AMERSFOOtóSClH DAGBLAD ENORME BRAND TE AARLE-RIXTEL Zaterdag 27 Juni 1931 .DE EEMLANDER" 29e Jaargang Nd. 303 GROOT FABRIEKSCOMPLEX TOTAAL VERNIELD Onmachtige brandweren DERDE BLAD KAASOVERZICHT NIEUWE UITGAVEN Groote voorraden stroo, machi nes, auto's enz. verloren. 70 arbeiders werkloos Helmond, 27 Juni. In den nanacht heeft een enorme brand 't fabriekscomplex der N.V. Van Dam's stroofabrieken en de golfpapierfabriek van O'Henny tc Aarle- Rixtel totaal vernield. De brandweren van Helmond en Aarle- Rixtel waren niet in staat het vuur tc blus- schen. Op het oogenblik woedt de brand nog voort. Groote vooraden stroo, vele machines en de gebouwen zelf, die een oppervlakte be slaan van 5100 MS., zijn oen prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt eenige honderdduizenden guldens. Zij is op Engelscho polissen gedekt. 70 arbeiders worden door dezen brand werkloos. Nader meldt men ons: In den afgeloopen nacht heeft in de on middellijke nabijheid van Helmond weder om een enorme fabrieksbrand gewoed. In den vroegen morgen was het van de Z. Willemsvaart een fantastisch gezicht in de verte de hoog oplaaiende vlammen te zien met daarboven toevalliger wijze een passcerenden luchtballon, die in W. rich ting verdween. Tegen 3 uur in den nacht werd brand ontdekt in de fabriek van de N. V. Van Dam's stroofabrieken en in de golfpapier fabriek van den heer O'Henny. liet gebou wen-complex is gelegen nabij sluis 7 van de Zuid-Willemsvaart op het grondgebied van de gemeente Aarle-Rixtel. De brand werd, naar wij vernomen, bijna to zelfder tijd door verschillende personen ontdekt. Het vuur moet toen reeds groote afmetin gen hebben aangenomen. Een dor kinderen van den fabrikant O'Henny, werd tc onge veer 3 uur wakker en zag uit het venster van een kamer van den in de inmiddellij- ke nabijheid van het fabriekscomplex gele gen Huizo „Karelslein" het vuur woeden. Aan den anderen kant van het fabrieksbe- bouw ongeveer 250 M. verder, werd een der kinderen van een der arbeiders van de thans afgebrande fabriek wakker, door het knetteren van vlammen. Dit huis is inge bouwd in de stroofabriek, zoodat in allerijl de bewoners moesten vluchten. Een wci- nigje huisraad kon nog worden gered. Door bijzondere omstandigheden zooals deze in Aarle-Rixtel bestaan, duurde het vrij ge- ruimen tijd voordat de brandweer ter plaatse was. Des nachts is de gemeente Aarle-Rixtel telefonisch niet tc bereiken, terwijl van Helmond uit de braandweer geen assistentie mag vcrlccnen, zonder toe stemming van den burgemeester van Aar- lle-Rixtel. Een der firmanten van de N.V. Van Dam's stroofabrieken is onmiddellijk (nadat de brand was ontdekt per au*o naar Aarle-Rixtel gereden om den burgemees ter te waarschuwen die daarop onmiddel lijk de brandweren van Aarle-Rixtel en Helmond opriep. In Helmond was de brand reeds door en kele nachtwachten van do fabriek opge merkt en aan de politie gemeld. Dit was oorzaak dat de brandweer van Helmond met haar twee motorspuiten en autolad- wezig was voordat de brandweer van Aar le-Rixtel arriveerde. Do brand had zich in- Gcrs reeds op de plaats van den brand aan tusschen zoo snel uitgebreid, dat toen do brandweer ter plaatse verscheen het groo te fabriekscomplex reeds één vuurzee vormde. Bovendien stond nog ongeveer 1 Ys H.A. stroobergen in vollen vlam. De laaien de vuurzee besloeg een oppervlakte van bijna 2 H.A. Aan alle kanten zag en hoor-( de men daken instorten. Dichte, zwarte