AMËRSF00ETSC1H DAGBLAD NIEUW PARIJS Fa. B. KRAAL Feuilleton Zaterdag 27 Juni 1931 -DE EEMLANDER- 29e Jaargang No. 393 TWEEDE BLAD WILLEM FELTZERt Een aanmerkelijk verlies NIEUWE COLLECTIE COLLIERS LANGESTRAAT 26 Lijstenmakerij en Kunsthandel MILITAIRE MUTATIES ESSENCES VOOR LIMONADES PER FLACON 35 CENT A. v. d. WEG LANGESTRAAT 23 TEL. 217 Directeur der ToonkunsUmuziek: school te Rotterdam. Willem Feltzer, directeur van de Mu ziekschool van de afdeeling Rotterdam van Toonkunst, is gisternacht na een langdu rige ziekte te Dordrecht, waar hij ten hui ze van zijn dochter verpleegd werd, over leden. De heer Feltzer, die te Berlijn vioolstu dies gemaakt had, vestigde zich aldaar en maakte o.a. vele jaren geleden deel uit van het Hollandsche Kamermuziek-ensemblo te Berlijn, waarvan Jos. van Veen eerste vio list en Jacques van Lier violoncellist was De oorlog joeg den heer Feltzer naar Rot terdam terug en in deze moeilijke periode wist hij zijn energie te toonen. Hij stichtte er een lyceum voor muziek en deze school, waaraan hij ook andere musici van goeden naam verbond, kwam weldra tot grooter bloei dan men had durven verwachten. Toen de zaken eenmaal zoover gekomen waren, richtte Feltzer het Rotterdarasch Philharmoni6ch Genootschap op, met het doel musici, dlo in die dagen hun brood in strijkjes moesten verdienen, de gelegen heid te verschaffen zich af en toe ook op edeler wijze met de kunst bezig te houden. Jarenlang heeft de heer Feltzer het genoot schap, dat langzamerhand uitgroeide tot een vrij 6terk bezet orkest, gedirigeerd, tot zijn benoeming tot directeur van de Mu ziekschool hem noodzaakte de leiding van het ensemble neer te leggen. Toen Wouter Hutschenruyter om gezond heidsredenen als directeur van do Toon- kunstschool moest aftreden, koos het be stuur, na langdurig overleg, den heer Felt zer tot zijn opvolger, waardoor een samen trekking verkregen werd van de oude Toonkunstschool met het nieuwe lyceum, welke twee inrichtingen nu tot één werden onder Feltzer's bestuur. Uiteraard had de heer Feltzer hiermede een zware, veel- eischende taak op zijn schouders genomen, waarvan hij'-xich ongetwijfeld op zeer ver dienstelijke wijze gekweten heeft, wat te meer waardeering verdient, omdat roeds meermalen gebleken was, dat zijn gezond heid niet geheel tegen de groote vermoeie nissen bestand was. Bovendien droeg de toenemende zwakte van zijn oogen er toe bij om zijn taak belangrijk te verzwaren. Van zijn hand is bekend geworden een viool-methode, waarover verschillende auto riteiten zich steeds op gunstige wijze heb ben uitgelaten. Een ernstige ziekte, die reeds dadelijk reden tot bezorgdheid gaf, heeft nu een eind gemaakt aan zijn nuttig leven. Zijn heengaan beteekent voor de stichting, waarover hij het bestuur voerde, een aan merkelijk verlies. (Vad.) De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag om 12.45 op de Aïgemceno Be graafplaats te Dordrecht. VERBEN. VAN NEDERL. GEMEENTEN. Jaarvergadering te Rotterdam. Rotterdam, 26 Juni. