MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL ABOHHEMEHTS- 6ELDEH PER 6110 VOOR AMSTERDAM EXPEDITIE Fa. HOUTZAAGER HEINEMAN GROOTE SPUI 19B TELEFOON 28 EEN REDE VAN Mr. C. H. GUéPIN Dr. Grondüs over Rusland Havik 41 Te!. 292 ADSV9. AEVIERSFOORTSCH DAGBLAD BLIJFT H. H. NOG ALTIJD ZONDER WEDERGA AMERSFOORT-AMSTERDAM KEER DAN 2 X PER DAG „In Nederland heeft de achterdocht een grooten omvang aangenomen" Deventer, 25 Juni. Vrijdag en Zater dag wordt hier ter 6tede de jaarlijksche al- gemeene vergadering van do Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel gehou den. Aan den vooravond werden de afge vaardigden door het departement Deventer in den schouwburg ontvangen. De zaal was voor dit doel keurig met planten vcrsioi'd. Namens het departement Deventer sprak de voorzitter de heer H. J. Ankensmit, woorden van welkom, waarna hij in zijn rede het vraagstuk der internationale economi6cho samenwerking behandelde. Hij betoogde dat in de laatste tachtig jaren de productieca paciteit zeer is toegenomen. Wordt nu in een land een verzadigngspunt bereikt, dan dreigt direct minder behoefte (omdat uitbreiding stopstaat). Dit leidt tot economsche crisis, werkloosheid, etc. Na den oorlog was een veel tc groote productie-capaciteit aanwezig. De laatste decennia nu is veelal een natio naal economische politiek gevoerd. De ver schillende landen redden zich tijdelijk door höoge tolmuren waardoor mogelijk verkre gen is een verschuiving van de crisis van September 1920 tot October 1929 toen zij toch en in heviger mate kwam en moc6t komen. De genezing ziet spreker nog 6teeds in het opruimen (niet in eens) van den bestaanden wantoestand; het in etappes neerhalen der tolgrenzen en geleidelijk wegnemen van de migratie-beperking. Daaruit kan op den duur misschien voortvloeien, dat de ernstig ste oorlogszaak vervalt, dat politieke gren zen worden verzacht en dat munteenheid voor de geheele wereld tot stand komt.. Wij krijgen dan vanzelf een bijna ideale „Plan- .wirtschaft". Een anderen uitweg weet spreker niet. Zachte heelmeesters maken 6tinkendo won den. Spr. gaf het hoofdbestuur in overwe ging van deze zaak een programmapunt to maken door concrete vragen hieromtrent (of van onderdeelen van dit vraagstuk) aan de departementen in studie te geven; prae- adviezen voor de komende algemeene ver gadering te doen samenstellen; contact te zoeken met verwante vereenigingen in het buitenland en vertoogen tot onze regeering en den Volkenbond te richten. Nadat enkele jongedames een gedenkboek hadden uitgereikt aan de afgevaardigden, betrekking hebbende op handel en nijver heid te Deventer in 1931, verkreeg mr. C. H. Guépin, voorzitter der Maatschappij voor Nijverheid en Handel, het woord. Hij was ovortuigd dat allen met hem doordrongen waren van do keurige wijze van ontvangst te Deventer. Deze vergadering kan ook bij zónder dankbaar zijn, aldus spreker, voor de korte uiteenzetting van den heer Anker smit, Het door hem behandelde onderwerp is in aller gedachte. Wij zijn echter nog ver van internationale samenwerking af en eerst zullen wij nationale samenwerking inbeten vinden. De maatschappij is voor het laatst in De venter bijeen geweest in 1917. Het ledental is hier 6terk toegenomen. Mr. Guépin bracht hulde aan den heer P. H. v. Groningen, den oud-voorzitter van het departement, en deel de mede, dat hem de gouden medaille na mens de maatschappij werd uitgereikt (Ap plaus). Spr. besloot met een driewerf hoezee op het departement Deventer. Daarna had de ontvangst plaats ten 6tad- huize, waar met den burgemeester aanwe zig waren de wethouders de heeren Th. Bee' rèntz, A. Kalderman en