rookwolken van de vele op het terrein lig gende olievaten kronkelden uit het loeien de vuur. Aan het aspect van den fatalen brand was door de brandweer niets te ver anderen daar alles reeds oen prooi der vlammen was. De Helmondsclie brandweer slaagde erin „Huize Karelstein" het woon huis van den heer O'Henny te behouden. Te 7 uur hedenmorgen brandde alles nog verder. De enorme stroomassa's, papier, olie enz. boden steeds nieuw en gretig voed sel aan het vuur. Even na 6 uur is de Helmondsche brandweer ingerukt, daar er toch geen hulp meer kon worden verleend. De brandweer van Aarle-Rixtel had het vanaf dit oogenblik in handen uitbreiding van den brand te voorkomen. Naar men ons mededeelde moot het vuur van buiten af zijn ontstaan, waarschijnlijk in de opge stapelde stroobergen. Vandaar uit heeft het vuur zich mot enorme snelheid uitge breid en zich over het gcheele terrein ver spreid. De heer Van Dam, een der directeuren der fabriek met wien wij nog een kort onder houd haddon vertelde ons dat hij even voor 3 te Eindhoven werd gewaarschuwd voor den brand. Reeds achter Eindhoven kon hij in de richting van Helmond het vuur waarno men. Behalve de enorme voorraden materiaal zijn nog velo machines een prooi der vlam men geworden, vermoedelijk oa 18 stroo- koordmachines, 18 stroohulzen-machine's, 4 stroopersen en een 20 tal motoren, lieren enz. Verleden jaar was nog een nieuwe ma chine geplaatst van 50.000. Een 6-tal auto's gingen eveneens in het vuur op. Van de groote golfpapierfabriek van den heer O'Henny is eveneens niets overgeble ven. In het geheele complex waren geves tigd de stroohulzenfabriek, een koord en wattenafdeeling, een stroo- en hooiperserij en de golfpapierfabriek. De gebouwen be sloegen een oppervlakte van 5000 M2. De aangerichte schade was nog moeilijk te schatten, doch zal zeker cenjge tonnen goud bedragen 70 arbeiders uit Helmond en Aarle-Rixtel zijn tengevolge van den brand werkloos geworden. Hedenmorgen om 8 uur was de toestand nog hetzelfdo. Het vuur woedde nog steeds voort. Duizenden belangstellenden trokken naar de plaats van den brand. Voor de brandweer valt er niets anders te doen dan rustig af te wachten en de vlammen hun vernielend werk te laten voortzetten. Waarschijnlijk zal bet nog eenige dagen duren voordat de enorme voorraden brandbaar materiaal, waarin het vuur zich heeft genestigd, zijn verbrand. ONBEHOORLIJKE RECLAME PER RADIO? Afgewezen elsch tegen den K.R.O. Amsterdam, 26 Juni. Zooals wij vroeger reeds mededeelde heeft de uitgeef ster van het Jeugd- en Kinderblad „Jong Nederland" voor eenige, maanden een vor dering ingesteld tegen de Kath. Radio Om roep wegens het feit, dat deze omroep vereniging naar het oordeel van do uit geefster onrechtmatig reclame per radio maakte voor een jeugd en kinderblad door de K.R.O. uit te geven, waardoor eischeres aanzienlijke schade had geleden. Heden deed de 2e kamer der rechtbank in deze zaak uitspraak en verklaarde den eist> niet ontvankelijk. Zij overwoog dat het radioreglement geen bescherming geeft tegen derden zooals eischeres. Ook de schade is geen. te verwachten gevolg van de beweerde overtreding van het reglement, omdat het blad van eischeres geen politie ke strekking heeft. Ook was het optreden van den K.R.O. niet in strijd met de be hoorlijkheid en zorgvuldigheid ten opzich te van eens anders goed en was or dan ook geen oneerlijke concurrentie. Voor de eischeres was opgetreden