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten Donder dagavond zijn de leden officieel ten stad- huize ontvangen heeft gisteren in het so ciëteitsgebouw van de Rotterdamscbe Dier gaarde, onder presidium van mr. W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar, haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Er werd een telegram van hulde gezonden aan de Koningin. Als bestuurslid werd herkozen mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rot terdam. In de vacatures ontstaan door het aftreden van de heeren dr. H. J. Lovink, burgemeester van Alphen a. d. Rijn, C. Pais, burgemeester van Menaldumadeel en J. J. Talsma, burgemeester-secretaris van de gemeenten Kamerik en Zegveld, welke heeren niet herkiesbaar waren, werden go- kozen de heeren W. Dreee, wethouder van Den Haag, P. Eringa, burgemeester van Achterkarspelen en J. van Kuyk, burge meester van Veenendaal. Na de behandeling van het jaarverslag zijn nog eenige punten van huishoudelijken aard behandeld. 's Middags volgde een boottocht door de havens, aangeboden door het gemeentebe stuur van Rotterdam. Er werd een bezoek gebracht aan het vliegveld Waalhaven en tenslotte werd gedineerd aan boord van de „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd. HET AUTO-ONGELUK TE SMILDE. Een maand hechtenis geëischt. Assen. 26 Juni. Te Smilde is op 12 April een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een auto, waarin vier personen uit Giessen gezeten waren, is door een andere auto aangereden en is daardoor met alle inzittenden in de Drentsche Hoofdvaart gereden. Alle inzit tenden verdronken. Voor de rechtbank te Assen had zich heden te verantwoorden de heer J. W. Wijsbeek, garagehouder te Veen- dam, die er van beschuldigd werd op den rijweg langs de Drentsche Hoofdvaart in de gemeente Smilde dusdanig onvoorzichtig, onoordeelkundig en roekeloos met een vierwielig motorrijtuig te hebben gereden, lat de schuld van verdrinking der vier in zittenden van het door hem bestuurde mo torrijtuig aan hem te wijten is, hetgeen door bewijzen is komen vast te staan. Verdachte zegt onschuldig te zijn. Hij reed 20 25 K.M. en is zoo ver mogelijk uit geweken. Do schuldige van de aanrijding is volgens verd. de bestuurder der andere auto die volgens hem niet do macht over het stuur had. Het O. M. achtte op grond van de bijeen gebrachte bewijzen verd. schuldig aan de verdrinking der vier bedoelde personen en eischte 1 maand hechtenis. De verdediger mr. Kalma, wees er op, dat de schuld van verdachte niet volkomen is komgn vast te 6taan en eischtc vrijspraak. KIND DOOR TREIN GEGREPEN. Gevaarlijk speelterrein. Haaksbergen, 26 Juni. Terwijl heden avond de personentrein van half zes uit de richting Enschede naderde, speelde het tweejarig zoontje van den spoorwegarbei der Bos tU6schen de rails op een particu lieren overweg. Het kindje werd door een uitstekende koppeling van de locomotief go- raakt en bleef ernstig gewond liggen, ter wijl de geheele trein over het kind heen reed, zonder dat het verder letsel bekwam. Met een hoofdwonde en een schedelfrac tuur is het kind in zorgwekkenden toestand naar het Sb Anthoniusziekenhuis, alhier, overgebracht, DOOR DE TRAM GEGREPEN. Ongeval te Schiedam. Schiedam. 26 Juni. Hedenmorgen om kwart over negen stak de 17-jarige 6mid H. Huysman aan den Rotterdamschedijk tusschexi Schiedam en Rotterdam met zijn zijn fiets aan de hand de tramrails over. Hij werd door een uit de richting Schiedam komende tram gegrepen en terzijde van den weg geslingerd. Met een ernstige wond aan het achterhoofd is hij naar het zie kenhuis aan den Cooleingel vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat de. jongeman een hersenschudding had bekomen. Zijn toe stand is ernstig. (in alle moderne tinten.) LAKGESTR. 