mevr. Saundere- Blauboer, benevens de secretaris, de heer H. J. Huijser. De burgemeester, mr. F. W. R. Wttwaal heette de afgevaardigden hartelijk welkom. HIJ wees er op, dat de aloude hanzestad De venter steeds is geweest en nog is een statf van handel en industrie. Door haar bij uit stek gunstige ligging aan den goed bevaar baren IJeel, werd Deventer al spoedig het middelpunt van een uitgebreiden handel, eeuwen vroeger dan de 6teden ln het Wes ten van ons land. In de 13de eeuw onder hielden de energieke Deventer* kooplieden handelsrelaties met vrijwel geheel West- en Noord-Europa. De oudste bekende ordon nantie over het bereiden en bakken der we reldberoemde Deventer koek dateert van 1417. De Burgemeester sprak vervolgens over de oorzaken van de wereldcrisis. Hij wcnsch te op dit vraagstuk niet djep in te gaan, maar wilde slechts op één belangrijk punt wijzen. De tariefmuren, vóór den oorlog reeds een gevaar, zUn na 1918 vrUwel over al verhoogd en door de verbrokkeling van verschillende rijken verlengd. Het ideaal waarschijnlijk niet te bereiken, maar wel te benaderen zou zijn, dat nergens tollen, tenzij zuiver fiscale, bestonden en alleen overal uitsluitend dio goederen voortge bracht werden, waartoe land en volk zich bij uitstek leenden, terwijl do handel slechts een goede distributie bevorderde. Thans wordt het productiestelsel door allerlei ver keerde invloeden doorkruist, heerscht er een broeikasatmosfeer. Slechts bij een ver laging der tariefmuren over de geheele we reld kan van een werkelijk herstel sprake zijn. Moge uw maatschappij, zoo eindigde de burgemeester, in den strijd voor dit doel in do voorste gelederen staan. Mr. Guépin dankte voor do hartelijke ont vangst en noemde Deventer een 6tad van bloeienden handel en industrie. Met de bes te wenschen voor Deventer besloot spreker zijn rede. Nadat de eerowUn en Deventer koek waren rondgediend, bezichtigde men de Atheneum bibliotheek en de raadszaal. (Tel.) Deventer, 2t> Juni. Hedenmorgen i6 de groote vergadering der Maatschappij in de schouwburgzaal gehouden, welke o.m. werd bijgewoond door de oud-ministers Trcub en Posthuma en later ook nog door minister Verschuur. De voorzitter, mr. C. H. Guépin, hield de openingsrede en zeide o.m.: Wil men den mensch leeren kennen, dan moet men hem nagaan ln tijden van nood, en niet in tijden van voorspoed. Want in voorspoed voelt hij zich sterk en heeft hij geen behoefte aan zijn medemcnsch. Doch in tijden van nood, dan komen do karakter eigenschappen voor den dag, de goede en de kwade. De een zal toonen een hulpvaar digheid met inzet van het eigen leven, doch een ander het grofste egoïsme. Bij het kee- re.n van een gezamenlijk gevaar zal men zien een intuïtief samenkomen, een zich stellen in groepsverband. Verschillen, be rustende op verschil van 6tand, van belang, van godsdienst, die in normaio tijden eon belangrijke plaats in het leven innemen, vallen dan weg. Men gevoelt zich een deel van het geheel, eensgezind en men heeft volle satisfactie in het gemeenschappelijk werk. Een dergelUk gevoel van saamhooorig- heid, in het bewustzijn te zamon een ge vaar te mooten keeren, i6 tot uiting geko men gedurende de eerste maanden na Augustus 1914. Dat gemeenschappelijke ge vaar, een oorlog, waartoe wij geen aanlei ding hadden gegeven, dien wij niet wilden en die nochtans ons bedreigde, welke be dreiging een verschiet opende van nameloo- ze ellende, heeft ons eensklaps tot elkaar gebracht in algemeen élan. Thans leven wij ook onder den druk van een aanwezigen nood. Ik kan zeggen wij, in in den uitgebreiden zin van wij, Nederlan ders. Er zijn er nog wel, die rneenen, dat zoolang