Mr. E. Emmering, voor de K.R.O. Mr. P. J. Wit- teman. DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De letters W, X, Y, Z en A ontspringen den dans. Van deskundige zijde vernemen wij het volgende: Men weet, dat bij de gehouden loting voor de lichting 1933 uit do bus is getrokken het nummer, tobehoorende aan Jan Rudolph Maria Boele, geboren 28 December. Indien er nu voor de lichting 1933 iemand wordt ingeschreven, die dezen naam draagt en op denzelfden dag jarig is, dan komt deze het eerst in aanmerking om voor die lichting als gewoon dienstplichtige te die nen. Is er zoo iemand niet, dan treedt voor dezen naam in de plaats die, welke er alfa betisch onmiddellijk op volgt. Bij welken naam of bij welke letter het getal gewone dienstplichtigen zal eindigen, kan niet met eenige nauwkeurigheid wor den voorspeld, omdat daarop verschillende factoren van invloed zijn, die eerst later bekend worden, zooals het getal ingeschre venen, het getal vrijgestelden, het getal af- gekeurden enz. Wel echter kan worden gezegd, hoe de toestand ongeveer zal zijn, indien de ver schillende getallen niet belangrijk afwijken van die van vorige jaren. Een voorloopige berekening heeft doen zien, dat de laatste gewone dienstplichtigen zich dan vermoedelijk zullen bevinden on der hen, wier geslachtsnaam begint met een W. Vrij zullen dan gaan het laatste gedeelte van de letter W, de letters X, Y, Z en A en verder het gedeelte, dat voorafgaat aan den uitgeloten naam. MEVR. KETELAAR—VAN GOGH. Bulgaarsche Roode Kruis- onderscheiding. Aan Mevr. Ketelaarvan Gogh is als er kenning van do door haar ten bate van de kinderslachtoffers der aardbeving in Bulgarije gevoerde actie het kruis van ver dienste van het Bulgaarsche Roodo Kruis der eerste klasse verleend. De onderscheiding is haar dezer dagen door den consul-generaal persoonlijk uitge reikt. genoodigden in oud-Hollandech costuum te ontvangen. Do bekendsto en beroemdste on der de Hollandschc schrijvers en schrijf sters namen aan deze grappigs maskcrado deel, zoodat het op de vreemdelingen dik werf een indruk moet hebben gemaakt, alsof zij zoo uit de zeventiende eeuwsche mees terwerken waren gestapt. Hot gemeentebestuur was vertegenwoor digd door onzen burgemeester, de wethou ders Wibaut en Polak en hunne dames, terwijl naast tal van officieelo personen vele schilders, schrijvers en bekendo figu ren uit de Amsterdamsche wereld de ge legenheid te baat hadden genoraon het be stuur van de P. E N. club to complimen teeren en tevens kennis te maken met tal van bekende buitenlandsche beroemdheden. In allergezelligste stemming bleven de gasten tot na middernacht bijeen. INBESLAGNEMING VAN AUTOBUSSEN. De Staat in het gelijk gesteld. Het Haagsche gerechtshof heeft arrest gewozen in een procedure tusschen de Gebr. van Vianen te 's Gravenhage en don Staat der Nederlanden. De Gebr van Vianen hadden tegen den Staat een vordering tot schadevergoeding ingesteld ter zake van de inbeslagneming door den heer Snethlage als Rijksveld wachter van twee aan hen toebehoorende autobussen, op grond van het vermoeden, dat met deze bussen de Wet van 1880 op de openbare middelen van vervoer wa6 overtreden. Do Staat had deze vordering betwist, in hoofdzaak op grond dat cr een redelijk ver moeden van Wetsovertreding bestond en de autobussen als overtuigingsstukken in beslag zijn genomen. De Haagsche rechtbank heeft daarna deze vordering, voor zoover gegrond op onreoht- matige inbeslagneming, ontzegd. In hooger beroep voerden de Gebr. van Vianen aan, dat de onderhavige autobussen geheel ongeschikt waren om als overtui gingsstukken dienst te doen en het volko men onnoodig was zo daartoe in beslag te nemen. Het Hof achtte de hoofdgrief ongegrond en bevestigde het vonnis der rechtbank. P. E. N.