35 TEL. 308 ETERNA BOORDEN zijn half stijve boorden met een aangename pasvorm. Arnh. weg 32 Tel. 1069 Omlijsten van platen en portretten. Passé partouts en ovale lijsten. Biilije prijzen. KON. NED. VER. ONS LEGER. Aan dc algemeens. vergadering op Zater dag 11-Juli 1031 in het hotel de Witte Brug te *s-Gravenhagc, zal voorafgaan een de monstratieve tentoonstelling van ons mo derne gqschut en- andere verdedigingsmid delen in het Artilleriepark aan den Raam- weg bij het hotel de Witte, Brug. Het is de bedoeling van deze tentoonstel ling aande - belangsteldericLe leden van Ons Leger,cn haren-,gqnoodigden een dqu^bycXd, ,te geven van .de qjtiajsUug,uy4an .do Neder landsche weermacht, mede in verband, nfet de daaromtrent in ons land meerrpaleil( ver spreide onjuist? en tendentieuze" medédee- ïmgen, betrekking hebbende, op uitrusting, en inrichting, van bet leger^ Het bestuur hoopt, dat vele leden en gc- ontroducecrden aanwezig zullen zijn. HET P. E. N.-CONGRES. Naar de Zuiderzeewerken en Marken. Gistermorgen zijn de leden van het P. E. N.-concrres per trein van Amsterdam naar Enkhuizen vertrokken, om van daar als gasten van de Hollandsche P. E. N.-club een boottocht to maken, eest naar de Zui- derzee-werken en vervolgens naar het eiland Marken. Bij hot prachtige zomerweer hcerschte aan boord, waar het noenmaal is gebruikt cn muziek was met gelegenheid tot dansecn, een feestelijk opgewekte stem ming. HOFBERICHT. 's-Gravenhage.26 Juni- De uitvoering in de Groote Kerk te Naarden, uitgaande ran de Nederlandsche Bachvereeniging, zal door H. M. de Koningin-Moeder worden bij gewoond. 'óGravenhage, 26 Juni. Bij beschik king van den minister van Defensie zijn de volgende mutatièn gelast: met 1 Juli 1931 is de officier van gezond- l heid le klasse dr. W. F. J. van Waveren geplaatst bij het Marineho6pitaal te Wil lemsoord; is de luitenant ter zee le klasse P. T. de Meester geplaatst bij de Marinekazerne te Willemsoord, onder eervolle ontheffing van het door hem gevoerde bevel over Hr. Ms pantserboot Brinio cn het bevel over dien bodem opgedragen aan den luitenant ter zee der le klasse P. A. Willemsen; is de luitenant ter zee der le klasse J. Fruin, belast met het bevel over Hr. Ms. pantserboot Gruno en de luitenant ter zee der 2e klasse J. G. A. Veerman, onder eer volle onthcfing van het bevel over dien bo dem, geplaatst aan boord van Hr. Ms. Van Speyk; is de officier van den marine-stoomvaart dienst der le klasse J. ten Cate, officier- instructeur in werktuigbouwkunde en werktuigbouwkundig teekenen bij het Kon. Instituut voor de Marino te Willemsoord, ter beschikking gesteld en den officier van den marinc-sloomvaartdien6t der le klasse H. van der Brugge, ingaande 1 September 1901 met die betrekking belast; met 12 Augustus 1931 is de officier van administratie der le klasse N. Lens velt als secretaris toggevoegd aan den commandant der marine tc Willemsoord en tevens be last met de functie van commies van aan neming der marine aldaar; met 22 Augustus 1931 is de officier van administratie der le klasse M. J. C. Klaas- sen onder eervolle ontheffing van zijn func ties als secretaris van den commandant der marine te Willemsoord tevens commies van aanneming der marino aldaar, belast met den adrainistratieven dienst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen, te vens aangewezen intendant der zeemacht en commies van aanneming der marine al daar, en is de officier van administratie der