hun inkomen nog niet vermindert, hun salaris, hun loon nog doorgaat, dc cri sis hen niet raakt en dat dus hetgeen over die crisis geschreven, gesproken wordt, niet voor hen wordt geschreven of gesproken, maar dat zijn óf onnoozelen, die misschien ook zullen beweren, dat een epidemische besmettelijke ziekte geen voorzorgsmaatrc gelen vereischt, zoolang zij zei ven niet zijn aangetast, óf het zijn personen, niet te goe der trouw. De crisis schijnt door enkele groepen te worden beschouwd als een aangelegenheid alleen van belang voor ondernemer en ka pitalist cn hardnekkig blijven hunne ver tegenwoordigers in het verkondigen der meening, dat tot de oplossing van de moei lijkheden geen offers van den werknemer behoeven te worden gevraagd. En terwijl de binnenkomende cijfei's der inkomsten- en vermogensbelastingen onmisken! aar aan- toonen, dat ook voor staat, provincie en ge meenten een noodtijd aanbreekt, blyven de- ?e groepen op het standpunt staan, dat zelfs buitengewoon gunstige arbeidsvoorwaarden ip deze omstandigheden onaantastbaar moe ten blijven. Spreker acht het standpunt om de crisis te beschouwen als van uitsluitend belang voor één groep en daarmede het belang voor de geheelo gemeenschap te ontkennen, al6 een fout, die zich in de toekomst zal wreken en wees op het in dezen crisistijd bizonder belangrijke wetsontwerp voor den economischen voorlichtingsdienst. Er bestaan in Nederland niet veel ver eenigingen, die eenig zijn ten opzichte van het doel, dat zij beoogen. Het is ook weer een uiting van het separatisme, dat voor het behartigen van een zelfde doel men versmaadt samen te komen in één corpo ratie. Ligt ook niet in het separatisme de ver klaring, dat hier te lande niet intuïtief wordt gevoeld, dat thans zooveel mogelijk een Nederlnndsch product moet worden ge-* bruikt, Hoe weinig zijn er, d.o er wat voor over hebben? Aan het leven in eigen kleine groep, in het aankwecken van dat separatism»1 zijn bovendien nog gevo gen verbonden, die de behoefte aan saamhoorigheiJ nog verder verminderen. Het voortdurend leven in eigen kring kweekt argwaan en achter docht-, in ieder geval gemis aan vertrou wen in de goede trouw van derden. En nu het separatisme op allerlei gebied voortschrijdt-, wordt het gevaar grooter, dat de achterdocht on het gemis van vertrou wen in andere bij een steeds grooter wor dend aantal Nederlanders zal poet vatten. Ook zelfa indien \vU veronderstellen dat er voldoende commonsensc aanwezig is in het Nedorlandsche volk, dat het niet alle6 aan neemt, wat gcleeraard wordt en dat het do waarheid verstaat van het gezegde: de pap wordt niet zoo heet gegeten als ze wordt opgediond. Togenovcr andere groepen der maat schappij zal men zich gaan 6tellcn als vreemden en op den duur als vijanden. En als dit afzonderlijk opgroeien nog cenige geslachten aanhoudt, dan moet wel een al geheels vervreemding intreden. Eenzelfde gevolg zal hebben de wijze-, waarop een doel der politieke pers baar lezers voorlicht. De feiten, die haar niet aangenaam zijn, wor den niet objectief medegedeeld. Gelegenheid tot hoor en wederhoor wordt niet gegeven. Het valt niot te ontkennen, dat ook hier door do splitsing tueschen verschillende partUen verscherpt wordt en dat achter docht en wantrouwen worden gekweekt. En terwijl aldus het separatisme wordt verscherpt in Nederland, neemt Nederland een vooraanstaande plaats in hij de actie voor ontwapening en voor een duurzamen vrede. Mr. C. H. GUEPIN. Maar is hier niet een conflict aanwezig? Hoe kan verwacht worden de mogelijk heid van een duurzamen vrede, wanneer niet eerst het wantrouwen voor vertrouwen heeft plaats gemaakt? Waar nu