-CONGRES. Feest in het Rijksmuseum. Amsterdam, 25 Juni. In de prachtige en indrukwekkend verlichte zalen van hot Rijksmuseum, welwillend tot dit doel ter beschikking gesteld, heeft hedenavond het bestuur van de P. E. N.-club honderden gasten op even charmante als origineele wijze ontvangen Het was immers een aller aardigste gedachte van de onvermoeide or ganisatoren van het P. E. N.-congres om de De prijzen op de markten voor volvette boeren Goudscho kaas waren deze week iets aan den stijgenden kant. Do allerbeste soorten, zooals deze soms te Gouda aan de markt komen, uit Stolwijk, Bergam bacht, Ouderkerk, enz. en dan in zeer zwaar gewicht, liepen op tot prijzen van 46 ct. per pond. Behalve dezo uitzonderings gevallen, zijn meerdero partijen verkocht vanaf 40 cent en daarboven. Dit was dan steeds beslist de eerste soort kaas. Boven dien werden veel partijen verkocht tot prij zen van 3539 ct. per pond zoodat do algc- meene toestand voor den kaasboer iets minder slecht is geworden. Indien dezo ver betering nu meer eenige tijd blijft aanhou den en de doorsnee-prijs voor goedo kaas is intusschen ongeveer 45 cent per pond geworden, met eenige zeer beste soorten tot omstreeks 50 cent per pond dan be naderen do boeren weer een toestand, die hoop geeft op een jaar, waarin nu weer eens niet met een nadeelig saldo gewerkt is geworden, maarzoo ver is 't nog niet. De handel ging echter déze week zeer matig. Wel zagen wo soms nog vlug ge noteerd maar dat was weJ een kloin beetjo in de ruimte opgevatVeel gang deelde ons een koopman mede zit cr nog niet in. Do vraag naar volvette boerenkaas is wol iets opgeleefd, maar de bekende Mei kaas heeft herhaaldelijk veel meer belang stelling ondervonden dan thans het geval is. Toch blijft do uitvoer van kaas bij ons toenemen en stond Nederland voor het jaar 1930 geboekt met een uitvoer van totaal 136.900.000 kilogram kaas! Sedert een tien tal jaren werd een dergelijk hoog uitvoer- cijfer niet bereikt en blijkt het dus, dat onze kaas nog veel in het buitenland ge bruikt is geworden. Het leven der dieren door A. E. Brehm. Uitg. N.V. Uitg. M. E. N. U. M., Am sterdam. Wij hebben in ons blad van 5 April '31 reeds op deze belangrijke uitgave gewezen en nu het werk met do verschijning van het vierde cn vijfde deel compleet is kun nen we niet anders zeggen dan dat de zeer gunstigo indruk door deze tweo deelen ge heel wordt bevestigd. Het vierde deel be handelt de kruipende en de tweeslachtige dieren en de visschen en het vijfde deel de insecten, de duizendpooten en de spin nen. Zooals bekend is de stof met zorg ge kozen, om vooral een beeld te geven van het leven der dieren in hun omgeving, ter wijl de afbeeldingen, afzonderlijk op kunst drukpapier, heel wat beter uitkomen dan in vroegere uitgaven tusschen de tekst. De droom door Poter Egge. Uitg. N.V. v. Holkema en Warendorfs U.M., Amster dam. Als jongen voeldo Arnt een diepe ver eering voor Marta, do jeugdigo vrouw van Joaklm Vesteraas en als hij later als op zicht op haar hoeve komt, voelt hij steeds meer en meer hoe hij van Marta houdt. Ook zij mag hem gaarne, zij vervreemdt