le klasse P. H. Sluyter, dienende aan boord van genoemd wachtschip aldaar, ter beschikking gesteld; is dc officier van administratie der 2e klasse L. C. K. Horning den len Juli 1931 geplaatst bij het Departement van Defensie te 's Gravenhage; is de officier van den marinestoomvaart dienst der 2e klasse W. van Leeuwen Hen driks, den 6 Juli 1931 overgeplaatst aan boord van Ilr. Ms. Van Speyk en is de officier van den marine-stoomvaartdienst der 2e klasse T. A. Sizoo met dien datum overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. Nau tilus. DOODELIJK ONGEVAL. Rotterdamsche havenarbeider het slachtoffer. Rotterdam, 26 Juni. De 54-jarige ha venarbeider M. Zomerhof uit de Schalk burgerstraat heeft bij het lossen van kisten met auto-onderdeelen aan loods Canada bij de Maashaven X.-Z. een kist op het lichaam gekregen. Met inwendige kneuzingen is de rnan naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel vervoerd, waar hij aan de bekomen ver wondingen is overleden. ONTEVREDENHEID BIJ VAN GEND EN LOOS. Een motie. Men zendt ons de navolgende motie: O. en v. Gend en Lr,os-personeel, in nacht vergadering te Amsterdam bijeen op 25 de zer in gebouw De Ruyter"; gehoord de uiteenzettingen omtrent een compromis tot stand gekomen tussche- den Centralen Bond van Transportarbeiders en den R.-K. Bond van Transportarbeiders; kennis nemende van het feit dat dit com promis geen enkele verbetering voor het vaste personeel inhoudt; vernemende dat de behandeling van het ontwerp arbeidsvoorwaarden door den Cen- tralen Bond van Spoor Tram A. T. O. en v. Gend en Loospersoneel ingezonden, werd verschoven met het klaarblijkelijk doel vorengenoemd compromis met do genoemde organisaties aan te gaan; keurt de tot standkoming van dit compro mis ten sterkte af en draagt het H. B. op met kracht te blijven ijveren voor invoe ring van een reglement arbeidsvoorwaarden op de basis van het door den Centralen Bond van Spoor Tram- A. T. O. en v. Gend en Loospersoneel ingezonden ontwerp cn gaat over tot de orde van den dag. HOE HET NIET MOET. Een kindergebed In den ver* kiezingsstïijd. De politieko hartstochten verleiden wel eens tot het begaan van besliste smake loosheden, dio dan al de beste bedoelingen mogen hebben, maar die niettemin afstoo- tend zijn, aldus het Kalholioko dagblad „D e T ij d". Zoo troffen we In het Bergen- op-Zoomsche dagblad „Do Avondster" do erg aandoenlijko voorstelling van een bid- ddend meisje (leeftijd 6 7 jaar) met hot volgende propagandistische onderschriftje: Lieve Heertje, Maak toch, dat geen enkele katholiek op do socialisten stomt Als die ongeloovigen baas worden, gaat het net als In Rusland en Spanje. Dan worden de kerk- en kloos terdeuren gesloten, de priesters en kloos terlingen verjaagd, En waar zal ik dan lief Jesuke kunnen ontvangen? Waar zal ik dan nog over Hem hooren spreken? Ach, lieve Heertje, bewaar ons voor het socialism©, spaar ons voor revolutie en kerkvervolging. Zorg daarom dat alle Roomsche men- schen katholiek stemmen. Kiezers en Kiezeressen! Verstaat gij deze kinderbede? Voelt gij 't beklemmende in die angstige verzuchtingen? Ouders, denkt aan de ziel van U,w kind. Stemt katholiek. Gij doet dit, door Uw stem te geven aan Lijst 10. De Tij d teekent hierbij aan: Zulk een verkiezingspropaganda is stui tend. Zij maakt de actie tot een voorwerp van spot bij iedoren weldenkende en geeft ergernis aan degenen, die van het gebed een hooger opvatting hebben dan dat het een. middel zal zijn ter ondersteuning van. een bepaalde politieke candidatuur. Het is natuurlijk prijzenswaardig, dat onze pro pagandisten in hunnen ijver uitzien naar nieuwe middelen om de aandacht der kie zers to boeien, maar ze dienen zich daarbij te beperken tot het geoorloofde. Het aange haalde voorbeeld is een grofheid en daar om is het ontoelaatbaar. VRIJHEIDSBOND TE DEN HAAG. De heer Viruly bedankt als secretaris. 