zelfs in Nederland de achter docht een grootcn omvang heeft aangeno men cn evenzoo het wantrouwen in dc goe de trouw van anderen, is het toch niet te verwachten, dat vertrouwen aanwezig is tusschen volken, die 6inds eeuwen in bloe dige oorlogen gewikkeld zijn geweest, er dio nog kort geleden de meest afschuwe lijke worsteling uitgestreden hebben. On geacht nog het feit, dat deze volken el- kaars taal niet kennen cn een geheel ver schillende mentaliteit bezitten. Er zal moeten worden gewerkt op het op wekken van vertrouwen. Het i6 een groot geluk, dat de Volkenbond bestaat, want bet is juist door dit lichaam, dat het onderling vertrouwen bevorderd kan worden. De Volkenbond brengt de lei dende personen der mogendheden tot el kaar. Onderlinge gedachtenwisseling kan onderlinge waardeering kweeken, kan voortbrengen een begrijpen van elkander* mentaliteit, kan ten gevolge hebben, dat men zich gaat indenken in den gedachten- gang van anderen. Hieruit kunnen interna- tioale regelingen geboren worden, zooals b.v. het verdrag van Oslo, de verplichte in ternationale rechtspraak. De volken, die hiertoe medewerkten, zijn aldus reeds geko men op een niveau, dat dichter staat tot hetgeen men wenscht te bereiken. Immers het toetreden tot deze pacten wijst reeds op het aanwezig zijn van onderling vertrouwen. Zoo voortgaande kan het werk van Ge- nèvo van een onbegrensd nut zijn en een werkelijke zegen worden voor Europa, wel licht voor de gansche wereld. Nu heeft zich in de laatste dagen een feit voorgedaan, dat van de allergrootste be teekenis kan zijn. Ik bedoel natuurlijk de verandering in de houding der Vereenigde Staten ten opzichte der internationale schulden. Toen de nood in Duitschland tot het allerhoogst gestegen was, is het plotse ling tot het bewustzijn van eenige der lei dende groote landen doorgedrongen, dat slechts internationale samenwerking een Europecsche ramp kon voorkomen. De beteekenis van dezen 6tap mag m.i. vooral hierin gezien worden, dat de samen werking uit het stadium der frases nu met eenmaal in dat der realiteit is gekomen. Verder onderling overleg en verdere 6a- monwerking moet hieruit voortvloeien, ook omtrent vermindering der bewapening. Dit alles kan aan dc a.s. ontwapeningsconfe rentie 6lechts ten goede komen. Plet slagen van de conferentie zal liggen in handen van de vertegenwoordigers van enkele staten cn wel van de groote staten. Want voorloopig zal de beperking van be wapening alleen voor hen gelden. Zij zullen daartoe vrijwillig moeten mede werken. Onder welke omstandigheden, vol gens mij, die medewerking zal kunnen wor den verleend, heb ik u geschetst. Door de kleine 6taten zal echter een moreele invloed kunnen worden geoefend. Deze invloed kan zeer belangrijk zijn, indien goed tot uiting komt, dat algemeen gevvenscht wordt, dat voortgegaan worde op den weg, die op den duur het oorlogvoeren onmogelijk zal ma ken en dat het 6lagcn van deze conferentie als een stap op dien weg wordt bescnouwd. Zal die uiting algemeen zUn, dan moet zU niet alleen afkomstig zijn van lichamen, die krachtens hun doel den vrede 6teeds hobben bepleit, doch dan moet vanuit alle kringen der gemeenschap deze wensch goed hoorbaar klinken. Dus ook uit de kringen van handel en nijverheid, die wij vertegenwoordigen. Het is de algemeenheid der manifestatie, die invloed zal hebbenl Moge de algemeene vergadering tijd vin don ook hieraan haar aandacht to wijden en moge het resultaat zUn, dat unaniem worde uitgesproken do vurige wensch voor het 6lagen der conférence générale du désarmoment. Telegrammen van hulde werden gezon den aan de Koningin, de Koningin-Moeder, Prinses Juliana