikvereeniging. DE NEDERLANDSCBE BANK. Relcening op Effecten tV? Voorschotten in Rekening Courant 2Y2

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 2