van haar man en geeft zich gehoel aan Arnt. Als Joakini na eenige dagen af\v<» zigheid thuis komt vindt Arnt het heter de hoeve te verlaten en neemt hij dienst op een kustvaarder. Als hij weer van Marta hoort, moet hij voor het gerecht verschij nen, daar do vrouw het kindie heeft ver moord, waarvan hij de vader is. Marta moest de gevangenis in en Arnt trok ook naar Trondhjcm om al wachtende op Mar ta haar huis te bereiden. Maar bij haar vrii Iating is Marta geknakt en zij wfl Arnt niet aan zich binden, den eonigen man. dien zij heeft liefgehad, wil zo niet in den weg staan. En als zii hun huisje betrek ken sterft ze Het licht, de lucht en de vrij heid en de liefdcdat alles was to voel voor haar geweest. Het liefdes-probleem in dit vaak noëti- aehe verbaal is van diep mcnscbelijken aard en wordt in grooto oprechtheid ver teld. Daardoor treft het ons te meer en lezen we dit zoo mooie boek met aandacht omdat het ons spreekt van het echte loven, in volle eerlijkheid. Het eenzame huls, door Pa mela Wynne. Uitg. v. Hol kema en Warendorfs U.M., Amsterdam. Mavis Carter was dwaas geweest, toon zij met dr. Weston trouwde. Maar zij had het gedaan in wanhoop, om haar familie te helpen. Weston was een bruut, een dronk- kaard, die in zijn afgelegen huis ongeoor loofde praktijken uitoefende. Mavis mist do kracht zich tegen haar lot te verzetten, maar haar zuster Winifred, dio bij haar lo geert, komt te weten op welk een oneer volle wijze Dr. Weston geld verdient en zij bevrijdt Madelino Carstairs, een zijner pa tiënten, door haar vader te waarschuwen. Sir Harry Carstairs uit zijn dankbaarheid door zich het lot der zusters aan to trek ken. Winifred en haar zuster Julia komen bij hem logeeren en krijgen een heel wat blijmoediger loven. En ook over Mavis waakt hij en als Woston bij een auto-onge luk sterft, huwt hij haar. Het droevig lot van Mavis is goed be schreven, het leven op Gaunt-Hause is een en al verschrikking voor het jonge vrouw- te, en wo volgen haar geschiedenis met meer dan gewone belangstelling. De door tastende Winifred is ook heel goed ge tee kend evenals do sympathieke figuur van Harry Carstairs. Weer een boek van deze schrijfster, dat met waardeering zal wor den ontvangen. Onveilige havens, door Jeanne Veen. Uitg. Ned. Uitg. Maat schap. Amsterdam. Een hoek over hot huwelijk, de onveilige haven voor menige vrouw. Emilo Ruurlo, opgevoed in een omgeving van luchthartig heid, waar de hoogste levenswaarden wer den verwaarloosd, had in zijn jeugd weinig zon cn vreugde gekend cn zich daarna over gegeven aan een leven van zinnelijk genot. Besmet door dit leven zocht hij rust in het huwelijk met Mia Hartman, een fijn voelend wezentje, gewend aan een sfeer van liefde en huiselijkheid, onbekend met de uitspattingen, waaraan Ruurlo zich te buiten is gegaan. Zijn vroeger leven staat een frisch, gezond huwelijksleven in den weg. En Mia heeft zich juist een eigen huis gedroomd, vol teedcre genegenheid, knus en gezellig met vroolijke kindertjes, waar zeker geen plaats is voor de gedachte, dat het hebben van kindoren een misdaad zou zijn. En juist dat sterk verlangen in haar blijft de scheidsmuur tusschen man en vrouw en maakt een noodlottig einde on afwendbaar. Het probleem is wat grof gesteld en ook niet altijd even fijn in de uitwerking, ja meermalen zelfs hinderlijk. Levenswijsheid spreekt er niet uit, ook al worden wel rake dingen gezegd cn de gedachte doomt op, dat