's-Gravenhage, 25 Juni. Naar wfj vernemen, heeft de heer J. D. Virulyr secretaris van do afd. Den Haag van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond"!, als zoodanig ontslag genomen. In overleg met den voorzitter der afdee- ITet personeel in dienst van de N.V. A. T. I j. .g ^epaaj^ ^at ^it ontslag met 1 Juli O. en van Gend cn Loos, georganiseerd m i zaJ^Raan den Centralen Bond van Spoor-, Tram A. T. Beter een moeilijke vrede dan een recht vaardige oorlog. Naar het Engelsch van BERTA PUCK door Mr. G KELLER. 53 De deur vloog open en een welbekende stem riep op juichenden toon: Darol! Het volgen de oogenblik omklemden een paar armen hem in broederlijko omhelzing en naar landsgewoonte kuste de jonge Franschman hem op beide wangen. Als Jean geen Franschman ware geweest, misschien zou Farquhar dan ondanks den druppel vreemd bloed, die door zijn aderen vlood, en hem tot verdraagzaamheid stemden, zich verzet Lebben tegen dezen vorm van vriendschaps betuiging. In Engeland en ook elders kussen mannen elkander niet. Maar Far quhar was op dit oogenblik in de wolken, dat Jean was gekomen. Hij wergte echter een zucht van verademing weg, hield zich groot met alle wilskracht, waarover hij beschikte en het was verbazingwekkend, zooals hij de kracht vond om kalmweg te vragen En dat meisje? Wat gebeurt er met haar? Bedoel je juffrouw Curtis? Ja, zeg me eens gauw, hoe het juf frouw Curtis is vergaan! Best hoor! Jawel, maar waar is ze? 's Is alles goed gegaan. Zij is het eerst vertrokken. Vertrokken? Waarheen? Waar is ze nu? Bij mevrouw Power, die haar onder haar vleugels heeft genomen. De deur vloog open en een welbekende stem Zij is dus op vrije voeten? Maar natuurlijk! Maar natuurlijk! ZooNog net bijtijds hield Farquhar den uitroep terug, die op zijn lippen lag: Dus heeft zij niet gestolen? Juffrouw Curtis, beste kerel, is zoo lek ker als kip. Maar laat ik je dan ook even zeggen, dat die paarels van madame al weer terug zijn. Ja, ze zijn al weer bij haar terug- Danbegon Farquhar, maar hij hield weder elke manifestatie van opluch ting voor zich en vroeg zoo onverschillig mogelijk: Je moet me toch eens vertellen, Jean, hoe dat in zijn werk is gegaan. HOOFDSTUK XXVI. Welk een nacht! Na afdoening van do noodige formalitei ten, waarop we hier niet verder behoeven in te gaan,verhaalde Jean zijn vriend de ge beurtenissen van den dag. Dat geschiedde op straat, in de heerlijke vrije lucht, die een genot was bij het ademen. Hoog boven de daken verhieven zich de toppen der Al pen, die als dof zilver zich afteekenden te gen de donkere lucht. De hemel werd reeds vaag belicht door de maan, die nog niet boven de bergen was gekomen, maar over een paar uur in hellen glans het landschap zou belichten. Ja, kerel, dat vind ik het mooie van de geschiedenis, begon Jean, teneinde zijn vriend wat op te monteren, dat er voor eenige verdenking van jou niet de gering ste mogelijkheid meer