en Prins Hendrik. Aan de orde was do verkiezing van 4 leden voor het hoofdbestuur. Aan do beurt van aftre ding waren de heeren ir. A. Plate, prof. ir D. Dresden, prof. dr. ir. F. K. J. van Itor- son on mr. A. C. Josephus Jitta. Voorts moest worden voorzien in de vacature ont staan door het overlijden van den heer Lud- wig van Heek, wiens nagedachtenis door mr. Guépin werd gehuldigd. Gekozen wer den de heeren mr. II. F. van Leeuwen, di recteur van do Twentsche Bank te Amster dam, dr. J. Smit Azn., gcdel. commissaris van de Kon. Mij. do Schelde to 's-Graven- hage, ir. A. H. Ingen PIousz, directeur van de N.V. Kon. Ned. Hoogovens on Staalfa brieken te Beverwijk, A. Spanjaard, voor zitter der Contrale commissie voor bezuini ging en pres.-comm. der N.V. Stoomspinne rijen en Weverijen v.h. S. J. Spanjaard te 's-Gravenhage, on E. van Heek, fabrikant te Enschedé. Mr. Guépin werd als voorzit ter herkozen. Na de rede van mr. Guépin stelde prof. C. W. de Vries (Rotterdam) namens het de- partoment Rotterdam een motie voor, waar in aan het hoofdbestuur wordt opgedragen om aan do officieelc internationale confe rentie tot beperking der bewapening en aan do partfculiere ontwapeningsconferentie, welke te Parijs zal bijeenkomen, te kennen te -.geven dat in Nederland juist Handel en Nijverheid bcgeeren de ontwapeningege dachte te steunen. Dezo motie werd aange nomen. Dr. II. L. Grondijs hield hierna een voor dracht over Rusland. Hij zeide dat het ceni ge objectieve oordeel over Rusland moet ge baseerd zijn op officiecle gegevens al kun nen ook die niet altijd juist zijn. Do gege vens verstrekt door de sovjet spreken el kaar dikwijls tegen cn dat is begrijpelijk, omdat men do sovjets moet beschouwen als een onderneming, die niet alles kan publi- ceeren, omdat het buitenland daarvan ge bruik kan maken. Spreker gaf een beschou wing van het vijfjarenplan. Hij verklaarde dat in sovjet-Rusland veel minder wordt uitgegeven voor onderwijs dan vóór den oorlog. De voeding is zwaar gerantsoeneerd; aan kleeding hoeft ondanks den uitvoer de. Rus een groot tekort. Alleen zoo verkregen besparingen worden door de 60vjet besteed voor uitvoering van het vijfjarig plan. Deze uitvoering steunt o.a. op het aanwezig zijn van de noodige ingenieurs en technici cn de geschoolde arbeiders. Daaraan is echter een zóó groot tekort, dat het in tal van fabrieken niet goed kan gaan. In de techni sche bureaux hebben 50 pet. der arbeids krachten geen opleiding gehad. Spr. noem de daarvan voorbeelden. Er heeft verspil ling plaats van geld en krachten door het ontbreken van behoorlijk opgezette plannon. In vele fabrieken moet bij de arbeidskrach ten kunstmatig opgewekte geestdrift vak kennis vervangen. Van dezen toestand zijn allerlei commercieele débacles het gevolg. Er is een geweldig tekort aan voorbereiding tot uitvoering der plannen, waardoor er geen kwesctie is van tijdige uitvoering. Het plan zal moeten mislukken, dc thans in Rusland toegepaste werkmethoden leiden tot algeheele slavernij. Onwillige arbeiders worden eenvoudig tot dwangarbeid ver oordeeld. Wat het agrarisch probleem aan gaat zeide 6preker, dat een Russische boer voor zijn graan slechts *A krijgt van hetgeen PRIMA ADVOCAAT, BOERENMEISJES, BOERENJONGENS VOORBURGH, MASSA'S SCHILLETJE. alsmede de bekende „OUDE KLARE" merk „Ouwe Duijs" a 1 3.25 per Liter. Verkrijgbaar i. d. Slijterij in Gedistilleerd vpgevoerd tot 72 cn 79 K.M. hij ontving onder het Tsaristisch systeem. De onwil der boeren tot leveren tegen zoo zeer verlaagde prijzen dwong dc sovjets de collectivisatie van den landbouw door te zetten. De Russische boer heeft zich schijnbaar neergelegd