meer oen teleurstelling wordt uitgezegd en dan op vaak zoo gcneraliseerende wijze, dat het moeilijk valt steeds de ernst van het probleem in 't oog to houden. De straat beneden, door Ruby M. Ayres. Uitg. A. W. Bruna cn Zn's U.M., Utrecht. Het verhaal gaat over een getrouwd paar, dat het gewone proces van verkoeling doormaakte de vrouw verlangde meer dan haar man's onverschilligheid en de man een blinde vleermuis als de meeste begreep haar niet of nam niet de moeite om te trachten haar te begrijpen. En daar om figuurlijk gesproken keek zc neer in de straat beneden haar dat beteekent naar het leven en alles wat haar voorbij ging... George Latimer is dc zelfzuchtige man, die de behoeften van zijn vrouw ten op zichte van kleeding en vermaak niet be grijpt en haar zoo goed als alles onthoudt, zoodat Helen zich meer cn meer een ver schoppeling voelt. Een erfenis stelt haar in staat zelf haar begeerde uilgaven te be talen en om daarin geheel vrij te zijn laat ze haar man in den steek. En dan komt de geschiedenis van dat, wat je niet hobt. Of schoon ze vurig verliefd wordt op Martin Samson is het eind toch. dat Latimer - met Helen de gelukkigste man in heel Londen is. Geen onaardig verhaaltje, zoo om je er een paar uur mee te amuseeren. Bedoeld als amusements-lcctuur voldoet bot daar aan ook wel. Do Bendekoningin door E. Phillips Oppenhcim. Uitg. A. W. Bruna's U. M„ Utrecht. Tal van misdaden worden gepleegd, zon der dat Scotland Yard één arrestatie kan doen. Inspecteur Dickins meent dat het gc heele vernuft dor onderwereld zich aaneen gesloten heeft cn hij besluit door oen stoute onderneming de gcheele bende onschadelijk te maken. Hij weet wel iets van do bende af en als Nick Conklin, den Amerikaanschen bandiet laat hij zich in hun club introduceo- ren. Het lukt hem zich bij hen in tc drin gen en op slimmo wijze komt hij van hun praktijken op do hoogte. Do bende staat on der leiding van Majoor Eustace Grant, in den wereldoorlog eervol vermeld, terwijl Miss Dring als amatrice als handlangster van de bende optreedt. Dickins weet door het aangaan van een weddenschap allo le den der bende aan 't werk te krijgen, zoo dat, als hij ze ten slotte laat arrcstceron geen hunner kan ontglippen. Gevaarvolle avonturen tc over in dit zeer spannend ver haald, dat een reeks van dc meest fantas tische misdaden beschrijft. De bordpapieren slentel door Spit. Uitg. A. W. Bruna's cn Zn's Uitg. Mij., Utrecht, Bep Meorondonk wordt op een _ochtend- rlt to Bloemendaal overvallen en bedwelmd en als ze weer bijkomt bevindt ze zich in een snelrijdcndo auto, welke haar naar dc Duitsch-Luxcmburgschc grens brengt. Daar blijkt de verkeerde jonge darao to zijn ont voerd, men had Dora Zomers moeten heb ben, wier vader kolonel bij den gencraleu staf is cn die men wil pressen defensieplan nen te verraden. Dit laatste hooren wo pas aan 't slot; het verhaal gaat over de ontvoe ring en do opsporing door detective Kruse- man. Spit is in zijn compositie van het de tective verhaal niet kwaad, maar dc uit werking mist nog te veel het spannend avon tuurlljke, waardoor do belangstelling tot het einde wordt gaande gchouclon. De martelgang van Kromme Lindert door A. M. do Jong. Uitg. N.V. Em. Querido's Uitgevers Mij., Amsterdam. Als zuigeling had de dronkaard Lindert laten vallen. Een beentje was gebroken, do spieren en pezen rond het knietje waren gekneusd en gescheurd en ook de ruggo- graat bleek gokwct6t. Tegen do