bestaat. Zoodra het telefonisch bericht was ontvangen, ben ik zoo gauw mijn beenen me dragen konden, naar je toegekomen. De parels zijn terug, de dief is gepakt Waar? Vlak bij de grens hadden ze hem bij zijn kraag. Het schijnt een bekende dief te zijn. Hij had te Parijs al eenige malen zijn slag geslagen; behoort, naar het schijnt, uit een bende van zes of zeven misdadigers. Hij was eerst twee dagen te voren in ons hotel verschenen, tuk op de parels van de petroleuse van een madame Cottrell Lieve hemel! Wat een vrouwmensch! Wat een taaltje! Wat een houding! In vergelij king met haar is een vrouwelijke apache een schoolmamsel Darol lachte, altijd nog niet geheel bcko men. Maar vertel me verder van dien kerel, die de parels had gestolen Het is een Portugees, als ik het wol heb. In alle hoofdsteden van Europa heeft men naar hem gezocht en het Is prachtig, dat men hem eindelijk te pakken heeft Heb je dat verdachte sujet niet in het ho tel opgemerkt? Neen. Te begrijpen; dergelijke kerels, die op zoo wonderlijke wijze aan de kost komen, vallen doorgaans niet op. Jij, Darol, van wien men op z'n minst mag verwachten, dat je ze aan het hoofd zult stellen van een of andere royalistische revolutie, en koning zult worden van een land, zoo weggeloo- pen uit een opéra bouffe wat doe jij? Je geeft braaf en ordelijk les in het schaat senrijden aan kleine Engelsche jongens en oudere dames. En nu weten zij niet. wat ze al voor jc doen moe'au, je leerlingen! Ze willen je allemaal schrijven, je een motie van vertrouwen of hulde of iets anders thuis zenden. Je zult het succesnummer van het seizoen te Zauberberg zijn. Je krijgt een zilveren beker en andere cadeautjes Lieve hemel, ik hoop van niet Toch ook niet dankbaar van je! Hm, maar alles goed en wel, wie heefi den dief gepakt? Natuurlijk een van je Engelsche detec tieven. Hij was ook in ons hotel gelogeerd. De hotelier heeft me medegedeeld, dat het heele zaakje in elkaar was gezet door een rustig mannetje, Winkley gehebten. Ik heb hem bij mijn weten nooit ontmoet. Farquhar was intusschen naar het dichtst bijzijnde restaurant meegetroond, in een ge- makkelijken stoel neergezet en voorzien van een flink glas cognac, teneinde geheel op zijn verhaal tc komen. Toen hij Jean's mededoeling omtrent Winkley hoorde, moest hij even glimlachen en zijn glas ophef fend, zei hij: Mijn gelukwenschen aan den kleinen Winkley, den man dio door nie mand wordt opgemerkt. Jean, die met genoegen zag, dat er weer kleur kwam op Farquhar's vermoeid geiaat, vervolgde opgewekt: De kleine Winkley! Prachtig! Laten we hopen, dat zijn moeite beloond wordt, maar wie zal het zeggen? Die tante Cottrell is, zoodra zij het nieuws hoorde, met gevolg en koerier naar het station geijld en is naar de grens getogen om haar eigendom weer in handen te krijgen We hebben allen een zucht van verademing geslaakt en die jon ge student Ultimus zoo en zoo ik ben na tuurlijk zijn naam weer kwijt heeft zelfs een roerend afscheidslied gedicht en ge zonden, zoo iets als: Vertrek met «Doed. o schoonste der Creo len Op zoek naar parels, u ontstolen, en hoe het verder luidt. Maar die Spaansche carogne heeft na tuurlijk van niemand afscheid genomen, zelfs niet van haar schoolvriendin. En geen woord aan jouw adres achtergelaten, geen spoor van iets dat op een verontschuldiging lijkt aan jou of aan Juffrouw Curtis. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 5