bij den nieuwen toestand. In werkelijkheid verzet de boer zich. Het agrarisch systeem, in Rusland nu gevolgd, is niet bestaanbaar. Waarop berust nu de macht in Rusland, zoo vroeg 6preker. Een kleino communistische macht regeert, cn velen worden daarbuiten gehouden. Allerlei maatschappelijke bevoorrechtingen berus ten op het lidmaatschap van dc commu nistische partij. Deze voorrechten zijn ge baseerd op vroeger gebrachto offers. Wat de toekomst voor Rusland zal brengen. De arbeidsvreugde van den vrijen arbeid ver dwijnt. Wat de dumping aangaat, dezo juist is het bewijs dat het in Rusland slecht gaat. (N.R.Ct.) HET PREPARAAT „APIOL". Bestrijding van den verkoop. Het antwoord van minister Verschuur, ten vervolge op do beantwoording van vra gen van mevrouw van Itallievan Embden, betreffende wettelijke voorziening tegen den verkoop van het preparaat „Apiol" cn der gelijke middelen, luidt: Ad 1. Uit oen ingesteld onderzoek is go- bleken, dat gegrond vermocdon bestaat, dat ernstige verlammingsverschijnselen zijn waargenomen bij vrouwen, die een abortief- middel hadden gebruikt, hetwelk met den naam „Apiol" was aangeduid. Ad 2. De bestaando wettelijke bepalingen zijn niot toereikend gebleken voor een krachtige en afdoende bestrijding van den verkoop van dergelijke middelen. Ad 3. Een wettelijke voorziening is in voorbereiding, waardoor o. m. dio verkoop beter zal kunnen worden bestreden. WERKVERSCHAFFING EN STEM- PLICHT. Arbeiders waren in dc gelegen heid tc stemmen Betreffende het in de gelegenheid stellen van arbeiders, werkzaam in do werkver schaffingen, tot het vervullen van hun sternplicht, had de heer do Visser den mi nister gevraagd: 1. Is het den Minister bekend, dat vele arbeiders, werkzaam in de werkverschaf fingen, niet in de gelegenheid zijn om hun stemplicht te vervullen? 2. Is de Minister bereid oogenbükkelijk maatregelen te treffen, bij voorbeeld door het gratis disponibel stellen van vervoer middelen, dat daarin verandering komt? 1-Iet antwoord van minister Ruys de Bcq- renbrouck luidt thans: Ad 1. De ondergeteekende heeft reeds eenigen tijd geleden maatregelen getroffen, waardoor alle arbeiders, geplaatst bij van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffin gen, in de gelegenheid zijn gesteld hun stemplicht te vervullen. Ad. 2. Door het antwoord op vraag 1 ver liest do tweede vraag haar beteekenis. HET CONFLICT IN DE CARTON- INDUSTRIE. Geen succes voor den Rijksbe middelaar. Naar wij vernemen heeft de Rijksbemid delaar mr. S. de Vries Czn. gistermiddag in de door hem bijoengeroepen conferentie van de partijen, betrokken bij het conflict in de stroocartonindustric in Groningen, welke confcrentio in het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid tc 's-Gravenhage werd gehouden, een voorstel gedaan om het con- lict aan arbitrage te onderwerpen, welk voorstel echter door de vertegenwoordigers der werknemers niet is aanvaard. De partijen zijn daarop weder uiteenge gaan. Onze bü den GIRO-DIENST aangesloten abonné's wijzen wü op de bestaande gelegen heid om de abonnementsgelden voor het Amersfoortsch Dagblad ieder kwartaal AUTO MATISCH van hun giro-rekening te doen af schrijven. Deze automatische afschrijving brengt met zich een besparing van incasso kosten, geen geloop met de kwitantie aan de deur en voor ons een vereenvoudiging van de administratie. Abonné's, die ons ingaande 1 Juli a.s. willen machtigen abonnementsgelden automatisch van hun postrekening te doen afschrijven, verzoeken wjj opgave van hun naam en adres, opdat wij een machtigings-formuiier ter invul ling kunnen toezenden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 7