verwachting :n was Lindert blijven leven en opgegroeid tot een teer gebrekkig gedrochtje, dat slechts met behulp van oei paar krukken overeind kon blijven en zich voortbewegen. Als kind was hij het mikpunt zijner makkers, alleen Anneke van Tilburg zijn buurmeisje, deed nooit mee aan het gesar en toonde een ze kere zorgzaamhoid voor dc Kromme. En ouder geworden voelde hij diep do mcdelij- dendo minachting, welke zijn ongolukkigc gestalte bij de menschen vond. Voor Anneke voelde hij groote vereering, maar zijn broer Teeuw werd boven hem door haar verkozen. Een oogenblik 6cheen hij goed genoeg, toen het ging om Annekc's schande tc bedekken. Maar Tceuw, onwe tend van het gebeurde met Anneke, boocf zich aan cn Lindert moest slechts onder vinden, dat hij als laatste redding zou zijn aangenomen. Maar toch blijft zijn liefdo voor Anneke, 6lechts ter vermeerde ring van zijn lijden. Want als Teeuw merkt, dat Anneke's kind niet zijn kind is, breekt een ellendige tijd aan voor de jonge vrouw, die bitter haar misstap moet boeten en haar leed in Lindert's leed. Teouw vervalt van kwaad tot erger en korat zclf6 in dc gevan genis. Eindelijk denkt Lindert Anneke voor zich to hebben gewonnen, maar als Teeuw weer thuis komt blijkt haar liefde voor den bruut toch grooter. En dan voelt hij zijn laatste steunscl wegzinken en maakt een einde aan zijn martelgang. Hoe fijn is dat alles weer door de Jong gctcekcnd, zoo diep menschelijk gevoeld en diep menschelijk weergegeven. Weer echt do schrijver van Mcrijntje. Do lévens-uit beelding is zoo warm van tint en innig diep van gevoel, dat men in alles den hartklop voelt van het ntreurig bestaan van de Kromme. Een bock, dat men herhaaldelijk leest en waardoor men telkens weer wordt meegevoerd door de subtiele ontleding de zer levensmisèrc. De hoogo boog door Paul Bromberg. Uitg. J. M. Meu- lcnhoff, Amsterdam. Alles wat leeft moet in spanning blijven, in spanning alleen bezit het kracht. Daar om is 6trijd noodig in elk bestaan, om te kunnen blijven bestaan, om alle krachten gespannen tc houden. Dag en nacht zien wc boven ons in welk teeken dit loven staat: „dc hooge boog'', en tooh begrijpen we niet, hoe we moeten trachten spanning in ons leven te houden. Ook het huwelijk staat als zoo'n hooge boog over twee menschen, niets kan hen deren, als ze maar het besef hou den, dat dio boog hen bindt dan valt alle kleinzieligheid weg. Lita ter Vueren had dat besef los gelaten; een vriendschap van haar man voor zijn secretaresse had haar doen besluiten tot een tijdelijko scheiding; zij met dc twee doch ters Els en Tilly in Paterswolde cn hij al leen in Amsterdam. Gelukkig word dc band niet geheel verbroken en ontmoette Lita ver standigc menschen, waarvan vooral Clara de Kuyper haar wat meer levenswijheid leerde. Het slot was dan ook de herceniging in het oude huis in dc P.C. te Amsterdam. Het probleem der scheiding is niet te in gewikkeld gesteld cn vaders vriendin blijkt een vcretandigo vrouw te zijn, die het geluk van een gezin niet offeren wil aan eigen ge voel. „De scheiding wordt zoo meer een langdurige logeerpartij, noodig voor het be ter hegrijpen van sommige levensverhoudin gen. En het verhaal er van is daardoor ook betrekkelijk eenvoudig; do schrijvor heeft het sober verteld en goed het licht laten val len op het belang der kinderen, dat met de scheiding allerminst gediend werd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1931 | | pagina 9